stoten taken moet effectief zijn PZC »ZC iitra P Met busjes vol medicijnen naar Gambia Ouderwets avondje scoort in Bruinisse Advocaat bezorgt Aladdinbeleid Vlissingen barst 11 uggengraat vereist bij tweede bezuinigingsronde irand in etdrogerij iloegebied Startersdag boekt recordbezoek Gewonden bij aanrijding in Goes Verlichting skatebaan Goes-Zuid Man mishandelt twee vrouwen Actie tegen overlast stappers Hulst agenda maandag 7 november 2005 pvAli Pankow 5RIKZEE - De gemeente kan taken gaan afstoten, maar effect daarvan moet wel rkbaar zijn in de portemon- van de burger. Die bood- ap geven meerdere raadsfrac- in hun beschouwingen op iegroting voor 2006. gens de fractie van LSD mag niet zo zijn dat de gemeente iks veel taken heeft uitbe- >d en de inwoners dezelfde ten moeten blijven betalen. I reactie van de SGP is verge- Ook deze fractie vindt de burger 'waar' voor zijn moet krijgen en pleit dan voor een op 'efficiency- st: gerichte kerntakendiscus- Pvda waarschuwt in dit ver- d voor het ontstaan van een zware organisatie'. De frac- vindt dat een substantieel van het geld binnen de ge- nte gebruikt moet worden het functioneren van de sa- leving. Advertentie) Bezorgklachten: 0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; taterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouweim-duivelaimd Srachtweg 23a 'ostbus 80 A300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 :-mail; redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Mi Pankow :sme Soesman delita Lanting 'udy Boogert (sport) centrale redactie itionspark 28 Postbus 31 0 AA goes 'el: (0113)315500 ex: (0113)315669 ■mail: redactie@pzc.nl nternet fWW.pzc.nl ■mail: web@pzc.nl cent nog enkele fulltime-mede werkers in dienst heeft geno men. Het inhuren van tijdelijke krachten lijkt deze fractie op dit moment passender. Eenmansfractie Lijst Raats heeft veel kritiek op de uitvoe ring van het bezuinigingspakket Kiezen of Delen. Raats vindt dat bezuinigen op 'gezellige za ken' voor de burgers, zoals het plaatsen van kerstbomen in de kernen, weinig effect oplevert. Volgens hem kunnen er veel gro tere bezuinigingen worden be haald met het reduceren van het teveel aan ambtenaren. De Pvda verwacht dat de ge- meenteraad straks ruggengraat moet tonen bij het doorvoeren van de tweede bezuinigingsron de en voorziet dat er eind van dit jaar nog 'lastige' keuzes ge maakt moeten worden. LSD had de voorstellen van die tweede bezuinigingsronde graag voorafgaand aan de begrotings behandeling gezien. De fractie had dan beter kunnen beoorde len of de voorgestelde 0,5 pro cent verhoging van de onroe- rendzaakbelasting (ozb) wel echt nodig is. Alert! vindt op voorhand van niet en wijst dat voorstel dan ook nu reeds van de hand. De partij acht de nog beschikbare begrotingsruimte van 140.000 euro groot genoeg om het gemis aan inkomsten van het niet ver hogen van de ozb op te vangen. Slechts twee fracties reageren op de proefballon van het colle ge over het wederom invoeren van een differentatie in het ozb. Dat wil zeggen: verschil in de heffingen voor woningen en niet-woningen. De Christen- Unie verbaast zich daar zeer over gezien de slechte ervaring met die differentiatie in het ver leden. De CDA-fractie geeft aan er juist wel mee te kunnen in stemmen. De christen-democraten zijn het op een ander punt geheel niet eens met B en W. Zo willen zij de anderhalf miljoen euro die onttrokken mag worden aan de algemene reserve van het Ont wikkelingsbedrijf niet gepar keerd zien voor het project Kie zen of Delen. Zij stellen, voor de helft van dat bedrag te bestemmen voor het verbeterplan van de Zierik- zeese musea en de andere 750.000 euro toe te voegen aan de voorzieqing onderhoud we gen. isentieel VVD acht twee vragen van entieel belang bij de kernta- jidiscussie: 'Wat voor gemeen- willen wij zijn en hoe zien wij oekomst van ons eiland?' De ctie juicht