PZC Meer vluchten boven Walcheren 12 Kering in Westerschelde nodig voor veiligheid Over 48 uur zit weer 365 dagen vast aan de ANWB. Wesley en Thijs prikken alle snoeppapiertjes weg Commissarissen van Delta krijgen salarisverhoging DIGITALE FOTO'S AFDRUKKEN VOOR EEN LAGE PRIJS va Mm, ctper foto www.goedkopefotos.nl Vliegbasis Woensdrecht breidt aantal oefeningen uit Veel bezoekers creatiefbeurs Controle huizen in Middelburg LPV wil fietshelling Sportcertificaat Goese Lyceum )oud voor nieuwucf WaariC zeeuwse almanak Toetsen Ondernemer gedactie: 0113-315649 JiK'ctie® pzc.nl Ls,bus 31,4460 AA Goes wuprientie-exploitatie. C en Midden-Zeeland: 0113-315520; Cs-Vlaanderen; 0114-372770; jgonaal: 020-4562500. Sterdag 12 november 2005 POWERED BY .■VERSCHOORE editie Walcheren DOMBURG - De vliegbasis Woensdrecht gaat vaker vliegen boven Walcheren. Omdat de ba sis meer piloten moet opleiden, zijn ineer oefenvluchten nodig. De VVD in Veere maakt zich daar zorgen over en kaart dit aan in de gemeenteraad. Vanaf Woensdrecht vliegen pilo ten met Pilatus PC-7-vliegtui- gen naar Walcheren om te oefe nen. Zij doen dat boven Dom burg, omdat zij de kustlijn als oriëntatiepunt gebruiken. Het aantal oefenvluchten moet worden uitgebreid. Niet alleen omdat de basis meer piloten op leidt dan voorheen, maar ook omdat de instructeurs voldoen de moeten trainen. Nu vinden per dag drie sessies s. Dat worden er binnen kort vier. Dat leidt ertoe dat de oefenperiode boven Walcheren wordt uitgebreid. Nu voeren de piloten tussen 10.00 en 14.00 uur hun testvluchten uit. In de toekomst vliegen zij tussen en 16.00 uur. „Het kan zijn dat de intensiteit van het oe fenen wordt vergroot", beves tigt kapitein L. van den Dries van de vliegbasis Woensdrecht. De piloten oefenen niet de hele boven Domburg en omge ving. Ze vliegen in vier sessies elk drie kwartier tot een uur. Ze hebben een kwartier no dig om van Woensdrecht naar Walcheren te vliegen en een kwartier om terug te keren. De oefeningen zelf duren ook onge veer een kwartier. Afhankelijk van het weer oefent de vliegbasis elke dag. Dat is nu al zo. Als het weer te slecht is, worden vluchten geschrapt. GOES - De deuren van de Zee landhallen in Goes waren giste ren nog maar net opengegaan, loen er al een lange rij stond. Een rij met heel veel vrouwen en een enkele man. Het was weer creatiefbeurs. Het thuis maken van kaarten, beschilderde dakpannen, siera den, kerststukjes, sierkussens en wat al niet meer, is al jaren populair en dus trekt de beurs, |die Zeeland Creatief heet, elke 'jaarduizenden bezoekers. Zeeland Creatief gaat vandaag a morgen nog door. De beurs duurt steeds van 10.00 tot 18.00 Wanneer de uitbreiding van het aantal oefenvluchten ingaat, is nog niet duidelijk. Raadslid P. Overmeen van de WD in de gemeente Veere maakt zich zorgen over de uit breiding van het aantal vluch ten boven Walcheren. Persoon lijk vindt hij het lawaai van de vliegtuigen nu al storend, maar hij accepteert dat 'omdat pilo ten nu eenmaal moeten worden opgeleid'. „Maar als het vliegen toeneemt, wordt het een ander verhaal. Dat zou wel heel verve lend zijn", zegt de oud-militair. Hij stelt het onderwerp daarom aan de orde in de gemeenteraad. Overmeen is onlangs met fractie genoot G. Vader en Domburger J. Labrujere op bezoek geweest bij de vliegbasis Woensdrecht. Daar hebben zij ook gehoord dat wordt onderzocht of het aan tal oefengebieden voor Woens drecht kan worden