Wegen Braakman blijven open PZC PZC Wat weg is, komt nooit meer terug VVD wil uitstel beslissing over Thuishulp Stadsraad verwijt PvdA goede sier te maken met oud plan MODEFAIR ■13 Sasse hoopt dat haar naam wordt gezuiverd Braakmanweg en Savoyaardsweg pas dicht als er een calamiteitenroute is I Voorstel asfalteren Kloosterlaan Celstraf voor terroriseren moeder Verdonk: geen noodopvang Sluiting Kalashnikov dreigt dinsdag 8 november 2005 lan Jaap Broekhuijsen OEN HAAG - Een 25-jarige voormalig bankbediende in Sas ,an Gent stond gisteren voor het gerechtshof in Den Haag in Se hoop de veroordeling door de Middelburgse politierechter on deruit te halen. De politierech ter had de vrouw in 2003 veroor deeld omdat zij twee bejaarde dames zou hebben bedrogen. De Sasse vrouw kreeg toen veer tig uur werkstraf opgelegd. Hof- aanklager M. van der Horst eis te gisteren echter verdubbeling van die straf. De voormalige bankemployee ontkent gesjoe meld te hebben. De twee slachtoffers haalden om de zoveel tijd een vast be drag aan huishoudgeld op bij de bank. In 2002 zagen zij op een afschrift dat er veel meer van hun rekening was afgeschreven dan zij hadden opgenomen. De verdachte zou intern aan de kas sier 1500 euro meer hebben doorgegeven om uit te keren dan dat ze daadwerkelijk aan de vrouwen uitbetaalde. Op de betalingsbonnetjes stond het ho gere bedrag wel vermeld, maar dat konden de vrouwen niet le zen, omdat ze geen bril bij zich hadden. Intern onderzoek bin nen de bank wees uit dat alleen de verdachte kon hebben gesjoe meld. De vrouw werkte daar toen al niet meer. Ze was ver trokken na een geschil over de claraties. De hofpresident wilde graag we ten of de vrouw een verklaring had voor het verdwijnen van het geld. „Ik weet alleen dat ik heb gehandeld zoals ik heb gehan deld", antwoordde de vrouw. Ze zegt dat ze gewoon 600 euro aan die ene bejaarde en 250 euro aan de andere bejaarde heeft ge geven in plaats van bedragen van respectievelijk 1600 en 750 euro. Waar de rest van het geld is gebleven, wist ze niet. Hofaanklager Van der Horst ging ervan uit dat de vrouw schuldig is en eiste een werk straf van tachtig uur. Uitspraak volgt. Hmr Fuqène Verstraeten TEI mei [TERNEUZEN - Zolang er geen jnieuwe calamiteitenroute door de Braakman is gerealiseerd, wordt de Savoyaardsweg/Braak- manweg niet afgesloten om daar natuurontwikkeling mogelijk te maken. Het waterschap zegt dat in het evaluatierapport over de proef met afsluiting van de Braakman weg en Lovenpolderstraat, be gin dit jaar. De route Savoyaardsweg- Braakmanweg is voor het woon-werkverkeer de westelijke route van en naar Dow, het Logistiek Park en de Mosselbanken. Met de natuur- en milieuverenigingen is afge sproken dat deze wegen afgeslo ten en deels verwijderd worden, |ten behoeve van natuurontwik- In ruil daarvoor werden erdoor milieuclubs geen bezwa ren ingediend tegen het Logis tiek Park. In geval van een ramp in het in dustriegebied moet er echter wel een ontsluiting zijn om hulp diensten vrij doorgang te geven. Over het tracé van die alternatie ve westelijke calamiteitenroute bestaat geen overeenstemming. Omdat er toch werkzaamheden plaatsvonden is de Braakman weg begin dit jaar voor zes we ken afgesloten. Ook de Loven- polderstraat ging nog een paar weken dicht, zodat een goed beeld kon worden gevormd van de effecten op het verkeer. Veel automobilisten volgden de officiële omleiding via de tunnel weg. Dat leidde in de och tendspits tot opstoppingen bij de rotonde naar de Herbert H. Snelheidsduivel verliest zijn rijbewijs AXEL - Een 23-jarige auto mobilist uit Axel moest gis termiddag zijn rijbewijs in leveren, omdat hij veel te hard reed. Op de Langeweg in zijn woonplaats reed de man 130 kilometer per uur, ter wijl hier een snelheidsli miet geldt van