Zege Amir Peretz schokt politiek Premier De Villepin wint aan populariteit door Parijse rellen Mild vogelgriepvirus in Italiaanse eend Al Qaeda zou hele Midden-Oosten als strijdtoneel zien Israëlische vakbondsleider verslaat onverwacht vice-premier Peres Amerikaanse experts schrijven grondwet Bosnië Vakbondsleider Amir Peretz is de onverwachte winnaar in de strijd om het leiderschap van de Arbeiderspartij. Opwarming aarde bedreigt Frans toerisme Herstel in Kashmir vergt jaren Erfenis vrek gaat naar goed doel China ontkent terreuralarm Belgische ex-minister voor rechter Politieman schiet neef dood vrijdag 11 november 2005 a redactie buitenland HOME - In Hnl'ë 's cen on" eevaarlijke versie van het vogel- Liepvirus H5N1 vastgesteld. nat meldde gisteren het Italiaan- je ministerie van Volksgezond heid, Het virus is gevonden in een wil- de eend bij de noordelijke stad Padua. Volgens het ministerie gaat het om een variant van de ziekte, die ongevaarlijk is voor de volksgezondheid. Plet gevaar van de milde versies is wel dat ze muteren tot de gevaarlijke va rianten. Een woordvoerder van de Europese Commissie zei dat het subtype van het virus niet lijkt op de varianten in Zuid- Oost Azië, Roemenië en Turkije. Het zou om een variant gaan die al langer rondwaart in Europa zonder schade aan te richten. De Commissie vindt het niet no dig om exportmaatregelen te ne men tegen Italië. Op dit moment is geen sprake van vogelgriep in Italië, bena drukken de Productschappen Vee, Vlees en Eieren. Er is name lijk geen sprake van een gevaar lijke variant van het virus. Strikt formeel is er ook pas sprake van vogelgriep bij een besmetting bij een (commer cieel) pluimveebedrijf, licht een woordvoerster van het ministe rie van Landbouw toe. In China zijn twee nieuwe geval len van vogelgriep ontdekt. Het gaat om het gevreesde H5Nl-vi- rus. ANP/AFP/RTR IfinnrAd Bloemendaal TEL AVIV - Een aardbeving met een kracht van acht op de politieke schaal. Een tsunami, een orkaan, maar ook een frisse wind. De Israëlische media put- ten uit een arsenaal aan natuur- fenomenen om gestalte te geven aan de schok in de Arbeiderspar- tij en de Israëlische politiek in het algemeen. Vakbondsleider Amir Peretz kwam woens- piaclit van achter uit het pelo- ,J om de grote Shimon Peres op de finishlijn met een banddik te te verslaan. Bijna niemand, zeker niet de opi niepeilers, had durven voorspel len dat vanaf nu Peretz de Arbei derspartij zal regeren. Maar zo- als gewoonlijk weet iedereen achteraf waarom de partij Peres heeft laten vallen. De vice-pre- mieris 82, is veel te dikke maat jes met premier Ariel Sharon en 1 vertegenwoordigt in alles de matheid waaronder de Israëli- I sche sociaaldemocraten al jaren gebukt gaan. Peretz daarentegen is met zijn 154 jaar een jonge, bruisende kracht in de partij. Anders dan zijn rivaal beschikt hij over een voor socialisten natuurlijke ach terban: de bevolking van achter- I standswijken, vakbondsleden len gefrustreerde Likoed-stem- j mers uit de arbeidersklasse. De laatste tijd heeft hij trouwens ook steun gewonnen binnen het liberalere segment van de partij, [waar men genoeg heeft van de I coalitie met de rechtse Likoed. Gezicht Peretz zegt dat hij de Arbeiders partij weer een duidelijk gezicht wilgeven. Hij heeft zich de afge lopen jaren krachtig verzet te gen het economische beleid van de in augustus afgetreden minis ter van Financiën Benjamin Netanyahu. „Ik ben voor een vrijemarktpolitiek en voor wel vaart, maar niet als dat uit mondt in een slavenmarkt", zei hij na zijn overwinning. Ook als het gaat om vredespoli tiek spreekt Amir Peretz duide lijke taal. Hij wil dat de partij zo snel mogelijk de regering met de Likoed verlaat en daarna be looft het diplomatieke overleg met de Palestijnen onmiddellijk te hervatten. De bestandslijn van 1967 is voor hem het uit gangspunt bij de onderhandelin gen, waarbij hij onder meer voorstelt dat Israël van het Pa lestijnse Bestuur grond pacht om een paar grote nederzettin- genblokken te behouden. De schokgolven van Peretz' over winning hebben uitwerking tot ver buiten de Arbeiderspartij. Ineens is de 'Big Bang', waar over al een