rj Noorderpolder komt er zeker Gedichten voor troost en begrip PZC Kritiek op kitebuggy's bij Duinhoevepad groeit Deskundig bureau ingeschakeld voor gemeente nieuwe stijl Goes tweede op ranglijst Elsevier Trekker vernielt schuur Verkeerslabei voor De Maatjes Actie tegen verlaging kredietrente Vaardigheidsdag voor Zeeuwse jeugdbrandweer Concert vol musicalmuziek Poëziekring op zoek naar bronnen juridische strijd om eigendom 17 hectare grond baart gemeente geen zorgen Kapelle helpt voetbalclub met tekort agenda donderdag 10 november 2005 sll GOES - Goes staat op de tweede plaats van top-50 van economisch sterke gemeenten. Dat is een ranglijst die weekblad Elsevier heeft opgesteld. Goes moet alleen de gemeente Haarlemmermeer voor laten gaan. Behalve Goes heeft ook Terneuzen de top 50 van Elsevier gehaald. Temeuzen staat op nummer 50. Goes eindigt hoog in de ranglijst, omdat er volgens Else vier een brede economische activiteit is waardoor de ge meente minder kwetsbaar is bij economische tegenspoed. De score van Goes is opmerkelijk, omdat de plaats on langs niet meer voorkwam in de zakensteden top 100 van het zakenblad Bizz. Goes viel daar buiten omdat er naai de criteria van het blad te weinig bedrijven een jaarreke ning hadden gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel. ZONNEMAIïtE - Een bestuurder van een landbouwtrek ker heeft gistermiddag rond vijf uur een schuur bescha digd toen hij er met zijn voertuig tegenaan reed. De man moest uitwijken voor een obstakel. Bij die ma noeuvre hield hij er onvoldoende rekening mee dat er ook nog een aardappelfrees achter zijn trekker hing. Deze raakte de houten voorgevel van de schuur, die daardoor ontzet raakte. Een schadebedrag is niet bekend. BIERVLIET - Openbare basisschool De Maatjes ontving gisteren het Zeeuwse verkeersveiligheidslabel. In navol ging van tientallen andere Zeeuwse scholen besteden leer krachten en verkeersouders het hele jaar aandacht aan verkeerseducatie. Het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland beloont die inspanning met een schildje van Seef de Zebra, het nieuwe veiligheidssymbool. Afdelings voorzitter J. van Opdorp van 3VO reikte het label uit, waarna de leerlingen een speciaal gecomponeerd verkeers- lied ten gehore brachten. SINT JANSTEEN - Het personeel van postorderbedrijf Neckermann Shopping in Sint Jansteen en Terneuzen is een handtekeningenactie begonnen tegen de voorgeno men maatregel van minister Zalm de maximale krediet vergoeding te verlagen. Zij vrezen voor hun baan door de ze maatregel. Zalm wil de kredietvergoedingen terugbrengen van 21 naar 16 procent. Hij ziet dit als een maatregel om de toe nemende schuldenproblematiek in Nederland aan te pak ken. Voor bedrijven die goederen op krediet leveren heeft dit als gevolg dat kleine kredieten niet meer kostendek kend aan de klanten kunnen worden aangeboden en Neckermann vreest dat dit omzet gaat kosten. Hierdoor kan Neckermann niet ontkomen aan het ontslaan van per soneel. 'Minister Zalm, neem deze maatregel terug en zorg voor behoud van onze banen!' valt te lezen op het handtekeningenformulier. Neckermann-directeur P. van Laere denkt dat al het personeel, ongeveer achthonderd, de actie steunt. De handtekeningen worden, samen met die van collega en concurrent Otto naar de Tweede Ka mer gestuurd. „We willen de politiek wakkerschudden." Van Laere kan niet precies zeggen hoeveel banen verloren zullen gaan door de maatregel. KplusV heeft vestigingen in Arn hem, Amsterdam en Utecht. Het bedrijf heeft in zijn bestaansge- schiedenis een indrukwekkende lijst aan opdrachtgevers opge bouwd, zo blijkt uit zijn inter netsite. Daaronder bevinden zich ministeries, provincies, ge meenten, onderwijs-, cultuur- en zorginstellingen en onderne mingen in uiteenlopende branches. Daarnaast heeft KplusV dit jaar samen met twee buitenlandse partners het perio dieke veiligheidsonderzoek op Schiphol uitgevoerd. Centraal in dat onderzoek stond de onder linge samenhang van alle organi saties op de luchthaven die met veiligheid te maken hebben. De gemeenteraad besluit van daag of het in zee wil gaan met het bureau. De openbare (begrö- tings)vergadering in het gemeen tehuis begint om 14.00 uur. BROUWERSHAVEN - Negen Zeeuwse jeugdbrandwecrploe- gcn meten zaterdag 12 novem ber hun krachten tijdens een vaardigheidsdag in Brouwersha ven. De