lk kind naar zelfde basisschool 0900-0767 Schietvereniging hoopt op snelle terugkeer naar baan bij Bath Rookmelders horen aan plafond Verbijstering over ruwe uitzetting gezin Vliegstunt boven Westerschelde blind is bartiméus Dagverblijven overbodig als gehandicapte leerling naar regulier onderwijs gaat Vervolgactie voor Sri Lanka in vorm van cd Verbeterde Zwitserse knoflook met visolie en Q10 SPORTIEF TYPE? redt zich vaak prima met dinsdag 8 november 2005 door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - In het hulpverleningscircuit is met ver bijstering gereageerd op de hard handige uitzetting van een So- malisch gezin uit het asielzoe kerscentrum in Burgh-Haamste- de. De moeder is met geweld en afgezonderd van haar jonge kin deren in een overvalswagen ge plaatst en daarmee zijn grenzen overschreden, vinden gezinsver- zorgende Coretta de Bruin en vluchtelingenwerker Ko de Vis ser. Het gezin (moeder, twee jongens van 3 en 11 jaar en een dochter van 10) werd vrijdag door de vreemdelingenpolitie uit zijn ap partement gehaald en met ach terlating van al zijn spullen naar het uitzetcentrum in Ter Apel gebracht. Dat gebeurde vol gens de autoriteiten 'met zachte dwang'. Habiba, de moeder, wei gerde mee te gaan, omdat haar oudste dochter, de twaalfjarige Dina, de avond tevoren was weg gelopen om aan de uitzetting te ontkomen. Volgens omstanders werd ze vervolgens door zes agenten aan handen en voeten naar de bus gesleept en daar, in afzondering van haar kinderen, achter de geluidswerende gla zen afscheiding geplaatst. „Stuitend en onmenselijk", vindt De Bruin dat ook de kinde ren dit hebben moeten meema ken. „Ze mochten niet eens bij haar om elkaar te troosten! Ik sprak een buurvrouw van Habi ba en zij zei niet te kunnen be grijpen dat zoiets in een demo cratisch land als Nederland kan gebeuren. Een gevaarlijke mis dadiger pak je met zes man op. Niet een vrouw die alleen maar over de rooie is en die gewoon tot bedaren moet worden ge bracht. Het is toch logisch dat ze zich verzet? Haar oudste dochter is kwijt, dan wil je als moeder toch niet weg?" Verkeerde mensen Over de verblijfplaats van Dina was gisteren nog niets bekend. Mogelijk houdt ze zich schuil bij vrienden, maar het risico be staat dat het meisje met verkeer de mensen in aanraking komt. „Al zou ze alleen maar even', ten weten dat ze veilig is, kan ik dat in ieder geval haar moeder laten weten", w De Bruin. De gespecialiseerd verzorg kwam tweeënhalf jaar gel?}, in contact met het Somaliscj gezin. Door de traumatische.;, varing in hun geboorteland-5 vader van het gezin is voord ogen van moeder en dochten? moord - waren met name Hè ba en Dina er psychisch en de; door ook lichamelijk slecht toe. Met kleine stapjes gingh hen steeds een beetje beter, dus De Bruin, totdat ze eenps> maanden geleden een afwijq van de asielaanvraag kregen, Suikerfeest „Habiba was weer helemaalt rug bij af. Psychisch zit zeem ledig doorheen. Ze eet nausi lijks en is ziek. De kinderen; ontzettend bang. Ze lijd enorm onder de gedachte dal worden teruggestuurd naar S: malië. Ze zijn hier voor; groot deel opgegroeid, het jo: ste kind is zelfs in Nederland! boren, ze spreken en schnjv de taal, hebben hier vriend) De hele gang van zaken zit persoonlijk als zijnde in sir met de internationale reek; van het kind en de menselij heid. Ook het feit dat dit f beurt tijdens het Suikerfeè één van de hoogtepunten in: islamitische godsdienst, zie als een totaal gebrek aan a peet voor een ander gelooi cultuur." Vluchtelingenwerker De Vis werd gisteren bijgepraat het voorval. Vrijdag was 1 kantoor van de organisatie het azc Burgh-Haamstedediti Volgens de coördinator is dei ze waarop de uitzetting verlii ongepast en kan door 1 machtsvertoon 'nauwe! meer worden gesproken w zachte dwang'. Hij bekijkl overleg met de advocaat vac; gezin welke grenzen precies: overschreden en of er eenjuri sche grond is om een klacht te dienen. „Dat kan ik zo uil losse pols nog niet zeggen. Vj ons is dit ook geen