>zc School Noordgouwe moet dicht Stad en Lande luidt de noodklok SieMatic 38.- expert Individueel Design INTERNATIONALE PRIJSSTUNT! Sluiten Springplank vormt bedreiging voor de leefbaarheid Geen uitbreiding Topsy Baits op Schouwen-Duiveland Einüejaars- bijeenkomst op 50 meter van zee en strand? leerlingenaantal in maand tijd gedaald van 23 naar 9 iéÜRVKKERY A/eek van het Zeeuwse boek i Huisnamen in Zeeland Hrasseriemenu Zeeuwse nieuwe Oe kleur van koffie Fietsenhok in brand gestoken Kandidaat-wethouder Goedereede Rotonde Zierikzee krijgt facelift Gemeente steunt Borrendamme Geld provincie voor miniwinkel zeeuwse almanak Dikke buik Lje: 0113-315649 (w.pzcnl ,ail redactie pzc.nl S,us 31 -4460 AA Goes Ltentie-exploitatie: £?1n Midden-Zeeland: 0113-315520; «ïws-Vlaanderen: 0114-372770; Waal: 020-4562500. onderdag 10 november 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Golden Tulip Kijk op: www.goldentulipwestduln.nl editie Schouwen-Duiveland tjnnrMelita Lanting NOORDGOUWE - De openbare basis school De Springplank in Noordgou- bc moet dicht. Het leerlingenaantal is in zeer korte tijd van 23 gedaald naar negen. In de komende dagen wordt be kend of de school het lopende school jaar nog kan afmaken of dat de deuren a| op 1 januari dicht gaan. Op 1 oktober - ruim een maand gele den - leek het nog allemaal goed te taan met het leerlingenaantal op de school Op de school stonden 23 kinde- ■en ingeschreven, het voortbestaan was weer met een jaar gegarandeerd. Maar een paar dagen later werden twee kinderen van school gehaald. „Dat was omdat een van de kinderen als enige in de groep zat. In de dagen na hebben meer ouders besloten de inderen van school te halen, en toen iten er ineens nog maar zeventien inderen op school", zegt wethouder W Renden van Onderwijs. „Daarna is het heel snel gegaan. Nu zijn er nog ne ten kinderen." Daarmee is de school rer onder het bestaansminimum ge zakt dat door de rijksoverheid wordt «esteld. Renden heeft daarom besloten de school te sluiten. De ouders van de kinderen die nu nog wel op de school zitten, hebben tot insdag de tijd gekregen om te beslis- wat ze doen: laten ze de kinderen schooljaar afmaken in Noordgou we, of besluiten ze om ook over te stap- Enkele weken geleden leek er nog wei nig aan de hand op de school in Noord- gouwe, al waren de klassen ook al niet lijster vol. Op de foto de klas van juf Petra, bestaand uit de groepen 1, 2 en foto Dirk-Jan Gjeltema pen naar een andere school? In het eer ste geval blijft de school open tot en met het einde van het schooljaar, in het laatste gaat de school al op 1 janua ri dicht. „De sluiting van de school heeft niets te maken met conflicten", benadrukt Renden. „De ouders beslissen dit op basis van onderwijskundige argumen ten." Directeur S. Rodoe beaamt dit. „Het gaat eigenlijk hartstikke goed met de school, daar ligt het niet aan. De sfeer onderling is heel goed en ie dereen zegt ook dat het daar niet aan ligt dat ze de kinderen van school ha len. Bij de mensen die gaan, komen ook de waterlanders." Dat de sluiting van de school iedereen heel diep raakt, blijkt ook uit de reac tie van de oudervertegenwoordiger E. Herfst. „De zorg gaat uit naar de kinderen. Hoe ze het opvatten. Hoe veel verdriet zullen zij hebben. Er zal een andere school gezocht moeten wor den, een ander warm plekje." Herfst is zo emotioneel betrokken bij de slui ting dat hij niet in staat is om de schrif telijke verklaring namens de ouders voor te lezen. De sluiting van de zelfstandige school komt niet helemaal onverwacht. De school balanceert al een paar jaar op het randje van de afgrond, maar tel kens waren er net voldoende leerlin gen om de school overeind te houden. Daarbij kreeg de school steun van de dorpsraad, gemeenteraad en woning bouwvereniging Zeeuwland. Zeeuw- land-directeur A. de Ceuster zegde toe extra moeite te doen om gezinnen met kinderen in het dorp te plaatsen en de gemeenteraad stelde onlangs nog 85.000 