PZC Azerische oppositie is woedend Vierde topconferentie van Amerika's is mislukking Als ondernemer wilt u persoonlijk advies. eten* Kameraden in de mist Stembusfraude gemeld Blair matigt terreurwet Erdogan: Turken moeten integreren Iran vraagt aan deel Europa om nucleair overleg Topfiguur Fare aangehouden Offensief VS eist tientallen levens in westen Irak IantIÊkgÊvraagdi Bush verplicht personeel tot ethiek Indiase vrouwen vertrapt Man leeft naast lijk echtgenote Politiebureau in ziekenhuis Leuven Tornado maakt slachtoffers in VS Vloek ijsman Ötzi herleeft door dood onderzoeker Nederlanders behandelen eerste gewonden Pakistan maandag 7 november 2005 van onze .redactie buitenland BAKOE - De grootste coalitie van oppositiepartijen in Azer beidzjan. Azadliq, heeft giste ren de parlementsverkiezingen 'volslagen vervalst' genoemd. De regeringspartij. Yeni Azer beidzjan (YAP), zag echter in de klachten van de oppositie giste ren een aanwijzing dat die op een nederlaag afstevent en dat zo indirect toegeeft. In het olierijke land aan de Ka spische Zee waren er gisteren verkiezingen voor het parle ment van 125 zetels. Het land wordt autoritair geregeerd door president Alijev die heeft bezwo ren dat deze verkiezingen demo cratisch zijn. De oppositie had reeds aange kondigd vanaf morgen massale betogingen te zullen houden in dien Alijev en zijn YAP (Nieuw Azerbeidzjan) met de verkiezin gen zouden knoeien. De eerste uitslagen worden pas vandaag verwacht. „Wij hadden het al voorspeld en nu zullen wij een vreedzame strijd beginnen om de uitkomsten van deze verval ste verkiezingen ongedaan te maken", zei Ali Kerimli, een van de drie leiders van de oppo sitie. Volgens de oppositie zijn onder meer stembussen gestolen en werden campagnemedewer kers door de politie verjaagd. Peilingen Uit eerste peilingen door Ameri kaanse bureaus blijkt dat de re geringspartij op 56 zetels zou ko men tegen nu 75, maar dat er op vallend veel onafhankelijke kan didaten zijn gekozen. Het oppo- sitieblok zou twaalf zetels krij gen. ANP/AFP/GPD Een Azerbeidzjaanse kiezer heeft net zijn stem uitgebracht. Op de achtergrond kijkt de overleden presi dent Hejdar Alijev (vader van de huidige president Ilham) toe. foto Anatoli Maltsev/EPA LONDEN - De Britse premier Blair accepteert zijn verlies over de terreurwet. Zijn woordvoer der verklaarde gisteren dat de premier accepteert dat hij een compromis moet sluiten over de omstreden wet, die het mogelijk zou maken terreurverdachten gedurende negentig dagen vast te houden zonder aanklacht. Tijdens een debat in het Britse Lagerhuis bleek woensdag dat de wet bij stemming slechts een meerderheid van één stem zou halen, omdat een groot aantal Labour-parlementariërs zou te genstemmen. Minister Clarke van Binnenlandse Zaken beloof de daarop nieuwe onderhande lingen over de wet. De Britse inlichtingendienst MI5 vermoedt dat moslimterro risten van plan zijn gelijktijdige zelfmoordaanslagen te plegen op het Witte Huis en het Capi- tool in Washington. Volgens ano nieme bronnen in het Britse par lement zou Al Qaeda achter het plan zitten, meldde The Sunday Times. ANP KEULEN - De Turkse premier Erdogan heeft de drie miljoen Turken in Duitsland opgeroe pen beter te integreren. Hij sprak gisteren in het West-Duit se Keulen bij de opening van de Europese centrale van de Unie van Europees-Turkse Democra- ten (UETD). De UETD werd in I 2004 in Keulen opgericht en heeft inmiddels kantoren in Ne- I derland en België. ANPiDPA/AFP TEHERAN - Iran heeft formeel aan Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië verzocht het gestrande overleg over de Iraan- se nucleaire projecten en plan nen te hervatten. Iraanse persbureaus berichtten ^gisteren dat een van de voor naamste onderhandelaars van de regering, Ali Larijani, een brief met het verzoek heeft ge- schreven. Die is gisteren in Tehe ran aan de betrokken ambassa deurs overhandigd. Iran wil niettemin opnieuw ura nium opwerken in de centrale bij Sifahan, ondanks de interna tionale druk om zijn