Halt moet geld terugbetalen PZC Opgravingen in Schoondijke Lesvliegtuig stunt boven Westerschelde t Ondernemen met lef! VERLICHTING Herdenking voor Theo Tas Afsluiting Havendijk definitief College wijst schadeclaim pub af René Everts in finale talentenjacht zeeuwse almanak Zo koud al? Schrappen bijdrage Inlia van de baan leeuws-Vlaams bureau blijft onder het aantal geschatte afdoeningen Geen rechtszaak egen uitgever editie Zeeuws-Vlaanderen )e Cock noemt dat aantal te- I leurstellend, gezien het feit dat vermoedelijk duizenden men sen zijn die van de uitgever nog ;i jeld of een fotoboek tegoed heb ben. De Temeuzense onder- leemt nog wel actie, omdat ze mtevreden is over de kwaliteit van het boek 'Hulst, hét verle den teruggevonden'. De Cock heeft een brief geschreven aan le Consumentenbond en pro- leertde redactie van het tv-pro- gramma Kassa te interesseren druk uit te oefenen op Van iyt. Die woont in Engeland, eft een uitgeverij in Slovenië en een boekhandel in Hulst. Op een terrein aan de Einsteinstraat in Schoondijke zijn sporen van bewoning uit de veertiende tot zestiende eeuw gevonden. door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - Archeologen zijn gisteren gestart met het op graven van de resten van een middeleeuwse boerderij in de Einsteinstraat in Schoondijke. Een meerderheid van de gemeen teraad van Sluis stelde eind sep- (Advertentie) Woensdag 30 november 2005 EvenTron Rosmalen BZW-CONGRES —W4 ,1 Dromen, denken, durven en doen! Dat is de essentie van ondernemen. Centraal thema tijdens het congres met de Brabants Zeeuwse Werk geversvereniging is de vraag hoe het ondernemerschap er anno 2005 in Brabant en fijdens het congres worden resultaten van een onderzoek gepresenteerd. Succesvolle ondernemers en specialisten nullen in een interactieve discussie, onder leiding van de ervaren jour nalisten Frits Wester en Sjors Frölich, nierop reageren. Het congres wordt afgesloten met een ®°rrel en diner 'Ondernemen in de ®ukenwaarbij er gelegenheid is tot napraten met collega-ondernemers. Wilt u dit congres bijwonen? Kijk op www.bzw.nl of stuur een e-mail naar artz@bzw.nl. en u ontvangt een uitnodiging. De kosten bedragen 75,- (p.p. excl. BTW) voor niet-BZW-leden en 50,- voor leden BZW. Er is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Bent u enkel geïnteresseerd in de uitkom sten van het onderzoek? Stuur dan een e-mail met uw adresgegevens en u ont vangt na afloop het congresmagazine. -X AKS) I Prinsen Van Wtjmen tanschotjhBankiers BN/DeStem PZC Brabants Dagblad Eindhovens Dagblad tember 91.000 euro beschikbaar voor de opgravingen, zodat de uitbreiding van het Technopark Zeeland niet wordt gedwars boomd. Op het terrein zijn spo ren van bewoning uit de veer tiende tot zestiende eeuw gevon den. Het gaat onder andere om funderingen en vloeren, afval- kuilen en greppels. Eerst werd gedacht dat de resten toebehoor den aan het oude Schoondijke, dat tijdens de Tachtigjarige Oor log tussen 1583 en 1585 door mi litaire inundaties verdronk. Historisch onderzoek toonde echter aan dat de sporen afkom stig moeten zijn van een hofste de, die voorzien was van een wal en een gracht. Ook deze hof stede is ten prooi gevallen aan de overstroming. „We hopen met dit onderzoek een goed beeld te krijgen hoe deze binnen- dijkse verdrinking heeft plaats gevonden. Ging dat geleidelijk of ging het gepaard met groot ge weld?", zegt provinciaal archeo loog van Zeeland R. van Dieren- donck. De locatie scoort hoog op-zeld zaamheids- en informatiewaar- de en is in het kader van een on derzoek naar verdronken dor pen in Zeeland als behoudens- waardig bestempeld. De gemeen te Sluis werd daarom twee voor stellen gedaan: de vindplaats be houden (en dus de uitbreidings plannen voor het Technopark aanpassen) öf opgraven. Sluis koos voor het laatste. Het archeologisch veldonder zoek wordt in opdracht van de gemeente Sluis uitgevoerd door ADC ArcheoProjecten uit Amersfoort, in samenwerking met onderzoekers van het weten schappelijk onderzoeksproject Verdwenen cultuurlandschap pen in het grensgebied van door Sheila van Doorsselaer WALSOORDEN - De caprio len van de piloot van een Pila- tus PC-7 boven de Westerschel de ter hoogte van Walsoorden trokken gisternamiddag veel bekijks vanaf de grond. De pi loot maakte loopings en tolde door de lucht. Het eenmotorige vliegtuigje is afkomstig van Vliegbasis Woensdrecht. Het wordt ge bruikt voor het opleiden van nieuwe piloten. Deze maand zal het 131 Elementaire Militai re Vlieger Opleidingen (EM- VO) squadron vaker te zien zijn in het Zeeuwse luchtruim. Er wordt gevlogen in het kader van de Basis Vlieg Opleiding en de jaarlijkse training. Vol gens een woordvoerster van de Luchtmacht betreft het vooral het oefenen van starts en lan dingen in het donker. „Maar dat wil niet zeggen dat ze over dag niet ook een paar keer overvliegen." Een tiental inwoners van Wals oorden zag gistermiddag rond half vijf de gele Pilatus PC-7 met rood-witte banden om de vleugels boven de silo's van Walsoorden een aantal stunts uithalen. Of deze capriolen ook behoren tot de lesstof, kon de woordvoerster niet zeggen. De gemeente Hulst was niet op de hoogte van de vluchten. De lesvluchten worden ge maakt binnen het luchtver- keersgebied van Woensdrecht dat zich uitstrekt tussen de Bel gische grens, Krabbendijke, Steenbergen en Roosendaal. Per avond zullen vier tot zes lesvliegtuigen worden ingezet. Deze maand wordt ook nog ge lest op 14, 15, 16, 21 en 23 no vember. De aanvangstijden van het vliegprogramma variëren tus sen 19.30 en 21.00 uur. foto Camile Schelstraete telancfi www qltink.com Goésj 06 li >304 77? Eltink Projectmeubilering Zeeland s-Gravenpoldersewed 37 Goi SLUIS - De gemeente Sluis houdt donderdag om 19.30 uur in het Belfort in Sluis een buitengewone raadsverga dering ter nagedachtenis aan raadslid Theo Tas (WD/Gemeentebelangen). Tas overleed zondag op 59-ja- rige leeftijd aan de gevolgen van een bloedziekte. Uit res pect voor het raadslid zijn alle bestuurlijke bijeenkom sten en vergaderingen van deze week uitgesteld. Zo zijn onder andere een voor vanavond geplande informatieve raadsb ij eenkomst en de begrotingsraad van aanstaande donderdag tot nader order opgeschort. TERHOLE - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen maakt deze week definitief een einde aan het gebruik van de Ha vendijk in Terhole als sluipweg. Er worden borden gezet om de dijk af te sluiten voor het doorgaande verkeer. De afsluiting betreft het gedeelte van de dijk tussen rijksweg 61 en de Patrijzendijk. Alleen bestemmingsverkeer, fiet sers, bromfietsers en landbouwverkeer mogen daar de dijk nog op. Het waterschap kondigde de verkeersmaatre gel zes weken geleden aan en stelde belanghebbenden in de gelegenheid bezwaar aan te tekenen. Maar er is geen enkel bezwaar ingediend. Het sluipverkeer over de Haven- dijk is jarenlang punt van discussie geweest. Door aanleg van de rondweg Terhole verminderde dat probleem sterk, maar de auto's die nog wel gebruik maken van de sluiproute, rijden veel harder dan de zestig kilometer per uur die is toegestaan. HULST - Eigenaar P. Ummenthum van de Hulster pub The Prince of Wales krijgt geen schadevergoeding van de gemeente. Ummenthum claimde enkele maanden geleden 100.000 euro schade door omzetverlies als gevolg van de bouwactiviteiten voor project Onder de Toren, in de omge ving van