Kritiek op Kamersteun aan jonge huizenkoper PZC Commissie wil eenheid in doelgroepenvervoer goed-nieuwsprofeet Donner bezoekt jonge-moedercentrum Donna Direct vertrouwen, direct zakelijk krediet Starter heeft niets aan afschaffing overdrachtsbelasting Balkenende als Universiteit zoekt nerveuze honden Echtscheiding ook bij 2de generatie Oud-arbeidsongeschikten veel ziek Rij-examenfraude met sigaretten Dieren thema Kinderboekenweek 1| Pillen kopen via online apotheek niet zonder risico Zoektocht naar baas Grolsch is uitgebreid naar jaarcijfers vragen we meestal niet dinsdag 8 november 2005 uan onze redactie economie EINDHOVEN - Afschaffing van de overdrachtsbelasting heeft geen nut voor starters op de wo ningmarkt. Als de maatregel wordt doorgevoerd, profiteren alleen mensen die al een woning hebben. Zij kunnen hun huis te gen hogere prijzen in de markt zetten. Bat stelt de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) en de Rabobank in reactie op de wens van een Kamermeerder heid om mensen die voor het eerst een huis kopen geen belas ting te laten betalen. Nu moet ie dere koper 6 procent van de koopprijs aan overdrachtsbelas ting betalen. ,,Ik vind het een sympathiek idee, maar het gaat de starters op de huidige woningmarkt niet jhelpen", aldus Willem Aarts van de Rabobank. „Het pro bleem voor starters is dat er te weimg aanbod van goede koop- jen huurwoningen is. Dat los je met op met het afschaffen van de overdrachtsbelasting. Deze maatregel zorgt er in de huidige markt voor dat mensen die al leen woning in eigendom heb ben, het voordeel incasseren." [Volgens de Rabobank ontvangt de schatkist dankzij de over drachtsbelasting jaarlijks een bedrag tussen de 2 en 3 miljard 'euro. Staatssecretaris J. Wijn Illegale Chinezen ASSEN - De vreemdelingendien sten van Drenthe, Friesland en Groningen hebben 49 illegalen opgepakt die werkten in Chine- 'seeetgelegenheclen. De diensten onderzochten in totaal zestig res taurants. De opgepakte illega- ilen hebben vermoedelijk allen de Chinese nationaliteit, liet een 'woordvoerder van de Drentse politie gisteren weten. ANP Hoge energieprijs bedreiging voor duizenden banen DELFZIJL - De hoge energie prijs in Nederland vormt een be dreiging voor tienduizenden ar beidsplaatsen. In de industrie lo pen 18.000 arbeidsplaatsen ge vaar. Als de toeleveringsbedrij ven worden meegerekend, zijn het er 56.000. Dat zei J. Jongejan, voorzitter van de CNV Bedrijvenbond, gis teren tijdens een demonstratie in Delfzijl van vakbonden, be drijven en ondernemingsraden i de hoge energiekosten. Aan de demonstratie namen vol gens de vakbond ongeveer dui zendmensen deel. De stroomprijs ligt in Neder land 20 procent hoger dan in de buurlanden. Dat leidt tot oneer lijke concurrentie en als daar aan niets wordt gedaan, loopt in Nederland de werkgelegenheid gevaar. De vakbonden en de onderne mingsraden riepen de overheid op om actie te ondernemen. ANP van Financiën gaf gisteren aan dat deze inkomsten noodzake lijk zijn en dat voor starters geen uitzondering kan worden gemaakt. Aarts: „Misschien heeft het af schaffen in een volgende kabi netsperiode meer kans van sla gen. Wij hopen overigens dat de overdrachtsbelasting op termijn helemaal verdwijnt. In feite is het een boete die staat op verhui zen. Het belemmert de doorstro ming op de woningmarkt en zorgt voor drempels op de ar beidsmarkt. Mensen verhuizen bijvoorbeeld niet snel voor een nieuwe baan. Volledige afschaf fing van de overdrachtsbelas ting zou een geweldige impuls voor de binnenlandse economie kunnen betekenen." Ook de NVM ziet liever dat het afschaffen van de overdrachts belasting breder wordt getrok ken dan de starters. „Als je het tot die groep beperkt, zullen de huizenprijzen aan de onderkant van de markt gaan stijgen", voorspelt Zef Alberti, voorzitter van de NVM in Zuidoost-Bra bant. „Als de woningschaarste niet wordt aangepakt, blijft er een onbalans in de markt." Alberti vindt dat eerst een dui delijke definitie van het begrip 'starter' moet zijn, alvorens er regelgeving komt. „Het kan zijn dat iemand een eerste woning koopt en daar 500.000 euro voor neertelt. In de huidige definitie wordt diegene gezien als star ter, maar het lijkt me duidelijk dat zo