Zorgen om mantelzorgers itreng zijn voor Uzelf en hard werken JrllE** Geplooide landschappen van Cooijmans trekken aandacht 17 js twee jaar ,el voor handel harddrugs Straf geëist tegen veelpleger EPZ mag biomassa meestoken Sociaal plan voor Advanta Kabbelaarsweg dicht kunst Vrijbuiter en Beest herstellen festival in ere Discussieavond Bewaerschole Overbelasting vrijdag 11 november 2005 IDDELBURG - Het Openbaar jnisterie heeft gisteren voor de bank in Middelburg we- drugshandel twee jaar cel, jurvan drie maanden voor- aardelijk. geëist tegen een i-jarige man uit Vlissingen. zaak kwam aan het rollen na- i de man in verband werd ge acht met een poging tot afper- De verdachte leende op 28 mi van dit jaar zijn auto uit meen vriend, Met behulp van e auto werd nog dezelfde dag B poging gedaan om iemand „bedrag van 40.000 euro af te jjen De slachtoffers deden ngifte bij de politie, maar die >f alleen de auto aan die in iddelburg onbewaakt was ach- gelaten. politie wachtte tot iemand mi op kwam halen. Dat was de -jarige Vlissinger die gisteren irnover de rechtbank beweer- dat hij nergens vanaf wist. In nauto was een vuurwapen ge- inden. ook daar zei hij niets |n te weten. „Ik had wel het rmoeden dat die vriend mijn ito nodig had voor iets dat het glicht met kon verdragen", al- de verdachte. „Maar van die lersing wist ik niets." jr het uitlenen van zijn auto d de Vlissinger een paar hon- ■rd euro gekregen, plus een ikketje drugs ter waarde van euro. De politie had tijdens huiszoeking een pakketje gs gevonden, volgens de ver- hte was dat het pakketje dat die ochtend voor zijn auto d gekregen. Volgens getuigen is het zijn voorraad om te dea- De verdachte gaf toe dat hij ph van 2002 tot 2005 schuldig d gemaakt aan het handelen Officier van justitie G. isterveld sprak de man vrij n medeplichtigheid aan de po- tot afpersing. „Het heeft er schijn van. maar ik kan het bewijzen", aldus de offi- De eis bleef beperkt tot het alen en voorhanden hebben ddrugs. Raadsman A. |1 pleitte voor een straf in over stemming met geringe drugs- indel rechtbank doet 23 november (spraak in deze zaak. Middelburg - In Zeeland is gisteren voor de eerste keer een ISD-maatregel geëist tegen een veelpleger. Het ging om een 47-jarige Vlissinger: de man hoorde een opname van twee jaar in een Inrichting voor Stelselmatige Daders (ISD) tegen zich eisen. Dat houdt in dat hij tijdens zijn de tentie tal van cursussen moet volgen op het gebied van so ciale vaardigheid en delictpreventie om recidive te voor komen. „Deze man is ambtshalve bekend bij het hele poli tiekorps van Walcheren. Hij leeft al jaren op de rand van de samenleving", aldus officier van justitie G. Oosterveld. De verdachte is de afgelopen vijf jaar tien keer veroor deeld. De ISD-maatregel is bedoeld om de samenleving te beschermen tegen zogenoemde draaideurcriminelen. In het rapport van de reclassering wordt de Vlissinger als een zeer actieve veelpleger bestempeld. In februari had hij geweigerd een politiebevel op te volgen en had hij een agente beledigd. In juli kwam daar een autokraak bij. Voor die delicten moest hij gisteren voorkomen. De rechtbank doet 23 november uitspraak in deze zaak. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur verleent aan EPZ een vergunning om in de kolencentrale in Borsse- le per jaar 600.000 ton biomassa mee te stoken. Ook mag het bedrijf vijf windmolens in bedrijf hebben. De stroom die ermee wordt opgewekt, mag EPZ verkopen als duurzaam opgewekte energie. De vergunning is gege ven om de uitstoot van het milieuschadelijke kooldioxide te verminderen. Door het gebruik van biomassa bespaart EPZ 300.000 ton kolen per jaar. De nieuwe vergunning is een vervolg op een uitspraak van de Raad van State vorig jaar september. Toen werd een eerdere vergunning vernie tigd omdat er onvoldoende rekening gehouden werd met de nieuwe Europese wetgeving. In de