Steunpilaar Blair klapt uit school Spanjaarden willen vrouw op troon Oorlogsmisdadiger dood in cel Ulster politie eist geld voor stress Albert II profiteert van subsidies Postkaart komt na 50 jaar aan Britse politie zoekt naar identiteit nepgraaf Premier had volgens oud-ambassadeur macht om oorlog Irak uit te stellen Jordanië bereidt zich voor op de winter Het plezier van een persoonlijke Disc Jockey De ultieme belevenis van home cinema uit slechts twee luidsprekers De introductie van het nieuwe model in onze 3-2-1 DVD home entertainment-serie: het BOSE' 3-2-1 GSX-systeem dinsdag 8 november 2005 7 MADRID - Een overgrote meerderheid van de Spanjaar den is voor een wijziging van de wet, zodat ook vrouwen op de troon kunnen komen. Dat bleek gisteren uit een opi niepeiling van de radiozender Cadena Ser. Maar liefst 84 procent is voor een wetswijziging, ruim 6 procent is er te gen. Onder de huidige wet, uit 1978, is prins Felipe de troonopvolger, hoewel hij twee oudere zusters heeft. Fe lipe is de enige zoon van koning Juan Carlos en koningin Sofia. Gisteren stelden Felipe en zijn vrouw prinses Letizia hun pasgeboren dochter Leonor voor aan het volk. ANP/AFP LONDEN - Anthony Sawoniuk, de enige nazi-oorlogsmis dadiger die in Groot-Brittannië is veroordeeld, is zondag in de gevangenis van Norwich overleden. Dat heeft het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren be kendgemaakt. De 84-jarige Sawoniuk was in 1999 tot tweemaal levenslang veroordeeld wegens zijn betrokken heid bij de dood van achttien joden in zijn geboorteplaats Domachevo in Wit-Rusland in 1942. Sawoniuk arriveerde in 1946 in Groot-Brittannië, waar hij een baan vond als controleur bij de spoorwegmaat schappij British Rail. Hij was de eerste die op grond van de wet voor de vervolging van oorlogsmisdadigers van 1991 werd berecht. Sawoniuk heeft altijd ontkend dat hij schuldig was. ANP/AFP/RTR BELFAST - Ongeveer 4500 dienende en gepensioneerde politieagenten in Noord-Ierland zijn gisteren naar de rechter gestapt om financiële compensatie te eisen voor de stress die ze de voorbije dertig jaar hebben ervaren. De agenten klagen de commandant van de politie en de toezichtscommissie aan, omdat ze verzuimd zouden heb ben om bij hen Posttraumatische Stressstoornis vast te stellen. Volgens de politiemannen waren ze onvoldoende voorbereid op de gewelddadige ervaringen tijdens de zo geheten Troubles. De claim kan de Britse regering 231 miljoen euro kosten. ANP MONACO - Prins Albert II van Monaco is een van de grootste begunstigden van Europese landbouwsubsidies. Volgens de Britse humanitaire organisatie Oxfam ontving Albert het afgelopen jaar 287.000 euro via het Europese landbouwbeleid. Dat meldde The Independent gisteren. De vorst van Monaco kreeg het geld voor zijn 700 hectare grote graanboerderij, die deels in Frankrijk ligt. ANP STOCKHOLM - Na vijftig jaar is een verdwaalde post kaart alsnog aangekomen bij een bejaardenhuis op het Zweedse eiland Gotland. Een vrouw uit Finspang postte de kaart in oktober 1955. De geadresseerde was een vrien din die werkte in het verzorgingshuis in Klintehamn. Een woordvoerder van de Zweedse Post zei gisteren dat het vaker voorkomt dat verdwaalde post ineens opduikt, maar 'dit is wel erg ongebruikelijk'. ANP/RTR LONDEN - De Britse politie is 0p zoek naar de ware identiteit van een man die 22 jaar als nep- I «raaf door het leven is gegaan. Omdat de man weigert te zeg gen wie hij is, zal hij voor de rechter moeten verschijnen, meldde gisteren het dagblad The Times. De onbekende ging door het le ven als Christopher Edward, Graaf van Buckingham. Hij trouwde onder die naam, gaf hem door aan zijn kinderen en beloofde hun dat zij eens uit 's lands rijkdommen zouden kunnen putten. In 1983 nam hij de identiteit aan van Christopher Edward Buckingham, die twintig jaar eerder voor zijn eerste verjaar dag stierf. Op visitekaartjes en briefpapier liet hij valse adellij ke titels drukken. De nepgraaf liep tegen de lamp bij een pas poortcontrole. Hij wil er niets over zeggen, behalve dan dat het om een 'terrible mistake' gaat. Een valse naam gebruiken is niet strafbaar in Groot-Brittan nië, maar wel als je die gebruikt bij het aanvragen van een pas. De man heeft overigens geen strafblad en zijn Britse bankre keningen lijken in orde. De moe der van de overleden baby is woedend dat haar zoons identi teit is afgepakt. ANP Lnr Esther Gotink j LONDEN - De Britse premier Tony Blair liet zich in de aan loop naar de oorlog in Irak 'ver leiden door de glamour van de Amerikaanse macht'. Daarom heeft hij keer op keer nagelaten zijn invloed op president Ge orge Bush uit te oefenen om de invasie uit te stellen. Dat schrijft Christopher Meyer, voor malig Brits ambassadeur in Was hington, in zijn nieuwe boek DC IConfidentialDe Britse kranten de Guardian en Daily Mail pu bliceren het boek als serie. Meyer meent dat Blair in de po sitie was om de Iraakse oorlog tenminste een half jaar tegen te houden, zodat beter nagedacht kon worden over een