euro beschikbaar om het school plein op te knappen. Dat is niet meer gebeurd. „Toen duidelijk werd dat het niet goed ging, hebben we dat direct stopgezet", zegt Rodoe. De vestiging in Noordgouwe redden door de school te laten fuseren kan ook niet omdat het ministerie dit niet toestaat. Op de school in Noordgouwe werken zes (parttime) leerkrachten. door Melita Lanting NOORDGOUWE - „Als dorp zijn wij hierdoor zwaar getrof fen." Dat zegt voorzitter B.Schütz van de dorpsraad loordgouwe in reactie op het ieuws dat de school de deuren loet sluiten. „Een dorp blijft jong met een school erbij." ?ot aan de laatste snik is de lorpsraad betrokken geweest lij de pogingen om de school te behouden. „Maar als je het ge tal negen hoort, dan is het dui delijk.. Het is uiteindelijk een vrije keuze van de ouders en on danks alle emoties hoor je toch bij iedereen dat dat die vrijheid in keuze er moet zijn." Schütz had - net als alle andere betrokkenen - gehoopt nog wat extra leerlingen te trekken. „We hebben tot het laatst toe plannen gemaakt. We hoopten dat ouders met kinderen die el ders ondersneeuwen, zouden kiezen voor onze school, voor de extra aandacht. Maar dat is niet gelukt. Het onderwijs is ei- landbreed goed en er is weinig onvrede." Schütz roemt - net als de ouders - de houding van de leerkrachten. „Het school team heeft zich kranig ge weerd." Hij maakt zich wel zorgen over de toekomst, want wat bete kent de sluiting van de school voor het voortbestaan van het dorpshuis? In Noordgouwe zit het dorpshuis fysiek vast aan de school en is van groot be lang voor de leefbaarheid in het dorp. „We moeten nu alles op alles zetten om het dorps huis te houden." Hij lijkt daarin steun te krijgen vanuit de politiek. „We moeten zo goed mogelijk proberen het dorpshuis overeind te houden. Daar kunnen we niet aan tor nen", zegt fractievoorzitter A. Verseput van de WD. Soort gelijke geluiden zijn te horen bij Alert! en LSD. „Ik neem aan dat het dorpshuis blijft be staan", zegt Alert .'-fractievoor zitter Van Felius. Stouten (LSD) vindt het bijzon der jammer dat de school ver dwijnt. „Die komt nooit meer terug. Dat is nu einde oefening en dat maakt er de leefbaar heid in het dorp niet beter op." B. Flach van het CDA vindt ook dat het dorpshuis belang rijk is voor de kern. „Wij heb ben al eerder gezegd dat in elke kern een ruimte moet blijven." Volgens Flach hoeft sluiting van de school niet te betekenen dat alle activiteiten uit een dorp verdwijnen. „Ik heb het ook meegemaakt in Seroosker- ke en uiteindelijk zijn daar al lerlei activiteiten gebleven. Dat is genoeg meegevallen. Ik vind het heel jammer, maar er is op een gegeven moment een grens. Ik benijd alleen de ouders niet, die moeten nu een hele moeilij ke keuze maken." (Advertentie) I KATIS bij aankoop vanaf j i 15,00 aan boeken 1 Het woord aan de gevel - ie gevel aan het woord I ^oor Ed de Graaf 'inavond vanaf 17.30 uur net zuurkoolsalade, odbaarsfïlet of papadum, nbavarois 512,50 of€io, 00 (vegetarisch) eserveren: 0118-886 886 inavond 19.30 esentatie catalogus Vr- 'Mi, 16.00 uur presentatie meent van den Dries Heemkundige vereniging vreest voor te forse groei aantal campings en woningen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Duive land moet inzetten op rust, ruim te en schone lucht en véél voor zichtiger worden met groei van het aantal woningen, bedrijven terreinen, campings en 'toeris tendorpen'. Dat bepleit Heem kundige vereniging Stad en Lan de in Ervaren en Bewaren, haar visie op de planologische toe komst van het eiland. Het is een lastige spagaat voor Schouwen-Duiveland. Rust, ruimte en landschap maken het DOMBURG - Bij een brand in een fietsenhok van een school in Domburg is voor duizend euro schade aangericht. De houten ombouw is in brand gestoken. Ook werd het dak van de fietsen stalling op verschillende plaat sen vernield. De schade werd gisterochtend ontdekt. eiland aantrekkelijk voor toe rist en recreant en daarmee