iegering op de hoogte van atoomleveranties NS komen met antiterreurplan PZC KIJK UW OGEN UIT D66 sneert en CDA jubileert Syrisch-orthodoxe aartsbisschop Qi^ek bijgezet GroenLinks wil parlementaire enquête naar zaak-Khan mÊKÊÊÊÊÊÊÊÊKÊK: Controle op irandveiligheid !0u rammelen f Ruit Verdonk is zo goed als zeker niet beschoten Potloodventer loopt blauwtje OM geeft lichamen Schiphol vrij Man vermist in Nieuw-Zeeland Verkeersregelscampagne succesvol Treinverkeer Wijhe hervat Mieremet, Klepper en Houtman zaten in bende Dode Belg in busje gevonden \i Diergaarde Blijdorp maandag 7 november 2005 «EN HAAG - De regering wist (van de leveranties van strate- isclie goederen aan de Palci- Lanse'atoomspion' Abdul Qa tar Khan door een Nederland- zakenman, maar zij deed jets niet die informatie. De ierikaanse inlichtingen- lenst CIA drong zelfs bij Ne tland jarenlang tevergeefs £n op actie tegen de zaken- jan en Khan. Lt blijkt uit onderzoek van het [tualiteitenprogramma Zem- ia GroenLinks wil dat er een Elementaire enquête komt. Elangs verklaarde minister inner van Justitie nog dat er b Amerikaanse inmenging in Izaak-Khan geen sprake is ge pest. Richard Barlow, oud-di- [cteur Inlichtingen van de CIA, temt die bewering in Zembla felachelijk'. „De Nederlandse wering wist alles van Khan en I zakenman en mijn regering 1st ook alles. Nederland had tie moeten ondernemen. In de renigde Staten had dit nooit nnen gebeuren." :de documentaire van Zem- a, die vanavond wordt uitge- mden, zegt de zakenman dat jhan in de jaren zeventig 'meer- Ire ka-en' contact heeft gehad [et de toenmalige inlichtingen- lenst BVD. Dat gebeurde voor at Khan in 1975 Nederland ver- Et met géheime ontwerpen van Iracentrifuges. Later werd than de 'vader' van de Paki- aanse atoombom. Wat Khan [et de BVD heeft besproken, is izakenman niet bekend. [han stal de geheime informa- le.bij het Ultracentrifuge Cen- um Nederland (UCN) in Alme- jwaar hij in de jaren zeventig erkte. Volgens de beveiligings- iambte die bij UCN verant woordelijk was voor het toe- Scht op Khan, deelden zijn teerderen hem mee dat hij [EN HAAG - Het toezicht op brandveiligheid van gebou- p rammelt. [elgeving is vaag en ingewik- jd, toezicht vindt vooral op pa- Er plaats en gemeenteambtena- hebben te weinig kennis van en. ipporten die moeten aantonen (t een constructie brandwe- id is, bieden slechts 'schijnvei- iheid' lat zegt voorzitter Cees de ladt van Brandveilig Bouwen iderland (BBN) naar aanlei- ng van de fatale brand in het llencomplex op Schiphol. BN is de brancheorganisatie In bedrijven die deskundig jn op het gebied van brandvei- [heid en brandpreventie. De Raadt worden er irlijks tal van woningen en .ntoren gebouwd, die niet vol- ende brandveilig zijn. Vol- ns de bouwkundige is toezicht veel gebaseerd op papier- ïrk. GPD Khan, ondanks zijn verdachte gedrag, ongemoeid moest laten. De zakenman verklaart in het tv-programma onder meer aan drijfsystemen en onderdelen van ultracentrifuges aan Paki stan te hebben geleverd. Die ma terialen kreeg hij van, naar ei gen zeggen, honderden bedrij ven in Nederland en West-Euro pa. Op een uitbetalingsoverzicht, dat in het bezit is van Zembla, staat onder meer Philips voor bijna 400.000 euro. „De meeste bedrijven wisten precies waar ik mee bezig was", aldus de za kenman. De 62-jarige Nederlan der verklaarde vorige week nog voor de rechter in Alkmaar dat hij alleen 'nietstrategische goe deren' naar Pakistan had geëx porteerd. Het OM eiste deson danks achttien maanden cel te gen hem. Tegenstrijdigheden GroenLinks-Kamerlid Karimi eist dat er een parlementaire en quête komt naar de zaak-Khan, nu blijkt dat Nederland niets heeft ondernomen tegen dê leve ranties van de zakenman. „Ik wil weten of dat onmacht is ge weest of onwil. Er zijn veel te genstrijdigheden in dit dossier. Voormalig premier Lubbers ver klaarde afgelopen zomer dat de Nederlandse regering in de ja ren zeventig van de CIA op dracht heeft gekregen Khan met rust te laten. Nu verklaart de CIA er juist op aangedrongen te hebben de Pakistaan aan te pak ken. En dan is het strafdossier tegen Khan ook nog eens zoek. Er is in deze zaak veel misge gaan." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het is onwaar schijnlijk dat de beschadi ging in de ruit van de werkka mer van minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) is veroorzaakt door een vuurwapen. Dat stelde het Nederlands Forensisch In stituut (NFI) zaterdag na on derzoek van de ruit. Deze week wordt onderzocht wat de ruit dan wel beschadigde. Eerder werd gespeculeerd over een schietincident. De ruit van de werkkamer van de minister werd zater dagochtend verwijderd voor onderzoek nadat het ministe rie de beschadiging vorige week meldde aan de Haagse politie. Met het verwijderen van de ruit moest worden ge wacht tot een nieuwe ruit be schikbaar was. Verdonk zei vrijdag na de ministerraad dat de dreiging die er altijd al was in haar richting nu wel erg dichtbij is gekomen. Zij heeft een andere kamer gekre gen op het ministerie. De politie haalde zaterdag in Amsterdam vier spandoeken weg waarop beledigende tek sten over Verdonk stonden. De doeken hingen aan kraak panden in de stad en bevatten leuzen als 'Rita Verdonk moordenaar' en 'Elf levend verbrand, Rita bedankt'. De gemeente, politie en justitie besloten na overleg dat de spandoeken weg moesten ge zien de huidige dreigende si tuatie rondom de minister. ANP GLANE - Het stoffelijk overschot van de aartsbisschop Julius Yeshu Qigek van de Sy- risch-Orthodoxe Kerk wordt zittend op een stoel en omringd door bisschoppen de kerk van het Syrisch-orthodoxe klooster in Glane binnengedragen. De 63-jarige gees- door Marcel Proos UTRECHT - De Nederlandse Spooi'wegen voorzien de komen de jaren een forse toename van het aantal verdachte situaties op en rond het spoor. Daarom pleit directeur B. Meerstadt voor een betere aanpak van ter roristische dreigingen. Dat is noodzakelijk om chaos in de trei nenloop te voorkomen en de overlast voor treinreizigers te be perken. Het spoorbedrijf wil treinen, waarin bijvoorbeeld verdachte pakketjes of reizigers aanwezig SO/Vjs- VR/Mcï H<- CA AT in z'Jh! B£-rr?tJKKe/V' AF OF HIJ WET TE VETR^ WIS/P C LI £~N7ENl zijn, op vooraf afgesproken, rus tige locaties op het spoor stilzet ten. Andere treinen kunnen dan gewoon blijven rijden. De NS be kijken bijvoorbeeld of het moge lijk is om verdachte treinen op emplacementen bij stations stil te zetten. Het zou volgens Meer stadt ideaal zijn om ze tussen le ge treinen te parkeren, zodat ze worden afgeschermd. Daarover moeten wel eerst af spraken worden gemaakt met onder meer politie en brand weer. Ook willen de NS met alle betrokken instanties nagaan hoe het beste kan worden gehan deld bij incidenten. De aanleiding voor het pleidooi van de NS is de chaos die een stopgezette hogesnelheidstrein vorige week dinsdag veroorzaak te. Twee moslims gedroegen zich verdacht in een ICE-trein, waarop andere reizigers de poli tie belden. Vele treinen konden niet rijden, omdat de ICE op een belangrijk spoor bij Amsterdam Centraal stilstond. Honderddui zenden mensen waren daar de dupe van. Uiteindelijk bleek het loos alarm te zijn. Het is volgens de NS-directeur niet de laatste keer dat verdach te pakketjes of personen in de trein of op het perron voor on rust zorgen. „Terroristische drei gingen staan nu veel meer in de belangstelling." Sinds begin sep tember is het toezicht op trein en metrostations verscherpt, om dat er volgens de Nationaal 'Coördinator Terrorismebestrij ding (NCTb) sprake is van een lichte dreiging. Passagiers wordt gevraagd bagage niet on beheerd achter te laten en ver dachte situaties te melden. Niet alleen reizigers ondervin den hinder van incidenten op het spoor. Grote verstoringen zijn ook funest voor het aantal treinen dat op tijd rijdt. Het eer ste halfjaar konden de NS zich dan ook niet aan de afspraken houden die met staatssecretaris Schultz zijn gemaakt. De punc tualiteit lag met 85,6 procent on der de voor dit jaar afgesproken 86,5 procent. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - D66'ers zijn hun keurige imago beu, bleek zater dag op het partijcongres in Delft. Passie, brutaliteit, lef. Het was even wennen om D66'ers in zulke termen over hun partij te horen praten. De sociaal-liberale partij was van oudsher altijd op zoek naar redelijkheid en nuance. Maar de tijden zijn veranderd. D66 scoort historisch laag in peilin gen: vrijdag zette Interview NSS de partij op drie Kamerze tels. Veel D66'ers bleken ineens bereid het roer radicaal om te gooien. Ook de partijtop vond het tijd voor verandering. Fractieleider Dittrich sloeg zaterdag een onge woon harde toon aan tegen coali tiegenoot CDA. „Het CDA heeft acht jaar oppositie nodig gehad om een lesje in nederigheid te le ren. En nu is de machtspolitiek weer terug. Maar Balkenende, die tijd is toch echt voorbij." Ook GroenLinks kreeg een sneer van Dittrich. „Deze light-variant van D66 blijft een plens zure regen." De leden beseften dat de nieuwe partij van Peter R. de Vries een bedreiging vormt. De PRDV ver toont veel overeenkomsten met D66, en heeft bovendien een aan sprekende voorman. Maar D66 heeft haar eigen troef. De ster van minister Pechtold (Bestuur lijke Vernieuwing) is rijzende. Zijn brutaliteit is precies waar D66 zo hard naar op zoek is. De leden brachten een curieuze mo- BREDA - Een 23-jarige man uit Hoeven heeft zijn pot- loodvent-acties zaterdag moeten bekopen mét een verf- beurt. De man was waarschijnlijk al enkele weken 'actief' in het Liesbos in Breda. Een oplettende wandelaarster met hond, die door de agen ten gewaarschuwd was, zag de man. Zij was een week eer der ook slachtoffer geworden van het exhibitionistische gedrag van de potloodventer. Uit angst dat hij haar weer zijn geslachtsdeel zou tonen, spoot de 28-jarige vrouw zijn hoofd met een verfspray blauw. De geschrokken man werd door de vrouw en omstanders vastgehouden tot de politie arriveerde. ANP HAARLEM - Het Openbaar Ministerie in Haarlem heeft zaterdag de lichamen vrijgegeven van de elf slachtoffei's van de brand in het cellencomplex van Schiphol. De iden titeit van het elfde en laatste slachtoffer is vrijdag vastge steld en zijn familie is geïnformeerd, meldde persofficier H. Vos. Het gaat om een Roemeen, aldus de Immigratie- en Naturalisatiedienst. Eerder was vrijgave aan de nabestaaden niet mogelijk vanwege de lopende onderzoeken van justitie en de Onder zoeksraad voor Veiligheid. Alle slachtoffers zijn door koolmonoxidevergiftiging omgekomen. ANP WELLINGTON - In Nieuw-Zeeland wordt sinds vrijdag een Nederlander vermist. Het gaat om de 38-jarige Guus Klatte, regiodirecteur van Grolsch in onder meer Austra lië en Nieuw-Zeeland. Dat heeft een woordvoerder van de bierbrouwer gisteren bevestigd. Klatte, wonend in Nederland, was op zakenreis in Nieuw-Zeeland. Samen met de importeur van Grolsch, dranktycoon Michael Erceg, maakte hij een helikopter- vlucht. Vrijdagochtend (plaatselijke tijd) steeg het twee tal op van Auckland. Op weg naar Queenstown verdween het toestel na een half uur van de radar. Sindsdien ont breekt elk spoor van de helikopter. ANP DEN HAAG - Een ruime meerderheid van de Nederland se bevolking kan de 'I love verkeersregels'-campagne van het ministerie van Verkeer wel waarderen. Zij vinden de stickers, posters en radio- en tv-spotjes van de actie tegen hufterig verkeersgedrag opvallend, duidelijk en informa tief en niet betuttelend. Van de ondervraagden geeft 84 procent de actie een zes of hoger. Dat