Goed bedoeld, verkeerd gedaan PZC Natuurwetenschap in kleurenetsen Lustrumconcert in Thoolse kerk met Cappella Amsterdam Initiatief voor groot festival Noord-Beveland 15 Directeur Inlia Zeeland veroordeeld wegens valsheid in geschrifte Zonnebloem zoekt bestuursleden Dronken man rijdt tegen auto Onderzoek dodelijk ongeluk Auto's in de sloot kunst dinsdag 8 november 2005 MIDDELBURG - Enigszins te leurgesteld verliet directeur Ig Burger van de stichting Inlia leeland gisteren de Middelburg se rechtbank. Hij werd er veroor deeld lot een werkstraf van zes tig uur omdat hij volgens de Jechtbank een officiële brief !eeft vervalst. De directeur van ie organisatie die opkomt voor Ée belangen van asielzoekers is Ihet totaal niet eens met die Laf. Hij gaat dan ook zo goed ils zeker in hoger beroep. iurger moest voor politierech- er S. van Hemert verschijnen jndat hij begin dit jaar 224 brie- len heeft gegeven aan asielzoe- rers. Het gaat om brieven die van de website van de Immi- ratie en Naturalisatiedienst ND) had geplukt en deels in- ulde met de namen en dossier- ummers van zijn cliënten, laarnaast stond zijn naam, die an de stichting en zijn telefoon- ummer op die brief vermeld, [ij reikte die brieven uit omdat e IND weigerde de asielzoe- ers te voorzien van een geldig ientiteitsbewijs. jinds begin dit jaar moet ieder- in Nederland zich kunnen le- itimeren. De IND bleef volgens urger in gebreke, waarop hij ie brief zelf maar in elkaar nutselde zodat de asielzoekers, a aanhouding, iets konden la- zien. „Zodat de politie of de larechaussee mij kon bellen, lan kon ik uitleg geven." Hij \vam met die brief nadat een jnbtenaar van de gemeente luis hem op het bestaan ervan ad gewezen. Die bewuste amb- snaar moest als getuige uitleg even over die brief. Volgens em was die voor het eerst ter Drake gekomen tijdens een re ulier overleg tussen enkele ge- ïeentelijke afdelingshoofden, ie ambtenaar kon zich niet leer herinneren op welke ma- ier de brief tijdens het beraad iet Burger ter sprake was geko- hen. Wel stelde hij met klem jat hij geen opdracht had gehad attent te maken op het be- taan van de brief, noch dat het Goede bedoelingen leverden directeur G. Burger van stichting Inlia Zeeland een werkstraf op van 60 uur. de officiële oplossing was voor een probleem waarmee Burger worstelde. Bij de IND kreeg de directeur namelijk niet te horen op welke manier deze overheids instantie ervoor zou zorgen dat de asielzoekers voorzien "zouden worden van geldige iden titeitspapieren. Uiteindelijk bleek dat de IND helemaal niets deed. Om die reden vond Burger hét" juist om de bewuste brief van de open site van de IND te halen, wat te bewerken en op te sturen naar zijn cliënten. „Want die hadden niets om zich te legi timeren. Ik heb het goed be doeld maar verkeerd gedaan", zo zei hij tegen de rechter. Die merkte op dat die woorden feite lijk een bekentenis vormden. Officier van justitie H. den Har- tog noemde de actie van Burger 'goed bedoeld', maar hield toch vast aan de beschuldiging van valsheid in geschrifte. Ze stelde ook zeer duidelijk dat de IND in gebreke is gebleven tegenover tal van asielzoekers. Maar dan nog had Inlia en Bui'ger niet het recht eigenmachtig een soort van legitimatiebewijs te fabrice- x-en. Ze hield de directeur voor foto Lex de Meester dat hij veel beter zelf een brief had kunnen schrijven met uitleg over de situatie en die had moe ten opsturen naar de asielzoe kers zonder identiteitsbewijs. Ze tilde er zwaar aan dat met de bewuste brief cle suggestie werd gewekt dat de IND die had ver strekt. Vooral omdat Burger het briefhoofd niet had gewijzigd. „Ook als mensen in een moeilij ke situatie verkeren, is het zaak je aan de regels te houden", hield ze hem voor. „Je moet be trouwbaar blijven en je mag niet zelf gaan knoeien met de re gels." Tot slot liet ze weten dat ze bij het vaststellen van haar eis had laten meewegen dat Bur ger niet zelf profijt heeft gehad van de brief. Een schuldig zon der strafoplegging vond ze ech ter niet passen omdat Burger, volgens haar, wel in de fout was gegaan. Om die reden eiste ze een werk straf van zestig uur. Informatie Advocaat A. Bals stelde dat vrij spraak op z'n plaats was. Hij voerde aan dat de gemeente Sluis Burger wel had gemach tigd