Kinderloos stel is de dupe Grensarbeider in verwarring 40* Wij laten het maar op ons afkomen 4** Ik wist dat ik op dit pad verder moest Stellen zonder kinderen, van wie de één een goed inkomen heeft en de ander een klein salaris, worden het zwaarst getroffen door het nieuwe zorgstelsel. Zij gaan er ten opzichte van hun huidige zorgverzeke ring maandelijks ruwweg 25 euro op achteruit. v' Dat blijkt uit de vijftig reken voorbeelden die de rijksover heid op de website www.denieu- wezorgverzekering.nl heeft ge publiceerd. Het nieuwe zorgstelsel pakt voor elke inkomensgroep anders uit. Waar een kostwinner met twee kinderen en een inkomen van anderhalf keer modaal (3360 bruto) maandelijks liefst 141 euro extra overhoudt, gaat diezelfde kostwinner er maar 12 euro per maand op vooruit wan neer hij een modaal inkomen (2240 euro) heeft. Een modale kostwinner zonder kinderen gaat er straks 5 euro op vooruit. Een zelfstandige met twee kinde ren (en een bedrijfswinst van bruto maximaal 3360 euro per maand) gaat er 300 euro per maand op vooruit, een alleen staande vutter met hetzelfde in- WefkTUime- ftlteenaraant. wfltwIHi mmfmiiminor (torutD 125C aim, nm maand Verandering verzekeringslasten: Alle bedragen in euro's per maand verbetering 2005 2006 Verschil Gemiddelde premie Zorgtoeslag 32,- 0,- 92,- 34,- Totaal -26,- verslechtering Verschil Verandering netto-inkomen Hoger wettelijk minimumloon +8,- Werknemersdeel ziekenfondspremie vervalt +21 ,- Lagere AWBZ-premie +13,- Overige fiscale maatregelen +2,- Totaal +44,- Totale financiële gevolgen per maand: -26,- plus +44,- 18 euro verbetering V/fiffcrwmtBr. E ttmnmrjWKnrme--r*nuicaal imcomer m maant). Verandering Alle bedragen in euro's per maand verbetering - verslechtering verzekeringslasten: 2005 2006 Verschil Verandering netto-inkomen Verschil Gemiddelde premie 286,- 92,- +194,- Oude werkgeversvergoeding vervalt -64,- Eigen betalingen (1) 26,- 8,- +34,- Belasting over de nieuwe vergoeding -78,- Zorgtoeslag 0,- 0,- 0,- Lagere AWBZ-premie +23,- Overige fiscale maatregelen +41,- Totaal +228,- Totaal -78,- Totale financiële gevolgen per maand: +228,- minus -78,- 150,- euro verbetering (1) Berekening beïnvloed door de no-claimregeling, die nu alleen nog geldt voor ziekenfondsverzekerden TwKfi'wmiïHner! moüaa plufc CS nraotÊaëUtvfKE kmoemr (fcfiftr 235L mt maand Verandering Alle bedragen in euro's per maand verbetering - verslechtering verzekeringslasten: 2005 2006 Verschil Verandering netto-inkomen Verschil Gemiddelde premie Zorgtoeslag 64,- o,- o" co IV) O O Werknemersdeel ziekenfondspremie vervalt +50,- Lagere AWBZ-premie +33,- Overige fiscale maatregelen +33,- Totaal -120,- Totaal +116,- Totale financiële gevolgen per maand: -120,- plus +116,- 4,- euro verslechtering Tv/Bü'/srtitenerr. znmte kmttefsr.3:>t: mnüaa jJIiéb /.Tmuitua tonttt f>22c ïhj- maant) Verandering verzekeringslasten: 2005 Alle bedragen in euro's per maand verbetering - verslechtering 2006 Verschil Gemiddelde premie 175,- 184,- -9,- Eigen betalingen (1) 5,- 15,- +20,- Zorgtoeslag 0,- 0,- 0,- (1) Berekening beïnvloed door de no-claimregeling, die nu alleen nog geldt voor ziekenfondsverzekerden Totaal Verandering netto-inkomen Verschil Werknemersdeel ziekenfondspremie vervalt +12,- Oude werkgeversvergoeding vervalt -33,- Belasting over nieuwe vergoeding -85,- Lagere AWBZ-premie +30,- Overige fiscale maatregelen +40,- Totaal -36,- Totale financiële gevolgen per maand: +11,- minus -36,- 25,- euro verslechtering ötuaenten: 18-UBjaa; biibaarTSBOr- par maant): ziöKentnnös»/erzökert zonde: bairns Verandering verzekeringslasten: 2005 Alle bedragen in euro's per maand verbetering - verslechtering 2006 Verschil Gemiddelde premie 32,- 92,- -60,- Zorgtoeslag 0,- 34,- +34,- Totaal -26,- Verandering netto-inkomen Verschil 1,45% deel ziekenfondspremie vervalt +6,- Tegemoetkoming buitengewone uitgaven +5,- Totaal +11,- Totale financiële gevolgen per maand: -26,- plus +11 ,- 15,- euro verslechtering komen levert maandelijks 18 eu ro in. Volgens minister Hooger- vorst van Volksgezondheid zal in individuele gevallen onder de streep nog minder overblijven. Een jonge, gezonde particulier verzekerde die nu nog een lage premie heeft, betaalt vanaf vol gend jaar beslist meer. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor werknemers die nu nog een ho ge werkgevers vergoeding voor hun verzekering ontvangen. Een alleenstaande 65-plusser met een klein aanvullend pen sioen (maximaal 5000 euro per jaar) gaat er volgend jaar maan delijks 33 euro op vooruit. Een echtpaar met hetzelfde pensioen gaat 163 euro per maand min der betalen. Vooral gezinnen met jonge kin deren betalen vanaf volgend jaar minder voor hun zorgverze kering. Voor kinderen tot 18 jaar hoeft namelijk geen premie meer te worden betaald. Gezin nen met thuiswonende 18- en 19-jarige kinderen gaan er in het nieuwe stelsel juist honder den euro's per jaar op achteruit. Hoogervorst zint nog op een compensatie voor deze groep. Dat geldt ook voor de andere groep die volgens de minister ten onrechte harde klappen krijgt: de studenten met een ba sisbeurs. Zorgtoeslag De zorgtoeslag kan oplopen tot 400 euro voor een alleenstaande die maximaal 25.000 euro ver dient en tot 1150 euro voor stel len die minder dan 40.000 euro per jaar verdienen. De minimale toeslag bedraagt slechts 2 euro per maand. Hoogervorst over weegt de kleinste zorgtoeslagen volgend jaar af te schaffen. De minister gaat ervan uit dat de zorgverzekeraars per jaar zo'n 1100 euro voor de basisver zekering vragen (92 euro per maand). Als dit hoger uitpakt, dan wordt dat in april volgend jaar via een hogere zorgtoeslag gecompenseerd. Volgens Hooger vorst heeft het kabinet dan een financiële tegenvaller, niet de verzekerde. Overigens zullen de hoge inkomens niet van die ho gere zorgtoeslag profiteren. Binnen enkele weken voegt Hoo gervorst nog een aantal nieuwe rekenvoorbeelden aan de al be staande toe. Dan kan iedere Ne derlander bij de inkomensgroep waartoe hij behoort ook zijn in komen invullen. Zo wordt glo baal duidelijk hoeveel hij er in het nieuwe stelsel op voor- of achteruit gaat. GPD Frouke Tamsma (vlnr) Nadiene, Andreë, André, Margo, Rosemarie en Lucie van Moolenbroek foto Ruben Oreel Zij hebben nog geen idee wat er strak op hen afkomt. Maar daar zit ten zij niet mee. „Wij laten het maar op ons afkomen. Betalen moeten wij toch en ziektekostenverzekeringen zijn nou eenmaal duur." Als tweeverdieners met vier kinderen van respectieve lijk 12,16,17 en 19, staan André en Margo van Moolenbroek uit Middel burg behoorlijk wat veran deringen te wachten. „Lu- cie en Rosemarie zijn vol gend jaar boven de achttien en krijgen zorgtoeslag, de andere twee zijn gratis mee verzekerd." Dat is wat va der André weet. Op de mees te andere vragen, moet hij het antwoord schuldig blij ven. „Ik wacht het maar af." Margo, die parttime werkt in de zorg, laat dit soort za ken aan haar man over. Zij maakt zich er niet druk om. „Dat komt ook omdat we nooit ziek zijn." Het gezin gaat gemiddeld drie keer per jaar naar de dokter. André heeft via zijn werk bij een bank een collectieve ziektekostenverzekering. Als die in december met een aanbod komt, gaat hij vergelijken. Hij denkt dat ze er financieel op vooruit gaan. „Maar veel zal het niet zijn", gokt hij. Wat hij over de nieuwe zorg verzekering weet, komt uit de krant en gesprekken met zijn collega's. „Ik vind het weinig boeiend." Over een hoog of laag eigen risico hoeft hij niet na te denken. „Ik pak nu bewust geen eigen risico. Met zijn zessen naar de tandarts is al zes keer 23 euro en dat twee keer per jaar. Daar mee ben je je voordeel hele maal kwijt." Of het gezin een aanvullen de verzekering afsluit, weet vader André nog niet. Van belang is of de basisverzeke ring tandartskosten en