Vreemde, onbetreden wegen Waarom reist de reiziger? ®W(§[F2öjdfi Winnaars Collectie boek 5: Geert Mak 15 toppers uit de Nederlandse literatuur WINNAARS COLLECTIE stkantoor re @ctie knip de 7 voordeel bon Voor abonnees slechts Ander werk Geert Mak Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredactetir@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Het aantal toeristische over nachtingen in Zeeland neemt af, meldden we donderdag. Als een van de oorzaken werd genoemd dat Hemelvaartsdag en Pinkste ren dit jaar samenvielen. Dat hadden we niet moeten pu bliceren. Er werd snel gerea geerd. Onder anderen door Sjaak van der Linde uit Vlissin- gen die de verklaring ver ge zocht vond. Hij adviseert: „Wel licht kan in de komende toeris tische campagne krachtig wor den gecommuniceerd dat in Zee land Pinksteren en Hemelvaart vanaf 2006 niet meer samenval len, hoe de rest van de wereld er ook mee omgaat..." Geen wonder Van der Linde vindt het geen wonder dat Duitsers Zeeland meer en meer links laten liggen. „Kijk naar de horeca- en over- nachtingsprijzen, de kwaliteit van het product en de persoonlij ke bejegening. Hoewel ik geen representatief onderzoek heb verricht, is het voor Zeeland ne gatieve verschil opvallend. Niet alleen in vergelijking met Duits land, maar ook met Oostenrijk en Italië." En: „De toeristische campagne kan zich beter rich ten op het Zeeuwse toeristische bedrijfsleven, onder het motto: 'Verbeter de winkel, maar begin bij jezelf'. Misschien lukt het als Pasen en Pinksteren op één dag vallen." vrijdag 11 november 2005 ü@(§(o] DüDdHOWi Marly Blok uit Kapelle kan uitzien naar een rondvlucht bovenfo land. De piloot: W.T. van Gelder, Commissaris van de Koninginjji Zeeland. De commissaris reikt wel vaker een prijs uit, maar ind| geval maakt hij er, met zijn hobby, ook deel van uit. Marly hceftA rondvlucht, te maken op een nader te bepalen dag, als het wecrj beetje meezit, gewonnen door mee te doen aan een prijsvraag,fo Zeeland werd uitgeschreven ter gelegenheid van het 25-jarig'fa. staan van de Stichting Liliane Fonds, die directe en kleinschalig! hulp biedt aan gehandicapte kinderen in de derde wereld. De Zeeuwse netwerkvrijwilligster van de stichting, Tineke Derfe- „We hebben onlangs via de Minikrant in de PZC een prijsvraag geschreven. Er werden vijf vragen gesteld. De deelnemers hebbea zich behoorlijk uitgesloofd om de goede antwoorden te geven." Het ging erom via de prijsvraag meer bekendheid te geven aan de doelstellingen van het Liliane Fonds. Derks: „De getallen vande 'puzzel' klopten meestal wel. Zoals: in 2004 werden door het fondj 52.345 kinderen geholpen in ruim 80 landen." Doelen Wat de winnaars betreft werd er vooral op gelet of de hoofddoel^ in hun oplossing voorkwamen, zoals: - rechtstreekse, kleinschalige, persoonlijke hulp aan thuiswone invalide kinderen en jongeren tot 25 jaar - sociale en medische revalidatie, die leidt tot meer zelfstandi en zo actief mogelijk deelnemen aan het gezinsleven, de gemeen schap en de maatschappij: - medische hulp door operaties, fysiotherapie, hulpmiddelen en», voort. - sociale revalidatie, onder andere door scholing en ding te bewerkstelligen. - betrokkenheid van de ouders door ondersteuning financieeloin natura en/of begeleiding plus hulp bij het oefenen - begeleiding door mediatoren ofwel plaatselijke contactperson® (als artsen, verpleegkundigen, fysiotherapeuten, maatschappelijk werkenden), die rechtstreeks contact hebben met het kind en de ouders en het kind volgen. Heer Een lichtpuntje in deze 'tijd van onverschilligheid en verharding', schreef Joke Smallegange uit Nisse. „Ik werk bij Emergis, enikg, altijd met de auto. Onlangs had ik die weer gepai'keerd op het Eng gis terrein, en verdween de hele dag achter mijn computer. Toeni om vijf uur weer naar huis wilde rijden, zag ik een papiertje achte mijn ruitenwisser zitten. Daar had iemand op geschreven dat hijg zijn spijt tegen mijn portier was gereden en een deuk had veroor zaakt. Bij nadere inspectie bleek dat inderdaad het geval. Maards ze aanrijder was ook zo hoffelijk geweest om zijn mobiele numi® en naam erbij te schrijven, zodat we dit schadegeval tezamen in g» de orde hebben kunnen oplossen. Dit was een echte heer in het (cd sociaal) verkeer. Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lezers om op deze plek door te geven aan andere lezers. Hoe hij bereikbg is, staat in het colofon linksboven in de rubriek Redactie Reacli Citaat: Poëzie is het enige wapen dat de taal kan verslaan met de middelen van de taal zelf. Joseph Brodsky foto Mechteld Jansen[ genoeg. Poëzie heeft niet te maken met rechtlijnigheid. Alles kan, je kunt woor den gebruiken die tot het moment dat je dat doet niet bestonden." Hij wijst naar en plastic bekertje op tafel en zegt: „Theebekertjessonate. Dat zou zomaar kunnen als woord. Met poëzie onder zoek je verborgen krochten van je geest." Geruststellend is de eigentijdse poëzie niet. „De tijd is voorbij dat je in een dichtbundel aangename, troostrijke gedachten zat te lezen; met een glas wijn onder handbereik. De poëzie van nu hakt erin en verheft zich, als het goed is, boven de dichter; en boven de lezer en diens interpretatie." Mario Molegraaf houdt donderdag 16 no vember om 20.00 uur een lezing in de Po- vinciale Bibliotheek in Middelburg. Lezers die daar bij willen zijn, kunnen met ge bruikmaking van de bon die op pagina 10 staat, aan een gratis toegangsbewijs ko men. door A.J. Snel Er is, zo meent de gedeformeerde le zer Mario Molegraaf, een zuivering nodig van de taal; vooral van de taal der politici. Een verplichte ontsmetting, dat zou wat zijn. Daar moet dan wel een poëet voor komen en geen engharti ge romanbakker. Nee, de reiniging dient ter hand gekomen worden door dichters die met een nieuwe, verontrus tende, agressieve taal komen. Hij bespreekt het werk der dichters en brengt dat bijeen. Op de woensdag staat in de bijlage Kunst Uit van de Provinciale Zeeuwse Courant zijn ru briek over poëzie. Dat leverde als uit komst een bundel verdicten op, uitge bracht onder de titel 'Je ongezond ver stand gebruiken'. Zijn oordeel is voorts neergeslagen in de 'Spiegel van de moderne Nederland se en Vlaamse dichtkunst'. De bloemle zing bevat gedichten die hij heeft gewo gen en niet te licht bevonden. Om zijn ei gen tekst te gebruiken: „Dit boek is mijn ode aan de dichtkunst, mijn plei dooi voor het mooiste literaire genre, mijn gids door en voor de Nederlandse poëzie." Volgende week woensdag, op de zestien de november, verzorgt Mario Molegraaf in de Provinciale Bibliotheek in Middel burg de Zeeuwse presentatie van de twee boeken. Dansen Wij spreken, onder meer, over een ci taat van John Wain: 'Poëzie verhoudt zich tot proza als dansen tot lopen'. Mo legraaf glimlacht en stelt vast: „Er is ook poëzie die wankelt en strompelt, krijst, zingt of jubelt. Je hebt het over een fenomeen dat niet valt te defi niëren. Bij proza gaat het om welover wogen, afgewogen zinnen. Poëzie is veelvormig en grillig, het bestaat in zo veel hoedanigheden dat geen sluitende begripsbepaling valt te geven. Er is één ding waarin poëzie zich onderscheidt: het is iets absoluut noodzakelijks. Een dichter die poëzie schrijft zonder dat hij daartoe de innerlijke noodzaak voelt, valt door de mand. Is de nood zaak er wel, dan is er een kans dat er poëzie tevoorschijn komt." Molegraaf duidt aan dat hij zelf moet worden gezien als een gedeformeerde lezer van gedichten. Hij schrijft weke- lijk zijn rubriek en voltooide onlangs de zevende editie van de 'Spiegel van de Mario Molegraaf: „Poëzie is absoluut noodzakelijk." moderne Nederlandse en Vlaamse dicht kunst'. De eerste drie bloemlezingen met die titel werden samengesteld door Victor van Vriesland. In 1975 werd Hans Warren diens opvolger en ook hij stelde drie edities samen. Mario Mole graaf, die vele jaren, tot diens overlij den in 2001, het leven deelde met War ren, heeft nu de zevende