Vertrouwen in Hulst op het spel nc Samenscholingsverbod verworpen Goed uitkijken waar je de zaag zet iitra PvdA bepleit stevige impuls centrum Axel 11 ndernemers dreigen met schadeclaim als bezoekersmanagement verdwijnt "ollege praat iet bewoners ad Sluis PeeWee is prins Mosselkrauwers Goede kwaliteit vogelshow Hulst Terneuzenaar mishandelt vrouw Startersdag boekt record bezoek Pluimvee in de minderheid op kleindierenshow Axel agenda Blaauwe Hoeve kampt met parkeerprobleem maandag 7 november 2005 frank van Cooten p Het centrum van Axel ft een steviger impuls nodig alleen hel opknappen van jjoordstraat en het toelaten 1 verkeer in deze straat. Dat ,1, pvdA-raadslid M. van n i„ de gemeente Temeuzen. Oven wijst op Terneuzen en Gent. waar al het nodi- B 5edaan. Dat moet voor ifook gebeuren: „Het gebied Kaaiwal, Zeestraat en West straat is dringend toe aan een flinke opknapbeurt. De achter kant van de Mai'kt, met betrek king tot cafés De Mops en Cam- brinus en het chinees restau rant, is niet om aan te zien. Door dit gebied in zijn totaliteit aan te pakken, kan een plan wor den ontwikkeld, waarbij het open stuk in de Zeestraat (het zogenaamde gat van Axel) be trokken kan worden. Dit geldt eveneens voor de achterliggende grond naast het parkeerterrein van C1000." Door deze aanpak komt het oudste deel van Axel volgens Van Oyen als één gebied volle dig tot zijn recht. „Hierbij valt te denken aan samenhang in bij voorbeeld bestrating, verlich ting, groen en verdere aankle ding. Wel alles in een historisch verantwoorde uitvoering." Ook het gebied drukkerij Vink/Evertsenstraat en Wal- straat is volgens het Pv dA-raadslid toe aan een opknap beurt. „Een snelle aanpak is hierbij gewenst." Van Oyen schat de kosten op een miljoen euro. Dit bedrag haalt hij voor de helft uit de niet begrote extra dividentenuitkering (1,1 miljoen euro) van energiebedrijf Delta. De rest van deze uitkering kan volgens hem worden gebruikt voor (incidentele) tegenvallers in 2006. De andere helft van het benodigde bedrag wil Van Oyen halen uit extra parkeeropbreng- sten. De gemeenteraad wil het par keerbeleid immers meer kosten dekkend maken. Bijvoorbeeld door het permanent verhuren van parkeerplaatsen in de gara ges en het duurder maken van werkgeversvergu n n i ngen Van Oyen dient donderdag in de gemeenteraad een amendement in voor de opknapbeurt voor het centrum van Axel. y Frank van Cooten jLST - Als de Hulster ge- •nleraad donderdag de stek- uit het bezoekersmanage- it trekt, zijn de verhoudin- tussen de gemeente en on- ncmers totaal verstoord. n zie ik het niet meer zitten cr samen met de gemeente rdc volle honderd procent te- aan te gaan. Er is dan im- s sprake van een ernstige rouwensbreuk", zegt voor- er T. Mattheeuws van ondcr- nersvereniging Hulst Reynae- tad. voorzitter laat doorscheme- dat de vertrouwensbreuk gevolgen kan hebben voor draagvlak voor grote projec- zoals het stadsvernieuwings- Nieuwe Bierkaai, egepartijen CDA, Groot st/Gemeenschappelijke Be en Groot Hontenisse wil de Stichting Bezoekersmana- ïent Hulst geen twintigdui- d euro geven. Als deze raads- srderheid donderdag bij dit Fdpunt blijft, is het over en voor het bezoekersmanage- jt. Dan wordt de stichting op leven. voorzitter van Hulst Rey- irtstad vindt het onvoorstel- ir als dit zou gebeuren. „Ik jg telefoontjes uit andere ge- mten zoals Sluis, die ook iets gelijks willen opzetten. En i zou Hulst er opeens mee ppen. Dat kan en mag niet ge ren", zegt Mattheeuws. voorzitter wijst op de nota- e akte waar ook de handteke- JIS-Het dagelijks gemeente- tuur van de gemeente Sluis oekt vandaag de stad Sluis. college bezoekt 's middags bedrijven: Dehoka, impor- en exporteur van cadeauar en en aannemingsbedrijf ihouts. Het dagelijks ge- itebestuur overlegt 's ids met de stadsraad en aan- end vanaf 20.00 