Blessuregolf teistert Oranje iouwe Bekking laat zich niet gek maken PZC Rusland grijpt op valreep schaaktitel 19 talie mist Totti en Peruzzi in Ruud van Nistelrooij moet met ribkwetsuur afhaken an Kromkamp vreest voor zijn tansen op WK Arsenal strikt Mexicaans talent Vier duels straf voor Hofland Duitsers schakelen bodyguards in Spaans paspoort voor Ronaldo Derksen gelijk met Woods Zevende boot in tijdnood Top Serie wordt van wielerkalender geschrapt Forthomme in hoofdtoernooi vrijdag 11 november 2005 oefenwedstrijd [OME - Dc Italiaanse bonds- Mch Marcello Lippi kan mor en in de oefeninterland tegen Jederland geen beroep doen op „maller Francesco Totti en loelman Angclo Peruzzi. [otti ondervond te veel last van K„ spierverrekking en verliet risteren het trainingskamp van e Italianen in Florence. Peruz- B kampte de afgelopen weken met een kuitbeenblessure en kon de medische staf in Floren- niet van zijn fitheid overtui- a. djmpi selecteerde nog geen ver vangers. Hij heeft nog vijf aan vallers ter beschikking en kiest morgen tussen Juventus-doel- man Abbiati en Livorno's Ame lia. Italië's eerste doelman Buf- fon, eveneens Juventus, is her stellende van een schouderbles sure en niet beschikbaar, Italië speelt morgen in de Am- Sterdam Arena tegen Oranje en vierdagen later tegen Ivoorkust in het Zwitserse Genève. ANP S'OORDWIJK - Als er geen ver andering komt in zijn situatie hij Villarreal, loopt Jan Krom- kamps plek in de WK-selectie van Oranje in gevaar. Althans, dat denkt de rechtsback zelf. ,Van de laatste zes wedstrijden heb ik er maar twee in de basis gestaan. Dat vind ik te weinig. En ik weet hoe de bondscoach dus als dit zo blijft kon mijn plek bij Oranje wel eens in ge vaar komen," zei Jan Krom kamp gisteren in Noordwijk. Hij verwees daarmee naar eerde- te uitspraken van Marco van Basten, waarin de bondscoach aangaf dat een speler regelma tig bij zijn club moet spelen om n aanmerking te komen voor et Nederlands elftal, iomkamp verruilde afgelopen lomer AZ voor Villarreal. In de Ihampions League stond hij veliswaar in drie van de vier wedstrijden in de basis, maar in ie competitie kwam hij pas drie teer in actie. GPD van onze sportredactie NOORDWIJK - Het was een vraag uit Italiaanse hoek: of Marco van Basten wel eens had nagedacht over een dubbelfunc tie zoals Guus Hiddink die be kleedt. Met andere woorden, zou hij er na het WK iets voor voelen om Oranje te combine ren met het trainerschap van zijn oude liefde AC Milan? Van Basten: „Ik heb het al druk ge noeg, ik moet er niet aan den ken." Aan duidelijkheid ontbreekt het Van Basten niet, hoewel de bondscoach over zijn opstelling vrijwel nooit iets prijsgeeft. Voor de oefeninterland tegen Italië (zaterdag in cle Arena) is dat ook onmogelijk, omdat zijn selectie door veel grote en klei ne blessures wordt geteisterd. Arjen Robben en Wesley Sneij- der waren al niet fit genoeg om geselecteerd te worden. Door de naam van Ruud van Nistel rooij ging gisteren een streep. De aanvaller van Manchester United verliet het trainings kamp van Oranje in Noord- wijk. Hij ondervindt te veel hin der van een gekneusde rib. Nigel de Jong (lies) en Khalid Boulahrouz (heup) trainen van daag met de groep mee, maar het is onduidelijk of dat ook geldt voor Robin van Persie - die gisteren tijdens de training afhaakte met een hamstring blessure - en Romeo Castelen. Als die laatste twee niet