pzc Samenscholingsverbod verworpen U heeft nog 7 dageh% om over te stappen naar Route Mobiel. F* Een bekeuring als we samen gezien worden jzgfrittr* Fotoboek toont stadje Veere in vroeger tijden Wilgen zijn weer geknot p-—"TWÜ_LIU |pH lol Advocaat vecht aanpak Marokkaanse jongeren door politie met succes aan Middelburger scheldt agenten uit Souburgse vrouwen mishandeld Hardrijders Middelburg bekeurd Brand in vetdrogerij in Sloegebied Acht beeldschermen gestolen Drankrijders betrapt Ledactie: 0113-315649 lwvvw.pzc.nl p.mai!:redactie@pzc.nl [postbus 31,4460 AA Goes 'Advertentie-exploitatie: Woord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Peeuws-Vlaanderen: 0114-372770; INationaal: 020-4562500. maandag 7 november 2005 editie Walcheren Lor Edith Ramakers VLISSINGEN - De politie zet bel zogenoemde Aladdinbeleid voort, ondanks de recente vrij spraak van een achttienjarige Vlissingcr van Marokkaanse af komst. De jongen was gearres teerd omdat hij zich met meer dan een persoon ophield op een plaats waar voor hem een sa menscholingsverbod geldt. ^Districtschef J. Kasse ziet geen aanleiding om te stoppen met de actie Aladdin. De raadsman van de Vlissinger, E. Smit, spreekt zijn afschuw uit over het politieoptreden. „De rechten van Vlissingers zijn in het geding als de politie het samenscholingsverbod (een van de speerpunten van Aladdin) als afschrikwekkend middel blijft [gebruiken." Kasse: „We gaan over op Alad din als de maat vol is. We had den in het Vlissingse Middenge bied van alles geprobeerd om de overlast en onrust terug te drin gen. De irritaties bleven op lopen; jongeren treiterden bewo ners en de agenten op straat ivoelden zich machteloos, omdat ze niet in konden grijpen. Ook niet nadat we naar de moskee waren geweest en ouders had den benaderd." Brief De jongeren - acht in totaal, tus sen de veertien en achttien jaar, en allen van Marokkaanse af komst - kregen een brief van de politie. Hen werd een samen scholingsverbod op vijf locaties twee keer had opgepakt. Hij was in de Scheldestraat en bij de Bloemenlaan met anderen aangetroffen. De zaak kwam voor de kanton rechter, waarna de Middelburg se advocaat Smit de zwakke plekken van het Aladdinbeleid blootlegde. Hij dwong vrij spraak af omdat de rechten van de jongen geweld waren aange daan. De rechter trok ook de ma nier waarop het samenscholings verbod werd toegepast, in twij fel. Smit: „Er is gebleken dat ge zagsdragers niet ongecontro leerd hun gang kunnen gaan." De strafpleiter haalt een letter lijk citaat uit de brief aan. „Het is jou verboden om met meer dan een persoon in Vlissingen rond te hangen. Dit geldt vooral op de onderstaande plaatsen: Bloemenlaan, de klok, Bonedij- kestraat Walk Inn, Schelde straat, La Kabasa, President Rooseveltlaan, de bankjes, Rem- brandtlaan, Dart Shop." Met zijn tweeën mag misschien, met zijn drieën zeker niet en als de jongeren zich 'vooral' niet op de genoemde plaatsen mogen op houden, is heel Vlissingen verbo den gebied voor de jongeren. „We moeten wellicht iets aan de inhoud van de brief doen", geeft Kasse toe. Smit vindt dat maatregelen van deze orde van grootte in oorlogs tijd kunnen gelden. „En ik ge loof toch niet dat de noodtoe stand in Vlissingen was uitge broken." Discussie De advocaat maakt zich zorgen over de Nederlandse samenle ving. „Onzé grondrechten, waar we zolang over gedaan hebben om die te vormen, worden ge schonden. Vandaar dat er ten minste een publieke discussie had moeten plaatsvinden over de bevoegdheid van de politie om óp te treden tegen samen scholen. Maar ook over de waar de die we hechten aan de rech ten van de mens." De klacht was dat de jongeren intimideren. Kasse geeft een voorbeeld. „De jongens versper ren een voetganger de weg of ze steken tergend langzaam over voor een automobilist." Ook de jongen die