kernpro gramma te staken. „Wij hebben het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA) gezegd dat wij opnieuw ruwe materia len in de productieketen inbren gen", zei een woordvoerder van de Nationale Veiligheidsraad gisteren. De opwerking van uranium is de eerste stap in de verrijking van het materiaal, een onder deel van het proces voor zowel de productie van kernenergie als van kernwapens. Tekenfilm De Iraanse staatstelevisie heeft een tekenfilm uitgezonden die l zelfmoordaanslagen tegen Israë liërs verheerlijkt. De tekenfilm toont hoe een jongen zichzelf op- I blaast, nadat tegen hem is ge- I zegd: „Ga en toon de zionisten hoe dapper en heldhaftig de kin deren van Palestina zijn." De te- I kenfilm lijkt onderdeel uit te maken van de oproep van de i Iraanse president Ahmadinejad om Israël 'van de kaart te ve gen', zoals hij dat vorige week uitdrukte, ANP/RTR/AFP BOGOTA - Een topfiguur van de Revolutionaire Strijdkrach ten van Colombia (Fare), Faruk Shaikh Reyes, is gisteren op de luchthaven van Bogota gearres teerd, berichtte de Colombiaan se justitie. Reyes geldt als een van de be langrijkste internationaal actie ve figuren van de als links extre mistische guerrilla begonnen Rare. De beweging houdt zich in middels voornamelijk bezig met Iterreur en misdaad, met name ontvoering en drugscriminali teit. ANP/EFE HUSAYBAH - Tijdens een Ame- rikaans-Iraaks offensief in het westen van Irak zijn volgens de Amerikaanse strijdkrachten tientallen opstandelingen ge- door Frans Lindenkamp dood. Aan de operatie met de co denaam Stalen Gordijn, die za terdag begon, nemen 3500 man schappen deel. Duizend Iraakse militairen pro beren samen met 2500 Amerika nen het grensgebied met Syrië te zuiveren van opstandelingen. Het doel is het vernietigen van het terreurnetwerk Al Qaeda in Irak, dat in de stad Husaybah een bolwerk zou hebben. Veel tegenstanders van de Iraak se regering en de Amerikaanse aanwezigheid in Irak komen via de Syrisch-Iraaks grens het land binnen. De Amerikaanse kolonel Stephen Davis zei dat deze buitenlandse opstandelin gen niet met grote groepen tege lijk de grens oversteken. „Zij ne men geen bataljons mee, maar het leiderschap en de financiële man", aldus Davis. Volgens de kolonel zijn in de grensregio gro te hoeveelheden munitie onder schept. De Amerikaanse militaii'en voer den zeker negen luchtaanvallen uit op posities waar zich moge lijk rebellen schuilhielden. Daar naast werd met een luchtaanval een vermoedelijke bomauto on schadelijk gemaakt. ANP (Advertentie) voor a.s. veiling A. I. Verhage J registerveilingmeester-taxateur I 10118-627639 106-233605011 MAR DEL PLATA - Het slotdo cument kwam er. Maar met kunst en vliegwerk en na uren touwtrekken. Toch valt niet te verdoezelen, dat de vierde Top van de Amerika's jammerlijk mislukt is. De bijeenkomst waarbij 34 lan den uit Noord-, Midden- en Zuid-Amerika een datum had den moeten prikken voor de vor ming op korte termijn van een vrijhandelszone van Alaska tot Vuurland is zaterdag uitgelopen op een pijnlijke nederlaag voor George Bush. De Amerikaanse president was een dag eerder naar het Argen tijnse Mar del Plata gereisd om de regio te overtuigen, dat vrij handel de beste remedie is tegen hardnekkige armoede. Maar Bush kreeg de landen van de Mercosur douane-unie - te we ten Brazilië, Argentinië, Uru guay en Paraguay - niet achter zich. Gesteund door het Venezuela van de links-populistische presi dent Hugo Chavez wisten de pre sidenten van de Mercosur-lan- den met succes de slotverkla ring naar hun hand te zetten. Zelfs een datum om het zogehe ten Vrijhandelsakkoord van de Amerika's (FTAA) te laten in gaan, is er niet in opgenomen. In plaats daarvan is er een para graaf opgenomen waarin het 're belse' vijftal stelt, dat aan de voorwaarden voor de beoogde vrijhandelszone nog niet is vol daan. Dit tot ergernis van 29 andere landen waaronder Amerika, Ca nada en Mexico die al sinds 1994 samenwerken binnen de Nafta, de Noord-Amerikaanse vrijhandelsassociatie die moet