OVINCIALE ZEEUWSE COURAN Overlevenden worden uitgezet Asbestclaim grondwerker toegekend PZC 14° Jio° Amerikaanse delegatie bekijkt Deltawerken urkije mag dragen an hoofddoek op chool verbieden PZC Auto Gemeenten laks bij maken rampenplan Verdonk hervat procedure vreemdelingen detentiecentrum Schiphol 'olitie jaagt op ette bankrover Supertelescoop Knieval voor techniek Man vermoord in Amsterdam Peretz nekt Shimon Peres Besmetting met mrsa in Koewacht Ruud van Nistelrooij haakt af lezen we zeeuws ZW 6 Zacht u Vanmiddag vanuit het zuiden een beetje on. Zacht met 14 graden. Stevige zuid westelijke wind, kracht 4 tot 6. 47e jaargang no. 267 ,ijdagH november 2005 is nummer 1,25 Als voorgerecht Dan volgen En als afsluiting geniet u van 3 heerlijke sliptongetjes een romige een lekkere met een vis garnituur tiramisu kreeftensoep en verse groente tel. (01 18) 441 441 www.raymondo.n internet: www.pzc.nl r»»,! radactie binnenland IjSHINGTON - Een g™'e „nkaanse delegatie onder lei- jjjg van Mary Landrieu, de De- locratische senator van Loui- komt volgende maand nar Nederland om de Deltawer- te bestuderen. L missie zal bestaan uit twin- tig tot dertig Democratische en Republikeinse politici van fede raal-, staats- en lokaal niveau, vertegenwoordigers uit de com merciële sector, ingenieurs en milieudeskundigen. Dit maakte senator Landrieu gisteren in Washington bekend. De delega tie hoopt oplossingen te vinden om de door de orkanen Katrina, Rita en Wilma zwaar getroffen staat Louisiana en de deels ver woeste stad New Orleans in de toekomst 'de beste bescherming tegen het water te kunnen bie den', aldus Landrieu. Voorafgaand aan het bezoek, reist de Nederlandse ambassa deur Boudewijn Van Eenen- naam naar de staat Louisiana en New Orleans, om te inventari seren wat daar nodig is en wat Nederland kan bieden. Volgens senator Landrieu was Neder land een van de eerste landen die na de ramp met orkaan Ka trina eind augustus feitelijke hulp bood. Ze zei zich bijzonder te verheugen op het met eigen ogen zien van 'een stormvloedke ring van wereldklasse en wereld design', voordat Louisiana aan de uitdaging van de wederop bouw begint. ANP yir Frank Hendf ickx EN HAAG - De vreem- elingen die de brand in liet etentiecentrum Schiphol- ost overleefden worden itgezet. Minister Verdonk Vreemdelingenzaken uw.gde gisteren aan dat de uitzetprocedure her- jt indien de overlevenden et meer nodig zijn voor >t onderzoek naar de oor- akvande brand. he mensen zaten in Schiphol 1RONTO - De Canadese poli aagt op een beleefde man nvier maanden tijd 29 ban- beroofde. Hij wacht netjes zijn beurt en heeft nog nooit enlijk met een pistool ge- eigd. Eenmaal aan de beurt aak! hij zijn bedoelingen dui- hjk door zijn eisen op een ieije te schrijven. ANP om uitgezet te worden en daar is niets aan veranderd", zei Ver donk. De oppositie reageerde geschokt op de mededeling van de minis ter. GroenLinks noemde het 'een schande' en 'van een onge kende hardheid', de PvdA sprak van 'een kil, papieren beleid' en de SP verweet Verdonk 'koele berekendheid'. Directeur E. Nazarski van Vluchtelingenwerk Nederland vindt het 'onbegrijpelijk' dat Verdonk zo kort na de fatale brand op Schiphol de uitzetting van overlevenden hervat. „Laat de mensen het toch eerst even verwerken allemaal", zei Na zarski na afloop van het spoed debat in de Tweede Kamer over de kwestie. Verdonk beloofde gisteren wel dat ze een zorgvuldige, indivi duele afweging zal maken. Ze wilde niet beloven dat iedereen die nog psychische of medische hulp nodig heeft, mag blijven zo lang de behandeling duurt. Ook wilde ze niet zeggen dat de ge volgen van de brand zwaar zul len meewegen in haar afweging, ondanks aandringen van de Tweede Kamer. Volgens minister Verdonk en mi nister Donner van Justitie is er ten onrechte het beeld ontstaan dat de opvang van de gedetineer den na de brand slecht is verlo pen. „We zijn de slachtoffers te gemoet gekomen", zei Verdonk. „We hebben ze op een fatsoenlij ke manier geholpen deze trau- orFidan Ekiz TANBOEL - Turkije mag het «gen van hoofddoeken in uni- rsiteiten en andere staatsge- uiven verbieden. Dat bepaal- het Europese Hof voor de fhlen van de Mens in het anse Straatsburg gisteren, verbod staat volgens het hel recht op onderwijs en jheid van godsdienst niet in weg. Met deze beslissing sl de rechtbank voor de twee- en laatste keer een klacht af leen islamitische studente. 