pzc De camera 's loeren overal in uitvoering Schubert gevangen op doek Maritiem werk GELICHT Zeilrace moet kunstenaars inspireren Hooizolder mag langer openblijven CNV huldigt jubilarissen Reimerswaal steunt slachtoffers Schuldbesef helpt drankrijder niet Schuttershof vertoont reeks muziekfilms kunst luim honderd lelangstellenden iurgerdagen OM [DDELBURG - Ruim hoa rd Zeeuwen willen nader ken- j maken met het werk van het penbaar Ministerie. Ze hebben icb opgegeven voor een van de orgerdagen van het OM. anstaande woensdag, 16 no- ember, komen de eerste vijf- en bijeen in Middelburg. Ze orden dan toegesproken door aatsvervangend hoofdofficier Valente en kunnen vervolgens debat gaan met persofficier .Boogert. je deelnemers aan die burger- ag bezoeken die dag ook een itting van de politierechter, laama gaan ze weer naar het antoor van het OM om daar te raten over wat ze gezien en ge- bord hebben. let OM voert deze burgerdagen iom de inwoners te betrekken |j het werk van justitie. Het ver acht dat de deelnemers aanbe- eüngen kunnen doen over de rerkwijze en over het te voeren leid. p 5,9 en 21 december staan er I burgerdagen gepland. Te ens is het de bedoeling om het olgende jaar ook een aantal ma nmensen te ontvangen. I. Pilaar van het OM is tevre- en over het aantal aanmeldin- en. Ze stipt wel aan dat het iMen de rechtbank feitelijk el- edag open huis houden. „leder en kan immers een rechtszaak ijwonen en zien wat het OM an doet." [aar ervaring is dat mensen die iel eens op de publieke tribune an een rechtbank hebben geze- >n, over het algemeen veel ge- uanceerder denken over het Ferk van justitie dan mensen ie nimmer een rechtbank bezoe- en. )ank viering 1EIKANT - De ZLTO-afdelin- »en van Terneuzen en Heikant louden zondag een oogstdank- jviering in de rooms-katholieke lerk van Heikant. Sedienst heeft als thema 'Waar den van het land'. De oogstdank- ivieringbegint om 10.30 uur. Na afloop is er voor kerkgangers koffie met een broodje in 't Hei- ke. door Raymond de Frel In een tijd waarin beelden van terroris tische aanslagen in kranten en op tele visie meer regelmaat dan uitzondering zijn, is de hang naar nieuwe beveili gingssnufjes groot. Dat bleek deze week maar weer eens op de vakbeurs Integra le Veiligheid in Utrecht. Daar werden onder meer camera's gepromoot die zelfs door kleding en betonnen muren kunnen loeren. Zo werd daar een radar geïntroduceerd, die met radarstralen door betonnen mu ren kan koekeloeren. Het apparaat meet naast beweging ook hartslag en ademhaling. Bovendien is het een han dig instrument voor hulpverleners, want het systeem is ook in staat om mensen in bewusteloze toestand op te sporen. En wat te denken van een camerasys teem dat dwars door kleding heen kan kijken om verborgen wapens op te spo- ren?Dit apparaat beweegt van boven Bewaking naar beneden en kan daardoor iemand volledig screenen. Op een videoscherm verschijnt de persoon zonder kleren. Dat betekent dat het verbergen van wa pens haast onmogelijk wordt, maar ook dat de bewakingsbeambte vrij zicht heeft op intieme lichaamsdelen. Het sys teem is geschikt vóór plekken met drei ging van wapens, bijvoorbeeld op lucht haven Schiphol of in voetbalstadions. Daar zijn doorgaans opgeleide beveili- gingsbeambtes voorhanden, maar in een winkel is het vaak andere koek. Want wat doet een gemiddelde caissière- als ze op een camera ziet dat haar vol gende klant wel eens tot een gewapende overval kan overgaan, omdat hij een pi stool onder zijn kleding draagt? Het bordje 'deze kassa is gesloten' tevoor schijn toveren en zo snel mogelijk de be-- nen nemen? „Ik zou meteen op een knop drukken, zodat de politie wordt gewaar Beveiligingscamera's