iemand niet ondersteund hoeft te worden." GPD doorMartijn Kamans DEN HAAG - Goed nieuws is ook nieuws. Die stelling verde digde premier Balkenende giste ren tijdens een bijeenkomst in Den Haag waar een boek werd gepresenteerd over het NOS Journaal. Die nieuwsrubriek be staat in 2006 vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan schreef Ad van Liempt het boek Het Journaal, 50 jaar achter de schermen van het nieuws. De productie beschrijft de afge lopen vijftig jaar van 'het meest succesvolle nieuwsprogramma van Nederland'. Balkenende liet blijken dat kritische (zelfreflec tie nodig is en blijft. Het journa listieke adagium dat goed nieuws geen nieuws is, waagde hij te betwijfelen. „Er is meer dan alleen chaos en ellende in de wereld. Het brengen van meer evenwicht in de berichtge ving is van belang. Pas op voor cynisme in de nieuwsberichtge ving." Journaal-hoofdredacteur Hans Laroès gaf aan dat hij zich zor gen maakt over de toekomst van het omroepbestel. Door de geplande omroephervormingen per 2008 bestaat de kans dat er minder mensen naar de publie ke netten zullen kijken. „Ik heb begrepen dat het budget dat ge reserveerd wordt voor nieuws niet omlaag gaat. Ik moet de cij fers nog zien, maar daarover be staat geen vrees. Maar een be dreiging is wel, dat we moeten gaan uitzenden in een minder populair systeem." ANP WAGENINGEN - Dierwetenschappers van de Wagenin- gen Universiteit zoeken honden, die niet alleen thuis kun nen blijven. Zulke honden breken de boel af, zeggen de on derzoekers, maar het is onbekend hoe het komt dat som mige honden er helemaal niet tegen kunnen, terwijl ande re er totaal geen moeite mee hebben. Volgens de dierwetenschappers zijn er relatief veel hon den die niet alleen thuis kunnen blijven. Ze gaan janken, blaffen, plassen en vernielen. De onderzoekers willen zul ke honden in een speciaal ingerichte kamer op de universi teit observeren met en zonder hun baasjes. ANP VOORBURG - De kans dat kinderen die een echtschei ding van hun ouders hebben meegemaakt, later ook schei den, is ruim twee keer zo groot als die van kinderen zon der gescheiden ouders. Dit blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Het CBS bekeek na twintig jaar de huwelijkse staat van mensen die tussen 1977 en 1981 zijn getrouwd. Daarbij bleek dat van degenen wier ouders uit elkaar waren, ruim 40 procent zelf ook scheidde. Van de getrouwde personen zonder gescheiden ouders was dat minder dan 20 procent. ANP VOORBURG - Gedeeltelijk arbeidsongeschikten en voor malig arbeidsongeschikten met een baan zijn vaker ziek dan een gemiddelde werknemer. Onder arbeidsongeschikten met een baan was het ziek teverzuim in 2002 8,9 procent en onder voormalig arbeids ongeschikten 10,7 procent. Het gemiddelde verzuim kwam dat jaar uit op 5,3 procent. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. ANP APELDOORN - Met de aanhouding van acht mannen en twee vrouwen denkt de politie een nieuwe en veelvuldig toegepaste methode van fraude tijdens theorie-examens voor rijbewijzen,te hebben ontdekt. De hoofdverdachte, een 43-jarige man uit Amsterdam, werd op 1 november aangehouden in het examencentrum van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen in Apeldoorn, meldde de politie gisteren. De man gaf de kan didaten via een zender trilsignalen over de juiste antwoor den. De kandidaten hadden ieder een ontvanger, verbor gen in een sigarettenpakje, bij zich. ANP AMSTERDAM - 'De leeuw is los! - Boeken over dieren' is het motto van de Kinderboekenweek van volgend jaar. Bibi Dumon Tak schrijft het geschenk voor het culturele evenement, dat loopt van woensdag 4 (Werelddierendag) tot en met zaterdag 14 oktober. Het geschenkboek wordt een non-fictieverhaal over die ren, zo liet een woordvoerster van Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek gisteren weten. De leeuw is los! is ontleend aan een gedicht van Annie M. G. Schmidt. ANP HENGELO - Minister Piet Hein Donner van Justitie bracht gisteren een bezoek aan het jonge-moedercen trum Donna in Hengelo. Tijdens een rondleiding door het centrum raakte hij 'in gesprek' met Delano (1 jaar), het kindje van een jonge moeder die door Donna wordt begeleid. Achter hem de dreumes Sam, die