een discussie over wel of niet privatiseren van en en/of diensten toe omdat st in haar liberale opvat en. rt! verbaast zich over het dat in afwachting van het af ten van taken de gemeente re- fcvinkelinterieurs JkapAOI13 344 151 ij www.intra-kapelle.nl EUWDORP - In een vet- gerij aan de Spanjeweg in Sloegebied bij Nieuwdorp ft gistermiddag korte tijd md gewoed. Er raakte nie- nd gewond I droogval in de vetdrogerij- idoor een storing overgelo- Binhoud, een mengsel van Baardige vetten, kwam ver- Eéns op een oververhitte mo len buizen terecht en vatte jnelding van de brand kwam wart voor drie bij de brand- 1 Er binnen. Tegen vier was het Eronder controle. Jgroot de schade is, was gis- |n nog niet bekend. Theater Kwark voert tussen de caissons in Ouwerkerk een voorstelling op gebaseerd op de SintFelixvloed. door Marcel Modde OUWERKERK - Een 'kwade' zaterdag was het zeker niet tijdens de herden king van de Sint Felixvloed bij het Wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk. Banie ren wapperen stoer aan de flankerende masten, de rietkraag ruist gemoedelijk in de luwte van de inlaagdijk. Watervo gels lichten fel wit op in de herfstzon, die weerkaatst op de donkerblauwe kreek. Theatergroep Kwark maakt zich tussen de caissons op voor de afsluitende voor stelling van de herdenkingstoer die de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) heeft georganiseerd. Via Yerse- ke, Oud-Rilland en Goes is het gezel schap in Ouwerkerk beland, om daar te verhalen van de verschrikkelijke gevol gen van de Sint Felixvloed in 1530. Af gelopen zaterdag precies 475 jaar gele den overstroomden tientallen dorpen in Zeeland, Vlaanderen Zuid-Holland en West-Brabant, de zogenoemde Sint Fe lix Quade Satei'dach. Het is zonder twijfel de grootste waters noodramp geweest die de regio heeft ge troffen, aldus projectleider Leo Adriaanse. „Met alle respect voor wat de mensen in 1953 is overkomen. Maal ais dat al zo verschrikkelijk was, kun je nagaan wat die Sint Felixvloed heeft aangericht. Kroniekschrijver en apothe ker Jan Janse Van Reigersberg verhaalt van 404 kerkdorpen die in de golven ver dwenen „Waarschijnlijk ietwat overdre ven, maar de impact is enorm geweest. De kaart van Zeeland is toen in belang rijke mate opnieuw getekend." De voorstelling van Kwark is gebaseerd op dagboekaantekeningen uit die perio de. In de bewerking van. de theater groep zijn Greet je en Hendrik uit Ril land de hoofdpersonen. Als Greet je voor het donker nog naar buiten gaat om boontjes te halen, komt ze terugge sneld. Dijken zijn doorgebroken en op de wegen naar het dorp staat wel zes voet water. De nacht is vol droevig ge schreeuw en gehuil. Een paar maanden later beveelt de kei zer de terugkeer van alle vluchtelingen, om te werken aan het herstel van dijken en dorpen. Zelfs op feestdagen moet worden doorgewerkt. Landvoogdes Margaretha van Oostenrijk stelt over een periode van tien jaar een belasting verlaging in, maar desondanks zijn de lasten voor veel parochies te hoog en stagneert het herstel en de lozing van het water. Wanneer bij een nieuwe stormvloed op 2 november 1532 een groot deel van de reparaties weer weg spoelt, vervliegt ook de hoop op volle dig herstel van het verdronken gebied. De geschiedenis van Zeeland telt min stens 117 verdronken dorpen, inclusief de stad Reimerswaal. In het Watersnoodmuseum van Ouwerkerk is een expositie ingericht over de gevolgen van de vroegere storm vloeden. De tentoonstelling maakt deel uit van een project dat in de loop van volgend jaar wordt afgesloten met de onthulling van een monument voor de foto Dirk Jan Gjeltema verdronken Zeeuwse dorpen bij Kats. Het Watersnoodmuseum sloot gisteren het seizoen af met een resultaat van ruim 23.000 bezoekers. Een aantal om tevreden over te zijn, vindt stichtings voorzitter Jaap Schoof, want het zijn er weer goed duizend meer dan in 2004 en daarmee