nieuwe vergunning is dit aangepast. KAPELLE - De directie van Advanta Seeds in Kapelle en de vakbonden zijn het eens geworden over een sociaal plan. Dat plan is gistermiddag in meerderheid door de le den van FNV Bondgenoten, CNV Bedrijvenbond, de Unie en RMU aanvaard. De maisverwerkingstak van Advanta verdwijnt uit Zee land en wordt in Frankrijk geconcentreerd. Daarmee zijn ongeveer negentig banen gemoeid. Bij de reorganisatie mogen volgens het sociaal plan niet meer dan 95 fulltime arbeidsplaatsen verloren gaan. Mensen die hun baan ver liezen krijgen afhankelijk van hun leeftijd en gewerkte dienstjaren een aantal maandsalarissen uitgekeerd. Dat bedrag wordt vermenigvuldigd met een factor 1,4. Verder wordt geprobeerd mensen zoveel mogelijk van werk naar werk te begeleiden. Bestuurder C. Qoban van FNV Bond genoten noemt het 'een goed sociaal plan'. RENESSE - De Kabbelaarsweg wordt van 14 tot en met 18 oktober afgesloten voor verkeer in verband met werk zaamheden. Het kruispunt wordt in opdracht van de pro vincie aangepast en veiliger gemaakt. Het verkeer wordt omgeleid via de Zeedistelweg, Van Kloosterweg, Zeeaster- weg en de Hoogenboomlaan. Fietsers kunnen naast deze omleidingsroute ook gebruikmaken van de Hogezoom. krtigjaar schrijverschap Johanna Kruit in beeld or Rolf Bosboom IDDELBURG - „Uw werk ll voor mij in de categorie lar 'wel iets in zit'", schreef ns Warren in mei 1973 aan Jo- Dna Kruit, die schoorvoetend ar eerste gedichten aan hem voorgelegd. Hij moedigde ar aan te blijven schrijven, hebt werkelijk het vonkjé. al U vooral verder, maar mg zijn voor Uzelf en hard rken." lanna Kruit ging verder, was voor zichzelf en wérkte 'd. Ze debuteerde in januari '5 in het tijdschrift Wending werd een bekende schrijfster boeken voor zowel volwasse- kinderen. Ter gelegen- d van dertig jaar schrijver- én het feit dat ze volgende and 65 jaar wordt, wijdt de emvse Bibliotheek in Middel- rg onder de titel De omtrek een antwoord een uitgebrei- expositie aan haar werk. De- W'ordt vanmiddag geopend Wim Hofman, met wie de rijfster vaak heeft samenge werkt. De aansporende brief van Warren is te lezen op de ten toonstelling, die veel materiaal bevat uit Kruits eigen archief. „Toen ik wist dat deze tentoon stelling kwam, ben ik op zolder in allerlei oude mappen gaan grasduinen. Daar kwam ik on der meer heel veel corresponden tie van vroeger tegen." Het bracht haar op het idee haar literaire archief veilig te stellen door het onder te bren gen bij de Zeeuwse Bibliotheek. De schrijfster, die geboren is in Zoutelande maar sinds 1962 in Biggekerke woont, draagt het ar chief vanmiddag bij de opening van de expositie symbolisch over aan Marlies Jongejan, waar nemend directeur van de biblio theek. Briefwisseling Er is veel interessant materiaal te zien op de tentoonstelling, zo als de - literair gearrangeerde - briefwisseling met Adriaan Viru- ly begin jaren tachtig. Die had moeten leiden tot een brieven boek, maar is na de dood van Vi- ruly in 1986 'blijven sluimeren in een map'. Ook wordt meer al ledaagse correspondentie ge toond met Jan Elburg, Paul de Wispelaere. Roel Houwink, Ivo de Wijs, J.C. van Schagen, Ger- rit Kou wen aar en Herman de Coninck. Vrijwel niets ontbreekt op de ex positie: een vitrine met al haar kinderboeken, een vitrine met haar poëzie voor volwassenen, haar geboortekaartje, een uitge breide verzameling privéfoto's, een reeks ansichtkaarten van Zoutelande, literaire tijdschrif ten (veelal inmiddels opgehe ven) waarin ze ooit publiceerde, opschrijfboekjes, de natuurdag- boeken die ze tien jaar lang heeft bijgehouden, diverse gete kende reisdagboeken, een les pakket dat naar aanleiding van haar boek Brieven aan een prins is gemaakt en zelfs de gecrashte harde schijf van haar computer waarop haar totale oeuvre tot en met 2002 stond. „Maar geluk kig had ik een back-up." Er zijn talrijke bijzondere voor