Sluiten azc Middelburg geen optie (3 I MET ALLES PZC Leegstand dreigt door nieuwbouw in gemeente Veen Bommel mag weer winkelen in Vlissingen Gemeente wil wel deel van kosten noodopvang verhalen weekenddiensten - TV"' Jjjj vrijdag 11 november 2005 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse wethouder A. de Vries is niet van plan om sluiting van het asielzoekerscentrum af te dwingen. „Het contract met het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) ter discussie stel len is een stap te ver", zei hij woensdagavond in de commis sie maatschappelijke zaken. „Ik denk dat de juridische en finan ciële gevolgen te groot zijn." De gemeenteraad heeft De Vries deze zomer opgedragen om nieu we afspraken met het COA te maken over de opvang. In het ui terste geval zou het contract met de organisatie opgezegd moeten worden, wat sluiting van het asielzoekerscentrum (azc) zou betekenen. De gemeenteraad heeft kritiek op de manier waarop het Rijk met asielzoekers omgaat. Het grootste bezwaar is de beëindi ging van de opvang van asielzoe kers die geen recht meer hebben op opvang, maar wel legaal in Nederland verblijven. Ze wor den uit het azc gezet en belan den op straat. Middelburg be taalt nu zelf de opvang voor die groep. De asielzoekers worden opgevangen door de stichting In- lia. De gemeente maakt zowel om humanitaire als om finan ciële redenen bezwaar tegen het rijksbeleid. De noodopvang kost Middelburg 350.000 euro per jaar. Een beroep op minister Ver donk om iedereen die rechtma tig in Nederland verblijft onder dak te verlenen of de noodop vang zelf te betalen, heeft tot nu toe geen effect gehad. De minis ter heeft wel al aangekondigd dat voor een deel van die men sen binnenkort een oplossing komt. Dat gaat de gemeenteraad van Middelburg, en wethouder De Vries, niet ver genoeg. Ambtenaren Het verhalen van de personeels kosten voor ambtenaren die zich bezighouden met noodop vang is het hoogst haalbare bij de besprekingen met het COA, zei De Vries. Bij de gemeente houden drie ambtenaren zich be zig met de noodopvang. Boven dien heeft de politie meer werk gekregen. De gemeente vreest dat het aan tal asielzoekers dat op straat wordt gezet de komende ti]d toe neemt. Dat komt doordat de sta tus van het asielzoekerscentrum is veranderd. Sinds begin dit jaar worden in Middelburg al leen mensen opgevangen die in principe terug moeten naar hun land. Voorheen was een verblijf in het Middelburgse 'asielzoe kerscentrum gericht op integra tie in Nederland. Mensen die een goede kans maken in Nederland te mogen blijven, worden nu in andere gemeenten gehuisvest. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ze mogen er niet in. Geen grote bouviers in de binnenstad. Geen o zo vriendelijk ogende labradors. Zelfs een Yorkshire terriër - type knaag dier - is niet welkom in de Walstraat. Tenminste, nog vier weken. Want dan heft Vlissingen het honden verbod op. Als het aan de gemeente ligt, dan. Die be sloot een jaar of tien geleden dat de bin nenstad niet bedoeld is voor honden. Dus werden ze geweerd. Met borden. Aan de rand van het centrum haligen ze: honden met een streep erdoorheen. Maar die gaan binnenkort dus weg. „Omdat het niet meer van deze tijd is om honden in de binnenstad te verbieden", laat een woordvoerder weten. „Nergens anders geldt zo'n verbod." Bovendien zouden winkeliers het verbod maar niks vinden. Sterker nog: ze omar men de viervoeters. En dat zegt Ton de Witte niet alleen omdat hij toevallig Pet's Place runt. „Met een verbod jaag je de toe risten weg. Die denken: dan ga ik wel naar Middelburg." Want daar mag Bello wel winkelen. „Dat had hier ook al lang moeten zijn. Twee jaar geleden heb ik het al aangekaart bij de winkeliersvereni ging. Vaak zie ik een vader met de hond in de Schutterijstraat Wachten tot zijn vrouw klaar is met winkelen. Dat is toch raar. Ik zeg wel eens tegen ze: ga toch die binnenstad in. En als de politie een boete geeft, komt die voor mijn rekening." Maar de politie deelt geen boetes uit. „Ik heb er nog nooit ook maar één zien voor bijkomen", zegt een woordvoerder. Dat verbaast De Witte niets. Plij ziet meer honden dan agenten in de stad. „Ik heb wel eens geturfd hoeveel honden in de stad liepen. Nou, steeds meer! De poli tie staat voor mijn zaak zelfs honden te aaien. Ik zeg er alleen wel bij dat de men sen de hondenpoep moeten opruimen. Misschien is het een idee om de borden met het hondenverbod te vervangen door de poepzakjesplicht?" Daar heeft zijn klant in de dierenwinkel wel oren naai-. „Mijn oudste dochter Voortaan is Bommel weer welkom in de binnenstad van Vlissingen. heeft een Pyrenese berghond. Die zou ze zo graag meenemen naar de stad. Ze is er nog witheet over dat het niet mag. Ter wijl ze altijd keurig zijn drollen opruimt. Als-ie al wat doet." „Verboten!" Nou ja zeg! Daar heeft de Duitse