Van Basten kon nu niet meer terug PZC Een zwarte parel in het hemelsblauw an Nistelrooij is 'not amused' over biografie Vieira Ook Cairo en Jaliens bij Nederlands elftal °okTrabe,sivertrektbijAjax Bolton klimt over Spurs naar derde plaats Martij n Dieleman op zoek naar werk Van Bommel bij Oranje 19 Ebbinge opnieuw geopereerd Trost nieuwe coach Lierse SK Sponsor betaalt Real 100 miljoen Gibernau van Honda naar Ducati Racistische taal tost Jestrovic drie wedstrijden j tix is nieuwe coach Hearts Davenport en Sjarapova in dezelfde groep dinsdag 8 november 2005 Aan onze sportredactie -ENSCHEDE - Of hij er echt op (zit te wachten zal wel nooit hele- iaal duidelijk worden, maar jarco van Basten heeft in ieder Ji geval woord gehouden. Na het van de geblesseerde P Wesley Sneijder restte de bonds coach niets anders dan de 'der fde keus' Mark van Bommel op Ce roepen voor de oefeninter land tegen Italië van komende zaterdag. terugkeer van de meest be 'Oranje-banneling' van Cde laatste jaren zal vandaag on- jgetwijfeld met allerlei mooie woorden worden omkleed, maar !de komst van Mark van Bommel aijnaar Noordwijk blijft natuur- uitermate pikant. Geruis loos zal zijn rentree niet verlo gen, daarvoor is er in de voor- pi bije maanden teveel gebeurd. CSinds Van Bommel in juni na de interland tegen Roemenië om du- tactische redenen door i jVan Basten werd geslachtof ferd, had de bondscoach geen iïjgoed woord meer over voor de ■ijLimburger, die onlangs nog tot drie beste middenvelders van ihet voorbije Champions League- »|eizoen werd gekozen. Maar hoe fluider de roep om Van Bommel i in Oranje in de afgelopen perio- :ijde werd, des te duidelijker en i frimmiger werd Van Basten in |ijn afwijzing. Niet goed ge- e noeg, te zwak in de omscha ke il ling, zo luidde telkens het niet Qaltijd even geloofwaardige ver sweer van de keuzeheer. Soms j eek het er zowaar op dat Van 3 Basten een persoonlijke vete a voerde met de speler, die er niet foor terugdeinst om zijn eigen - mening te ventileren. De situatie vrat aan Van Bom mel, maar hoe moeilijk dat ook van onze sportredactie ZEIST - Hertha BSC-aanvaller Ellery Cairo is gisteravond als 24e speler toegevoegd aan de se lectie van het Nederlands elftal voor de oefeninterland tegen Ita lië van zaterdag. Bondscoach Marco van Basten haalde de debutant erbij omdat Ruud van Nisteli-ooij kampt met een lichte ribblessure. Eerder op de dag werd Mark van Bommel al opgeroepen als vervanger van Wesley Sneijder en kreeg Kew Jaliens een uitno diging om als 23e speler toe te treden tot de Oranje-selectie. De verdediger van AZ werd ge selecteerd omdat Khalid Boulah- rouz en Nigel de Jong kampen met lichte blessures. Cairo is de butant in de selectie van Oranje. De 27-jarige Rotterdammer komt dit seizoen uit voor het Duitse Hertha BSC. Eerder speelde hij voor Freiburg, FC Twente, Excelsior en Feye- noord. De keuze voor Jaliens kwam net als bij Van Bommel en Cairo min of meer uit de lucht val len. De 27-jarige verdediger van AZ behoorde niet tot de voorlo pige selectie en is na Cairo en Ajacied Urby Emanuelson de derde debutant in de Oranje-se lectie. Van Basten beslist donderdag of Jaliens bij de groep blijft. Het Nederlands elftal komt vandaag voor het eerst in Noordwijk bij elkaar. ANP was: hij hield zijn frustratie bin nenboord en riep voortdurend dat hij niet meer dan zijn best kon doen. Vorige week was er voor het eerst sinds vijf maan den een nieuw geluid te horen vanuit het Oranje-kamp in 'de zaak Van Bommel'. Dat begon allemaal op maandag toen Jo- han Cruijff zich in zijn wekelijk se column in De Telegraaf voor het eerst lovend uitliet over het spel van Van Bommel bij Barce lona. Die opmerkelijke omme zwaai kreeg afgelopen vrijdag een voorzichtig vervolg bij de persconferentie van het Neder lands elftal in Zeist. Van Basten had weliswaar nog altijd geen plek voor hem in de selectie, maar hij toonde zich wel tevre den over de ontwikkeling van de speler. En dat was al heel wat na alle