Ouderen tijdelijk in noodgebouw Jesper schenkt vondst aan museum PZC Veere moet eigen wetgeving opschonen erfrecht? Jeremiasse Plan voor ruim twintig huizen in Serooskerke Notarissen Zeelands grootste fiets fitness-specialist vanaf 2 december ook op Walcheren! fiets Pijpenkop als welkom-thuis Bewoners Ter Reede verhuizen naar terrein naast Scheldemond Dansinstuif met linedancers Lezing taoïsme en christendom Plan overdekte ijsbaan in Goes Werkstraf voor steunfraude Bonnenregen bij controle Goes Souburger krijgt werkstraf Alternatieve kandidaat voor Vlissings PvdA-leiderschap Meer weten over Janse de Jonge Et Van Wouwe Advertentie Let op de spectaculaire openingskrant in uw brievenbus! Van der Spiegelstraat 54 -Goes Troelstraweg 364 - Vlissingen mvur.fietfplexier.nl' zijn klasgenoten. Jesper toont een bijzondere pijpenkop a; door Selma Osman VLISSINGEN - Jesper Linke (7) uit Vlissingen is apetrots. Het pijpenkopje dat hij op het strandje bij de Oranjemo len heeft gevonden, ligt nu in het Zeeuws maritiem museum in Vlissin gen. Toen Jesper zijn bijzondere vondst vorige week in het Muzeeum kwam la ten zien, pikte directeur Wilbert Weber het negentiende-eeuwse pijpenkopje meteen in. Jesper vindt het niet erg: „Ik wilde juist dat het in het museum kwam." Gisteren mocht de hele klas van Jesper, groep 3 en 4 van De Branding, in het Muzeeum komen kijken. Daar staat het officieel op een briefje in de vitrine: 'Schenking: Jesper Linke'. Hij vond het pijpenkopje naast een grote steen. „Net op of onder het zand." Thuis heeft hij meer pijpenkoppen. „Maar die zijn niet heel. Er staat ook niets op." Het museum-exemplaar is tussen 1860 en 1865 in Gouda gemaakt. Het is vol gens Weber waarschijnlijk nog geen eu ro waard. Toch vindt hij dit pijpenkop je heel bijzonder vanwege de afbeeldin gen: een schip en een kerktoren met uit gestoken vlag. Die symboliseren een be houden vaart. Pijpenkopjes waren een populair welkom-thuis-geschenk van een geliefde aan een man die heelhuids terugkwam van zee. „Ieder had er wel een stuk of dertig thuis", weet Weber. „Kleipijpjes gingen maar drie of vier keer roken mee." Aan de klas legt hij uit hoe gevaarlijk het op zee was en hoe bijzonder als ie mand weer heelhuids thuiskwam. „Je kon piraten tegenkomen of worden ge kielhaald. Nee, een buitenboordmotor hadden ze in die tijd nog niet", moet hij aan een jongetje uitleggen. „Ze zeil den." Levensgevaarlijk Aan boord van zo'n houten schip was roken verboden. „Vuur was levensge vaarlijk. De lading bestond uit veel brandbaar spul: katoen, linnen zakken en tabak." Bij thuiskomst kon de zee vaarder weer paffen. Als de museumdirecteur Jesper een com plete pijp laat zien, is de scholier onder foto Lex de Meester de indruk van de steel. Die is zestig tot zeventig centimeter. „Om te roken moest je een lange arm hebben", grapt Weber. Jesper kan niet zo snel beden ken waarom de steel zo lang is. Weber weet het wel: „Vroeger vonden ze war me rook vies. Door die lange steel was de rook koud voordat hij bij je mond kwam." Het Muzeeum krijgt niet vaak kinderen over de vloer met een bijzondere vondst. „De stad is al zo vaak ver bouwd. Er wordt niet zo veel meer ge vonden." Weber denkt dat de pijpenkop jes opduiken als gevolg van het omwoe len van de zeebodem bij de verdieping van de Westerschelde. „Net als de haaientanden die op het strandje bij de Kaloot aanspoelen." Een paar jongens uit de klas zijn best jaloers, vertelt Jesper. „Die willen ook iets vinden voor het museum." jjnnrNadia Berkelder VLISSINGEN - Een deel van de bewoners van zorgcomplex Ter Reede in Vlissingen verhuist naar tijdelijke woningen naast scholengemeenschap Schelde mond. De verhuizing is nodig omdat het oude verzorgingshuis wordt verbouwd tot verpleeghuis. De mensen die nu in het verzor gingshuis wonen, moeten tij dens de verbouwing ergens an dei's worden ondergebracht. Het gaat om ongeveer honderd men- sen met een