fy siotherapie dekt en een zie kenhuisopname volledig vergoedt. Andere zaken kunnen ze zo snel niet be- denken: „Een bevalling hoeft voor ons niet meer. Selma Osman Ton Berntsen uit Zevenaar werkt in Emmerik en hij is 'pisnijdig op de instanties'. Hij is de afgelopen weken van het kastje naar de muur gestuurd, toen hij probeerde er achter te komen hoe de nieuwe Zorgverze- keringswet uitpakt voor grensar beiders. Alteenaiaant mei er: sarwijUem jhtrsiksi lorutr.: 138E Airrt m maanö Verandering Alle bedragen in euro's per maand verbetering - verslechtering verzekeringslasten: 2005 2006 Verschil Verandering netto-inkomen Verschil Gemiddelde premie 32,- 92,- -6£Dr- Hogere AOW +15,- Zorgtoeslag 0,- 34,- +34,- Lagere inkomensafhankelijke bijdrage +23,- Lagere AWBZ-premie +12,- Overige fiscale maatregelen +9,- Totaal -26,- Totaal +59,- Totale financiële gevolgen per maand: -26,- plus +59,- 33,- euro verbetering ïsnpsan ma P3V sr aaiwultenc amucaer (boot 'TM. -airams maant! Verandering Alle bedragen in euro's per maand verbetering - verslechtering verzekeringslasten: 2005 2006 Verschil Verandering netto-inkomen Verschil Gemiddelde premie 301.- 184,- +117,- Hogere AOW +21,- Eigen betalingen (1) 33,- 15,- +48,- Inkomensafhankelijke bijdrage -107,- Zorgtoeslag 0,- 87,- +87,- Lagere AWBZ-premie +15,- Overige fiscale maatregelen -18,- Totaal +252,- Totaal -89,- Totale financiële gevolgen per maand: +252,- minus -89,- 163,- euro verbetering (1) Berekening beïnvloed door de no-claimregeling, die nu alleen nog geldt voor ziekenfondsverzekerden .V) vry 'JIT: iuttimaa mnuaal xostwrmw tonnr'ZSSO. Htrrc rar maand Verandering Alle bedragen in euro's per maand verbetering - verslechtering verzekeringslasten: 2005 2006 Verschil Verandering netto-inkomen Verschil Gemiddelde premie 64,- Zorgtoeslag 0,- 184,- 43,- -120,- +43,- Werknemersdeel ziekenfondspremie vervalt +38,- Lagere AWBZ-premie +23,- Overige fiscale maatregelen +3,- Totaal -77,- Totaal +64,- Totale financiële gevolgen per maand: -77,- plus +64,- 13,- euro verbetering ttisrtawma- (uintvmrra» ma \vfm imxtisrsï, k*h? nuiQHa lento: 33S& na nmand Verandering Alle bedragen in euro's per maand verbetering - verslechtering verzekeringslasten: 2005 2006 Verschil Verandering netto-inkomen Verschil Gemiddelde premie 429,- 184,- +245,- Oude werkgeversvergoeding vervalt -120,- Eigen betalingen (1) 40,- 15,- +55,- Belasting over de nieuwe vergoeding -78,- Zorgtoeslag 0,- 0,- 0,- Lagere AWBZ-premie +23,- Overige fiscale maatregelen +16,- Totaal +300,- Totaal -159,- Totale financiële gevolgen per maand: +300,- minus -159,- 141 ,- euro verbetering (1) Berekening beïnvloed door de no-claimregeling, die nu alleen nog geldt voor ziekenfondsverzekerden BimuJimsöerftcntujüE eennutieroHKrrr ms iwst ftmaerer Verandering Alle bedragen in euro's per maand verbetering - verslechtering verzekeringslasten: 2005 2006 Verschil Verandering netto-inkomen Verschil Gemiddelde premie Zorgtoeslag 32,- 0,- 92,- 34,- -60,- +34,- Hogere bijstandsuitkering +16,- 1,45% deel ziekenfondspremie vervalt +19,- Lagere AWBZ-premie +12,- Overige fiscale maatregelen -5,- Totaal -26,- Totaal +42,- Totale financiële gevolgen per maand: -26,- plus +42,- 16,- euro verbetering Hij belde zijn zorgverzekeraar, consulteerde twee keer de Belas tingdienst en klopte aan bij het Bureau voor Duitse Zaken. Nie mand had antwoord op zijn vra gen. Zoals Ton Berntsen zijn er 25.000 Nederlanders. Het minis terie van Volksgezondheid heeft om die reden een regeling getrof fen voor verzekerden die in Ne derland wonen en in het buiten land werken of een uitkering krijgen vanuit het buitenland. Vanaf 1 januari volgend jaar worden zij ondergebracht bij zorgverzekeraar CZ. Het ministerie wil voorkomen dat buitenlandse verzekeringsin stellingen te maken krijgen met uiteenlopende verzekeringspak ketten en kosten voor in Neder land wonende verzekerden. Mensen