voortrekken N57 weer in beeld Verbijstering over ruwe uitzetting PZC Inwoners Kerkwerve tevreden over uitleg onderzoek kanker 7D haalt oud plan uit de la om verkeersdruk dammenroute te verlichten VVD en LSD: vrijwilligers in Welzijnshuis Celstraf voor terroriseren moeder VERLICHTEN Zeeuwen domineren NK vissen LSD vindt picknickplekken te duur Vervolg actie voor Sri Lanka Succesvolle eerste Krabbe-trofee zeeuwse almanak Zo koud al? „edactie: 0113-315649 «w.pK-nl Kedactieapzc.nl ostbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520: is-Vlaanderen: 0114-372770; "anaal: 020-4562500. jinsdag 8 november 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland iRIKZEE - De toenemende verkeersdruk op de dammenrou- Kle geeft volgens de WD-fractie in de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad alle aanleiding het vroegere plan tot het doortrek- cen van de N57 opnieuw te gaan bekijken. De liberalen signale ren veel onrust bij de bevolking over de toenemende verkeersont- jjjkkelingen. Met name de havenontwikkelin- ,en in het Sloegebied en op de iaasvlakte versterken deze ver- Itrusting in hoge mate, meent de WD. De fractie pleit er in de jlgemene beschouwingen dan ook voor de eerder in de ijskast gezette plannen te hernemen. Ooit. wat het de bedoeling de N57 vanaf de Stormvloedkering Hoor te trekken naar de Brou- versdam. Volgens de WD zou Üt ook een prima oplossing zijn pm het verkeer op de Kraaijen- teinweg te ontlasten. )e ChristenUnie (CU) denkt in lezelfde richting, maar volstaat in de beschouwingen met de me iedeling een 'pro-actieve' hou ding van B en W te verwachten met betrekking tot eventuele ïlannen rondom de N57 én N59. Verder hamert deze fractie op iêt belang van goed onderhoud van de wegen. Reserve Het CDA komt in dat verband met een concreet voorstel. Deze fractie wil 750.000 euro toege- zien aan de reserve onder wegen en wil dat bedrag putten uit de algemene reserve van het Ontwikkelingsbedrijf. Volgens de christen-democraten zijn de beschikbare middelen voor wegenonderhoud in deze gemeente al sinds 2000 niet meer toereikend. Het huidige te kort is daardoor opgelopen tot bijna drie miljoen euro. Het CDA betreurt dat en beschouwt veilige, goed onderhouden we gen als een basisvoorziening. Ook de SGP is kritisch over het achterstallig wegenonderhoud. „De kwaliteit van het wegenstel sel zal aan minimale eisen moe ten voldoen om te voorkomen dat de weggebruiker schade zal oplopen. Er ligt hier risico in de sfeer van aansprakelijkheid", waarschuwt de SGP. Leefbaar Schouwen-Duiveland speelt in op vragen van onderne mers op Schouwen-Duiveland en zou graag vernemen hoe ver Rijkswaterstaat is met het on derzoek van het wegennet tus sen Haamstede en het Hellegats plein. Verder schrijft deze frac tie het aanleggen van veilige fiets- en wandelpaden te zullen steunen. De eenmansfractie van Lijst Raats spuwt haar gal over de in middels gelopen race met de Vroon weg en het autoluw ma ken van de Hogezoom tussen Re- nesse en Haamstede. Raats ver wijt het college in dit verband een veel 'te softe' houding ten opzichte van de Provincie. De WD betwijfelt of de der tig-kilometerinrichting in de kernen nog vervolmaakt moet worden. De fractie dringt aan op terughoudendheid. Volgens de WD zijn diverse kruisingen binnen de gemeente ten gevolge van het dertig-kilometerregime juist gevaarlijker geworden. De fractie zou graag zien dat het college de knelpunten eerst eens bespreekt met de stads- en dorpsraden. IZIEBIKZEE - De fracties van WD en Leefbaar Schou- |Wcn-Duiveland (LSD) vinden dat de Vrijwilligerscentrale een plekje moet krijgen in het nieu we Welzijnshuis voor Schou- iwen-Duiveland. Deze organisatie ressorteert on- 'Öer de Stichting Werksaam. De tadsfractie van LSD dringt er lerhalve in de algemene be bouwingen op aan deze stich ting alsnog te betrekken bij het Welzijnshuis. Tot nu toe is Stichting Werk saam buiten de deur van het Welzijnshuis gehouden, omdat deze organisatie niet (meer) (meedeelt uit de gemeentelijke Het plan de N57 door te trekken vanaf de Stormvloedkering naar geleid. de Brouwersdam staat al jaren in de ijskast, zodat het verkeer over de Kraaijensteinweg moet worden foto Dirk-Jan Gjeltema Pe WD-fractie pleit voor het fa- eiliteren van vrijwilligers door middel van cursussen en trainin gen. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - In het hulpverleningscircuit is met ver bijstering gereageerd op de hard handige uitzetting van een So- malisch gezin uit het asielzoe kerscentrum in Burgh-Haamste- de. De moeder is met geweld af gezonderd van haar jonge kinde ren en daarmee zijn grenzen overschreden, vinden gezinsver- zorgende Coretta de Bruin en (Advertentie) Woensdag 30 november 2005 EvenTron Rosmalen BZW-CONGRES Dromen, denken, durven en doen! Dat is de essentie van ondernemen. Centraal thema tijdens het congres met de Brabants Zeeuwse Werk geversvereniging is de vraag hoe het ondernemerschap er anno 2005 in Brabant en Zeeland voor staat. ÏÏjdens het congres worden resultaten van een onderzoek gepresenteerd. Succesvolle ondernemers en specialisten zullen in een interactieve discussie, onder leiding van de ervaren jour nalisten Frits Wester en Sjors Frölich, hierop reageren. dot congres wordt afgesloten met een oorrel en diner 'Ondernemen in de keuken', waarbij er gelegenheid is tot napraten met collega-ondernemers. Wilt u dit congres bijwonen? Kijk op www.bzw.nl of stuur een e-mail naar artz@bzw.nl en u ontvangt een uitnodiging. De kosten bedragen 75,- (p.p. excl. BTW) voor niet-BZW-leden en 50,- voor leden BZW. Er is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Bent u enkel geïnteresseerd in de uitkom sten van het onderzoek? Stuur dan een e-mail met uw adresgegevens en u ont vangt na afloop het congresmagazine. V A AKD J Prinsen tmtMt VanWijmen van kinschot Bankiers BN/DeStem PZC Brabants Dagblad Eindhovens Dagblad vluchtelingenwerker Ko de Vis- Het gezin (moeder, twee jongens van 3 en 11 jaar en een dochter van 10) werd vrijdag door de vreemdelingenpolitie uit zijn ap partement gehaald en met ach- terlating van al zijn spullen naar het uitzetcentrum in Ter Apel gebracht. Dat gebeurde vol gens de autoriteiten 'met zachte dwang'. Habiba, de moeder, wei gerde mee te gaan, omdat haar oudste dochter, de twaalfjarige Dina, de avond tevoren was weg gelopen om aan de uitzetting te ontkomen. Volgens omstanders werd ze vervolgens door zes agenten aan handen en voeten naar de bus gesleept en daar, in afzondering van haar kinderen, achter de geluidswerende gla zen afscheiding geplaatst. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter F. van He- mert-Meeuwis heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Sas van Gent voor het terroriseren van zijn moeder veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk. Ook werd de man een contact verbod opgelegd. De Sassenaar is al jaren bezig zijn moeder geld af te persen. Dat doet hij door haar te bedrei gen met de dood, en door brand stichtingen en vernielingen. In de nacht van 25 op 26 mei pro beerde de man voor de zoveelste keer zijn moeder geld af te trog gelen door haar en haar nieuwe partner angst aan te jagen met dreigende telefoontjes. De politierechter tilde zwaar aan de terreuracties van de Sas- „Stuitend en onmenselijk", vindt De Bruin dat ook de kinde ren dit hebben moeten meema ken. „Ze mochten niet eens bij haar om elkaar te troosten! Ik sprak een buurvrouw van Ha biba en zij zei niet te kunnen begrijpen dat zoiets in een de mocratisch land als Nederland kan gebeuren. Een gevaarlij ke misdadiger pak je met zes man op. Niet een vrouw die alleen maar over de rooie is en die gewoon tot. bedaren moet worden gebracht. Het is toch logisch dat ze zich verzet? Haar oudste dochter is kwijt, dan wil je als moeder toch niet weg?" Over de verblijfplaats van Dina was gisteren