dageffi kost, gelukkig niet." door René Schrier MIDDELBURG - Als elke basis school nu eens één kind met een handicap zou adopteren, dan zijn er geen dagverblijven meer nodig. Zo filosofeerde P. van den Beemt, directeur van Ar duin. gistermiddag bij de ope ning van een symposium over in clusief onderwijs in Middel- burg. Inclusief onderwijs gaat uit van de gedachte dat alle kinderen, dus ook kinderen met een ver standelijke of lichamelijke be perking, naar de gewone school in de buurt kunnen gaan in plaats van hen af te zonderen op speciale scholen. Momenteel is er in Zeeland één inclusieve school. Dat is basis school De Wissel in Vlissingen. Volgens Van den Beemt is het ZIERIKZEE - De Stichting Ku- mari helpt Sri Lanka komt met een cd, waarvan de opbrengst bedoeld is voor hulp aan slacht offers van de tsunami. De vier Srilankaanse en vier Ne derlandse liedjes worden gezon gen door vijf verschillende kin derkoren uit Zierikzee, Bruinis- se, Kerkwerve, Renesse en Mid- delharnis. De muziek wordt mor gen onder leiding van Mar van der Veer opgenomen in Studio II in Ouwerkerk. De benefiet-cd wordt 26 novem ber gepresenteerd met een bij eenkomst in de gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. Behalve de vijf kin derkoren treedt dan ook de Goe- se troubadour Theo Teijlingen op De stichting rond de Zierikzeese Kumari legt zich specifiek toe op de bouw van een flat waar zestien gezinnen in kunnen wor den gehuisvest en de realisatie van een babykliniek. daar een groot succes. Het wach ten is op andere scholen die de draad oppakken, vertelde hij in een toelichting tussen de bedrij ven door. Hij gaf aan dat er ba sisscholen zijn die zo langzamer hand jaloers beginnen te wor den op het succes van de Wissel. En dat is een goede zaak, vond hij. Dat kan de aanzet zijn voor scholen om ook met inclusief on derwijs te beginnen. Het is van belang, aldus de Arduin-direc teur, dat alle betrokken partijen op één lijn zitten, als een school met inclusief onderwijs wil be ginnen. Dat onderstreepten ook G. van Hove, van de vakgroep orthope dagogiek van de Universiteit van Gent, en R. McCullough, consultant van het ministerie van onderwijs van Nieuw Zee land en deskundige van Unesco op het gebied van inclusief on derwijs. McCullough heeft veel ervaring met inclusief onderwijs. In Nieuw-Zeeland zijn geen bijzon dere scholen, vandaar dat inclu sief onderwijs daar vrij alge meen is. Zij gaf aan dat deze vorm van onderwijs goed is voor alle kinderen. Niet alleen de kin deren met een handicap hebben er profijt van, ook de andere kin deren nemen er wat van mee. Ze gaf de raad niet de verschillen te vrezen, maar profijt te trek ken uit de diversiteit. Van Hove en McCullough onderstreepten het belang van de betrokken heid van de ouders. Niet alleen is dat goed voor de acceptatie en kan het praktisch zijn als een ouder een handje toesteekt; het bevordert ook de vorming van een netwerk waar de school weer zijn voordeel mee kan doen. Het symposium dat gisteren ge houden werd was vooral be doeld voor leerkrachten, direc ties en besturen uit het gewone en speciale basisonderwijs. Het is de bedoeling in januari een vervolgbij eenkomst te houden voor een breder publiek. Dat al les in een poging inclusief onder wijs in Zeeland uitgebreider van de grond te krijgen, aldus Van den Beemt. Ben Koets van de Veerse brandweer vertelt Piet Kluijfhout welk brandgevaar een wasdroger met zich meebrengt. foto Lex de Meester door Selma Osman BIGGEKERKE - Een vlucht- plan? Bij brand pak je toch ge woon de meest logische deur om naar buiten te gaan of je springt uit het raam. Piet Kluijfhout uit Biggekerke heeft zich er nooit in verdiept. Volgens Ben Koets van de Veerse brandweer kan het geen kwaad als Kluijfhout met zijn vrouw afspreekt wie in geval van nood 112 belt en wie de kleine Yvon naar buiten draagt. Kluijfhout heeft zich aangemeld voor de brandtest. In het kader van de nationale brandpreven tieweek controleert de brand weer deze week in het