verpleeghuisindica- jüe. De tijdelijke woningen staan nu nog op het terrein van Ter Ree de. Ze waren bedoeld om men sen te huisvesten tijdens de verbouwing van de westvleugel van Ter Reede. De woningen worden verplaatst naar de omge ving van scholengemeenschap Scheldemond, op het terrein ten zuiden van het Bossenburgh- pad. Directeur J. de Graaf van de Stichting Werkt voor Oude ren (SWO) verwacht dat het nog wel tot eind volgend jaar duurt voordat de verhuizing plaats vindt. „We zijn druk bezig met de plannen, er moeten nog aller lei procedures worden doorlo- pen Redelijk centraal De locatie voor de tijdelijke wo- ningen is volgens De Graaf geko- j zen in overleg met de gemeente. .Het is nog een redelijk centrale plaats", vindt hij. „Om die wo ningen te kunnen plaatsen, heb je toch een flink stuk grond no dig." De directeur geeft toe dat de nieuwe omgeving niet te ver gelijken is met de Koudekerkse- weg. „Maar een stuk grond van deze omvang is gewoon niet te vinden in de omgeving van de binnenstad van Vlissingen. De tijdelijke woningen worden twee verdiepingen hoog. Ze mo gen maximaal vijf jaar blijven staan bij het Bossenburghpad. Daarna worden ze afgebroken. Bij het tijdelijke zorgcentrum worden ook parkeerplaatsen aangelegd. De verbouwing van het verzorgingstehuis Ter Reede zal naar verwachting een jaar duren. Ter Reede is de afgelopen jaren ingrijpend verbouwd. Bij het complex is een toren van acht tien verdiepingen gebouwd met huur- en koopappartementen. Als het hele complex af is, zijn er 385 huurwoningen, 66 koop appartementen, een verpleeg huis met 90 plaatsen en een verzorgingshuis met 101 plaat sen. In Middelburg was vorig jaar veel kritiek op een soortgelijke verhuizing van ouderen naar de rand van de stad. Bewoners van het Roggeveenhuis aan de Noordsingel moesten verkassen naar een tijdelijk verzorgings huis aan de Koudekerkseweg. Voor de bewoners van het Rog geveenhuis worden nieuwe wo ningen gebouwd in Klarenbeek en Nieuw-Middelburg. Het plan voor de tijdelijke oude renwoningen in Vlissingen ligt de komende weken ter inzage op het stadhuis. zaterdag 12 november 2005 w 13 SEROOSKERKE - Op camping Olmenveld vindt morgen een dansinstuif plaats. De Country Coast Line Dancers houden het dansfeest in café 01- menruif op de camping. De in stuif begint om 14.00 uur en duurt tot 17.30 uur. MIDDELBURG - De taakgroep Spagaat van de Koorkerkge- meenschap Middelburg houdt maandag in de Zeeuwse Biblio theek een lezing over taoïsme en christendom. De lezing wordt gegeven door K. Vos en zal beginnen om 20.00 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Veere moet minstens een keer per raadsperiode de eigen wet en regelgeving opschonen. Ook moet Veere bij alles wat ze doet, stilstaan bij de gevolgen voor het bedrijfsleven. Dat staat in het alternatieve verkiezingspro gramma van de Kamer van Koophandel. De Kamer heeft samen met de Veeree ondernemersverenigin gen een politieke wensenlijst op gesteld en die verstuurd naar al le Veerse politieke partijen. De Kamer van Koophandel en de ondernemersverenigingen ho pen dat de partijen zoveel moge lijk wensen willen opnemen in hun verkiezingsprogramma. De Kamer van Koophandel dringt bijvoorbeeld aan op struc tureel overleg tussen het ge meentebestuur en het lokale be drijfsleven. Ook moet de ge meente eens in de vier jaar kij ken of de gemeentelijke regels nog voldoende toegesneden zijn op de praktijk. Overbodige en soms tegenstrijdige regels moe ten dan worden afgeschaft. Bij het vaststellen van nieuw be leid moet Veere expliciet aan dacht besteden aan de gevolgen op het gebied van administratie ve- en financiële lasten voor on dernemers. „De gemeente moet kijken dat ze ondernemers met nieuw beleid niet te veel voor de door Miriam van den Broek SEROOSKERKE - Projectont wikkelaar Proverko heeft een schetsplan gemaakt voor grof weg 22 woningen aan de Wilgen- hoekweg in Serooskerke. De wo ningen