Zeeuwse aanpak van vrijplaatsen PZC De nieuwe perspectieven van Sela Eigentijdse visie op Le Nozze di Figaro niet erg overtuigend Zeeuwse Nieuwe bundelt jonge garde onder kunstenaars 13 Gezamenlijk optreden tegen mensen die doelbewust regels overtreden Muzeeum genomineerd voor prijs Geen treinverkeer in het weekeinde Gevangenisstraf voor broers Ontheffing auto's voor De Poel Alons nieuwe voorzitter van Nazomerfestival Internationaal contract voor Tuxedo Bandito Goese Julian haalt finale tv-quiz voor vmbo-ers 1% donderdag 10 november 2005 VLISSINGEN - Het Muzeeum, het maritiem museum in Vlissingen, is genomineerd voor de Schreudersprijs 2005. De tweejaarlijkse prijs is een initiatief van de Schreuders Stichting, die het ondergronds ruimtegebruik wil stimule ren, als bijdrage aan het oplossen van ruimtelijke proble men. Het Muzeeum is genomineerd vanwege de manier waarop het diverse bijzondere, eeuwenoude kelders heeft betrokken bij complex van zeven panden waaruit het be staat. De andere kandidaten voor de prijs zijn het nieuwe Rijks museum in Amsterdam, de tramtunnel in Den Haag, het stationsgebied in Arnhem, het stadhuiscomplex Leeuwar den en de Thomassentunnel (Calandtunnel). De winnaar wordt op 15 december bekendgemaakt. De prijs bestaat uit een oorkonde en een bedrag van 25.000 euro. GOES - Tussen Vlissingen en Bergen op Zoom rijden het komende weekeinde geen treinen in verband met werk zaamheden aan het spoor. Onder meer bij Kapelle wordt aan de spoorwegovergangen in de Dijkwelsestraat en de Biezelirigsestraat gewerkt. Treinreizigers moeten gebruik maken van bussen. De reistijd is een halfuur tot een uur langer. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren twee broers uit Vlissingen en Middelburg veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf voor poging tot moord. De jongste dader, de 21-jarige Middelburger, kreeg nog twee maanden celstraf extra, omdat hij in zijn proeftijd zat van een veroordelling. In de strafmaat werd ook de diefstal van twee brommers meegenomen. Aan de gedu peerden moet hij 1396 euro schadevergoeding betalen. Het slachtoffer, een huisvriend van de daders, overleefde 3 juni dit jaar in Vlissingen een schietpartij. De broers be sloten de vriend op te zoeken, nadat hij zich beledigend had uitgelaten over hun moeder. De 27-jarige Vlissinger loste in een steegje van dichtbij drie schoten. Een van de kogels trof het slachtoffer in zijn buik. Officier van justitie J. Valente had vijf jaar celstraf tegen de broers geëist. 's-HEER ARENDSKERKE - Ontheffingen voor het rij den met de auto door De Poel zijn vanaf heden gratis bij waterschap Zeeuwse Eilanden verkrijgbaar, via 0118- 621000 of door een formulier te downloaden via de websi te www.wze.nl. Wegen door De Poel - de Wissekerkseweg bij 's-Heer Arendskerke en de Sinoutskerkseweg vlakbij het Poelbos - gaan vanaf 25 maart tot en met 24 mei volgend jaar dicht voor autoverkeer in verband met de vernieuwing van het spoorviaduct bij 's-Heer Arendskerke. De afslui ting geldt voor niet-ontheffinghouders op werkdagen van 7.00 tot 9.00 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Zeeuwse Ei landen wilde eerst ook de Gerbenesseweg vlak vóór 's-Heer Abstkerke tijdelijk afsluiten om fietsers van dienst te zijn, maar dat gaat niet door, tenzij het op die weg 'onevenredig' druk wordt. In principe kunnen auto mobilisten een ontheffing krijgen die in De Poel wonen en/of werken. TERNEUZEN, Scheldetheater Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren, I solisti del vento, o.l.v. Francis Pollet. Acteurs: Steven Van Watermeulen en Natali Broods. Regie: Sam Louwyck, Vernique Branguinho. door Arie Karreman Le Nozze die Figaro in een heel eigentijds jasje. Ont daan van alle franje van het ope ra-gebeuren. In de visie van Ste fan Hertmans blijven alleen de dramatische wendingen, de