inzet baar blijken tegen Italië is Van Basten gedwongen om morgen een compleet nieuwe voorhoe de op te stellen, met Dirk Kuijt als centrumspits, met Ryan Ba- bel en debutant Ellery Cairo op de flanken. Ritme Dinsdag al keerde Mark van Bommel huiswaarts met een ge scheurde enkelband. Van Bas ten: „Het is moeilijk om aan te geven of de blessures verband houden met zo'n trainingsweek als deze. Het enige dat ik kan zeggen is, dat de meeste spelers met twee wedstrijden in de week bij hun club al nauwe lijks meer aan trainen toeko men. Misschien is het een veran dering van dat ritme dat wat problemen veroorzaakt, want onze trainingen zijn niet over dreven zwaar." Dat de clubs (lees: de werkge vers) bezwaar maken tegen het feit dat spelers bij de nationale teams geblesseerd raken, ter wijl daar geen of niet voldoen de financiële compensatie te genover staat, begrijpt Van Bas ten. „Ik zou er als club ook niet blij mee zijn. Maar het moet wel het streven van ons alle maal zijn om landenwedstrij- den en eindtoernooien te blij ven spelen. En als daar heel veel geld mee gemoeid is, is dat voor sommige landen en hun bonden niet meer op te bren gen." Gesprek De blessure die Van Bommel ten minste zes weken aan de kant houdt, heeft de gemoede ren in het Oranje-kamp de voor bije dagen beziggehouden. Van Basten: „Ik had deze week een gesprek met Mark willen heb ben, om wat kou uit de lucht te nemen. Ik vroeg hem dinsdag avond in het hotel of hij daar nog voor voelde. Maar hij was er met zijn hoofd niet bij. Be grijpelijk. Ik heb hem het beste gewenst en gezegd dat we later nog wel een gelegenheid vinden om te praten." Zodra Van Bom mel fit is en weer aanhaakt bij het niveau van Barcelona hoort een terugkeer in de selectie van het Nederlands elftal zeker tot de mogelijkheden, aldus Van Basten. De bondscoach gaf eer der aan dat de Limburger als rechtshalf zowel Denny Land zaat als Sneijder voor zich moet dulden. Van Basten: „Maar die volgorde ligt niet vast. Blessures, schorsingen maar ook vorm spelen een rol." Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Kromkamp, Vlaar, Mathijsen Van Bronckhorst, Van der Vaart, Landzaat, Cocu, Castelen, Kuijt, Babel. GPD Marco van Basten voelt niks voor een dubbelrol. foto Marcel Antonisse/ANP MEXICO-STAD - Arsenal heeft het pas zestienjarige Mexicaanse talent Carlos Vela aangetrokken. Dat heeft zijn club Chivas uit Guadalajara gisteren bevestigd. Vela speelde nog nooit voor het eerste elftal van Chivas, maar viel op tijdens het wereldkampioenschap voetbal on der 17, waar hij met Mexico de titel veroverde. Hij scoor de vijf keer in zes duels. Wat de plannen zijn van de Engel se club met de aanwinst is nog niet bekend. De rechten op de speler liggen de komende vijf jaar bij Arsenal, dat hem mogelijk in eerste instantie uitleent. „Ze willen hem op die manier klaarstomen voor de Pre mier League", zei Chivas-vertegenwoordiger De La Tor- re. ANP/RTR WOLFSBURG - Kevin Hofland is door de tuchtcommis- sie van de Duitse voetbalbond DFB vier wedstrijden ge schorst. Zijn Bundesliga-club VfL Wolfsburg accepteerde de straf gisteren. Verdediger Hofland kreeg drie wedstrij den wegens belediging van de scheidsi'echter nadat deze hem van het veld had gestuurd in de wedstrijd tegen l.FC Köln afgelopen weekeinde. Voor twee keer geel kreeg hij een schorsing van een duel. ANP/DPA DEN HAAG - De Duitse voetbalselectie