D66 voor lang leven kerncentrale PZC Kanker betekent lang nie altijd het einde PZC ZoU jij Zdw MooRd doQjd VOOR "ZoW kRAAcl Muzikale vierin 110 jaar fanfare Fokdag in Heikant drukbezocht Studiedag over leve op buitenplaatsen BIJ ONS ALLES ONDER 1 DAK Babyhuidjes hebben bescherming nodig 0 Partijcongres stelt als voorwaarde stop op verdere uitbreiding kernenergie Kerstinkopen voor beter tuinhuis hhh IN BRESKENS ZOEKT DE PZC BEZORGERS! 5HBQ BONTÜ! maandag 7 november 2005 door Ernst Jan Rozendaal DELFT - Het partijcongres van D66 heeft de Tweede Kamerfrac tie zaterdag het groene licht ge geven voor het openhouden van de kerncentrale in Borssele na 2013. Wel is een motie aangeno men tegen het bouwen van nieu we kerncentrales. Op korte termijn vindt D66 het verbeteren van de luchtkwali teit belangrijker dan het pro bleem van kernafval. Bovendien wil de partij toepassing van duurzame energie bevorderen. In de overgang daarnaar kan kernenergie een rol spelen. Dat betekent dat D66 het langer open blijven van de kerncentra le in Borssele - de verwachting is dat het kabinet nog deze maand gaat voorstellen de cen trale open te houden tot 2033 - zal steunen, in ruil voor extra in vesteringen in duurzame ener gie. Die koers werd zaterdag door het partijcongres goedgekeurd, zij het dat een aantal extra eisen werd gesteld. Allereerst moet de bouw van een nieuwe kerncen trale worden uitgesloten. Boven dien stelden de leden dat kernaf val na 2013 niet moet worden op gewerkt maar opgeslagen, tot dat het technisch mogelijk wordt het gevaar van radio-ac tieve straling terug te brengen van 240.000 tot hooguit 300 jaar. De afdeling Zeeland van D66 eiste door middel van een motie verregaande veiligheidsgaran ties bij het langer openblijven van de kerncentrale in Borssele. De kosten daarvoor moeten in rekening worden gebracht bij EPZ, de exploitant van de kern centrale. De moties werden aan genomen. Constructief Tweede Kamerlid B. van der Ham voelt zich door de voor waarden die zijn partij stelt niet belemmerd in het komende de bat over het langer openhouden van de kerncentrale in Borssele. „Nee hoor. Ik vind dat het con gres en de afdeling Zeeland zich constructief hebben opgesteld. De inzet is duurzame energie. Voor de overgang daar naartoe is kernenergie niet uitgesloten. Wij zullen zoveel mogelijk han delen in de geest van de moties, maar ik heb duidelijk gemaakt dat niet alles wat daarin wordt gevraagd juridisch mogelijk is. Maar er komt ook nog een voor- door Gino van den Broecke HEIKANT - Het Zeeuws-Vlaam- se fokdistrikt van het Konink lijk Warmbloedpaard Neder land hield zaterdag in de mane ge in Heikant de 22e Interland Fokdag. Honderden belangstellenden kwamen kijken naar de verrich tingen van de ruim honderd warmbloedpaarden (tot en met drie jaar), die door deskundige topjuryleden op hun bouw en rij kunsten werden beoordeeld. In de kleine bak van de manege stel voor een nieuwe kernener giewet. Daarin zullen we deze moties zeker meenemen." D66-Statenlid G. van der Gies- sen geeft toe dat het verzet te gen het langer openhouden van de kerncentrale is opgegeven. De motie over de veiligheidsei sen noemt ze 'second best'. „Het congres heeft ook aangegeven dat niet te licht mag worden ge dacht over het probleem van het kernafval. De nieuwe kernener giewet wordt de lakmoesproef. Daarin moeten deze voorwaar den worden opgenomen." beoordeelden juryleden de paar den op techniek en karakter, ter wijl in de grote bak de aandacht vooral uitging naar het exteri eur (uiterlijk) en hoe ze zich hiel den tijdens de onderdelen stap en draf. Voor de eerste keer in ja ren had het district de keuring van driejarige dressuurpaarden met ruiter hernieuwd op het pro gramma staan. Kampioenen Vrij springen Zal- lenger, C. de Feijter en P. Rie- mens; Zadel-rubriek Argentana, E. de