Vuilnisbelt wordt uitkijkpunt Ondanks somber weer blijft de stemming erin Hendrik van Loon beleefde in Veere zijn gelukkigste jaren Vogelboulevard Schouwen-Duiveland 23 dinsdag 8 november 2005 i .0m De zuidkust van Schouwen-Duiveland, met links de Oosterschelde en rechts plan Tureluur. Op de bult midden op de foto komt een uitzichtpunt. foto Dirk-Jan Gjeltema Ontwerp voor het informatie- en uitzichtpunt. illustratie Cees Bakker De aanleg van nieuwe, natte binnendijkse na tuur langs de zuidkust van Schouwen roept vooral bij vogelliefhebbers enthousias te reacties op. Het idee van plan Tureluur - dat overi gens ook langs een stuk zuidkust van Tholen ligt - is: zorgen voor een vogelbou levard van (inter)nationale allure. Dat lijkt te lukken. Opdat iedereen van de vele vogels kan genieten, legt Staatsbosbeheer enkele op merkelijke uitkijkpunten aan. Al jaren ligt aan de weg van Zierikzee richting West hoek een grote berg grond. Het is de oude vuilnisbelt van Schou wen-Duiveland, aan de Hoosjes- weg bij Serooskerke. Keurig af gedekt met een laag grond en een stevig hekwerk erom. Als het een beetje meezit, krioelt het volgend jaar van de mensen op de stortplaats. Staatsbosbe heer Zeeland wil er een bijzon der informatie- en uitzichtpunt neerzetten. De Oosterschelde en de Prunje zijn er perfect te be wonderen. „Het is een uitstekend punt, hoog gelegen. Het kan wel een leuke attractie worden", zegt Kees de Lange, hoofd van Staatsbosbeheer in Zeeland. Hij vindt het een goede zaak dat er voor de mensen een mogelijk heid ontstaat om in alle rust, zonder grote verstoring voor de natuur, kennis te nemen van wat wel de 'kernkwaliteiten' van Zeeland worden genoemd: weidsheid, water, natuur, land schap en vogels. Daarom stopt Staatsbosbeheer er, samen met andere partijen, flink wat geld in. Ontwerper De natuurbeheerder heeft ont werper Cees Bakker uit het Bel gische Grupont in de arm geno men om een ontweip voor het informatie- en uitzichtpunt Schelphoek/Prunje te maken. Het gaat om méér dan het neer- poten van wat bankjes en infor matiepanelen. Zowel voor de ei gen inwoners als de toeristen moet het een trekpleister wor den. „Als je er bovenop staat er vaar je echt Zeeland. Het uit zicht is fenomenaal", weet De Lange nu al. Bedoeling was aanvankelijk be schutte uitzichtpunten te ma ken met keerwanden van beton elementen. De ondergrond is daar minder geschikt voor; de vuilnisbelt is steeds in beweging en dat kan leiden tot beschadi ging en verzakking van de keer wanden. Daarom is gekozen voor het plaatsen van met breuk steen gevulde schanskorven, ge stapelde stenen muurtjes, bijeen gehouden met staaldraad. Buig zamer dan beton en ze passen nog beter in het landschap ook. Aanzet De Lange legt uit dat de aanzet voor het uitzichtpunt Prun- jebelt (de naam die Staatsbosbe heer gebruikt) eigenlijk al be gint bij natuurgebied Schelp- hoek, een doorbraakgebied van de Februariramp 1953. Op het parkeerterrein daar ligt het startpunt. Via de onderkant van de dijk voert een wandelroute naar de voormalige stortplaats; het pad is ook toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Fietsers wor den vanaf de andere kant naar een toegang aan de Hoosjesweg geleid, waar een ingang met vee kering en fietsenrek komt. Aangekomen bovenop de belt, ontmoet de bezoeker als eerste een weerstation. Met een wind wijzer als baken van afstand zichtbaar. Makkelijk om meteen te zien uit welke hoek en met welke kracht de wind waait. Een zonnewijzer geeft de tijd aan. Midden op de belt