tachtig kilo meter. Op de Kijkuit in Axel, waar zestig kilometer per uur mag worden gereden, bereikte de man een snel heid van 115 tot 118 kilo meter per uur. De chauf feur kreeg eveneens een Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl ■Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES 'Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Dowweg. De tijdelijke afslui ting van de Braakmanweg heeft verder op weinig plaatsen in het wegennet voor problemen ge zorgd. Wel leidde de verkeers maatregel tot 150 extra voertui gen per dag in de Lovenpolder straat. Na de afsluiting van de Lovenpolderstraat kon de roton de bij de Herbert H. Dowweg het verkeer richting Dow hele maal niet meer aan. „Bij een de finitieve afsluiting dient er reke- rting mee te worden gehouden dat de geschetste problemen zich dagelijks zullen voordoen", voorspelt het waterschap. De Herbert H. Dowweg is dan als enige overgebleven ontslui ting ook erg kwetsbaar. „Bij ie der incident, maar ook bij het normaal onderhoud, zal er op de Herbert H. Dowweg een opstop ping ontstaan, waardoor de be reikbaarheid van het achterlig gende industriegebied ernstig gehinderd wordt." De Lovenpolderstraat zou na een flinke reconstructie wellicht als calamiteitenroute kunnen fungeren. Maar dan is alleen ont snapping naar het oosten moge lijk. En soms, als de wind tussen noord en west staat bij grotere rampen waarbij giftige stoffen vrijkomen, is juist een calamitie- tenroute richting het westen po- dig, tekent het waterschap aari. De huidige route over de Corri- dorweg en de Mosselbanken zou een ontsnappingsroute kunnen zijn. „Echter deze route kan niet als calamiteitenroute die nen, aangezien deze en achterlig gende wegen hiervoor niet zijn ingericht." Het waterschap zal voorlopig geen maatregelen ne men om de Savoyaards- weg/Braakmanweg en de Loven polderstraat af te sluiten. Het Arsenaal in de Nieuwstraat is het enige nog overgebleven gebouw van de vesting Terneuzen. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Als de vijand komt, dan komt hij uit het oosten. Uit Antwer pen, over het water. Hoewel, hij kan ook uit het zuiden komen en via de Zaamslagse polders oprukken naar de vesting Terneuzen. Zo redeneerden on ze landsverdedigers begin negentiende eeuw. En daarom werd er een verster king gebouwd aan de oostkant van de stad. Niet dat Terneuzen verder onverdedig baar was. Maar over de onbegaanbare slikken en schorren in het noorden za gen ze de vijand niet zo gauw komen. En op een aanval uit het westen of zuid westen wisten ze ook wel raad: daar la gen de polders zo laag, dat ze gemakke lijk onder water te zetten waren. Om dat te kunnen doen, waren er spe ciale sluisjes. Daar zijn er nog paar van, maar als iemand ze al weet te liggen, is meestal onbekend waartoe ze dienden. Dennis van Nieuwenhuijzen heeft door bestudering van oude kaarten plaats en nut achterhaald. En straks kan ieder een het weten, want dezer dagen rolt zijn boek Zeeuwse Vesting in Vredestijd van de drukpersen. Van Nieuwenhuijzen (25) komt uit Ter neuzen, maar woont in Tilburg, precies tussen twee studies in. Eerst heeft hij management gevolgd in Utrecht en nu doet hij maatschappelijk werk in Den Bosch. Hij heeft er wel lang over zitten tobben of hij toch geen geschiedenis zou doen. Maar hij kan zich daar ge noeg mee bezighouden buiten het stude ren om. „Geschiedenis heeft me geboeid vanaf ik een turf hoog was. En ik ben altijd fanatiek in schrijven geweest," zegt hij. Het boek is zijn debuut, maar in het re cente verleden schreef hij al verscheide ne artikelen over vestingbouw. Onder andere voor de stichting Menno van Coehoorn en voor tijdschriften van heemkundige kringen. Ondergeschoven Zijn boek gaat over het ontstaan en de inrichting van de vesting Terneuzen en de