verminderd van drie naar twee. Dat zou bete kenen dat nog meer vluchten bo ven Walcheren moeten worden uitgevoerd. Overmeen toont zich ook daarover bezorgd. „Dan zou Walcheren onevenre dig zwaar worden belast ten op zichte van de rest van Neder land." De kans dat Woensdrecht een oe- fengebied kwijtraakt, is volgens kapitein Van den Dries echter klein. „Wij hebben inmiddels vernomen dat het juist aanneme lijk is dat we drie oefengebieden behouden. Die hebben we ook al lemaal hard nodig, juist omdat we toch al meer vluchten moe ten maken om onze piloten op te leiden." De vliegbasis Woensdrecht oe fent behalve boven Walcheren ook boven Woensdrecht/Tholen en boven Breda/Gorinchem. Thijs en Wesley hebben samen met klasgenootjes een veegclub opgericht. door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Ze staan op vrijwel elk schoolplein in Nederland: de felge kleurde afvalbakken van Nederland Schoon. Ook op het plein van De Burcht/Rietheim in Oost-Souburg. Al leen vonden Wesley en Thijs uit groep acht dat niet genoeg. Het schoolplein moest nog schoner, von den ze. En dus richtten de twee twaalfja rigen met wat klasgenootjes drie jaar ge leden de veegclub op. „Dat kwam", vertelt Wesley Sekewaël, „omdat ons podium op het schoolplein steeds vol lag met bladeren. Die veegden we weg met takken en toen hebben we het hele plein maar schoongeveegd. Juf Joke gaf ons bezems en grijpers. En in eens hadden we een veegclub. Die be staat nog." Maar de vier leden van de veegclub heb ben gemerkt dat ze niet overal grip op hebben. De voortuin bijvoorbeeld. Vol gens Wesley ligt die om de haverklap vol met blikjes en snoeppapiertjes. „Daar blijven we bezig met prikken. Tel kens ligt er weer troep. Daarom hebben we zelf een poster gemaakt, waarmee we mensen oproepen hun rotzooi in de vuil nisbak te gooien. Maar ja, in welke vuil nisbak, bedachten we. Die zijn er niet ge noeg." Wesley, tevens secretaris van de leerlin- genraad, vertelt dat hij offertes voor vuil- Ingenieur Boorsma legt uitgewerkte plannen woensdag voor aan provincie door Emile Calon GOES - Een stormvloedkering in de Westerschelde is voor de jfeiligheid van vooral Vlaande ren. maar ook Zeeuws-Vlaande- ]ren onontkoombaar, meent inge nieur C. Boorsma uit Drachten. Zeker als de gigantische schade |jn ogenschouw wordt genomen die orkaan Katrina in New Or leans veroorzaakte, mag volgens hem niet meer getwijfeld wor den. Boorsma komt woensdag naar Middelburg om de Statencom missie ecologie en water de plan nen voor een kering in de Wes terschelde uit te leggen. „In het belang van de veiligheid en na tuurlijkheid moet nu begonnen worden met de voorbereidingen van een studie naar een kering", zegt Boorsma. Een jaar geleden lanceerde de raadgevend ingenieur, samen met de Delftse hoogleraar water bouwkunde, H. Vrijling, het idee om tussen Ossenisse en Hoe- dekenskerke een vier kilometer lange stormvloedkering aan te leggen. Op verzoek van de Vlaamse dijkgraaf E. Muysoms van de Polder van Willebroek heeft hij zijn plannen verder uit gewerkt. Hij heeft nu ook geke ken naar de aanleg van een ke ring bij Oosterweel, nabij Ant werpen, en Vlissingen. De dijkgraaf stelt dat het mo menteel met de veiligheid langs de Schelde zeer slecht is gesteld. Advertentie De kans op een overstroming in het Vlaamse gedeelte van het Scheldebekken is 1/70 per jaar. „Een ongekend hoog risico voor twee miljoen mensen." Hij stipt aan dat bij