werpen, zoals een schaal ge maakt door Mirjam van Sluijs waarin Kruits gedicht 'Paal hoofd' is verwerkt, een glas waarop een van haar haiku's (die ze dagelijks schrijft) is geëtst, de oorkonde van de Vlag en Wimpel die ze in 1996 ont ving voor Zoals wind om het huis, diverse bibliofiele uitga ven, een kussensloop voorzien van haar poëzie, de eerste num mers van het tijdschrift Slib waarbij ze halverwege de jaren zeventig deel uitmaakte van de redactie, de verbeeldingen die Els Wijland, Giel Louws en An ne Breel maakten van de gedich ten van Kruit, toen zij de kerst salon van de Zeeuwse Kunst kring opende. Video's Verder worden er twee video's vertoond: die korte, eigenzin nige film die Jos de Putter op verzoek van Film by the Sea maakte op basis van Kruits ge dicht 'Stoomgemaal Oosterschel- de' en de reportage die Omroep Zeeland eerder dit jaar produ ceerde bij de verschijning van haar boek Zomer in Zoutelande. In de tentoonstelling wordt ook stilgestaan bij de rampspoed die janna Kruit stelde latzie, is het toch ter gelegenheid van haar dertigjarig jubileum als schrijfster haar literaire archief tentoon: „Nu ik het allemaal zo bij wel heel bijzonder." foto Ruben Oreel Kruit trof in maart 1995, toen er brand uitbrak in haar werkka mer en manuscripten, boeken en veel ander onvervangbaar mate riaal verloren ging. Foto's tonen de aangerichte schade. „De brandweer heeft gedaan wat ze kon, en deed dat heel goed, maar de rotzooi opruimen is toch wel een hoofdstuk apart", schreef ze er enigszins mismoe dig bij. Te zien is ook een brief van collega-schrijver Jan Eijkel- boom, die haar direct een hart onder de riem stak. De expositie toont waar het vonkje dat Hans Warren al sig naleerde gedurende dertig jaar toe heeft geleid. Het overzicht vervult de schrijfster met trots. „De kick van vroeger als er iets van mij verscheen is een beetje weg, omdat ik altijd wel bezig ben met iets nieuws. Thuis stal je al het materiaal ook niet uit. Maar nu ik het allemaal zo bij el kaar zie, is het toch wel heel bij zonder." Expositie: 'De omtrek van een ant woord. Johanna Kruit - dertig jaar in beeld', t/m 17 december in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Johanna Kruit viert haar verjaar dag voor kinderen op woensdag 23 november van 14.30 tot 16.00 uur op de jeugdafdeling van de biblio theek. Op dinsdag 29 november is er een literaire avond met de schrijfster, om 20.00 uur in de aula van de bi bliotheek. GOES - Het Vrijbuiterfestival in Goes is in ere hersteld, ter ge legenheid van het 22,5-jarig be staan van het gelijknamige café. Het festival wordt morgen van af 18.00 uur gehouden. Het muziekfestijn is samen met 't Beest opgezet. Daar staan ze ker vier bands op het podium: Stijlfreakz uit Zierikzee (mix van metal en hiphop), de Schou- wen-Duivelandse rockband Headmode, The Hollow Men (rock) en Skitsoy uit België, de band van Franky De Smet-Van- damme (voorheen Channel Ze ro). De Brabantse metalband Fuelblooded staat onder voorbe houd aangekondigd. Ondergaande Zon 1 en 2 van Huub Cooijmans in De Honte. foto Camile Schelstraete door Anita Tournois TERNEUZEN - Kleuren en structuren domineren de wer ken van Huub Cooijmans. Zijn merendeel geplooide landschap pen zijn momenteel te bezichti gen in de expositieruimte route 31 van ziekenhuis De Honte. Ab stract en sober van vormgeving, maar vervaardigd in een geheel eigen stijl, trekken ze aandacht en vragen om nader bekeken te worden. Van oorsprong is Cooijmans ar chitect, maar hij heeft altijd al geschilderd. Toen hij stopte met zijn architectenbureau, kon hij meer tijd besteden aan wat eerst een hobby was, maar al spoedig uitgroeide tot een dagelijkse pas sie en diverse tentoonstellingen. De kunstenaar - zeLf noemt hij zich semi-professioneel, maar als bezoeker zal men vaststellen dat deze vlag de lading niet dekt - is autodidact en schildert met de denktrant