tijd wordt gespro ken, dichter bij de realiteit. Zul len de gematigde krachten in de Likoed, onder premier Sharon, en de rechtervleugel van de Ar beiderspartij samen met de cen- tristische Shinui een nieuwe cen trumbeweging gaan vormen? Zullen rechtse rebellen in de Li koed, onder Netanyahu, zich ver enigen met de extreemrechtse Nationale Unie en de ultra natio nalistische Nationaal Religieuze Partij? En zullen de Arbeiders partij onder Peretz en de linksli- berale Meretz/Yachad elkaar vinden in een links blok?De eer ste stap in de aanloop naar een nieuwe politieke orde moet zon dag worden gezet, als Sharon en Peretz de toekomst bespreken. Peretz zal het vertrek van de Ar beiderspartij uit de coalitie aan kondigen en ze zullen het waar schijnlijk snel eens worden over een verkiezingsdatum in het voorjaar. GPD SARAJEVO - Amerikaanse ex perts hebben een nieuwe grond wet geschreven voor Bosnië, die het centrale gezag in het Bal- kanland moet versterken. Over de tekst zijn zeven maanden lang geheime onderhandelingen gevoerd met Bosnische politici. Dat schrijft de Britse krant The Guardian, die inzage heeft ge had in de concepttekst. De hui dige grondwet werd tien jaar ge leden overeengekomen tijdens de vredesconferentie van Day ton. Volgens de nieuwe grondwet moet er één staatshoofd komen dat door een nationaal parle ment wordt gekozen. ANP door Olivier van Beemen PARIJS - De rellen in de Franse voorsteden hebben grote gevol gen voor de Franse politiek, zo wel inhoudelijk als persoonlijk. Premier De Villepin en rechts- extremist Le Pen lijken de win naars, minister van Binnenland se Zaken Sarkozy de verliezer. „Deze acties zullen het Front National stemmen opleveren", zegt Jacques Simard, de voorzit ter van een afgebrand buurtcen trum niet ver van Lyon. Het is een analyse die veel Fransen de len. De relschoppers zijn vrijwel zonder uitzondering van buiten landse afkomst en Jean-Marie Le Pen, leider van het Front Na tional, waarschuwt al jaren voor een burgeroorlog, met een hoofdrol voor minderheden uit de probleembuurten. Het is niet het enige politieke ge volg van de rellen die nu al twee weken gaande. De rechtse rege ring heeft, onder leiding van Do minique de Villepin, de afgelo pen dagen een aantal urgente door llona Eveleens NAIROBI - Alles duidt erop dat Liberia opnieuw een vrouwelijk staatshoofd krijgt. Met de meeste stemmen geteld, heeft Ellen Johnson-Sirleaf meer dan vijf tig procent op haar naam staan. Tegenkan didaat George Weah klaagt evenwel over ernstige verkiezingsfraude. Ellen Johnson-Sirleaf wordt zo goed als zeker de nieuwe president van Liberia. De IJzeren Dame, zoals haar bijnaam luidt, wacht een mammoettaak om het door oor log verwoeste land weer op te bouwen. Haar ervaring als econome bij de Wereld bank komt daarbij goed van pas. Haar te genkandidaat, de ex-voetballer George Weah, heeft een officiële klacht ingediend over vermeende verkiezingsfraude. De kiescommissie zal een onderzoek instel len. De VN-missie die meehielp de verkie zingen te organiseren, verklaarde echter dat de stembusgang 'vreedzaam en trans parant' was. In de eerste ronde in oktober, met 22 kan didaten, behaalde Weah niet alleen de meeste stemmen maar kreeg hij er ook bijna tien procent meer dan Johnson-Sir leaf. Dat de rollen nu ineens zijn omge draaid, komt wellicht door de lagere op komst bij de tweede ronde. In de eerste ronde ging 75 procent van de Liberianen stemmen, en nu nog maar 67 procent. Weah geniet enorme populariteit onder de honderdduizend voormalige rebellen. Bij bet kantoor van zijn CDC-partij verzamel den zich honderden jongeren die scandeer den: Geen Weah, geen vrede'. Blauwhel men van de Verenigde Naties gebruikten wapenstokken om de jongeren uiteen te drijven. Liberianen vrezen dat aanhan gers van Weah het land opnieuw in ge weld onder zullen dompelen. Maar de vroe- Aanhangers van Weah demonstreren in Monrovia tegen de verkiezingsuitslag. foto Claire Soares/RTR gere spits van AC Milaan en Chelsea maan de zijn aanhangers tot rust 'in het belang van de vrede'. Ellen Johnson-Sirleaf wordt niet de eerste vrouwelijke president van Afrika. Dat was namelijk