in triges en conflicten over. Het huwelijksdrama met scher pe confrontaties tussen opvattin gen, ten tonele gebracht door korte kernachtige momenten in dichtvorm met gebruikmaking van Sprechstimme-techniek. Hij wil daarbij op ironische wij ze het accent leggen op het feit dat de verhouding tussen man en vrouw alsmede omgangsvor men drastisch veranderd zijn. Hij plaatst daarbij dit spel van aantrekken en afstoten heel dui delijk in deze tijd, en het vormt een illustratie bij de door het blazersensemble gespeelde aria's uit genoemde opera in een een bewerking van Mozarts tijd genoot Johann Nepomuk Went. Op zich is het theatergedeelte best geslaagd te noemen al kon ik niet altijd alles waarderen. Tussendoor de vaak heel knap pe poëzie was het nogal een ver warde mix van emoties en gelui den. Vaak humoristisch en soms confronterend. Verwachtingspatroon Toch denk ik dat vele bezoekers een ander verwachtingspatroon hadden toen zij kozen voor deze productie. Men komt toch ook voor Mozarts muziek, en die kwam wat mij betreft te weinig naar voren. Want er waren inderdaad ook nog blazers. Zij speelden ergens achter op het toneel vele aria's uit de opera en deden dat overi gens perfect en met een fraaie klankkleur. Maar het bleef wat het instru mentale gedeelte betreft alleen bij die perfectie. Ik heb geen en kele uitstraling opgemerkt. Het was verre van boeiend. De aan dacht ging volledig naar de ac teurs en de muziek werd letter lijk achtergrondmuziek. Muziek en acteren was waarschijnlijk bedoeld als eenheid. Het enige merkbare' verband was het the ma van deze productie, de aria Voi che sapete (Jullie die weten wat de liefde is). Ik denk dat to neelspel en muziek ook los van elkaar heel interessant kunnen zijn. Ik kan dit niet meer noe men dan een leuk experiment, dat in kleine theaters thuis hoort, waar men voor dit soort evenementen een eigen publiek heeft. Ik hoop dan ook dat dit voor het Festival van ZeeuwschVlaande- ren bij een eenmalig experiment blijft. MIDDELBURG - Carel Alons, directeur van het RO Theater in Rotterdam, wordt de nieuwe voorzitter van de Stichting Zee land Nazomer Festival. Alons neemt eind dit jaar de functie over van Mineke van Gelder, die bijna 12,5 jaar voor zitter is geweest. Bij de verzelf standiging van de Zeeland Cul- tuurmaand in 1993 werd zij de eerste voorzitter van de gelijkna mige stichting. Deze is later om gedoopt tot de Stichting Zee land Nazomer Festivals, de voor loper van het huidige Zeeland Nazomer Festival. Aanvankelijk bestond de taak van deze stichting in hoofdzaak uit het adviseren van de provin cie over de verdeling van de jaar lijkse budgetten in het kader van Zeeland Cultuurmaand en de Zeeland Nazomer Festivals. Sinds 2001, is de stichting zelf volledig verantwoordelijk voor de organisatie van het festival. Carel Alons (1950) is sinds maart van dit jaar directeur van het RO Theater. Voordien was hij voorzitter van het college van bestuur van de Amsterdam se Hogeschool voor de Kunsten, Ook was hij tien jaar directeur van de Rotterdamse Schouw burg. fjnnrfmileCalon si- MIDDELBURG - lil navolging J van andere regio's gaan de Zeeuwse gemeenten samen met de Belastingdienst, politie en Jj het Openbaar Ministerie de zoge- noemde vrijplaatsen aanpak- ■H| kcni Het gaat om die plaatsen waar tot nu toe, al dan niet oog- luikend, de wet doelbewust "i wordt overtreden, zoals woon- wagencentra, illegale casino's, «i belwinkels, koffieshops en .de H prostitliticsector. 