Illegale wietteelt is onstuitbaar Verkiezingsfraude is lont in kruitvat van Ethiopië PZC Politieke druk nodij voor democratiserei geïsoleerd Myanma Een kernwapenvrij Noord-Korea vergt geld, tact en sancties Meerderheid Tweede Kamer gelooft in legalisering van drugstoelevering Wietplantages in Nederland 7 november 1955 U/I' maandag 7 november 2005 De Tweede Kamer wil een proef met het legaliseren van wiet teelt. Dat zou de criminaliteit en de overlast indammen. Maar daar is niet iedereen van over tuigd: „De illegale hennepteelt verdwijnt niet. doorThea van Beek en Floor Liqtvoet Ze gebruiken schuilnamen en zijn doorgaans niet meer te achterhalen. Wiethandelaren la ten bij de man of vrouw die zijn zolder afstaat voor een kleine kwekerij nooit hun echte per soonsgegevens achter. Ze blij ven liever 'de vage kennissen uit de kroeg'. Wiethandelaren krijgen de sleu tel van het huis en kijken soms hoe de oogst er voor staat. Maar wordt de hennepplantage dooi de politie opgerold, dan staat de huiseigenaar alleen voor de rech ter. De leverancier is spoorloos. „Ik had schulden en kon op een makkelijke manier een paar hon derd euro per maand bijverdie nen", is het geijkte excuus van de verdachte. „Van de illegale aftap van stroom of de winst bij oogsten wist ik helemaal niets." De criminaliteit rondom wiet teelt is de Tweede Kamer een doorn in het oog. Een meerderheid gelooft dat le galisering van de 'achterdeur van de koffieshop' (de drugstoe levering) het antwoord is op alle problemen. De Kamer wil een proef waarbij wiet legaal wordt geteeld en verhandeld. Dat zou de schemerige branche in één klap uit de criminaliteit halen. Prijs „Als de overheid het legaal kwe ken van hennep grootschalig aanpakt, brengt dat wel een gro te slag toe aan de criminele kwe kers", zegt Henk Garretsen, hoogleraar gezondheidszorgbe- leid in Tilburg. „Mits natuurlijk de prijs van de legale cannabis laag wordt ge houden." In dat geval hoeft de overheid slechts af te wachten: „De markt doet vanzelf zijn werk." Criminelen hanteren immers ho gere winstmarges dan de over heid zou hoeven doen, meent hij. „Het is niet realistisch", meent advocaat André Beckers, die zich vooral met wietzaken bezig houdt. Als de overheid een aan tal hennepkwekers aanwijst om onder strikte voorwaarden te te len, verandert er weinig. „De il legale hennepteelt verdwijnt niet." koffieshops, legt hij uit, voorzien maar in vijftig procent van de vraag. De rest komt van kleine dealers in de disco of op straat, legt hij uit. Of de hennep wordt in kilo's geleverd door grote bedrijven. Als de overheid strenge veilig heidseisen gaat stellen, eindigen de koffieshops straks met een 'steriel wietje' waar kraak noch smaak aanzit: „Dat jaagt klan ten het illegale circuit in." Verder wordt het brandveilige en met wettige bestrijdingsmid delen gekweekte wietje wel erg duur, verwacht hij. De illegale sector zal de concurrentieslag met de legale kwekers 'op zijn sloffen aankunnen'. Overlast CDA-kamerlid Ciska Joldersma verwacht dat de criminaliteit bij legalisatie alleen maar toe neemt. „Drugs haal je in Neder land! Die boodschap sturen we over de hele wereld." Het enige probleem dat wordt opgelost, is de levering van drugs aan kof fieshophouders. „Voor hen is legalisering makke lijk. Maar ik ben er niet om hun problemen op te lossen, ik wil wat doen aan de drugsoverlast." Gerd Leers, partijgenoot en bur gemeester van Maastricht, is wel blij met een gereguleerde proef die mogelijk in zijn ge meente plaatsvindt. Hij pleit er al enige tijd voor. Maastricht ontvangt jaarlijks 1,5 miljoen drugsbezoekers. „Ik schat dat hier per dag zo'n hon derd kilo over de toonbank gaat, dat is een half miljoen eu ro aan omzet. Het zijn keiharde criminelen die ervan profiteren dat wij het niet goed regelen. Daarom wil ik de koffieshops koppelen aan een gesloten in- en verkoopsysteem en daarmee de illegale kweek de voet dwars- zetten." Koffieshophouder