Parijs lijkt voorlopig nog ver weg PZC Amerikanen vechten in Irak tegen een onzichtbare vijand PZC Rechtspraak Winkeldiefstal is amper te bestrijden In Nederland broeit het ook, maar Franse toestanden lijken niet aannemelijk 1 8 november 1955 ;gSï. - m ■ms- dinsdag 8 november 2005 door Eelco van der Linden en Jacqueline Steenwijk Parijs brandt. Volgens sommi ge Marokkaanse jongeren broeit het ook hier en is het niet de vraag óf, maar wannéér ook in Nederland zulke rellen ont staan. Maar anderen vinden dat ze het in Nederland veel beter hebben. „Wij hebben nog zicht op een beter leven." Ze hangen meestal met een groepje van acht man op straat in de Utrechtse wijk Kanalenei land. „Kijk naar ons. Wij heb ben niets te doen. Geen werk, geen buurthuis en hier op straat mogen we van de politie ook niet staan. Dat maakt me boos", zegt de 22-jarige Marokkaan Rashid. Als je het hém vraagt, komen er ook in Nederland rellen. „Het is er nog niet. Maar het komt er wel aan. Beetje bij beetje wordt het leven slechter voor ons. We worden overal buitengesloten, gediscrimineerd en stelselmatig door de politie lastiggevallen. Er is een heleboel boosheid en dat gaat uit de hand lopen", waarschuwt hij. De enige Surinaamse jongen in het groepje vindt dat hij hier geen rechten heeft. „Als je er gens kritiek op levert, dan doen ze alsof ze je horen, maar daar na houdt het op. Als je niet meer gehoord wordt, dan blijft er nog maar een middel over: geweld. En dat is precies wat ze in Frankrijk nu aan het doen zijn." Even verderop in het winkelcen trum staat de 21-jarige Youssef met zijn vrienden een broodje te eten. „Nederland is niet met Frankrijk te vergelijken. Daar leven velen in getto's. Ze wor den niet gehoord. Dat speelt hier nog niet. Maar het gaat wel steeds meer die kant op. Buiten landers worden steevast buiten de groep gezet. En dat roept agressie op." Ook de 16-jarige Shadan en zijn vrienden sluiten massale rellen in Nederland niet uit. „Hier heeft het alleen een andere oor zaak. Wij hebben het op zich goed hier. Maar jongeren voelen zich wel steeds meer bedreigd. Zowel buitenlandse als Neder landse. Er hoeft maar een aanlei ding te zijn en één groepje be gint. De rest loopt er dan achter aan", zegt hij. De sfeer in Nederland is ver slechterd, klinkt ook in andere Nederlandse steden met veel al lochtone jongeren. „Er is meer discriminatie", zegt de 17-jarige Marokkaanse scholier Faysal Cherti in de Amsterdamse wijk Slotervaart, ooit het thuis van Mohammed B. „Meer vingerwij zen, meer wij-zij-denken. Met dank aan meneer Balkenende." Zijn vriend Paul Lezaire („Ik ben een halve Arubaan.") acht escalatie heel wel mogelijk. „Er hoeft maar een ongeluk te gebeu ren en patsl Er is veel teleurstel ling over hoe het hier gaat." Maar er klinken ook andere stemmen. „Er zijn hier nog goe de huizen, je kunt naar school, er is studiefinanciering, een OV-jaarkaart: de situatie hier is niet te vergelijken met die in Pa rijs", zegt de 18-jarige Meltem. Ze is met zes vriendinnen van Marokkaanse en Turkse af komst op weg naar het Instituut Walraven, waar ze een oplei ding krijgen om in de zorg aan de slag te kunnen. „Wij hebben nog zicht op een beter leven en dat kunnen de meesten in Parijs niet zeggen", zegt de Turkse Ozege. Grimmig Verderop houdt een groepje achttienjarige Marokkanen de wacht voor een Turkse bakkerij. De sfeer is grimmig. „Goed dat er eindelijk eens op een juut is geschoten, ik vind het prachtig wat daar gebeurt", schreeuwt er een. Ook hier blijkt de onvrede groot, maar de jongeren weten eigenlijk niet wat er in Parijs speelt en er heerst zeker geen so lidariteit. „Man, we zitten hier in Amsterdam, wat kan mij het nou verrotten wat ze