Smeerwortel gedijt in klei PZC Moord leidde tot een nieuw gemeentehuis Nieuwe raadkaart 2 ONDERWEG Wieder kunnen zo veel schoone verhalen vertellen van vroeger dinsdag 8 november 2005 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Smeerwortelmycena, Mycena Candida, naast een afgevallen bloemetje van de smeerwortel. foto Ron Brouwer/Het Zeeuwse Landschap pen in de kille wind. Het werk van de natuur is er nog lang niet klaar. Dat zal nog wel tiental len, zo geen honderden jaren du ren. In die periode zijn er onge twijfeld ook aanpassingen aan het klimaat nodig. Holland betekent oorspronke lijk houtland. De Slikken van de Heen zullen ongetwijfeld het beeld van toen oproepen. 'Na tuurlijk' bos op een vruchtbare kleibodem. Dat is in deze tijd uniek. Het is verbazingwekkend hoe snel de wilgen en alle ande re levensvormen de weg naar het gebied gevonden hebben. In het voorjaar vliegen er talloze bijensoorten op de mannelijke wilgenkatjes. Ze bemachtigen het stuifmeel van de meeldra den. Deze hebben ze nodig als bouwstoffen en voedselvoor raad voor de larven in hun broedkamers. Een van deze bijensoorten is de zwartrosse zandbij (Andrena clarkella). De kleuren zijn over eenkomstig de naam aangeeft. De broedcellen worden gegra ven in de steile kanten van de afgekalfde kreekoevers. Ze vlie gen er in het voorjaar in groten getale. Nog maar vier maanden en het feest kan weer beginnen. Nu scharrelen er in het hout spechten, mezen, winterkonink jes, kneutjes en putters rond. Wie geluk heeft wordt getrak teerd op de roerloze gedaante van een grote zilverreiger. In het natte wilgenstruweel staan nog verschillende planten. Op de lage delen zijn dat vaak nog soorten uit het vroegere zil te milieu. Allengs komt daar ver andering in. Zilt maakt plaats voor zoet. Een van de planten van de toekomst is smeerwortel. Dit is een vaste bewoner van dat typische natte milieu, die onze verre voorouders al kenden. Zo waren de Galliërs op de hoogte van de genezende werking van de plant. De wortel geeft een slijmerig vocht, met een uitstekende 'sme rende' werking. Deze kan wor den toegepast voor wonden die daardoor snel genezen. En nog steeds vindt het gebruik van smeerwortel (Symphytum) zijn weg naar de drogist en de cosme tische industrie. De smeerwortel speelt ook een vitale rol in het insectenleven. Het bezoek van vooral hommels en de Gewone sachembij (An- thophora plumipes) is heel be kend. Ze houden zich met hun pootjes vast aan de opengesla gen kelkjes van de neerhangen de blauw/paarse bloemen. Hun lange tong, die veel weg heeft van een rietje, komt goed van pas als de nectar naar binnen wordt gezogen. Sommige ande re bijen, die niet zo'n lange tong hebben, breken gewoon in. Zij doen dat door aan de zijkant van de klokvormige bloemen een gaatje te maken. Kleuren Opmerkelijk is het veranderen van de kleuren van de bloemen. Dat kan gaan van rood tot in tens blauw. Verantwoordelijk hiervoor is het zogenaamde bloemblauw, bekend als antho- cyaan. Antho vinden we ook weer terug in de Wetenschappe lijk naam van de Sachembij (Anthophora). Dat betekent dat deze bijenfamilie voornamelijk op buis- of holvormige bloemen vliegt. In deze tijd van het jaar ken merkt smeerwortel zich door het vormen van grote ellipsvor mige ruwe bladeren. Zolang het niet vriest groeit de plant ge woon door. De oude afgestorven bladeren liggen in een krans om de plant. Zelfs tussen de scheu ten van de smeerwortel ligt afge storven plantmateriaal. Op deze plekken groeit in deze tijd van het jaar vaak een aardig padden stoeltje. Het is de smeerwor telmycena (Hemimycena Candi da). Het is gespecialiseerd in smeerwortel. Ergens anders is het onmogelijk het paddenstoel tje te vinden. Candida zegt alles over het uiter lijk van deze Mycena. Mycena's zijn tere paddenstoeltjes op lan ge dunne stelen met een kegel vormige hoed. Deze smeerwor telmycena is sneeuwwit. Smeer wortel groeit vast en zeker niet ver uit de buurt. Let erop dat het soms nodig is de grote ruwe bladeren opzij te duwen om de tere paddenstoeltjes te aan schouwen. Ze groeien vrijwel al tijd in een klein groepje. Ron Brouwer Er zijn nog maar weinig gebieden waar het land schap gevormd wordt door natuurlijke processen zon der menselijk ingrijpen. Het landschappelijke