Jargon van het stelsel Een plastic of gouden heup Over kwaliteit staat niets vermeld Ik moest zelf het formulier invullen Wij hebben gelukkig allen een goed gebit Een nieuw zorgstelsel, betekent ook nieuwe woorden. Of oude termen met een net iets andere bete kenis. Een overzicht. Aanvullend pakket: Wie zich voor meer medische kosten wil indekken dan het ba sispakket doet, kan zich aanvul lend verzekeren voor bijvoor beeld tandarts en fysiotherapie. De meeste verzekeraars bieden hiervoor pakketten aan waarin verschillende vormen van zorg zijn ondergebracht. Hoe uitge breider het pakket, des te duur der de aanvullende verzekering. Acceptatieplicht: Zorgverzekeraars zijn wettelijk verplicht iedereen te accepteren die zich aanmeldt voor de basis verzekering. Zij mogen dus geen zieke mensen weigeren, omdat zij vrezen dat die veel dure zorg gebruiken. De acceptatieplicht geldt niet voor de aanvullende verzekering. Wel hebben de meeste verzekeraars gezegd ook voor de aanvullende pakketten geen risicoselectie toe te passen. Basispakket: Iedereen ouder dan 18 jaar is verplicht een basispakket af te sluiten bij een zorgverzekeraar. Dat pakket dekt de noodzake lijkste medische kosten, zoals huisartsbezoek, opname in een ziekenhuis, medicijngebruik en kortdurende geestelijke gezond heidszorg. De inhoud van het pakket is te vergelijken met het huidige basispakket van het zie kenfonds. Eigen risico: Zorgverzekeraars mogen hun verzekerden een eigen risico aan bieden van 100, 200, 300,400 of 500 euro. Door een hoger eigen risico te nemen, wordt de pre mie voor het basispakket lager. Maar wie ziek wordt, moet dus wel dat bedrag in een keer kun nen ophoesten. Verzekeraars mo gen klanten niet verplichten om een eigen risico te nemen. Inkomensafhankelijke bijdrage: Iedereen is een inkomensafhan kelijke bijdrage verschuldigd van 6,5 procent over maximaal 30.000 euro. Voor mensen in loondienst betaalt de werkgever deze premie. Voor mensen met een uitkering betaalt de uitke ringsinstantie (bijvoorbeeld UWV) het bedrag. Over ander inkomen, zoals pensioen of pre pensioen, is de bijdrage 4,4 pro cent. Ook zelfstandigen moeten 4,4 procent inkomensafhankelij ke bijdrage betalen. Bij de AOW wordt de inkomensafhankelijke bijdrage ingehouden op de bru to AOW-uitkering. Naturapolis: Verzekerden kunnen bij de zorg verzekeraars kiezen uit een natu rapolis en een restitutiepolis. De naturapolis is te vergelijken met het huidige ziekenfonds. Hierbij koopt de zorgverzekeraar behan delingen in bij zorginstellingen zoals ziekenhuizen en fysiothe rapeuten. Patiënten laten zich behandelen in deze gecontrac teerde instellingen. De verzeke raar regelt alles. De verzeker den krijgen geen rekeningen thuis en hoeven niets bij te beta len. Laat een patiënt zich toch behandelen in een instelling waarmee de verzekeraar geen contract heeft, dan moet hij mo gelijk (een deel van) de kosten zelf betalen. No-claim: De gemiddeld 1100 euro premie per jaar voor het basispakket is inclusief een no-claim van 255 euro. Wie geen zorg gebruikt, krijgt aan het einde van het jaar dat volledige bedrag terug van de zorgverzekeraar. Wie voor minder dan 255 euro kosten maakt, krijgt het verschil terug. Nominale premie: De nominale premie is het be drag dat de verzekerde zelf kwijt is aan de basisverzeke ring. Gemiddeld is dat 1100 eu ro per jaar. Restitutiepolis: Verzekerden kunnen bij zorgver zekeraars kiezen uit een natura polis en een restitutiepolis. De restitutiepolis is te