Toeslag moet pijn verzachten Eerst chaos, dan verbetering wmmamam illliiil! «lil illlll lllllll lil»! Senior bijt zich vast in de materie Huidig stelsel is pervers systeem Onzekerheid is slopend J&iss&gjótmSt Toestagn\ •'lllillHIHIIIMHI'ilMlt'MI AnlwooKlnumnw 21230 6*00 TH He»rt»o •lll'lIHlIf'lüülI'lltMÜIi'lü'iil'1 Geld omvangen voor uw zorgverzekering: AJtonMijk van de hoogte van uw inkomen kunl u vanaf 1 januari 2008 lectrt hebben op zorytoes!fcg U moet dan oen Nederlandtezorgverzekering voor ziektekosten hebben. Moor informal» vmtll u in de Toelichting. Dit formulier terugsturen vóór 1 november 2005 Met dn fonnulwi vraagt u de zorg toestag aan: Stuurt u het formulier voor 1 november 2005 ingevuld on ondertekend terug, dan ontvangt u vanaf eind december 2005 dc zorgtoeslag: Gebruik de rotouronveiop. Een postzegel is niet nodig.' Stuur geen bijlagen mee. Aanvragen Zorgtoeslag ~T Geboortedatum aanvrage» Voorschot Als Belastmgdiensinoeslagen uw aanvraag formulier hootl ontvangen, wordt do zorgtoeslag 21)06 als voorschot voor u berekend. Na afloop van hel jaar 2006 volgt de definitieve berekening. .Het-voorschotontvangtu mtermijnen Bij het invullen Vuf het formulrer aHijd In «net blauwe olzwarte pen Schrijf bomen da invulv.tkjcs. anders ken de Belastingdienst uw,formulier niet goed verwelken Uvvgogóvens worden geautomatiseerd vetwetkl. Zorgtoeslag aanvragen voor 2006 1a Wtlt u voot hel laar 2006 zorg- IJ hootttftl formulier toeslag aanvrngonV Kru* h*t juist* irue vuHen en terug lt antwoord aan en volg zo de pijten Nee - :-ïi ia verzekering volgens de Nederlandse wei hebben. Heeft u op t januari 2006 een Nederlandse Ja kan mtbeiak zoigverzeKerlng voor zlektekosien? Nee Lees op t>tz. 3 ven de Toelichting ib Vernield het rekeningnummer waarop de Belastingdienst uw zorgtoeslag kan uitbetalen, maar vermeld géén spaarrekening of buitenlandse rekening Als u recht nee/I op zorgloe rekeningnummer nodig. Vut b Iemand die nu via het zie kenfonds is verzekerd be taalt volgend jaar zo'n 300 procent meer nominale pre mie. De zorgtoeslag, die voor november aange vraagd had moeten worden, compenseert deze pre miestijging (deels) voor de lagere inkomens. Vijf vra gen en antwoorden over de zorgtoeslag. Ik ben vergeten zorgtoeslag aan te vragen, wat nu? Alsnog doen! Dat kan door het formulier dat u thuisgestuurd heeft gekregen van de Belasting dienst in te vullen en terug te sturen. U kunt ook een aan vraagformulier via internet downloaden op www.toesla- gen.nl. De Belastingdienst be taalt de zorgtoeslag maande lijks vooruit. Wie voor 1 novem ber zijn aanvraagformulier nog niet had ingeleverd, krijgt de eerste toeslag(en) niet op tijd binnen, dat betekent niet in de cember van dit jaar. Dat heeft tot gevolg dat u de toeslag voor januari (of zelfs meerdere maan den) zelf moet voorschieten. U moet namelijk wel de volledige premie betalen aan uw zorgver zekeraar. Het inkomen dat ik heb opgege ven klopt niet of verandert bin nenkort, wat moet ik doen? Hoeveel zorgtoeslag u krijgt, hangt af van uw inkomen. Hoe lager het inkomen, des te hoger de toeslag. Gaat u in de loop van het jaar meer verdienen, dan ontvangt u dus te veel toe slag. Gaat u minder verdienen, dan krijgt u minder toeslag dan waar u recht op heeft. Het inko men dat u op uw aanvraagfor mulier heeft ingevuld, is slechts een schatting. In 2007 stelt de Belastingdienst het definitieve bedrag vast. Het kan zijn dat u dan toeslag moet terugbetalen of er juist wat bij krijgt. Om te voorkomen dat u later veel geld terug moet betalen of juist geld tekort komt, kunt u ook tussentijds inkomenswijzi gingen doorgeven aan de Belas tingdienst. Een wijzigingsformu lier kunt u downloaden op www.toeslagen.nl. Ik heb niet gecontroleerd of ik recht heb op zorgtoeslag. Kom ik in aanmerking? U komt als volwassene in aan merking voor zorgtoeslag als u alleenstaand bent met een jaar inkomen tot 25.000 euro bruto. U heeft maximaal recht op circa 400 euro zorgtoeslag per jaar. Heeft u een partner, dan telt