Delta Milieu in race voor AYR Avondklok in drie Parijse voorsteden PZC Restaurantgids roept Oud Sluis weer uit tot beste van het land Man aangehouden voor Schipholbrand A lm Dochter Zeeuws energiebedrijf wil samen met Sita bod uitbrengen op afvalreus LPF bepleit ■rechtspraak 4oor jury Discussie over overdrachtsbelasting Directeur Inlia krijgt werkstraf Justitie eist zeven jaar tegen Samir A. 17° Nogmaals warm Zonnige perioden. Droog. Matige tot krachtige zuidenwind. Vrij warm met maxima rond 17 graden. 147e jaargang no. 264 nsdag 8 november 2005 snummer 1,25 Van Bommel alsnog terug bij Oranje nor Ernst Jan Rozendaal EN HAAG - Het Zeeuwse aergiebedrijf Delta wil sa- en met het Frans Bel- sche energiebedrijf Suez v.. bod uitbrengen op de talverwerking Rijnmond AVR). De komende weken porden de aandeelhouders de provincie en de Zeeuwse 'meenten) om toestem- jng gevraagd voor een ivername waarmee een be drag van meer dan één mil jard euro is gemoeid. »VR is eigendom van de gemeen te Rotterdam. De afvalverwer- er telt ruim 2100 werknemers erdeeld over 50 vestigingen in [ederland, België en Ierland. lotterdam heeft AVR in de eta- age gezet, omdat het te groot is porden. 5r is veel belangstelling voor de mderneming. De afgelopen ,l naanden hebben tien partijen t ien indicatief bod uitgebracht. 5e§ daarvan zijn uitgenodigd linnen een maand met een bin dend bod te komen. Jöaartoe behoren Delta en Suez. ■Als de verkoop doorgaat, zal de livisie milieu van Delta fuseren met Sita, het Nederlands Bel- pscne afvalverwerkingsbedrijf van Suez. Delta Milieu en Sita werken in Zeeland en West-Bra bant nu al samen op het gebied van afvalinzameling en verwer ing. Bijna twee jaar geleden werd door beide bedrijven hiertoe een JEN HAAG - Burgers moeten r ich actief met de rechtsgang kunnen bemoeien, door middel rran juryrechtspraak en door I self rechter te worden. Recht- praak wordt zo niet langer al- ;r een een zaak van rechters en of- r icieren van justitie. let dit ingrijpende plan wil •rLPF-Kamerlid Joost Eerdmans iet vertrouwen in de rechtsstaat 3,i, erstellen. Dat vertrouwen leeft door een aantal recente oorvallen een forse deuk opge- ïjfj open, signaleert het Kamerlid. 7)'j Sinds de Schiedammer park- joord (waarbij verdachte Kees j. jarenlang onschuldig gevan gen zat. red) heeft 46 procent ■van de Nederlandse bevolking Uc-t 'een vertrouwen meer in de Cv echtsstaat." Voor de zwaarste aw|: tisdrijven, moord en doodslag, 113 rilde LPF juryrechtsspraak in- peren. Burgers worden hierbij oormiddel van loting aangewe- •7 en. De rechter bepaalt de aü- chuld, de jury de straf. In de 1U herenigde Staten is dat precies o Bj ndersom. - N=®e LPF vindt daarnaast dat ie- j/jj ere Nederlander tussen cle 25 i'o; a 70 jaar voor een periode van Br ter jaar 'lekenrechter' moet :X unnen worden. Samen met de H,i rofessionele rechter velt hij ms's 'onnissen. Eerdmans juicht het ,c;: ?e als de lekenrechter zijn emo- ies laat meespelen bij het oor- mi n- gpd gsic pagina 4 al, commentaar joint venture opgericht. Een deel van de overname wordt ge financierd door een bank, meer dan tweederde moet worden op gebracht door Delta en Suez. Beide ondernemingen zouden een even groot belang krijgen in het nieuwe, internationale afval verwerkingsbedrijf dat zo ont staat. De overname past in het streven van Delta om een duurzame energieproductie te verbinden met de verwerking van vast af val en afvalwater. Aandeelhouders Voor transacties boven de 55 miljoen euro moet Delta toe stemming vragen