een overstroming van de Zeeschelde ook Zeeuws- Vlaanderen via de achterdeur wordt bedreigd. „Dan stromen delen van Zeeland onder omdat de Vlaamse Scheldedijken vol strekt onvoldoende versterkt zijn." Muysoms vreest dat er in Vlaanderen eerst een ramp moet gebeuren voor de politiek bereid is echte maatregelen te nemen. De dijkgraaf is het met Boorsma eens dat een stormvloedkering de enige goede oplossing is voor de problemen waarmee Neder land en Vlaanderen kampen in het stroomgebied van de (Wes ter) Schelde. Alleen zo'n investe ring maakt het naar zijn mening mogelijk grote delen van Zee land en Vlaanderen tegen over stromingen te beveiligen. Boorsma is ervan overtuigd dat de Antwerpse haven juist bij de aanleg van een stormvloedke ring is gebaat. „Het huidige geu lenstelsel blijft intact", stelt hij, 0p 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 170.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis: 0800-0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. door Maurits Sep MIDDELBURG - De commissa rissen van Delta moeten een sa larisverhoging krijgen van bijna 1700 euro per jaar. Het energie bedrijf stelt dat voor aan de aan deelhouders - provincie en ge meenten in Zeeland. Delta vindt dat de leden van de Raad van Commissarissen een vergoeding moeten krijgen die vergelijkbaar is met wat com missarissen van andere bedrij ven krijgen. Daarom moeten de aandeelhouders zich in decem ber uitspreken over een salaris verhoging. De commissarissen krijgen volgens het voorstel 1678 euro bruto per jaar extra, hun voorzitter (president-com missaris) 1684 euro. Het bedrijf meent al jaren dat de commissarissen worden on derbetaald. In 2003 is daarom voorgesteld de salax-issen met 35 procent op te schroeven. Aan vankelijk hadden de aandeel houders daarmee ingestemd, maar daarop kwam zo veel kri tiek, dat de salarisverhoging weer werd ingetrokken. Eerder dit jaar volgde een nieuw voorstel, maar ook dat sneuvelde, nu omdat de aandeel houders het te hoog vonden. De commissarissen zouden er zeven duizend euro bijkrijgen en 21.000 euro per jaar gaan verdie MIDDELBURG - Wie een huis heeft dat gebouwd is tus sen 1910 en 1955 kan dat binnenkort voordelig laten con troleren. De gemeente Middelburg wil samen met Delta 150 woningen nalopen op veiligheid en energiezuinig heid. Normaal kost zo'n onderzoek 400 euro, deze contro le kost de eigenaar vijftig euro. Van de tweeduizend wo ningen die aan de criteria voldoen, kunnen maar 150 huis eigenaren meedoen. Het onderzoek richt zich op de isola tie en de verwarming van de woning en op de veiligheid. De groepenkast wordt gecontroleerd en de belasting per groep wordt doorgemeten. Ook de bedrading wordt steek proefsgewijs nagelopen. Als alle controles zijn gedaan, krijgen de huizenbezitters een rapport en een advies voor eventuele verbeteringen. VLISSINGEN - Als het aan de Lokale Partij Vlissingen (LPV) ligt, krijgt de Koningsweg gauw een fietshelling. Nu rijden fietsers door de Gravestraat. Alleen is het daar te druk met auto's. Nu is het nieuwe parkeerterrein via een trap verbonden met de hoek Onderstraat/Koudenhoek. Die is echter niet geschikt voor fietsers. Ook voor mensen met een kinder wagen en invaliden is het lastig om zo in de binnenstad te komen. Een helling is de oplossing, zegt W. Hirdes van de LPV. „Die kan komen te liggen tussen de trap en het hek van het KSG-terrein. Daar ligt een strook braak. Dan kunnen