en bestuurs lid van de Bond van Cannabis Detaillisten, René van Vegten, juicht de regulering toe: „Het is dan ook niet meer nodig om vijf keer per dag met een pondje wiet over straat te lopen, met het risico dat je wordt beroofd of aangehouden door de poli tie." Maar ook deze praktijkdes- kundige denkt niet dat de illega le teelt zo gestopt wordt. GPD van onze redactie binnenland De schattingen over het aantal wiet- plantages in Nederland lopen sterk uiteen: van ongeveer twintigduizend tot ruim zestigduizend. De opbrengst van de ze plantages ligt tussen 450 miljoen en vier miljard euro. Begin vorig jaar telde Nederland bijna twaalfhonderd winkel vestigingen. Bij tweederde ging het om gedoogde koffie shops. Een kwart bestond uit growshops. Het aandeel smartshops bedroeg acht procent. De markt van wiet is diffuus, met allerlei aanbieders. Naast grootschalige kwekers zijn er ook talloze thuiskwekers die met hun teelt een aardig centje bijverdienen. Maar zij zorgen ook voor over-last. Omwonenden klagen vaak over stank, veelal wordt elektriciteit illegaal afge tapt en niet zelden is sprake van brandge vaar door oververhitting van lampen in de wietplantages. De cannabisteelt be zorgt politie en justitie handenvol werk. Jaarlijks worden enkele duizenden wietkwekerijen opgerold en honderdui zenden hennepplanten in beslag geno men. Vooral het opsporen en vervolgen van de criminele organisaties die vaak achter de wietteelt zitten, slurpt veel capaciteit op van politie en justitie. GPD van onze redactie buitenland In de Myanmarese hoofd stad Rangoon broeit er meer dan de tropische hitte. Boeddhistische monniken gaan er als altijd langs de deuren met hun bedelnap. Werklozen zitten nog steeds te niksen in de theehuizen, maar het militaire regime heeft grote problemen. Myan mar (voorheen Birma) staat plots hoog op de lijst van on democratische landen die vol gens het Westen dringend aandacht behoeven. Zowel VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan als de rege- ring-Bush poogt de aandacht te vestigen op het ontbreken van democratie en mensen rechten in een land dat veel te lang is beschouwd als strate gisch onbelangrijk. De VS wil len als onderdeel van Bush' campagne wereldwijd demo cratieën te vestigen dat de Veiligheidsraad van de VN het land veroordeelt vanwege de deplorabele staat van de mensenrechten. Kofi Annan heeft Myanmar en Soedan hoog op de agenda van de VN gezet. Hij is van plan op korte termijn de Zuid-Aziatische staat te bezoeken en er zowel met de militaire leiding als met de leidster van de opposi tiebeweging Aung San Suu Kyi te spreken. Annans bezorgdheid over Myanmar is versterkt door een recent rapport van de oud- president van Tsjechië, Vaclav Havel, en de gepensio neerde Zuid-Afrikaanse aarts bisschop Desmond Tutu. Bei den zijn net als Aung San Suu Kyi Nobelprijswinnaar. Het rapport meldde dat de schending van de mensenrech ten dermate ernstig is dat in grijpen van de Veiligheids raad gerechtvaardigd is. Sinds 1962 blokkeerde het mi litaire regime van Myanmar al twee keer het democratisch proces om zelf aan de macht te kunnen blijven. De laat keer was vijftien jaar den, toen de partij vanS: Kyi de verkiezingen maar de uitslagen volledig) negeerd werden. De afgé pen tien jaar stond SuuS vaak onder huisarrest. Ri duizend pro-democraüst dissidenten zitten gevang Gewelddadigheden tegen et sche minderheidsgroeper gen zijn er schering en ins'n De xenofobische gener« isoleren het land bijna v ledig en laten de vijftig t joen burgers in erbarmeli omstandigheden leven, i verhoogde belangstelling! de VN valt te verklaren het feit dat men fouten het verleden niet wil heri len. In het verleden verat den de VN tijdig in te grijp bij een aantal grote huma taire crises. De VS realise; zich na 11 september dat 1; den als Myanmar wel g een broeinest voor ten? kunnen worden en daan van dictators gezuiverd m ten worden. China China staat op goede