Politiek bezorgd over economie Droogtrommel grootste gevaar in huis PZC Aanleg camping dichtbij na jaren procederen Koophuizen op plek van vertrokken bedrijven Renesse MODEFAIR Brandtest Schouwen-Duiveland blijft achter bij rest van provincie René Everts in finale talentenjacht Storing in computer leidt tot brand Inbreker betrapt in Goes Taakstraf voor diefstal chocolade Snelheidsduivel verliest rijbewijs Russisch circus zet haar tenten op in Goes Politierechter deelt boetes uit aan geweldplegers Brandweerfunctionaris L. de Jonge controleert de droogtrommel bij de familie Brull in Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Eén op de drie branden in een woonhuis wordt veroorzaakt door huishoudelijke apparatuur, en daarbij staat de wasdroger op nummer één", vertelt brandweerfunctionaris L. de Jonge tijdens de brandtest bij de familie Brull in Zierikzee. „Het is goed om te weten of je huis wel veilig is", motiveert M. Brull haar be sluit zich aan te melden voor die brand test die alle dertien gemeenten in Zee land de inwoners in het kader van de na tionale brandpreventieweek aanbieden. „Er zijn 26 aanvragen daarvoor binnen gekomen op Schouwen-Duiveland. Daarmee doen we het beter dan de re gio Goes en omstreken, waar maar 21 reacties zijn genoteerd", zegt De Jonge. De vragenlijst is ook via internet be schikbaar, op www.brandtest.nlmaar als extraatje voor deze week komt de functionaris desgewenst persoonlijk aan huis om advies op maat te verstrek ken. Dat brandgevaar in een klein hoek je kan schuilen, heeft Brull ervaren met inderdaad die droogtrommel. Dat op- vangbakje voor pluizen aan de voorzij de kende ze wel, en ze verwijderde daar ook regelmatig het stof. Maar dat de pluizen zich ook aan de achterkant van het apparaat ophopen, leerde ze pas toen een beginnend brandje zich voor deed. Dat overkomt haar dus niet meer. Maar mogelijk zijn er nog andere din gen waar ze maar beter attent op kan zijn. Brandweerman De Jonge liep gistermid dag alles even na aan de hand van een 'checklist'. Die heeft de nationale brand weer opgesteld in nauwe samenwerking met de Stichting Consument en Veilig heid. Van belang is vooral de combinatie stof en hitte te vermijden. Dus ook de achter kant van de televisie af en toe eens stof zuigen en het toestel liever niet op stand-by laten staan, evenmin als de computer. Dat doet de familie Brull ove rigens ook nooit. Evenmin hangt er ver lichting te dicht bij de gordijnen of zijn in deze woning halogeenlampj es achter kunststofschrootjes ingebouwd. „Als de vakman dit soort verlichting aanlegt, zit het meestal wel goed. Maar doe-het- zelvers combineren soms de verkeerde materialen, waardoor er op den duur te veel hitte ontstaat", is de ervaring van De Jonge. En zelfs zonder vuur kunnen allerlei materialen in brand vliegen. foto Dirk-Jan Gjeltema „Door hitte immers komt gas vrij en dat ontbrandt. Met temperaturen van 900 tot 1000 graden kan zelfs een stenen muur gaan branden", aldus de brand weerfunctionaris. Andere adviezen betreffen het regel matig reinigen van de filter in de af zuigkap. „Dan bestaat er veel minder risico dat de vlam erin slaat. Vet en vuil trekken het vuur immers juist aan." Over de vraag van Brull of ze uit het oogpunt van preventie beter een blusde- ken dan een brandblusapparaat met poeder bij de hand kan hebben, is De Jonge heel duidelijk. Hij adviseert een blusdeken. Die is veel eenvoudiger te ge bruiken en geeft veel minder rotzooi. Volgens hem is zo'n lap bij elke doe-het-zelfwinkel verkrijgbaar. Rookmelders hangen bij de familie Brull in de woonkamer en op zolder. Volgens De Jonge echter is de overloop de beste plek voor zo'n melder. door Melita Lanting RENESSE - In Renesse worden zestien woningen gebouwd. Van uit het dorp zijn verschillende bedrijven