Weer ruzie begroting EU PZC België vreest voor overslaan Parijse rellen naar Brussel Grieppandemie betekent ook ramp economie Politie Tsjechië houdt artsen aan wegens huidenhandel Discussie over financieel plan 2007 tot 2013 verzandt opnieuw Protest in Brussel tegen regime Iran ">*'2. Helft Britten rijdt door na botsing Veerboot zinkt in Bangladesh Myanmar verhuist hoofdstad Brussel wil minder dierproeven Australië pakt terreurverdachten Is Eland gezien in Duitsland Bagdad aast op toeristen Zes doden door instortende brug Fujimori opgepakt in Chili dinsdag 8 november 2005 PRAAG - De Tsjechische politie Left twee artsen en drie ver pleegkundigen aangehouden we- [gens illegale verkoop van mense lijke huid aan de Euro Skin Bank in Beverwijk. De vijf werk ten voor een orgaanbank in de [Tsjechische stad Brno. Ze lieten zich voor de leveringen op hun ,rivé bankrekeningen betalen. vijf zouden in tenminste twintig gevallen de huid van overledenen hebben afgehaald. De artsen en verpleegkundigen kregen 20 eurocent per vierkan te centimeter huid. Per levering zou het gegaan zijn om mini maal 600 euro. Het is voor het eerst dat illegale handel in menselijk materiaal en organen is ontdekt in Tsje chië. De betrokkenen lopen de kans vijf jaar de cel in te gaan. De twee aangehouden artsen vormen de leiding van de or gaanbank in Brno, de grootste van Tsjechië. De bank, die sinds 1952 bestaat, is onderdeel van het plaatselijke universiteitszie kenhuis. fii Tsjechië wordt de huid van overledenen niet gebruikt voor transplantaties. In andere Euro pese landen gebeurd dat wel. De Euro Skin Bank in Bever wijk, één van de grootste in Eu ropa, bestaat sinds 1976. Het is een onderdeel van de Nederland se brandwondenstichting. Direc teur Michael Rutgers zit met de zaak zijn maag. „Op zich zijn het op en top professionals waar jk het volste vertrouwen in heb. Ze werkten volgens Europese kwaliteitsnormen. Wij hebben hen geholpen de zaak daar op te zetten en controleerden daar ook regelmatig." Er gaan geruchten dat een Tsje chische medicus die in het zie kenhuis van Brno werkte, de af faire aan het rollen heeft ge bracht, Na zijn pensioen vestig de hij zich in Nederland, waar hij naar de politie zou zijn ge stapt. Die zou via Interpol de Tsjechische collega's op de hoog- |te hebben gesteld. De Tsjechi sche politie weigert daarop te [reageren. Vier andere medewer- kers van de orgaanbank werden gis getuigen verhoord. GPD door Ton van Lierop BRUSSEL - De discussie over de financiering van Europa tus sen 2007 en 2013 is gisteren op nieuw in het slop geraakt. Hoe wel Groot-Brittannië als huidig EU-voorzitter wil bemiddelen in de kwestie, joeg de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Straw, Frankrijk juist weer ste vig in de gordijnen. Frankrijk wil dat de Europese Unie niet tornt aan de land bouwuitgaven tot en met 2013, om Franse boeren te bescher men en hun forse Europese sub sidies te garanderen. De Britten willen echter alleen praten over het opgeven van hun automati sche korting van tweederde op de EU-bijdrage als Frankrijk de landbouwuitgaven ter discussie wil stellen. Op de achtergrond leek het erop dat de Britten dit pas vanaf 2013 zouden willen. Straw zei gisteren na afloop van overleg met zijn EU-collega's echter dat 'daarover niets in steen is gebeiteld' en al voor die tijd gesproken moet worden over landbouwuitgaven. De Franse bewindsman Dous- te-Blazy stelde in een reactie dat 'hoe verder je van eerdere af spraken verwijderd raakt, des te moeilijker een akkoord ook zal zijn'. De EU-leiders spraken en kele jaren geleden al een land bouwhervorming af tot en met 2013. De Britse minister Alexander van Europese Zaken verkocht eerder op de dag zijn huid al duur door