bewijst het museum wederom te kunnen rekenen op een blijvende be langstelling. Die werd onder meer ook aangewakkerd door de ramp in New Or leans, die de wereld in één klap deed be seffen dat de strijd tegen het water een voortdurende zorg blijft, zo meldt de nieuwsbrief van de stichting. Grote trekker dit seizoen was de wisse lexpositie over het Koninklijk Huis en de watersnood van 1953. Vanaf 1 april volgend jaar, wanneer de deuren weer opengaan, wil het museum expliciete aandacht gaan besteden aan de rol van de militairen rond de ramp, aldus Schoof. Bovendien is het de bedoeling komende herfst te beginnen met de bouwkundige aanpassing en inrichting van de drie andere caissons en het om liggende gebied. Op 5 november 2007 kan het uitgebreide complex dan wor den geopend, zo is het streven. door Marcel Modde BRUINISSE - In Middelburg mogen ze dan bij gebrek aan belangstelling het laatste theaterorgel de deur uit hebben gedaan, aan ouderwetse gezelligheid be staat toch nog steeds behoefte. De gróte zaal van het Bruinisser dorps huis was zaterdag te klein om de toeloop voor de Bonte Zeeuwse Avond aan te kunnen. Overal uit het gebouw werden op het laatste moment stoelen vandaan geplukt, maar op het laatst was er een voudigweg geen plek meer. Het organiserende Bru's Oranjecomité was zogezegd aangenaam verrast door de ongekende belangstelling. Want zo'n su per bijzonder was het programma nu ook weer niet. Het Schouws cabaretgezel- schap Kant'ooi staat in de regio wel va ker op de planken. En Ouddorpenaar Pau Heerschap mag als verteller van ver halen uit de oude doos bij menigeen een gewillig oor vinden, ook hij heeft nu ook niet direct de wereldroem op zak. Noch kon het dorpsdokter Van der Valk zijn die, naar later bleek, achter het met spots aangelichte kamerscherm op het po dium had plaatsgenomen in zijn rol van de te raden 'mystery guest'. Het antwoord lag mogelijk besloten in één van de 'eerste sketches die Kant'ooi liet zien. Waarin een ietwat kouwelijk aangelegde Henk Blom op zoek gaat naar een lange onderbroek, om ten lan gen leste met een string de kledingwin kel te verlaten. Zo'n wollen drollenvan ger is immers al lang 'uit', in een tijd waarin de mode wordt geregeerd door kledingstukken als fleecetrui, jacks, sweaters en niemendalletjes voor onder en op de jeans. „Vroeger moest je een broek opzij doen om billen te zien, nu moet je billen opzij doen om een broek te ontdekken." De hang naar het herkenba re en dan vooral verpakt in onvervalst Zeeuws (of in het geval van Heerschap Goerees) dialect was groot zaterdaga vond in Bru. Vertrouwde eenvoud en de drang om een avondje 'onder elkaar te zijn', zoals de voorzitter van het oranjeco mité het omschreef tegen de achtergrond van een enorme Zeeuwse vlag. Onderonsje En hoe kun je zo'n ouderwets onderons je, waar overigens ook nog opvallend veel jong bloed op af was gekomen, nou beter beginnen dan door het Bru's volks lied en masse mee te zingen. Een voor proefje, want geen liedje van Kant'ooi ging voorbij zonder dat de zaal werd aan gezet uit volle borst het refrein kracht bij te zetten. In Bru doen ze dat gewoon nog! door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Aan de wa gens", roept Eric Duhamel. Het is zaterdagochtend, even voor half negen. Tien deelnemers aan de barrelrace van Vlissingen naar Gambia beginnen aan hun vijf tiendaagse reis van 7000 kilo meter. Vijf busjes zijn volgeladen met medicijnen en hulpgoederen. Vier trucks worden achtergela ten in Gambia, een in Senegal. Ze zullen door de plaatselijke bevolking gebruikt worden voor openbaar vervoer. Afscheid nemen is niet gemakke lijk voor de achterblijvers. Voor het vertrek bij Cinecity in Vlis singen worden foto's en videoop names gemaakt. Chauffeur Anthony van den Berg torst een grote bruine knuffel. Gekregen van zijn kinderen en vriendin. „Om mee te knuffelen als ik ze mis. Als