wedstrijd speelt zich af bij de brandweergarage en op de Brouwse markt. De tweede juniorenploeg van jeugdbrandweer Goes en de aspi ranten uit Bruinisse bijten om 9.00 uur het spits af. De tweede juniorenploeg van Goes neemt het op tegen de jeugdbrandweer- teams van Sint Philipsland, Ter neuzen (I en II), Westerschou- wen (I en II) Goes I en Veere. De Bruse aspiranten meten hun krachten met die van Veere, Zie- rikzee, Terneuzen, Westenschou- wen, Sint Philipsland en Goes. Iedere ploeg komt 40 minuten in actie. Doel van de ontmoeting is het oefenen van praktijkvaardighe den. De organisatie van de Zeeuwse vaardigheidsdag is in handen van de jeugdbrandweer Schouwen-Duiveland die onder steuning krijgt van de blusgroep Brouwershaven. De prijsuitrei king staat gepland voor 17.30 uur. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het organisatie bureau KplusV gaat naar alle waarschijnlijkheid het kernta- kenonderzoek van de gemeente Schouwen-Duiveland begelei den. Volgens burgemeester en wethouders sluiten de ideeën van het bedrijf goed aan bij de eigen visie over hoe een gemeen telijke organisatie er kan komen uit te zien. Schouwen-Duiveland heeft vier verschillende bureaus gevraagd een plan in te dienen. De offerte en presentatie van KplusV zijn het beste uit de bus gekomen, vindt het college. De gemeente wil op basis van een politiek en maatschappelijk debat de ge meentelijke taken onder een ver grootglas leggen en de organisa tie nieuwe stijl optuigen. Het bu reau heeft een concreet plan van aanpak ingediend voor de voor bereiding en uitvoering van dat debat. Voor de externe ondersteuning en begeleiding heeft de raad eer der al een krediet van honder duizend euro beschikbaar ge steld. Volgens B en W blijven de daadwerkelijke kosten voor dit traject 'ruimschoots onder dat bedrag', schrijven ze in hun voorstel aan de raad. „Naar het zich laat aanzien zal hiermee hooguit een bedrag van vijftig duizend euro gemoeid zijn." THOLEN - Harmonie Con cordia geeft zaterdag samen met het Markiezaats Musical Koor een concert in Meulvliet in Tholen-stad. Daarbij zal veel muziek uit de musicals Miss Saigon, Jesus Christ Superstar en Mamma Mia de revue passe ren. Bariton Kees van Dis verleent zijn medewerking aan het con cert. Hij zingt solo's uit Porgy and Bess. Marcel Harten dorp dirigeert de harmonie. Het koor staat onder leiding van Charles van der Veeke. Het concert begint om 20.00 uur. Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 165.000 anderen voor de snellere en goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis: 0800-0504 ROUTE MOBIEL Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. Leden van de Poëziekring onder leiding van Arienne van Westen (links) bekwamen zich in het lezen van gedichten. door Ali Pankow RENESSE - Bronnen staan centraal tijdens de tweede bijeenkomst van de Poëziekring in Renesse. Wandlampjes werpen een stemmig schijnsel in de ka mer. Op tafel prijkt een nostalgisch Drosteblikje, voor de donaties én als knipoog naar het bekende 'Droste-ef- fect' in de poëzie: het plaatje met het verpleegstertje dat voortdurend terug komt. Elke tweede woensdag van de maand komen de deelneemsters van de Poëzie kring bij elkaar in Renesse. De groep wordt aangestuurd door Arienne van Westen, literatuurwetenschapper. Zij lanceerde het idee met gelijkgestemden zich één keer per maand te verlustigen en te bekwamen in het lezen van gedich ten. Van Westen stelt voor een logboekje aan te leggen van elke bijeenkomst. De kring zal wellicht per keer een wat wis selende samenstelling hebben. Derhal ve lijkt het haar aardig dat de deelne mers even kunnen lezen wat er eerder aan de orde is geweest. Dit keer gaan de zes vrouwen het heb ben over de bronnen van poëzie: in lite raire tijdschriften, krantenrubrieken en internet, maar ook in hun eigen vor ming, oftewel ieders persoonlijke 'eer ste poëtische bladzijde'. Voor Van Wes ten zelf dateert die uit haar middelbare schooltijd. Haar leraar Nederlands kon zo mooi de ballade Maria Lécina van J. Werumeus Buning voorlezen. Dat is haar altijd bijgebleven. „Het is een 'lied in honderd verzen' over de ontmoeting van een zeeman met een Spaans hoer tje. De steeds herhaalde aanhef Porqué Maria? geldt als een van de kenmerken in een ballade", vertelt Van Westen. Het betreffende gedicht heeft volgens haar zelfs in de