neemt body guards mee naar de oêf en wedstrijd tegen Frankrijk, die morgenavond in Parijs wordt gespeeld. De maatregel is genomen naar aanleiding van de aanhoudende onrust in Frankrijk. „We willen niets aan het toeval overlaten", ver klaarde teammanager Oliver Bierhoff gisteren. GPD DEN HAAG - In navolging van Roberto Carlos heeft ook Ronaldo een Spaans paspoort gekregen. Met zijn dubbele nationaliteit maakt de Braziliaanse spits voor zijn club Real Madrid de weg vrij om een nieuwe speler van buiten de Europese Unie aan te trekken. Clubs mogen maximaal drie van zulke spelers onder con tract hebben. Verdediger Roberto Carlos werd eerder op papier al Spanjaard, waardoor alleen de Braziliaanse aan vallers Julio Baptista en Robinho nog als 'buitenlander' gelden. GPD/Reuters SHANGHAI - Robert-Jan Derksen heeft de eerste ronde van het HSBC Champions Tournament in Shanghai net zo sterk gespeeld als Tiger Woods. De 31-jarige Nijmeegse professional golfer en de Ameri kaanse aanvoerder van de wereldranglijst brachten op de Sheshan International GC van de Chinese miljoenenstad allebei een kaart binnen met 65 slagen, 7 onder par. Daar mee deelden zij de vierde plaats met de Zuid-Koreaan KJ Choi en de Engelsman David Howell. De leidende positie was na de eerste dag voor de Austra liër Peter OMalley, de Schot Paul Lawrie en de Engels man Nick Dougherty met 64 slagen (-8). Maarten Lafe- ber, de tweede Nederlanders in dit invitatietoemooi, opende met een ronde in 72 slagen en stond daarmee op de gedeelde 44e plaats. ANP Nederlander is schipper van de favoriet in zeilrace rond de wereld loor Peter van der Meeren IANXENXO - Spanje is in de van de Volvo Oceanrace, de oning voorop. Miljoenen Span- larden kijken één Nederlander jp de vingers. Bouwe Bekking rit Deventer is de schipper van le Movistar, de Spaanse boot lie als favoriet vertrekt voor de race rond de wereld. De nuchte- e Bekking wordt er niet warm if koud van. illboards op straten en in open- are gebouwen, tv-reclames, ad vertenties in kranten en tijd- chriften: er is deze dagen geen ntkomen aan in Spanje. De Vol- 0 Oceaanrace gaat morgen echt ieginnen en van alle kantén Mrdt gemeld dat er een Spaan- 1 boot meedoet. Overal duikt et hoofd van Bouwe Bekking p. De 42-jarige zeilprof weet lat het ganse land het winnen an de etapperace net zo van- elfsprekend vindt als dat Barce- ona of Real Madrid de nationa- voetbaltitel verovert. Maar ruk? „Ik voel geen druk." iGeloof het of niet: ik benader kze race niet anders dan een wedstrijdje op woensdagavond »p de IJssel", zegt de al jaren in lenemarken woonachtige Pek ing' „Ik doe mijn stinkende 'ast en dan zien we wel of dat 'oldoende is. Het is belangrijk jezelf niet belangrijker te oelen dan je bent. Hoe 'groot' aSpanjaarden mij ook vinden, heb geen allures." ekking zal zich er ook niet op ten voorstaan dat hij door zijn jeroep 'belangrijke' vrienden aeft gemaakt. Zo is Juan Car- s, de koning van Spanje, al abt jaar meer dan een goede «nis. Niet dat Bekking het oei zal doen, maar hij mag El tutoyeren. Vorige week was koning bemanningslid op de lovistar, maar het gebeurt ook Bekking wordt gevraagd lef te zeilen op het koninklijk leht. Behoefte om te sturen eeft hij dan niet. „De koning is varen genoeg, hij heeft meege- 'anaan de Spelen van 1972." Iet lijkt merkwaardig dat op prestigeproject geen Spaan- shipper mee vaart. „Ze heb- 61 