32-jarige Leyla Sahin werd '198 aan de Bilkent Universi- van Istanboel uitgesloten colleges en examens, omdat veigerde haar hoofddoek af loen. Met de beslissing beves- het Hof de uitspraak van vo- ]aar Daarmee komt een ein- aan de juridische strijd van ün in Straatsburg. )r de regerende islamitische ■partij van premier Tayyip fogan is de beslissing een (Advertentie) Bent u de Magazijn/ tiliemedewerker die Louis Verburg BV zoekt? Kijk morgen in de klap in het gezicht. Erdogan is tegenstander van het hoofddoek verbod en liet eerder dit jaar we ten de voorkeur te geven aan het houden van een referendum over de maatregel. Het hoofd van de Hoge Raad voor Onderwijs, Erdogan Tezic, reageerde verheugd op de beslis sing van het Hof. „Hiermee is een einde gekomen aan de sle pende discussie over de hoofd doek. Er is recht gedaan." Volgens professor Ergün Ozbu- dun van de Bilkent Universiteit in Istanboel moet niet te vroeg worden gejuicht. „Door een uit spraak van het Europees Hof van de Rechten van de Mens naast zich neer te leggen, over treedt Turkije geen regels. Als dat wel zo zou zijn, kunnen we zeggen dat de meeste Europese landen zich niet aan de wet hou den. Want voor zover ik weet geldt het hoofddoekverbod op universiteiten niet in alle lan den. "GPD SUTHERLAND - Bezoekers bekijken de zeshoeki ge spiegels van de telescoop SALT (Southern Afri can Large Telescope) bij Sutherland in Zuid Afri ka. SALT is de grootste telescoop van het zuide lijk halfrond. Het gevaarte kan afgelegen sterren en zonnenstelsels zien en werpt licht op de oor sprong van het universum. foto Mike Hutchings/RTR het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. door Lieneke van der Stee HEERLEN - Honderden grond werkers die tijdens hun werk een asbestziekte hebben opgelo pen, hebben mogelijk recht op een schadevergoeding van min stens 47.000 euro. Dit komt door een uitspraak van de kan tonrechter in Heerlen woens dag. Dat zei advocaat R. Ruers van de familie van een overle den grondwerker gisteren. De kantom-echter veroordeelde wegenbouwer Baars uit Land graaf tot betaling van een scha devergoeding van ruim 60.000 euro wegens de dood van voor malig grondwerker M. Wolfs uit Geleen. Wolfs stierf in 2001 op Advertentie WAO wordt WIA. Wat betekent dat voor u? www.werkennaarvermogen.nl 50-jarige leeftijd aan de gevol gen van mesothelioom (long- en buikvlieskanker). Volgens de rechter staat vast dat hij die do delijke ziekte opliep tijdens de aanleg van een riolering in Gul pen en Kunrade tussen novem ber 1972 en augustus 1973 in op dracht van Baars. Volgens Ruers is het voor het eerst dat de rechter zich uit spreekt over het verband tussen werken met eterniet-buizen en het ontstaan van asbestziekten. Dit komt omdat het slachtoffer al op relatief jonge leeftijd door de ziekte werd getroffen en over leed. Ruers verwacht dat er de komende jaren nog honderden soortgelijke zaken volgen. Twee jaar geleden stapten vrouw en dochters van de overleden man naar de rechter omdat Baars zich niet aansprakelijk voelde. Volgens de rechter heeft Baars de oud-werknemer onvoldoende beschermd tegen de vezels die bij het boren of zagen in het eter- niet van de rioleringen vrijkwa men. Het bedrijf stelde niet geweten te hebben dat er asbest in de bui zen zat. Dat is voor de recht bank geen argument, omdat de Hoge Raad al in 1949 uitsprak dat werkgevers moeten weten of er met asbest gewerkt wordt en UTRECHT - Een bezoeker aan de beurs Speed&Design in de Jaar beurs gaat op zijn knieën zitten om het motorblok van een nieuwe motor te bekijken. Op de beurs is tot en met zondag van alles te zien op gebied van auto's en motoren. foto Vincent Jannink/ANP Telefoon: 0118-591900 ivvivv.re5.faiirantvrouwenpolclor.nl Opel sleutelt met OPC aan imago matische gebeurtenis te verwer ken." De minister gaat in be roep tegen een uitspraak van de rechter dat twee gedetineerden onvoldoende hulp hebben gekre gen. Volgens Verdonk is er be wijs dat de gedetineerden wel goed zijn opgevangen. Minister Donner heeft toege zegd dat de Inspectie van Volks gezondheid zal onderzoeken of de medische begeleiding afdoen de is geweest. Hij zei dat de meeste gedetineerden zich niet herkennen in het beeld dat de opvang tekort zou zijn gescho ten. Dat zou zijn gebleken tij dens bezoeken aan detentiecen tra in Rotterdam en Zeist, waar de overlevenden zijn onderge bracht. Heel veel schrijnende voorbeelden die door advocaten en medewerkers van Vluchtelin genwerk naar voren zijn ge bracht, zijn volgens Donner fei telijk onjuist. Zo zouden gedeti neerden, die volgens eigen zeg gen al dagen in oude kleren lie pen, gewoon zijn voorzien van