latere kustbatterij, tot aan de ophef fing van de vestingstatus in 1920. „Ik heb het altijd zonde gevonden dat de rol van Terneuzen in de streek en in de provincie is ondergeschoven in vergelij king met andere vestingen. Er is weinig belangstelling van historici voor Terneu zen. Hoe dat komt? Enerzijds misschien omdat er nu eenmaal veel minder van is overgebleven. En misschien speelt een rol dat vestingbouwers meer uit het ge bied rond Hulst kwamen." Het idee om iets met de vesting Terneu zen te doen, vindt zijn oorsprong in een spotprent uit de Middelburgsche Cou rant van 1897. Een onverwachte vondst in het Zeeuws Archief in Middelburg, want de prent zat helemaal verkeerd ge archiveerd, in een map van 1940. De ka rikatuur van de destijds landelijk beken de - en door sommigen gevreesde - Jo- han Braakensiek gaf voor hem de door slag. De 'Stedemaagt' Terneuzen zegt op de prent tegen de minister van Han del en Nijverheid dat ze de vesting wel wil opruimen, maar dat de minister van defensie haar tegenhoudt. „Rond die tijd was er in Nederlandse po litieke kringen heftige discussie over de vesting Terneuzen en fort Ellewouts- dijk. Die bevonden zich in slechte toe stand, zowel qua onderhoud als verdedi ging. Het landschap veranderde, was moeilijk onder water te zetten in staat van beleg. Maar er was ook een econo misch belang. Binnen de vesting zat Ter neuzen in een knellend jasje. Daarom moesten volgens sommigen de wallen weg. Maar in de ogen van defensie bleef de vesting van belang. Zij domineerde immers de vaarweg naar Antwerpen. Het idee was, dat mochten de Belgen of Fransen nog eens plannen hebben in de ze richting, er dan nog altijd iets was om op terug te vallen." In het boek is vrij veel ruimte uitgetrok ken voor de Belgische opstand. Dat heeft direct te maken met het ontstaan van de vesting Terneuzen als onderdeel van de verdedigingswerken in foto Peter Nicolai Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens de op stand werd Terneuzen versterkt en Elle- woutsdijk verder ontwikkeld. Het fort aan de 'overkant' maakte vanaf 1834 deel uit van het garnizoen in Terneu zen. Zo was er niet alleen controle op de Westerschelde vanuit het zuiden, maar ook vanuit het noorden. Elke dag gin gen er bootjes met soldaten heen en weer." Geen sporen Van de drie Terneuzense kazernes is al leen nog een deel van het Arsenaal in de Nieuwstraat te herkennen. Van een klei ne kazerne op de Veemarkt en de Cave- lierkazerne, die ongeveer stond op de plaats van het huidige politiebureau, zijn geen sporen meer te vinden. Terwijl de afbraak van de vesting Ter neuzen al lang geleden is begonnen, is die van het laatst verdwenen deel nog redelijk recent. Nieuwenhuijzen: „Het voormalig militair hospitaal naast het Arsenaal en de affuitloods (voor onder stellen van kanonnen) zijn in 1989 ge sloopt voor het ABC-complex. Zonde. Wat weg is, komt niet meer terug." Zeeuwse Vesting in Vredestijd, 80 pagi na's verlucht met illustraties en kaar ten, 11,95. ISBN 9085392322. Het boek verschijnt niet in een vast staande oplage. Uitgever Free Muske teers (www.freemusketeers.nl) in Soest doet aan 'printing on demand'. Dat wil zeggen dat elk exemplaar apart voor de besteller wordt gedrukt. SAS VAN GENT - Het Terneuzense raadslid C. Freeke (LCF) heeft een voorstel ingediend om de Kloosterlaan in Sas van Gent volgend jaar te asfalteren. Het karwei kost een half miljoen euro. Dat bedrag kan volgens Freeke be taald worden uit de extra 1,1 miljoen euro dividenduitke ring van Delta. De bewoners van de Kloosterlaan roepen al jaren om een oplossing voor de verkeersoverlast in hun straat. Een eerder pleidooi van Freeke om een asfaltlaag aan te brengen werd door andere fracties weggehoond, maar inmiddels voelen ook PvdA en CDA voor asfalte