die brief te verstrekken. Daarnaast stelde hij dat de brief nimmer gezien kon worden als een soort identiteitsbewijs om dat de regels die gelden voor zo'n bewijs zeer duidelijk zijn. Het ging volgens hem puur om het verstrekken van informatie. Volgens hem is Burger tot zijn actie overgegaan omdat hij wil de voorkomen dat asielzoekers onterecht zouden worden opge pakt. Ook zette hij vraagtekens bij de beschuldiging van vals heid in geschrifte. Hij stelde dat Burger duidelijk zijn naam op de brief had gezet. „Dan is er toch geen sprake van een verval sing?" Volgens hem heeft de di recteur alleen maar geprobeerd problemen te voorkomen en heeft hij geen strafbaar feit ge pleegd. Politierechter Van Hemert oor deelde echter anders. Volgens haar heeft Burger wel degelijk een officieel document vervalst. „U heeft de indruk gewekt dat de brief door de IND is ver strekt." En door de opmaak is die indruk versterkt, aldus de rechter. Volgens haar heeft Burger het probleem, 'dat er zeker is', niet op de goede manier aangepakt. Samenvattend oordeelde ze: Goed bedoeld, verkeerd ge daan", en veroordeelde de direc teur conform de eis tot een werk straf van zestig uur. GOES - De Nationale Vereniging de Zonnebloem is hard op zoek naar bestuursleden. De vrijwilligersorganisatie, die zich inzet voor mensen met een beperking, zag de be sturen van verschillende Zeeuwse afdelingen de laatste tijd snel kleiner worden. „We zitten heel erg omhoog", geeft districtshoofd F. Dickens aan. De Zonnebloem is met name op zoek naar mensen met bestuurlijke ervaring, met name op Walcheren en de Bevelanden en in West-Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Dickens heeft het te kort aan bestuursleden nog geen gevolgen gehad voor het aantal georganiseerde activiteiten, maar zou daar zonder nieuwe aanwas in de toekomst wel sprake van kunnen zijn. VROUWENPOLDER - Op de Dorpsdijk in Vrouwenpol der is in de nacht van zondag op maandag rond half twee een 36-jarige inwoner van de gemeente Veere tegen een geparkeerde auto aangereden. De man bleek onder in vloed van alcohol te zijn. Een blaastest wees uit dat hij ruim driemaal de toegestane hoeveelheid had gedronken. Een proces-verbaal is opgemaakt en zijn rijbewijs is inge- DEN BOMMEL - De politie stelt een onderzoek in naai de toedracht van het ongeluk zaterdagnacht bij Den Bom mel, waarbij een 25-jarige passagier van de auto om het leven kwam. De wagen raakte rond één uur op de Tilse- dijk tussen Oude-Tonge en Den Bommel van de weg, botste tegen een boom en kwam onderaan de dijk tot stil stand. Een 23-jarige inzittende raakte bekneld en werd overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rot terdam. Zijn toestand was gisteren nog steeds kritiek, al dus de politie. De 26-jarige bestuurder is met lichte ver wondingen naar het ziekenhuis in Dirksland gebracht. Al le slachtoffers komen uit Stad aan het Haringvliet. De po litie is op zoek naar getuigen van het ongeluk en mensen die de blauwe volkswagen passat vlak voor het ongeluk nog hebben zien rijden. ZIERIKZEE - Op drie verschillende plekken zijn gisteren en zondag auto's van de weg geraakt en in de sloot be land. Daarbij raakte één bestuurder gewond, beide ande re chauffeurs kwamen met de schrik vrij Op de Zandweg tussen Zierikzee en Kerkwerve verloor een 55-jarige man gisterochtend rond half zeven in een flauwe bocht de macht over het stuur. Door een grote hoe veelheid slik op cle weg, was het wegdek erg glad gewor den. De auto slipte en eindigde op z'n kop in de sloot. Op de Serooskerkseweg bij Burgh-Haamstede botsten zon dagmiddag twee auto's met elkaar, doordat een 64-jarige Middelburger niet goed oplette bij het verlaten van het tankstation. Door de klap werd de naderende wagen van een 45-jarige man uit Oost-Souburg in de sloot geslin gerd. Op de N57 bij Ouddorp verloor zondagavond een 20-jarige man uit Goedereede de macht over het stuur. Hij kroop op eigen kracht uit de auto in de sloot en ging naar zijn ouders, waarna de politie werd gealarmeei'd. De bestuurder is vervolgens voor onderzoek naar het zieken huis gebracht. oor Rolf Bosboom 'HOLEN - De Stichting Antho- ie Keldermans Concerten in 'holen viert vrijdag haar vijf ja- ig bestaan met een concert van et gerenommeerde gezelschap