Elk kind naar zelfde basisschool PZC Feesten zijn hier supergezellig PZC Schelde gered met een kruisraket Echte 'dorpers' zestig jaar getrouwd MODEFAIR b 13 Dagverblijven overbodig als gehandicapte leerling naar regulier onderwijs gaat Roefeldag in Kapelle Derde rocknight Zeeuwen domineren NK vissen Diefstal crossmotor uit garage Goes René Everts in finale talentenjacht Lesvliegtuig stunt boven Schelde Staatscircus Moskou in Goes dinsdag 8 november 2005 HnnrRené Schrier MIDDELBURG - Als elke basis school nu eens één kind met een handicap zou adopteren, dan zijn er geen dagverblijvenmeer nodig. Zo filosofeerde P. van den Beemt, directeur van Ar duin, gistermiddag bij de ope ning van een symposium over in- Carnavalsseizoen VHEERENHOEK - Carnavals stichting De Koenkelpot uit 's-Heerenhoek opent vrijdaga vond het nieuwe carnavalssei zoen. De activiteiten beginnen om half negen in de Bierdulve door ilorpsblaaskapel De Koenkelpot- ters. In café De Kroon gaat het Vervolgens verder met een open bare vergadering waar het the ma van het nieuwe carnavalssei zoen bekend wordt gemaakt. Aansluitend wordt de film ge toond van het afgelopen sei zoen. Klokslag elf over elf wordt de nieuwe Prins Carnaval met gevolg voorgesteld. agenda \JTREEKACTIVITEITEN GOES Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver loop kleding en meubelen tbv maat- chappelijke dienstverlening; let Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: liljart voor ouderen, buurtwerk Goese 'older; "irotekerk, 13.30 uur: Carillonbespeling SjoerdTamminga; jvalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma «n CODP-patiénten, APELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo- i; 13 00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: /elfarewerk; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 4300-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13 30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- bics; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk, Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openïngstij- den.zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl clusief onderwijs in Middel burg. Inclusief onderwijs gaat uit van de gedachte dat alle kinderen, dus ook kinderen met een ver standelijke of lichamelijke be perking, naar de gewone school in de buurt kunnen gaan in plaats van hen af te zonderen op speciale scholen. Momenteel is er in Zeeland één inclusieve school. Dat is basis school De Wissel uit Vlissingen. Volgens Van den Beemt is het daar een groot succes. Het wach ten is op andere scholen die de draad oppakken, vertelde hij in een toelichting tussen de bedrij ven door. Hij gaf aan dat er ba sisscholen zijn die zo langzamer hand jaloers beginnen te wor den op het succes van de Wissel. En dat is een goede zaak, vond hij. Dat kan de aanzet zijn voor scholen om ook met inclusief on derwijs te beginnen. Het is van belang, aldus de Arduin-direc teur, dat alle betrokken partijen op één lijn zitten, als een school met inclusief onderwijs wil be ginnen. Dat onderstreepten ook G. van Hove, van de vakgroep orthope dagogiek van de Universiteit van Gent, en R. McCullough, consultant van het ministerie van onderwijs van Nieuw Zee land en deskundige van Unesco op het gebied van inclusief on derwijs. Profijt McCullough heeft veel ervaring met inclusief onderwijs. In Nieuw-Zeeland zijn geen bijzon dere scholen, vandaar dat inclu sief onderwijs daar vrij alge meen is. Zij gaf aan dat deze vorm van onderwijs goed is voor alle kinderen. Niet alleen de kin deren