we in Gambia aanko men, mag ik de beer weggeven." De tien chauffeurs vormen een team dat door ex-marine-offi- cier Duhamel in het gareel ge houden moet worden. Hij heeft voor iedereen een 'roadbook' ge maakt. „De reis is van start tot finish beschreven. Ook beziens waardigheden heb ik er in opge nomen. Ik heb het geregeld zo als ik bij de marine gewend was." Nerveus Enkele minuten voor het ver trek wordt hij nerveus. „Waar is Jolanda? Ik heb nog schrijfpa pier nodig. Snel. Ik ga veel schrijven, want we moeten de thuisblijvers op de hoogte hou den", verzekert hij. De deelnemers hebben een ver schillende achtergrond. Er zijn ondernemers bij, een ex-taxi- chauffeur, belastingadviseur, werktuigbouwkundigen en een tandarts. „We kunnen op elkaar reke nen", zegt Dick Zandee, de co-piloot van Hans Houmes. Hij ziet er niet tegenop om 7000 kilo meter af te leggen. „Het is span nend en we weten waarvoor we het doen. We kunnen iets beteke nen voor de lokale bevolking De tijd dringt. Duhamel geeft het sein voor vertrek. „Ik hoop dat ze geen pech onderweg krij gen", zegt de oudste dochter van Houmes. „Als ze het vlieg tuig missen in Gambia, komt pa pa nog een week later thuis, want er vertrekt maar een keer per week een vliegtuig naar Am sterdam." De reis is te volgen via, www.blauwe-ruis.nl. GOES - De landelijke dag van de Kamers van Koophan del voor startende ondernemers heeft ook in Zeeland een recordaantal bezoekers getrokken. Meer dan zevenhon derd belangstellenden trok de bijeenkomst in hotel Goes, honderd meer dan vorig jaar. Vooral de presentaties 'star ten met een uitkering' en 'een goede start met de belas tingdienst' waren in trek. Meer Zeeuwen beginnen ook echt een eigen bedrijf. De Kamer van Koophandel Zee land verwacht dit jaar op zo'n 1600 starters uit te komen tegen 1500 vorig jaar. Het is 'in' om een organisatiebu reau, klusbedrijf, schoonheidsverzorgingsbedrijf, dames- en herenkapsalon of reclame- en ontwerpadviesbureau te beginnen. GOES - Een motorrijder en een automobilist zijn zater dag om kwart voor twee 's middags gewond geraakt bij een ongeluk op de kruising Deltaweg/'s-Heer Hendriks- kinderendijk bij Goes. De 43-jarige motorrijder reed rechtdoor, terwijl hij had aangegeven linksaf te willen. Hij botste daardoor tegen de auto van een 29-jarige man uit de gemeente Borsele. De motorrijder is met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De automobi list heeft zich laten behandelen bij de huisartsenpost. GOES - Jongeren die gebruikmaken van de skatebaan in Goes-Zuid hebben de gemeente gevraagd verlichting aan te brengen. Omdat het 's avonds sneller donker wordt, ook door de overgang van zomer- naar wintertijd, kunnen ze veel minder lang hun sport beoefenen. Het ontbreken van verlichting is volgens hen ook gevaarlijk. De gemeen te schijnt in het verleden te hebben toegezegd dat bij de baan verlichting zou komen. OOST-SOUBURG - Een 31-jarige inwoner van Oost-Sou burg is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond drie uur door de politie aangehouden voor mishandeling van twee vrouwen. Een van de vrouwen, een 25-jarige Oost-Sou- burgse, liep een gebroken oogkas op en de andere vrouw, een 38-jarige Oost-Souburgse, brak haar neus. De oor zaak van de mishandeling ligt in de relationele sfeer. De man is ingesloten. HULST - Op de Steensedijk in Hulst zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zeven mensen bekeurd omdat ze te veel herrie maakten. Om overlast van uitgaanspubliek in de Hulster binnenstad terug te dringen, hield de poltie een speciale controleactie. Twee personen kregen een bon voor belediging van agenten, een voor wildplassen en twee voor het drinken van alcohol op straat. De laatste tijd waren er veel klachten van Hulstenaren over vernie lingen en andere overlast door stappers. De binnenstad werd vrijdagnacht druk bezocht, maar het bleef volgens de