registreren je talloze keren per dag, vaak ongemerkt. schuwd. Maar eigenlijk is het dan ook al te laat, want die kerel staat dan al voor je neus", zegt Loek Bareman van het tankstation Texaco-De Pooter in Terneuzen. Zijn werkplaats wordt bewaakt met diie camera's. „Daarnaast is de sociale controle hier goed, omdat er vrijwel el ke seconde een auto langs dit tanksta tion rijdt. Dat betekent dus een dubbel stukje veiligheid. Toch zou ik, maar dat zeg ik op persoonlijke titel, best voelen voor zo'n nieuw systeem. Daar is vol gens mij niks mis mee, met zo'n camera die onder je kleding kan kijken. In breuk op de privacy? Nee, helemaal niet. Daar'heeft de maatschappij het Toch zelf naar gemaakt? Want als er niet gestolen zou worden, zouden dit soort maatregelen helemaal niet nodig zijn", zegt Bareman. Het tankstation is de eerste halte tij dens een uurtje camera's spotten in Ter neuzen. Zonder dat we het in de gaten hebben, wordt onze handel en wandel dagelijks in de gaten gehouden door tal loze bewakingscamera's. Na de tank beurt (drie keer gespot door camera's) even pinnen bij de Rabobank in het Ter- neuzense winkelcentrum Zuidpolder. Dat betekent de vierde registratie in vijf minuten. En nog geen minuut later is het weer raak. Bij Albert Heijn laat een groot televisiescherm aan de ingang niets te raden over: hier kan je op een beeldscherm even checken of je haar nog wel goed zit. Dan de kruising eens oversteken, naar het nieuwe sportcentrum De Vliegende Vaart. Ja hoor, camera's bij de balie, in de gangen bij de kleedaccommodaties (nee, die zijn niet gericht op de kleed hokjes zelf, maar op de kluisjes) èn on der water. „Wij hebben zeven onderwa tercamera's met een infraroodsysteem, die bewegingen registreren. Op die ma nier proberen we bij eventuele verdrin kingen zo snel mogelijk te kunnen han delen. Op het moment dat iemand tien seconden stil op de bodem ligt, gaat er een hard geluidsignaal af, zodat we snel tot actie kunnen overgaan", zegt accom- foto Mechteld Jansen modatiemanager Jo van Remortele van De Vliegende Vaart. Deze camera's hangen er dus vanuit een heel andere benadering van veiligheid dan in de meeste winkels, maar feit blijft dat ook het trekken van een aan tal baantjes wordt vastgelegd. Op naar de binnenstad van Terneuzen. Hup, au to in de bewaakte parkeergarage, even een broodje halen bij een bewaakte zaak in de al net zo bewaakte Nieuw- straat. Het zal duidelijk zijn: het is tij dens een uurtje bollen haast onmogelijk om buiten beeld te blijven. En mocht dat dan toch lukken, maak u geen illu sies. Wie een mobiele telefoon bij zich draagt, is via satellietsystemen ook vrij eenvoudig op te sporen. Als er al geen cameraatje in het toestel zit, want ook die werden op de beurs in Utrecht gepre senteerd. De kleinste camera ter we reld, de Fox-C408 meet acht bij acht millimeter en is vrijwel overal in te bou wen. Handig voor de politie en voor be drijven, die hem stiekem kunnen inzet ten om dieven te snappen. zaterdag 12 november 2005 17 WESTKAPELLE - Discotheek De Hooizolder in Westka- pelle mag ook in de toekomst tot 6.00 uur open blijven. De gemeente Veere heeft de Algemene Plaatselijke Veror dening aangepast. De Hooizolder mocht als proef een jaar lang open blijven tot 6.00 uur in plaats van 5.00 uur. De proefperiode liep af op 1 oktober. In afwachting van de evaluatie van de po litie, is de proef verlengd met vier maanden. De politie moest beoordelen of de verruiming van de sluitingstijd ge volgen heeft gehad voor de openbare orde en de overlast voor de omgeving. Uit het rapport bleek dat het aantal in cidenten niet is toegenomen. Ook het vertrek van bezoe kers met de discobus of ander vervoer heeft geen extra problemen opgeleverd. 