Spaanse burgeroorlog een rol gespeeld. Kees Stip schreef er een parodie op: Dieuwertje Diekema, een lied in dertig verzen waar geen woord Spaansch bij is. Verder terug in de tijd was het een ge dichtje van Annie M. G. Schmidt over een spin op een zijpaadje dat tot haar verbeelding sprak. Het gedicht Het uur U van Martinus Nijhoff noemt ze als voorbeeld van poëzie die specifiek sfeer oproept. Een van de vrouwen binnen de Poëzie kring komt ook met Nijhoff. Voor haar biedt diens gedicht De Eenzame een bron van troost. Bijbel Een andere deelneemster leest een ge dicht van Coert Poort als poëtische ver tolking van Psalm 24. „Dit was destijds voor mij een verrassing dat iets uit de Bijbel ook zo mooi kon zijn. In mijn jeugd had de Bijbel vooral te maken met het strenge lezen aan tafel." De kring deelt de conclusie dat leraren Nederlands grote invloed hebben op het al of niet aanwakkeren van poëtische bevlogenheid. Een kort maar veelzeggend gedicht van M. Vasalis (pseudoniem van M. Droog- leever Fortyn-Leenman) behoort ook tot de bronnen die deze keer aan de or de komen: foto Dirk-Jan Gjeltema De zomerwei des ochtends vroeg en op een zuchtje dat. hem droeg vliegt een geel vlindertje voorbij. Heer, had het hierbij maar gelaten. Sommige poëzieliefhebsters koesteren evenals Van Westen een kinderliedje. Over 'Wimpie, die wilde roken gaan' bij voorbeeld, maar ook een lief liefdesge dichtje over 'de mooiste sterren in haar ogen'. Verder wordt een uitspraak van Gerrit Krol aangehaald als advies met regel maat wat dieper op de dingen des le vens in te gaan: Als je niet elke dag met een stok in je ziel roert, dan vries je dicht. Het gedicht Carillon van Ida Gerhardt geldt als voorbeeld van een sfeerteke ning van de periode kort naar de oorlog waarin voortdurend het belerende vin gertje werd geheven. De volgende Poëziekring aan de 'Kromme Reke 4 in Renesse wordt gehouden op woensdag 14 december van 9.30 tot 11.30 uur. Dan houdt Philomène op 't Hof een inleiding over de sonnetten van William Shake speare. WEMELDINGE - Voetbalver eniging Wemeldinge kan op steun van de gemeente Kapelle rekenen om de hogere verbou- wingskosten van de accommoda tie op sportveld Boenze Boogerd ie dekken. Het werk dat eerst was begroot op 170.000 euro, is 60.000 euro duurder geworden. Wethouder J. Herselman (WD, sport) heeft deze week laten we ten dat hij bereid is over een ho gere gemeentelijke bijdrage te. praten in verband met de kosten- överschrijding. De meerkosten zijn onder meer te wijten aan een latere start van de renovatie (20.000 euro extra) en de dakbe dekking van een deel van de kan tine moest onverwacht worden vernieuwd (10.000 euro). Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl jg^rMarcel Modde ZIERIKZEE - De juridische strijd over hel eigendom van 17 hectare grond in het nieuwbouw- plan Noorderpolder heeft geen Lrijpende gevolgen voor de uit voering van het plan. Ongeacht jn wiens voordeel de recht spraak uitpakt, kunnen de voor bereidingen voor de uitbreiding van Zierikzee in die hoek ge woon doorgaan, aldus project wethouder A. Croné. De kwestie houdt de uitvoering van het pro ject echter wel op. De Goese projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker is bij !(1p rechtbank een bodemproce- idure begonnen. Hij eist dat fi nancieringsmaatschappij TRS uit Rotterdam de grond aan hem verkoopt. Directeur J. van Garderen houdt vol dat hij een overeenkomst had met TRS, vóórdat directeur F. Rutger tot een akkoord kwam met een con sortium rond de Zierikzeese pro jectontwikkelaar J. Bijdevaate. Volgens Van Garderen staat zijn overeenkomst op papier en hij zegt ook getuigen te hebben van de° zakelijke betekening. Juni dit jaar verloor Van Garderen een kort geding dat TRS tegen hem aanspande omdat hij be slag had laten leggen op de grond. Die uitspraak zegt niets over de richting die het in de bo demprocedure op kan gaan, al dus Van Garderen. „In dat kort geding heeft de rechter puur naar de rechtmatigheid van het beslag gekeken. De leverings kwestie van de grond is buiten beschouwing gebleven, omdat daar een zwaardere procedure voor nodig was. Dat zijn we nu dus aan het doen." Schadeloosstelling Van Garderen gaat ervan uit dat TRS hem de grond nog steeds kan leveren, indien hij in het gelijk wordt gesteld. „De grond staat nog steeds op naam van de verkoper," In dat geval wil