ook voor campings, bungalowpar ken en andere recreatievoorzie ningen. Maar, waarschuwt Stad en Lande, dergelijke economi sche initiatieven vormen een di recte bedreiging voor diezelfde rust en ruimte. „Met als gevolg dat op korte termijn misschien wel winst wordt gemaakt, maar deze uiteindelijk door de achter uitgang van de omgeving ver dampt." Stad en Lande komt niet alleen tegen groei van recreatie in het geweer, maar waarschuwt ook voor verstedelijking van Schou wen-Duiveland. De vereniging keert zich falikant tegen project Innovation Island, waarin uitge gaan wordt van de bouw van een groot aantal woningen. Dit om groei van het aantal inwo ners van Schouwen-Duiveland met 10.000 mogelijk te maken. Slecht plan, volgens Stad en Lande. „Een dergelijke geforceerde groei vormt naar onze mening een directe bedreiging voor ons eiland. Het zal uiteindelijk tot gevolg hebben dat het nu nog rustige en groene Schou wen-Duiveland onderdeel wordt van de randstedelijke massaliteit. Dat is een toekomst beeld dat wij verwerpen." Woningbouw Voor wat betreft woningbouw dient de gemeente in de ogen van Stad en Lande een andere koers te gaan varen. Nu worden volgens de vereniging meer wo ningen gebouwd dan nodig is „Woningbouw moet de behoefte volgen, niet daar op vooruitlo pen. Woningbouw kan de lokale economie nekken als er geen be hoefte aan is." Ook wat betreft bedrijfsterrei nen loopt de gemeente te hard, vindt Stad en Lande. Er worden al nieuwe aangelegd terwijl op de oude nog plaats is. Van een aanvaardbare landschappelijke inpassing is vaak geen sprake volgens de vereniging. „Integen deel. Bedrijven willen blikvan ger zijn en dus juist opvallen. De gemeente ziet doorgaans wer keloos toe hoe het landschap ver pest wordt." Kwaliteitsverbetering van cam pings mag in de ogen van Stad en Lande niet worden gekop peld aan 'onevenredige toename van hun ruimtebeslag, zoals die nog door de Regiovisie Schou- wen-West werd toegestaan'. Storend licht Hoogbouw acht de vereniging eveneens ongewenst en ook roept zij op tot voorzichtigheid met het toestaan van permanen te strandpaviljoens en verlich ting van het pad er naartoe. „Strandpaviljoens kunnen ge makkelijk uitgroeien tot storen de lichtbronnen in een natuurge bied dat het juist van het duis ter moet hebben." Stad en Lande is mordicus te gen de door de Rabobank be pleitte verbreding van de N59. Dat zou de weg veel aantrekke lijker maken voor interregio naal vrachtwagenverkeer, en dat zou het einde betekenen van de voor Schouwen-Duiveland zo kenmerkende rust en ruimte. Stad en Lande bepleit de aanleg van nieuwe natuurgebieden, het stimuleren van nieuwe economi sche dragers en het opzetten van een financiële regeling die eigenaren van monumenten in staat stelt hun eigendom in goe de staat te houden. (Advertentie) (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-2464 64 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a,0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 PHILIPS friteuse Van 49,95 voor bI 020 - 35 55 355 of kijk op www expert.nl voor adressen en telefoonnummers van de GOEDEREEDE - De SGP heeft A. Admiraal (66) uit Oud-Beijerland voorgedragen als kandidaat-wethouder van de gemeente Goedereede. Admiraal is de beoogd op volger van wethouder A. Lokker, die onlangs om persoon lijke redenen terugtrad. Admiraal heeft vanaf 1970 erva ring opgedaan als raadslid voor de SGP in de gemeente Oud-Beijerland. Daarnaast was hij van 1998 tot 2005 wet houder met in zijn portefeuille volkshuisvesting, openba re werken, milieu en handhaving. ZIERIKZEE - De rotonde bij de Lange Blokweg in Zierik zee krijgt een facelift. Verkeerstechnisch is er niets aan de hand met de rotonde, maar hij oogt nogal saai omdat het middelstuk uit een grasveldje bestaat. „Dit middenei land gaat op de schop. Er is een groenplan voor gemaakt en er komt een lichtkunstwerk in", legt B. Habing van Rijkswaterstaat uit. Hoe dat kunstwerk er precies uit gaat zien. kon hij nog niet vertellen. Gelijktijdig met het opknappen van het middeneiland worden ook de bosjes langs de rand opgeknapt en wordt geprobeerd de rotonde van nieuw asfalt te voorzien. „Her en der is sprake van spoorvorming." Het is de bedoeling om de rotonde in 2006 aan te pakken. ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethou ders steunt de plannen rond Borrendamme in Zierikzee. Het zorgcentrum wordt vernieuwd en binnen het com plex wordt een gezondheidscentrum gerealiseerd. Vol gens het college versterkt de komst van het gezondheids centrum de centrale plaats van Borrendamme in de wijk Poortambacht. MIDDELBURG - Praktijkschool Het Bolwei'k in Middel burg krijgt geld van de provincie voor een miniwinkeltje. Gedeputeerde Staten schenken de school 2500 euro. Daar van wordt een houten tuinhuisje gekocht. Dan blijft er ook nog geld over om het in te richten als een winkeltje. De miniwinkel komt op het terrein van Het Bolwerk te staan. De provincie steunt de winkel, omdat kinderen met leerproblemen of met een verstandelijke handicap op Het Bolwerk worden opgeleid voor een baan, zodat ze zich zelfstandig kunnen redden in de samenleving. De mini winkel is volgens GS een goed hulpmiddel, omdat de kin deren daar beter kunnen leren wat het betekent om in een winkel te werken. De provincie heeft al eerder geld gege ven voor mini-ondernemingen van Het Bolwerk. Daarom is ook dit plan in goede aarde gevallen. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Zager kwekerij Topsy Baits komt niet naar Burgh-Haamstede. Daar mee loopt Schouwen-Duiveland twintig arbeidsplaatsen mis. Ei genaar B. Meijering wilde zijn bedrijf op een stuk land van 60 hectare bij de stormvloedkering uitbreiden. Meijering betreurt het afketsen van een Schouwen-Duivelandse vestiging van zijn bedrijf. „Ik ben daar erg verdrietig over", zegt hij, „maar het komt omdat het bij de gemeente allemaal te lang heeft geduurd. Ik had een optie op de grond tot 15 oktober en ik heb niet op tijd uitsluitsel gekregen of het door kon gaan. Nu is de grond verkocht aan ie mand anders." „Dat is niet waar", reageert wethouder R. van der Wekken namens de gemeente op de uitla tingen van de zagerkweker. „Wij moesten wachten tot de provincie groen licht zou ge ven." Inmiddels is het groene licht er wel, maar voor vestiging in Burgh-Haamstede is dit te laat. Van der Wekken had Topsy Baits graag zien komen. „Dit is erg sneu. Ik hoop dat er nog een oplossing te vinden is. Hij kan natuurlijk ook kiezen voor een andere locatie en als er bemid deld moet worden, doe ik dat graag." Meijering zoekt echter niet meer op Schouwen-Duiveland naar een nieuwe vestigingsplek. Hij is nu in gesprek over de aan koop van grond op Tholen. De zagerkweker is ook serieus aan de slag met uitbreiding in de Eemshaven. Deze uitbreiding staat los van de zoektocht in Zeeland, vertelt Meijering. Hij iis naarstig op zoek naar uitbrei dingsmogelijkheden omdat door de ontwikkeling van de aquacul- tuur steeds meer vraag komt naar visvoer, en zagers zijn vol gens Meijering een prima alter natief voor vismeel. Topsy Baits kweekt op dit mo ment vooral wormen voor de hengelsport. (Advertentie) Tl MB ER LAND Panama Jack Tommy Hilfiger van de reepe Een goedgevulde Vlissinger werd onlangs blij verrast door een annonce in de krant over een bijeenkomst op Neel- tje Jans voor 'dikke buiken'. De man, die het behoorlijk zat is om altijd gewezen te worden op zijn overgewicht, probeerde zich enthousiast voor te stellen hoe zo'n dag zou zijn. Een paar barretjes met bier, bokworsten en an der lekkers, om zonder schuld gevoel te kunnen genieten. Heerlijk, zo'n zelfhulpgroep'. Groot was dus ook zijn teleur stelling toen hij verder las, en het bleek dat de dikkebuiken- dag bedoeld was voor zwange re vrouwen. Hij is in elk geval blij dat hij niet spontaan naar Neeltje Jans is afgereisd om lotgeno ten te ontmoeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33