mensen zo naar de Koudenhoek in de richting van de Steenenbeer fietsen. Een kleine aanpassing, den ken wij." Dat denkt ook wethouder P. van der Maden. „Een baan voor fietsers zal niet zo'n probleem zijn. Voor kinderwagens en invaliden wordt het lastiger, omdat voor hen de hellingbaan geleidelijker moet gaan. Die neemt een stuk meer ruimte in beslag." Toch gaat de wethouder met de wensen aan de slag. „We waren er al een tijdje mee bezig. Toen de weg net was ge opend, kwamen al vragen over een baan binnen. Er is een nota met voorstellen onderweg naar het college." GOES - Beide poten van het Goese Lyceum, voortgezet en beroepsonderwijs, hebben het certificaat 'sportactieve school' gehaald. Dat certificaat is uitgereikt door NOC/NSF en de Koninklijke Vereniging voor Leraren in Opleiding (KLVO). De scholen gaan verder dan de regulie re lessen lichamelijke opvoeding. Er worden buiten de school sportactiviteiten op touw gezet, waarbij wordt sa mengewerkt met andere sportaanbieders, en er is extra aandacht voor leerlingen met bewegingsproblemen. Daar naast is er een begeleider voor getalenteerde leerlingen. Het certificaat is twee jaar geldig, daarna volgt een nieu we toetsing. Advertentie foto Ruben Oreel nisbakken via internet heeft aange vraagd. „Die waren veel te duur. Totdat meneer Eckhardt van de politiek (raads lid voor Partij Souburg-Ritthem, red.) ons belde. Hij heeft bij de gemeente vuil nisbakken voor ons geregeld. Die staan er nu." En is het schoolplein er schoner op ge worden? Jahaa, roepen de jongens. En ook de directrice van de school, Nelly van de Velde, knikt ja. „Het schoolplein is er enorm op vooruit gegaan." „Want in de kering komen bre de, afsluitbare doorgangen voor zeeschepen én de vaarweg kan worden verdiept." Ook de natuur in de Wester schelde hoeft niet onder de aan leg van een kering te lijden, zo als in de Oosterschelde wel het geval is. „Een kering met vijfen dertig a vijfenveertig openin gen, met schuiven die afsluit baar zijn, zorgt ervoor dat de ge tijdenwerking blijft bestaan en het Verdronken Land van Saef- tinge bij een superstorm niet wordt overspoeld en vernield." I (Advertentie) een oud sieraad achter in de linnenkast f of iets nieuws dat bij je past? nu goudinruilaktie bij juwelier Postma, Dam 7 Zierikzee (Advertentie) nen; de president-commissaris zou zijn inkomen zien stijgen van 19.000 naar 29.000 euro. Delta heeft daarom nu een voor stel gedaan voor bijna 1700 euro per commissaris. Het dagelijks gemeentebestuur van Middel burg vindt dat acceptabel. Het college heeft er deze week mee ingestemd. Het college van Veere niet; dat blijft ook tegen deze verhoging. Veere vindt dat de commissarissen hetzelfde sa laris moeten houden. Dat zou neerkomen op ongeveer twee procent extra. De aandeelhouders van Delta vergaderen op 12 december in Middelburg. Dan komt ook de salarisverhoging aan bod. Hij kon er in dit digitale tijd perk niet langer meer aan ont komen, de Zeeuws-Vlaming die zijn brood verdient bij een Belgisch bedrijf. Hij moest nu eindelijk eens met een compu ter leren omgaan. Maar let op, zo tipte een vriend: in België maken ze ge bruik van toetsenborden met een andere indeling dan in Ne derland. Dus peuterde de Zeeuws-Vlaming op zijn werk eerst alle toetsen los van het bord, om ze vervol gens in de juiste volgorde te rug te plaatsen: A, B, C, D, E, F, G... 1eCnd^er.c0m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11