vergelijken met de werking van de huidige particuliere verzekeringen. Hier bij kan de patiënt altijd zelf kie zen in welk ziekenhuis hij zich laat behandelen. In principe moet de verzekerde de rekening van de zorgaanbieder eerst voor schieten en deze daarna declare ren bij de verzekeraar. Vanwege de vrije keuzemogelijkheid zal de premie van de restitutiepolis hoger zijn dan die van de natura polis. Sluitingsdatum: De datum waarop iedereen ouder dan 18 jaar verplicht is om een (nieuwe) zorgverzeke ring te hebben. Die is uiterlijk 1 mei 2006. Zorgtoeslag: Een tegemoetkoming van de Be lastingdienst om de premie voor mensen met de laagste inko mens betaalbaar te houden. Al leenstaanden hebben recht op zorgtoeslag als zij maximaal 25.000 euro per jaar verdienen. Voor echtparen en samenwo ners ligt de grens op 40.000 eu ro. GPD Sylvia Marmelstein Thomas Waterman foto Camile Schelstraete Als nieuwe volwassene diende ook de 18-jari ge Thomas Waterman uit Oostburg een zorgformulier in te vullen. „Mijn vader helpt me bij het invullen van formulieren. Ik probeer wel te snappen wat er staat. Maar wat ik nu precies te rugstuur..." „Van mijn vader moest ik dat zelf doen. Hij zei: 'straks moet je dat ook alle maal kunnen.' Het meeste deed ik goed, maar hier en daar vond ik het toch wel ingewikkeld en had ik zijn hulp nodig." Of hij van de nieuwe situa tie financieel beter wordt, durft Thomas niet te zeg gen. Dat hangt vooral af van zijn gezondheid in 2006. Immers: hoe vaker je naar de dokter gaat, des te minder je aan het eind van het jaar terugkrijgt. „Normaal gesproken ben ik niet vaak ziek. Maar de af gelopen jaren lag ik wel een paar keer onverwachts in het ziekenhuis. Dat kun je vantevoren toch niet voor spellen." Dat betekent niet dat Tho mas, die in het laatste jaar van het vwo zit, het alle maal wel best vindt. „Op in ternet heb ik een model in gevuld. Daaruit bleek vol gens mij dat ik volgend jaar 400 euro terugkrijg." De Oostburgenaar lijkt de goede getallen in zijn com puter ingevoerd te hebben, want volgens de overheid mag een student rekenen op een gemiddelde compen satie van 34 euro per maand. Thomas hoopt op nog meer financieel voordeel. Als thuiswonend student krijgt hij een tegemoetkoming in de studiekosten. „Volgens mij gaat die volgend jaar omhoog, ter compensatie van de verzekeringskosten. Of niet? Ik weet het ook niet precies, hoor." Martij n de Koning De afspraken die verzekeraars met een bepaald ziekenhuis maken voor hun patiënten kunnen gevolgen hebben voor de kwaliteit van de geleverde zorg. Zo krijgt de één een nieuwe heup die vijftien jaar meegaat en een ander eentje die slechts tien jaar meegaat. foto Niels Westra/GPD Iedereen is straks verze kerd voor een basispak ket aan zorg. Wat daarin hoort te zitten staat vast, maar dat betekent niet dat iedereen ook hetzelfde krijgt. Heeft u een heup no dig, dan zou u bijvoorbeeld bij de ene verzekeraar een 'plastic' heup kunnen krij gen en bij de andere een 'gouden', afhankelijk van het contract dat de verzeke raar met uw ziekenhuis heeft gesloten. Kom daar maar eens achter. Van de aanvullende verzekerin gen is bekend dat die per verze keraar uiteenlopen. Zelfs bij één verzekeraar is er al van alles mo gelijk door variaties in de aan vullende pakketten, eigen risi co's en dus ook premies. Al ja renlang speelt bij de aanvullen de verzekeringen de vrije markt een belangrijke rol: er wordt ste vig geconcurreerd op inhoud van pakketten en de hoogte van premies. Er zijn