met een handicap hebben er profijt van, ook de andere kin deren nemen er wat van mee. Ze gaf de raad niet de verschillen te vrezen, maar profijt te trek ken uit de diversiteit. Van Hove en McCullough onderstreepten het belang van de betrokken heid van de oudei's. Niet alleen is dat goed voor de acceptatie en kan het praktisch zijn als een ouder een handje toesteekt; het bevordert ook de vorming van een netwerk waar de school weer zijn voordeel mee kan doen. Het symposium dat gisteren ge houden werd was vooral be doeld voor leerkrachten, direc ties en besturen uit het gewone en speciale basisonderwijs. Het is de bedoeling in januari een vervolgbij eenkomst te houden voor een breder publiek Dat al les in een poging inclusief onder wijs in Zeeland uitgebreider van de grond te krijgen, aldus Van den Beemt. KAPELLE - Stichting Jeugd werk Kapelle houdt morgen en 2aterdag voor de vijfde keer roe feldag. Tijdens de roefeldag nemen kin deren uit Kapelle een kijkje bij drie verschillende bedrijven in [Kapelle. De dag is bedoeld voor dnderen tussen de zes en de twaalf jaar. Ruim dertig bedrij ven en instellingen doen mee aan de roefeldag. :Dp 9 november verzamelen de anderen zich om 13.15 uur in iet jeugdcentrum Trinnety en op 12 november is dat om 9.15 ïur. Ze kunnen kijken achter de ichermen van een muziekvereni- ling, een uitvaartverzorger, een lutosloper, een hotel, een bakke rij of naar de wegenwacht gaan. Jeugdsoos De Sik is op vrijdag- en zaterdagavond de vaste ontmoetingsplaats voor veel Kamperlandse jongeren. door Cornelleke Blok KAMPERLAND - De blikjes energie drank gaan als warme broodjes over de bar. Het is vrijdagavond en de jeugd ver zamelt zich in de soos. Dat is vaste prik in Kamperland. Jeugdsoos De Sik be staat zondag 13 november vijfentwintig jaar. Ongeveer twintig jongeren staan in het kleurrijke zaaltje. Langzamerhand wordt het drukker. Sommigen hangen op de banken in de hoek, anderen spe len een potje tafelvoetbal of poolbiljart. De dj draait alvast warm en zet een har de beat op. Het is dan wel filmavond, maar daar hoort natuurlijk ook muziek bij. Richard Kouwer (23) is voorzitter en penningmeester van Stichting Instuif Kamperland. „De soos bestaat eigenlijk al langer hoor, maar de stichting is vijf entwintig jaar geleden opgericht." Sindsdien heeft de soos verschillende locaties en namen gehad. „Van 1989 tot 1993 heette het 'Bubbels', maar de Sik was toch gewoon de beste naam." De naam is een afkorting voor Stichting In stuif Kamperland en staat ook voor 'soos in Kamperland'. In 1999 was De Sik een jaar lang geslo ten, omdat er geen bestuursleden wa ren. „Toen begon het te kriebelen." Kou wer besloot actie te ondernemen en zorgde er met drie anderen voor dat er weer een nieuw bestuur kwam. Begin 2000 opende de soos opnieuw zijn deu ren. Inmiddels is de samenstelling van het vierkoppig bestuur alweer veranderd, maar Kouwer weet van geen ophouden. „Ik vind het leuk om iets moois neer te zetten. Het is elke keer weer een presta tie om de soos vol te krijgen." Echt vol is het eigenlijk alleen bij de the mafeesten, die het bestuur elke maand wel een keer organiseert. „We hebben al een beachparty gehad, een schuim- party en een Carribean party." De the mafeesten zijn altijd op zaterdagavond. „Op vrijdag zijn er rustige activiteiten als een filmavond, een dartavond of een poolbiljartavond." Daarnaast houdt De Sik een paar keer per jaar een kinderdis co voor kinderen van vier tot twaalf jaar. „Dan is het altijd heel druk. We moeten de kinderen dan zelfs in twee groepen