verplaatst naar het nieuwe bedrijventerrein aan de rand van het dorp. Op de leegge- vallen plaatsen -zogenoemde in- breidingslocaties - komen koop woningen te staan. De gemeente heeft het vooront werp-bestemmingsplan voor de inbreidingslocaties klaar. Het gaat om zes huizen op het ter rein van Bouwman transport aan de Lindelaan, zes in de plaats van de Schouwse bouw- materialenhandel aan de Kabbe- laarsbank, drie op de plek aan de Hogezoom waar vroeger Ha- bo Hoveniers zat, en op de plaats van de brandweerkazer ne aan de Kromme Reke komt één woning. De huizen worden gebouwd door een projectont wikkelaar. Op de plek van doe-het-zelf- zaak Doeland komt geen wo ningbouw. In het pand komt een familievermaakcentrum. Dit be drijf zit nu nog aan de overkant (speelautomatenzaak Funhouse) en wordt op een andere leest ge schoeid. De bestemming van het huidige pand van de speelauto matenzaak wordt omgezet naar horeca, zoals het vroeger ook was. De plannen voor de kom van Re- nesse liggen ter inzage in het ge meentehuis tot en met 15 decem ber. Morgen wordt een inloop avond gehouden in het dorps huis van Renesse. Daar ligt het plan ter inzage en is wethouder R. van der Wekken aanwezig om vragen te beantwoorden. De ze avond begint om 19.30 uur. gnrFsme Soesman UlKZEE - De Schouwen- 'uivelandse politiek maakt zich ernstig zorgen over de loka le economie. De omzetontwikke lingen in alle sectoren blijven achter bij de rest van Zeeland. Een eenduidige oplossing ont breekt. )e SGP ziet in de ontwikkeling ran het Business Park langs de ?eg naar de Val in Zierikzee een mogelijkheid om de neer waartse spiraal om te buigen, jok de uitbreiding van het Zie- ikzeese bedrijventerrein De iuidhoek en het bedrijventer- ein in Bruinisse worden door confessionele partij in de al- remene beschouwingen aange- iaald als positieve ontwikkelin gen Diverse partijen (LSD, fVD en PvdA) geven tegelijker tijd aan dat er bij kleine kernen veneens bedrijventerreinen 'op iaat' mogelijk moeten zijn. De racties WD en LSD hameren daarbij op soepele regelgeving en een snelle afhandeling van rocedures om te voorkomen dat nieuwe initiatieven stagne en. Door de PvdA wordt boven dien een goede communicatie met het bedrijfsleven gezien als nstrument om het tij gunstig te eren. lokaal inkopen tiert! wil zelfs nog verder gaan. je fractie dringt aan op het zo- reel mogelijk lokaal inkopen en ebraik maken van lokale mens- racht. Daartoe moet de gemeen- e dan wel weten welke produc ten en diensten er op Schou- ren-Duiveland te koop zijn, telt de fractie. Ze pleit in dat erband voor een (via een pu- liek-private samenwerking tot itand te brengen) databank waarin die informatie te vinden |s. In de in augustus gelanceerde gemeentelijke nota Inkoop en Aanbesteding geeft overigens tiook de gemeente Schouwen-Dui veland aan dat het aantrekke lijk kan zijn binnen de eigen ge- ifneente te 'shoppen', maar dat Bat niet altijd strookt met de Eu ropese richtlijnen. Door bepaal de eisen te stellen aan service en klachtopvolging kan het in con tact komen met regionale leve ranciers wel worden gestimu leerd. Dat is echter geen garan tie dat er ook met die leveran cier gewerkt zal gaan worden. De fractie Alert! vraagt het col lege van burgemeester en wet houders verder onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden die er zijn om startende onderne mers te ondersteunen door ge meentelijke heffingen te vermin deren dan wel kwijt te schelden. Het midden- en kleinbedrijf (mkb) is een belangrijke motor van de economie. Administratie ve lastenverlichting voor deze sector is een goede zaak, vindt de Schouwen-Duivelandse par tij. Bovendien krijgt het mkb dan ook wat terug voor de loka le lasten die door de sector wor den betaald. MIDDELBURG - Saxofonist René Everts (15) staat don derdag in de landelijke finale van de Scholierentour. De Middelburgse scholier is één van de vier jongeren die door de jury zijn uitgekozen voor de eindstrijd. Uit provinciale voorronden rolden elf winnaars. In thea ter Orpheus in Apeldoorn neemt de Middelburger het op tegen zangers Tom Schraven (17) uit Angeren en Roxanna Verhoekend (20) uit Hoogezand en Sandra Smit (14) uit Zeist die zingt en piano speelt. De winnaar mag zich Muzikaal Talent 2005 noemen en krijgt een eigen cd en videoclip. De Scholierentour is een wedstrijd waarin jonge muzikale talenten met én zonder handicap het tegen elkaar opnemen. HANSWEERT - De uitslaande brand die vrijdagavond een woning aan de Oudepolderstraat in ITansweert groten deels in de as legde, is zo goed als zeker veroorzaakt door een storing in computerapparatuur. De politie heeft dit gisteren bekendgemaakt na onderzoek door de technische recherche en een verzekeringsexpert. Volgens een woordvoerster van de politie is er in elk geval geen sprake geweest van brandstichting. Vrijdagavond de den in de buurt direct al verhalen de ronde dat de bewo ner van het verwoeste huis zelf de brand zou hebben aan gestoken. GOES - Een bewoner van de Westerstraat in Goes heeft in de nacht van zondag op maandag een inbreker betrapt in zijn woning. Hij werd wakker van het gestommel en stond, toen hij beneden kwam, oog in oog met de dief. Die ging er direct vandoor. De bewoner mist een klein geldbe- drag. MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog eiste gisteren in Middelburg tegen een notoire winkeldief uit Vlissingen voor de diefstal van een chocoladereep van 67 eurocent een week gevangenisstraf plus twintig uur werk straf. Zover wilde politierechter F. van Hemert-Meeuwis niet gaan. „De diefstal is de moeite niet, maar hij blijft wel aan de gang. De vijftigjarige man had 17 juni in een Vlissingse super markt de chocoladereep weggenomen. De politierechter kwam uit op 34 uur werkstraf. In de strafmaat werd mee genomen dat de Vlissinger nog in zijn proeftijd zat van een veroordeling voor een diefstal. AXEL - Een 23-jarige automobilist uit Axel moest gister middag zijn rijbewijs inleveren, omdat hij veel te hard reed. Op de Langeweg in zijn woonplaats reed de man 130 kilometer per uur, terwijl hier een snelheidslimiet geldt van tachtig kilometer. Op de Kijkuit in Axel, waar zestig kilometer per uur mag worden gereden, bereikte de man een snelheid die daar bijna het dubbele daarvan bedroeg: zo'n 118 kilometer per uur. De automobilist kreeg eveneens een boete. dinsdag 8 november 2005 s 13 GOES - Het staatscircus van Moskou-holiday slaat zijn ten ten weer op in Goes. Van mor gen tot en met zaterdag kunnen bezoekers genieten van een klas siek circusprogramma. Circus, zoals circus hoort te zijn' is het motto van het tour pee 2005. Aan het circus werken [artiesten mee uit onder meer [Rusland, Azerbeidzjan, Oekraï ne, Georgië, Letland, Polen, Roe menië en Nederland. iEr zijn acrobaten, jongleurs en [clowns. Ook worden acts opge roerd met katten, honden en gaarden. De circustent, die weer [opgezet wordt op het Molen plein, biedt plaats aan ruim [1200 bezoekers. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Iel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Melita Lanting RENESSE - Zeven jaar na de on dertekening van de overeen komst gaat het er nu dan toch van komen. De ontwikkeling van het nieuwe kampeerterrein aan de Rampweg kan, als het meezit, binnenkort van start gaan. Het terrein is compensatie voor de inmiddels gesaneerde camping Prinsenhoeve in Renes se. Het terrein aan de Rampweg is nu nog één grote, woeste vlakte met dikke klompen zandgrond. Langs de randen wapperen al maanden een paar banieren en wordt reclame gemaakt voor de luxe chalets die gebouwd