die in Nederland wonen en over de grens werken, zijn in het werkland verzekerd tegen ziektekosten. Zij kunnen zowel in het werkland als in het moe derland gebruikmaken van zorg. In Nederland hebben zij straks recht op verstrekkingen volgens de basisverzekering. Net zoals ieder ander, kunnen zij zich aanvullend verzekeren voor een uitgebreider pakket. Expats Ook onder Nederlanders die in het buitenland wonen ('expats'), heerst verwarring. Het betreft zowel mensen die buiten Neder land wonen (vaak net over de grens), maar hier werken en loonbelasting betalen, als om ge pensioneerden en uitkeringsge rechtigden die zich permanent in het buitenland hebben geves tigd. Werkenden moeten zich in het nieuwe stelsel bij een Nederland se zorgverzekeraar aanmelden. Daarnaast kunnen zij zich in schrijven bij een verzekeraar in het woonland. In dat geval heb ben zij recht op de geneeskundi ge zorg volgens de regels van het woonland. De kosten komen ten laste van de Nederlandse zorgverzekeraar. Ook mogen zij aanspraak maken op geneeskun dige zorg in Nederland. Hun niet-werkende gezinsleden kunnen niet terecht bij een Ne derlandse verzekeraar en heb ben alleen recht op medische zorg in het woonland en dan al leen indien de grensarbeider ook daar is ingeschreven bij een verzekeraar. Slechts in spoedge vallen hebben gezinsleden van grensarbeiders recht op genees kundige zorg in Nederland. Gepensioneerde Nederlanders en uitkeringsgerechtigden in het buitenland treffen het vanaf volgend jaar slecht met de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ). Zij zijn verplicht premie te betalen (8,8 procent tegenover de gebruikelijke 12,55 procent), maar zij moeten terugvallen op het 'woonland pakket' waarvan de zorg meest al minder uitgebreid is dan in Nederland. Spanje kent bijvoor beeld geen thuiszorgsysteem. GPD Yvonne Jansen De omslag in het leven van Anja Paalvast (44) uit Oss kwam vierenhalf jaar geleden. Haar schoon vader bleek leverkanker te hebben en zes weken latei- was hij dood. Het was voor haar een sti mulans om na 24 jaar haar baan op te zeggen om te gaan werken bij een hospi ce in Nijmegen waar zieken hun laatste periode op een waardige wijze kunnen doorbrengen, terwijl hun naasten worden ontlast. „Het was een moeilijke keu ze voor ons, omdat mijn man net voor zichzelf be gonnen was, ik wist dat ik op dit pad verder moest." Ze maakt er veel mee. „Je ziet er allerlei verschillende mensen langskomen, van jong tot oud. Tegen de tijd dat ze in het hospice belan den, hebben ze al zoveel fa ses doorlopen, van diagnose tot operatie, bestralingen, chemotherapie, terugval, het bericht van het onver mijdelijke. Als ze bij ons ko men, dan hebben ze vaak al geaccepteerd dat het einde in zicht is. Men zegt wel eens dat je dood gaat zoals je geleefd hebt en dat zie ik om me heen ook. De een wil het heel graag delen, de an der trekt zich terug." Paalvast is druk bezig met de voorbereidingen van een hospice in Oss, een bijna-thuis-huis waar de zorgverlening iets minder intensief wordt dan in Nij megen. „In De Oase willen we vooral een thuisgevoel geven." Voorbeeld Echtpaar, man zelfstandig ondernemer, vrouw part-ti me baan. Beiden zieken fondsverzekerd. Twee kin deren, 18 (student zonder aanvullende beurs, geen bij baan) en 15. Gezamenlijk inkomen ongeveer 2500 eu ro bruto per maand. Komen in aanmerking voor zorgtoe slag. Verzekeringslasten gaan voor het echtpaar om hoog, ondanks zorgtoeslag: gemiddeld 29 euro. Net to-inkomen stijgt eveneens, vooral door lagere inko mensafhankelijke bijdrage, met 86 euro. Gaat er 57 eu ro op vooruit. Oudste kind: Gaat 26 euro premie per maand extra betalen. In to taal: het gezin gaat er 31 eu ro per maand op vooruit, af gezien van de kosten van aanvullende verzekering. GPD De berekening is op basis van voorlopige gegevens. Lindy Jense

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34