wederop- bouwplan. Hij zou daarmee het geweld in Irak én de terreuraan slagen van 7 juli in Londen heb ben kunnen voorkomen. De ex-ambassadeur was tussen 2001 en 2003 nauw betrokken bij de onderhandelingen tussen Londen en Washington die aan ie invasie van Irak voorafgin gen. Hij woonde belangrijke ver gaderingen bij, zag vertrouwelij ke documenten en kende alle hoofdrolspelers. Het boek DC Confidential is daarmee gewich tig genoeg om Blair - die momen teel in eigen land vecht voor zijn geloofwaardigheid en autoriteit - flink te beschadigen. Meyer, een voorstander van de oorlog, meent dat de premier ten tijde van de onderhandelin gen verblind werd door de in- [vloed en macht die de Amerika- inen wereldwijd genieten. Vol- gens de inmiddels gepensioneer- de diplomaat was Groot-Brittan nië in de ogen van het Witte de banen te leiden als ze een herfst- in plaats van lentecam pagne hadden gepland." Een half jaar uitstel, verklaart de ex-ambassadeur, had de VN-inspecteurs namelijk meer tijd gegeven om te bepalen of Saddam Hoessein werkelijk over massavernietigingswapens beschikte. Ook zouden Amerika en Groot-Brittannië die tijd heb ben kunnen gebruiken om over eenstemming te bereiken met grote sceptici van de Irak-oor- log als Frankrijk en Rusland. De internationale steun voor in grijpen in Irak zou dan veel gro ter zijn geweest. Fatalisme Meyer constateert tot zijn spijt dat Britse politici hun energie al leen maar gebruikten om de pu blieke opinie, het parlement en oppositiepartij Labour achter de oorlog te krijgen. De oud-ambassadeur vraagt zich af of premier Blair en diens regering zich niet te veel lieten leiden door de fatalistische in stelling van de Britse inlichtin gendiensten en militaire advi seurs, die meenden dat een oor log niet te vermijden was. „Daardoor hebben ze de invloed die ze op de VS hadden kunnen uitoefenen waarschijnlijk onder schat." Christopher Meyer was ambas sadeur in Washington tussen 1997 en 2003. Jarenlang weiger de hij zich publiekelijk uit te spreken over de diplomatieke be trekkingen tussen de Britten en Amerikanen. Dat hij nu plots wel uit de school klapt, komt voor velen daarom als een grote verrassing, Blairs kantoor, Dow ning Street 10, weigert commen taar te geven op het boek. GPD Huis 'de enige bondgenoot die telde', maar wist Blair die posi tie niet uit te buiten. Meyer meent dat de Britten zelfs tegen hun grootste bondgenoot als de VS soms een harde onderhande lingspositie moeten innemen, 'zoals Churchill deed bij Roose velt en Thatcher bij Reagan Eén van Meyers grootste verwij ten is dat Blair niet heeft gepro beerd gaten te schieten in de vi sie van het Witte Huis dat na de oorlog 'alles koek en ei zou zijn in Irak'. „Waarom maakten de Amerikanen en Britten het zo moeilijk voor zichzelf en nog moeilijker voor de Irakezen? Ze hadden een grotere kans gehad de oorlog, en de nasleep, in goe- AMMAN - Een druppel regenwater valt van een rozenblad in een stadspark in de Jordaanse hoofdstad Amman. Het land bereidt zich voor op het winterseizoen. Dan kan het vooral in woestijngebieden stevig vriezen. foto Ali Jarekji/RTR Advertentie twee luidsprekers Het nieuwe 3-2-1 GSX-systeem is uitgerust met uMusic', een innovatie van Bose die uw muziek- beleving nog aangenamer maakt. U hoort de unieke voordelen van uMusic al wanneer u het eerste nummer van uw opgeslagen cd-verzameling kiest. uMusic luistert naar en onthoudt uw muzikale smaak, houdt rekening met uw voorkeuren voor bepaalde tijden en stemmingen, en 'begrijpt' u steeds beter naarmate u meer muziek afspeelt. uMusic ontwikkelt de vaardigheid om muziek uit te zoeken waarvan u het meest geniet. Het systeem reageert direct en subtiel op uw stemming. Geen gezoek meer naar de juiste cd. Geen menu's of afspeellijsten meer nodig. uMusic is voortaan uw persoonlijke Disc Jockey. Een enthousiaste pers: "Minstens zo handig als minder speakers en kabels: de GSX kan een behoorlijke cd-verzameling opslaan in het inwendig geheugen. Een dikke 200 uur muziek zonder ooit nog een cd-hoesje open te hoeven klappen." - FunBytes door Karei Hubert Kijk en luister zélf. Ga naar een geautoriseerde BOSE-dealer bij u in de buurt en vraag om een demonstratie van het nieuwe 3-2-1 GSX-systeem. GOES: Minet Audio Video, Gasthuisstraat 2-4. Mikro Electro, Marconistraat 4. HULST: Mikro Electro, Zoetevaart8. MIDDELBURG: EP:Minet, Segeersstraat 27. Mikro Electro, Lange Geere 149. MediaMarkt, Mortiereboulevard 4. MIDDELHARNIS: Mikro Electro, Spui 2. OOSTBURG: Mikro Electro, Veerhoeklaan 5. TERNEUZEN: Electro World Verlinde, Axelsestraat 25. Mikro Electro, Kennedylaan 94. VLISSINGEN: Mikro Electro, Hermesweg 23. ZIERIKZEE: Delta Discs, Mol 15. Electro World van der Heijden, Havenpark 5. Mikro Electro, Varremarkt 2. Het complete 3-2-1 GSX DVD home entertainment-systeem van Bose. Meer informatie? Telefoon: (0299) 390 111, fax: (0299) 390 109, e-mail: consumenteninfo@bose.com ofbezoekwww.bose321.nl Better sound through research

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7