Ruth Perry, president van een in 1996 benoemde overgangsregering, Perry droeg het presidentschap een jaar la ter over aan Charles Taylor. De laatste werd in 2003 gedwongen in ballingschap te gaan in Nigeria. Johnson-Sirleaf, die ooit samenwerkte met Taylor, heeft naast de zware economi sche taak ook een moeilijke politieke klus te klaren. Zij moet een coalitie vormen van meerdere partijen. Haar eigen Unity Party behaalde slechts 3 zetels, terwijl de CDC van Weah 15 zetels bemachtigde. Twee andere partijen behaalden respectie velijk 15 en 12 zetels. Het parlement telt 64 afgevaardigden. Coalitievorming zal gezien de verkiezings uitslag niet eenvoudig zijn. Een regering van nationale eenheid zou een oplossing kunnen zijn. Voormalige politieke tegen standers worden dan gedwongen om sa men te werken aan de wederopbouw van Liberia. GPD maatregelen getroffen (noodtoe stand, avondklok voor jongeren en meer politie op straat) en een aantal acties voor de lange ter mijn. Steun Hoewel de Groenen en de com munisten ervan overtuigd zijn dat de avondklok alleen maar averechts zal werken, bestaat er in politiek en samenleving een grote steun voor de noodgrepen. Tot nu toe lijken ze de boven dien de gehoopte uitwerking te hebben: het geweld nam de laat ste nachten sterk af. Voor de maatregelen met het oog op de toekomst bestaat min der consensus. De belangrijkste daarvan zijn de door minister van Binnenlandse Zaken Nico las Sarkozy woensdag aangekon digde uitzetting van 'gevaarlij ke buitenlanders', die zijn op gepakt tijdens de rellen. De be windsman pleitte eerder nog voor afschaffing van de 'dub bele straf' voor buitenlanders: na het uitzitten van hun celstraf kunnen buitenlandse criminelen in Frankrijk worden terugge stuurd naar hun land van her komst. Nu wil hij die dus toch blijven toepassen. Linkse politi ci en belangenverenigingen voor asielzoekers reageerden afkeu rend op de maatregel. Opmerkelijk is ook de verlaging van de voltijdse leerplicht van zestien naar veertien jaar, een maatregel van De Villepin. Concurrentie De rellen hebben ook gevolgen voor de belangrijkste persoonlij ke politieke concurrentiestrijd van het moment, die tussen de premier en de minister van Bin nenlandse Zaken. Voor het eerst sinds zijn aantreden als premier is De Villepin populairder dan Sarkozy. De premier trad volgens veel landgenoten daadkrachtig op, terwijl veel Fransen Sarkozy verwijten de aanstichter van het geweld te zijn door zijn deni grerende uitspraken over de jongeren in de probleembuur- ten.GPD PARIJS - De opwarming van de aarde bedreigt de toeristenin dustrie in Frankrijk. De Franse zomermaanden zullen door de klimaatveranderingen voor veel vakantiegangers te heet wor den, terwijl in de Alpen en Pyre neeën te weinig sneeuw zal val len voor de wintersporter. „Frankrijk krijgt al deze eeuw grote problemen met de gevol gen van klimaatverandering", stelde milieuorganisatie Green peace gisteren in zijn rapport 'Impact'. De organisatie ziet ernstige ge volgen voor de Franse water voorziening, landbouw en econo mie. De organisatie wijst onder meer op een onderzoek van de Franse weerdienst Météo Fran ce. Die stelde eerder dat de sneeuwval in de noordelijke Al pen zal teruglopen van vijf naar vier maanden per jaar. Op de zuidelijke berghellingen en in de Pyreneeën zal het straks twee maanden per jaar sneeuwen. Nu is dat nog drie. ANP ISLAMABAD - De wederopbouw van het in oktober door een zware aardbeving' getroffen deel van Pakistan, Kashmir, gaat minstens vijf jaar duren. Het kabinet streeft er echter naar het grootste deel van het werk bin nen drie jaar af te hebben. Dit heeft de Pakistaanse pre mier Shaukat Aziz gisteren verklaard. Aziz wees kritiek op de rol van het leger bij de hulpverle ning na de beving van 8 oktober af. Aziz: „Het leger is een zeer gedisciplineerd apparaat dat prima in staat is hulp operaties uit te voeren. Er is geen enkele andere instantie die dat kan." GPD LONDEN - De nalatenschap van een gierige Britse miljo nair gaat in zijn geheel naar goede doelen. De vier kinde ren zien geen cent van de ruim 6 miljoen euro van Regi nald Harwood, die zij omschreven