het gezamenlijke inkomen. U heeft recht op zorgtoeslag als het inko men niet boven de 40.000 euro uitkomt. De toeslag bedraagt maximaal 1150 euro per jaar. Geldt een studiebeurs ook als in komen? Nee. Maar een student zonder inkomen of met een inkomen tot 25.000 euro per jaar heeft wel foto ANP recht op zorgtoeslag. Ook het be drag van de beurs gaat iets om hoog als compensatie voor de ho gere premie. Hoe kan ik berekenen hoeveel toeslag ik krijg? Op www.toeslagen.nl staat een rekenprogramma dat voor u kan uitrekenen hoe hoog de toeslag ongeveer wordt. Omdat u inko- mensgegevens moet opgeven, is het handig een salarisstrook, jaaropgaaf of uitkeringsgege vens bij de hand te houden. Met vragen over de zorgtoeslag kunt u ook (gratis) 0800-8051 bellen op werkdagen van 9.00 tot 21.00 uur. GPD Sylvia Marmelstein De nieuwe zorgverzekering stap voor stap september 2005 f november 2005 16 december 2005 1 januari 2006 i Aanvraagformulier zorgtoeslag valt bij mensen, die daar recht op hebben, in de brievenbus. 3 Uw huidige verzekeraar zal u uiterlijk 16 december een aanbod voor een nieuwe zorgverzekering doen. 5 U heeft tot 1 maart de tijd om het aanbod van uw huidige zorgverzekeraar te accepteren. 2 Als u voor 1 november het aanvraagformulier voor de zorgtoeslag terugstuurt, garandeert de Belastingdienst dat u (als u recht heeft op zorgtoeslag) deze eind december ontvangt. Bron: www.denieuwezorgverzekerlng.nl GPD/R.S 4 De nieuwe zorgverzèkeringswet gaat in. Vanaf 1 januari 2006 is het oude zorgstelsel opgeheven en bent u niet langer via uw huidige ziektekostenverzekering verzekerd. U bent nu verplicht een zorgverzekering te sluiten. 6 Als u het aanbod van uw huidige verzekeraar niet heeft geaccepteerd, dan heeft u tot 1 mei de tijd een zorgverzekering bij een andere verzekeraar af te sluiten. H. Poppe foto Mechteld Jansen Mevrouw H. Poppe (65) uit Ouwerkerk ziet met lede ogen aan dat voor al veel ouderen de nieuwe zorgverzekering maar over zich heen laten komen. Dat betreurt zij. Volgens haar is het wel degelijk van belang dat mensen de vinger aan de pols houden en bewuste keuzen maken. Zelf heeft zij zich al vroeg tijdig in de materie vastge beten. Maar daar is zij dan ook 'ouderen-contactper soon' van het FNV voor. „De vakbond heeft ons al vroegtijdig voorgelicht over de veranderingen", zegt Poppe. Zij heeft vanuit haar functie al heel wat mensen van advies gediend. 'Attent blijven' luidt haar boodschap. Zij ziet wat ad dertjes onder het gras. Eén van de zaken die volgens haar niet kloppen is de maximalisering van de zorg toeslag tot 421 euro. Een al leenstaande 65-plusser met een jaarinkomen van pak weg 14.000 euro (AOW met klein pensioen) zou volgens de oorspronkelijke bereke ning recht hebben op ruim 500 euro en wordt dus rela tief benadeeld. Zelf zit zij in een wat hoge re inkomenscategorie dank zij het pensioen dat zij sinds 1977 heeft opge bouwd. Zij krijgt een zorg toeslag van 367 euro toebe deeld. Zij betaalt nu 83 eu ro premie aan haar zorgver zekeraar Ohra voor basis zorg en een aanvullende tandartsverzekering. „Dat wil ik graag zo houden, want ik heb mijn eigen tan den nog", zegt Poppe. Zij verwacht straks een basis premie van 100 euro. Over de hoogte van de premie voor aanvullende zorg krijgt zij 16 december p'as heldere informatie van Ohra. „Ik zal zeker ook CZ een offerte vragen. Laten zij me maar een mooie aan bieding doen. Dan kan ik kiezen." Poppe verwacht in elk ge val straks duurder uit te zijn voor haar zorgverzeke ring. Het lagere percentage heffing op haar AOW (6,5 procent) en pensioen (4,4 procent) kan daarin nog wat compensatie bieden. Ali Pankow De invoering van het nieuwe zorgstelsel leidt volgend jaar zeker tot chaos. Dat is onvermijdelijk bij zo'n grote operatie. Maar die chaos is slechts tij delijk. Wat overblijft, is een beter werkende zorg van goede kwaliteit - en goedko per. Dat is de overtuiging van Mare Berg, hoogleraar gezondheidswetenschappen aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Als