en werkwijze van een architect. Voorstudies Toch vormen gebouwen, bouw stijlen of steden niet zijn voor naamste inspiratiebron maar het landschap; vooral dat van Zuid-Frankrijk (Dróme), waar hij vaak langere tijd verblijft. Van bijvoorbeeld stukken uit dit landschap worden eerst nauwkeurige voorstudies ge maakt en dan verwerkt op doek om ze zo als tastbare herinnerin gen te bewaren: landschappelij ke elementen samengebald tot abstracte vormen. Een zeker lijnenplan en cirkels, hoeken en vlakken maken zijn architectonische achtergrond zichtbaar. Reliëf wordt verkre gen door het plooien en vouwen van doek of stof, waarna het op gespannen is op frame met een zekere diepte waardoor deze werken iets massiefs uitstralen. Hierop wordt uitbundig acryl verf aangebracht in talloze la gen, lekker dik en vaak glan zend, net of lakverf gebruikt is. In een symfonie aan kleuren, met warme en diepe tinten zoals in Tapijt van kleuren 1 en 2. Maar ook ingetogen van sfeer, in ton sur ton, in bijvoorbeeld Zeegezicht 1 en 2 - enkele wer ken waarin herkenbare elemen ten als paalhoofden te zien zijn - of Strand 1 en 2, in naturel tin ten en verwerkt met echte schelpdelen. Titels als Geplooide composities of Structuren in het landschap spreken voor zich en worden ge kenmerkt door golfbewegingen. Een ander kenmerk is het herha len van vierkanten, in, op of naast elkaar gebruikt. Evenals het herhalen van een favoriet thema in twee-, drie- en soms zelfs vierluiken. Het is eigenzinnig werk, dat qua werkwijze nog tal van mogelijk heden biedt voor de toekomst en qua kunststroming niet direct er gens kan worden ingedeeld. Naast schilderijen zijn enkele objecten van zijn hand tentoon gesteld in vitrines. Houten boomstamdelen, verwerkt met touw en spijkers of pa- pier-maché, beschilderd in zwart, wit, rood en grijs met ac centen van goudverf. Een soort fantasiewereld, geïnspireerd door vormen van insecten. Expositie: werk van Huub Cooij mans, t/m eind november in zieken huis De Honte, expositieruimte route 31, Terneuzen. Geopend tij dens kantooruren. BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole in Burgh-Haam- stede wordt morgen tussen 17.00 en 19.30 uur een discus sie-bijeenkomst gehouden over interventies van kunstenaars in de openbare ruimte. Deze bijeenkomst is de eerste van een serie van drie gesprek ken in het kader van de tentoon stelling 'Om de bus te laten stop pen steek een hand op' van Kamiel Verschuren en Lauran Schijvens. Deze expositie is weer onderdeel van het exposi tieproject 'Spouw' in de Bewaer schole. De presentatie van Ver schuren en Schijvens loopt tot eind januari. Tijdens de eerste discussiebij eenkomst staat de invloed van de kunstenaar binnen de ruimte lijke ordening centraal. De vol gende gespreksavonden staan gepland op de zaterdagen 26 no vember en 3 december. Er zal dan discussie worden gevoerd over De Bewaerschole als kunst motel en de herinrichtingsplan nen voor de rotonde in Westen- schouwen Ook mantelzorgers hebben echter zorg nodig. Zij kunnen ook in de problemen komen, als de zorg die ze verlenen te zwaar wordt. Gezondheidsproblemen, spanningen en overspannen raken, zijn risico's die dan op de loer liggen. De stichting coördinatiepunt vrijwillige thuiszorg Zeeland en LOT (de vereni ging van mantelzorgers) hielden giste ren in De Stenge in Heinkenszand de Zeeuwse dag van de mantelzorg. Onge veer honderdvijftig mantelzorgers uit Bij wijze van ontspanning konden de deelnemers aan de dag van de mantelzorg kennismaken met Reiki, een systeem van hand oplegging, waarbij je levenskracht (Ki) kunt doorgeven aan jezelf en anderen. foto Willem Mieras heel Zeeland zijn daar op afgekomen. Sylvia Tuinder, directeur van de stich ting, vertelt dat de bijeenkomst in Hein kenszand bedoeld is om de mantelzor gers er eens een dagje uit te laten zijn. Omdat dat voor veel mantelzorgers moeilijk is - ze moeten