Er valt ook geld te verdienen De zorg verzekerd? het alfabet van Zeeland Ik ben een dure klant Oester; Zeeuws volksvoedsel wordt haute cuisine. Stof tot roemen Als je ervan houdt. PZC illustratie Ruben Oppenheimer/GPD dinsdag 8 november 2005 O In de woonkamer van Ma ria van den Wildenberg in Den Bosch leidt een trap naar de vide waar de keu ken is. Die trap moet ze op als ze een kopje thee wil zet ten, iets wat vlak na een heupoperatie toch weer even wennen is. „Maar", zegt Maria die dit jaar 70 is geworden, „zolang ik tegen die trap op kan, doe ik het. Anders wordt het steeds minder." Haar geest houdt ze bezig met lezen en postzegels ver zamelen, haar lichaam met zo veel mogelijk beweging. „Sinds kort doe ik aan Nor- die Walking", vertelt ze. „Dat is wandelen met spe ciale wandelstokken waar door je je armen extra ge bruikt. Iedere week ga ik naar cesar-therapie. En in het Jeroen Bosch zieken huis, hier om de hoek, kun je 's avonds van de fitness ruimte gebruikmaken." Zij is altijd alleenstaand ge weest en heeft een lange loopbaan in het bedrijfs maatschappelijk werk ach ter de rug. „Maar ik was wel blij toen ik met 57,5 jaar mocht stoppen." De on vermijdelijke kwaaltjes die horen bij het ouder worden gaan ook aan haar niet voor bij. Ze wijst naar een blad waar een stuk of acht ver schillende medicijnpotjes staan. „Pillen voor hoge bloeddruk en cholesterol, een bloed verdunner.... Ik ben in elk geval een dure klant voor de verzekering." Haar gehoorapparaten krijgt ze, dankzij een goede aanvullende verzekering, van haar particuliere verze keraar volledig vergoed. Voorbeeld Volgens de rekenvoorbeel den die het ministerie van Volksgezonheid heeft ge maakt, is Maria van den Wildenberg een '65+-er, al- Iedereen krijgt vanaf vol gend jaar te maken met de no-claimregeling. Met de ze bonus kunnen (gezonde) mensen een deel van hun premie terugverdienen. Ook door een eigen risico te ne men kan premiegeld wor den bespaard. Hoe werken deze regelingen? Ziekenfondsverzekerden heb ben er nu al mee te maken. Van af volgend jaar geldt de no-claim voor iedereen die 18 jaar of ouder is. De kern van de regeling is dat wie geen of wei nig zorg gebruikt een bonus krijgt. Minister Hoogervorst van Volksgezondheid wil hier mee bewerkstelligen dat men sen bewuster omgaan met zorg. In de 1100 euro nominale pre mie die verzekerden per jaar be talen voor het basispakket zit 255 euro no-claim. Dat bedrag kan worden terugverdiend. Wie minder dan dat bedrag aan zorg- kosten declareert bij zijn zorg verzekeraar krijgt het verschil aan het eind van het jaar terug. Het ministerie van Volksgezond heid gaat ervan uit dat gemid deld 90 euro per persoon aan bo nus wordt uitgekeerd. De no-claim is persoonsgebonden. In een gezin kunnen dus meerde re personen geld terug ontvan gen. De voorwaarde is wel dat zij allemaal nominale premie be talen. Niet alle zorg telt mee. Bezoek jes aan de huisarts, verloskundi ge zorg en kraamzorg worden niet met de bonus verrekend. Maar als de huisarts een recept uitschrijft waarvan de kosten door de zorgverzekeraar wor den vergoed, vallen de kosten daarvan weer wél onder de no-claim. Kinderen Kinderen tot 18 jaar kunnen zonder beperkingen gebruik ma ken van de gezondheidszorg. Zij doen namelijk niet mee met de no-claimregeling. Hiermee moet worden voorkomen dat ouders bezuinigen op de zorg voor hun kinderen. Wie halverwege het jaar 18 wordt, doet wél mee. Per maand bedraagt de no-claim 21,25 eu ro. Wie bijvoorbeeld in januari 18 wordt, moet zich vanaf fe bruari verzekeren en kan nog maximaal 233 euro no claim te rugverdienen. Hoe kun je zo veel mogelijk no-claim ontvangen? „Door ge zond te blijven", zegt