's-GRAVENPOLDER - De Bevelandse afdeling van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft gisteren avond, tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis in 's Gra venpolder een groot aantal jubilarissen gehuldigd: men sen die 25, 40, 50 of 60 jaar lid zijn van cle bond. Onder hen waren zes mensen die zestig jaar geleden, vlak na de Tweede Wereldoorlog, lid zijn geworden. De bond is in middels ook bij drie leden thuis geweest met een onder scheiding voor 70 jaar lidmaatschap. In totaal huldigt de bond dit jaar 273 leden in heel Zee land. De regionale bijeenkomsten worden opgeluisterd door Piet Brakman. KRUININGEN - Ook de gemeente Reimerswaal trekt één euro per inwoner uit voor de slachtoffers van de aardbe ving in Pakistan, India en Afghanistan. Althans, dat stel len de PvdA en de ChristenUnie voor tijdens de komende raadsvergadering. Natuurlijk wordt hun voorstel aangenomen. Reimerswaal telt ruim 21.000 inwoners, dus zoveel euro's worden er ook gestort op giro 800800. MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Vlissingen voelde zich door de drank niet meer in staat om te rijden. Dat vond de Middelburgse politierechter A. Gaakeer gis teren niet zo verwonderlijk, gezien het alcoholgehalte van 1000 microgram dat na de drankrit bij hem werd vastge steld. Dat hij een flinke slok te veel op had, bleek ook uit het feit dat de Vlissinger die dag, 21 augustus dit jaar, in zijn woonplaats tegen een lantaarnpaal was gebotst. De ver dachte kreeg een jaar rijontzegging, waarvan vier maan den voorwaardelijk en 28 uur werkstraf opgelegd. Officier van justitie R. Rammeloo noemde het hoge alco holpercentage een topper onder de drankrijders. „Ik had een fles wijn en zes flesjes bier gedronken", bevestigde de Vlissinger. Dat de man toegaf dat hij zich niet meer in staat voelde om te rijden kwam bij de officier oprecht over. Rammeloo wilde nog wel geloven dat het een incident be trof, maar kon niet lager eisen dan een jaar rijontzegging en 28 uur werkstraf. „Ik ben wakker geschud toen ik de brokstukken van mijn auto zag", zei de drankrijder. deed en met meer aandacht voor de mensen die in de sector wer ken. Mooi is bijvoorbeeld haar weergave van een groep haring trekkers, die allemaal met hun eigen werk bezig zijn maar toch MIDDELBURG - Filmtheater Schuttershof in Middelburg ver toont drie achtereenvolgende za terdagen spraakmakende mu ziekfilms, die vooral ook een tijdbeeld schetsen. Het program ma is opgezet in het kader van het project '50 jaar Jeugd- en Jongerencultuur Zeeland'. De reeks wordt vanavond om 22.15 uur geopend met Festival Express (2003) van de Engelse regisseur Bob Smeaton, een do cumentaire over de Canadese tournee die artiesten zoals Janis Joplin, The Band en Grateful Dead in 1970 maakten. Op 19 november (22.00 uur) draait The Filth and the Fury (2000) van Julien Temple, een portret van de roemruchte The Sex Pistols. De reeks wordt zaterdag 26 no vember om 22.00 uur afgesloten met Metallica: Some kind of monster (2004). Joe Berlinger en Bruce Sinokofsky volgden Me tallica vanaf begin 2001 ruim een jaar lang. De band verkeer de toen in een diepe crisis. een harmonische groep vormen. Andere bijzondere werken zijn 'Scheepshellingen II' en het ver stilde, bijna in zwart-wit uitge voerde 'Visstripper'. De expositie omvat verder een aantal bijdragen van Rob van Straaten uit Holten (Overijssel), in uiteenlopende technieken, zo als gouaches, pastels, litho's en pentekeningen. Hij kiest onder meer stoere loodsboten, een red dingboot van de KNRM en het lichtschip Noord-Hinder als on derwerpen. Van Straaten be kommert zich niet om de klein ste