Overstroming blijft grootste risico PZC Splitsing energiebedrijven gaat door Cliënten Het Gors zijn in hun element op stadsboerderij wct f 3- 15 Meer besmettingen met mrsa-bacterie in Koewacht Coördinator wil organisatie op water bij Veiligheidsrisico betrekken Lange Frans en Baas B in Renesse iGospels voor Kashmir Zeeuws rampenplan voorbeeld Geen belangenconflict Balkenende Geld voor zorgboerderijen Drankrijder belandt in greppel lezers schrijven DESIGN RIEM GRATIS!! gratis wct ii Campers iv vrijdag 11 november 2005 ^■uarnlri de Puysseleijr KOEWACHT - Nog eens zes be woners en één personeelslid van woonzorgcentrum De Lange Ak- fcers in Koewacht zijn besmet met de mrsa-bacterie. Dat is gisteren bekend gemaakt door directeur A. Janse van Cu- ramus, de zorgstichting waartoe het Koewachtse tehuis behoort. Ruim een week geleden kwam al aan het licht, dat een bewo ner en drie medewerkers de be smetting hadden opgelopen. De bacterie methicilline resis tente staphylococcus aureus (mr- sa) is in principe onschuldig, maar kan bij mensen met een verzwakte afweer gevaarlijke in fecties veroorzaken die moeilijk te bestrijden zijn. Om te zorgen dat de bacterie zich niet verder verspreidt, zijn preventieve maatregelen geno men. Inmiddels zijn alle bewoners en alle verzorgenden die direct con tact met hen hebben, onder zocht. Het gaat om 59 bewoners en 20 personeelsleden. Zeven van hen bleken besmet. ..Eigenlijk valt het ons nog mee, omdat we er maar bij toeval ach ter zijn gekomen dat een bewo ner was besmet", zegt Janse. De besmetting concentreert zich op één afdeling van het tehuis. Het personeel dat is besmet, wordt enkele dagen naar huis ge stuurd met desinfecterende zeep en neuszalf. De bewoners krij gen aangepaste verpleging en verzorging. De besmette bewo ners en werknemers blijven de komende tijd onder medische be geleiding staan. jnnrEmile Calon TERNEüZEN - De Zeeuwse vei ligheid kan pas goed geregeld worden als alle partijen die ac tief zijn op het water zich aan sluiten bij de nieuw te vormen Zeeuwse Veiligheidsregio, vindt algemeen directeur Veiligheid en Crisisbeheersing F. Captijn. Hij kreeg bijval van burgemees ter 1. Kramer (Kapelle) die rond- nit stelde dat Rijkswaterstaat al die partijen, van bergers tot en met kustwacht, in de Veilig heidsregio moet vertegenwoordi gen, Tijdens het congres bleek uit de verhalen van verschillende spre kers dat het risico van een over stroming nog steeds het grootst is. „Vele malen groter dan het slachtoffer worden van welke ontploffing dan ook", aldus W. Ligtvoet van het Milieu- en llatuurplanbureau. De Veiligheidsregio in oprich ting wordt het orgaan dat zich op alle mogelijke manieren be ng gaat houden met veiligheid. De brandweer, de geneeskundi ge hulp, de politie en de gemeen ten vormen samen die veilig heidsregio. Het leger sluit zich ook aan. Dat is volgens Captijn erg goed omdat die organisatie beschikt over een geweldige hoe veelheid mensen en materiaal die prima ingezet kan worden bij een ramp, zei hij gisteren in Temeuzen tijdens het derde Zeeuwse Veiligheidscongres. Orkaan Tijdens het congres werd heel veel teruggekeken op de orkaan Katrina en de lessen die uit die ramp getrokken kunnen worden voor Zeeland. Volgens Captijn RENESSE - De succesvolle rap pers Lange Frans en Baas B ko men naar Schouwen-Duiveland. [Morgen treedt het duo op in dis cotheek Trinity in Renesse. De tappers staan nu hoog in de top- reertig met het nummer Het land van. Lange Frans en Baas B. zijn de bekendste leden van rapgroep n. Ze kunnen inmiddels bo- jenop aardige successen. Lange Frans won in 2003 de Spitt showcasebattle in Paradiso. In ïetzelfde