familie Bierkenberger nog nooit van gehoord. Zouden ze herdershond Sal ly anders hebben thuisgelaten? „Nein. Dan wordt hij ongelukkig. Een hond moet je niet alleen laten." Precies, roept Wolfgang Sprank, met wie de Bierkenbergers een weekendje in Zee land doorbrengen. „Plolland staat be kend om haar hondvriendelijkheid. Dat moeten ze zo houden. Zeker als ze toeris ten willen trekken. We hebben toch niet voor niets een lüte meegenomen? Die poep ruimen we op, hoor." Als het baasje de drolletjes maar zelf op ruimt, zegt ook Els van Dijke die in de binnenstad woont. „Daar kan de gemeen te toch zakjes voor ophangen? In andere steden zie je ze wel vaker. Wij ruimen de poep ook op als mijn zus met haar hond langskomt. Die hond loopt ook in de stad. En echt niet als enige, zoals je ziet." En inderdaad: over de natte tegels van de winkelstraat drentelen honden zat. Klein tjes, maar ook grote. Aan een lijntje en als je ernaar vraagt, tovert elk baasje een plastic zakje tevoorschijn. Verlatingsangst Om een pilaar van het Scheldeplein zit een rood riempje gedraaid. Dat leidt di rect naar Bommel 418348, zoals zijn naamplaatje verraadt. De cocker spaniël door Selma Osman DOMBURG - Nieuwbouw leidt volgens wethouder J. Boste laar van de gemeente Veere tot leegstand in de kernen. Het baart hem zorgen dat in Kou- dekerke, waar de nieuwbouw wijk Couburg wordt ontwik keld, 45 bestaande woningen te koop staan. Daarom waarschuw de hij gisteren tijdens de behan deling van de begroting voor 2006 voor de gevolgen van het ongebreideld uitgeven van bouwkavels. Of er in Koudekerke een di rect verband bestaat tussen de leegstand in het dorp en de nieuwbouw, weet Bostelaar niet zeker. Wel vindt hij het een zorgelijke ontwikkeling. Hij vreest dat de leegstaande hui zen niet snel worden verkocht, waardoor het gevaar bestaat dat ze als vakantiewoning worden gebruikt. En dat ter wijl de gemeente er juist al les aan doet om het illegaal gebruik van tweede woningen tegen te gaan. Veere is daar mee landelijk gezien zelfs koplo per, gaf wethouder Bostelaar 'aan. De discussie volgt op de roep van een aantal raadsfracties om de regels van toewijzing voor een bouwkavel te - en te zorgen voor volcW bouwgrond bij elk dorp.Ve^ aren zouden dan kunnen dat, stromen naar een andere®! ning. Volgens de wethouder te echter dat veel kavels k maal niet naar Veerena» gaan. Een voorbeeld daan; is de wijk Het Hofje in kapelle. „Die wordt maar deeltelijk bewoond door ft woners van de gemeente re." WD-fractievoorzitter P. meen was volkomen verre door de mate waarin het vé komt dat bouwgrond niet eigen inwoners gaat. CD! raadslid J. Wisse wilde w na hoeveel weken bouwg. wordt aangeboden aan i Veerenaren. Daarover zijn 2 spraken gemaakt met pro® ontwikkelaars. De wethoi) kon niet direct een tijdslü noemen. Harde feiten Voorzitter van de raad K Ei mes stelde daarom voorts een aantal zaken te c ken en daarna de discus voort te zetten in de comni ruimtelijke ontwikkeling. harde feiten in plaats van vera derstellingen." foto Ruben Oreel is nog eens een echte hond: lekker stevig, grote poten en enorme flaporen. En een goed geluid. Blaffen, jammeren, janken. Bommel weet dat je er bent. „Oooh, hij heeft toch niet al te veel la waai gemaakt?", klinkt het van achter. Daar zul je het baasje hebben. Van een hondenverbod wist Nel Boone niets. „Dat was toch al ingetrokken? Jee, en eerst was ik daar nog zo strikt in. Dan lijnde ik hem net buiten de binnenstad aan een paaltje. Nee, dat vond Bommel niet altijd even leuk. Hij komt uit het asiel, heeft last van verlatingsangst." De gemeente wacht nog even de inspraak procedure af, voordat het hondenverbod écht wordt ingetrokken. Maar vanaf dat moment mag Bommel weer lekker legaal de binnenstad in. zaterdag 12 en zondag 13 november 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 - 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Tandartsen Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06- 53737162. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00 - 12.30uj 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-1230ia 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen SchouwenDii, land voor spoedgevallen bereitoi telefoon 412180. Spoedgevallensps uur gezelschapsdieren zaterdag 13ï 13.30 uur, Grevelingenstraat17te& Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwe Duiveland, tel. (0111)406111. Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERSTICHTING NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl 'Tv M&éi BLIJ Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil 5,40), Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken 3,60). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. STICHTING VLUCHTELING www.vluchteling.oii 1070 3468946 Stadhouderslaan 21 2517 HZ Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38