zijn bestemd voor met name starters en senioren. Het schetsplan wordt dinsdag gepre senteerd tijdens een inloop avond. „Dit is al heel lang een wens van de gemeente en de bevol king", zegt wethouder J. Bostel aar van Ruimtelijke Ontwikke ling. Op het terrein stond vroe ger het bedrijf Groenleer. Dat is een aantal jaren geleden ge kocht door projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker. Later voeten loopt", zegt M. Volleman van de Kamer van Koophandel. In het verkiezingsprogramma staat verder dat ook bedrijven van buiten de gemeente die ten westen van het Kanaal door Walcheren werken, ook op de Veerse bedi'ij venterreinen moe ten kunnen komen. „Maar", is het overgegaan naar Prover- ko. De gemeente heeft Proverko ge- vi'aagd woningen te ontwerpen voor starters en senioren. „Het terrein vraagt daar eigenlijk zelf om", zegt Bostelaar. „Het is te klein om er villa's te bouwen. Veel tuin is er ook niet, maar jongeren en ouderen hebben dik wijls geen behoefte aan een gro te tuin. Ook ligt het gunstig voor ouderen, ten opzichte van voorzieningen." Het bouwplan is in een stroom- voegt Volleman daar aan toe, „we willen niet dat gemeenten elkaar daardoor vliegen gaan af vangen." Een aantal wensen op de lijst wordt momenteel al door de ge meente uitgevoerd of sluit aan bij wat gemeentelijk al in gang is gezet. Zo vindt de Kamer dat versnelling gekomen omdat de gemeente van de provincie 240.000 euro subsidie kan krij gen voor dit project. Het geld komt vanuit de Stads- en Dorps vernieuwing. „De subsidietoezegging hebben we inmiddels van de provincie gekregen", zegt Bostelaar. „Wel zijn er eisen aan verbonden. Zo moet er voor het einde van dit jaar een plan op tafel liggen. Maar het plan wordt dinsdag ge presenteerd. Ook moeten de wei'kzaamheden voor het einde de pas geïnstalleerde bedrijven- contactfunctionai-is ook in de toekomst het aanspreekpunt moet blijven voor ondernemers in de gemeente. En dat ondernemers duidelijk willen weten wat mag en wat niet, zal geen van de politieke partijen verrassen. van het jaar beginnen. Daar ver wacht ik ook weinig problemen van." De gemeente wil de 240.000 euro gebruiken voor on der meer de aanleg van de infra structuur. „Bodemonderzoek zouden we er ook van kunnen doen", zegt Bostelaar. Er is geen teimijn gesteld wan neer de nieuwbouw klaar moet zijn. „Toch denk ik dat het alle maal vrij snel zou kunnen gaan", zegt Bostelaar. „Omdat het om een inbreidingslocatie gaat, kunnen we een verkorte procedure volgen." Buurtbewoners kunnen dinsdag 15 november tussen 19.30 en 21.00 uur het plan bekijken tij dens een inloopavond in het ver enigingsgebouw De Zandput in Serooskerke. GOES - Twee jaar geleden bleek een plan voor een over- dekte ijsbaan tussen Middelburg en Vlissingen onhaal baar. Toch waagt M. Vriesema uit 's-Heer Hendrikskin deren een poging om zo'n schaatshal van de grond te krij gen in Goes. Vriesema denkt dat er voldoende publiek voor is in Zeeland, West-Brabant en België. Vriesema, in het dagelijks leven operator bij Delta Milieu, heeft alle ijs- en schaatsclubs in de regio gepolst over zijn voorne men. Dat zijn er 65 met in totaal tienduizend leden. Door de zachte winters komen die de laatste jaren nauwelijks aan schaatsen in de open lucht toe. Willen ze hun sport boef enen, dan moeten ze naar de overdekte ijsbaan in Bre da. Een voorziening dichterbij huis wordt toegejuicht. Vriesema: „De vele reacties stemmen hoopvol. Ik denk dat een overdekte schaatsbaan in Goes levensvatbaar is, want er zijn hier genoeg schaatsliefhebber-s." MIDDELBURG - Een 39-jarige vrouw uit Texmeuzen is gisteren in Middelburg voor uitkeringsfraude veroor deeld tot 150 uur werkstraf. De verdachte had aan de ge meente Temeuzen niet opgegeven dat ze samenwoonde met een man. Volgens officier van justitie R. Rammeloo was de valsheid in geschrifte gepleegd tussen eind mei 1998 en maart 2003. Door de steunfraude had de vrouw 