zijn zaak. De ondernemer diende op basis van de Wet op de Ruimtelijke Ordening een verzoek tot planscha- de in, maar burgemeester en wethouders stellen de ge meenteraad voor om die claim niet ontvankelijk te verkla ren. Dit omdat de schade - als die al aanwezig is - in elk geval niet op de gemeente verhaald kan worden als plan- schade (schade veroorzaakt door gewijzigde planologie). Voor zover The Prince of Wales last heeft van omzetver lies door de bouwactiviteiten, zijn die volgens het college een gevolg van de verkeersbesluiten die de gemeente heeft genomen, zoals de afsluiting van gedeelten van de Lange- en de Korte Nieuwstraat. De gemeenteraad praat donderdag over de kwestie. MIDDELBURG - Saxofonist René Everts (15) staat don derdag in de landelijke finale van de Scholierentour. De Middelburgse scholier is één van de vier jongeren die door de jury zijn uitgekozen voor de eindstrijd. Uit pro vinciale voorronden rolden elf winnaars. In theater Orp heus in Apeldoorn neemt de Middelburger het op tegen zangers Tom Schraven (17) uit Angeren en Roxanna Ver- boekend (20) uit Hoogezand en Sandra Smit (14) uit Zeist die zingt en piano speelt. De winnaar mag zich Muzikaal Talent 2005 noemen en krijgt een eigen cd en videoclip. De Scholierentour is een wedstrijd waarin jonge muzika le talenten het tegen elkaar opnemen. (Advertentie) Een beetje verstoord keek de Vlissingse automobilist dezer dagen op Neeltje Jans naar het mobiele informatiebord dat in de verte stond te knip peren. Ongeluk, politiecontro le, wegonderhoudIn elk ge val een bron van vertraging en hij was al laat. Dichterbij gekomen maakten zich andere gedachten van hem meester. Zo vroeg hij zich af of het weerpraatje van Marjon de Hond de avond te voren wel goed tot hem was doorgedrongen en hij brak zich het hoofd over de vraag waar hij jaren geleden zijn schaatsen had opgeborgen. Want op het mobiele bord flitste onverbiddelijk een pijl met tekst 'Rayonhoofdendag'. .(actie: 0113-315649 iMAV.pzc.nl J,itredactie@pzc.nl «tbus 31,4460 AA Goes irtvertentie-exploitatie: Een Midden-Zeeland: 0113-315520; Jls-Vlaanderen: 0114-372770; Jonaak 020-4562500. linsdag 8 november 2005 liU f r- |pnrRaymond de Frel 5LUIS - Het Sluise college van en W moet alsnog op zoek aar een bedrag van 180.000 eu- om de begroting voor volgend aar sluitend te krijgen. Een neerderheid van de gemeente rad wil namelijk de bijdrage an de Stichting Inlia Zeeland oortzetten. laardoor wordt voorkomen dat 61 asielzoekers in de gemeente Sluis per 1 januari op straat ko men te staan. Het voorstel van het college van B en W zorgde voor de nodige ophef. De Sluise bestuurders vinden dat niet de gemeente, maar de provincie en het Rijk moeten op draaien voor de opvang van asielzoekers. Het CDA steunde aanvankelijk die gedachte, maar krabbelde na kritiek van de Raad van Kerken in Oost burg terug. WD/ Gemeentebe langen was vanaf het eerste mo ment tegenstander van het voor stel, terwijl de PvdA opteerde minister Verdonk vanwege het asielbeleid voor de rechter te sle pen. Het Sluise college voelde daar door de bui al aankomen. Wet houder R. Leentfaar gaf in een commissievergadering toe dat het college te veel met een finan ciële bril naar het schrappen van de bijdrage had gekeken, maar kon voor de behandeling van de begroting in de gemeente raadsvergadering geen wijzigin gen meer doorvoeren. Het colle ge moet immers wachten op een officieel bezwaar van de gemeen teraad. Dat bezwaar is er nu. De PvdA dient bij de behandeling van de begroting een amendement in, waarin zij aangeeft dat het op humanitaire gronden niet ge past is om de bijdrage aan Inlia stop te zetten. Gezien de eerdere reacties van de