hele land elektrische apparaten in huis. In het weekeinde heeft hij nog snel de afvoer van de wasdroger stof vrij gemaakt en een extra rook melder gekocht voor in het trap gat. „Ik had er al twee liggen op de kast in de woonkamer." Brandweerman Koets kijkt ach ter de kuif van de antieke kast. „Waarom hangen deze niet op?" Kluijfhout antwoordt eerlijk dat hij rookmelders aan het pla fond niet zo netjes vindt staan. Hij moet ze toch ophangen. „Want", zo vertelt Koets, „rook zoekt altijd eerst het hoogste punt op." Als Kluijfhout de mel ders laat liggen, staat er al vijf tig centimeter rook in het ver trek voor hij gewaarschuwd wordt. „Dan moet je al bijna gaan kruipen." De mannen doen een rondje langs de wasdroger (qua brand oorzaak met stip op nummer één), televisie, video, stekkerdo zen, gashaard, oven en de brand blusser. Kluijfhout leert in twin tig minuten een hoop. De kap van de televisie kan eraf om hem één keer per jaar met een stofzuigerborsteltje goed stof vrij te maken. Het onderhoud van de cv-ketel is goed, maar ook de gashaard moet hij regel matig laten controleren. Hij heeft te veel stekkers in stekker dozen. „Kijk hier, ze kunnen ge woon in het stopcontact", laat Koets zien. Dat is wel zo veilig. Kluijfhout heeft naar aanlei ding van de folder die hij vooraf van de brandweer kreeg een lijstje gemaakt van wat hij regel matig moet schoonmaken. De fil ters van de afzuigkap bijvoor beeld. „Je vergeet snel hoe lang dat al weer geleden is." „Het filter van de stofzuiger moet ook?" Dat stond nog niet op het lijstje. Zo krijgt hij er langzamerhand steeds meer op drachten bij „Krijg ik een rapportcijfer", vraagt hij als Koets zijn aanteke ningen van de inspectieronde er bij pakt. De brandweerman lacht. Hij houdt het bij advies, maar hoopt natuurlijk wel dat de bewoner daar iets mee doet. Daar kan hij op rekenen. Kluijf hout heeft al een klus voor het komend weekeinde bedacht; de wasdroger verplaatsen want de afvoer is veel te lang. „Ik weet nu hoeveel stof er in blijft zit ten." WALSOORDEN - De capriolen van de piloot van een Pilatus PC-7 boven de Westerschelde ter hoogte van Walsoorden trokken gistermiddag veel bekijks vanaf de grond. De pi loot maakte loopings en tolde door de lucht. Het eenmotorige vliegtuig je is afkomstig van Vliegbasis Woens- drecht. Het wordt gebruikt voor het opleiden van nieuwe piloten. Deze maand zal het 131 Elementaire Mili taire Vlieger Opleidingen (EMVO) squadron vaker te zien zijn in het Zeeuwse luchtruim. Er wordt gevlo gen in het kader van de Basis Vlieg Opleiding en de jaarlijkse training. Volgens een woordvoerster van de Luchtmacht betreft het vooral het oe fenen van starts en landingen in het donker. Een tiental inwoners van Walsoorden zag gistermiddag rond half vijf de gele Pilatus PC-7 met rood-witte banden om de vleugels bo ven de silo's van Walsoorden een aan tal stunts uithalen. Of deze capriolen ook behoren tot de lesstof, kon de woordvoerster niet zeggen. De ge meente Hulst was niet op de hoogte van de vluchten. De lesvluchten wor den gemaakt binnen het luchtver- keersgebied van Woensdrecht dat zich uitstrekt tussen de Belgische grens, Krabbendijke, Steenbergen en Roosendaal. Per avond zullen vier tol zes vliegtuigen worden ingezet. foto Camile Schelstraete door Rob Paardekam BATH - De Jachtschietvereni- ging Zeeland heeft goede hoop dat ze haar schietbaan bij Bath op korte termijn weer mag ge bruiken nu de gemeente Rei- merswaal daarvoor een gedoog- beschikking heeft afgegeven. De officier van justitie heeft het laatste woord. De schietbaan lag aanvankelijk naast de golfbaan aan de Grens- weg in Bath, maar toen de golf- vereniging wilde uitbreiden naar achttien holes moesten de kleiduifschutters een ander plek je zoeken. Dat werd gevonden op nog geen vijftig meter af stand van de toenmalige locatie. Het gaat om een tijdelijke baan, want uiteindelijk moet de schiet vereniging verhuizen naar een centrum voor geluidssporten aan de zuidkant van de golf baan. De