wordt een centraal uitzichtpunt in schelpvorm gemaakt van waar uit zowel de Oosterschelde (bui tendijks) als Pi-unje (binnen dijks) goed te overzien zijn. Bor den geven informatie over onder meer de watersnood, de storm vloedkering en de natuurwaar den. In een hoekpunt aan de kant van de rijksweg N59 wordt een tweede beschut uitzichtpunt ge maakt, dat vooral uitkijkt over de natuurontwikkeling in de Prunje. Met een kaart van het plan Tureluur, vogelsilhouetten en zitbanken. Dit is in het bij zonder geschikt voor vogellief hebbers. Ook hier komt de schelpvorm terug. Schapen Het gebied waar weerstation en uitzichtpunten staan, wordt af gerasterd; buiten het looppad moet een bloemenweide ont staan. Daarbuiten kunnen scha pen grazen. De Lange wijst erop dat veel aandacht wordt besteed aan het uitzetten van duidelijke routes. Dat geldt voor zowel de toelei- dende fietsroute met bewegwij zering en het parkeren van au to's, als voor de route op de stortplaats zelf. Staatsbosbe heer zou het liefst zien dat de Hoosjesweg wordt afgesloten voor het verkeer, omdat dit de veiligheid ten goede komt. Voor auto's loopt de toegang dan van af de verkeerslichteninstallatie bij Schelphoek. Om aan te geven dat het aanleg gen van het informatie- en uit zichtpunt niet een, twee, drie te verwezenlijken is, noemt De Lange de deelnemende partijen: de provincie, de gemeente Schouwen-Duiveland, de Dienst Landelijk Gebied (uit voerder van plan Tureluur), nutsbedrijf Delta (dat op de vuil- stort gas wint) en uiteraard Staatsbosbeheer zelf. Het bete kent dat veel overleg nodig is en elke partij heeft zo bepaalde wensen en eisen. „Maar ik hoop toch op uitvoering in 2006. Het hangt een beetje af van de mede werking van de gemeente, die eigenaar van de grond is." De financiering is een eind rond. De provincie wil het weer station annex baken betalen uit een legaat en Staatsbosbeheer heeft 60.000 euro uitgetrokken. Kees de Lange merkt op dat er met de dikke toren van Zierik zee aan de oostkant, de Plompe- toren aan de westkant en uit zichtpunt Prunjebelt in het mid den, voor de mensen een mooie keten ontstaat. Rinus Antonisse De naam Hendrik Willem van Loon doet bij de mees te mensen geen belletje rinke len. Hooguit bij degenen die zich interesseren voor het mari tieme erfgoed. De naam van Van Loon is namelijk verbon den aan de jaarlijkse hardzeil dag voor platbodems op het Veerse Meer. Hij nam er in 1928 het initiatief voor. En een enke ling herinnert zich nog als kind Van Loon in Veere te hebben ontmoet of gezien. Het geeft aan dat bekendheid een betrekkelijk begrip is: zo ge wonnen, zo geronnen. Wie weet dat Hendrik Willem van Loon ooit Amerika's beroemdste Ne derlander genoemd werd? Toch kon de journalist, historicus, ra diocommentator en illustrator in de jaren twintig tot veertig van de vorige eeuw zeker aan spraak maken op deze waarde ring. Dat blijkt uit de biografie die Comelis A. van Minnen, direc teur van het Roosevelt Study Center in Middelburg, aan Van Loon heeft gewijd. Terecht neemt in het lijvige boek de Zeeuwse episode in Van Loons leven (hij woonde van 1927 tot 1931 aan de Kaai in Veere) een bescheiden plaats in. Zijn activi teiten in de Verenigde Staten waren belangrijker en langduri ger. Hij maakte de Amerikanen vertrouwd met de Nederlandse geschiedenis en cultuur, stelt Van Minnen. In de postuum gepubliceerde en onvoltooide autobiografie Re port to Saint Peter schrijft Van Loon zelf: 'Vanaf mijn tiende jaar (of zelfs eerder) wilde ik niets liever dan een