daar doen", roept een jongen. „Ze zijn er echt niet mee bezig", zegt Redouan Dafi, een Marok kaanse welzijnswerker in deze buurt. „Het kan ook hier gebeu ren - de dingen hebben door gaans hun eigen dynamiek - maar er wordt niet naar toe ge werkt. We hebben onze eigen problemen, Parijs is van een to taal andere orde." Niet ver van de Turkse bakkerij staat de 17-jarige Elmadam voor zich uit te staren in de drui lerige regen. Hij is Marokkaan, sinds twee jaar in Nederland en bezoekt scholengemeenschap 'Esprit'. „Mijn familie woont in Frank rijk, in Lille. Ik hoor dat het er slechter en slechter gaat." Kan het in Nederland ook die kant uit gaan? Elmadam schrikt. „Nee, Nederland is gezellig." Op Marokkaanse en islamiti sche internetfora zoals ma- roc.nl, moslim.nl, elqalem.nl worden de rellen in Parijs van neutraal commentaar voorzien. Vooralsnog ziet niemand het vuur naar Nederland overslaan. Zo worden vooral de verschillen tussen de Nederlandse steden en de getto's van Parijs benadrukt. Ene MaRiah beschrijft op ma- roc.nl bijvoorbeeld de voorste den van Marseille, waar ze ooit was. Al Sawt vult aan dat die voorsteden in niets op de Am sterdamse Bijlmer lijken. Weer iemand anders: „Die Fran se achterbuurten zijn inderdaad ongelofelijk armoedig en sme rig. Vuil ligt meters hoog opge stapeld en de woningen zien er niet uit. Ik kan me voorstellen dat je in dat soort wijken, als de politie niet bepaald je vriend is, makkelijk over te halen bent om te gaan rellen." Restrictief beleid Volgens Mohamed el Aissati, voorzitter van maroc.nl en Mo hammed Jabri, columnist bij elqalem.nl, is de situatie in Pa rijs niet met die in Nederland te vergelijken. „De sociaal-econo- nomische situatie van veel jonge ren in Frankrijk is veel slechter dan die van jongeren in Neder land", aldus El Aissati. „Maar als de regering dit restrictieve beleid doorzet, kan het hier ook misgaan." Ook Jabri vindt dat de Neder landse regering veel meer zou moeten doen tegen de uitslui ting van Marokkaanse jongeren op de arbeidsmarkt. Toch ziet hij rellen zoals in Frankrijk hier niet snel gebeuren. „Daarvoor zijn de moslims in Nederland veel te decadent." GPD Slechts twee jaar lang heeft NederlandJl ryrechtspraak gekend: tijdens de Fransei)l zetting van 1811 tot 1813. De Fransen ha;,1 den hun hielen nog niet gelicht of de rechtJ draaiden de spelregels snel weer terug. PottenS2 kers zijn in de rechterlijke keuken niet gewenst! zeker geen leken die zich niet door de letter vanat wet maar door hun emoties laten leiden. 1 Bijna twee eeuwen later is de positie van de Ned# landse rechter binnen het rechtssysteem nog al|j$ onaangetast. Zo nu en dan gooit een politieke pi? tij een balletje op om de rechtspraak transbarJ ter te maken, maar tot een daadwerkelijk grotdi bemoeienis van de burger heeft dit nooit mogentël den. De LPF doet nu opnieuw een poging en stift voor, de juryrechtspraak in ere te herstellen en c kenrechters te introduceren. Maar het is een ml vatting te denken dat dit instrumenten zouq zijn om het vertrouwen in de rechtsstaat te hersti len, zoals LPF-Kamerlid Eerdmans betoogt. 1 noemt een aantal voorbeelden van dwalingen Ji als die rond Kees B., die ten onrechte werdverol deeld vanwege de Schiedammer parkmoord. Er jury of lekenrechter had echter precies dezelif fout kunnen maken. Vervolgens doet de door electoraal verlies danig4 paniekeerde LPF een beroep op de onderbuik ii het kiezersvolk door vast te stellen dat 'men'l straffen te laag vindt. Een jury zou daarin verantij1 ring moeten brengen. Ook dat is geen argwncf door wetswijziging kan de Kamer immers nu al? strafmaat van elk gewenst misdrijf opvoeren. rechter heeft zich daar maar aan te houden, n