kritiek. Pikorde Op de vraag op welke plaats Van Bommel nou stond in de pikorde voor de positie rechts op het middenveld, antwoordde Van Basten zonder dralen 'op drie'. Achter Denny Landzaat en Wesley Sneijder, die in de ogen van de coach nog steeds de voorkeur genieten boven de ex-PSV'er. Toen Van Basten gisteren werd geconfronteerd met de afzeg ging van Sneijder kon hij dan ook niet meer terug en moest hij wel terugvallen op keus num mer drie. En dus kreeg Van Bom mel via een enorme omweg als nog de invitatie waar hij al zo lang naar smacht. Vandaag zal het even onverwachte als bijzon- dere weerzien tussen de twee worden bezegeld met een hand druk. Eén ding is zeker: Van Bas ten en Van Bommel hebben vol doende gespreksstof, dat mag duidelijk zijn. GPD Matchwinnaar Kevin Nolan van Bolton Wanderers (rechts) probeert een pass van Spurs-middenvelder Michael Carrick te onderscheppen. foto lan Hodgson/RTR Spurs blijft steken op de zesde plaats met twintig punten. Koploper Chelsea staat on danks het verlies van zondag tegen Man chester United (1-0) een straatlengte voor. De Londenaren hebben 31 punten. ANP BOLTON - In een duel tussen twee subtop pers uit de Engelse Premier League heeft Bolton Wanderers gisteren met 1-0 gewon nen van Tottenham Hotspur. Een doelpunt na ruim een half uur van Ke vin Nolan deed Bolton klimmen naar de der de plaats op de ranglijst. Het door Martin Jol getrainde Tottenham trad aan met Ed gar Davids in de basis. Bolton heeft nu 23 punten uit twaalf duels, AMSTERDAM - In navolging van Steven Pienaar ver trekt ook Hatem Trabelsi aan het einde van het seizoen transfervrij bij Ajax. De Tunesische verdediger heeft de Amsterdamse club laten weten zijn aflopende contract niet te willen verlengen. Ajax onderhandelt nog met Max well, Nigel de Jong en Tomas Galasek over een nieuw con tract. Ook de verbintenissen van deze drie spelers lopen aan het einde van het huidige seizoen af. Technisch direc teur Maxdin van Geel wil binnen een maand duidelijkheid van het drietal. ANP UTRECHT - Voetballer Arjan Ebbinge is gisteren voor de derde keer geopereerd. De verdediger van RBC Roosen daal ligt al een week in het Medisch Centrum Utrecht met een zware buikblessure. Ebbinge (30) hield zondag 30 ok tober aan een onschuldig duel met Tim Comelisse van FC Utx'echt een scheurtje in de dunne daxrn over. Ebbinge ligt in Utx'echt op de intensive care. Omdat hij koorts kreeg was een dex'de opex-atie noodzakelijk. Daai"- bij moest zijn buikholte opnieuw worden gespoeld. ANP BRUSSEL - René Trost is gisteren benoemd als trainer van Lierse SK. De veex-tigjarige Nederlander volgt bij de Belgische eersteklasser Paul Put op, die recentelijk werd ontslagen. Eerder was Tx-ost coach van tweedeklasser Pa- tro Maasmechelen en assistent-trainer van Roda JC. Bij de club uit Kei'krade was hij ook jarenlang actief als spe ler. Lierse staat momenteel op de laatste plaats. ANP MADRID - Real Madrid heeft met het telecommunicatie bedrijf Benq uit Taiwan een nieuwe shirtsponsor gevon den. De Aziaten betalen een bedrag van 100 miljoen euro om de komende vijf jaar op het tricot van de Spaanse voet balclub te prijken. De verbintenis heeft een looptijd tot 2011. De Spaanse ploeg moet het overigens een maand stellen zonder Jonathan Woodgate. De Engelse verdediger heeft een spier in het linkerdijbeen gescheux'd, bleek gistex'en uit een scan. Hij liep de kwetsuur zondag op in het compe titieduel met Real Zaragoza. Woodgate was net hex-steld van een dijbeenblessure. Die had hem achttien maanden aan de kant gehouden. ANP/SID VALENCIA - Wegracer Sete Gibernau neemt afscheid van Honda en rijdt volgend seizoen de Grand Prix wed strijden voor het wereldkampioenschap MotoGP op een Ducati. „Het is tijd om mijn carrière een nieuwe wending te geven", lichtte de 32-jaxrge Spanjaai'd zijn beslissing gisteren in Valencia toe. Gibernau wordt teamgenoot van de Italiaan Loris Capirossi, die dit seizoen twee GP's won voor Ducati. Hij neemt de stek in van zijn