'In Middelburg ondertekenden gisteren burgemeester D. van der Zaag (Goes), korpsbeheer- der K. Schouwenaar, korpschef F. Goudswaard en J. van der flï yiist (Belastingdienst) namens d de Zeeuwse gemeenten een con venant. In dat verdrag laten ze weten .dat ze vanaf nu samen doelmati- K< ger en doeltreffender gaan optre den tegen mensen die het be- fust niet zo nauw nemen met de officiële regels. Volgens Van f' der Zaag gaat het om plekken in een gemeente, waar bewoners re- gels overtreden en overheidsopt- reden belemmeren, e Op die plaatsen wordt er bij- i voorbeeld gebouwd zonder iouwverg'unning, worden in- - komsten niet opgegeven bij de Belastingdienst of vinden er acti viteiten plaats die de veiligheid b de openbare orde onder druk zetten. Een gezamenlijke aan pak van overtredingen van be- stuurlijke, fiscale en strafrechte- lijke regels is volgens hem nodig 1)1 ipm een einde te maken aan be- I dreigingen aan het adres van handhavers, aan ongelijkheid 'en onveiligheid van bewoners j>n omwonenden en aan maat- ichappelijk ongewenste situa- ties. Het verdrag is op voorstel van 13e Belastingdienst gesloten, Be- II gin juni 2004 kwam staatssecre- tans Wijn (Financiën) met het J 'actieplan vrijplaatsen naar aan- i, leiding van de problemen bij het Maastrichtse woonwagenkamp Vinkenslag. Daar bleek dat de Belastingdienst en andere over- ïeidsorganen jarenlang wanbe- kunst door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Er is een nieu we generatie kunstenaars opge staan in de provincie, consta- teert CBK Zeeland. Het Cen trum voor Beeldende Kunsten, Vormgeving en Architectuur heeft de groep daarom bijeenge bracht onder de naam Zeeuwse Nieuwe, om onderlinge uitwisse lingen te stimuleren. Het gaat om veelal jonge, gedre ven kunstenaars met Zeeuwse achtergronden, die allemaal met VLISSINGEN - De Walcherse hand Tuxedo Bandito heeft een wereldwijde online distributie deal afgesloten met Turmic Re cords, een Zweeds-Deens platen label. De overeenkomst houdt in dat Turmic zorgt voor de versprei ding en eventueel de promotie van de muziek van de band via internet. Het eerder dit jaar ver schenen en goed ontvangen al- hum A splendid idea, compadre is nu via diverse websites - te len betaling - te downloaden. Turmic werkt samen met The Orchard uit New York, dé digita tedistributeur voor onafhanke lijke labels en artiesten. The Or chard levert muziek aan voor po- Pidaire downloadsites zoals MSN Downloads, Napster en iiTunes. Zonder contract kunnen [hands niet op deze sites terecht komen. pxedo Bandito bestaat uit pflaxim Schipper uit Vlissingen ca Stephan Schwenke uit Kou- pkerke. De nu gesloten overeen komst opent voor hen perspectie ven waar ze naar eigen zeggen een half jaar geleden zelfs niet Fan hadden duiven dromen'. eband heeft weliswaar een al- gemaakt, maar nog nooit ^getreden, ook omdat ze maar z'n tweeën zijn en alle in- zelf bespelen. Het is binnen afzienbare ter- toch concerten te gaan ge- overgave proberen hun artistie ke idealen te verwezenlijken. De groep bestaat uit: Bianca Run- ge, Caroline Passenier, Coen Wieman, Danny van Rijt, Denz de Kroon, Ellen de Boer, Janne- ke Rottier, Sela (Liesbeth La beur), Liesbeth Minderhoud, Machteld van der Wijst, Michiel Paalvast, Nanda Runge en Ollo Feenstra. Een aantal van hen was ook betrokken bij samen werkingsverbanden zoals G2A en Kip vis. In het vroegere schoolgebouw aan de J.P. Coenstraat in Goes bereiden zij een gezamenlijke tentoonstelling voor, die op 26 november wordt geopend. Daar naast hebben ze vorige maand hun werk laten zien tijdens de bedrijvenbeurs Contacta in Goes. Volgende week is er bij eenkomst van de kunstenaars met cultuurwethouders en -amb tenaren van Zeeuwse gemeen ten, vertegenwoordigers van de provincie en CBK Zeeland. In De Drukkerij in Middelburg is nog tot en met 4 december een expositie van Zeeuwse Nieuwe te zien. Daar toont elke betrok ken kunstenaar enkele werken uit de afgelopen jaren. De betrokken kunstenaars pre senteren zich. ook op een geza menlijke website wivw.zee.uwse- nieuwe.nl). Daarnaast hebben Machteld van der Wijst en Sela van het collectief een mooi uitge voerde kunstcatalogus samenge steld, die vanavond in De Druk kerij wordt