gemeente dacht dat de be staande vergunning wel zou vol staan voor de tijdelijke schiet baan, maar na enkele klachten over hagelpatronen die na het schieten op de openbare weg te recht kwamen, besloot de offi cier van justitie in Middelburg op te treden. De rechter oordeel de in augustus dat de bestaande vergunning nooit van toepas sing kan zijn op de nieuwe baan en besloot dat die niet meer ge bruikt mocht worden. De door de officier geëiste boete van tweeduizend euro werd niet op gelegd. De rechter vond dat de vereniging met het verbod op het gebruik van haar baan wel genoeg gestraft was. Dat vindt voorzitter L. Polvliet ook. De leden van de vereniging kunnen nu al bijna drie maan den niet schieten en ook de jachtopleiding die de vereniging verzorgt ligt stil. Enkele leden hebben volgens hem hun heil al buiten de provincie gezocht. „Maar we hebben er tweehon derd, dus we houden er vast wel een paar over", zegt hij enigs zins cynisch. De gemeente Reimerswaal heeft vorige week een gedoogbeschik- king voor het gebruik van de tij delijke baan verstrekt. Het heeft zo lang geduurd, omdat de wet nu eenmaal voorschrijft dat der gelijke documenten zes weken ter inzage liggen. De vereniging heeft vrijdag een brief aan de of ficier van justitie gestuurd, waarin ze vraagt het verbod op het gebruik van de baan op te heffen. „Nu maar hopen dat hij dat snel doet", zegt Polvliet. „Ik heb goede hoop op een positief besluit, maar ben pas echt zeker als dat zwart op wit staat. Voor hetzelfde geld gaat de officier juist in beroep tegen het gedo gen." De Reimerswaalse wethouder J. Bliek denkt echter dat de vereni ging met de gedoogvergunning weer vooruit kan. Dat voor gedo gen is gekozen en niet voor het legaliseren van de schietbaan is volgens hem logisch, omdat dat laatste veel meer tijd kost. Te gen de tijd dat de hele procedu re doorlopen zou zijn, verhuist de vereniging wellicht naar het nieuwe centrum voor geluids sporten. Daar gaan ook de mo torcrossers en de karters naar toe. Het nieuwe complex komt er op z'n vroegst aan het einde van volgend jaar. vertrouwelijk en anoniem 24 uur per dag 5 eurocent per minuut ALTIJD TIJD VOOR EEN GESPREK TELEFONISCHE HULPDIENST Nieuwe formule! Dat knoflook goed is voor het hart, de bloedvaten en de bloeddruk is natuurlijk allang bekend. Nieuw zijn de knoflook multi- capsules die niet alleen bijzonder snel en goed werken, maar die bovendien zijn gecom bineerd met een groot aantal andere zeer werkzame preparaten. Weten-schappers zijn er in geslaagd om knof look vele malen krachtiger te maken. Circulatie Aan het geconcentreer de knoflook-maceraat heeft men heel slim extra kruiden zoals Ginkgo, vitaminen, mineralen, visolie en Q10 toegevoegd. Daardoor wordt de werking van de actieve stoffen uit knoflook breder en GOED VOOR de bloedcirculatie en het geheugen koude handen en voeten extra vitaliteit hart en bloedvaten cholesterol en bloeddruk sterker. De knoflook multi-capsule heeft dan ook een positieve werking op alles wat in ons lichaam met circulatie te maken heeft. Dagelijkse voedingsstoffen Naast de werkzame bestanddelen bevat elke capsule nog een reeks van natuurlijke stoffen, die de werking van knoflook ondersteunen, versterken en verder uitbouwen. Het gaat om lecithine, de kruidenextracten mare tak, rutine, ginkgo en meidoorn, het miniraal selenium en de vitaminen A, C en B6. Door de complete en geconcentreerde samen stellingvan de knof-lookcapsules kunt u met het innemen van slechts één capsu le per dag volstaan. WAARDEBON 1 verpakking 60 CAPSULES: 12,95 i 2 verpakkingen 60 CAPSULES: 19,95 VOLKOMEN REUKLOOS H UW VOORDEEL: 5,95 Middelburg: Drogisterij De Rode Pilaren, Lange Delft 121 Vlissingen: Drogisterij De Rode Pilaren, Walstraat 91 STAP MAAR IN DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND Auto O AutoTr ELKE VRIJDAG IN UW KRANT wwwsteunbartimeus.nl wi e een steuntje in de rug Help mee via giro 400 40 40 8 VERENIGING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14