editie ge maakt. Er wordt werk in gepresenteerd van zo'n 450 dichters uit Nederland en Vlaanderen maar ook uit Suriname, de eilanden in het Caribisch gebied en In donesië. Soms zijn gedichten die hij consumeert Molegraaf te machtig of te flauw; zijn honger naar poëzie raakt echter niet ge stild. „Je wordt er steeds weer door ver rast. Proza vind ik niet meer interes sant. Er worden heel veel woorden ge bruikt om weinig te zeggen. Ik px-obeer het wel wat bij te houden, maar ik strand bijna altijd. Zóóó saai; het duurt zóóóo lang. In poëzie gebeurt op iedere bladzijde iets. Je krijgt hoekjes van je ziel te zien waar je nooit eerder hebt rondgekeken. Je gaat over vreemde, on betreden wegen. Je komt in een soort oorlogszone waar wordt gevochten om de taal te redden. Dat is hard nodig. In de politiek, maar ook in het bedrijfsle ven vindt misbruik, verkrachting van de taal plaats op een manier zoals niet eerder is voorgekomen. Er worden woor den en staande uitdrukkingen gebruikt om te verdonkeremanen. Daar moeten dichters tegen strijden." Ongezond Molegraaf neemt bij de beoordeling en de keuze van poëzie zichzelf mee, waar bij hij tracht zijn rationele kant onder geschikt te maken. Zijn bundel beschou wingen heet niet voor niets 'Je onge zond verstand gebruiken'. „Gezond verstand gebruiken doen er al per week voorpagina J WINNAARS COLLECTIE De PZC geeft, in samenwerking met de andere kran ten van het Wegener-concern, sinds kort ook literaire hoeken uit. Vijftien weken lang verschijnt elke week een klassiek te noemen boek uit de Nederlandstalige literatuur. De boeken komen uit in de serie 'Winnaars Collectie', omdat het gaat om schrijvers die een belangrijke lite raire prijs hebben gewonnen. Tegen een aantrekkelijke prijs zijn de boeken te verkrijgen bij Bruna en andere boekhandels, post kantoren en -agentschappen, Free Record Shop en Read Shops. Abonnees van de krant betalen 4,95 euro, niet-abonnees 7,50 euro. Als zesde boek in de reeks is vanaf morgen 'De ver liefde gevangene' van Cees Nooteboom verkrijg baar. Zie ook www.winnaarscollectie.nl www.winnaarscollectie.nl Normale winkelprijs 7,50 pst. (zolang de voorraad strekt) door Peter van Vlerken Alle boekenlezers hielden van Cees Nooteboom na dat hij op twintigjarige leef tijd was gedebuteerd met Phi lip en de anderen. Die drome rige jongensroman uit 1954 was de eerste roadnovel uit de Nedei-landse literatuur, een genre dat sindsdien veel navolging kreeg. foto ANP Philip en de anderen (1954, ro man). De ridder is gestorven (1963, roman). Een avond in Isfahan (1978, reisverhalen). Rituelen (1980, roman). Waar je gevallen bent, blijf je (1983, reisverhalen). Vuurtijd, ijstijd (1984, gedich ten). In Nederland (1985, roman). Het volgende verhaal (1991, Boekenweekgeschenk) Allerzielen (1998, roman). Paradijs verloren (2005, ro man). 15 gelauwerde Nederlandse schrijvers. Allen winnaars van prestigieuze literaire onderscheidingen. Een prachtige collectie boeken in harde kaft gebonden en voorzien van een fraaie stofomslag. Met zorg samengesteld door de boekenredactie van Q,a. de PZC en alleen voor abonnees te koop met een éénmalige korting op elke titel. U vindt liw voórdeelbon 3x per week op de voorpagina van deze krant. Knip de bon uit en lever 'm in bij één van de filialen van Bruna. Free Record Shop of op het Postkantoor. II ontvangt dan het boek van de week met 2,55 korting (normale prijs 7,50), Iedere zaterdag verschijnt er een nieuw 'Winnaars' boek in de verkoop (zolang de tf voorraad strekt) U kunt de collectie ook per post ontvangen 2,50 verzendkosten per boek). Als u zich intekent op de hele collectie ontvangt u het laatste boek gratis Kijk ook op Virvyw.winnaprscplleetig-nl. Het stadspaleis Geert Mak (1946) heeft sinds het begin van de jaren negen tig een flinke reputatie opgebouwd als origineel ontleder van de historie en als meeslepend verteller. Hij werkte als journalist voor De Groene Amsterdammer, NRC Handelsblad en de