onlangs werd vrijgesproken had een brief ont vangen, voordat de politie hem NISSE - De wilgen in het noten- gebied bij Nisse staan er sinds zaterdag weer kortgewiekt bij. Met dank aan 26 vrijwilligers die afkwamen op de Zeeuwse na tuurwerkdag. Gewerkt hebben ze. Bob Koster uit Kwadendamme heeft er een rood gezicht van. De leerling groot groen van het Groen Colle ge in Goes heeft zich op een gro te knotwilg gestort. Hij zag en kele vrijwilligers 'ploeteren'. „Ikzei: laat mij dat maar doen", vertelt hij na afloop aan begelei der Ahdré Hannewijk van Na tuurmonumenten, „waarna ik flink aan het werk ben gegaan. Alle takken zijn er vanaf." Bob die met een medeleerling een ei gen bedrijf voor bomenonder- houd wil beginnen, weet hoe je moet knotten. „Je moet er een bolletje van maken. Vijf centime ter van de takken overhouden aan de onderkant en tien centi meter aan de bovenkant." Ook in De Hollandsche Hoeve in Goes, bij de familie Lokerse in 's-Gravenpolder en bij Het Diepe Gat tussen Stavenisse en Sint-Annaland zijn op de na tuurwerkdag de handen uit de mouwen gestoken door enkele tientallen liefhebbers. De klok in de Bloemenlaan in Vlissingen. Dit is één van de locaties waar voor acht Vlissingse jongeren van Marokkaanse afkomst een samenscholingsverbod geldt. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - „In die brief staat dat ik niet tegelijk met mijn jongere en oudere broertje op straat mag lopen. Dat is toch niet normaal in Neder land?", zegt een zeventienjarige Marok kaanse Vlissinger. De politie heeft hem (hij wil anoniem blijven), zijn twee broers én nog vijf an dere jongens tussen de veertien en acht tien jaar een samenscholingsverbod op gelegd. „Als we samen gezien worden, krijgen we een bekeuring. Er worden in de brief vijf plaatsen genoemd waar we niet mogen komen. Maar we worden in heel Vlissingen in de gaten gehouden", zegt hij. „Ik moet zo vaak mijn identi teitsbewijs laten zien. Dat is ook niet normaal. Ik doe maar net alsof ik geen brief heb ontvangen, want anders zou ik geen leven hebben." De vader van het gezin dat in het Vlis singse Middengebied woont, is veront waardigd over het politieoptreden. „Ik moet wel gaan denken dat de politie ons pest en misschien wel omdat we Ma rokkanen zijn." Hij praat met zijn zoons over hun ge drag en wat kan en niet kan. „Vandaar dat ik ook weet dat ze niet te ver gaan. Ik ben ook jong geweest. Ik noem het kattenkwaad en tegenwoordig krijgen sommigen daarvoor een verbod om naar buiten te gaan." De middelste zoon was vier keer be trapt op een overtreding van het samen scholingsverbod. Uitgelachen De zaak kwam voor de rechter. „Ik ging zonder advocaat naar de rechtbank, want ik dacht dat de rechter de politie uit zou lachen als ik zou vertellen wat er in Vlissingen gebeurt", zegt de jon gen. Maar dat gebeurde niet. „Ik werd uitgelachen", zegt hij. „Ik begreep daar echt niets van. Daar werd ook nog ver teld dat Nederlandse jongeren het niet zo ver laten komen. Alsof zij braaf zijn en wij slecht. En wat had ik gedaan? Ge praat, misschien een beetje hard, met anderen." Hij zegt dat er te weinig voorzieningen zijn in het Middengebied. En de Walk Inn dan? „Daar mag ik niet komen van de beheerder. Maar daar is het ook niet leuk, want daar komen ook kleine kin deren. Ik zou gewoon een cafeetje wil len waar we Marokkaanse thee kunnen drinken." Toen daarna ook de oudste zoon gearres teerd werd, werd advocaat E. Smit erbij gehaald. „Ik vond dat ik dat aan mijn zoons verplicht was." Want hij wilde niet dat zijn zoons geloofden dat het Ne derlandse rechtssysteem deze aanpak goed zou keuren. Zijn oudste zoon werd vrijgepleit. „De rechter heeft goed ge luisterd. Ik vond het eigenlijk niet meer dan logisch. Wat ik zo vreemd vind is dat de politie nooit geprobeerd heeft om met ons te praten. De politie