heel beroem de historicus zijn'. Dat is hij, zij het gedurende korte tijd, ook ge worden. Hij wist moeilijke, ogen schijnlijk saaie onderwerpen over cultuur en historie op een aansprekende, heldere wijze voor een breed publiek te ont sluiten. Dat daarbij de nauwkeurigheid van de feiten wel eens te wensen overliet, trok Van Loon zich niet aan; kritiek vond hij 'peda gogische vervolging'. Als je iets maar lang genoeg gelooft, moet het wel waar zijn, vergoelijkte hij oneffenheidjes in zijn ge schriften. En wat daarvan ook zij, bij zijn overlijden in maart 1944 werd in necrologiën wél op gemerkt dat honderdduizenden mensen schatplichtig aan Van Loon waren voor veel van hun kennis over historie, kunst, geo grafie en andere onderwerpen. Hendrik Willem van Loon zag in 1882 in Rotterdam het levens licht. Zijn jeugd in een gegoed milieu kende geen grote pieken en dalen. Zomervakanties bracht hij regelmatig door bij zijn oom H. A. Hanken in de Wil- helminapolder en toen ontdekte hij de schoonheid van stadjes als Middelburg en Veere, die la- I ITT, ter nog een rol in zijn leven speelden. Als twintigjarige ver trok hij naar Amerika, om er zich te bekwamen in de journa listiek. 'Niet de journalistiek van een klein land waar men zich druk maakt om de kandida tuur van een burgemeester', zei hij zelf. maar 'de grote journalis tiek van de wereld'. Van Loon maakte dat waar, onder meer door al snel als correspondent voor Associated Press uitgezon den te worden naar Rusland en Polen. In 1921 brak hij als schrij ver door in de VS met het boek The Story of Mankind. Uit Van Minnens biografie (die eerder in een Engelse versie ver scheen) komt Van Loon naar vo ren als een uitbundig man, ook in zijn privéleven en omgang met vrouwen, met een groot ego en enorme geestdx-ift voor vele onderwerpen. Hij had zijn leng te, 1,90 meter, en postuur, rond 130 kilo, mee. Van Loon schreef meer dan veertig boeken, waar van hij er veel zelf illustreerde, met een geschat aantal van zes miljoen verkochte exemplaren. Bekende Amerikanen kon hij tot zijn vriendenkring rekenen, onder wie president Franklin D. Roosevelt, die Van Loon 'my true and trusted friend' noemde. Tijdens de Tweede Wereldoor log onderhield hij contacten met prinses Juliana (zijn dikste boek Van Loon's Lives - waarin Eras mus een grote rol speelt - is aan haar opgedragen) en hij was gast van koningin Wilhelmina bij haar bezoek aan Amerika in 1942. Korte tijd gaf hij als Oom Henk voor bezet Nederland ra diocommentaar op het Ameri kaanse nieuws. Psychische wonden Zijn korte verblijf in Zeeland was bedoeld om te herstellen van psychische wonden. Van Loon zocht in 1928 een schuil plaats in huis De Houtuin in Veere. In brieven beschreef hij de stad als 'een sprookjesachtig oord'. Van Loon stortte zich op maatschappelijke activiteiten en dat leidde tot de zeilrace voor hoogaarzen. Ook schonk hij een beker voor ringrijwed- strijden en bedacht hij arme ge zinnen in Veere met geld en ga ven. In 1931 vertrok hij uit Veere, om zich voorgoed in de VS te vesti gen (enkele jaren later schonk hij De Houtuin aan de kerk). Zijn woning in Old Greenwich, Connecticut kreeg de naam Nieuw Veere. Bewuste keus, want Van Loon zag de tijd in Veere als 'de gelukkigste jaren van mijn leven'. Rinus Antonisse Amerika's beroemdste Nederlan der. Een biografie van Hendrik Willem van Loon. Door Cornelis A. van Minnen. Uitgeverij Boom, Amsterdam. Prijs €34,50. Hendrik Willem van Loon en zijn echtgenote Jimmie in Veere, 1931. foto uit besproken boek