kleren. Mensen die claimden dat ze nooit hadden kunnen telefo neren, hadden volgens de minis ter wel gebeld. „Het beeld klopt gewoon niet." GPD AMSTERDAM - Een man is gis teravond rond kwart voor acht op het Tjotterspad in Amster dam doodgeschoten. Dat maak te de politie bekend. Volgens misdaadverslaggever Peter R. de Vries gaat het om George van Kleef, zo liet hij telefonische we ten in het televisieprogramma Barend en Van Dorp. Het incident had plaats bij een jachthaven, vlakbij het Amster damse Bos. Volgens een woordvoerder zijn twee personen na de schietpartij weggefietst. Het is nog onduide lijk of het om èen liquidatie gaat. „Maar we houden er wel rekening mee", aldus de woord voerder. Over de identiteit van het slachtoffer is volgens de poli tie nog niets bekend. De Vries zei dat de man tot de vriendengroep van Cees Hout man (vorige week vermoord, red.) behoort en bekend is bij de familie Holleeder. Volgens de misdaadverslagge ver was het slachtoffer actief in de onderwereld. Hij zou op een woonboot bij de jachthaven wonen. ANP De 82-jarige Israëlische vi ce-premier Shimon Peres (foto) heeft bij verkiezin gen het leiderschap van de Arbeiderspartij verloren. Hij moest het afleggen te gen de 53-jarige vakbondsman Amir Peretz. In woonzorgcentrum De Lange Akkers in Koewacht blij ken nog eens zes bewoners en een personeelslid besmet met de mrsa-bacterie. Ruim een week geleden kwam al aan het licht, dat een bewoner en drie medewerkers de be smetting hadden opgelopen. Mrsa is in principe onschuldig, maar kan bij mensen met een verzwakte afweer gevaarlijke infecties veroorzaken. Ruud van Nistefrooij heeft het trainingskamp van het Ne derlands elftal verlaten. De aanvaller van Manchester United heeft nog te veel last van een gekneusde rib, waardoor hij morgen in het vriendschappelijke duel met Italië niet inzetbaar is. Mogelijk haakt ook Robin van Persie nog af. Hij ver rekte op de trai ning een ham- «4j string. I «7 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 21 en 23; Redactie reac tie: 24; Auto: 25 en 27. door Emile Calon TERNEUZEN - Ten minste twee Zeeuwse gemeenten zijn nogal onzorgvuldig te werk ge gaan bij het opstellen van de rampenplannen. Ze hebben ge bruik gemaakt van de plannen van andere gemeenten maar zijn, na het kopiëren, vergeten de namen van die gemeenten te vervangen door hun eigen naam, aldus commissaris van de koning W. van Gelder. Hij hekelde gisteren in Ter- neuzen, tijdens de derde Zeeuw se veiligheidsconferentie, deze praktijken. Volgens hem besef fen die beide gemeenten niet dat bij het opstellen van een ram penplan het niet alleen gaat om het eindresultaat. „Maar vooral ook om het bezig zijn met veilig heid. Om het zelf nagaan wat er gedaan moet worden om de vei ligheid in de gemeente goed op orde te hebben." Van Gelder wilde de namen van de. bewuste twee gemeenten niet noemen. Provinciale ambtena ren evenmin. Wel lieten die we ten dat niet uitgesloten kan wor den dat er nog meer gemeenten wel erg voortvarend bezig zijn geweest met het kopiëren van eikaars plannen. Want nog lang niet alle ingediende plannen zijn gecontroleerd. Van Gelder toonde zich ook kri tisch over het aantal malen dat geoefend wordt door de gemeen ten. „Eén keer in de drie jaar is te weinig." Tegelijkertijd loofde hij de be stuurders van Kapelle omdat die elke maand een kleine oefe ning houden. Tot slot pleitte hij ook voor samenwerking. „Want als het er echt op aankomt, bij een echte ramp, moeten we ook samenwerken. pagina 15 overstroming blijft grootste risico Advertentie wat de risico's daarvan zijn. Vol gens Ruers is de uitspraak van belang voor honderden bouw vakkers en grondwerkers die aan de asbestziekte mesothe lioom lijden. Die kunnen nu ver wijzen naar de uitspraak van de rechter in Heerlen. Als een ver band tussen de dodelijke ziekte mesothelioom en het grondwerk wordt aangetoond mogen zij re kenen op een minimale vergoe ding van 47.000 euro, die de werkgever moet betalen. ANP Advertentie i O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dil bedrag van mijn O Noteert u mij voor een vast abonnement* De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,551. O per kwartaal met automatische incasso 59.75). per jaar met automatische incasso 229,201, i (postlbankrekemngnummer l Handtekening J PZC bv gaai iOigvu'Jrg v i Klik op www pzc. nl/abonnmen, bel grabs 1 081)0 - 023) 23) olstuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes 8"711688"555530' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1