opdelen." Kouwer kent alle jongeren die in De Sik komen. „Iedereen is altijd welkom maar we willen wel weten wie er bin nen is." Het bestuur heeft van iedereen een kopie van een legitimatiebewijs of een formulier met persoonlijke gege vens. De leiding wil zo bereiken dat het publiek uit jongeren tussen de twaalf en twintig jaar blijft bestaan. „Het is een jeugdsoos en daarom moeten we ons blijven richten op de jeugd." Om te vooi'komen dat er vervelende dingen ge beuren tijdens een soosavond, hangen ,er verschillende beveiligingscamera's in het gebouw. Het barpersoneel kan zo al les in de gaten houden. „Het is allemaal preventief, want er is nog nooit wat ge beurd." Vragenlijst Kouwer doet flink zijn best om zoveel mogelijk jongeren naar de soos te krij gen met de verschillende themafeesten maar ook door de inrichting regelmatig foto Willem Mieras te veranderen. En hij maakt elk jaar een vragenlijst, om de jongeren actief mee te laten denken over de soos. Robin van der Veer (16) uit Kamper land komt elke vrijdag en zaterdag in De Sik. „Ik kom hier, omdat iedereen hier naartoe gaat", zegt hij stoer. Eigen lijk is het ook een beetje noodzaak, laat hij weten. „Goes is te ver weg, ik wil graag iets in mijn eigen dorp hebben." Hij is wel te spreken over de feesten in De Sik. „Die zijn supergezellig." Ook Randv Heerenthals (13) vermaakt zich elke vrijdag en zaterdag in de jeugd soos. „Het is erg leuk, want ik heb hier al mijn maatjes om me heen." Hij komt vooral om te poolen en op de playsta- tion te spelen. Het is negen uur geweest en de film avond gaat nu echt beginnen. De dj neemt plaats aan de bar en draait een shagje. Een paar jongens slepen de ban ken naar het midden van het zaaltje. De lichten gaan uit en de jongeren kijken onderuitgezakt naar het grote scherm. Kouwer: „Het wordt Flodder, want de gemiddelde leeftijd is niet zo hoog van avond". Op zaterdag 21 november houdt De Sik een speciale feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum. door Cornelleke Blok WILHELMINADORP - 'Hulde aan het 60-jarig bruidspaar' prijkt er op de ereboog voor het huis van het echtpaar De Jon- ge-Kole uit Wilhelminadorp. De vlaggen hangen uit, want het echtpaar viert maandag hun dia manten bruiloft. Negentien en zeventien waren ze toen ze elkaar voor het eerst ontmoetten op de Grote Markt in Goes. „Het was een mooie za terdagavond", weet meneer De Jonge (86) nog. „We zagen el kaar en sindsdien zijn we samen gebleven." Echte 'dorpers' noemen ze zich zelf. „Ik heb mijn hele leven aan de dijk gewoond", vertelt me neer De Jonge. Na een paar maanden bij één van de ouders ingewoond te hebben, betrok het echtpaar in 1946 hun huis aan de Westhavendijk. Daar zijn ze niet meer weggegaan. Meneer De Jonge werkte zijn he le leven in het graanpakhuis van Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder in Wilhelmi- Het diamanten echtpaar De Jonge zag elkaar voor het eerst op de Goese Markt en bleef sindsdien bij elkaar. foto Mechteld Jansen nadorp. „Eigenlijk wilde ik schipper worden, maar dat mocht niet van mijn vader." Zijn vrouw werkte op verschil lende plaatsen als interieurver zorgster. Naast zijn werk speelde meneer De Jonge 48 jaar cornet bij mu ziekvereniging De Echo en zat hij twintig jaar bij de brand weer van de gemeente Kattendij- ke. Momenteel is hij secretaris van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) in het dorp. Sokken „Ik ben niet zo van de verenigin gen hoor", zegt mevrouw De Jonge-Kole (84) bijna veront schuldigend. „Maar ze heeft wel altijd als een leeuw