landgenoot Car los Checa, wiens contract bij het Italiaanse motormerk is afgelopen. Gibernau maakte een teleurstellend seizoen door met veel valpartijen, geen ovex-winningen en slechts een zevende plaats in de WK-eindstand. Hij heeft 160 GP's gereden, waarvan hij er negen won. ANP IY0N - De tuchtcommissie van ie Exuopese voetbalbond Uefa leeft Nenad Jestrovic van het lelgische Anderlecht gisteren en schorsing van drie duels op- [elegd. De Serviër kreeg vorige week dinsdag in de Champions leaguewedstrijd in en tegen Li- i 'crpool (3-0) een rode kaart van wege racistische taal. 5 ie Deense axhiter van de wed- trijd, Kim Milton Nielsen, hoor- ii Ie Jestrovic roepen tegen Moha ir ned Sissoko van Liverpool: 'Rot ip, zwarte schoft'. nderlecht, dat door vier neder- agen al is uitgeschakeld in de ihampions League, kan Jestro- i ic in ieder geval niet opstellen i a de resterende wedstrijden te- jen Chelsea en Betis Sevilla. :UVP j EDINBURGH - Graham Rix vordt vandaag gepresenteerd Is nieuwe manager van het Ichotse Heart of Midlothion. Dat heeft de club die geleid ordt door de puissant rijke lus Romanov bekendgemaakt. (48) maakte naam als speler fan Arsenal. Hij speelde zeven- ien keer voor de Engelse ploeg a was na zijn actieve loopbaan lader andere actief als manager 'an Portsmouth en assistent-ma- 'ger van Chelsea. Bij Hearts ijgt hij te maken met een zeer anioeizuchtige voorzitter. Die menging was een doorn in het °g van George Buxiey die on- mgs opstapte, nota bene op het loment dat de club uit Edin burgh koploper was in in de chotse Premier League. p/RTR Uruguay eert zijn voetbalhelden uit een ver verleden Guus Hiddinks Australië be gint zaterdag in Montevideo aan de play-offs om een plaats op het WK van volgend jaar. Te genstander is Uruguay, dat aan het begin van de vorige eeuw een grootmacht in het interna tionale voetbal was. Met dank aan de eerste 'zwarte parel' en de 'man met één arm'. door Sven Remijnsen DEN HAAG/MONTEVIDEO - Het papier is vergeeld en zit vol vlekken. De letters op de oorkonde zijn echter nog goed te lezen: 'IXe Olympiade Am sterdam 1928, equipe Uruguay, le prijs voor voetbal'. Het diploma dat het voetbalelf tal van Uruguay 77 jaar gele den veroverde in olympisch Amsterdam, maakt deel uit van het nationale erfgoed. Het hangt in het voetbalmuseum in Montevideo, dat is gevestigd in de catacomben van het Estadio Centenario. Ter herinnering aan het succes draagt een van de stadiontribu nes de naam 'Amsterdam'. De tribune achter het andere doel heet 'Colombes' en is genoemd naar de voorstad van Parijs waar Uruguay in 1924 voor het eerst olympisch kampioen werd, mede dankzij een be nauwde 2-1-zege op Nederland in de halve finale. Vier jaar la ter, in eigen land, wex'd Ox'anje al in de eerste ronde uitgescha keld door de titelverdediger (2-0). Uruguay is trots op zijn voet balverleden. Het Zuid-Ameri kaanse land, ingeklemd tussen Argentinië en Brazilië, was in de jaren twintig en dertig toon aangevend in de wereld. Na de olympische overwinningen van 1924 en 1928 kroonde Uruguay zich in 1930 tot de eex'ste we reldkampioen in de historie. In het Estadio Centenario versloe gen de 'hemelsblauwen' aarts vijand Argentinië in de finale met 4-2. José Leandro Andrade was de sterspeler van het elftal. Lang voor Eusebio was hij de eerste 'zwarte parel' van het voetbal. Onder zijn aanvoering speelde Uruguay „een px'achtig soort voetbal, elegant maar ook geva rieerd, snel, krachtig en effec tief", zoals de Fx-anse sport- schrijver Gabriel Hanot (de va der van de Europa Cup) het om schreef. De Franse toeschouwers ver moedden dat Andrade's donke re lichaam van rubber was ge maakt. Na de Spelen bleef hij nog enige tijd in Parijs, waar hij als zanger en danser optrad in nachtclubs. Na zijn caxrière werd hij pianostemmer. Andra de raakte aan lager wal en stiex'f in 1957 in het armenhuis van Montevideo; hij werd 55. Eén arm De andere 'attractie' in Uru- guays wonderploeg was Héc- tor Castro. Hij is tot op heden