te zeggen dat een Luxemburgs compromisvoor stel van juni dit jaar, dat de Brit se korting geleidelijk zou terug draaien, al 'veel te ver' ging voor de regering-Blair. Daar mee lijkt de discussie al bij voor baat weer vast te zitten. Niets opgeschoten Volgens de Nederlandse staats secretaris Nicolaï van Europese Zaken 'zijn we inderdaad niets opgeschoten'. „Het gebeurt ech ter wel vaker dat in deze fase van de discussie stevige stellin gen worden ingenomen en de las tigste problemen voor het laatst bewaard blijven." De Britten streven naar een begrotingsak koord op de top van EU-rege- ringsleiders, midden december in Brussel. Als er dan geen ak koord is, dreigt de EU qua plan ning in de problemen te komen. Het bestaande raamakoord voor de Europese begrotingen loopt eind volgend jaar af. Volgens Nicolaï is er gisteren bij andere lidstaten 'meer begrip' ontstaan over de vraag van Ne derland om 'een eerlijker bijdra ge te betalen'. Een concreet voor stel ligt echter nog niet op tafel. Minister Zalm van Financiën stelde vorige week in de Tweede Kamer nog dat Nederland een korting op de nettocontributie aan de EU wil van 1 miljard eu ro. Nederland betaalde vorig jaar volgens cijfers van het ministe rie van Financiën netto 3,1 mil jard aan Europa. Volgens cijfers van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, was dat 2 miljard euro. Het ver schil zit hem in het niet meereke nen van invoerrechten die wor den betaald in de haven van Rot terdam, waar veel goederen de EU binnenkomen. Brussel vindt dat Nederland een groot deel van die rechten ten onrechte meetelt. ANP LONDEN - Ze hebben de naam geduldig en beleefd te zijn, maar de helft van alle Britten zou gewoon doorrij den als ze een geparkeerde auto hadden beschadigd. Geen 'sorry'-briefjes achter de ruitenwissers van de gedupeer de dus. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van een verzekeringsmaatschappij Vrouwen zijn vaker dan mannen geneigd hun adresgege vens achter te laten als ze een deukje hebben veroorzaakt. Vorig jaar keerde het schadefonds 120 miljoen euro uit in ruim 17.500 claims van aanrijdingen waarbij de veroorza ker niet werd opgespoord. ANP DHAKA - Een veerboot met tweehonderd mensen aan boord is gisteren in de Baai van Bengalen gezonken. De veerboot was onderweg naar de havenplaats Chittagong in Bangladesh, zei de Bengaalse politie. De autoriteiten vrezen dat bij de bootramp zeker honderd mensen om het leven zijn gekomen. Tot dusver zijn twee lichamen geborgen. ANP/RTR RANGOON - Het militaire bewind in Myanmar verhuist de hoofdstad van Rangoon naar de centraler gelegen stad Pyinmana. Dat heeft de minister van Informatie, generaal Kyaw Hsan, gisteren bekendgemaakt. Volgens de generaal wil het bewind met de verhuizing van Myanmar een 'moderne natie' maken. Daarom is 'een meer centraal gevestigd bewind noodzakelijk'. ANP/AFP BRUSSEL - Europees commissaris Verheugen (Industrie) wil het omstreden wetsvoorstel voor verplichte veilig heids- en milieutests van alle chemicaliën aanpassen om te voorkomen dat zeer veel nieuwe dierproeven nodig zijn. Voor de extra tests zijn in totaal 3,9 miljoen proefdieren nodig, als er niets verandert. „Ik werk momenteel aan ideeën om dat aantal aanzienlijk te verkleinen", aldus Verheugen na afloop van een congres in Brussel over dier proeven. Momenteel gebruiken onderzoekers en industrie in de EU jaarlijks 10,7 miljoen proefdieren. Verheugen denkt dat het mogelijk is om op langere termijn helemaal zonder proefdieren te kunnen. ANP SYDNEY - De Australische autoriteiten hebben een groot schalige terroristische aanslag voorkomen met de arresta tie van 15 verdachten in 's lands grootste steden Sydney en Melbourne. Dat meldde de Australische omroep