gewerkt voor haar gezin", aldus een trot se zoon. „Ze voorziet alle man nen in de familie van sokken", voegt één van de kleindochters toe. Mevrouw De Jonge-Kole houdt erg van handwerken. En kele van haar borduurwerken hangen ingelijst in de kamer. In de wandkast prijken tiental len foto's van de hele familie. „We hebben twee zoons, zes kleinkinderen en vijf achter kleinkinderen", vertelt me vrouw De Jonge-Kole trots. Samen onderhoudt het echtpaar ook een groentetuin achter het huis. Meneer De Jonge: „Dat doen we helemaal zelf. Ik haal het uit de tuin en mijn vrouw maakt het klaar. We kunnen er de hele winter van eten." Ze zijn nog erg actief, „We hebben geen auto, dus we fietsen overal heen Een geheim recept voor een goed huwelijk heeft het diaman ten echtpaar niet echt. Mevrouw De Jonge-Kole is er vrij nuchter over: „Het is geven en nemen, zeg ik altijd." GOES - Het Heartbreak Café in Goes houdt vrijdag de derde edi tie van de Heartbreak Rock night. De bands Plaeto, United Forces en Hardball treden op. De zan ger en drummer van de band Plaeto zijn bekend van de band City to City, waar ze eerder deel van uitmaakten. United Forces en Hardball zijn Zeeuwse cover bands. De rocknight begint om 20.00 uur. ZOUTELANDE - De vijftienjarige Arjan van Moort uit Sint Philipsland is afgelopen weekeinde in Zoutelande Nederlands kampioen kustvissen geworden bij de B-junio ren (elf tot en met vijftien jaar). Thomas van Sluijs uit Zoutelande won het NK bij de A-junioren. Van Moort maakte indruk met zestien gevangen vissen die samen 3,71 meter maten. De vangst, die bestond uit wijting, gul, bot, zeebaars, schar en steenbolk, werd terug gezet in zee. De winnaars kregen een Delfts blauw bord. een medaille en een bos bloemen. GOES - Uit een garage aan de Robert Schumanlaan in Goes is zondag tussen zeven uur 's morgens en half acht 's avonds een crossmotor gestolen. De waarde van de cross motor, een oranje KTM 125 SX. bedraagt enkele duizen den euro's. MIDDELBURG - Saxofonist René Everts (15) staat don derdag in de landelijke finale van de Scholierentour. De Middelburgse scholier is één van de vier jongeren die door de jury zijn uitgekozen voor de eindstrijd. Uit provinciale voorronden rolden elf winnaars. In thea ter Orpheus in Apeldoorn neemt de hij het op tegen zan gers Tom Schraven (17) uit Angeren en Roxanna Verhoek end (20) uit Hoogezand en Sandra Smit (14) uit Zeist die zingt en piano speelt. De winnaar mag zich Muzikaal Talent 2005 noemen en krijgt een eigen cd en videoclip. De Scholierentour is een wedstrijd waarin jonge muzikale talenten met én zonder handicap het tegen elkaar opnemen. WALSOORDEN - De capriolen van de piloot van een Pila- tus PC-7 boven de Westerschelde ter hoogte van Walsoor den trokken gisternamiddag veel bekijks vanaf de grond. De piloot maakte loopings en tolde door de lucht. Het eenmotorige vliegtuigje is afkomstig van Vliegbasis Woensdrecht. Het wordt gebruikt voor het opleiden van nieuwe piloten. Deze maand zal het 131 Elementaire Mili taire Vlieger Opleidingen (EMVO) squadron vaker te zien zijn in het Zeeuwse luchtruim. Er wordt gevlogen in het kader van de basisvliegopleiding en de jaarlijkse trai ning. Volgens een woordvoerster van de Luchtmacht be treft het vooral het oefenen van starts en landingen in het donker. „Maar dat wil niet zeggen dat ze overdag niet ook een paar keer overvliegen." Een tiental inwoners van Walsoorden zag gistermiddag rond half vijf uur de gele Pilatus PC-7 met rood-witte banden om de vleugels boven de silo's van Walsoorden een aantal stunts uithalen. Of deze capriolen ook behoren tot de lesstof, kon de woordvoerster niet zeggen. De ge meente Hulst was niet op de hoogte van de vluchten. De lesvluchten worden gemaakt binnen het luchtverkeersr gebied van Woensdrecht dat zich uitstrekt tussen de Bel gische grens, Krabbendijke, Steenbergen en Roosendaal. Per avond zullen vier tot zes lesvliegtuigen worden inge zet. Deze maand zijn er lessen op 14. 