de enige voetballer met één arm die in een WK-finale heeft gescoord. Castro verloor in zijn jeugdbij een ongeluk zijn rech- teronderaxm. Ondanks zijn handicap groeide hij uit tot de centrumspits van het na tionale team; in 1930 maak te hij één minuut voor tijd het laatste doelpunt van het wereldkampi oens chap Het diploma dat het voetbalelftal van Uruguay in 1928 kreeg voor de overwinning op de Olympische Spelen in Amsterdam is te zien in het voetbalmuseum in Montevideo. foto GPD (4-2).Pas twintig jaar later la ter deed Uruguay weer mee aan het WK. Het gastland, Bra zilië, raakte gaandeweg het toex'nooi in een roes. De Brazili anen vexpletterden Zweden en Spanje in de finalegroep en hadden in de slotwedstrijd aan één punt genoeg om hun eerste wereldtitel te veroveren. Tegen stander Uruguay moest win nen. Monument De wedstrijd werd gespeeld op 16 juli 1950 voor 200.000 toe schouwers in het Maracana-sta- dion in Rio de Janeiro. In het voetbalmuseum in Montevideo is het duel in foto's gevangen. De blijdschap op de Braziliaan se gezichten na de 1-0; de twij fel na de 1-1; de verbijstering over de weergaloze reddingen van keeper Roque Gaston Mas- poli van Uuguay; de wanhoop na de 1-2 tien minuten voor tijd; en het verdriet na afloop. Twee jaar geleden kocht de Uruguayaanse voetbalbond het shirt en de schoenen die aan- voex-der Obdülio Varela die dag droeg. De attributen werden tot 'nationaal monument' ver klaard. Gemeen De nederlaag in de halve finale van 1954 tegen Hongarije (4-2 na verlenging) betekende de eerste nederlaag van Uruguay op het WK. Nog eenmaal werd daarna de halve eindstrijd be- x'eikt - in 1970, verloren van Brazilië - maar beeldbepalend was Uruguay niet langer. Hard, gemeen spel verdrong het combinatievoetbal en de heerser van weleer werd een voetbalnatie in de marge. Van zijn laatste zestien WK- duels won Uruguay er één. Te gen Australië vecht het land za terdag voor de zoveelste kans op eerherstel. GPD IgLHenri van der Steen EN HAAG - Ruud van Nistelrooij zou appen overwegen tegen Patrick Viei- De spits van Manchester United is at amused' vanwege de biografie van 1 Fransman, waarin Van Nistelrooij cl echt als een aardige vent wordt ggezet. Sterker: Vieira vindt Van istelrooij gewoon 'een klootzak'. !e|ra. nu speler van Juventus, maar ja- Wang sterkmaker van Arsenal, laat in zijn biografie optekenen hoe hij over Van Nistelrooij denkt en waarom. „Het gaat om een serie incidenten die voor de mensen verborgen zijn gebleven. Hij heeft Freddie Ljungberg geslagen en Lauren een elleboog gegeven. Iedereen denkt dat Van Nistelrooij een aardige vent is, maar in werkelijk is hij een klootzak." Het is volgens de Franse middenvelder van Juve nog erger. „Van Nistelrooij is een valsspeler en een lafaard, die stie kem is in de manier waarop hij zelf over tredingen maakt. Bij Arsenal haatten we hem en we hadden er alle reden voor. Van Nistelrooij is een grote speler, maar verder kan ik hem niet uitstaan." Het is allemaal onderdeel van de jaren lange, rellerige relatie die Arsenal en Manchester United ondexixouden. Deze kwam twee seizoenen geleden, in de thuiswedstrijd van United tegen the Gunners, tot een uitbarsting. Ruud van Nistelrooij vex-vulde de hoofdrol. Hij stelde zich volgens Vieira en vrienden gx-uwelijk aan, provoceerde daarmee rood voor de Arsenal-aanvoerder en werd door een aantal Arsenal-spelers in zijn nek geslagen en beschimpt. Dat was de reactie van Arsenal op de straf schop in de laatste minuut, door Van Nistelrooij gemist. Het bleef toen 0-0. Vieira: „Ik werd dankzij hem van het veld gestuurd. Hij heeft me genaaid." Vieira doelt op het moment dat hij een tackle inzette, die Van Nistelrooij nog al overdreven ontweek, alsof hij maar net was ontsnapt aan een doodschop. Het verleidde de scheidsx-echter tot rood voor de Fransman. „Als ik er nog aan denk, begint m'n bloed weer te ko ken. Eerst probeerde hij mij te stam pen, daarna maakte hij een hoop mis baar, heel wat meer dan nodig was ge