je veel specialisten moet ge loven, dan staat Nederland gro te rampen te wachten. Het nieu we stelsel is duurder, leidt tot chaos en is onrechtvaardig. Door al het geklaag lijkt het als of het huidige systeem beter is dan dat wat komen gaat. Dat is onzin, verzekert Mare Berg, hoogleraar gezondheidsweten schappen. „Niemand kan met droge ogen beweren dat het hui dige stelsel nog recht van overle ven heeft." Hij spreekt van een pervers systeem dat verkeerde prikkels geeft. Beperking van budgetten en het aanbod aan behandelingen heeft zijn nut gehad, toen de kos ten in de jaren zeventig explo deerden. Maar al zeker tien jaar heerst er grote onvrede over het huidige stelsel. Het leidt tot wachtlijsten en frustreert zie kenhuizen en dokters om met nieuwe en betere behandelme thoden te komen. „Ziekenhui zen die doelmatig en goed wer ken worden gestraft, terwijl mid delmatig presterende ziekenhui zen worden beloond." Knoopsgatchirurgie Een ziekenhuis dat nieuwe, voor de patiënt betere operatietech nieken toepast, zoals knoopsgat chirurgie, levert geld in. Omdat ligdagen worden vergoed en de patiënt eerder naar huis gaat, kost deze techniek het zieken huis alleen maar geld. Dus waar om je best doen de zorg te verbe teren en ervoor te zorgen dat een patiënt sneller naar huis kan? Dat er in Nederland nog kwalitatief goede zorg wordt ge boden, is volgens Berg niet te danken aan het stelsel, maar aan mensen die gemotiveerd zijn en dwars door alle negatie ve prikkels heen hun best doen om toch goede zorg te leveren. Waar de specialisten vooral over klagen, is de nieuwe ma nier van financieren, waarbij ge werkt wordt met diagnose be handel combinaties (DBC's). Voor ieder type behandeling - een nieuwe heup, liesbreuk of blinde darm - wordt één gemid delde prijs afgesproken. Daarin zijn alle kosten meegenomen vanaf het moment dat de pa tiënt het ziekenhuis voor de eer ste keer betreedt tot het mo ment waarop hij of zij de deur verlaat. Daar zitten kosten in voor de operatie, gebruik van materiaal, maar ook voor de ver warming van het gebouw. Zo krijgt iedereen - ziekenhuis, arts, verzekeraar en patiënt - in zicht in hoeveel een behande ling precies kost. Prijzen zijn zo onderling vergelijkbaar, waar ten. Dat leidt voor het eerst tot meer gelijke inkomens tussen artsen onderling. Kinderartsen zullen er bijvoorbeeld op voor uit gaan en de grootverdieners gaan er op achteruit. Dat vin den ze niet leuk." Ook voor ziekenhuizen en zorg verzekeraars staat veel op het spel. Zij worden straks direct af gerekend op hun prestaties. „Ziekenhuizen verliezen klan ten wanneer zij slecht presteren en zorgverzekeraars kunnen kei hard failliet gaan, wanneer zij straks niet goed inkopen." Berg erkent dat het systeem van DBC's nog niet feilloos werkt. Zo is er bijvoorbeeld het pro bleem van de 'spooknota's'; no ta's voor behandelingen die pa tiënten niet hebben ondergaan. Een specialist vult dit in, omdat hij de eigenlijke behandeling niet kan declareren. Volgens Berg zijn het kinder ziektes. „Het systeem moet ze ker worden opgeschoond, maar Mare Berg door ook in een klap duidelijk wordt welke ziekenhuizen duur der zijn en welke goedkoper. Du re ziekenhuizen zullen moeten aantonen waarom zij meer kos ten. Leveren zij betere kwaliteit of werken zij niet doelmatig? Dat is volgens Berg de grote winst. Omdat alles transparant wordt, kunnen ziekenhuizen zich niet meer verstoppen. „Zie kenhuizen "kunnen niet langer volstaan met te zeggen 'wij zijn goed, vertrouw ons maar'. Zij moeten het ook aantonen." De huidige onrust heeft vooral met onzekerheid te maken én met be langen. „De specialisten die kla gen, zijn vaak specialisten die nu heel veel verdienen. In het nieuwe stelsel wordt gewerkt naar een uurloon voor specialis- die problemen zijn oplosbaar. Als je door alle ruis heen kijkt naar de grote lijn, dan is de ba sisgedachte heel goed." Het is ook niet uniek wat er in nu Ne derland gebeurt. „De meeste lan den hebben problemen met de kosten van de