aan de aan deelhouders. Het voorstel voor de overname van AVR wordt vermoedelijk behandeld in de aandeelhoudersvergadering van 12 december. Woordvoerster M. van Zuilen van Delta bevestigt desge vraagd dat Delta en Suez een bod willen uitbrengen op AVR. Ze wil niet ingaan op de ver koopprijs - 1 tot 1,4 miljard eu ro - noch op het aandeel van Delta daarin. „Dat is concurren tiegevoelige informatie." Voor lichter E. Schouten van AVR zegt dat met de gemeente Rotter dam is afgesproken dat geen en kele mededeling wordt gedaan over kandidaatkopers en het overnamebedrag. Hij geeft wel aan dat AVR een bindend bod verwacht van zes partijen en dat de bedoeling is voor het eind van het jaar een koper te vin den. Wethouder H. Kool-Blok land van Middelburg en gedepu teerde J. Suurmond, beiden ver tegenwoordigd in de aandeel houdersvergadering, geven aan dat ze nog wachten op een schriftelijk voorstel van Delta. Ze zijn globaal van het voorne men op de hoogte gebracht en kunnen daarom niet inhoudelijk reageren. Brandweerlieden proberen een brandende bus in Toulouse te blussen nadat jongeren die in de brand hebben gestoken. fol van onze redactie buitenland PARIJS - Geen ingrijpen door het leger, wel extra agenten, een avondklok in gebieden waar de plaatselijke bestuurders dat no dig vinden en 'hard en juist' op treden tegen relschoppers. Dat was de kern van de bood schap van de Franse minis ter-president Dominque de Vil- lepin gisteravond op de Franse tv. Hij noemde de rellen van de af gelopen elf nachten volstrekt on acceptabel. Volgens hem zitten 'georgani seerde criminele netwerken' ach ter de onlusten. Het herstel van de openbare or de heeft de hoogste prioriteit voor de Franse regering. De Villepin zei verder dat er een uitgebreid onderzoek komt naar de dood van twee allochtone jon geren die de directe aanleiding vormde voor de ongeregeldhe den. Ook wil Parijs de diéper liggen de oorzaken van de onvrede, zo als werkloosheid, slechte huis vesting en discriminatie aanpak ken. Ook gisteravond werden uit verschillende steden weer rel len gemeld. De roep om harder optreden, zo als het instellen van een avond klok en het inschakelen van het leger, wordt steeds luider. Meer dan 70 procent van de Fransen vindt de huidige aan pak van de regering onvoldoen de. In diverse wijken zijn burger wachten, soms ook van allochto nen, gevormd om verdere vernie lingen te voorkomen. Een grote moslimorganisatie heeft via het internet een fatwa verspreid die de jongeren ver biedt aan de rellen deel te ne men. Burgeroorlog Jean-Marie Le Pen, de leider van het ultrarechtse Front Na tional sloot niet uit dat de rellen misschien tot een burgeroorlog kunnen leiden. Hij wil dat de regering snel de orde herstelt. In drie Parijse voorsteden is met onmiddellijke ingang een avond klok voor jongeren ingesteld. De politiebond Action Police CFTC wil dat het leger in actie komt om de orde te herstellen. Minister Sarkozy (Binnenlandse Zaken) bezocht gisteren twee agenten die de nacht daarvoor ernstig gewond werden toen op roerkraaiers het vuur openden op een politiemacht. In totaal vielen er aan politiezijde meer dan 30 gewonden. Sarkozy zei dat de orde in alle opstandige wijken moet worden hersteld: „Als de politie dat niet Jongeren herdenken de eerste dode die gevallen is tijdens de rellen in de buitenwijken van Parijs. Op hun hoofd prijken stickers waar op staat dat zij geweld afwijzen. Regis Duvignau/RTR - irce» sor Raymond Hp Frel Kafoer ine'-' Sluise Oud «STERDAM - Het 6,5 ^sterrenrestaurant 7 luis is gisteren door restaurant- Er It's Lekker voor het tweede ach- 3 5 ereenvolgende jaar tot beste tablissement van Nederland -vt "tgeroepen. hefkok Sergio Herman (35) zich direct na de bekend- tong in Amsterdam trots, al •dikte hij Zeeuwse nuchter- leid. „De medaille kan toch ook 0 weer omgedraaid zijn? Wij spelen ook helemaal niet met competitiegedachtes, maar deze prijs geeft wel een heel lekker gevoel", aldus Herman. Geoffrey Henderikse (27) van Oud Sluis steeg op de ranglijst van beste gastheren van de ne gende naar de zesde plaats. In restaurantgids Lekker 2006 staan de de beste vijfhonderd restaurants van Nederland ver meld. Naast Oud Sluis bezetten nog vijf Zeeuwse etablisse menten een plaats in de top-hon- derd. 't Veerhuis in Wolphaarts- dijk is de grootste stijger in de lijst: van 94 naar 31. Inter Scal- des in Kruiningen zakte van 34 naar 48, Het Groot Paradijs in Middelburg klom van 67 naar 61. De Kromme Watergang in Slijkplaat bleef op 62 en Katse- veer in Wilhelminadorp zakte van de 61 naar 71. De Waag in Serooskerke, vorig jaar nog 57e, komt niet meer op de lijst voor Het restaurant, inmiddels in an dere handen, is sinds 27 oktober weer open. Ook Nolet Het Rey- merswale in Yerseke (vorig jaar 84) staat niet meer in de tophon- derd. AMSTERDAM - Justitie eiste gisteren in hoger be roep zes jaar en negen maanden cel tegen terroris meverdachte Samir A. Voor het Openbaar Ministe rie staat vast dat de 19-jarige Hagenaar aansla gen beraamde met zelfgemaakte explosieven en dat hij betrokken was bij een gewapende overval op een supermarkt. A.'s advocaat vindt dat zijn verdachte net als eer der dit jaar moet worden vrijgesproken. De recht bank in Rotterdam sprak A. in april dit jaar vrij wegens gebrek aan bewijs. De aanklager, advo caat-generaal G. Haverkate, veegde gisteren bij het gerechtshof in Amsterdam de vloer aan met die uitspraak. Hij wees op de chemicaliën, elektro nica en kunstmest (een grondstof voor explosie ven) die bij de verdachte thuis zijn aangetroffen. Er was weliswaar nog geen sprake van een deug- Kleine zwaan is een bijzondere wintergast Vandaag bij de PZC doet, valt de orde in handen van bendes, de maffia of van een aantal extremisten". De autoriteiten hebben de in druk dat de rellen steeds beter worden georganiseerd. Jongeren hebben in interviews gezegd dat bendes uit verschil lende Parijse voorsteden in een competitie zijn verwikkeld met als doel om de aandacht van de media op zich gevestigd te krij gen. De Nederlandse ambassade in Parijs heeft, in navolging van an dere landen, landgenoten opge roepen om 's avonds en 's nachts bepaalde delen van de Franse hoofdstad te mijden. Toerisme De Franse minister van toeris me, Léon Bertrand, zei gisteren dat de rellen een probleem kun nen worden voor het toerisme als zij niet snel voorbij zijn. „Het imago van Frankrijk is ern stig beschadigd", zei hij. GPD/RTR pagina 4 Parijs nog ver weg pagina 5 incidenten in Brussel Het voorstel van de Kamer om de overdrachtsbelasting af te schaffen, stuit op kritiek. De starter op de woning markt zou er niet van profiteren, zo menen de Nederland se Vereniging van Makelaars (NVM) en de Rabobank. Bo vendien zou er eerst een duidelijke definitie van het be grip 'starter' moeten zijn. Mensen die voor hun eerste huis 500.000 euro betalen, zijn formeel starter, maar behoeven eigenlijk geen steun. Wegens valsheid in geschrifte is directeur G. Burger van de stichting Inlia Zeeland veroordeeld tot zestig uur werk straf. Asielzoekers kregen van hem een brief bij wijze van identiteitsbewijs. Die brief wekte de indruk van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst IND te komen. Volgens Bur ger was de IND in gebreke gebleven door asiel zoekers geen identiteitsbewijs te geven: „Ik heb rij het goed bedoeld, maar verkeerd gedaan. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 6; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 2122, 23 en 25. verwijk. Het OM heeft zijn iden titeit niet bekendgemaakt. De woordvoerder zei verder geen mededelingen te willen doen. De herdenking ter nagedachte nis aan de slachtoffers van de brand in het cellencomplex op Schiphol-Oost vindt vanmiddag plaats in de hangar Jet Support, op hetzelfde deel van de luchtha ven. Dat heeft het ministerie van Justitie gisteren bekendge maakt. De NOS zendt de herden king tussen 15.15 en 17.00 uur rechtstreeks uit Nederland 2. Op de bijeenkomst voor nabe staanden en direct betrokkenen spreken de ministers Donner (Justitie) en Verdonk (Vreemde lingenzaken). Ook burgemeester Hertog van de gemeente Haarlemmermeer houdt een korte toespraak. Daar na volgt één minuut stilte. Voor zitter P. van Vollenhoven van de Onderzoeksraad voor Veiligheid is ook aanwezig bij de ceremo nie. ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - De Koninklijke Marechaussee heeft gisteren in Beverwijk een man aangehou den die opzettelijk brand zou hebben gesticht in het cellen complex op Schiphol-oost. Dat hebben het Openbaar Ministerie (OM) in Haarlem en de mare chaussee bekendgemaakt. Door de brand in de nacht van 26 op 27 oktober zijn elf illega len die wachtten op uitwijzing uit het land, om het leven geko men. Vijftien andere illegalen raakten door het vuur gewond. Vanaf het begin rees het vermoe den dat het vuur door brand stichting was ontstaan. Bronnen rond het onderzoek melden dat verdachte het vuur heeft aange stoken in zijn cel. Daar zat hij al leen opgesloten. Het zou gaan om een 25-jarige Libiër. Hij ligt zwaargewond in het brandwondencentrum in Be- (Advertentie) door Ferdi Schrooten delijk explosief, maar het doel was absoluut een bomaanslag, aldus Haverkate. De aanklager omschreef Samir, die onlangs op nieuw werd gearresteerd op verdenking van het beramen van aanslagen, als een gevaarlijke radi cale moslim, in staat tot een aanslag. Volgens A.'s advocaat Victor Koppe zou zijn cliënt nooit als terrorist zijn vervolgd als hij geen radicale moslim was geweest. „Als deze spullen waren gevonden in de woning van een tiener van autochtone afkomst zou niemand het hebben over terrorisme." Mocht het Hof een gevangenisstraf opleggen, dan zal Samir A. die niet aanvechten, kondigde hij aan. A. zou volgens een informant ook een aanslag heb ben willen plegen op een vliegtuig van de Israëli sche maatschappij El Al. De verdachte zelf ver wees dat in zijn laatste woord lachend naar het rijk der fabelen. „Informanten van de ALVD lie gen." GPD Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij eenmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geeri proefabonnement gehad. O Noteert u mi| voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 20.551 per kwartaal met automatische incasso 59.751. per jaar met automatische incasso 229,20). i (iMstlbankrekeningnummer PZC bvgaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens i Kijk op wwwpzc m/abonneren. bel gratis 0800- 0231231 ol stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, ddEO WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1