andere politieke fracties, is het nagenoeg zeker dat de bijdrage blijft gehand haafd, pagina 15 goed bedoeld, verkeerd gedaan hnnr René van Stee [ERNEUZEN - De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten noeten 23.000 euro terugbeta- en aan het ministerie van Justi- 1 e. Dit komt doordat het aantal eschatte afdoeningen van het Halt-bureau Zeeuws-Vlaande- 1'!' en (jaarlijks zo'n 150) niet Jt wordt gehaald. Balt regelt lichte straffen en ta- en voor jongeren tot achttien aaf, die zich schuldig hebben emaakt aan kleine criminele ac- iviteiten. Het bureau doet tege- jkertijd preventiewerk, zodat ongeren niet over de schreef aan. Justitie betaalt de taak- traffen, de gemeenten Terneu- zen, Hulst en Sluis dragen 53 eu- roeent per inwoner bij voor pre- 1 fentiewerk, salariskosten en 'huisvesting. jDe Temeuzense wethouder C. r(Iiiefting van jeugd- en gezinsza- 1 ken erkent dat het voor de ge meentekas niet gunstig is dat een deel van het voorschot van het ministerie moet worden te- rugbetaald. Anderzijds stelt hij met tevredenheid vast dat pre- 1 ventie leidt tot een afname van het aantal afdoeningen. „Op ba sis van de cijfers in de afgelopen twee jaar kunnen we conclude ren dat zoiets als goede voorlich ting tot minder overlast leidt dan een repressieve aanpak in de vorm van taakstraffen of ta ken", aldus Liefting. Per 1 januari 2006 houdt het Halt-bureau Zeeuws-Vlaande ren op te bestaan. Er zijn nu nog zestig bureaus. Dit worden er 25, één per politieregio in Neder land. Voor Zeeland komt er één Halt-bureau in Goes. Daardoor ontstaat ook een striktere schei ding tussen de diverse werk zaamheden. Nu is het nog vaak zp dat preventiewerk en afdoe ningen -inclusief geldstromen door elkaar lopen. In de nieuwe situatie zijn taakstraffen louter een zaak van justitie en richten de gemeenten zich uitsluitend op preventiewerk. In Zeeuws-Vlaanderen gaat dit ge beuren onder de naam 4U (For You). Liefting denkt dat het een goede zaak is dat afdoeningen en pre ventie uit elkaar worden getrok ken. Liefting: „Dat is zuiverder, want dan zie je tenminste hoe de geldstromen lopen en weet je zeker dat de gemeentelijk bijdra ge aan preventie wordt besteed. Bovendien is het dan aantrekke lijker om veel aan preventie te doen, omdat je in de nieuwe si tuatie niet meer op je budget wordt gekort als er minder taak straffen worden uitgedeeld." De centralisatie van het Halt-bu reau betekent volgens Liefting niet dat iedere Zeeuws-Vlaamse jeugdige overtreder volgend jaar naar Goes hoeft af te rei zen. Hij gaat er vanuit dat er kantoorruimte in Temeuzen be schikbaar blijft waar Halt-za ken worden afgehandeld. HULST - Astrid de Cock uit Ter- neuzen ziet af van een rechts zaak tegen de Hulster uitgever Michiel van Geyt. Haar oproep aan mensen die ook gedupeerd zijn door Van Geyt om zich bij bar actie aan te sluiten, lever- He slechts acht reacties op. foto Camile Schelstraete Vlaanderen en Nederland. Dit is een project van het Vlaams Ne derlands Comité, waarin de Uni versiteit Gent, de Wageningen Universiteit en de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland partici peren. De werkzaamheden du ren tot dinsdag 29 november. Op de opgravingslocatie worden tijdens de werkzaamheden op dinsdag en donderdag tussen 13.00 en 13.45 uur rondleidin gen gegeven. De eerste excursie is aanstaande donderdag, de laatste donderdag 24 november. Geïnteresseerden dienen zich aan te melden bij de gemeente. Onze lezers zoeken uw vacature! 77% van de mensen die werk zoeken in de zorgsector zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de zorgsector. het alfabet van Zeeland WeGGNGR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47