ABC gisteravond. „Ik ben tevreden dat we, wat ik beschouw als de laatste stappen op de weg naar een grootschalige terroristische aanval, hebben verstoord", citeerde de omroep het hoofd van de politie in Nieuw-Zuid- Wales, Ken Moroney. Moro- ney zei dat het onderzoek drie jaar heeft geduurd en dat honderden agenten bij de slotoperatie waren betrokken. Daarbij werden in Sydney bij 15 huiszoekingen zes men sen opgepakt en in Melbourne negen. Australië is al enige tijd mogelijk doelwit van terreur. GPD/RTR Felle kritiek Europa op verkiezingsstrijd Azerbeidzjan BAKOE - Internationale waar nemers hebben forse kritiek op het verloop van de parlements verkiezingen in Azerbeidzjan. Volgens de OVSE (Organisatie voor veiligheid en samenwer king in Europa) en de Raad van Europa voldeed de stembusgang niet aan de criteria voor eerlijke en vrije verkiezingen. Vooral na sluiting van de stem- lureaus zouden er veel onregel matigheden hebben plaatsgevon den. Leo Platvoet constateerde namens de Raad van Europa dat het tellen van de stemmen in 43 procent van de gevallen slecht ot zeer slecht is verlopen. „Een reurig getal", zei Platvoet, sena- ör voor Groen Links. President Ilham Alijev van Azer beidzjan zei voor de staatstelevi- ie dat 'de verkiezingen in een hj en democratisch klimaat' Waren gehouden. Hij zei dat met le uitslagen de wens van de kie zers is weergegeven. Vertegenwoordigers van het Eu- 'opees Parlement en de Navo varen gematigder in hun kri tiek. Analisten verwachtten dat ook de Verenigde Staten niet hard zouden oordelen, omdat zij de autoritaire president Ilham Alijev te vriend willen houden. Azerbeidzjan geldt als een stra- egisch land, doordat het in de kukasus ligt en grenst aan Rus land, Iran en Turkije. Een ver oordeling' van het verkiezings- iroces zou de Amerikaanse rela te met president Alijev ernstig wnnen bekoelen. Maar het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken liet een verklaring niettemin we en dat de stembusgang werd ge kenmerkt 'door grote onregelma tigheden en fraude'. Een woord- oerder van het ministerie vroeg [e regering van Azerbeidzjan een onderzoek in te stellen naar |e onregelmatigheden, je regerende partij van Alijev, peuw Azerbeidzjan, werd zon dag al uitgeroepen tot grote win bar. Het centrale kiescomité :ei "at ^et oppositieblok Azad- yg (Vrijheid) slechts vijf zetels had veroverd. Een door de Ame- ikaanse overheid gesteunde put poll wijkt echter enorm af 'an de officiële resultaten. oppositie eist dat de verkie zen ongeldig worden ver gaard. GPD/ANP BRUSSEL - Een Iraanse vrouw verbeeldt een door steniging omgekomen slachtoffer van het regime in Iran. Zo'n vierduizend aanhangers van de Iraanse oppositie demonstreerden gisteren in Brussel tegen de Iraanse regering tijdens een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De EU bestudeert op dit moment een verzoek van Iran om de onderhandelingen over Irans nucleaire programma te hervat ten. foto Thierry Roge/RTR door Pascale Thewissen BRUSSEL - In de Brusselse ge meente Sint Gillis zijn zon dagnacht vijf auto's in brand ge stoken. De politie vermoedt dat de brandstichtingen te maken hebben met de rellen in en om Parijs en heeft het toezicht in de grote Belgische migrantenwij ken verscherpt. Als het regent in Parijs, drup pelt het in Brussel, luidt een Bel gisch gezegde. Daarom worden de turbulente gebeurtenissen in Frankrijk met argusogen ge volgd. In de Brusselse deelge meenten Sint Gillis, Vorst en An- derlecht werd in de nacht van maandag op dinsdag extra gepa trouilleerd door de politie en wa ren straathoekwerkers op pad om onlusten te voorkomen. Het extreemrechtse Vlaams Be lang vreest dat de rellen ook naar België zullen ovex-slaan. In een mededeling