particuliere schadeverze keraars die vooral uit zijn op zo min mogelijk 'slechte' risico's. Zij willen jonge gezonde verze kerden binnenhalen. Die krij gen uitgeklede pakketten aange boden voor een lage premie. Mensen met een vlekje worden door selectie zo veel mogelijk buiten de deur gehouden. De zorgverzekeraars, voortgeko men uit de oude ziekenfondsen, richten zich vaak meer op de kwaliteit van de zorg. Het verschil tussen particulier en ziekenfonds vervalt. Iedere zorgverzekeraar kan straks het basispakket aanbieden plus aan vullende verzekeringen. Tot nu toe was iedereen binnen het zie kenfondspakket verzekerd van dezelfde zorg. Het ziekenhuis kijkt bij een behandeling niet naar de verzekeraar van de pa tiënt. Bij dezelfde diagnose en omstandigheden krijgt iedereen een gelijke behandeling. In de nieuwe situatie die na 1 ja nuari ontstaat, hoeft dat niet langer het geval te zijn. De con currentie strekt zich dan ook uit naar het basispakket. Verzeke raars kunnen met een bepaald ziekenhuis voor hun patiënten andere afspraken maken. Dat kan direct gevolgen hebben voor de kwaliteit van de gelever de zorg. Schadelast Een verzekeraar kan bijvoor beeld tegen een ziekenhuis zeg gen 'u mag duizend heupopera ties per jaar doen, maar het mag niet meer dan zoveel kosten'. Wanneer dat onvoldoende is keus en eigen verantwoordelijk heid van de verzekerde dus. Maar doorziet die alles wel? Heeft de verzekerde straks wel zicht op de resultaten van de harde onderhandelingen achter de schermen? Dat is nog maar de vraag. In de polisvoorwaar den staat dat je recht hebt op een nieuwe heup, maar over de kwaliteit van die heup staat niets vermeld. In het ziekenhuis is dus straks niet meer iedereen gelijk. Herman Berendsen van toezicht houder CTZ erkent dat er straks verschillende afspraken moge lijk zijn. „Mensen kunnen bij voorbeeld kiezen tussen een plastic heup of een 'gouden' heup, maar slechter dan plastic zullen zij nooit krijgen", zegt hij. „Er komt een pakket aan mi- voor een dure kwalitatief hoog waardige heup, zal het zieken huis reageren met 'dat kan wel, maar dan krijgen de patiënten niet een nieuwe heup die vijf tien jaar meegaat, maar eentje die slechts tien jaar meegaat'. De verzekeraar die uit is op een zo laag mogelijke schadelast en een zo hoog mogelijk winst zal een simpele rekensom maken. De kans dat een patiënt met een goedkope heup nog eens onder het mes moet is bijvoorbeeld twee op de tien. Dat is goedko per dan tien keer een dure heup. Dat een aantal verzekerden - vaak op hoge leeftijd - nog eens geopereerd moet worden met al le narigheid die daarbij hoort, neemt de verzekeraar dan voor lief. Daar staat tegenover dat de pre mie in zo'n geval lager is. Eigen nimumeisen waar de zorg aan moet voldoen en de inspectie controleert dat. Daarboven is van alles mogelijk. Dat komt dan ook tot uitdrukking in de premie." Probleem Het wordt volgens Berendsen een groot probleem om de ver schillen in kwaliteit duidelijk te maken aan de verzekerden. „Het voorbeeld van de heup is nog het eenvoudigst. Dat lukt nog wel om dat duidelijk te ma ken. Maar hoe zit dat bijvoor beeld bij een kankerbehande ling? Hoe zit het met begelei ding, de snelheid van het stellen van een diagnose en de nazorg. Dat wordt lastiger." De verwachting is dat het sys teem zich op den duur zelf corri geert. Levert een zorgverzeke raar slechte zorg, dan zullen ver zekerden weglopen. Als het ima go van een verzekeraar verslech tert, dan moet hij de kwaliteit van