ring. Donderdag, tijdens de raadsvergadering, zal blijken of er genoeg steun is voor het voorstel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Sas van Gent voor het terroriseren van zijn moeder veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Ook werd de man een con tactverbod opgelegd. De Sassenaar is al jaren bezig zijn moeder geld af te persen. Dat doet hij door haar te bedrei gen met de dood, en door brandstichtingen en vernielin gen. In de nacht van 25 op 26 mei probeerde de man voor de zoveelste keer zijn moeder geld af te troggelen door haar en haar nieuwe partner angst aan te jagen met drei gende telefoontjes. De politierechter tilde zwaar aan de terreuracties van de Sassenaar. VLISSINGEN - Minister Verdonk van Vreemdelingenbe leid en Integratie heeft gisteren gesproken met wethou ders van Middelburg en Sluis over de noodopvang van asielzoekers en de financiële gevolgen daarvan. De ge meenten, die nu voor die kosten opdraaien, vinden dat de Rijksoverheid die opvang moet betalen. „Mensen denken vaak dat je Sinterklaas bent", reageert Verdonk. „Als het gaat om de uitvoering van Rijksbeleid mogen we van de gemeenten verwachten dat ze het beleid volgen. En gemeenten mógen geen noodopvang bieden. De men sen waarover het gaat, hebben al meerdere keren gehoord dat ze terug moeten naar het land van herkomst. En ja, dan komt er een dag dat ze ook daadwerkelijk terugmoe ten. Als wij als overheden niet samen één lijn trekken, blij ven mensen valse hoop houden." Wel benadrukte de minister dat ze opvang wil gaan rege len voor asielzoekers die door veranderde omstandighe den een tweede procedure beginnen. TERNEUZEN - Het Terneuzense jongerencentrum Ka lashnikov wordt met sluiting bedreigd, omdat geen af doende oplossing voor geluidsoverlast is te vinden. Begin dit jaar is de 'concertzaal' in centrum De Triangel welis waar beter geïsoleerd, maar aan officiële geluidsbelasting snormen is vrijwel niet te voldoen, meldde W. Verherbrug- ge gisteren tijdens de vergadering van de wijkraad bin nenstad. De klachten over geluidshinder zijn weliswaar sterk afge nomen, maar een gezin blijft last ondervinden. De wijk raad hoopt toch dat een oplossing kan worden gevonden, omdat het jongerencentrum volgens de leden een vitale voorziening voor de binnenstad is. door Wout Bareman TERNEUZEN - B en W van Ter neuzen moeten meer tijd nemen voor overleg met het bestuur van de Stichting Meldpunt Vrij willige Thuishulp Groot-Terneu- zen en het Steunpunt Mantel zorg, dat opereert in nauwe sa menwerking met het Meldpunt. Die twee organisaties voelen niets voor de inlijving door een nieuwe Stichting Welzijn Oude ren (SWO) in de fusiegemeente Terneuzen. Op aandringen van de commis sie Samenleving pleegt wethou der C. de Mol-Marcusse woens dag overleg met vertegenwoordi gers van de Thuishulp en de Mantelzorg. Aan het gesprek wordt ook deelgenomen door be stuursleden van de huidige stich tingen Welzijn voor Ouderen in Axel, Sas van Gent/Assenede en de stichting Welzijn in Terneu zen. Het Meldpunt en de Mantel zorg zullen de gesprekspartners er tijdens het overleg van probe ren te overtuigen dat een samen werkingsovereenkomst de voor keur verdient. Van een overna me kan volgens de twee organi saties geen sprake zijn. De VVD-fractie in de gemeente raad vreest dat door een over haast besluit brokken worden gemaakt en er een verwijdering zal ontstaan tussen Meldpunt en Mantelzorg enerzijds en de ge meente en de nieuwe Stichting Welzijn Ouderen anderzijds. Daarom ligt er bij alle raadsfrac ties inmiddels een amendement, waarin de WD voorstelt de noti tie Harmonisatie Flankerend Ouderenbeleid vast te stellen, maar de besluitvorming over de rol van het Meldpunt en de Man telzorg in die organisatie, voor uit te schuiven. Fractievoorzitter