jaar verscheen het de- mutalbum Supervisie van Lan- |e Frans en Baas B. Een jaar la- lerkwam de eerste single Repre sent uit, gevolgd door Moppie. Die tweede single bestormde de hitparade en bereikte uiteinde lijk de derde plaats, iamen met soulzangeres Ninthe trachten Lange Frans en Baas B in 2004 het nummer Zinloos uit Na de moord op columnist ïn cineast Theo van Gogh werd up het internet een geactuali seerde versie van het nummer litgebracht. Het optreden van ^ange Frans en Baas B. in Trini ty begint zaterdag om 1.00 uur. s-GRAVENPOLDER - Het go spelkoor Happy Voices geeft za- erdag 19 november een concert de hervormde kerk van s-Gravenpolder. De toegang is gratis. Er wordt een collecte ge- jouden voor de slachtoffers van jae aardbeving in Kashmir. De loorzang begint om 19.30 uur. heeft de ramp in New Orleans geleerd dat het leger een van de weinige organisaties is die in zo'n situatie doeltreffend kan optreden. Tal van andere organi saties faalden daar, onder ande re door het gebrek aan het ver mogen om echt door te zetten. Om echt alles uit de kast te ha len. Bij een ramp moet er vol gens Captijn niet gepolderd wor den. „Niet eindeloos overleggen, maar doorbijten." Doorzettings vermogen bij autoriteiten is no dig om snel hulp te mobiliseren en toe te wijzen, aldus de direc teur. Hij liet vervolgens weten ver baasd te zijn dat er nog steeds zo weinig geregeld is over de be voegdheden bij rampen op het water. „Beleidsregels ontbre ken. Er is geen eenduidigheid en onvoldoende afstemming," Om die reden pleitte hij ook voor het toetreden van de orga nisaties die actief zijn op het wa ter tot de Zeeuwse Veiligheidsre gio. „Het is te gek voor woorden dat die waterorganisaties niet be trokken zijn bij de vorming van de veiligheidsregio." Watergraaf P. Glas van Water schap De Bommel pleitte voor zeer duidelijke voorlichting aan de bevolking. Hij hield de aanwezigen voor dat wat dat betreft een voor beeld genomen kan worden aan Engeland waar via tal van zeer duidelijke websites mensen per postcode precies te weten kun nen komen wat de risico's zijn waaraan ze bloot staan. Direc teur C. Zevenbergen van het bouwconsortium Dura Vermeer stelde dat de plannenmakers een voorbeeld moeten nemen aan Japan omdat dat land, ten opzichte van Nederland, een gi gantische voorsprong heeft als het gaat om het rekening hou den met overstromingen en- het bergen van water. DEN HAAG - Het door de provincie Zeeland geïnitieerde project Escape voor een rampenplan tegen hoogwater zal aan alle overheden en hulpdiensten in Nederland ter be schikking worden gesteld. Dat schrijft minister Remkes (WD, Binnenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. Naar aanleiding van een onderzoek naar de voorberei ding op overstromingen van de Rijn en de Maas conclu deert de minister van Binnenlandse Zaken dat aanvullen de maatregelen nodig zijn. Het project Escape wordt als voorbeeld genoemd van de aanpak van knelpunten. Escape is een internationaal pro ject van Zeeland, de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen en het Engelse graafschap Essex voor een model rampenbestrijdingsplan tegen overstromingen vanuit de Noordzee. Onderdeel van het project zijn ook een hoogwater-infor matiesysteem, een evacuatiemodel en een voorlichtings programma voor de bevolking van de door het water be dreigde gebieden. DEN HAAG - Minister-president Balkenende heeft nooit aan de Tweede Kamer gemeld dat hij een appartement be zit in het Badhotel Domburg. Dat was ook niet nodig, omdat er geen risico bestaat van belangenverstrengeling. In juli 2002 heeft de minister-pre sident het beheer over het Domburgse