details, maar beperkt zich tot de grote lijnen, waarmee hij telkens de essentie weet te vat ten. De laatste exposant op Werk in uitvoering is keramiste Jacqueli ne Tijssen uit Nieuwegein. Zij voegt pulp toe aan haar klei, waardoor het materiaal lichter wordt en ze ermee kan 'bou wen'. Dat leverde opvallende voorwerpen op, zoals een scheepswrak dat zo is gegla zuurd dat het werkelijk op de zeebodem lijkt te hebben gele gen. Herkenbaar is 'Dringen in de sluis', waar de plezierjachten kennelijk zo hebben gestreden om een plekje in de sluis, dat ze zijn gestapeld. Expositie: 'Werk in uitvoering', met. werk, van Pauline Vos, Oscar Verpoorten, Rob van Straaten en Jacqueline Tijssen, t/m 30 novem ber in Gallery Maritime, Gort straat 43, Middelburg. Geopend: di.-za., 12-17 uur en op afspraak (06-22591452). De verstilde sneeuw- en ijslandschappen van Francien van Poppel zijn geïnspireerd op Schubert's compositie 'Winterreise'. foto Dirk-Jan Gjeltema Kunstenares Francien van Poppel visualiseertWinterreise door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Melan cholie is niet per definitie som ber of treurig. Gelardeerd door die gemoedstoestand zit immers de herinnering aan het geluk dat er toch ooit was. Francien van Poppel weet die sfeer tref fend te visualiseren in haar win terse taferelen die tot het einde van dit jaar te zien zijn bij gale rie het Oude Raadhuys in Burgh-Haamstede. Muziek ligt ten grondslag aan dit werk. De kunstenares raakte bij toeval geïnspireerd door de bekende compositie 'Winterrei se' van Franz Schubert door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Dimp Nele mans, eigenaar van Gallery Ma ritime in Middelburg, bereidt een groot kunstproject voor in het kader van de Volvo Ocean Race. Het streven is negen kun stenaars uit te nodigen om de etappeplaatsen tijdens de we reldwijde zeilrace vast te leg gen. De Volvo Ocean Race, die één keer in de vier jaar wordt gehou den, is 's werelds zwaarste zeil wedstrijd. Vandaag is de offi ciële start in het Spaanse Vigo. De zeven teams varen vervol gens rond de wereld, met Kaap stad, Melbourne, Wellington, Rio de Janeiro, Baltimore, New York, Portsmouth en Rotterdam als etappeplaatsen en de finish medio volgend jaar in het Zweedse Göteborg. In elke etap peplaats ('stopover') verblijven de deelnemers drie weken, on der meer om de boten te repare ren. Gallery Maritime, dat zich richt op nautische kunst, wil de wed strijd aangrijpen voor een groot schalig kunstinitiatief. De wed strijd doet nagenoeg alle plek ken aan van de vaarroute van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie in de zeventiende eeuw. Galeriehoudster Nelemans zou graag zien dat professionele kun stenaars ter plekke gaan kijken en zich laten inspireren door zo wel de handelshistorie als de he dendaagse situatie in de haven steden.. „Elke kunstenaar maakt twee weken lang schetsen om die bij terugkomst in het atelier af te maken", zegt Nelemans. Zij neemt van elk van de negen deel nemer tien werken af. Deze col lectie wordt, zo is de bedoeling, geëxposeerd tijdens cle stopover in Rotterdam, juni volgend jaar. Een locatie in de buurt van de Veerhaven heeft ze op het oog. De tentoonstelling zou vervol gens moeten gaan reizen door het land en eventueel daarbui ten, waarna de negentig werken worden aangeboden aan musea. Het project heeft de naam Glo betrotting Art gekregen. Of het doorgaat is nog niet zeker. Nele mans is volop bezig met het be naderen van sponsors en fond sen, om de reis- en verblijfkos ten van de kunstenaars te finan cieren. In totaal is er naar schat ting 45.000 euro nodig. „Ik heb al veel positieve reacties gehad", zegt Nelemans. „Die moet ik nu zien te