46.000 euro teveel aan bijstandsuitkering gekregen. De vrouw ontkende samen te hebben gewoond met haar toen malige partner. „Ik heb bij hem ingewoond", zei ze. Haar raadsman, H. Klein Hesselink, meende dat er geen sprake was van een affectieve relatie. „Ze hadden allebei hun ei gen kamer." Politierechter A. Gaakeer was echter over tuigd van het bewijs: „Uit het omvangrijke dossier blijkt dat ze in de woning samen hebben geslapen en gegeten." GOES - De politie heeft donderdag 43 bekeui'ingen aan bromfietsbestuurders uitgedeeld tijdens een grote contro le in diverse straten in Goes. Veel brommers (14) bleken te veel vermogen te hebben. Verder reden zeven mensen zonder helm, hadden zes bestuurders geen bromfietscerti ficaat en produceerden vier voertuigen te veel geluid. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 27-jarige inwoner van Oost-Souburg voor een aantal verkeersdelicten en het ont trekken van beslag op goederen conform de eis 114 uur werkstraf en vijftien maanden rijontzegging opgelegd. De man zat nog in zijn proeftijd van eerdere veroordelingen. De spullen, waarop beslag was gelegd, had hij doorver kocht. De politierechter berekende dat de verdachte dui zend euro aan de verkoop van de verwaimingsketel, was- droger en fornuis had overgehouden. Dat bedrag moet hij terugbetalen aan de Staat. De Souburger had dit jaar gereden zonder geldig rijbe wijs en werd op 26 juni aangehouden toen hij op zijn mo tor zonder helm en met twee kindei'en rondreed op een pai-keerteiTein in Vlissingen. Uit de blaastest kwam een score van 505 microgram, ruim twee keer zoveel alcohol als is toegestaan. Eerder was hij op 4 mei in Middelburg achter het stuur van een auto betrapt met een alcoholge halte van 580 microgram. jgrMariia Berkelder VLISSINGEN - I)e verkiezing ween lijsttrekker moet rlemo- „tisclier verlopen, vindt pvdA-lid R. Reijnierse uit Vlis- Agtn Daarom heeft hij zich bodidaat gesteld voor de func- li( jen ledenraadpleging komt „echterniet. Wie de lijsttrekker wordt, Jang nu af van wie er wel of „el naar de vergadering komt", zegt Reijnierse. „En of ze hun fa milie meenemen. Dat is niet het soort democratie waar ik van houd." De Vlissingse PvdA-le- den stellen vandaag tijdens een ledenvergadering de kandidaten lijst voor de verkiezingen vast. Hij heeft voorgesteld om een le denraadpleging te houden, zo dat alle tweehonderd leden een stembiljet thuis krijgen. „Ik vind dat voor een dergelijk be langrijke functie er meerdere kandidaten zouden moeten zijn. Laat de leden maar besluiten." Die manier van kiezen is ook bij de landelijke partij ingevoerd. Het afdelingsbestuur in Vlissin gen heeft er echter voor gekozen om geen ledenraadpleging te houden, zegt D. Holtkamp, voor zitter van de kandidaatstellings commissie en gemeenteraadslid in Veere. Het is echter wel moge lijk om tijdens de vergadering met een tegenkandidaat te ko men. „Ik doe het voor Vlissingen", zegt Reijnierse, die voorzitter is geweest van de afdeling. „Het is wel ongebruikelijk, er zijn men sen die er van schrikken. Er moet wat gaan gebeuren, vind ik. Zelf ben ik 47 en ik ben van de vijftien kandidaten één van de jongsten. Er zijn nog twee dertigers, de rest is boven de vijf tig. Als je zo geweldig goed bent, heb je toch niets te vre zen?" De lijst met kandidaten voor het ï'aadslidmaatschap die door de commissie is samenge steld, wordt aangevoerd door wethouder E. Walrave. Nummer twee is wethouder T. Verhage. Zij zijn ook beoogd wethouder voor de komende periode. De nummer drie op de lijst is oud-wethouder H. de Haas Hij moet na de verkiezingen de frac tie gaan leiden. Alle huidige ge- meenteraadsleden staan op de lijst. (Advertentie) Oj> ee-n zal J it allemaal van Jou rijn. Wagenaarstraat 1 4331 CX Middelburg T (0118) 65 96 00 E middelburg@jmwnotarissen.com Aangesloten bij Netwerk Notarissen www.netwerknotarissen.nl y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13