uur met de oners in De Keure. Alle in- van Sluis zijn uitgeno- om met het college van ge- hten te wisselen over cle leef- ;heid in Sluis. De gemeente middels het bezoek de bevol- zo veel mogelijk betrekken plannen die voor de dorpen den gemaakt. bezorgklachten: 1800-0231231 >p maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur iedactie teeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl tenè Hoonhorst (chef) Wout Bareman laymond de Frel lenè van Stee rits Bakker (sport) iaudeloo 16 'ostbus 62 '560 AB hulst Tel: (0114)372776 fax: (0114)372771 •mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer ïeimtrale redactie itationspark 28 'ostbus 31 460 AA goes fel: (0113)315500 ;ax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ning van de gemeente Hulst on der staat. Deze akte kan volgens hem niet eenzijdig worden ver broken. De stichting dreigt de gemeente met een fikse schade claim omdat dan sprake is van een eenzijdige contractbreuk. „Het opheffen van het bezoe kersmanagement heeft zeker vervelende consequenties voor de toekomst. Het vertrouwen van de ondernemers in de ge meente is weg. En dat vertrou wen komt niet zo snel meer te rug. Want wat is een handteke ning van de gemeente politiek nog waard", vraagt Mattheeuws zich af. Mattheeuws hoopt nog steeds dat het gezonde verstand don derdag zal zegevieren. „Politie ke partijen in Hulst hebben ge zegd dat het niet de bedoeling is het bezoekersmanagement om zeep te helpen. Ik denk daarom niet dat de gemeenteraad het vertrouwen van de ondernemers op het spel wil zetten. Ik ver wacht dat de poltieke wil er is om een oplossing te vinden. Op een begroting van veertig mil joen moet het bedrag van twin tigduizend euro toch te vinden zijn." Bezoekersmanager M. de Bruijn roept ondernemers op donder dagavond aanwezig te zijn tij dens de raadsvergadering. Ze be nadrukt dat alles wat de laatste drie jaar is opgezet (de ontwik keling van nieuwe initiatieven, de evenementenkalender, flyers, de promotiecampagne) verloren is als het bezoekersmanagement donderdag wordt opgeheven. TERNEUZEN - Zuster Wivina uit Sluis kil snoeit al 25 jaar knotwilgen van Ter- neuzen tot aan Koewacht. Het is daar om niet meer dan logisch dat ze zater dag, tijdens de Landelijke Natuurwerk dag, in een knotwilg aan de Otheense Kreek in Terneuzen te vinden was. De zuster is met al haar ervaring een ex pert in het knotten van wilgen. „Je moet goed uitkijken wat je doet. Veel takken zijn topzwaar. Je moet daarom goed uitkijken waar je de zaag zet." Samen met Fred Suij neemt ze een knot wilg aan de Otheense Kreek onder han den. „Mijn eerste boom was op het Groot Eiland bij Luntershoek", herin nert zuster Wivina zich nog. „Vorig jaar ben ik daar nog terug geweest om de zelfde boom te snoeien. Ik zakte echter door het ijs. Dat maakte niet uit. Ik klom uit het water en ging weer verder. Het werk moest immers worden ge daan." Als zuster Wivina bij een knotwilg komt die nodig gesnoeid moet worden, geniet ze. Ze kent bijna alle knotwilgen van Terneuzen tot aan Koewacht. Want dat is haar werkgebied. „Het zijn toch een beetje mijn bomen geworden." Honderden vrijwilligers waren zater dag rondom de kinderboerderij in Ter neuzen actief met het 'opknappen' van de natuur. „Een leuke en zinvolle ma nier om met de natuur bezig te zijn", zegt Suij. „Het is natuurlijk prachtig weer en een schitterende plek, zo aan de Otheense Kreek. Het is ook de hoog ste tijd dat deze bomen worden geknot. Dat is al weer een jaar of vier geleden. Het snoeien moet nu echt gebeuren, an ders gaat de stam scheuren." Naast de wilgen werden ook de bosjes langs de kreek flink gesnoeid. De bos randen zijn wat opgeknapt zodat er goe de plekjes ontstaan voor vlinders en an dere insecten. Scouting Eos Iiubertus en natuurorgani satie De Steltkluut verzorgden