zegt dat ouders wel bij de aanpak zijn betrokken. Zij vergelijkt de situatie in het Vlissingse Middengebied met die in Nieuw-Middelburg. Op een pleintje in Nieuw-Middelburg was een groep jongeren maandenlang hinderlijk aanwezig tot diep in de nacht. Die groep kreeg ook een brief thuis. Die waarschuwing was voldoende; de poli tie hoefde niet meer op te treden, 'om dat het kalm werd in de buurt'. Ook ging tegelijk met het aantrekken van de regels een jeugdhonk open. Dis trictschef J. Kasse van de politie: „Met die jongeren was het iets eenvoudiger om contact te krijgen. Ze hadden het in elk geval sneller begrepen dat het ons serieus was." De samenstelling van de Middelburgse groep was anders. Dat waren voornamelijk autochtone jon gens en meisjes. In Vlissingen zijn het Marokkaanse jongens. De politie ontkent dat ze discrimineert. „Dat is pertinent niet waar. Als iemand bruin of wit is, dat maakt ons niet uit. Het gaat om de wanordelijkheden op straat en de dreiging die van iemand of van een groep uitgaat", zegt Kasse. De politie is in overleg met de officier van justitie en de burgemeester van Vlis singen over het samenscholingsverbod. Kasse: „Deze rechter hing sterk aan het op heterdaad betrappen van een jonge re, die een delict pleegt." (Advertentie) Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 165.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis: 0800-0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. ROUTE MOBIEL door Miriam van den Broek VEERE - Inwoners van het stad je Veere houden zo nu en dan wel van een verkleedpartijtje. Niet alleen dit jaar voor de vie ring van het 450-jarig bestaan van het markizaat kwamen de bewoners in historische kledij, ook vijftig jaar geleden en in 1922 draaiden ze hun hand niet om voor een middeleeuws kos tuum. Dat blijkt uit het nieuwe foto boek Veere in vroeger tijden, deel 7. Een van de foto's uit het boek is genomen op 3 mei 1922, de dag waarop gevierd werd dat Veere 350 jaar geleden was be vrijd van de Spanjaarden. Na een speciale dienst in de Grote Kerk vond er een historische op tocht door de Veerse straten plaats. Op de foto zijn drie 'stad houders uit de Tachtigjarige Oorlog' te zien die te paard door het stadje gaan. Het fotoboek dat samengesteld is door J. Midavaine, laat zowel het dagelijkse leven als bijzonde re feesten zien in de peiiode van 1900 tot 1981. Het verenigingsle ven, familiefoto's en schoolfo to's komen aan bod. En ook de oorlog, de inundatie en de Wa tersnoodramp komen voorbij Luchtaanvallen Op een foto van uit 1940 is te zien hoe het stadhuis wordt be schermd tegen luchtaanvallen. WestfcapeSe - Goes GEBR. De advocaat vindt dat de straf buitenproportioneel groot is. „En je ondergraaft de zin om mee te doen met de samenle ving, om een rol daarin te spe len. Een kwetsbare groep, al lochtoon en minderjarig, wordt ook nog eens geïsoleerd." Aladdin heeft inmiddels geleid tot vier rechtszaken. Drie jon gens zijn veroordeeld en de laat ste werd vrijgesproken. pagina 11 optreden politie kan tot escalatie leiden MIDDELBURG - Een 44-jarige man uit Middelburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden. Volgens de politie probeerde de man rond half twee op de Markt in Middelburg omstanders tegen agenten op te ruien. De Middelburger begon daarna te schelden tegen de politie mensen en hij maakte obscene gebaren. Hij is overge bracht naar het politiebureau en daar is hij verhoord. Te gen de man wordt proces-verbaal opgemaakt. OOST-SOUBURG - Een 31-jarige inwoner van Oost-Sou burg is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond drie uur door de politie aangehouden voor mishandeling van twee vrouwen. Een van de twee, een 25-jarige Oost-Souburgse, liep een gebroken oogkas op. De andere, een 38-jarige plaatsgenote, brak haar neus. De oorzaak van de mishan