opgaan in de FT AA. De Chileen se president Ricardo Lagos, een vurig pleitbezorger van de FTAA, verwoordde de sfeer za terdag als volgt: „Zelden is er zo fel gedebatteerd." Eerder op de dag had de Mexicaanse presi dent Vicente Fox nog gepro beerd om de Mercosur-landen en Venezuela te isoleren. Zijn voorstel: „Als zij willen afha ken, dan gaan wij gewoon zon der hen verder. Het is graag of niet." Bescherming Maar dat vonden zijn andere pro-FTAA collega's te ver gaan. De presidenten van Brazilië en gastheer Argentinië, Lula en (Advertentie) Er is een nieuwe gratis dienst voor het MKB: ZekerWeten van KPN®. Dit is een scan die u compleet inzicht geeft in uw telecomgebruik. Vaste en mobiele telefonie én internet. U ziet wat u mist, wat u te veel heeft en waarop u kunt besparen. Daarbij kunt u rekenen op persoonlijk, deskundig advies. Wacht op ons telefoontje, kijk op www.kpn.com, trefwoord 'ZekerWeten' of bel direct 0800-0403. WASHINGTON - President Bush heeft de stafmedewer kers op het Witte Huis opgedragen bijeenkomsten te vol gen over ethiek en het omgaan met vertrouwelijke infor matie. De aanleiding is het lekken van de naam van een CIA-agente aan de media, waarbij hoge regeringsfunctio narissen betrokken zouden zijn geweest. De eerste bijeenkomst wordt deze week gehouden. Het kantoor van Harriet Miers verzorgt de lessen. Miers is een vriendin van Bush. De president had haar eerder naar vo ren geschoven als kandidaat voor het Hooggerechtshof. Ruim een week geleden trok Miers zich terug omdat haar kandidatuur omstreden was. ANP VYARSPADI - Zeker zes Indiase vrouwen zijn gisteren omgekomen in een stormloop in een opvangcentrum. Tien anderen raakten gewond in het centrum in de Indiase deelstaat Tamil Nadu, die is getroffen door overstromin gen. In het opvangcentrum in Vyarspadi worden duizend mensen opgevangen. Toen het centrum gisteren de deuren opende, ontstond een stormloop op de rijst, kleding en an dere hulpgoederen. ANP/DPA TRAISKIRCHEN - Een Oostenrijker heeft zeker een half jaar naast het lichaam van zijn overleden vrouw geleefd, zonder dat zijn buren dat merkten. De politie vond het lichaam in vergaande staat van ontbinding in de badka mer van de woning in Traiskirchen, vlakbij de hoofdstad Wenen. De 66-jarige verwarde man wilde de politie eerst niet in zijn woning laten en verklaarde dat zijn even oude vrouw te ziek was om de agenten te woord te staan. De vrouw is vermoedelijk door een natuurlijke doodsoorzaak overle den. De man is opgenomen in een psychiatrische instel ling. ANP/DPA LEUVEN - Om de criminaliteit beter te bestrijden krijgt het universitaire ziekenhuis Gasthuisberg in het Vlaamse Leuven een politiebureau met cel. De vestiging van een politiebureau in een ziekenhuis is een primeur in België. Het universitaire hospitaal krijgt jaarlijks te maken met meer dan honderd gevallen van diefstal door bendes. Ook zijn er regelmatig problemen met dronken patiënten en drugsverslaafden. Óm die problemen sneller aan te pak ken, komt er in het ziekenhuis een klein politiebureau, waar enkele agenten permanent aanwezig zijn. ANP NEWBURGH - Een tornado heeft gisteren in het zuiden van de Amerikaanse staat Indiana het leven gekost aan ze ker achttien mensen. Meer dan honderd mensen raakten gewond door het plotselinge natuurgeweld dat de streek vroeg in de ochtend trof. Onder de doden zijn zeker zeven bewoners van een woonwagenkamp in Evansville. De meeste slachtoffers werden verrast in hun slaap. Een officiële waarschuwing die tien minuten voor de tornado arriveerde was uitgegeven, heeft klaarblijkelijk weinig mensen op hun hoede kunnen brengen. ANP/RTR STAVROPOL - Een groepje oude aanhangers van de Communistische Partij van Rusland wonen een bijeenkomst bij om de Bolsjevistische Revolutie van 7 november 1917 te vieren. Die wordt in Rusland nog jaarlijks herdacht, maar zij is niet langer een landelijke feestdag. foto Edoeard Kornienko/RTR Nestor Kirchner, vinden dat er van een vrijhandelszone geen sprake kan zijn zolang de VS