extra ac tiviteiten als begeleid klimmen in bo men, een kabelbaan, vaartochten over de kreek en diverse natuurexcursies. Vogelkers Ook in Cadzand, Clinge en Sint-Jan steen is de natuur zaterdag onder han den genomen. Zo'n 35 natuurliefheb bers, de meesten lid van scouting Cani- sius uit Kloosterzande, gingen de Ameri kaanse vogelkers te lijf in de Steense foto Camile Schelstraete bossen. Deze boom is volgens coördina tor Mark Dobbelaar in 1915 aangeplant als bodemverbeteraar, vanwege zijn snel vertererend blad. Maar de exoti sche boomsoort is in de loop der jaren te enthousiast gegroeid in het inheemse gemengd loofbos. Als er niet wordt inge grepen, concurreert de vogelkers ande re soorten volledig weg. Met handzagen en kniptangen werd de exoot flink ge kortwiekt. Fons de Koek van de EHBO Clinge heeft nog niet veel hoeven doen. „Ik heb alleen maar een paar pleisters geplakt. Die afgezaagde takken kunnen scherp zijn." In het eigen stukje bos van Stichting Tragel in Clinge werd het dennenbos flink gesnoeid om ruimte te maken voor natuurlijke bloemranden, kleine open plekjes en inheemse bomen en struiken. In het Erasmusbos in Cadzand werden tijdens de Landelijke Natuurwerkdag de kleine knotbomen gesnoeid. Advocaat vecht aanpak Marokkaanse jongeren door Vlissingse politie met succes aan door Edith Ramakers VLISSINGEN - De politie zet het zogenoemde Aladdinbeleid voort, ondanks de recente vrij spraak van een achttienjarige Marokkaanse Vlissinger. De jon gen was gearresteerd omdat hij zich met meer dan een persoon ophield op een plaats waar voor hem een samenscholingsverbod geldt. Districtschef J. Kasse ziet geen aanleiding om te stoppen met de actie Aladdin. De raadsman van de Vlissinger, E. Smit, spreekt zijn afschuw uit over het politie- opti'eden. „De rechten van Vlis- singers zijn in het geding als de politie het samenscholingsver bod (een van de speerpunten van Aladdin) als afschrikwek kend middel blijft gebruiken." Kasse: „We gaan over op Alad din als de maat vol is. We had den in het Vlissingse Middenge bied van alles geprobeerd om de overlast en onrust terug te drin gen. De irritaties bleven op lopen; jongeren treiterden bewo ners en de agenten op straat voelden zich machteloos, omdat ze niet in konden grijpen. Ook niet nadat we naar de moskee waren geweest en ouders had den benaderd." Brief De jongeren - acht in totaal, tus sen de veertien en achttien jaar, en allen van Marokkaanse af komst - kregen een brief van de politie. Hen werd een samen scholingsverbod op vijf locaties opgelegd. Ook de jongen die onlangs werd vrijgesproken had een brief ont vangen, voordat de politie hem twee keer had opgepakt. Hij was in de Scheldestraat en bij de Bloemenlaan met anderen aangetroffen. De zaak kwam voor de kanton rechter, waarna de Middelburg se advocaat Smit de zwakke plekken van het Aladdinbeleid blootlegde. Hij dwong vrij spraak af omdat de rechten van de jongen geweld waren aange daan. De rechter trok ook de ma nier waarop het samenscholings verbod werd toegepast, in twij fel. Smit: „Er is gebleken dat ge zagsdragers niet ongecontro leerd hun gang kunnen gaan." De strafpleiter haalt een letter lijk citaat uit de brief aan. „Het is jou verboden om met meer dan een persoon in Vlissingen rond te hangen. Dit geldt vooral op de onderstaande plaatsen: Bloemenlaan, de klok, Bonedij- kestraat Walk Inn, Schelde straat, La Kabasa, President Rooseveltlaan, de bankjes, Rem- brandtlaan, Dart Shop." Met zijn tweeën mag misschien, met zijn drieën zeker niet en als de jongeren zich 'vooral' niet op de genoemde plaatsen mogen op houden, is heel Vlissingen verbo den gebied voor de jongeren. „We moeten wellicht iets aan de inhoud van de brief doen", geeft Kasse toe. Smit vindt dat maatregelen van deze orde van grootte in oorlogs tijd kunnen gelden. „En ik ge