vi met Myanmar. Beide auto tair geregeerde landen one houden hechte economist en militaire banden. En zn China harde sancties t«g Darfoer dwarsboomde, het dat nu ook in het ge van Myanmar kunnen doei Anderhalve week gelei maakte de Nationale Veil heidsdienst de nieuwe mis bekend voor de vijftien Anie kaanse veiligheidsdiens' 'het bevorderen van het dei cratiseringsproces en het ste nen van vredelievende den cratische staten'. Als Bust november zijn Chinese am! genoot ontmoet moet hij si len dat de VS morele en ste gische belangen hebben een democratisch Myans en dat China een VN-ac niet zal moeten tegenweri GPD Deze week treffen Noord- en Zuid-Korea, China, de Vere nigde Staten, Japan en Rus land elkaar in Peking voor de vijfde ronde van de het zeslan- denoverleg. Het doel, nucleai re ontwapening van het stali nistische Noord-Korea, komt zeer traag dichterbij. door Erwin Tuil Het koppigste jongetje van de klas lijkt maar niet tot inkeer te brengen. Noord-Korea weigert con crete stappen te ondernemen om de nucleaire wapens de wereld uit te helpen, hoe hard er ook op aangedrongen wordt. De kluizenaarsstaat vierde in Pyongyang in oktober haar zestigste verjaardag met een aan godsdienstwaanzin gren zende verering van de Gelief de Leider Kim Jong II en diens in 1994 overleden vader Kim II Sung. Kernwapens vor men voor de Kim-dynastie een essentieel onderdeel van hun machtspositie, Het is dan ook begrijpelijk dat Kim er weinig voor voelt om de kernwapens te ontman telen. De moeite die de ande re vijf deelnemers zich ge troosten om Noord-Korea op andere gedachten te Brengen lijkt eindeloos. Dat is het ech ter niet. Hoe langer concreet resultaat uitblijft, hoe groter het arsenaal en de dreiging die daar van uit gaat. Daarom is aan de vooravond van de onderhandelingen, die woensdag hervat worden, in tensief voorwerk gedaan. Vo rige week was er al overleg tussen Japan en Noord-Korea over de kwestie van ontvoer de Japanners en compensatie voor de Japanse bezetting van 1910 en 1945. Dertig jaar geleden recruteerde Noord-Korea dertien Japan ners om Noord-Koreaanse spionnen te trainen. De verbe terde betrekkingen tussen de twee landen kwamen een jaar geleden door de kwestie op nieuw onder druk te staan om dat de communistische lei ding in Pyongyang geen bevre digende afwikkeling werd ge boden. Er lijkt nu vooruit gang te zijn geboekt. De Verenigde Staten spelen momenteel over twee banden. Washington heeft sancties op gelegd aan Noord-Koreaanse bedrijven. Daarnaast zetten de VS druk op landen, zoals de voormalige Portugese kolo nie Macau, van waaruit Pyon gyang legale en illegale activi teiten ontplooit. Op die ma nier raakt de Noord-Koreaan se elite zijn bronnen van geld en goederen kwijt. Tegelijker tijd heeft Washington het aan bod gedaan om Noord-Kore aanse wetenschappers op te leiden in vreedzame toepas sing van kerntechnologie. Zuid-Korea trekt in de aan loop naar de besprekingen de portemonnee om Pyongyang tot ontwapenen te krijgen. Seoel belooft vijf miljard dol lar over de komende vijf jaar ter ondersteuning. Ook blijft het aanbod van kracht om Noord-Korea vanaf 2008 te voorzien van de helft van de landelijke stroombehoefte. Gastheer China, gastheer van het zes- partijenoverleg, oefende de af gelopen weken op hoog ni veau in Pyongyang milde druk uit. President Hu Jintao drong bij Kim Jong II persoon lijk aan op economische her vormingen en meer openheid. China wil niet per se af van de Geliefde Leider, maar wil wel een economisch welva rend buurland. Peking is als de dood voor een implosie van de kluizenaarsstaat die kan leiden tot een massale vluchtelingenstroom die in China een betere toekomst hoopt te vinden. Of het hoeren en snoeren ef fectief zal zijn is twijfelach tig. De vorige ronden van het overleg bleken nauwelijks re sultaat op te leveren. En wat werd afgesproken werd bin nen vierentwintig uur door Pyongyang anders uitgelegd dan wat de andere vijf