nog niets bekend. Mogelijk houdt ze zich schuil bij vrienden, maar het risico be staat dat het meisje met verkeer de mensen in aanraking komt. „Al zou ze alleen maar even la ten weten dat ze veilig is, dan kan ik dat in ieder geval aan haar moeder laten weten", zegt De Bruin. De gespecialiseerd verzorgster kwam tweeënhalf jaar geleden in contact met het Somalische gezin. Door de traumatische er varing in hun geboorteland - de vader van het gezin is voor de ogen van moeder en dochter ver moord - waren met name Habi ba en Dina er psychisch en daar door ook lichamelijk slecht aan toe. Met kleine stapjes ging het hen steeds een beetje beter, al dus De Bruin, totdat ze een paar maanden geleden'een afwijzing van de asielaanvraag kregen. „Habiba was weer helemaal te rug bij af. Psychisch zit ze er vol ledig doorheen. Ze eet nauwe lijks en is ziek. De kinderen zijn ontzettend bang. Ze lijden enorm onder de gedachte dat ze worden teruggestuurd naar So malië. Ze zijn hier voor een groot deel opgegroeid, het jong ste kind is zelfs in Nederland ge boren, ze spreken en schrijven de taal, hebben hier vriendjes. Ook het feit dat dit gebeurt tij dens het Suikerfeest, één van de hoogtepunten in de islamitische godsdienst, zie ik als een totaal gebrek aan respect voor een an der geloof en cultuur." Klacht Vluchtelingenwerker De Visser werd gisteren bijgepraat over het voorval. Vrijdag was het kantoor van de organisatie in het azc Burgh-Haamstede dicht. Volgens de coördinator kan de wijze waarop de uitzetting ver liep door het machtsvertoon 'nauwelijks meer worden gespro ken van zachte dwang'. Hij be kijkt in overleg met de advocaat van het gezin welke grenzen pre cies zijn overschreden en of er een juridische grond is om een klacht in te dienen. „Dat kan ik zo uit de losse pols nog niet zeg gen. Voor ons is dit ook geen da gelijkse kost, gelukkig niet." pagina 14 Verdonk doet haar best voor asielzoekerscentrum Advertentie tacv°v Onze lezers zoeken uw vacature! 77% van de mensen die werk zoeken in de zorgsector zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de zorgsector. het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen Eltink Projectmeubileririg Zeeland s-Gravenpolderseweg 37 Goe*sp{)6 1 ZOUTELANDE - De vijftienjarige Arjan van Moort uit Sint-Philipsland is afgelopen weekeinde in Zoutelande Nederlands kampioen kustvissen geworden bij de B-junio ren (elf tot en met vijftien jaar). Thomas van Sluijs uit Zoutelande won het NK bij de A-junioren. Van Moort maakte indruk met zestien gevangen vissen die samen 3,71 meter maten. De vangst, die bestond uit wijting, gul, bot, zeebaars, schar en steenbolk, werd teruggezet in zee. De winnaars kregen een Delfts blauw bord, een medaille en een bos bloemen. ZIERIKZEE - De fractie van Leefbaar Schouwen-Duive land (LSD) keert zich tegen het kunstzinnige picknick- plekken-project in deze regio. De lokale partij schrijft dat in de algemene beschouwingen op de begroting voor het komend jaar. LSD laat weten in principe niet negatief te staan tegenover het aanleggen van picknickplekken in het algemeen op dit eiland. Het kunstproject in de huidi ge vorm wijst LSD echter van de hand. De letterlijke moti vatie daarvoor luidt: „Plet is geen bezinning op een betere toekomst door de werkelijk absurd hoge kosten." ZIERIKZEE - De Stichting Kumari helpt Sri Lanka komt met een cd, waarvan de opbrengst bedoeld is voor hulp aan slachtoffers van de tsunami die Azië eind vorig jaar trof. De vier Srilankaanse en vier Nederlandse liedjes worden gezongen door vijf verschillende kinderkoren uit Zierikzee, Bruinisse, Kerkwerve, Renesse en Middelhar- nis. De muziek wordt morgen onder leiding van Mar van der Veer opgenomen in Studio II in Ouwerkerk. De bene- fiet-cd wordt 26 november gepresenteerd met een bijeen komst in de gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. Behalve de vijf kinderkoren treedt dan ook de Goese