loof toch niet dat de noodtoe stand in Vlissingen was uitge broken." Discussie De advocaat maakt zich zorgen over de Nederlandse samenle ving. „Onze grondrechten, waar we zolang over gedaan hebben om die te vormen, worden ge schonden. Vandaar dat er ten minste een publieke discussie had moeten plaatsvinden over de bevoegdheid van de politie om op te treden tegen samen scholen. Maar ook over de waar de die we hechten aan de rech ten van de mens." De klacht was dat de jongeren intimideren. Kasse geeft een voorbeeld. „De jongens versper ren een voetganger de weg of ze steken tergend langzaam over voor een automobilist." De advocaat vindt dat de straf buitenproportioneel groot is. „En je ondergraaft de zin om mee te doen met de samenle ving, om een rol daarin te spe len. Een kwetsbare groep, al lochtoon en minderjarig, wordt ook nog eens geïsoleerd." Aladdin heeft inmiddels geleid tot vier rechtszaken. Drie jon gens zijn veroordeeld en de laat ste werd vrijgesproken. PHILIPPINE - Prins PeeWee de Eerste (Paul Wauters) zwaait het komende seizoen voor de vierde keer de scep ter bij de Mosselkrauwers in Philippine. De prins werd za terdagavond tijdens een zeer clruk bezocht prinsenbal in zaal Marinet gepresenteerd. Patrick Hamerlinck staat de prins voor het tweede jaar bij als nar Pazzie de Tweede. Het voorproefje op het zottenfeest werd bijgewoond door twaalf Nederlandse en vier Belgische carnavalsstichtin gen. De groep uit het Noordhollandse Bovenkarspel werd vanwege de grote afstand geëerd met de zwarte mossel. Voorzitter Freek Rouwit van de Mosselkrauwers kreeg vanwege zijn verdiensten enkele hoge onderscheidingen uitgereikt. De Mosselkrauwers betrokken ook de jeugd bij de start van het seizoen, 's Middags werkten zo'n twintig kinde ren in zaal Marinet een oud-Hollands spelletjescircuit af. Vier kandidaten hadden zich aangemeld om jeugd prinsfes) te worden. Na een spannende verkiezingsstrijd werd Jordy Weeda de nieuwe jeugdprins. Sven Jurriëns, die de afgelopen vier jaar in het pak van jeugdprins rond liep1, werd 's avonds gekroond tot eerste jeugdkeizer van de Mosselkrauwers. HULST - Ruim 220 vogels waren dit weekeinde te bezich tigen in café de Ster in Hulst, tijdens de jaarlijkse exposi tie van vogelvereniging Vogelvreugd. De vogels, inge bracht door vijftien leden, waren vooraf gekeurd door keurmeesters van de Nederlandse bond van vogelliefhebb- bers. Zij spraken van kwalitatief goede inzendingen. Het bondskruis, de hoogste onderscheiding van de ten toonstelling, werd gewonnen door E. Fassaert. M. Burm, C. Block, H. Peersman en F. Valke ontvingen voor hun inzendingen een bondsmedaille. De wisselbeker van café de Ster ging naar E. Fassaert. Deze vogelkweker pakte ook de eerste plaats in het klassement van verdien ste. De klassering ging over vijf vogels waarvan minimaal drie eigen-kweekexemplaren. TERNEUZEN - Een 39-jarige man uit Terneuzen is gister ochtend rond half tien in een woning aan de Hoofdstraat aangehouden wegens mishandeling van een 40-jarige plaatsgenote. De vrouw werd enkele keren door de man geslagen en raakte gewond in haar gezicht. De oorzaak ligt volgens de politie in de relationele sfeer. GOES - De landelijke dag van de Kamers van Koophan del voor startende ondernemers heeft ook in Zeeland een record aantal bezoekers getrokken. Meer dan zevenhon derd belangstellenden trok de bijeenkomst in hotel Goes, honderd meer dan vorig jaar. Vooral de presentaties 'star ten met een uitkering' en 'een goede start met de belas tingdienst' waren in trek. Meer Zeeuwen beginnen ook echt een eigen bedrijf. De Kamer van Koophandel Zeeland verwacht dit jaar op zo'n 1600 starters uit te komen, tegen 1500 vorig jaar. Het blijkt 'in' te zijn om een organisatiebureau, klus bedrijf, schoonheidsverzorgingsbedrijf, dames- en heren kapsalon en