appartement aan een ander overgedragen. Balkenende heeft geen invloed meer op het beheer en de exploitatie en heeft ook geen ver gaderingen van de Vereniging van Huiseigenaren be zocht. Balkenende schrijft dit aan de Tweede Kamer in ant woord op vragen van de eenmansfractie Na wijn over het bezit van een appartement in Domburg. Nawijn reageer de met zijn vragen op een bericht op internet dat Balken ende een verzwegen belang zou hebben in een horeca zaak. DEN HAAG - De Tweede Kamer trekt meer geld uit voor zorgboerderijen. Dinsdag komen twee amendementen in stemming die worden gesteund door de fracties van CDA en PvdA. Daarmee wordt zowel op de begroting van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit als op die van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport 338.000 euro uitgetrokken om het landelijke Steun punt Landbouw en Zorg de komende drie jaar te subsidië ren. Deze organisatie steunt boeren met de omschakeling naar zorgdiensten. RENESSE - Een negentienjarige automobilist uit Burgh-Haamstede is gisteravond in Renesse in een grep pel beland. Hij reed rond half negen in een bocht van de Kooij mans- weg de berm in en kwam vervolgens in de greppel tot stil- tand. Uit ademanalyse bleek dat de man anderhalf maal teveel had gedronken. De automobilist kreeg een bekeuring en een rijverbod van twee uur. Burgemeester Van der Zaag, Huib (midden) en Floor voeren bij wijze van opening van de stadsboerderij de kippen en de geiten. foto Willem Mieras Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. door Frank Balkenende GOES - Het was de keuze van cliënten van Het Gors. Lekker kippen voeren en hangbuikzwij- nen in de watten leggen. Giste ren werd hun droom geopend: een stadsboerderij in Goes- Zuid. Zestien cliënten van Het Gors, een stichting die lichamelijk en verstandelijk gehandicapten huisvest en dagbesteding aan biedt, gaan bijna elke dag aan de slag op de stadsboerderij. Ze verzorgen de kippen, konijnen, geiten, hangbuikzwijnen en tro pische vogels in de binnenvoliè- re. Een deel bemant het restaurant, dat ook over een terras be schikt. Het is namelijk de bedoe ling dat stadsboerderij Kom Us Kieke snel wordt ontdekt als re creatieve voorziening. „Het ter rein is net ingeplant, dus nog wat kaal. maar het wordt een mooi plekje om een poosje te ver blijven. Mensen kunnen hier een kopje koffie drinken, een krant je lezen of een spelletje doen", zegt teamleider M. van Hekke van de stadsboerderij. De medewerkers van Kom Us Kieke leveren, zij het beperkt, ook service aan huis. Wie van zijn tuinafval afwil of snoeihout heeft dat moet worden opge haald, kan Het Gors bellen. Van Hekke: „We willen geen concur rent worden van groenbedrij- ven, maar voor kleine tuinklus- sen zijn we beschikbaar." Mogelijk wordt Kom Us Kieke als recreatiestek wel een concur rent van het Hollandsche Hoeve- gebied. Burgemeester D. van der Zaag zei in zijn openingstoe spraak dat voor lief te nemen. „Concurrentie houd je scherp." De burgemeester opende de stadsboerderij samen met Huib en Floor. Het drietal voerde kip pen en geiten. De meeste cliënten van Het Gors zijn graag buiten bezig. Er was al wel een wei bij kerk De Hoogte in Zuid en het Goese dagverblijf De Rank, maar een heuse hoeve bleef hun droom. De laatste vijf jaar is in samen spraak met de gemeente Goes ge zocht naar een geschikte plek. Uitiendelijk kwamen ze uit bij wat in de volksmond 'het weitje van Krijger' heet, aan de Water- vlietweg. De gemeente kon de lap grond kopen en verhuurt die nu voor een schappelijke prijs aan Het Gors. De stadsboerderij ligt tegenover de brede school in Ouverture. Het Gors ziet ook brood in sa menwerking met het onderwijs. „Dit kan ook een plaats zijn voor natuur- en milieueduca tie", liet voorzitter J. Hulstein van de Raad van Bestuur van Het Gore weten. De stadsboerde rij kost 150.000 euro en is be taald met rijksgeld. De betrok ken bouwbedrijven hebben veel werk gratis verzet. Zij boden de cliënten een uilenkast aan. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer blijft voor splitsing van de energiebe drijven. Het woensdag gepresen teerde manifest van het Energie Forum Nederland heeft daar niets aan veranderd. „Een door zichtige lobby", zegt VVD-Ka- merlid De Krom. Hij is het felst in zijn afwijzing van het manifest dat is opge steld door de energiedeskundi gen Wouter van Dieren, Eric-Jan Tuininga en Jan Paul van Soest. „Een onverantwoor- (Advertentie) Als u tijdens de actieperiode van 1 t/m 27 november voor 300,- in onze winkel besteed krijgt u een Branie designriem t.w.v. 65,- wormen Havenstraat 20 4531 EK Terneuzen www.wout-men.nlwoutnl@zeelandnet.nl de hobby en een opportunisti sche lobby", constateert De Krom. Hij wijst erop dat de ener giebedrijven flink veel geld in het manifest hebben gestoken. „Dit is gewoon een kwestie van wiens brood men eet wiens woord men spreekt." Van Dieren en zijn companen stellen dat na splitsing de Neder landse energieproducenten in handen komen van grote buiten landse bedrijven. De duurzaam heid en zekerheid van de Neder landse energievoorziening zou den daardoor in gevaar komen. Flauwekul „Complete flauwekul", aldus De Krom. Volgens hem is het geen bezwaar dat de energiepro ducenten - wanneer ze zijn afge splitst van de netwerken die niet mogen worden geprivati seerd - worden overgenomen door buitenlandse bedrijven. „Waarom zouden die hier het licht uitdoen? Grote oliemaat schappijen zijn toch ook actief in Nederland? Waarom wil Del ta investeren in een Sloecentra- le en de overname van A VR? Om dat het investeringsklimaat goed is. Een buitenlandse produ cent denkt precies zo. Waarom zou die niet in Nederland inves teren?" De Krom wijst erop dat de klanten van de energiebedrij ven, vertegenwoordigd door MKB Nederland en de Consu mentenbond. vóór splitsing zijn. „Daar hoor ik de energiebedrij ven niet over." Met zijn wetsvoorstel wil minister Brinkhorst bereiken dat de netwerken voor elektriciteitstransport in handen van de overheid blijven. Ook de PvdA blijft het split- singsvoorstel van minister Brinkhorst (D66, economische zaken) steunen. Kamerlid Crone heeft met verbazing in de Volks krant gelezen dat hij voor uit stel zou zijn. Ook hij ziet in het manifest een lobby van de energiebedrijven „Alles wat misgaat zou de schuld zijn van de splitsing. Dat is niet waar te maken." Door het wetsvoorstel van Brinkhorst wordt veiliggesteld dat de Nederlandse netwerken in overheidshanden blijven. Of de commerciële energieleveran ciers worden overgenomen, hangt volgens Crone af van de huidige aandeelhouders - pro vincies en gemeenten. „Zij kun nen een overname tegenhou den." De provincies Overijssel en foto Dirk-Jan Gjeltema Noord-Brabant lieten deze week weten hun aandeel in Es- sent niet te willen verkopen. Eer der was al duidelijk dat de pro vincie Zeeland niet staat te trap pelen om afstand te doen van de aandelen van Delta. Van de grote partijen is alleen het CDA blij met het manifest. Kamerlid Hessels ziet het als een bevestiging van zijn stand punt tegen splitsing. De voorstanders van de WCT hebben manipulatie tot kunst verheven zoals blijkt op de voor pagina van de PZC van 9 novem ber. HNN spiegelt de lezers een werkgelegenheid voor waar je U tegen zegt. Helaas is de realiteit een andere. De WCT is