bleek gisteren uit een tussenmeting van de Rijksvoorlichtingsdienst. ANP WIJHE - Het spoor bij het Overijsselse Wijhe is gisteren aan het eind van de middag weer in gebruik genomen. Dat heeft spoorbeheerder ProRail bekendgemaakt. Donderdag botste bij Wijhe een intercity op een vrachtwa gen. De chauffeur overleed, de machinist en ongeveer der tig passagiers raakten gewond. Sinds donderdagmiddag reden er geen treinen maar bussen tussen Zwolle en De venter. ANP telijk leider is zaterdagmiddag bijgezet in het mausoleum van het St. Eprhem-kloos- ter in het Twentse dorp Glane. Zo'n vijftiexxduizend belaxxgstellenden hebben de plechtigheden bijgewoond. foto Eric Brinkhorst/ANP door Patricia de Zoete AMSTERDAM - De woensdag in Thailaxxd geliquideei'de John Mieremet zat in de jaren tachtig samen met Simon (Sam) Klep per en Cees Houtman in een ben de die zich voornamelijk bezig hield met overvallen. Dat heeft Hermaxx van Hoogen, begin ja- rexx tachtig chef van de afdeling Overvallen op het Amsterdamse hoofdbureau van politie, zater dag gezegd. Van Hoogen kan zich nog herin neren dat hij in 1982 of 1983 een melding kreeg over een busje dat tegenover een bank op het Gulden Winckelplantsoen stond en dat daar een stel mannen in zat die er maar niet uitkwamen. „Ze hebben die mannen eruit ge trokken, en dat bleken ene John ny Mieremet en ene Simon Klep per te zijn. Begin twintig waren ze toen. Die zaten daar gewoon een bank 'af te leggen', te kijken hoe ze die het beste konden over vallen." Volgens Van Hoogen maakte beiden deel uit van een groepje overvallers en hasjhan delaren. Cees Houtman was ook een van de leidende figuren. „Ook al was de informatie toen dat hij zich met name met hasjhandel bezighield." De drie, die later uitgroeiden tot topcriminelen, zijn inmiddels allemaal dood. Houtman werd op dezelfde dag als Mieremet voor zijn huis in Amsterdam-Osdorp doodgescho ten. Sam Klepper overleefde in 2000 een schietpartij in Amster- dam niet. ANP MAASTRICHT .- Op de Wilhel- minakade in Maastricht is gister morgen rond 03.00 uur het lijk van een man in een bestelbusje met Belgisch kenteken gevon den. Volgens een woordvoerder van de politie is de man, een 43-jari- ge Belg, om het leven gekomen door een misdrijf. De Belgische politie heeft de vermoedelijke dader opgepakt. Het gaat om een man van 35 jaar, die de nieu we vriend is van de ex-vrouw van het slachtoffer. ANP/Belga Staatssecretaris Van der Laan (1) en D66-fractievoorzitter Dittrich (2de van rechts) betuigen hun steun aan minister Pechtold (2de van links). foto Marcel Antonisse/ANP tie in stemming om de minister een hart onder de idem te ste ken. Zij vonden het onzin dat Pechtold na elke omstreden uit spraak (over onder meer hypo theekrenteaftrek en softdrugsbe leid) bakzeil moet halen. Terwijl D66 vergaderde in Delft, vierde het CDA zaterdag in Utrecht zijn 25-jarig bestaan. Partijprominenten als oud-pre miers Van Agt en Lubbers, de ge wezen fractieleiders Aantjes, Brinkman en De Hoop Scheffer, en de dissidente ex-minister B. de Vides waren aanwezig. Vol gens premier Balkenende is ook in de volgende kabinetsperiode CDA-beleid nodig om Neder land sociaal, slagvaardig en saamhorig te maken. Hij sprak daarbij geen voorkeur voor een coalitie uit. GPD/ANP Advertentie Tot en met n november staat er e"<e dag een dierenoog in de krant. Zoek de io verschillende dierenogen en neem een &S tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u er eentje g x gemist? Twee keer treft u in '4 plaats van een dierenoog een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. Hierbij treft u h dierenoog voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. A, Spaar met de PZC voor een gratis 2e entreebewijs voor De zegelspaarkaarten voor deze actie zijn geplaatst op 15 en op 29 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3