Tot slot is het niet verwonderlijk dat de LPF voii herinvoering van het schavot op het marktplëinP grote rechtszaken moeten rechtstreeks worden gezonden via televisie en internet en slachtoffer nabestaanden en de verdediging moeten zelf geil gen kunnen oproepen. Dergelijke showproces»! zijn bijvoorbeeld in de VS geen garantie voorst deugdelijke rechtsgang gebleken en hebben erjl dat land allerminst toe bijgedragen dat hetvl trouwen in de rechtsstaat groot is. Wel klopt de constatering dat het rechtsprocesij Nederland onvoldoende doorzichtig is. Maar ff komt niet alleen doordat de rechters hun keute deur graag gesloten houden. De wetgever kan: t rechter bijvoorbeeld verplichten zijn vonnissen1^ gebreider te motiveren dan hij nu doet. Daarvoor hebben we geen jury nodig, maar een: tiatief van het kabinet of - als dat uitblijft - van! Tweede Kamer. door Dylan de Gruijl De strijd tegen winkelcri- minaliteit blijft moei zaam verlopen. Investeringen in detectiepoortjes, camera's en bewakers helpen nauwe lijks en successen zijn schaars. De detailhandel lijdt jaarlijks honderden miljoe nen euro's schade. Vandaag maken de winkeliers en over heid harde afspraken over een betere aanpak. Een paar jaar geleden had Hoog Catharijne nog iets weg van een wildwest. Zwervers zopen en spoten voor de win kels, er werd gejat als de ra ven en de politie was haar ge zag kwijt. „De criminaliteit was echt heel hoog", zegt Mar cel, filiaalleider van de Hema. Na jaren van gigantische in vesteringen en politie-inzet is Hoog Catharijne sinds enige tijd weer veilig. Het aantal winkeldiefstallen is gehal veerd en drugsoverlast met een kwart gedaald. Winke liers juichen, maar houden ook hun hart vast. Blijft dit wel zo? Winkelcriminaliteit is nu eenmaal weerbarstig. Laatst was het weer raak in de Hema. Brak een man op klaarlichte dag met een schroevendraaier een kassala de open. „Gewoon een blanke man van een jaar of veertig. Hij is later opgepakt. Dieven zijn echt niet alleen Marok kaanse jongens. Je komt ze overal tegen." Moeizaam De strijd tegen winkelcrimi naliteit is moeizaam. Spora disch valt een succes te mel den, zoals het project in Hoog Catharijne dat onlangs de prestigieuze Hein Roethof- prijs ontving, maar landelijk blijft het behelpen. Investerin gen in detectiepoortjes, came ra's, bewakingsdiensten en opleidingen voor medewer kers, ze lijken nauwelijks te helpen. Al jaren achtereen lij den ondernemers honderden miljoenen euro's schade. „Het blijft een 'ratrace'", erkent Pieter Walraven, secretaris veiligheid van het Platform Detailhandel Nederland. Vandaag tekenen het Plat form en de overheid een con venant met een reeks afspra ken die het probleem moeten beteugelen. De grote lijn luidt: hard optreden tegen die ven en betere afspraken tus sen politie en winkeliers. Bete re samenwerking heeft er al voor gezorgd dat de politie een overvalcoördinator in dienst heeft. „Voor die tijd wisten de politieregio's van el kaar niet als er een bende rondtrok. Ze wisselden die in formatie niet uit. Te gek voor woorden." Ook in Hoog Ca tharijne hadden politie en winkeliers een paar jaar te rug weinig contact. Gebieds- manager van het winkelcen trum, Eelko van den Boog aard, herinnert zich hoe mach teloos winkeliers zich voel den. „Ze deden geen aangifte van diefstal meer. Had toch geen zin, vonden ze." Het win kelhart van Nederland was in de greep van overlast en cri minaliteit. De Albert Heijn, drogisterijen en de slijterij werden dagelijks leeggeroofd, caissières moesten onder be dreiging spullen gratis meege ven en de V&D en Hema verlo ren 2 procent van hun omzet aan diefstal. De sleutel tot de verbetering bleek 'zero tolerance', met een sociaal