Iris van Bennekom, directeur van de Ne derlandse Patiënten- en Consu mentenfederatie. „Chronisch zie ken die medicijnen slikken en vaak een specialist bezoeken kunnen het wel vergeten." Trucjes Wel zijn er trucjes om het be drag zo hoog mogelijk te hou den. Wie nu particulier verze kerd is, klachten heeft en denkt dat een ziekenhuisbehandeling binnenkort nodig is, kan het best het eerste gesprek met de specialist voor het eind van dit jaar plannen. Als de behande ling begint in 2005, dan valt de ze volgend jaar niet onder de no-claim, ook al vindt bijvoor beeld de operatie pas plaats in 2006. Het is dan wel zaak om in de hui dige particuliere verzekering geen hoog eigen risico te heb ben. Want heb je dit jaar nog geen zorg gebruikt en heb je een eigen risico van bijvoorbeeld 500 euro, dan maak je juist meer kosten door de behandeling dit jaar te laten beginnen. Ziekenfondsverzekerden heb ben nu al te maken met de no-claim. Mensen die al weten dat zij geen geld terug krijgen, omdat zij meer dan 255 euro aan zorg hebben geconsumeerd, kunnen het best zo veel moge lijk medische behandelingen voor het eind van dit jaar laten doen. Dan is de kans het grootst dat zij volgend jaar wel no-claim overhouden. Eigen risico Ook met het 'eigen risico' kun nen mensen premiegeld bespa ren. Wie kiest voor een eigen risi co moet de zorgkosten tot aan het eigen-risicobedrag (maxi maal 500 euro) zelf betalen. Hoe hoger het eigen risico, des te la ger de premie. In tegenstelling tot de no-claim vallen de huis arts, kraamzorg en verloskunde wel onder het eigen risico. Of zo'n eigen risico loont, hangt er vanaf hoeveel zorg iemand ge bruikt. „Verwacht je veel zorg te gebruiken of is er een baby op komst en maak je dus gebruik van de diensten van een verlos kundige, dan is het niet handig om een eigen risico te nemen", zegt Erik Hordijk, directeur van de vergelijkingssite verzeke- ringssite.nl. Ook is belangrijk hoeveel kor ting de verzekeraar geeft op de basispremie in ruil voor het ei gen risico. Dat kan per verzeke raar verschillen. Verzekerings maatschappij DSW heeft als eer ste haar prijzen bekendge maakt. Wie hier kiest voor het maximale eigen risico van 500 euro kan 150 euro korting krij gen op de basispremie van 1100 euro. „Niet veel", geeft topman Lex Oomen van DSW toe. Hij schat in dat ook andere verzekeraars geen hoge kortingen koppelen aan het eigen risico. „Weinig mensen zullen kiezen voor een eigen risico, omdat zij al te ma ken hebben met de no-claim - en dat is óók een vorm van eigen risico", zegt hij. Wie toch kiest voor een eigen ri sico moet er rekening mee hou den dat altijd eerst de no-claim wordt opgesoupeerd voordat het eigen risico ingaat. Het ei gen risico geldt alleen voor zorg die in het basispakket zit. De fy siotherapeut en de tandarts zit ten daar bijvoorbeeld niet in. Heeft een verzekerde voor fysio therapie een aanvullende verze kering afgesloten, dan vallen de kosten van de fysiotherapeut niet onder het eigen risico. Het kan dan interessant zijn om een hoog eigen risico af te spreken. GPD Sylvia Marmelstein leenstaand, met AOW plus 17.500 aanvullend pensioen (bruto 2440 euro per maand)'. De maandelijkse verzekeringslasten dalen aanzienlijk, met 84 euro per maand naar 84 euro. Het netto-inkomen daalt met 88 euro, vooral wegens de inkomensafhankelijke bijdrage van 6,5 procent over de AOW en 4,4 procent over het aanvullend pen sioen. De totale achteruit gang is 4 euro per maand. GPD Het precieze premiebedrag voor de basisverzekering kan nog veranderen. De extra kosten voor aanvul lende verzekering zijn hier niet in opgenomen. Lindy Jense

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31