Kesel; Veulens Fortuna van de Vaakweg, Van den Abeele-Van de Voorde; l-,2- en 3-jarigen: Daf- ne de Regor, A. de Smedl. Een bezoeker bewondert de vruchten van het werk in het handwerkatelier van de Blaauwe Hoeve. foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen HULST - Het is druk bij de kramen in het restaurant van de Blaauwe Hoeve in Hulst. Tijdens het Blaauwe Hoeve-weekend wor den tientallen handwerken verkocht en de opbrengst wordt besteed aan het opknap pen van het tuinhuis. „Het is doorlopend druk en er is goed ver kocht", straalt activiteitenbegeleider en coördinator Rob Driehuis. „We krijgen onge veer 4000 euro in kas en daar kunnen we de reparaties aan het tuinhuis mee bekostigen. Ik wil dit tuinhuis zo snel mogelijk ook openstellen tijdens de koudere perioden. Nu is het in de zomer open, maar het moet ook mogelijk zijn er een soort café in onder te brengen waar de mensen ook in de winter tijd een kop koffie of iets anders kunnen ko men drinken."In de lange gang staan aller lei spelletjes opgesteld zoals eendjes vissen, de elektrische spiraal, doolhof en ballen gooien. In het restaurant worden zelf ge maakte spulletjes en plantjes verkocht. Het draaiorgel De Blaauwe Engel laat vrolijke deuntjes horen en het Rad van Fortuin draait regelmatig. Angèle de Smit verzorgt met enkele vrijwil ligers elke ochtend in De Blaauwe Hoeve een handwerkatelier. Ongeveer twaalf men sen maken hier regelmatig gebruik van en de voorraad te verkopen borduursels en breiwerken vullen dan ook drie kramen. „Van een echte poppenmoeder hebben we zeventien poppen in bruikleen zodat we de kleertjes op maat kunnen breien. Ook zijn er veel kussen en tafelkleden geborduurd en truien en sokken gebreid." door Edy de Witte SINT-JANSTEEN - Van pop tot Gregoriaans. Met deze affiche te kende de fanfare St.Jan gister middag in het kader van haar 110-jarig bestaan voor het fes tijn Steen Muzikaal. Naast de fanfare traden in de pa rochiekerk plaatselijke koren en onderdelen van de muziek school Klavier voor het voet licht. De muziekvereniging beet het spits af. Met the Phantom of the Opera werd gelijk de toon gezet. Het ouderenkoor van de nieuwe dirigent A. de Baets oogstte veel bijval met onder meer het lied Mooi is de jonge tijd. Da=- wezen achtereenvolgens j dige percussiegroep Si; en de veelal op leeftijd t den van het Gregoriaans; koor de variatie in het pr ma. Het zangduo Liesbeth in kreeg de handen op elkaj enkele prachtige numnu de film Moulin Rouge. menwerking tussen de groep van de muziekschcr vier en de percussiegroep fanfare resulteerde in e?. stekelijk stukje ritmisch In de finale brachten allej mers in de stijl van de; You never walk alone tec door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Werk groep Historie Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland houden op 18 november de studiemiddag Zeeuws Buitenleven. Dat ge beurt om en in de Zeeuwse Bibli otheek te Middelburg vanaf 13.20 uur. Het jaar 2005 is het Jaar van het Kasteel en de Historische Bui tenplaats. Daarom staat de 19de editie van de jaarlijkse histori sche studiedag in het teken van kastelen en buitenplaatsen in Zeeland. Vier inleiders geven daarover inleidingen. Hoogleraar kastelenkunde Hans Janssen gaat in op de kastelen- bouw in het graafschap Holland en Zeeland in de middeleeuwen, over verschillen tussen de kas teeltypen en ontwikkelingen van de kastelen in de Nederland se kuststreken. Kunsthistorica Katie Heyning neemt een kijkje in de huizen op de Zeeuwse buitenplaatsen: was er mode, comfort en luxe? Jour naliste en docent Frans 1 ca Frenks bespreekt De- rotomachia Poliphili, c aans boek over tuinarchii uit 1499 en de invloed v werk in Zeeland. Ze kon met nieuwe gegevens ot Zeeuwse tuinarchitectum zomerse buitenverblijven Tenslotte bespreekt Rocj