gaan worden. De eerste schop moet echter nog steeds de grond in, de toestemming laat veel langer op zich wachten dan gehoopt was. „Wij hadden gehoopt om voor uitlopend op de definitieve toe stemming voor eigen rekening en risico te kunnen beginnen maar het college houdt vast aan de procedures en wil daar niet aan meewerken", vertelt M. Ruijtenberg van de camping. „Zoals het er nu uitziet kunnen we begin volgend jaar starten met de aanleg van wegen, riole ring en elektriciteit." De geschiedenis van nieuwe camping kenmerkt zich door ver tragingen. In 1998 onderteken- Er ligt een aanzet tol een aarden wal, maar verder gebeurt er voor alsnog nog weinig. Terwijl de nieuwe camping Prinsenhoeve dit jaar al open had moeten zijn. foto Dirk-Jan Gjeltema den de gemeente en eigenaar A. Ruijtenberg van de Prinsen hoeve een overeenkomst om de camping in Renesse te saneren. Het bedrijf moest plaatsmaken voor natuur. In 2000 werd de lo catie aan de Rampweg aangewe zen als compensatie voor Ruij tenberg. Dit stuitte op grote weerstand bij stichting Schoon Genoeg, Plus-Min en Stad en Lande. Zij gingen tot en met de Raad van State om de komst van de tegen te houden, zonder succes overigens. Een jaar geleden zijn de be zwaarprocedures beëindigd en intussen is het nodige grond werk verzet. Grote trekkers met daarachter wagens volgeladen met zandgrond hebben af en aan gereden om langs het ter rein wallen neer te leggen. Daar komt straks het groen op te staan wat de camping aan het zicht moet onttrekken, maar het wachten is dus op de definitieve goedkeuring van het plan. „Als het goed is, ligt het plan binnen kort ter inzage", zegt Ruijten berg. Hij verwacht niet daar daar nog problemen over ont staan. „Het feit dat daar een camping komt, ligt nu vast. Hooguit kan iemand want vin den van de plaats van een toilet gebouw." Verloren seizoen Zodra het definitieve groene licht wordt gegeven, gaat Ruij tenberg beginnen. „Dan hebben we ongeveer zeven maanden werk voor alles er ligt." Hij heeft het dan over wegen, stroom, water of riolering. Daar na wordt begonnen met de bouw van de chalets. „Dat bete kent dat komend seizoen ook grotendeels als verloren be schouwd moet worden en dat is een tegenvaller. Niet alleen voor mij, maar ook voor de mensen die al een chalet hebben ge kocht. Zwart-wit gesteld had den we zelfs al in 2005 moeten draaien." Dat het allemaal zo lang heeft moeten duren, ligt volgens Ruijtenberg mede aan de ge meentelijke organisatie. Per soneelsgebrek bij de afdeling ruimtelijke ordening en het feit dat vooraf niet duidelijk wordt welke papieren de gemeente no dig heeft om een vergunning te verlenen, hebben veel tijd ge kost. door Aector Dooms MIDDELBURG - Het geweldda dige optreden van twee Vlissin- gers (26 en 34 jaar) en een 31-ja- rige man uit Middelburg is giste ren door de Middelburgse poli tierechter bestraft met boetes van van 225, 260 en 500 euro. Samen met een vierde verdach te, die zich later voor de rechter moet verantwoorden, lieten de mannen zich in de nacht van 5 april per taxi vervoeren naar een appartementencomplex in Vlissingen. Daar wilden ze de man, van wie ze nog spullen te goed hadden, ter verantwoor ding roepen. Toen de deur van de woning van de huisbaas, bij wie het slachtoffer een kamer huurt, niet werd opengedaan, schopten en sloegen ze tegen de voordeur. Politierechter F. van Hemert- Meeuwis kon zich voorstellen dat de man het drietal irriteert. „Maar jullie mogen niet voor ei gen rechter spelen." (Advertentie) DONDERDAG 10 NOVEMBER ATMOSFEER - BLOEMBINDERIJ TRAA - PARFUMERIEËN DROGISTERIJEN WIJNSPECIAALZAAK 12% OF MEER HOED GEZIEN - Hanny Mallekote - presenteer! een bijzondere collectie hoeden speciaal op maat gemaakt. LANGE DELFT 16 MIDDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43