liet partijvoor zitter Frank Vanhecke gisteren weten 'geschokt te zijn door de uitspraken van sommige politici en media als zouden racisme, discriminatie en een gebrek aan sociale voorzieningen de voe dingsbodem zijn van de ontevre denheid bij de allochtone ge meenschap'. Volgens Vanhecke bewijzen de rellen in de eerste plaats het fail liet van de multiculturele samen leving. WERNBERG-KÖBLITZ - Ja gers hebben in Beieren een eland gezien, zo maakte de Bei erse jagersbond gisteren be kend. Sinds 2003 is er in het dis trict vaker een eland gesigna leerd, maar het was niet duide lijk of het steeds om hetzelfde dier ging. De afgelopen dagen dook de eland vijf keer in een jachtgebied op. ANP/DPA Hij is ook niet te spreken over de houding van de Belgische re gering inzake de rellen in Frank rijk. „De schichtige reactie maakt pijnlijk duidelijk dat de rechtsstaat in bepaalde wijken van onze grote steden gecapitu leerd heeft." Vanhecke eist 'on middellijk herstel van recht en orde' in die probleemwijken. Incidenten Volgens Brice De Ruyver, veilig heidsadviseur van de Belgische premier Guy Verhofstadt, is niet uit te sluiten dat de explosieve situatie in de Franse 'banlieus' ook naar België overslaat. Het afgelopen weekend deden zich al enkele incidenten voor in Brussel. In het metrostation Ma- dou werd een jongen van Marok kaanse afkomst doodgeschoten door een politieagent die dacht dat de jongen hem wilde neer schieten. Hij bleek een namaak- pistool bij zich te hebben. In Schaarbeek kwam het tot scher mutselingen tussen enkele jonge ren en de politie. In een gesprek met de krant De Morgen zegt De Ruyver er reke ning mee te houden dat ook in België de vlam in de pan slaat. „We moeten realistisch zijn. Ook hier is een aantal buurten waar de sociaal-economische si tuatie een ideale voedingsbo dem kan zijn voor rellen." Toch ziet hij een aantal belang rijke verschillen. „Wij hebben de voorbije decennia fors geïn vesteerd in het sociaal weefsel. Niet dat er hier geen problemen meer zijn. Maar niemand kan ontkennen dat er pogingen ge daan worden om de problemen aan te pakken. De voorbije twin tig jaar is geprobeerd om echte gettovorming zoals in Frankrijk te vermijden", aldus De Ruyver. BAGDAD - Een luxueus vijfster renhotel en paleizen van een voormalig dictator omgetoverd tot themapark moeten het toeris me in Irak doen opbloeien. Met een nieuwe grondwet en ver kiezingen op komst is het land volgens functionarissen klaar voor een nieuw begin, zo meld de de Britse krant The Indepen dent gisteren. Het hotel, dat ruim 70 miljoen euro gaat kos ten, krijgt luxe kamers, een be drijvencentrum, conferentieza len en een golfbaan. Bovendien moet het 23 verdiepingen tellen de gebouw bestand zijn tegen mortier- en raketaanvallen. De grond voor het project bevindt zich in de streng bewaakte Groe ne Zone. ANP GRANADA - Minstens zes men sen zijn gistermiddag gedood door het instorten van een via duct in aanbouw over een auto weg bij Granada in het zuiden van Spanje. Drie werknemers raakten gewond. Het betonnen gevaarte van zestig meter lengte en twaalf meter breed stortte vijftig meter naar beneden op een groep arbeiders. De doden zijn vijf Portugezen en een Span jaard. In Spanje is geschokt ge reageerd op dit nieuwste drama in de bouwwereld. De vakbon den klagen al jaren over het niet naleven van de veiligheidsregels door aannemers. Vorig jaar zo mer raakten bij dit zelfde bouw project vier mensen ernstig ge wond. Eerder dit jaar overleed een werknemer bij het werk aan de snelweg. Het ongeluk gister middag gebeurde rond half vier toen drie van de zes pijlers waar op het viaduct rustte in elkaar zakten. Een vrachtwagenchauf feur die getuige was van de ramp sprak van een afschuwe