Immerseel, medewerker stichting tot behoud vaiip liere historische buitenp. het verval en vormverai gen van kastelen en buitei, sen in Zeeuws-Vlaandere Ook wordt een film getoo: authentieke filmbeeldent opmerkelijke buitenhun vliet te Ellewoutsdijk D-; zondere witte villa, mei; straling van een Arabis leis, werd gebouwd c_ verwachte plaats in tiet Ellewoutsdijk, in opdrad de familie Van Hattum. Vele jaren domineerde e het gezicht van het dorp in de Tweede Wereldoorl loren ging. In het geme chief Goes werd een bc: gemonteerde filmbeelden troffen die het huis en he op het landgoed tonen. In Canada worden meer zeehondjes doodgeknuppeld dan ooit tevoren! 330.000 zeehondenbaby's vanaf 12 dagen: worden op een barbaarse manier afgeslacht En dat allemaal voor hun mooie vachtje waar veel geld aan wordt diend. Wilt u de zeehondjes helpen? Vraag dan nu via www.stopdeknuppels.nl een protestkaart aan die u i Canadese ambassade kunt sturen of bel (020) 676 66 00. Mensen met kanker leven tegen woordig nietalleen langer, ook de kwaliteit van hun leven is ver beterd. Dankzij het weten schappelijk onderzoek naar betere behandelingen is bijvoor beeld de kans dat iemand met kanker de eerste vijfjaar over leeft, jaarlijks meteen half pro cent gestegen. Momenteel betreft dat al ruim 50 procent van de patiënten. Bij kinderen is de gemiddelde overlevingskans zelfs70 procent. De diagnose kankerzetlang niet altijd een puntachter iemands leven. Betere behandelingen Inderdaad, de behandelingen tegen kankerzijn vaakfysieken emotioneel bijzonder zwaar voor kankerpatiënten, en hun dierbaren.Toch is de afgelopen jaren veel verbeterd. Bijvoor beeld bij de strijd tegen misse lijkheid bij chemotherapie. Ook is er meer aandacht voor de psy chische gevolgen van kanker. Behalve genezi ng is ook de kwa- liteitvan leven belangrijk: hoe ondervindt de patiëntzo min mogel ij k tijdel ij ke en blijvende gevolgen van de behandeling. KWF Kankerbestrijding KWF Kankerbestrijding is in 1949 opgericht op initiatief van Koningin Wilhelmina.Overal waar we kunnen, gaat KWF Kan kerbestrijding de strijd aan tegen kanker. Door wetenschap pelijk kankeronderzoek mogelijk te maken. Door het aanmoedi gen van een gezonde leefstijl en goede voorlichting te geven. Door ons in te zetten vooralle kanker patiënten en voorde bestrijding van alle soorten kanker. KWF Kankerbestrijding is» voor iedereen die met kanke maken krijgt. Ookalskank: wel het einde betekent. Helpt u mee? Eén op de drie mensen inNe land zal ooit kanker krijger Anderen maken het van dier mee. Alleen samen kunnen: kanker bestrijden. KWF Hulp-en informatielij 0800 - 022 66 22 (gratis) KWF Geversl ij n 0900 - 20201 (o,oi p/min) Giften kunt u overmakenop 26000, of doneer direct via onze site: www.kwf- kankerbestrijding.nl O Simp Hei til IOO(AU) Robin uw tuin onder 1 dak, maar ook service en nazorg zijn bij ons meer dan gewaarborgd. Kom eens langs voor vrijblijvend advies en maak kennis met echte kwaliteit. Erkend dealer: Neringweg 2 OOSTBURG 0117-45 22 61 www.belderok.nl het alfabet van Zeeland Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC. Een goede bijbaan voor jong en oud! De PZC is op zoek naar enthousiaste, positief ingestelde mannen, vrouwen, jongeren (vanaf 15 jaar) die ervoor willen zorgen dat de ochtendkranten voor 07 00 uur bij de abonnees in de bus liggen Momenteel zijn er nog enkele wijken in uw buurt vrij Goede verdiensten en aantrekkelijke voorwaarden! Naast lichaamsbeweging en een vaste vergoeding zijn er veel extra's. Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst Distributie 0800 - 023 51 11 of kijk op www.deleukstebijbaan nl °OR« www.bontvoordieren.nl «.SS™. Vraag een gratis actiepakket aan tegen bont. Mail naar info@bontvoordieren.nl of bel (020) 676 66 00.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40