weest. Ik geef de scheidsi-echter niet de schuld, die werd door Van Nistelrooij ook genaaid." Officials van Manchester United wens ten niet te reagex-en op de biografie van Vieix-a, zij vinden dat dit een zaak is van Van Nistelx-ooij en diens adviseurs. GPD door Koen de Vries GOES/SORIA - Volleyballer Martijn Dieleman is druk bezig om in Spanje een burgermansbe- staan op te bouwen. De 26-jari- ge Goesenaar zette vorige week in Iran een voorlopige punt ach ter zijn profcarrière omdat een schouderblessure hem volleybal len op niveau onmogelijk maakt. Dieleman kwam in het nieuws toen bekend werd dat hij bij een Iraanse volleybalclub een con tract zou tekenen. Toen hij veer tien dagen geleden in Teheran arriveerde, moest hij twee tegen slagen incassex-en. Hij bleek ter plaatse nog zijn contract met goed spel te moe ten afdwingen en zijn baggage was in Frankfurt achtergeble ven. Toen de bagage na di-ie da gen was geaxTiveex-d en hij voor het eerst kon spelen, bleek de schouderblessux-e waar hij al ja- x-en last van heeft sterk verer gerd te zijn. „Ik heb al van mijn zeventiende last van mijn schouder en elk LOS ANGELES - De Ameri kaanse tennisster Lindsay Da venport en de Russische Maria Sjarapova zijn bij de loting voor het WTA Tour Championships in Los Angeles in dezelfde groep terechtgekomen. Patty Sehny- der en Nadia Petrova complete ren de poule met de nummers één en drie van de wereldrang lijst. Kim Clijsters, Arnelie Maux-e- smo, Maxy Pierce en Elena De mentieva vormen de andere groep. Het officieuze wereld kampioenschap tussen de beste acht speelsters van dit jaar be gint vandaag. Bij het toernooi zou Clijsters Da venport kunnen aflossen als nummer één van de wereld. Het verschil tussen de twee is 155 punten. Davenport heeft 214 punten te verdedigen. De Bel gische ontbrak vox'ig jaar we gens haar polsblessure en zou de Amerikaanse voorbij kunnen gaan. ANP/RTR jaar werd het erger. Het is een typische volleybalblessure. Een zenuw heeft een spier op mijn schouderblad afgekneld, waar door die afgestorven is. Om toch een contract te vex-dienen heb ik mezelf daar enorm gefox'ceerd. Het was alles of niets. Uiteinde lijk bleek de pijn rxiet te hax-den en heb ik zelf de conclusie ge trokken dat het zo niet verder kon." Bij terugkomst in zijn woon plaats Soria bleek eind vorige week dat Dieleman door al dat forceren een andere spier zwaar beschadigd heeft. Uit nader on derzoek moet blijken of een ope ratie noodzakelijk is. „De dok ter heeft gezegd dat ik er niet op moet rekenen dat ik ooit nog op een hoog niveau kan volleybal len. Ik ben meteen naar het ar beidsbureau gegaan. Ik wil graag in Spanje blijven wonen, bij mijn vriendin Emma." Vertegenwoordiger Dielemans eerste doelstelling is om op korte teimijn werk te vin den. Het maakt hem niet uit wat. Hij is bezig met een cursus agente commercial (vertegen woordiger), maar die denkt hij pas in mei af te ronden. Daar naast wil hij ervoor zorgen dat zijn schouder helemaal geneest. „Mijn doel is zonder pijn te kun nen spelen. De laatste jaren heb ik mezelf steeds tekort gedaan omdat ik veel last had van mijn schouder. Daardoor heb ik het niveau dat ik had toen ik voor het Nederlands team speelde nooit meer gehaald. Als ik weer begin, wil ik de kans hebben om dat oude niveau opnieuw te ha len. Anders hoeft het niet van mij." Alle begrip Aan Iran houdt Dieleman posi tieve herinneringen over. De mensen waren vriendelijk, spx'a- ken vaak redelijk Engels en het eten was goed. „De trainer had alle begrip voor mijn beslissing. Hij wenste me sterkte en zei dat ik volgens jaar mag terugkomen als mijn sclxouder genezen is." Deze dagen is Dieleman zijn te leurstellingen tussen het sollici teren door aan het verbijten. „Sinds mijn zesde wilde ik prof wox-den en dat ben ik de laatste tien jaar ook geweest. Ik leidde het leven dat ik altijd wilde heb ben. Het enige positieve is dat ik eindelijk bij mijn viiendin kan blijven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19