vaak voor ie mand zorgen - heeft de stichting ge zorgd dat er vrijwilligers zijn die voor een dagje de taken over kunnen nemen. Het initiatief is bedoeld als een duwtje in de rug, zodat mantelzorgers doorkrij gen dat ze er af en toe best eens een keertje tussenuit kunnen. Als het op zo'n moment nodig is, kunnen ze weer een beroep doen op een vrijwiliger. Tuinder: „Er is voor mantelzorgers vaak een hoge drempel om eens een dag je weg te gaan. Nu gaat het nog om een dag waarop ze met andere mantelzor gers contacten kunnen leggen, informa tie op kunnen doen en zich een beetje kunnen ontspannen. Misschien dat ze dan een volgende keer eens echt iets voor zichzelf doen, bijvoorbeeld een dagje winkelen. Ze hebben nu in ieder geval de eerste stap gezet." Om het nog wat gemakkelijker te ma ken had de organisatie ook voor een aantal bussen gezorgd om de mantelzor gers op te halen en weer thuis te bren gen. Volgens Tuinder kan mantelzorg je zo maar overkomen. Van de ene op de an dere dag kun je mantelzorger zijn. In het begin is het nog makkelijk, maar na een jaar is het voor velen al een hele be lasting Belasting Directeur Arie Ouwerkerk, van LOT/Xzorg, Vereniging van Mantelzor gers, gaf in een toespraak aan dat die be lasting in de toekomst nog wel eens veel groter zou kunnen worden. „Nederland telt 750.000 mantelzorgers. Van hen hebben er 200.000 problemen door over belasting", gaf Ouwerkerk gisteren in Heinkenszand aan. De professionele ondersteuning waarop nu nog een beroep kan worden gedaan, brokkelt af. Ook de invoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning in 2006, kan een oorzaak zijn van toene mende druk op de mantelzorgers. Hij gaf de aanwezige mantelzorgers aan dat zijn vereniging zich in wil zetten om dat zo veel mogelijk tegen te gaan, maar eigenlijk is het gewoon een finan cieel verhaal, voegde hij er aan toe. Becijferd is dat 80 miljoen euro nodig is voor specfieke steun aan de mantelzor gers. Doch er is slechts 22 miljoen euro beschikbaar.Ouwerkerk vindt ook dat mantelzorgers een beroep moeten kun nen doen op zogenaamde respijthulp, voor minstens vier uur per week. Ook een onkostenvergoeding voor mantelzor gers moet bespreekbaar zijn, vindt Ou werkerk. Het sociaal cultureel planbu reau heeft uitgerekend dat een mantel zorger per jaar 1000 euro aan onkosten kwijt is. Dat geld staat los van de kos ten die de patiënt maakt. Volgens Ouwerkerk komt mantelzorg juist voor bij mensen met relatief lage inkomens, omdat de hogere inkomens de zorg gewoon inkopen. Dus een onkos tenvergoeding is volgens hem dan ook best op zijn plaats. Prijzen De dag van de mantelzorg werd ook aangegrepen om drie Zeeuwse zorgpro- jecten in het zonnetje te zetten. Die vie len vorige week in de prijzen bij het CZ fonds. De hoofdprijs van 2500 euro ging naar een eetproject op Schouwen-Dui- veland. Het project is bedoeld voor ouders van kinderen met anorexia en boulimia nervosa. Met behulp van sta giaires van de Hogeschool Zeeland wordt een steunpunt op Schouwen-Dui- veland opgezet, voor training en infor matie. De andere projecten waren gericht op jongeren uit andere culturen, met als doel in die culturen ook de mantelzorg onder de aandacht te brengen en een project dat zich richt op jonge mantel zorgers. Onder de 25 projecten die bij het CZ-fonds waren ingediend waren deze drie Zeeuwse projecten. Die vielen alle in de prijzen. Zeeland kent 45.000 mantelzorgers. Dat zijn de mensen die min of meer bekend zijn bij de organisaties die zich met mantelzorg bezighouden. In werke lijkheid zijn er veel meer mantelzorgers in de Zeeuwse samenleving. Mensen die thuis voor hun partner, een familielid een buurman of -vrouw zorgen, zonder dat daar instanties aan te pas komen. Zij zijn van lieverlee in die situatie ge rold en vinden het niet meer dan nor maal dat ze dat doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17