lappella Amsterdam. Het con- ert wordt gegeven in de Grote ierk in Tholen en begint om 0,15 uur. e stichting is in 2000 begon- en met het jaarlijks program eren van vier kamerconcerten, eze worden gehouden in het ude stadhuis in Tholen, waar- ij regelmatig gebruik wordt ge laakt van het secretaire-orgel it 1830 dat zich daar bevindt, rtistiek adviseur van de stich- ng is organist en klavecinist in de Viet, onder meer vaste or- inist van de Gertrudiskerk in érgen op Zoom. in Zeeland concentreert het ïlturele aanbod zich vooral in pt westen", zegt De Viet over de reden om vijf jaar geleden een stichting op te richten. „Het aanbod is op zich goed, maar in het oosten is er vrijwel niets. Wij zijn in dat gat gesprongen en hebben geprobeerd er meer gelijkwaardigheid in te bren gen." Dat is in grote lijnen gelukt. De stichting slaagt erin gevarieerd te programmeren en hoog aange schreven musici naar Tholen te halen. De publieke belangstel ling is afhankelijk van de soort muziek maar stemt doorgaans tot tevredenheid. Regelmatig is de ruimte in het oude stadhuis, waar zo'n tachtig mensen in kunnen, goedgevuld. Voor het eerste lustrum wilde de stichting iets bijzonders orga niseren. Het gezelschap Cappel la Amsterdam bleek bereid te zijn tegen een gunstige prijs naar Zeeland te komen om zijn programma Requiem voor... te brengen. Dat wordt dezer we ken slechts vier keer uitgevoerd. „Dat ze komen, is echt bijzon der", zegt De Viet. „Ze willen hun bekendheid in Zeeland ver groten." Het kamerkoor staat onder lei ding van Daniel Reiss en is zo wel thuis in de oude als de he dendaagse muziek. In Tholen brengt het Musikalische Exe- quien van Heinrich Schütz en het motet Jesu, meine Freude BVW 227 en de cantate Gottes Zeit is die allerbeste Zeit BWV 106 van Johann Sebastian Bach. De Viet speelt als orgelsoli An Wasser flüssen Babyion BWV 653 en O Menschbewein' dein' Sünde gross BWV 622 van Bach. Voor het eerst wijkt de stichting uit naar de Grote Kerk in Tho len, met een capaciteit die een veelvoud is van die van het oude stadhuis. De stichting is be nieuwd of het lukt om voldoen de mensen te trekken en daar mee of een herhaling in de toe komst denkbaar is. „Dit is voor ons een testcase. We moeten eerst kijken hoe dit uitpakt." Kaarten voor het concert zijn te re serveren via Jan de Viet, via 0166-603544 of a.keldermans.con- certen@hetnet.nl. Tevredenheid por Mieke van der Jagt 0L1JNSPLAAT - Een groot festival moet et worden, liefst verspreid over zes winter in het stormseizoen. Voorlopig de werktitel Druidsfestival, omdat het is genomen door The Druids, de oord-Bevelandse folkgroep die ver over de 'enzen volksmuziek en furore maakt. e naam van het festival kan nog verande rt, want op de website www.druids.nl mag publiek stemmen. 'Stormbalfestival' evenals de werktitel, hoge ogen. idee is om in samenwerking met de pord-Bevelandse horeca of met het vereni- Pgsleven jaarlijks zes keer een aantal mu- pkgroepen of andere acts uit te nodigen, ie geven hun voorstellingen dan in een ca- een dorpshuis of desnoods in een tent het sportveld. Alle kernen van Noord-Be moeten een keer aan de beurt ko- pn, Heijstek, een van de vier Druids, legt t waarom er dit seizoen nog maar twee fes- [alavonden worden gehouden, 12 novem- Ir in Colijnsplaat en 26 november in Wis- „We willen gewoon even weten 8fP°t het draagvlak voor zo'n festival je de mensen uit Zeeuws-Vlaande- p. Schouwen en Walcheren, of blijft het een Bevelands publiek? Er is een goede pier bedacht om het draagvlak te toet- §een entree, alleen een melkbus voor l ^jwillige bijdrage. Zo komen we er achter." The Druids bij allerlei festivals in en buitenland optreden, komt de regelmatig heel goede groepen tegen, niettemin onbekend zijn. De contacten pen makkelijk gelegd, waardoor Zee- I "-jdens het Druidsfestival fijn verrast Het Zwolse Ysis opent zaterdag het eerste 'Druidsfestival'. kan worden. De band zelf treedt tijdens de festivalavonden niet op. Jan Heijstek: „Wij hebben het waarschijnlijk veel te druk, dan. Maar misschien zullen we later nog weieens optreden tijdens een festival. Best mogelijk dat we het ook eens overdag doen met meer dan alleen muziek. Circus bijvoorbeeld, of theater, waarbij we dan ook kinderen kun nen betrekken." Het festival