beeld is in sterke mate bepaald door onze persoonlijke voorkeur, smaak, menselijke behoefte en trends. Gebieden, waar de natuur zelf min of meer de scepter zwaait zien we behalve in de duinen ook in het oostelijk gedeelte van Zeeland. Het zijn de voor malige getij degebieden in de Schelde-Rijnverbinding, die voor een groot deel drooggevallen zijn. Daar mag, binnen beperkte gren zen, de natuur zichzelf ont wikkelen. De Slikken van de Heen is een van de gebieden waar de natuur niet wordt gehinderd door menselijk ingrijpen. In de herfst ervaren we er de stilte van het landschap. De grote en kleine kreken van het voormali ge schor slingeren ogenschijn lijk doelloos de verte in. Het is een verademing. Velerlei soor ten wilgen, groot en klein, zwie- Stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) houdt zater dag (12 november) een excursie op Neeltje Jans. In dit natuurge bied dat na de bouw van de Pij- lerdam ontstond, zijn vele soor ten planten en vogels te zien. Zij profiteren van de ligging van het voormalige werkeiland, be grensd door enerzijds de Noord zee en anderzijds de Oosterschel- de. De excursie begint om 14.00 uur bij het informatiebord en de vlaggen van Het Zeeuwse Land schap en Natuurmonumenten, op de hoek van de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans (be taald parkeren). De wandeling over het eiland duurt ongeveer twee uur. Kosten €2,-, kinderen tot 16 jaar €1,-, donateurs HZL gratis. Een verhaal in de streektaal kan je eigenlijk niet zo precies in dia lect opschrijven. Dan wordt het heel lastig om het verhaal te le zen. Toch is Jan erin geslaagd om de streektaal in zijn verha len goed uit de verf te laten ko men en ook sommige elementen met elkaar in verband te bren gen. Dat zie je bijvoorbeeld in het verhaal over Ome Wannes, die in Sas van Gent woonde en daar op de suikerfabriek werk te. Dao stiengen dur twee, de Malle- to en de Copertief. Awel, op de lest genoemden, dao werkten die as schilder. Mun broer en ik giengen gerren nao udder toe. Nu bleek die oom niet alleen ver woed kluutspeler te zijn, maar ook een ervaren fotograaf. Na een uurtje vertrok het gezel schap om een wandeling te ma ken langs het kanaal. Daar was het een drukte van jewelste. Dao kwam net un hroot schip angevaoren. En oom Wannes die had er blijkbaar plezier in zijn twee neefjes uit Hoek eens goed voor de gek te houden. Hij zegt: Sie, das noe un eel schip mee wandelstokken, amma voor ouwe Belgen die a nie mee uut de kant kunnen. De jongens moeten erom lachten, want de grap was juist ingegeven door een groepje wandelende Vlamin gen die an ammao mee un stok liepen. Mooi gekruld Of oom er een foto van kon ne men? Nee, daar begon tie niet aan. Van dit schip in elk geval niet, want jaren geleden had hij een foto genomen van een schip vol secondenwijzers. Dat was bijna slecht afgelopen, want hij werd aangezien voor een be drijfsspion die wilde weeten oe as sü die stokken zo mooi ge kruld kregen... Als op het eind van de middag de jongens na het eten plannen maken om naar huis te gaan, sluit Platteeuw zijn verhaal als volgt af: En zo eindigde die ver- ziete op een voor ons plezierige maniere en mü reeën op ons fietsje deu de regen trug nao den Oek. Rinus Willemsen Agenda: In het Kerkje van Ellesdiek (El- lewoutsdijk) treedt zondag 13 november de Oost-Zeeuws- Vlaamse muziekgroep Ambras op. Aanvang 14.30 uur. Toegang kost €8,-. In september waoren een paor van die regenachtige daogen en 'k dochten, noe gaon 'k 's een stikje schrieven in dialect, hoor ik hem zeggen door de telefoon. En er klinkt een beetje trots in zijn stem, omdat het gelukt is. Het blijft even stil aan de ande re kant van de lijn en dan gaat hij verder, mao da val daorom nog nie mee. Aan het woord is Jan Platteeuw uit Terneuzen. Vorige week was hij langsgekomen, maar ik was niet thuis. Voor Jan was dat blijkbaar geen probleem, want op de achterkant van een pa pieren zak schreef hij een kort berichtje. Dat hij bezig was met verhalen schrijven in dialect en of ik met die verhaaltjes iets kon doen. Kort en zakelijk. Nog dezelfde avond belde ik hem op. Natuurlijk had ik daar belang stelling voor. En precies een week later vond ik een aantal dialectverhalen van hem op de mat achter de voordeur. Platteeuw is een