vasthouden aan de bescherming van hun eigen landbouw. Terwijl Bush in Mar del Plata zijn leidersrol dus niet kon waar maken, stal een ander de show: de controversiële Chavez. De Ve nezolaanse president trok de me dia-aandacht naar zich toe met zijn 'optreden' vrijdag op de 'contratopconferentie' georgani seerd door maatschappelijke or ganisaties. Geflankeerd door ex-voetbal- grootheid Diego Maradona, die Bush eerder had bestempeld als 'moordenaar en menselijk af val', stelde Chavez tegenover dertigduizend enthousiaste toe hoorders in het voetbalstadion, dat Mar del Plata de graftombe is van de FTAA. GPD door Robert Bloemen BOLZANO - De recente dood van een wetenschapper heeft de speculaties rond de vloek van de ijsman Ötzi aangewak kerd. Al zeven personen die met de gletsjermummie te ma ken hadden, zouden door toe doen van het ruim vijfdui zend jaar oude lijk zijn gestor- De bioloog Tom Loy analy seerde genetisch materiaal van de prehistorische jager. Hij stierf onlangs in Australië onder onopgehelderde om standigheden. Hij werkte aan een boek over de oudste en best bewaarde mummie ter wereld. Loy leed aan proble men met zijn bloed sinds zijn contact met Ötzi, vertelde zijn broer. Hij sloot echter el ke verdachte omstandigheid uit. Sneeuwstorm De bergbeklimmer die de be vroren mummie in 1991 ont dekte, de Duitser Helmut Si mon, kwam vorig jaar tijdens een onverwachte sneeuw storm om het leven. Hij stierf niet ver van de plek waar hij Ötzi in de Ötztaler Alpen had gevonden. De leider van Simons red dingsteam stierf een uur na de begrafenis van de bergbe klimmer. De oorzaak was een hartaanval, hoewel de 45-jari- ge in goede gezondheid leek. De forensisch patholoog die Ötzi uitgroef, Henn, kwam in 1992 bij een auto-ongeluk om. Hij was op weg naar een persconferentie met 'spectacu lair' nieuws over de mummie. De gids die Henn naar de vindplaats in de Alpen lood ste, stierf kort na de patho loog. Deze bergbeklimmer Fritz werd getroffen door een lawine. Hij was het enige slachtoffer van de groep waar mee hij onderweg was. De enige filmmaker die de op graving documenteerde, ging kort na de opnames dood door een hersentumor. De archeoloog die gold als Ötzi-expert, Konrad Spind- ler, bezweek aan complicaties als gevolg van multiple sclero se. De sterfgevallen rond Ötzi doen denken aan de verhalen over de vloek die zou rusten op de beroemdste mummie in de geschiedenis, het lijk van farao Toetanchamon. Door dat ze zijn graf schonden, zou den veel leden van de opgra- vingsploeg door de vloek zijn getroffen. ANP business partner www.kpn.com 10800-0403 altijd dichtbij door Erik Raven BAGH - Mobiele medische teams van het Nederlandse le ger zijn gisteren in de omgeving van de Pakistaanse stad Bagh begonnen met de behandeling van aardbevingsslachtoffers. Dat liet een woordvoerder van Defensie in Pakistan weten. De Nederlanders hielpen op hun eerste dag ongeveer 130 gewon den. De artsen en verpleegkundi gen van de twee teams horen bij het Nederlandse veldhospitaal dat wordt opgebouwd aan de rand van Bagh in Kashmir. Waarschijnlijk duurt het tot donderdag yoordat dit zieken huis operationeel is. In de tussenliggende periode trekken dagelijks teams van art sen en verpleegkundigen de zwaar getroffen regio in om ge wonden in de stad en de tiental len omliggende dorpen te hel pen. „De toeloop is enorm", al dus de defensiewoordvoerder. „De handelingen die de teams verrichten, variëren van het plakken van pleisters tot de be handeling van botbreuken en in een geval van een geperforeerde long." Lang niet alle aandoeningen die worden behandeld, zijn een rechtstreeks gevolg van de aard beving. „Wij krijgen nu ook te maken met besmettelijke aan doeningen zoals schurft die wor den veroorzaakt door het feit dat mensen heel dicht op elkaar zitten in de tentenkampen zon der de nodige hygiënische voor zieningen." „Ook is er een man behandeld aan brandwonden die hij opliep omdat zijn tent in brand was ge vlogen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5