hij zo snel mogelijk rond de tafel met de gemeente om met de bouw te kunnen beginnen. Mocht TRS het eigendom tussen tijds overdragen aan Bijdevaate en partners, dan ziet het ei- naar uit dat Van Garderen een fikse schadeloosstelling zal eisen. Naar verwachting komt de rechtbank begin volgend jaar tot een uitspraak. Wethouder Croné ziet geen re den voor zorg door de aanhou dende juridische twist tussen de commericiële partijen in het nieuwbouwplan. Hij heeft de huisadvocaat gevraagd uit te zoeken of de gemeente tussen tijds een samenwerkingsovereen komst kan tekenen met de ande re eigenaar in het gebied, de vof Planontwikkeling Schouwse- dijk. „Puur formeel hoeven we ons van dit gedoe niks aan te trekken. Dat moeten TRS en Van Garderen samen maar uit vechten. Maar aan de andere kant is het 'not doneom zaken te doen zolang iets nog onder de rechter is. Hoe we daar nu mee om moeten gaan, is dus nog even de vraag die uitstaat." Inhoudelijk zijn er geen proble men meer, zegt Croné. Een blauwdruk van de overeen komst tussen de gemeente, Schouwsedijk en Bijdevaate voor de ontwikkeling ligt klaar. Dat contract zou uiterlijk 1 okto ber worden ondertekend, maar dat werd uitgesteld omdat de partners het nog oneens waren over de kostenverdeling. Daar bij ging het onder meer over de aanleg van de infrastructuur en de waterberging. „Maar ook dat drempeltje is nu genomen." De wethouder kan zijn handte kening namens de gemeente pas zetten na toestemming van de raad. Hij wil met dat voorstel wachten totdat duidelijk is of dat juridisch geen belemmering oplevert. Wanneer dat nog een paai- maanden aansleept, is dat volgens Croné 'op zich ook weer geen probleem' „De voorberei dingen zijn in gang gezet en die gaan gewoon door." fietspad geblokkeerd vinden door de kitebuggy's. „Dat wethouder Croné tot nu toe nooit eerder klachten heeft vernomen, komt voort uit het feit dat de toeristen en fietsers die hier een weekend of weekje zijn, niet klagen en ook de weg niet weten waar ze hun klacht kunnen neerleggen", aldus Mar kus. Extreme sporten Zij benadrukt bovendien dat in de strandregels staat aangege ven dat de zone voor extreme sporten bij strandovergang Wa tergat ligt. „Daar is de weg ook breed genoeg voor de aanvoer van de buggy's, in tegenstelling tot het Duinhoevepad, dat een toeristische fietsroute is", aldus de briefschrijfster. Zij stelt het gemeentebestuur voor, indien er geen toezicht mogelijk is, de ki- tebuggysport slechts toe te l'aten van 1 oktober tot Pasen. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis. 14.00 uur: Vergadering gemeenteraad (behande ling begroting). Toezicht len kitebuggy's verzocht Mooij het college van B en W deze sportbeoefening geheel te verbie den of in elk geval permanent toezicht daarop te laten uitoefe nen. Zij constateert dat vooral de snelheidswedstrijden gevaar lijke situaties veroorzaken op het natuurstrand ter hoogte van het Duinhoevepad. „Dat is misschien vervelend voor deze mevrouw, maar het is maar één klacht en er zijn ander zijds ook veel mensen die ple zier beleven aan die wedstrij den", luidde de constatering van Croné. „De wethouder wekt ten om-ech te de indruk dat er maar één me vrouw is die deze situatie daar levensgevaarlijk vindt. Maar ik spreek namens een groot aantal bewoners van de Westerenban die met haar de mening delen dat races met kitebuggy's op dit strand en het fietspad daarheen verboden zouden moeten wor den. En zo niet, dan zou er voort durend toezicht moeten zijn tij dens die races", schrijft inwoon ster P. Markus in een reactie op de wethouder. Volgens haar leve ren niet alleen de races, maar bo vendien de trainingen met deze strandkarretjes gevaar op voor anderen, zoals mensen die het door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De kritiek op het toestaan van kite buggy's op het strand bij de overgang Duinhoevepad in Burgh-Haamstede groeit. Een groepje bewoners van de Westerenban laat in een brief aan de gemeenteraad weten dat er in de praktijk veel meer klagers over deze situatie zijn dan wethouder A. Croné ver onderstelt. „Het is een kwestie van belan gen afwegen", gaf de wethouder in deze krant als reactie op een eerdere brief van inwoonster M. de Mooij uit Burgh-Haamste de. Naar aanleiding van het toe nemend aantal races met tiental- (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35