lijk schouwspel. „Het midden van de brug ontplofte en stortte de diepte in bovenop betonwa- gens en een groep werknemers die daar aan het werk was. Het leek alsof er een berg ontplof te." foto Fred Nederlof/ANP door Harm Harkema GENÈVE - Een wereldwijde griepepidemie (pandemie) kost niet alleen veel levens, maar zal de wereldeconomie enorme scha de berokkenen. Dat blijkt uit voorzichtige ramingen van de Wereldbank, die gisteren zijn ge presenteerd op een driedaagse conferentie van de Wereld Ge zondheids Organisatie (WHO) in Genève. Volgens De Wereldbank kromp enkele jaren geleden de econo mie van Oost-Azië tijdens de uit braak van de ziekte sars, met twee procent. Eenzelfde krimp als gevolg van een grieppande mie, zou de wereldeconomie op jaarbasis 800 miljard dollar, on geveer 645 miljard euro, kosten. De Wereldbank zegt er rekening mee te houden dat de schade in de praktijk nog erger zal zijn. Zo was van sars vrij snel duide lijk dat het gevaar beperkt bleef, maar een grieppandemie kan enkele jaren doorwoekeren. Volgens de Wereldbank zal de economische misère in eerste in stantie niet zozeer het gevolg zijn van sterfte en ziekte, maar van pogingen van individuen om zelf niet besmet te raken. Mensen bhjven zoveel mogelijk thuis, ze reizen niet meer, gaan niet meer naar cafés en restau rants, vermijden winkels zoveel mogelijk en melden zich ziek bij hun werkgever, was de ervaring tijdens de sars-uitbraak. Beperken Tijdens de conferentie bespre ken honderden deskundigen en regeringsvertegenwoordigers mogelijkheden om gevolgen van de huidige vogelgriepepidemie en mogelijke toekomstige pandemiën zoveel mogelijk te beperken. In zijn openingstoe spraak zei directeur-generaal Lee Jong-Wook van de WHO dat het louter een kwestie van tijd is, voordat een vogelgriepvi rus overdraagbaar wordt van mens tot mens en een pandemie veroorzaakt. Mocht zich binnen enkele jaren zo'n pandemie voordoen, dan is de farmaceutische industrie daar bij lange niet klaar voor, betoogden vertegenwoordigers van de Internationale Federatie van Farmaceutische Bedrijven. Het enige middel dat echt helpt om een mens te beschermen te gen een nieuw soort -mogelijk ernstige- griep is een vaccin. In het ideale geval dient er zo snel mogelijk na het uitbreken van een pandemie voor alle zes mil jard aardbewoners een vaccin beschikbaar te zijn. Met de huidige productiecapaci teit op basis van de vraag naar de 'gewone' grieprikken, kun nen 'slechts' slechts 300 miljoen mensen geholpen worden. GPD SANTIAGO - De voormalige Pe ruaanse president Alberto Fuji mori, tegen wie Peru een inter nationaal arrestatiebevel heeft uitgevaardigd, is gisteren in Chi li opgepakt. Dat gebeurde enke le uren nadat hij er volkomen on verwacht was gearriveerd. De Chileense minister Walker van Buitenlandse Zaken liet aan de krant La Tercera en andere Chileense media weten dat het volgens de wet van het Zuid-Amerikaanse land niet mo gelijk is Fujimori het land uit te zetten. Walker zei dat wel wordt gestudeerd op het al dan niet uitleveren van de oud-presi dent aan Peru. De Chileeense au toriteiten hebben daarover giste ren al telefonisch gesproken met de Peruaanse president Ale jandro Toledo. Een hoge Peru aanse delegatie is gisteren naar Chili vertrokken voor nader overleg over de kwestie. Fujimori (67), die van 1990 tot 2000 president was van Peru, vluchtte vijf jaar geleden naar Japan wegens een corruptie schandaal. Justitie in Peru wil hem vervolgen voor corruptie en moorden die tijdens zijn bewind zijn gepleegd. Peru heeft Japan om uitlevering gevraagd, maar Tokio levert geen Japanse staats burgers uit. In 2000 kreeg de Fujimori het Japanse staatsbur gerschap. ANP/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5