reclame- en ontwerpadviesbureau te begin- door Gino van den Broecke AXEL - De kleindierenshow van Kleindierenvereniging Ter Verbetering uit Axel werd afge lopen weekend behoorlijk goed bezocht. De vereniging vierde in zaal New Adventure in Axel drie dagen lang het tachtigjarig bestaan. Het jubileumfeestje werd vrij dagavond in gang gezet door wethouder C. van Schaik, die zelf ook ooit lid was van de club van kleindierliefhebbers. Hij sprak wat over het verleden en reikte de prijzen uit aan de win naars in de verschillend catego rieën. Verder was er voor de vrij willigers en keurmeesters een feestelijke mosselmaaltijd. De vereniging, die momenteel zestig leden telt, heeft als doel het verbeteren van de vele klein- dierenrassen, om een zo mooi mogelijk dier op de tentoonstel- STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaar ten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaar ten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur; Biljar ten, koersbal; 19.30 uur: Linedance; 20.00 uur: Badminton; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur; Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur; Vrij biljar ten; 9.30 uur: Kaartjes maken, compute ren; 10.00 uur: Vergadering Koffie Och tend; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur; Biljar ten; 13.30 uur: Yoga, jeu de boules, computeren, vergadering Zonnebloem; 15.00 - 17.00 uur: Repetitie orkest Oud Hulst; De Halve Maan, 20.00 uur; Lezing KVG afdeling Hulst; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 14.00 uur: Kaarten; Hotel Van Leuven, 19.30 uur: Kaarten; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur Koersbal; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst, NIEUW - NAMEN - De Kauter, 13.30 uur. KBO koersbal en handwerken, SAS VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bin go; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.30 uur: Biljartles, KVO volksdansen; 13.30 uur; Engels; 15.30 uur; Creatieve Vor ming, 19.30uur: Repetitietoneel, bijeen komst Lotus; TERNEUZEN De Veste. 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur; Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje, 19.00 uur: Country dance voor beginners; 19.45 uur: Coun- trydance voor gevorderden; Café Ter Nose, 19.30 en 20.15 uur: Free Country Dancers; Ter Schorre, 14.00 uur; Creatie ve middag Palazzoli huis. ling te kunnen laten zien. En mooie dieren waren er voldoen de, ruim driehonderd in getal. „Het hadden er nog veel meer kunnen zijn, maar doordat Bel gisch pluimvee niet meer ver voerd mag worden in verband met de vogelgriep, is het pluim vee ditmaal in de minderheid", aldus voorzitter P. Dobbelaar. Sierduiven in verschillende soor ten en maten, konijnen en een keur aan cavia's, grote hoenders en dwerghoenders waren door de amateur-fokkers uit Neder land en België ruim gekooid en overzichtelijk opgesteld. Enkele honderden belangstellen den namen vrijdag, zaterdag en zondag een kijkje in zaal New Adventure. HULST - Het parkeerprobleem op de Hulster Truffinoweg is be woners en bezoekers van zorg centrum de Blaauwe Hoeve een doorn in het oog. Mensen klagen dat ze lang moe ten rondrijden om een plekje te vinden en dat het niet altijd lukt om dichtbij te parkeren met mensen die slecht ter been zijn. Activiteitenbegeleider R. Drie huis noemt het een rampzalige situatie. „We organiseren van al les voor de bewoners, maar elke keer komt dat parkeerprobleem om de hoek kijken." Ook het be stuur van de Blaauwe Hoeve maakt zich zorgen. „De auto's staan aan weerskanten van de Truffinoweg geparkeerd, ook buiten de parkeerhavens en dat levert gèvaarlijke situaties en veel oponthoud op." 1-Iet be stuur rekent erop dat de gemeen te Hulst een oplossing zoekt. (Advertentie) winkelinterieurs kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39