getalenteerd man op veel gebieden. Hij was vroeger een verdienstelijk amateur-historicus die zich be zig hield met het Land van Axel. Allicht 't Land van Axel, wan ik bin op den Oek opge groeid. Over dat dorp en ook over Zaamslag schreef hij prach tige boeken, maar ook van Ter- neuzen en omgeving zette hij interessante dingen op papier. O joengen, wieder kunnen zo veel schööne verhalen vertellen van vroeger, zegt-ie met glun derende oogjes. Mao verhaolen schrieven en dan nog zó dichte mooglijk bie 't dialect bluuven, das daorom nie niks óór. Jan is een precies mannetje. Daarom wil hij ook zo dicht mo gelijk bij de uitspraak alles op schrijven. Dat valt inderdaad niet mee. Het is trouwens ook de vraag of dat mogelijk is. Want als je alles precies wilt vastleg gen, dan kan je dat eigenlijk veel beter opnemen met een mi crofoon. Voor H. Traas uit Baarland is de oplossing van de raad kaart van vorige week niet zo moeilijk. Het betreft zijn woon dorp. „We zien de Slotstraat vanaf de kant van Oudelande, richting Bakendorp." Volgens hem is het linkerhuis het oude gemeentehuis. „Er naast staat de 'ouwe schoole', die ongeveer 35 jaar geleden ge sloopt is en waar nu een gras veld ligt. Rechts, het grote witte huis, is de pastorie. Het vijfde huis van rechts is de woning waarin ik nu zelf woon. Het voorste huis rechts (half zicht baar) is het oude kruideniers winkeltje van mijn reeds overle den opa en oma Jaap en Anna Traas-Zeevaart." J. Vermin geeft aan dat het oude gemeentehuis in 1883 gebouwd is. Er was een bijzondere aanlei ding voor. „Het moest worden gebouwd na een brand, com pleet met roofmoord, in 1882 in de herberg waar het gemeentebe stuur voordien een eigen raadka mer had." De eerste raadsvergadering was 1 december 1883, vult M. van Sabben uit 's Gravenpolder aan. „Aan de rechterkant van het ge meentehuis hingen de schandste- nen, die nu in de toren van de kerk zijn." Inzender Vermin noemt als bouwjaar van de open bare lagere school 1880 en van de pastorie 1860. „Verder zijn te zien de burgemeesterswoning, de slager, de bakker en aan het eind de wagenmaker en her berg. Het dorpsplein heet nu Slotstraat, naar het gerestau reerde laatste restje van het jachtslot van de ambachtshe ren." A. van Liere-Zeevaart uit Nisse is oud-inwoonster van Baarland en herinnert zich diverse namen van vroeger. Ze merkt op dat eind 19e eeuw, begin 20e eeuw de pastorie bewoond werd door dominee Meloen en zijn huis houdster. „De dominee was on gehuwd en de huishoudster heet te Joane. Aan de rechterkant van de pastorie woonde de fami lie Bruggeman en links was de winkel van Op 't Hof-Elenbaas, later bewoond door de families Traas en Droste." Als gebruikelijk gaat C. F. Ste- vense uit Middelburg in op de geschiedenis. Het eiland Baar land was omgeven door de zeear men de Zwake en de Honte. Het werd ook wel Oost-Borssele ge noemd. Het bij het dorp gelegen kasteel de Hellenburg van de he ren van Baarland bestond al in 1312. De kern van het dorp, Slot straat en omgeving, ligt op een terp. De kerk werd gesticht in de 13e eeuw en was gewijd aan Sint-Maarten van Tours, schrijft Stevense. Hij vertelt dat het gemeentehuis tijdens het bewind van burge meester P. Bruggeman werd ge bouwd op het oude kerkhof, naar een ontwerp van architect Postmus uit Ellewoutsdijk, voor 2447 gulden. Het gebouw werd in 1939 voor 505 gulden ver kocht. De gemeente bouwde el ders een nieuw. De in 1880 door J. A. Hanninck uit Goes ontwor pen school kostte aanmerkelijk meer, bijna 12.000 gulden, dan het gemeentehuis. Ook Stevense herinnert aan de moord in dorpsherberg De Swae- ne (eigendom van Persaen Traas), waarvan een veekoop man slachtoffer werd. De moor denaar stak het pand in brand. Later werd een nieuwe herberg gebouwd. Rinus Antonisse De waardebonnen zijn bestemd voor: P. M. de Witte-van Sluijs, Baarland, A. Remijn, Kwaden- damme en J. Putte, Serooskerke (W). Deze keer uit de collectie van Hans Linden- bergh een moeilijke raadkaart. In die zin, dat het gaat om een afbeelding van een dorp dat nooit echt uitgroeide en werd overvleugeld door een nieuw dorp in de buurt. Om welke buurt schap gaat het? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 12 november worden gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22