gezondheidszorg en overal in de wereld zie je dat zij kiezen voor een systeem van financiering per product, zoals wij dat hier nu ook gaan doen. Wij gaan van een bizarre markt naar een meer normale markt." Om het nieuwe stelsel goed te kunnen laten werken, is goede informatie voor patiënten en ver zekeraars een absolute voor waarde. Daar wordt volgens Berg hard aan gewerkt. DBC's geven vooral inzicht in de prijs, maar tegelijk zijn ziekenhuizen foto Rob Keeris/ANP verplicht te laten zien hoe zij presteren aan de hand van een reeks meetbare indicatoren die door de Inspectie voor de Ge zondheidszorg zijn opgesteld. „Dat zijn nu nog dertig spelden prikken, die niet allemaal even hard zijn. Maar met elkaar ge ven zij een behoorlijk inzicht in de geleverde kwaliteit. Eén die wel hard is, is bijvoorbeeld het aantal hoogrisico-operaties. Er zijn richtlijnen over hoe vaak een chirurg een bepaalde in greep moet doen om deze goed in de vingers te krijgen en te houden. Zijn dat er dertig en doet een ziekenhuis er maar drie, dan zou ik voor die ingreep niet naar dat ziekenhuis gaan." Ranglijstjes Al deze gegevens zijn ook via in ternet te verkrijgen. Er verschij nen allemaal ranglijstjes. Daar is veel kritiek op, maar het werkt wel. Berg verwacht dat ziekenhuizen hun best zullen doen om hoog in de top-hon- derd te komen. „Je wilt niet er gens onderaan bungelen." De Rotterdamse hoogleraar is er van overtuigd dat dit samenspel tussen vergelijkbare prijzen én kwaliteit uiteindelijk leidt tot betere zorg voor een lagere prijs. „Het is vrijwel altijd zo dat dure zorg ook slechtere zorg is. Dure ziekenhuizen denken vaak onvoldoende na over hun processen. Behandelingen zijn onvoldoende op elkaar afge stemd en specialisten werken niet goed samen. Daardoor zijn bijvoorbeeld de resultaten bij hartfalen in sommige ziekenhui zen slechter én is de zorg daar duurder." „Het is schokkend hoeveel kos ten in de zorg ontstaan door din gen die mis gaan of beter kun nen. Patiënten die te laat of niet goed worden behandeld, waar door zij langer in het ziekenhuis liggen en meer risico lopen op doorligwonden of infecties. On nodig dingen dubbel doen. Dat kost enorm veel geld. Maar bin nen het huidige systeem word je daar wel"voor beloond." Daar valt volgens Berg nog veel winst te halen, evenals bij een betere samenwerking tussen ziekenhui zen. GPD Gerard Akkerman De maand duurt meest al een weekje te lang voor Anique Polderman uit Goes en zij is bang dat het er met de nieuwe zorgverze kering niet beter op wordt. „In Den Haag kunnen zij wel zeggen dat het voor mensen als wij niet slechter wordt, maar dat moet ik nog maar eens zien." Anique is een alleenstaande moeder en krijgt een bij standsuitkering. Zij ont vangt een paar extra cen ten, omdat zij vanwege haar reuma gedeeltelijk is afgekeurd. Zij moet zich zelf en haar twee puberen de zoons Jermaine en We sley onderhouden van onge veer 1000 euro in de maand. Zij probeert haar uitgaven zorgvuldig te plan nen, maar die maand duurt toch vaak te lang. „Dan kijk ik maar weer of de jon gens nog iets op hun reke ning hebben", zegt zij. „Of ik klop aan bij vrienden of familie. Dat is echt niet leuk, hoor, maar je moet iets." Een berekening op internet heeft Anique geleerd dat zij er in het nieuwe zorgstelsel 16 euro per maand op voor uit moet gaan, maar zij hecht er nauwelijks waarde aan. „Ik geloof dat die re kenmodellen uitgaan van een basisverzekering, maar ik wil mijn 'tandarts plus' wel houden. Je weet niet wat er in de toekomst met het gebit van de jongens ge beurt." Feitelijk weet Anique nog helemaal niets. Niet wat zij straks gaat betalen voor haar zorgverzekering en niet wat zij aan zorgtoeslag terugkrijgt. „Die onzeker heid is voor veel mensen slo pend en ik kan het weten, want ik zit in de cliënten raad", zegt zij. „Voor men sen als wij, die elk dubbel tje om moeten draaien, is 5 euro meer of minder een we reld van verschil. Dat wordt wel eens vergeten." Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32