zijn zorg verbeteren om te voorkomen dat hij zichzelf uit de markt prijst. Dat klinkt mooi, maar dan zijn al heel wat verzekerden daar de dupe van geweest. Dat is een ho ge prijs. Bovendien kan niet ie dere verzekerde zomaar weglo pen. Wel als het om het basis pakket gaat, maar niet voor wat de aanvullende verzekeringen betreft. Hard selecteren Daar mogen zorgverzekeraars hard selecteren op 'ongezonde risico's'. Anders gezegd: wie wegloopt bij de ene verzekeraar, komt niet zomaar bij de andere aan de bak. Hij kan botweg ge weigerd worden of een hele ho ge premie aan de broek krijgen. Dus een eens gemaakte vergis sing kan de verzekerde zijn of haar hele leven duur komen te staan. Jonge gezonde verzekerden zul len nu de neiging hebben te kie zen voor een goedkope verzeke raar met een misschien wat uit gekleed pakket of een mindere kwaliteit. Zij dienen zich dan wel bewust te zijn van de risi co's wanneer zij ouder zijn en de kwalen vanzelf komen. Is het dan nog steeds een goede verze keraar? En kom je dan makke lijk weg? Er is een grote open heid nodig. Volgens Berendsen ligt daar een belangrijke taak voor de verze keraars zelf. Daarnaast zullen de Consumentenbond en patiën tenverenigingen er bovenop zit ten. Mocht dat niet voldoende zijn, dan kan de nieuwe Zorgau toriteit (waar volgend jaar het CTZ in opgaat) ingrijpen en ver zekeraars dwingen meer open heid van zaken te geven. GPD Gerard Akkerman Eigenlijk is ze, als het om de administratie gaat, wel blij met één zorg verzekering, zegt Roos Kap- teijns. De bureaumanager van het Gehandicapten Platform 's-Hertogenbosch is het gedoe met de zorgver zekeringen van haar gezin zat. Want ga maar na: man met een tijdelijke baan, vrouw die part-time werkt, drie thuiswonende kinderen die alledrie studeren en van wie er twee een klein baan tje hebben. „Gelukkig heb ben we allemaal een goed gebit. Dus daar hebben we weinig kosten aan." De oudste dochter Ineke (22) volgt een opleiding kraamverzorgster en werkt tegelijk. Een combinatie die weinig inkomen ople vert, want ze moet voor haar werk een auto hebben. Ineke is bijna helemaal ge zond en zelfs dat kost geld sinds de pil uit het zieken fonds verdween: een paar tientjes per maand. De middelste, Tim (21), stu deert aan de hogeschool. Hij krijgt 100 euro per maand stagevergoeding en bij C&A verdient hij nog eens 145 euro. Door een aan geboren afwijking heeft hij fysiotherapie nodig. De jongste dochter, Marloes (19), volgt een opleiding voor doktersassistente. Ze krijgt alleen studiefinancie ring (67 euro per maand) en verdient jaarlijks 1000 euro met een vakantiebaan. Voorbeeld Man en vrouw verdienen sa men 60.000 euro bruto. Man particulier verzekerd, vrouw ziekenfonds. Drie thuiswonende kinderen die alledrie studeren, zonder aanvullende beurs. Het hele gezin is aanvullend verze kerd. Echtpaar betaalt nu 192 euro premie, wordt 184 euro. Waarschijnlijk geen recht op no-claim terugga ve wegens kosten. Geen recht op zorgtoeslag, omdat het gezamenlijk inkomen te hoog is. De kinderen: gaan er alledrie 15 euro per maand op achteruit, drie keer 180 euro per jaar. De ze kosten nemen de ouders op zich. Kinderen hebben wegens zorggebruik waar schijnlijk geen uitzicht op no-claimkorting. Het echt paar Kapteijns houdt reke ning met ruim 400 euro extra verzekeringskosten plus zo'n 1500 euro extra ziektekosten. GPD Kosten voor aanvullende verzekering zijn niet meege rekend. Lindy Jense

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30