stapelen, want ik hoop echt dat het pro ject van de grond komt." Animo van kunstenaars is er voldoen de. Hoewel er maar negen men sen kunnen meedoen, hebben zich al veertig belangstellenden gemeld. (1797-1928). De componist geeft hierin met zijn muziek uiting aan pijn, woede en de donkere kanten van het bestaan. De dich ter Wilhelm Müller schreef er een serie gedichten bij, die ver halen over de hoofdpersoon tij dens zijn tocht door het ijzige landschap op zoek naar een ver loren liefde, gedreven door hartstocht en verlangen. Van Poppel hoorde de liederen uit 'Winterreise' voor het eerst terwijl ze aan het schilderen was in haar atelier. Zij werd ge grepen door de melancholie en liet zich direct inspireren de ge voelens, die bij haar werden op gewekt, op het linnen tot uiting te brengen. De schilderes toont zich zeer be dreven in het visualiseren van sferen. Die zijn bij haar overi gens lang niet altijd verstild en nevelig. Ruim een jaar geleden was er werk van deze zelfde kun stenares te zien bij galerie ate lier Jan Eikenaar, ook in Burgh-PIaamstede. Toen lag de nadruk op het landschap dat ze tegenkwam tijdens haar reizen door Spanje en Portugal. Grilli ge vlakverdelingen, subtiele overgangen van kleuren en bloe men als symbool voor verschil lende gevoelens waren daarin kenmerkend. Met de expositie in het Oude Raadhuis toont Van Poppel zich ingetogener. Natuurlijk zal de titel van Schu bert's muziekstuk haar in de richting van sneeuw en ijs heb ben gedreven, maar de kunstena res weet met haar schilderijen een meerwaarde toe te kennen aan de zielepijn achter 'Winter reise'. Het bevroren landschap in wit en grijsgrauwe tinten lijkt het leven bijna volledig stil te leggen. In deze verstilde we reld klinkt geen geluid, laat staan een lach of gefluisterde liefkozing, door. Hier is het kil en de passant kan zich alleen nog op temperatuur houden met het verlangen naar de koeste ring die hij ooit heeft gekend. Toch weet Van Poppel op subtie le wijze ook een sprankje hoop op hernieuwd geluk in haar ge schilderde versie van 'Winterrei se' te verweven. Zachte roodtin- ten aan de horizon in een schil derij met als titel 'Wo finde ich grünes Gras?' lijken symbolisch voor een weer oplaaiend vlam metje levenslust. De expositie in het Oude Raadhuis is tot en met 31 december geopend op donderdag en vrijdag van 13.00 lot 17.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. jloor Rolf Bosboom mtuwt z,4| BMB S"f WWWtJT 5t}C(Mv*glï gouw -i«gft't 'Si? d over de tor-en heeft vermeld, zo als het bouwjaar, de exacte hoogte en de lampfrequentie. Op andere etsen wordt een Iers kottertje heel natuurgetrouw weergegeven. De nalatenschap van de kunste naar wordt beheerd door Pauli ne Vos, die jarenlang met hem heeft samengeleefd. Van haar zijn in staal ingelijste zeefdruk ken en kleuretsen te zien op de Middelburgse tentoonstelling, die de titel Werk in uitvoering heeft meegekregen. Vos woont en werkt op de WB10, een voormalige stoomsle per die aan de Ertskade in Am sterdam ligt. Ook zij verbeeldt de maritieme wereld, maar min der zwaar dan Verpoorten dat I1DDELBURG - De twee jaar deden onverwacht overleden unstenaar Oscar Verpoorten inaderde de maritieme wereld lp een bijna wetenschappelijke pianier. Hij had vooral oog voor |e precieze uiterlijke vormen, Ie architectuur, de feiten. pdeexpositie in Gallery Mari- lne in Middelburg, waarop een total van zijn laatste werken is !Zien, vallen zeker de Zeeuwse pzoeker vooral de etsen van de lUrtorens in Haamstede en estkapelle op. Zij zijn met ui- irste precisie weergegeven, ïelzeggend is dat Verpoorten I een hoekje allerlei gegevens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17