VPRO-radio en debuteerde in 1992 met 'De engel van Amsterdam'. Ongekend hoge oplagen bereikte Geert Mak met 'Hoe God verdween uit Jorwerd' (1996), 'De eeuw van min vader1 (1999) en In Europa' (2004). Het in 1997 verschenen boek 'Het stadspaleis' behandelt de geschiedenis van het Paleis op de Dam, van de kleine menselijke emoties tot de bredere context van de vaderlandse geschiedenis. ITO samengesteld door de boekenredactie van uw krant I. Remco CampertlInlever) isvurrukkulluk I 2 Thomas Rosenboom I De mensen thuis 3. Jan Wolkers i De doodshoofdvlinder 4. Tessa de Loo De meisjes van de suikerwerkfabriek jij 5. Geert Mak I Het stadspaleis 6. CeêS Nooteboom I De verliefde gevangene 7. Simon Vestdijk I op afbetaling 8. Jan Cremer l ik, Jan Crëmer 9. Gerrit Kouwenaar I ik was geen soldaat 10. F. Bordewijk I Noorderlicht IIHugo Claus I De geruchten 12. A.F.Th, van der Heijden I Advocaat van de hanen 13. K. Schippers I Eerste indrukken 14. Willem Brakman I Een winterreis. 15. Gerard Revel WertherNieland o.a. verkrijgbaar bij Cees Nooteboom woont de ene helft van hét jaar in Amsterdam, de andere helft op het eiland Menorca. Dat wil zeggen: als hij niet op reis is. Nooteboom werd geboren op 31 juli 1933 in Den Haag. Na de scheiding van zijn ouders zwierf hij door Nederland van kostschool naar kostschool en zat hij onder meer op het Augustianum in Eindhoven, tot hij ook daar van werd verwijderd. Tijdens een baantje als ban kemployé begon hij te schrijven en gaf al meteen bij zijn debuut 'Philip en de anderen' blijk van zijn grenzeloze lite raire talent. Hij schreef liedteksten, ge dichten, (reis-)verhalen en romans en sleepte daarmee vele internationale prij zen in de wacht. In Nederland ontving hij in 2003 de P.C. Hooftprijs. nevelt, de werkelijkheid inkleurt met visioe nen en beelden en de taal onstuitbaar op gang brengt. „De hitte dreef me in een soort loden bewuste loosheid. waaruit ik nog geen uur later be zweet en benauwd wakker werd, midden in een angstdroom vol zonnen en slangen die ik nooit meer zou kunnen achterhalen. Alles wat ik zag was aangeraakt door de hitte. Al les trilde." De verhalen in deze bundel lijken soms bijna hallucinaties. De vraag was vervolgens of en hoe Nooteboom zijn schrijftalent zou bevestigen. Dat gebeurde onmiskenbaar drie jaar later met De verlief de gevangene en die verhalen bundel maakte meteen ook duidelijk dat hij in zijn verde re carrière het schrijven met het reizen zou combineren. Als 'magere drieëntwintigjari ge' monsterde Nooteboom aan als matroos op de Gran Rio, die koers zette van Am sterdam naar Lissabon, Trini dad en Suriname. Hij kan zich nu nauwelijks nog voor stellen, zo schrijft hij in zijn nawoord op De verliefde gevangene, dat hij die actie ooit heeft ondernomen, maar hij herinnert zich al te goed de verpletterende sterrenhemel tij dens de bootreis, de stemmen van opvaren den met hun verhalen en de overdonderende ervaring van de eerste tropische havens. Dui delijk is dat 'de schrijver die ooit op een juni maand in 1957 Nederland achter zich zag ver dwijnen er nooit meer helemaal is teruggeko men'. Waarom reist de reiziger? Er is vrijwel geen verhaal, in De verliefde gevangene waarin niet die vraag wordt gesteld. Al die ontberin gen, en waarvoor? „Soms vraag ik mezelf af of ik gek ben", schrijft Nooteboo. Het antwoord ligt besloten in de bundel: om prachtige verhalen te kunnen vertellen. Zoals dat van de gevangene in de bajes van Guyana die verliefd werd op een inheems meisje, of dat van de matroos wiens lippen werden afge sneden bij een bezoek aan een bordeel in Georgetown. Of Nooteboom de verhalen gehoord heeft van anderen of zelf verzonnen heeft, doet er wei nig toe. Het gaat om de maniër waarop ze uit zijn pen zijn gevloeid. De schrijver noemt ze niet voor niets 'tropische verhalen'. Het lijkt alsof dè hitte van de tropeli de geest ver vormt, op een manier zoals drank de geest be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40