politie rustig. Bij een verlichtingscontrole werden nog elf mensen bekeurd. Ook werd een 26-jarige man uit de - gemeente Hulst aangehouden die nog zestig dagen cel straf moest uitzitten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De politie kreeg onlangs een tegenvaller te ver werken toen advocaat E. Smit vrijspraak bewerkstelligde voor een achttienjarige Vlissingse jon gen van Marokkaanse komaf. Deze was gearresteerd omdat hij zich met meer dan een per soon ophield op een plaats waar voor hem een samenscholings verbod gold. De politie paste het Aladdinbeleid toe. Districts chef J. Kasse ziet geen aanlei ding om te stoppen met de actie Aladdin. Smit spreekt zijn afschuw uit over het politieoptreden. „De rechten van Vlissingers zijn in het geding als de politie het sa menscholingsverbod (een van de speerpunten van Aladdin) als af schrikwekkend middel blijft ge bruiken," Kasse: „We gaan over op Aladdin als de maat vol is. We hadden in het Vlissingse Middengebied van alles gepro beerd om de overlast en onrust terug te dringen. De irritaties bleven oplopen; jongeren treiter den bewoners en de agenten op straat voelden zich machteloos, omdat ze niet in konden grijpen. Ook niet nadat we naar de mos kee waren geweest en ouders hadden benaderd." De jongeren - acht in totaal, tus sen de veertien en achttien jaar, en allen van Marokkaanse af komst - kregen een brief van de politie. Hen werd een samen scholingsverbod op vijf locaties opgelegd. Ook de jongen die onlangs werd vrijgesproken had een brief ont vangen, voordat de politie hem twee keer had opgepakt. Hij was in de Scheldestraat en bij de Bloemenlaan met anderen aangetroffen. De zaak kwam voor de kanton rechter, waarna de Middelburg se advocaat Smit de zwakke plekken van het Aladdinbeleid lolootlegde. Hij dwong wij- spraak af omdat de rechten van de jongen geweld waren aange daan. De rechter trok ook de ma nier waarop het samenscholings verbod werd toegepast, in twij fel. Smit: „Er is gebleken dat ge zagsdragers niet ongecontro leerd hun gang kunnen gaan. De strafpleiter haalt een letter lijk citaat uit de brief aan. „Het is jou verboden om met meer dan een persoon in Vlissingen rond te hangen. Dit geldt vooral op de onderstaande plaatsen: Bloemenlaan, de klok, Bonedij- kestraat Walk Inn, Schelde straat, La Kabasa, President Rooseveltlaan, de bankjes, Rem- brandtlaan, Dart Shop." Met z'n tweeën mag misschien, met z'n drieën zeker niet en als de jongeren zich 'vooral' niet op de genoemde plaatsen mogen op houden, is heel Vlissingen verbo den gebied voor de jongeren. „We moeten wellicht iets aan de inhoud van de brief doen", geeft Kasse toe. Smit vindt dat maat regelen van deze orde van groot te in oorlogstijd kunnen gelden. „En ik geloof toch niet dat de noodtoestand in Vlissingen was uitgebroken." Discussie De advocaat maakt zich zorgen over de Nederlandse samenle ving. „Onze grondrechten, waar we zolang over gedaan hebben om die te vormen, worden ge schonden. Vandaar dat er ten minste een publieke discussie had moeten plaatsvinden over de bevoegdheid van de politie om op te treden tegen samen scholen. Maar ook over de waar de die we hechten aan de rech ten van de mens." De klacht was dat de jongeren intimideren. Kasse geeft een voorbeeld. „De jongens versper ren een voetganger de weg of ze steken tergend langzaam over voor een automobilist." De advocaat vindt dat de straf buitenproportioneel groot is. „En je ondergraaft de zin om mee te doen met de samenle ving, om een rol daarin te spe len. Een kwetsbare groep, al lochtoon en minderjarig, wordt ook'nog eens geïsoleerd." Aladdin heeft inmiddels geleid, tot vier rechtszaken. Drie jon gens zijn veroordeeld en de laat ste werd wij gesproken. STREEKACTIVITEITEN SIRJANSLAND - Verenigingsgebouw, 20.00 uur: Vergadering dorpsraad Sir- jansland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31