op zaterdag 12 november wordt gehouden in Le Bras de Mer in Colijnsplaat. Het begint om 21.00 uur met Ysis: drie jonge meiden uit Zwolle met akoestische muziek. Ysis brengt meer stemmige zang met gitaar en cello. Uit Zeeuws-Vlaanderen komt The good, the bad en Bart, gevormd door drie telgen uit cle familie Ingels. De drie spelen nummers die iedereen kent. Twee weken later, op 26 november, is het festival te doen in De Kroon in Wissenkerke. Selene's Garden, de Belgische verrassing van het Folkwoodfesti- val 2005, speelt daar folkpop die de band zelf omschrijft als Californische folk. Daar na is het tijd voor rock-a-billy. The 2-Tones zijn geen onbekenden op de Europese pop podia.. Vanaf volgende maand geldt dat ook voor de Zeeuwse podia. Ook het festival in Wissenkerke begint om 21.00 uur. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Galerie T in Middelburg gaat haar tiende jaar in. In november 1996, in een tijd dat er in de stad volgens haar nog nauwelijks sprake was van een galeriecultuur, begon Lia Hector met een expositie van het werk van Juul Korte- kaas. Sinds jaar en dag zijn er, volgens een ijzeren ritme, maan delijks twee nieuwe tentoonstel lingen te zien. De exposities van de komende maanden staan allemaal in het teken van het tienjarig bestaan. De eerste in de reeks toont on der meer werk van Hans Do- lieslager (Leiden, 1950) uit Goedereede, die drie jaar gele den ook al eens te gast was in Galerie T. Zijn pastels en schilderijen zijn onverminderd karakteristiek: landschappen, waarin de na tuurgebieden en polders in zijn woonomgeving nauwelijks nog herkenbaar zijn. Immer zijn ze gehuld in een soort nevel, be dekt met een sluier, waardoor de ingetogen kleuren langzaam in elkaar overlopen en een ver stilde en bijna geheimzinnige sfeer haast voelbaar is. Gewoontegetrouw heeft Hector gezocht naar een combinatie van twee- met driedimensionaal werk. Deze keer zijn dat de bron zen van de eveneens in Leiden geboren beeldhouwer Dick van Wijk (1943), die nu in Roermond woont. Het zijn vooral de mensvormen die boeien: teruggebracht tot de essentie en veelal verenigd met anderen in een cirkelvorm, om het gevoel van verbondenheid en broederschap te benadruk ken. Mooi is ook de wielrenner, die gracieus voorbijsnelt. Het verrassendste deel van de lo pende tentoonstelling bevindt zich echter in de kelder van de galerie. Daar zijn etsen te zien van de veelzijdige Haagse kun stenares Annemarie Petri. Zij maakt meerkleurendrukken. Daarbij gebruikt ze één ets plaat, die zij per kleur ininkt en vervolgens afdrukt. Door 'nat in nat' af te drukken, ontstaat een effect van diepte. Dat is vooral goed merkbaar als Petri kerkachtige interieurs als achtergrond gebruikt en de ruimte in de verte lijkt te ver dwijnen. Haar afbeeldingen zijn collages, die Petri opbouwt aan de hand van delen van oude gravures, Werk van Annemarie Petri in de jubilerende Galerie T. foto Lex de Meester boekillustraties en zelfs behang- stalen, die ze vaak als achter grond gebruikt. De etsen in Galerie T tonen voor al het werk van natuurweten schappers, in een klassieke om geving zoals bijvoorbeeld op 'In terieur van een logopedist'. Veel zeggend zijn de papegaai en de fonograaf. Op de achtergrond zijn behalve een partituur we tenschappelijke afbeeldingen zichtbaar, zoals een analyse van de hersenfuncties en de stand van de tong bij een bepaalde klank. Petri heeft zo een veel heid aan verstilde werkkamers van wetenschappers in beeld ge bracht, onder meer van een or nitholoog, een ecoloog, een her- petoloog, een ofioloog, een oö- loog en andere -logen. Daar naast heeft ze een aantal botani sche tuinen afgebeeld, waarin vorm en kleur keurig zijn geor dend. Wie de etsen op een rij ziet, merkt dat het telkens om een kunstmatige wereld gaat. Het leven wordt er hooguit nage bootst, bijvoorbeeld aan de hand van opgezette dieren. Ze zijn dan ook nadrukkelijk kunst matig, illusies waaraan je jezelf kunt overgeven terwijl het besef dat het schijn is nooit helemaal verdwijnt. Expositie: Hans Dolieslager (pas tels en schilderijen), Dick van Wijk (bronzen) en Annemarie Pet ri (etsen), t/m 26 november in Gale rie T, Turfkaai 25-27, Middelburg. Geopend: do.-za., 11-16 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15