randje. Zo komen notoire dieven tegenwoordig direct voor de rechter en kun nen ze een halfjaar achter de tralies belanden. Tegelijk wor den junks naar zorgcentra ge dwongen waar ze gratis kun nen gebruiken. „In Rotter dam en Amsterdam treedt de politie ook hard op, maar daar hebben ze geen plek waar verslaafden heen kun nen." Maar hoewel het resultaat in Hoog Catharijne hoopgevend is, winkeldiefstal valt niet uit te roeien. Uit de Hema van fi liaalleider Marcel wordt nog steeds dagelijks gejat. Vooral boxershorts, dameslingerie, batterijen, handschoenen en bijouterieën zijn populair bij dieven. „Maar een dekbedo vertrek is ook best gewild. Als ik merk dat een bepaald artikel veel wordt gestolen, zet ik de bewakingscamera er op. Veel meer kan je niet doen. Winkeldiefstal is heel moeilijk aan te pakken." GPD door Harald Doornbos Amerikaanse militairen in Irak vechten nauwelijks nog tegen strijders, maar meer en meer tegen bommen die over al en nergens langs de weg lig gen verstopt. „Ik wou dat we de vijand eens zagen." Op patrouil le met de Nationale Garde uit Californië in het zuiden van de Iraakse hoofdstad Bagdad. Het is middenin de nacht als de eenheid van drie humvee-jeeps stilhoudt in een van Bagdads on rustigste wijken: Al Dahwra. De Amerikaanse militairen die uit de voertuigen stappen, kennen dit gebied als sector 25. En je hoeft maar de term 'sector 25' te laten vallen onder de militairen van de Nationale Garde of je krijgt opmerkingen te horen als 'aaaaargh', of 'nee, he?!' of 'don't like it'. De reden is vrij simpel: in deze soennietische wijk plaatsen op standelingen constant bommen langs de weg die tot ontploffing worden gebracht wanneer het Amerikaanse leger langs rijdt. Deze IED's (Improvised Explosi ve Device) zijn zo dodelijk dat de afkorting inmiddels het meest gebruikte woord is onder de troepen. IED zus, IED zo. Ie dereen is als de dood voor een IED. Maar een militair is een mili tair. Angst is vervelend, maar geen reden om ergens vanaf te zien. En vanavond luidt de mis sie: 'Zoek in sector 25 naar mo gelijke IED's.' In de praktijk be tekent dit dat acht militairen uit de jeeps springen en met zak lantaarns voor de voertuigen uit lopen. Zij kijken links en rechts van de weg. In de greppels er naast. Onder vuilnis, achter ste nen en in plastic zakken. IED's worden overal verstopt. „Zelfs in dode honden", zegt een sol daat. Een paar maanden gele den waren IED's nog met explo sieven gevulde colablikjes. Maar steeds vaker stuiten de Amerikanen op geavanceerde bommen met een tijdmechanis- me, die een vernietigende kracht hebben. Risico spreiden Iedere keer als de militairen op iets vreemds stuiten, lopen zij het risico een been, een hand of zelfs hun leven te verliezen. De ST. JL militairen spreiden de risico's. Zij wisselen elkaar af als zij ver dachte dozen, zakken of gaten naast de weg vinden. „Deze is voor mij", zegt luitenant Leroy Cisneros wanneer hij een doos bekijkt en er kort daarna een flinke trap tegen aan geeft. „Oké, dan neem ik deze", roept sergeant Derell Smith waarna hij een paar opgestapelde ste nen omver duwt. In beide geval len ligt er geen bom onder. Even later vindt een andere mili tair een verdachte zak. Niet we tende wat het is, steekt hij zijn hand er langzaam in. Hij vloekt: „Verdomme, een rat." Maar lie ver een rat dan een bom, is zijn reactie. Ondertussen is in de verte een ongeveer twintig meter hoge steekvlam zichtbaar die onmid dellijk wordt gevolgd door een luide explosie. Over de militaire radio in de jeep horen wij dat er verderop een IED is ontploft. Het explosief is dwars door een humvee-jeep gegaan. Twee mili tairen zijn ernstig gewond aan hun benen. „Je ziet de vijand bijna