troubadour Theo Teijlingen op. De stichting rond de Zierikzeese Kumari Bevelander legt zich speci fiek toe op de bouw van een flat waar zestien gezinnen in kunnen wonen en de bouw van een babykliniek. WESTENSCHOUWEN - De eerste wedstrijd om de open Krabbe-trofee is gewonnen door B. van de Hoek van de hengelsportvereniging uit Ter Heijde. Met in totaal 121 centimeter vis sleepte hij bovendien de begeerde zilveren mustadhaak in de wacht, die beschikbaar was gesteld door een landelijk hengelsportblad. Aan de wedstrijd op het strand bij Westenschouwen deden 134 vissers mee. De organisatie was in handen van de plaatselijk hengelsport vereniging De Krabbe. door Melita Lanting KERKWERVE - „Een goede bij eenkomst, heldere uitleg en ver der moeten we maar afwach ten." De inwoners van Kerkwer ve maakten gisteravond weinig woorden vuil aan de voorlich tingsbijeenkomst, in het dorps huis. Tijdens een besloten bijeen komst hebben de bewoners uit leg gekregen over het onderzoek naar kankergevallen in hun woonplaats. Tijdens de bijeenkomst is uitleg gegeven door huisarts Audier en onderzoeker H. Jans van de GGD West-Brabant. Volgens Audier is er niets aan de hand in Kerkwerve. „Ik heb van de afge lopen vijf jaar de sterfgevallen nagekeken en de situatie in Kerkwerve is niet anders dan in de andere dorpen van mijn prak tijk." Deze conclusie wiï onder zoeker Jans nu nog niet onder schrijven. „Hij praat over een beperkt onderzoekje over vijf jaar. De mensen in het dorp heb ben het over 25 jaar." Volgens Jans is het van belang dat goed onderzocht wordt of er reden is tot ongerustheid. Als er niets aan de hand blijkt te zijn, dan houdt het op. „Dat wil overi gens niet zeggen dat dan ook di rect alle onrustgevoelens weg zijn." Het onderzoek is een initiatief van de dorpsraad Kerkwerve. Uit deze eerste inventarisatie is gebleken dat - statistisch gezien - het aantal gevallen van kanker in Kerkwerve uit de pas loopt met het landelijk gemiddelde. Ook is duidelijk geworden dat onder de mensen met kanker het aantal gevallen van borst kanker hoger is dan andere vor men van kanker. De ziektegeval len concentreren zich in de Vloedstraat en directe omge ving. „En niet in de Simons- kerkestraat, zoals hier en daar genoemd wordt", zegt voorzit ter R. de Kan van de dorpsraad. De GGD West-Brabant onder zoekt of er terecht sprake is van verontrusting. Daarbij wordt on der meer gekeken naar factoren die het aantal ziektegevallen beïnvloeden. Leeftijd is één van die factoren. In een vergrijsde groep komt vier maal zo vaak kanker voor als in een vergelijk bare groep met een doorsnee leeftijdsopbouw. Daarnaast is kanker een veel voorkomende ziekte. Eén op de drie a vier per sonen krijgt te maken met kan ker en daarvan zal één op de drie sterven. Maar ook zaken als voeding of leefstijl spelen een rol bij de ziekte. De bijeenkomst in het dorpshuis komt twee weken nadat het ge meentebestuur naar buiten is ge treden over deze zaak. In die twee weken is veel over de inwo ners heen gekomen. Loco-burge meester A. Croné geeft toe dat dit onhandig is geweest. „Het is inderdaad vervelend dat men sen deze dingen in de krant heb ben moeten lezen." Het onderzoek is begin januari klaar. Dan worden de inwoners van Kerkwerve direct geïnfor meerd. Een beetje verstoord keek de Vlissingse automobilist dezer dagen op Neeltje Jans naar het mobiele informatiebord dat in de verte stond te knip peren. Ongeluk, politiecontro le, wegonderhoud? In elk ge val een bron van vertraging en hij was al laat. Dichterbij gekomen maakten zich andere gedachten van hem meester. Zo vroeg hij zich af of het weerpraatje van Marjon de Hond de avond te voren wel goed tot hem ivas doorgedrongen en hij brak zich het hoofd over de vraag waar hij jaren geleden zijn schaatsen had opgeborgen. Want op het mobiele bord flitste onverbiddelijk een pijl met tekst 'Rayonhoofdendag'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41