gepresenteerd. Van der Wijst heeft, met de cata logus een vervolg gemaakt op haar interviewprojecten. De kunstenaars van Zeeuwse Nieu we heeft ze ondervraagd over hun drijfveren en inspiratiebron nen, die worden weergegeven als 'citaten in woord en beeld', zoals de subtitel ook luidt. De vormgeving kwam samen met Sela tot stand. Er staan veelzeg gende citaten in, zoals van Dan ny van Rijt, die zich 'een slaaf van het beeld' noemt. Of Lies beth Minderhoud, die het kun stenaarschap als 'het mooiste be roep van de wereld' beschouwt. De catalogus 'Zeeuwse Nieuwe. Ci taten in woord en beeld' wordt van avond om 19.30 uur gepresenteerd in De Drukkerij in Middelburg. Se la Brother) verzorgt een 'spo ken word-performance' taling en anarchie hadden geto lereerd. Zover Goudswaard weet, doen situaties als op Vin kenslag, zich niet in het Zeeuw se voor, Hij benadrukte ook dat, in elk geval de politie, tot nu toe steeds daar heeft kunnen contro leren waar men vond dat het no dig was. Ook Van der Vlist liet weten dat er in het Zeeuwse geen situaties zijn die ook maar enigszins vergelijkbaar zijn met Vinkenslag. Zonder concreet te worden vertelde hij dat het in het Zeeuwse wel meevalt met het aantal (belasting)vrijplaat- sen. Maar als die er al zijn, zo vervolgde hij, clan moeten die wel gezamenlijk worden aange pakt. door Cornelleke Blok GOES - Een nieuwe computer was de buit. En de eer om elf meisjes te verslaan natuurlijk. Julian den Hollander (13) uit Goes won de Zeeuwse voorron de van de Achmea Kennisquiz voor vmbo-ers. Op 19 november staat hij in de landelijke finale. Julian zit in het tweede jaar van het vmbo op het Goese Lyceum. „Mijn ouders hebben me opgege ven, terwijl ik het zelf eigenlijk niet wilde", bekent hij. Toch is hij wel blij dat hij meedoet. Om mee te kunnen doen, moest Julian via internet een aantal vragen beantwoorden. „Toen kreeg ik een telefoontje uit Aals meer." Hij versloeg meer dan honderd tegenstanders en zo kwam hij in de Zeeuwse voor ronde terecht. In die voorronde koos Julian het vak Engels als specialisme. Hij moest het opnemen tegen elf meisjes. Daardoor was hij extra gemotiveerd. „Ik moest natuur lijk wel even laten zien dat jon gens slimmer zijn." Bij de vraag 'Wat betekent 'eyelash' in het Nederlands?' (wimper) zette hij de uil (joker) in en scoorde twin tig punten. Dat leverde Julian de winst én een computer op. Dat laatste vond hij eigenlijk nog het leukst. „Ik hoopte al heel erg dat ik die computer zou winnen." Spelling In de finale op 19 november is Nederlandse spelling het specia lisme van Julian. Eigenlijk wil de hij weer Engels kiezen, maar dat was niet mogelijk. „Mis schien omdat ik zo goed ben of- zo", lacht hij. Julian oefent flink voor de fina le. „Ik doe extra goed mijn-huis werk, want daar gingen de vra- Kunstenares Sela (Liesbeth Labeur) bij haar muurschildering op het Abdijplein in Middelburg. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Voor de Middelburgse kunstenares Sela (Liesbeth Labeur) zijn het drukke tijden. Ze werkt volop aan een muur schildering op het Abdijplein, heeft daar naast een tentoonstelling lopen bij ontwer perscollectief Borneo in Middelburg en is ook volop actief bij de kunstenaarsgroep die zich sinds kort presenteert onder de naam Zeeuwse Nieuwe. Op de schutting van het Abdijplein hangt het bekende verkeersbord van 'werk in uit voering'. Elke dag verft Sela een deel van de hoop zand op het bord wit, zodat die!lijkt te slinken. Daarmee geeft ze aan hoe ver haar werk is gevorderd. De bouwschutting op het plein, die de ver bouwingswerkzaamheden in en aan het Zeeuws Museum aan het oog onttrekt, dient ook als podium voor street art. Het derde project in de serie Museum op de Muur is de beschildering die Sela maakt. „Het is fantas tisch om te doen. Zoveel ruimte heb ik nog' nooit gehad." Zij speelt in op