deling ligt in de relationele sfeer. De man is ingesloten. MIDDELBURG - Op Walcheren werd het afgelopen week einde een alcohol- en snelheidscontrole gehouden. De po litie deelde 91 bekeuringen uit. De snelheidscontroles werden gehouden op de Schroeweg en de Nieuwe Vlissingseweg en de Bierkaai in Middel burg. Van de 607 automobilisten begingen er 89 een over treding. De alcholcontroles vonden plaats op de Dorpsdijk in Vrouwenpolder, Rotterdamsekaai in Middelburg, Paul Krugerstraat in Vlissingen. In totaal werden daar 212 be stuurders gecontroleerd. Twee bestuurders hadden te veel gedronken en kregen ieder een rijverbod van één uur. NIEUWDORP - In een vetdrogerij aan de Spanjeweg in het Sloegebied bij Nieuwdorp is gistermiddag brand uit gebroken. Een droogvat was door een storing overgelo pen. Een mengsel van plantaardige vetten kwam op een over verhitte motor en buizen terecht en vloog in brand. De melding kwam om kwart voor drie binnen. De brandweer had het vuur tegen vier uur onder controle. Hoe groot de schade is, was gisteren nog niet bekend. GOES - Uit een bedrijf aan de Scottweg in Goes zijn za terdag tussen zes uur en half zeven 's avonds acht beeld schermen gestolen. De totale waarde wordt geschat op meer dan vijftienhonderd euro. VLISSINGEN - Diverse automo bilisten zijn gisterochtend op Walcheren betrapt op rijden on der invloed. Op de Nieuwe Vlissingeseweg moest een 43-jarige Spaanse au tomobilist om 3.05 uur zijn rijbe wijs inleveren omdat hij bijna vier keer de toegestane hoeveel heid had gedronken. In de Spui straat kreeg een negentienjarige Vlissinger om 3.45 uur een rij verbod voor vier uur. Hij had meer dan twee keer de toegesta ne hoeveelheid, gedronken. Een 41-jarige plaatsgenoot kreeg om 5.00 uur een rijverbod van een uur omdat hij meer dan de toege stane hoeveelheid had gedron ken. Op de Rotterdamsekaai in Middelburg kreeg een achttien jarige bromfietser uit de gemeen te Veere om 2.35 uur een rijver bod voor vier uur. Ook hij had te veel gedronken. Advertentie Tijdens het congres worden resultaten van een onderzoek gepresenteerd. Succesvolle ondernemers en specialisten zullen in een interactieve discussie, onder leiding van de ervaren jour nalisten Frits Wester en Sjors Frölich, hierop reageren. Het congres wordt afgesloten met een borrel en diner 'Ondernemen in de keuken', waarbij er gelegenheid is tot napraten met collega-ondernemers. De restauratie van het stadhuis was zes jaar daarvoor afgerond. Om al te veel schade te voorko men werd rond de toren en over de klokkenstoel metalen gaas aangebracht. Dat moest er voor zorgen dat projectielen afket sten. De dakgoten werden even eens van gaas voorzien en met asbestplaten belegd zodat brandbommen er vanaf zouden glijden en op de grond zouden vallen. Het boek wordt afgesloten met een foto van 30 april 1981 toen koningin Beatrix in Veere Ko ninginnedag kwam vieren. Veere in vroeger tijden, deel 7. Uitgeverij Deboektant. ISBN 90-5534-241-6. Prijs 19,95 euro. F. van Lanscbot Bankiers Wilt u dit congres bijwonen? Kijk op www.bzw.nl of stuur een e-mail naar artz@bzw.nl. en u ontvangt een uitnodiging. De kosten bedragen 75,- (p.p. exd. BTW) voor niet-BZW-leden en 50,- voor leden BZW. Er is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Bent u enkel geïnteresseerd in de uitkom sten van het onderzoek? Stuur dan een e-mail met uw adresgegevens en u ont vangt na afloop het congresmagazine. AKD 1 Prinsen Van Wijmen BN/DeStem PZC Brabants Dagblad Eindhovens Dagblad zeeuwse almanak Gezinsuitbreiding Bij de vijfjarige Noa thuis is gezinsuitbreiding een peulen schil. Op school vertelde ze haar vriendje: „Mijn moeder kan heel goed nog twee kinde ren krijgen. Ze zegt 'gaan jul lie maar samen spelen, dan kan ik de krant lezen'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9