wel om zich heen gekeken", Bekking, „maar ze konden |ögen land geen geschikte kan- gaat vinden." anderhalf jaar voert Bek- 2 het bewind over de Movi- Hij maakte zich in Spanje Bouwe Bekking: „Ik ben als een kind dat met zijn hobby bezig is." meteen onsterfelijk door op de in Australië gebouwde 70-voe- ter het snelheidsrecord over 24 uur te verbeteren. Een etmaal lang werd gemiddeld sneller dan 40,5 kilometer per uur geva ren: 981,92 kilometer. „De laat ste twee uur waren de spannend ste van mijn loopbaan. Het was geweldig dat het lukte, want in één klap kregen we al ver voor de start van de race enorm veel aandacht en waardering." Onkostenvergoeding Bekking weet nog goed hoe hij twintig jaar geleden debuteer de in de race rond de wereld. „Er was vier miljoen beschik baar, guldens welteverstaan. De boten waren stükken goedko per, de aandacht was veel min der en wat te denken van de be manning? Ik voer mee voorde eer, het was al gewei- dig dat je werd gevraagd. Een onkosten vergoeding, meer kregen we niet", aldus Bekking. Hij is in middels miljonair. Binnengelo pen door successen in de Ameri ca's Cup en andere aanspreken de races. „Maar het verveelt nooit, ik ben als een kind dat met zijn hobby bezig is." Hij was trimmer en navigator voor dat hij als schipper werd ge vraagd. „Een hele verandering", zegt de viervoudig deelnemer. „Nu ben ik eindverantwoordelijk en bud getbewaker. Ik heb vijftien mil joen euro in de beurs, maar de bomen groeien niet tot in de he mel. Af en toe moest ik op de rem gaan staan. Verder moest ik van onze sportredactie VIGO - Het is nog steeds onduidelijk of de Vol vo Ocean Race morgen in het Spaanse Vigo met zes of zeven boten officieel van start gaat. Het armlastige Australische project Premier Challenge verkeert in grote tijdnood. Naast ma teriële problemen (een te zware kiel) moet de teamleiding op korte termijn ook nog tal van formele zaken afhandelen met de wedstrijdlei ding. „De situatie is kritiek", liet een woord voerder van de nieuwe Nederlandse sponsor- groep rond de Australische ploeg weten. De dreigende absentie in de eerste etappe naar Kaapstad is voor de investeerders geen aanlei ding om af te zien van een kapitaalinjectie van ongeveer 5 miljoen euro. „We zouden het heel vervelend vinden als we door administratieve rompslomp de eerste etappe mislopen. Maar daarmee wijzigen onze plannen niet. We gaan volle kracht vooruit met Premier Challenge." Gisteren zouden in Vigo de nieuwe Nederland se financiers met hun plannen naar buiten tre den. Die presentatie is verschoven naar van daag. Het organisatie- en marketingbureau Trefpunt in Hilversum is nauw betrokken bij de redding van de noodlijdende Premier Chal lenge, die wellicht onder een andere naam aan de zeilrace om de wereld gaat deelnemen. ANP van onze sportredactie BEER SHEVA - Rusland is giste ren in de Israëlische plaats Beer Sheva wereldkampioen schaken geworden. Het Russische viertal versloeg in de negende en laat ste ronde in een onderling duel concurrent China verrassend met 3,5-0,5. Daarmee verzamel den de Russen 22 punten. De Chinese mannen bleven steken op 21,5. China, schaaknatie in opkomst, leidde vrijwel het gehele toer nooi en ging de laatste ronde in met een comfortabele voor sprong van 2,5 punt. Dat was op zichzelf al een verrassing, want op papier waren de meeste van de zeven andere deelnemende landen sterker. Alleen