als een type dat uit een boek van Dickens leek te zijn weggelopen. Harwood, die zes jaar geleden overleed, wilde dat zijn na latenschap volledig zou worden besteed aan de oprich ting van een museum dat zijn naam moest dragen. Daarin zou zijn collectie kunstvoorwerpen moeten worden ten toongesteld. ANP PEKING - De Chinese autoriteiten hebben gisteren ont kend dat ze hebben gewaarschuwd voor de dreiging van aanslagen op luxehotels in het land. Het Chinese ministe rie van Veiligheid stelde in een verklaring dat een buiten lander het onjuiste bericht de wereld had ingeholpen. De Amerikaanse ambassade in Peking meldde woensdag in een verklaring op haar website dat de Chinese politie had gewaarschuwd dat extremistische moslims volgende week aanslagen op vier- en vijfsterrenhotels in China wil len plegen. ANP/RTR BRUSSEL - De Belgische ex-minister van Vlaamse Za ken Mare Galle zal zich volgend jaar voor de rechter moe ten verantwoorden over het beheer van cle erfenis van de overleden auteur Marnix Gijsen. De rechtbank in Brussel heeft gisteren besloten dat een rechtszaak nodig is, nadat de familie van Gijsen een klacht had ingediend over ver duistering door Galle van 2,5 miljoen euro. Daarbij zou de politicus zich ook op onrechtmatige wijze twee stukken van de Belgische schilder René Magritte hebben toegeëigend. ANP/Belga BRUSSEL - Een Belgische politieman zegt woensdag per ongeluk zijn 37-jarige neef dood te hebben geschoten. De 25-jarige agent, die net was thuisgekomen van een schiet oefening, had een ruzie gehad met de neef over een som geld. Bij wijze van grap zei hij zijn dienstwapen te heb ben getrokken, toen hij eiste dat de neef hem geld terugbe taalde. Daarbij ging het pistool per ongeluk af, meldde justitie in Brussel gisteren. Belgisch politiepersoneel mag geen dienstwapens meer mee naar huis nemen, sinds onlangs enkele agenten zich met een pistool van het leven beroofden. ANP/Belga van onze redactie buitenland AMMAN - De bloedige aan slagen woensdagavond op drie hotels in de Jordaanse hoofd stad Amman, tonen aan dat Al Qaeda in Irak zijn strijdtoneel probeert uit te breiden naar de rest van het Midden-Oosten. Dat zei gisteren de Amerikaanse generaal Rick Lynch. Volgens waarnemers zijn de aanslagen bedoeld om de Jordaanse rege ring onder druk te zetten de ban den met Washington te verbre ken. Drie zelfmoordcommando's blie zen zichzelf woensdagavond kort na elkaar op in het Radis- son-hotel, het Grand Hyatt-ho- tel en het Days Inn-hotel in Am man. Er vielen zeker 56 doden, onder wie twaalf buitenlanders. Ruim honderd mensen raakten gewond. Niet eerder slaagden terroristen erin zelfmoordaan slagen te plegen in Jordanië. Al Qaeda in hak, dat onder lei ding staat van de in Jordanië ge boren Abu Musab al Zarqawi, claimde gisteren de verantwoor delijkheid voor de aanslagen. De organisatie deed dat op een website die vaker wordt ge bruikt door islamitische extre misten. Volgens Al Qaeda vor men de hotels 'een tuin voor de vijanden van ons geloof, de jo den en de kruisvaarders'. De terreurdaden, ogenschijnlijk goed gecoördineerd en vrijwel tegelijkertijd gepleegd, dragen volgens hen de handtekening van het internationale terreur netwerk van Osama bin Laden. Volgens de Jordaanse vicepre- mier Marwan Moasher heeft Al Qaeda al eerder geprobeerd aan slagen te plegen in het konink rijk. „We leven in een gevaarlij ke buurt", zei Moasher. Jorda nië grenst niet alleen aan Irak, maar ook aan de Palestijnse ge bieden. Toch gold Amman tot dusver als de stabielste hoofd stad in de Arabische wereld. De Jordaanse politie arresteer de gisteren verscheidene perso nen die bij de aanslagen betrok ken zouden zijn geweest. Daar bij zijn zes voertuigen in beslag genomen, waarvan er twee Iraakse nummerplaten hadden. Ook zijn volgens vicepremier Marwan Moasher de lichamen van drie vermoedelijke daders gevonden. Hun identiteit is nog onbekend, evenmin als die van elf slachtoffers. ANP/RTR/AFP Advertentie Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 170.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis: 0800-0504 ROUTE Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5