P. Broekhuy- sen: „De resterende tijd tot aan de raadsvergadering is te kort om tot zorgvuldige conclusies te komen. En het is daarbij de vraag of het nu aangekondigde gezamenlijk overleg geschikt is om de specifieke problematiek op een correcte en zorgvuldige wijze te bespreken." Worden het Meldpunt en de Mantelzorg toegevoegd aan de Stichting Welzijn Ouderen dan loopt een deel van de hulp die met name het Meldpunt nu levert gevaar: de hulp aan andere burgers dan ouderen. Secretaris T. Booms- ma: „Wij zijn een hulporganisa tie voor iedereen. De ervaring leert dat ouderenstichtingen zich vooral richten op hun eigen doelgroep." Bovendien bestaat de vrees dat het meldpunt als deel van een groter geheel onvol doende uit de verf komt. Tegen een vorm van samenwer king met de nieuwe SWO heeft het meldpunt geen bezwaar. door Frank van Cooten AXEL - Het Terneuzense PvdA-raadslid M. van Oyen heeft zich de woede op de hals gehaald van voorzitter J. Hes- sing van de Stadsraad Axel. „Van Oyen komt na drie jaar in de gemeenteraad pas uit zijn winterslaap. En hij loopt te pronken met de veren van de Stadsraad", briest Hessing. Van Oyen dient donderdag in de vergadering van de gemeente raad een amendement in om het centrum van Axel een extra im puls te geven. Het gebied Kaai- wal, Zeestraat, Weststraat en het gebied rond drukkerij Vink/Evertsenstraat en Wal- straat is volgens het PvdA- raadslid dringend toe aan een flinke opknapbeurt. Hij pleit voor een samenhangend plan voor het hele gebied. Van Oyen berekent de kosten op een mil joen euro. Hij haalt de helft van dit bedrag uit de niet begrote extra dividenduitkering van Del ta. De andere helft kan worden betaald uit extra parkeerop- brengsten. Van Oyen had een po sitieve reactie verwacht van de Stadsraad maar dat pakt anders uit. „Van Oyen zit al drie jaar in de gemeenteraad. Hij is in die drie jaar nog nooit op een vergade ring van de Stadsraad geweest. Hij lijkt nu, een paar maanden voor de verkiezingen, pas wak ker te worden. Daarnaast is zijn plan helemaal niet nieuw. Wij zijn daar als Stadsraad al lang mee bezig. Ook het college weet van onze plannen. Ik raad Van Oyen aan zich te laten informe ren door zijn eigen wethouder. Zijn plan en zijn amendement beschouw ik als mosterd na de maaltijd", zegt Hessing. Hessing vindt het benodigde kre diet van een miljoen euro ner gens op gebaseerd. „Hij wil de helft halen uit extra parkeerop- brengsten. Dat zie ik totaal niet zitten. Dat zou immers kunnen betekenen dat in Axel betaald parkeren wordt ingevoerd." Het is volgens Hessing juist de Stadsraad die in Axel al van al les voor elkaar heeft gekregen. „Van onze actielijst van 32 pun ten zijn er nog slechts acht niet uitgevoerd." Verbaasd Van Oyen is zeer verbaasd over de reactie van Hessing. Hij ver moedt dat die te maken heeft met het feit dat een aantal leden van de Stadsraad betrokken is bij politieke partijen in de ge meente Terneuzen zoals het CDA en de WD. Het functioneren van de Stads raad wordt daarom volgens hem te veel in de politieke sfeer ge trokken. „Ik veroordeel dat niet. Het is slechts een constatering maar het kan wel een rol spelen. Hessing moet niet boos zijn. Hij moet mijn amendement meer zien als een cadeau voor Axel, dat er tot nu toe behoorlijk be kaaid vanaf is gekomen. Mijn amendement heeft niets te ma ken met veren afpakken." Van Oyen bestrijdt overigens dat hij nog nooit een vergade ring van de Axelse Stadsraad heeft bezocht. „Ik zit tussen het publiek." (Advertentie) DONDERDAG 10 NOVEMBER ATMOSFEER - BLOEMBINDERIJ TRAA - PARFUMERIEËN DROGISTERIJEN WIJNSPECIAALZAAK 12% OF MEER HOED GEZIEN - Hanny Mallekote - presenteert een bijzondere collectie hoeden speciaal op maat gemaakt. LANGE DELFT 16 MIDDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49