de Chinese eerstebordspe- ler Xiangzhi Bu haalde gisteren een remise, tegen Peter Svidler. De anderen, Zhang, Ni en Zhong werden door het Russi sche keurkorps met Grisjoek, Morozevitsj en Barejev genade loos opgebracht. Het brons ging naar Armenië, dat in de laatste ronde gelijkspeelde tegen Cuba. Oekraïne werd teleurstellende vierde. Het jonge maar sterke team vergaarde 17,5 punt. Er speelde ook een Chinees vrou wenteam in Beer Sheva mee. Dat eindigde als negende en laatste met slechts zeven pun ten. Opvallendste afwezige op het wereldkampioenschap was Ne derland, dat in augustus in Zwe den nog Europees kampioen werd en daar favorieten als Rus land en Oekraïne gemakkelijk achter zich liet. Niet uitgenodigd Nederland was aanvankelijk niet eens uitgenodigd. Dat ge beurde pas nadat Egypte, de ver tegenwoordiger van Afrika, het liet afweten en vervanger Zam bia ook niet kon. De Nederlandse schaakbond KNSB claimde echter geen geld meer te hebben voor de reis. ANP foto Miguel Vidal/Reuters voortdurend beslissingen ne men. Hoe bouwen we, welke zei lers nemen we mee? En als alles dan gereed is, dien je de ver wachtingen in te lossen. Die zijn in dit land waanzinnig hoog." Hij voelt zich klaar voor de lood zware klus. „Ik ben dan wel de veertig gepasseerd, maar omdat we ontzettend goed zijn bege leid heb ik me echt nog nooit zo fit gevoeld." Angst voor de job heeft Bouwe Bekking dan ook niet. „Angst niet, maar tegenzin soms wel. Ik haat de kou van de Zuidelijke Oceaan. Het ritme aan boord (vier uur op, vier uur af) kan ik nog makkelijk aan en het is fijn dat ik word gesteund door mijn vrouw en kinderen. Zij zijn mijn grootste supporters en klagen nooit. Als dat verandert, over weeg ik te stoppen. Het winnen van deze race is fantastisch, maar het gezin gaat echt boven alles." GPD bij is dan wel dat er een overkoe pelende sponsor gevonden wordt. De Top Serie werd dit jaar gewonnen door Paul van Schalen en zijn Axa-ploeg. ANP van onze sportredactie WOERDEN - De KNWU Top Se rie keert volgend jaar niet terug op de wielerkalender. Dat heeft de wielerbond gisteren bekend gemaakt. De reeks met daarin de meeste internationale wielerwedstrij den op Nederlandse bodem (de Delta Profronde onder meer) ver ving de Topcompetitie, die tot 2005 de continentale ploegen en de belangrijkste clubploegen een podium gaf. In de praktijk bleek de Top Se rie nauwelijks te leven bij ren ners, ploegen en publiek. Ook de organisatoren waren volgens de nationale wielerbond KNWU over het algemeen niet bereid stappen te zetten om de reeks een gezamenlijke uitstraling te geven. De wedstrijden gaan daar mee vanaf 2006 weer hun eigen weg. De KNWU sluit niet uit dat er in de toekomst ooit weer eens een topcompetitie terugkeert op de wegkalender. Voorwaarde daar- ISTANBOEL - Roland Forthom me en Ad Koorevaar, beiden uitkomend voor Delta/Ocken- burgh, hebben zich gisteren ge plaatst voor het hoofdtoernooi van de wereldbeker driebanden. Forthomme ondervond in Istan- boel tijdens zijn eerste partij weinig tegenstand van de Egyp tenaar Sameh Sidhom. Daarna versloeg hij ook de Turk Murat Tüzül. Koorevaar had meer moeite de laatste 32 te bereiken. Na een overwinning en een ver- liespartij kwam hij toch verder dankzij betere eindcijfers. Jean- Paul de Bruijn uit Hulst komt vandaag in actie en stuit op John Tijssens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19