de tentoonstelling Oog in oog, die vanaf 16 november is te zien in de Wonderkamer, de dependance van het Zeeuws Museum. De expositie toont de uit Amerika afkomstige serie portretten van de familie Van Citters, die het museum on langs geschonken heeft gekregen. „Ik probeer allerlei aspecten van het ver schijnsel portretten aan de orde te laten ko men", zegt de kunstenares. Er zijn gezich ten zichtbaar vanuit verschillende perspec tieven, maar ook indirecte verwijzingen, zo als een verzameling afbeeldingen van fotoca mera's en webcams, maar ook tekeningen van schedels, uitgeknipt in stervorm. Daar mee wordt tegelijk verwezen naar de Ameri kaanse herkomst van de tentoonstelling. Sela krijgt bij haar muurschildering, die vol gende week woensdag af moet zijn, hulp van Brothers Sisters, gevormd door haar broers en zussen. Omdat die in Amsterdam en Rotterdam werken, zijn ze alleen in het weekeinde op het plein actief. Een graffiti-artiest heeft inmiddels ook een ongevraagde bijdrage geleverd aan de nog blanco delen van de schutting, Sela tilt er niet zwaar aan. „Ik wil zelfs een deel van de muurschildering tot graffiti area bombarde ren." Een neerslag van haar vrije werk van de af gelopen tijd, voortgekomen uit haar 'intense behoefte om mezelf uit te drukken en din gen te maken', is momenteel even verderop te zien bij Borneo. De tentoonstelling omvat intrigerend foto-, audio- en video werk, met als verbindend element dat ze allemaal met behulp van de computer tot stand zijn geko men. „Het is een registratie van mijn leven van vandaag en dat doe ik ook in de vorm van vandaag." Haar reformatorische achtergrond speelt een duidelijke, maar niet opdringerige rol. Dat geldt zeker voor het video- en audio- werk. Te zien is onder meer een korte film van een jonge wouw op een dijktrap. Zij lijkt te zijn gevallen en probeert vergeefs het vuil van haar kleding te vegen. Op de ge luidsband zijn bezwerende woorden van ds. Kleermaker te horen, gemengd met deep grooves.,,Laat u door het toeven Gods niet tot wanhoop en radeloosheid brengen", lui den de afsluitende woorden. Fascinerend is ook de opname van bijna tien minuten met preken die worden gecombineerd met bijna hypnotiserende muziek, op een manier die enigszins aan Faithless doet denken. Sela experimenteert veel met perspectief. Ze fotografeert mensen, vaak haar familie, vanuit bijzondere standpunten om te zien wat voor effect dat heeft, zeker als er ook nog een computerbewerking overheen komt. Een uitgestoken hand, bijvoorbeeld, komt daardoor ineens heel vervreemdend over. Lang niet al haar werk is eenduidig. Beteke nissen en beweegredenen blijven nogal eens verborgen of worden pas geleidelijk duide lijk, zoals op de foto's. Daarop is onder meer een jongeman zichtbaar die een vrouw wijst op zijn deels ontblote bovenlichaam. De titel, 'Genesis 2,22-23', is meteen de sleu tel naar het verhaal van Adam en diens rib. Expositie: 'New perspective-Icons on the pc', fo to- en videowerk van Sela, t/m eind december in Borneo, Kuiperspoort 22, Middelburg. Ge opend: ma.-vr., 9-17 uur. Julian den Hollander: „Mijn moeder houdt alle krantenkoppen bij en schrijft het op in een schrift." gen de vorige keer ook over." Er komen ook vragen over het actu ele nieuws. Iedere avond" kijkt hij daarom naar het 6-uur jour naal. Daarnaast krijgt hij hulp van zijn mentor en van zijn moe der. „Mijn moeder houdt alle krantenkoppen bij en schrijft het op in een schrift." Als Julian de finale wint, staat hem een grote prijs te wachten: een carrièrefonds van maximaal 250.000 euro. „Ik hoop dat ik dan een deel mag uitgeven. Dan koop ik een nieuwe x-box." foto Willem Mieras De Zeeuwse voorronde van de Achmea Kennisquiz wordt aan staande zondag om 20.00 uur uitgezonden op RTL4. De finale is op 27 november te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29