nooit", zegt luitenant Cis neros. „Dat zou het een stuk makkelijker maken. Je hebt nu een groot aantal bommen die langs de weg wordt geplaatst. Als die ontploffen, dan zijn de daders al lang weg." Na onge veer een uur is een halve kilome ter stuk weg onderzocht. „Geen IED's hier", zegt de luitenant. Onthoofd Later, bij een patrouille in de gloeiende hitte, proberen de Amerikanen informatie te krij gen van de bevolking. Maar de ze soennietische Irakezen hou den hun kiezen stevig op elkaar. „Wij horen niets van de mensen hier", zegt sergeant Christian Ventura. „Zij zeggen altijd weer dat zij niets gezien hebben. Wat natuurlijk onzin is." Zo vreemd is het echter niet. „De lokale be volking wordt immers door de opstandelingen geterroriseerd", vertelt sergeant Vy. „Mensen CONFECTIE - De NV Zeeuw- sche Confectie Fabrieken doet goede zaken. Door de uitbrei ding van het productieappa raat in Bergen op Zoom werd een productiedaling voorko men, terwijl de productiviteit steeg. Export en omzet zijn toe genomen en ook de komende twee maanden zijn er voldoen de opdrachten. BURGEMEESTER - Zierikzee heeft gisteren de laatste eer be wezen aan haar burgemeester jonkheer J. Schuurbeque Boe- ije, die vorige week donderdag op 64-jarige leeftijd overleed. Honderden mensen hadden zich opgesteld langs de rot van de uitvaartstoet. Ook hp de rouwdienst in de Concer zaal waren honderden bek; L stellenden aanwezig. Scta beque Boeije was ruim twint i jaar burgemeester van Zierii r EENHEID - De herenig van Duitsland blijft het eer doel van de drie grote Westell se mogendheden, zo is geblq ken tijdens de conferenties Genève. Momenteel wordt® werkt aan een 'Handvest va Duitsland', dat wordt opj- steld in overleg met West-Duitse regering. WW - De Amerikaanse eenheid inspecteert de plek waar eerder een bom ontplofte. Sergeant Vy staat in de krater, anderen patrouilleren te voet of in humvee-jeeps. foto Harald Doornbos/GPD die verdacht worden van samen werking met ons - al is het een praatje - worden zonder pardon doodgeschoten of onthoofd." Terwijl de militairen speurend over de weg lopen, maken de meeste bewoners van Bagdad zich uit de voeten wanneer zij de Amerikanen zien. Dat vinden de militairen niet zo erg, want voor je het weet rijdt iemand een bomauto op hen in. Maar één automobilist lijkt niet zo snugger en rijdt met behoorlijke snelheid af op de Amerikanen. Een paar Amerikanen beginnen te schreeuwen dat hij moet stop pen. Maar de man rijdt door. Een van de militairen richt zijn machinegeweer op het voertuig en vuurt een waarschuwings schot af, over het dak. De man stopt nu onmiddellijk, maar hij rent er vervolgens vandoor. Ie dereen hier lijkt bang voor ieder een. Amerikanen voor Irakezen, Irakezen voor Amerikanen. Het is een dodelijk kat-en-muisspel. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mall: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorha einde van de betaalperiode. PZC, t.a v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag. 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoe* J overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgt de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax'(0114)372771 Business to Business/Onroerend g»-- Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren ir-concern Ded®""! dt gebruikt voorwg Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van f aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een besta: (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante aiensle"."T,ft ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9ese't?uL de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PA- j* zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4