even later een hand kreeg van de minister. Donner was onder de indruk van de hulp die Hengelo biedt aan de jonge vrou wen. „Dit is een uitstekende aanpak. Als je niet vroeg in grijpt - en moeders helpt hun kinderen op te voeden - kom je de problemen later tegen", stelde de bewinds man. foto Dinand Buisman door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Medicijnen bestel len via internet kan gevaarlijk zijn. Sommige online apotheken ver strekken geneesmiddelen zon der dat ze verder ook maar iets afweten van (het medisch dos sier van) de patiënt. Patiënten die meerdere medicijnen gebrui ken, lopen zo het risico dat ze pillen krijgen die eikaars wer king versterken of juist uitscha kelen. Dat kan fatale gevolgen hebben. „Het kan helemaal ver keerd uitpakken als een medi cijn dat je hard nodig hebt, plot seling minder goed werkt", zegt de koepelorganisatie van apothe kers KNMP. Deze komt binnen kort met eisen waaraan de onli ne apothek moet voldoen. GPD (Advertentie) door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het doelgroepen- vervoer in Nederland moet klantvriendelijker worden en daardoor gemakkelijker voor ge bruikers. Dat kan door de huidi- 1?oe*A is- P^M£- ge wirwar van regelingen en geldstromen te bundelen en in elke gemeente één loket in te voeren. Die aanbeveling is gisteren in Den Haag gedaan door een com missie onder voorzitterschap van de Goese burgemeester D. van der Zaag. De commissie Van der Zaag vertegenwoordigt cliëntenorganisaties voor oude ren en gehandicapten, de reizi gersorganisatie Rover en brancheorganisaties van aanbie ders van doelgroepenvervoer. In Nederland bestaan tal van re gelingen voor het vervoer van bijvoorbeeld gehandicapten en zieken, maar ook van leerlingen. Door die te bundelen kan meer geld worden vrijgemaakt voor de daadwerkelijke uitvoering, aldus de commissie. Gebruikers moeten hun vervoersvraag kun nen neerleggen bij één loket. De commissie vindt dat het openbaar vervoer (inclusief re giotaxi) toegankelijker moet worden voor mensen met een functiebeperking. Zolang dat niet het geval is, moeten specifie ke regelingen worden getroffen. Uiteindelijk moet het recht op vervoer overal hetzelfde zijn, van Roodeschool tot Sluis, aldus Van der Zaag bij de presentatie van zijn rapport. Voor de ene regio is de kwestie van het doelgroepenvervoer rele vanter dan voor de andere, gaf hij na afloop aan. In Zeeland is het aanbod van openbaar ver voer al geringer dan in de Rand stad. Dat maakt het tot een gro tere opgave de voorzieningen op peil te houden. In een aantal ge vallen is maatwerk nodig. „Het moet niet zo zijn dat straks ge zegd wordt dat dat te duur is. Mensen in Zeeland hebben even veel recht op vervoer als die in Den Haag." Van der Zaag pleit ook voor een landelijk protocol voor de indi catie of iemand in aanmerking komt voor speciaal vervoer. Dat zou bijvoorbeeld een oplossing kunnen bieden voor problemen die onlangs aan het licht kwa men bij het vervoer van Zeeuw se patiënten naar revalidatiecen tra in Goes en Terneuzen. Om dat zorgverzekeraars in veel ge vallen de vergoeding voor taxi vervoer weigeren, laten veel Zeeuwse patiënten hun revalida tie noodgedwongen zitten. „Wij willen naar een protocol waarin de minimumeisen voor doelgroe penvervoer wettelijk worden vastgelegd", aldus Van der Zaag. Het advies van de commissie Van der Zaag loopt vooruit op plannen van het kabinet om ver- voersregelingen te bundelen. WELLINGTON - De zoekactie in Nieuw-Zeeland naar de ver miste helikopter met aan boord de Nederlandse Grolsch-mana- ger Guus Klatte (38) is gisteren uitgebreid. Twintig helikopters en reddings teams te voet zijn inmiddels op zoek naar het toestel, dat vrij dag van het radarscherm ver dween. In de Nieuw-Zeelandse media krijgt de verdwijning bij zonder veel aandacht. GPD Vertrouwen daar gaat het om, geen moeilijk gedoe bij de Postbank wanneer je als ondernemer een zakelijk krediet nodig hebt. Eén telefoontje is vaak genoeg. Ja vertrouwen, dat is de kracht van de Postbank. Bel 0900 0508 (5 cent p/m) of kijk op postbank.nl om te zien hoe makkelijk dat werkt. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van INGAè

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3