landen begrepen hadden. Deson danks tonen de deelnemers zich nu hoopvoller dan voor heen. GPD Ruim veertig mensen kwamen vorige week in Ethiopië om het leven bij politiek geweld. Tegelij kertijd nemen de spanningen toe aan de grens tussen Ethiopië en Eritrea. door llona Eveleens De politie sluit alle oppositie leiders op en als ze hen niet vinden, pakken ze de ouders op. „Het lijkt veel op de werkwijze van het dictatoriale Men- gistu-regime dat premier Meles Zenawi verjoeg", laat een Ethio pische zakenman via de telefoon weten vanuit de hoofdstad Ad dis Abeba. Hij wil anoniem blijven. „Ethio pische ambassades laten alles vertalen wat de buitenlandse me dia over ons land berichten en ik heb geen zin om opgepakt te wor den." Vier dagen achtereen kwam het tot ongeregeldheden in de stra ten van Addis Abeba. Daarbij kwamen tenminste veertig men sen om en raakten 150 anderen gewond. De protesten zijn ge richt tegen de vermeende fraude waarmee de verkiezingen in mei gepaard gingen. Bij eerdere protesten in juni kwamen 36 mensen om het le ven. In de aanloop naar de stembus gang genoot de oppositie voor Ethiopische maatstaven onge kende vrijheid. En de uitslag mocht er ook wezen: de opposi tiepartijen zagen het aantal par lementszetels toenemen van 12 naar 109. Toch vermoeden de partijen, de CUD en de kleinere UEDF, grootschalige fraude. Ze baseren hun aantijgingen op de lange periode die de kiescommis sie nodig had om de resultaten bekend te maken, De verkiezingen werden door de internationale gemeenschap be schouwd als een lakmoesproef voor premier Meles Zenawi. Waarnemers vonden het de bes te verkiezingen ooit in Ethiopië gehouden, wat meer zegt over het verleden dan over de transpa rantie van de stemming dit jaar. Meles Zenawi was in zijn tijd als studentenleider en later als re bellenaanvoerder een overtuigd marxist. Nadat de rebellen dicta tor Mengistu Haile Mariam had den verjaagd, bekeerde Meles Een gewonde man wordt in Addis Abeba naar het ziekenhuis gebracht. Hij werd geraakt door politieko gels tijdens een demonstratie van de oppositie. zich tot het liberalisme en beloof de meer democratie. Maar het optreden van de veiligheidstroe pen in de laatste maanden doet vermoeden dat hij weer flirt met zijn oude politieke overtuigin gen. Machtsvertoon „Politie en leger zijn overal dui delijk zichtbaar. Vanwege dat machtsvertoon blijven mensen zoveel mogelijk thuis. De veilig heidstroepen gebruikten veel te veel geweld om de demonstra ties de kop in te drukken", al dus de zakenman, die regelma tig tussen Ethiopië en Europa pendelt. Diplomaten vermoeden dat de laatste tijd zo'n driedui zend mensen zijn gearresteerd. „Niet alleen oppositieleiders en hun aanhangers, maar ook men senrechtenactivisten. We zijn bang", zegt Adam Melaku, hoofd van de Ethiopische Men- senrechtenraad. De internationale gemeenschap heeft de Ethiopische regering ge vraagd het overdadige geweld te stoppen en de oppositiemensen vrij te laten. De oppositie is op het hart gedrukt niet de straat op te gaan en geweld uit te lok ken. Tegelijkertijd stijgt de spanning aan de grens tussen Ethiopië en Eritrea. Beide landen hebben daar een grote troepenmacht sa mengetrokken. De buurlanden waren in 1998 en 2000 vernik keld in een bittere grensoorlog waarbij zeker 80.000 mensen om het leven kwamen. Het conflict gaat om een on vruchtbare, stoffige strook grond die door beiden geclaimd wordt. Het Internationaal Ge rechtshof van de VN in Den Haag bepaalde in 2002 onder meer dat het gehucht Badme, dat symbolische waarde heeft voor beide landen, Eritrea toebe hoort. Ondanks eerdere belof ten, weigert Ethiopië zich ech ter bij die uitspraak neer te leg gen. VN-baas Kofi Annan riep beide landen in de Hoorn van Afrika op tot terughoudendheid. Ook de VN-Veiligheidsraad toont zich diep bezorgd over de situa tie en de 'onaanvaardbare res tricties die de VN-missie in Ethi opië en Eritrea ondervindt'. Met name