15, 16, 21 en 23 no vember. De aanvangstijden van het vliegprogramma variëren tui sen half acht en negen uur 's avond 19.30 en 21.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Schelde gered met een kruisraket. Met deze slogan sprak SP-Kamerlid Van Velzen gisteren haar afkeuring uit over het 'achterkamer - tjesoverleg' dat in haar ogen heeft geleid tot het voornemen vier patrouilleschepen en dertig kruisraketten aan te schaffen. De Tweede Kamer debatteerde over de begroting van defensie. Daarbij kwam ook de marinestu die ter sprake die minister Kamp (VVD, defensie) onlangs aan de Kamer heeft gestuurd. Hij stelt daarin voor vier Multi- purpose-fregatten af te stoten en in ruil daarvoor vier patrouil leschepen te laten bouwen. Met een breed gesteunde motie had de Kamer vorig jaar aangedron gen op de aanschaf van patrouil leschepen. De kans is groot dat die kunnen worden gebouwd door de Scheldewerf in Vlissin gen. In zijn marinestudie stelt Kamp ook voor de Luchtverdedigings- en Commadofregatten van de marine geschikt te maken voor het afvuren van kruisraketten, waarvan er maximaal dertig moeten worden aangeschaft. Na de Verenigde Staten en Enge land zou Nederland dan het der de land worden dat over deze wapens beschikt. Vorig jaar stak de Tweede Ka mer een stokje voor de aanschaf van kruisraketten, terwijl Kamp geen patrouillevaartui gen wilde. Van Velzen heeft de indruk dat nu een deal is ge maakt: de Kamer zijn patrouille vaartuigen en Kamp zijn kruis raketten. Kamerlid Karimi (GroenLinks) sprak eveneens van 'handjeklap'. PvdA-Kamer- lid Blom is 'pertinent' tegen kruisraketten. Hij maakte de vergelijking van Calimero met een enorm pistool. De vraag is of Kamp voor het kopen van kruisraketten deze keer de steun krijgt van het CDA. Woordvoerder Kor- tenhorst liet dat gisteren in het midden. Hij stelde wel vraagte kens bij het afstoten van vier M-fregatten. Volgens hem was altijd uitgegaan van twee. Hij wilde van Kamp weten of Neder land nog wel zijn Navo-taken kan uitvoeren, wanneer niet twee maar vier M-fregatten wor den verkocht. Kamp antwoordt volgende week bij het vervolg van de begrotingsbehandeling van defensie. Daarvóór zal hij de Kamer nog schriftelijk ant woord geven op een aantal vra gen over de marinestudie. GOES - Het staatscircus van Moskou-holidav slaat zijn ten ten weer op in Goes. Van woens dag 9 tot en met zaterdag 13 no vember kunnen bezoekers genie ten van een klassiek circuspro gramma. 'Circus, zoals circus hoort te zijn' is het motto van het tour nee 2005, Aan het circus werken artiesten mee uit onder meer Rusland, Azerbeidzjan, Oekraï ne, Georgië, Letland, Polen, Roe menië en Nederland. Er zijn acrobaten, jongleurs en clowns. Ook worden acts opgevoerd met katten, honden en paarden. De circustent wordt weer opgezet op het Molenplein. Advertentie DONDERDAG 10 NOVEMBER VMk bB IJ ATMOSFEER - BLOEMBINDERIJ TRAA - PARFUMERIEËN DROGISTERIJEN WIJNSPECIAALZAAK 12% OF MEER HOED GEZIEN - Hanny Mallekote - presenteert een bijzondere collectie hoeden speciaal op maat gemaakt. LANGE DELFT 16 MIDDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37