De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Temenzen is een drukbezochte plek. Even brood brengen voor de dieren, even eruit met de kinderen, even een om metje maken. Verstande lijk gehandicapten van de stichting Tragel verzorgen de dieren en onderhouden de stallen. In deze rubriek wordt wekelijks bericht over het wel en wee op de Terneuzense kinderboerde rij. Het is deze ochtend spek glad op de paden langs de kinderboerderij. Een combina tie van bladeren en regenwater heeft geresulteerd in een smeer bare bladerpap, die geen enkel pardon heeft met onvoorzichti ge voetgangers. Voor je het weet lig je op de grond, al pro beert de gemeente Terneuzen daar een stokje voor te steken. Een veegwagentje gaat de smur rie te lijf om de paden weer vei lig en begaanbaar te maken. Het oranje karretje is eigenlijk het enige lichtpuntje deze vroe ge ochtend. Het regent, het dag licht wil maar niet doorbreken en door die sombere aanblik hebben ook de beheerders moei te om op gang te komen. Lia en Angelique beginnen hun dag met een partijtje mopperen, om na een paar minuten elkaar maar eens lachend aan te kij ken. Want over wat voor kleinig heden maken zij zich nou eigen lijk druk? De Tragel-cliënten hebben duidelijk minder last van de trieste weersomstandig heden. Neem Jurgen, die vijf mi nuten na binnenkomst alweer gekscherend zegt dat hij weer naar huis gaat. Lia en Angeli que spelen het spel met verve mee. Ze zwaaien hem met veel tamtam uit, waarna Jurgen voor alle zekerheid toch maar even terugkomt om te zeggen dat hij heus wel op de boerderij blijft. Cliënte Sonja is al net zo goed gemutst. Enthousiast trekt ze een paar gele, rubber hand schoenen aan. Wc schoonma ken? Geen probleem, Sonja draait haar hand niet om voor vervelende klusjes. „Ze neemt ook heel vaak cd's mee", zegt Lia. „Altijd dezelfde. Fransje Stagiaire Evie Ploegaert: „Ik kom natuurlijk, gezien mijn opleiding, vooral voor de mensen, maar het werken met dieren bevalt me ook prima." foto Peter Nicolai Bauer, hè. Dan zegt ze tegen mij dat ze zijn cd heeft meegeno men, omdat ik dat zo leuk vind. Maar ze vindt hem natuurlijk vooral zelf fantastisch." Zo heeft elke cliënt zijn eigen grappen en grollen, elk poppe tje zijn eigen bijsluiter. Dat weet inmiddels ook Evie Ploe gaert, een zeventienjarige sta giaire uit Hoek. Evie doet een mbo-opleiding Sociaal Pedago gisch Werk in Terneuzen en loopt daarom tien maanden sta ge op de boerderij. Waarom op een kinderboerderij? „Omdat ik hier ben ingedeeld. Het is niet zo dat ik specifiek naar de kin derboerderij wilde. Ik heb bij de Stichting Tragel aangegeven dat ik stage wilde lopen, waar na ik hier ben terechtgekomen. Dat neemt niet weg dat ik het hier ontzettend naar mijn zin heb. Ik kom natuurlijk, gezien mijn opleiding, vooral voor de mensen, maar het werken met dieren bevalt me ook prima. Nou ja, behalve met de paar den. Mooie dieren, leuk om te aaien, maar verder houd ik ze het liefst een beetje op afstand. Bang? Nee, dat niet. Ik heb er gewoon niets mee", zegt ze. Evie deed een vorige stage op een orthopedagogisch dagver blijf, waar ze vooral met kinde ren werkte. „De kinderboerde rij is dus totaal anders. Als ik tussen de twee moest kiezen? Dan bleef ik hier, al was het al leen maar omdat ik hier geen luiers hoef te verschonen. Ja, hier moet wel poep worden ge schept, maar dat is toch net even wat anders dan een kind dat begint te plassen op het mo ment dat je een nieuwe luier om doet." Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23