Eritrea maakt het de blauwhelmen aan de grens erg moeilijk. De Eritrese regering verbood helikoptervluchten en legde nog andere beperkingen op aan de VN-patrouilles langs de gezamenlijke grens. foto Lisa Westerhoff/AFP „Met meer troepen aan beide zij den en minder waarneming van onze kant, is de kans dat het mis gaat groter", meent gene- raal-majoor Rajender Singh, de VN-commandant aan de grens. „Ik zeg niet dat de ontwikkelin gen direct tot oorlog leiden, maar de situatie kan dusdanig verslechteren dat het ergste niet langer uitgesloten is. En het erg ste is natuurlijk oorlog." Pesterij Eritrea is zwaar gefrustreerd door het gebrek aan internatio nale druk op Ethiopië om de uit spraak van het VN-Hof te accep teren. Met de pesterij van de VN lijkt president Issayas Afeworki opnieuw de aandacht op de kwestie te willen vestigen. Maar hij speelt gevaarlijk spel. In het verleden is gebleken dat weinig nodig is om het grensconflict nieuw leven in te blazen. Mis schien zinspeelt hij met de ge dachte Badme gewapender in te lijven, nu de Ethiopische leider Zenawi grote binnenlandse pro blemen heeft. Anderzijds kan een oorlog de Ethiopische regering goed uitko men, omdat het de aandacht van de binnenlandse problemen afleidt. GPD KERK - De Hervormde Kerk van Oostkapelle zal op korte termijn ingrijpend verbouwd worden. Aan het uiterlijk van de kerk zal niets veranderen, maar de indeling van de kerk gaat op de schop. Het plan van een Middelburgse architect dat hiervoor gemaakt is, wordt wel historisch verantwoord ge acht. WAPENS - Amerika over weegt sterk te voldoen aan het verzoek van Israël om dat land wapens te leveren. Israël deed dat verzoek nadat Tsjecho-Slo- wakije wapens had geleverd aan Egypte. Amerika der. aan de levering van lué doelartillerie, antitankgsd en andere verdediging*! pens. BELASTING - Belaste specteurs horen niet te glis chen. Dat schrijft het ha van de Belastingdienst in: Angeles tenminste in eenrii laire aan zijn pers wordt verzocht, niet te glis chen of blij te kijken alsui tegenover belastingbetaler vindt'. Dat betekent dus niet op kantoor, waar de ba tingbetalers hun zaken kon afhandelen. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 mms 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L, Kroon (adjunct) öp maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12,00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax: (0113)315669 per maand: 20,55 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233.30 Lezersredacteur: A J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail; lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voork Fax. (0113)315609 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,80 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax; (0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden ullgw Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV enwf E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentieweffl Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax: (076)5312340 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax. (0114)372771 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord-en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454651 Fax. (0113)315529 Fax:(0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Opening kantoren Business to Business/Onroerend}1 Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van I aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een besta (abonnementenladministratie en om u te (laten) informoron over ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of c de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u di :e, Postbus 314460 AA Goes et Wegener-concem. Di® ld dat wordt gebruikt vee* aor u relevante diens®* aor ons zorgvuldig gestj» schriftelijk melden bij. ri- Behoorttot WGGGNGR Een politieman is bezig met de ruiming van een Zeeuwse wietkwekerij. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4