duidelijk een doorvoerterminal zoals bleek tijdens de uiteenzetting van de maatschappelijke kos- ten-baten-analyse op 26 okto ber. Daar werd aangeggeven, dat de WCT voor een niet onaan zienlijk deel bedoeld is voor transshipment, of te wel als doorvoerterminal voor Groot- Britannië en dat derhalve de overlast voor Zeeland wel eens zou kunnen meevallen. Singapo re beschikt over zo'n doorvoer terminal voor 5 miljoen TEU en deze levert ten gevolge van auto matisering veertig arbeidsplaat sen op. Jammer dat PZC-redac- teur Ben Jansen de HNN-ballon niet heeft doorgeprikt door mid del van het stellen van kritische vragen. De Kaloot verdient be ter dan een WCT. Door de unie ke rijkdom aan fossielen ver dient de Kaloot zelfs een plaats op de werelderfgoedlijst. Maar ja, wat wil je als zelfs Zeeuwse politici de Mammon aanbidden. Peter H. de Dreu Ruigendijk 10 Driewegen Hoe wanhopig moet je zijn, om een doorgekauwd, afgetakeld en deels reeds opgeblazen dossier weer nieuw leven in te blazen. Door het brengen van opgebla zen cijfers over werkgelegen heid op de WCT? Waarvan voor alsnog niet eens vast staat dat deze is te realiseren. Men moet dus inderdaad meer fantasie hebben dan destijds de helder ziende gedeputeerde D. Bruinoo- ge. De MKB hierover geeft min der hoge verwachtingen aan, bo vendien de hoogste vermenigvul digingsfactor (5 is zeer optimis tisch) x 840 is altijd nog 4200 i.p.v. 5000. Vergelijkende termi nals in Aziatisch gebied (econo mischer aanpak?) geven aan, dat men door vernuftig automatise ren met veel minder mensen een dergelijke terminal (rendabel) in bedrijf kan houden. Boven dien blijkt steeds meer, dat de zogenaamde nut en noodzaak een farce is. Immers de bedoe ling blijkt steeds dat het gaat om een laad- en losstation te creëren om de omliggende lan den sneller te kunnen voorzien van containers. Je moet het maar weten te bedenken. En daarvoor moet zoals altijd de na tuur wijken voor zogenaamde economische vooruitgang. Over overlast van transport, geluid en fijn stof hoor je niemand meer. Hoe men het aantal ar beidsplaatsen gaat invullen, op een moment dat een kwart van het huidige beroepspereoneel met pensioen gaat wordt ook door niemand aangegeven. Wel kom in Zeeland jazeker, alsof wij alleen in onze provincie met de vergrijzing te maken hebben. Zorg nou maar dat onze provin cie in ieder geval een lust is om te wonen. Als we ons geld bui ten de provincie verdienen, is niet erg, als we het hier maar kunnen besteden. Freddy A.D. van Nieulande Scheldepoortstraat 56 Nieuw en Sint-Joosland De heer L. d'Hondt stelt in zijn reactie dat er geen wezenlijk ver schil is tussen een camper en een caravan (Lezers Schrijven PZC 9-11). Na 35 jaar caravan ervaring en vijf jaar campererva ring weet ik dat er heel veel ver schillen zijn tussen beide recrea tievoertuigen. Ze zijn op meerde re gebieden niet te vergelijken. De camper is gebouwd om zon der voorzieningen vrij te over nachten en rond te trekken. Een caravan is dat zeer zeker niet. Ik nodig de heer d'Hondt en een journalist van de PZC dan ook van harte uit om een keer naar mijn camper te komen kijken. De heer d'Hondt kan zijn cara van meenemen. De verschillen zullen dan duidelijk worden. Wat mij betreft kunnen we daar naast ook enkele winterse dagen zonder voorzieningen kampe ren. Ook mag de heer d'Hondt dan even het kostenplaatje van een camper bekijken. Misschien dat zijn oordeel dan heel anders zal uitvallen. De camperbezitter is niet uit op gratis overnachten, maar wel op een wijze van over nachten die bij de camper past. Martin Shngenberg Prinses Beatrixweg 2 Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15