tóe Aanpak Vroonlandseweg in 2006 iitra I Samenscholingsverbod verworpen PZC De dag na de brand in Hansweert 105-jarige heeft het goed in Cederhof ,11 Honderd euro voor Kapelse minima onzeker VI) wil wandelpromenade op dijk bij Wemeldinge Bingoavond Vlissingen Brand in vetdrogerij in Sloegebied Man mishandelt twee vrouwen Vrouw gewond bij aanrijding Man scheldt agenten uit Benefiet voor Pakistan agenda Kinderconcert Ledenavond Ypsilon prHarmfin van der Werf kpELLE - Het voorstel van de p in Kapelle om alle minima tegemoetkoming van 100 eu- te geven maakt weinig kans. VVD en Gemeentelang voe- er niet voor. Het CDA aar- t nog. SGP is met het idee van een enioetkoming van 100 euro lomen, omdat minina niet maandag 7 november 2005 profiteren van de landelijke af schaffing van een deel van de on- roerendzaakbelasting (ozb). Zij krijgen de ozb al veelal kwijtge scholden. Het voorstel komt morgenavond aan de orde in de Kapelse ge meenteraad waar de begroting 2006 wordt besproken. Om er voldoende steun voor te krijgen, zal de SGP één van de partijen moeten meekrijgen die in het da gelijks bestuur van Kapelle zit ten, de VVD, Gemeentebelang en/of het CDA. De kans dat dit lukt, lijkt klein. VVD-raadslid G. van Gooi wijst bij voorbaat het voorstel af, om dat het niet aan een gemeente is om inkomenspolitiek te voeren. „Dat is een taak van de landelij ke overheid." C. Vleugel, fractievoorzitter van Gemeentebelang, is het eens met de gedachte achter het SGP-plan. „Dat minima niet van de gedeeltelijke afschaf ging van de ozb kunnen profiteren, klopt niet, maar", geeft hij aan, „om alle minima dan maar 100 euro te geven, vind ik te alge meen." Het CDA moet zich nog voorbereiden op de begrotings behandeling, aldus fractievoor zitter P. Remijnse. De kans dat het CDA de SGP steunt, schat hij echter laag in. „Het lijkt zo eenvoudig, geef alle minima 100 euro, maar zo gemakkelijk is dat niet. Er zal ook een inko- menstoets moeten plaatsvinden. Dat vergt veel tijd en geld." VVD, Gemeentebelang en CDA wezen om dezelfde reden eerder dit jaar een voorstel van het col lege van burgemeester en wet houders af om minima tegemoet te komen voor het lidmaatschap van sportverenigingen, biblio theek en andere maatschappelij ke organisaties. De minderheid van PvdA, ChristenUnie en SGP beet in het stof. nr Harmen van der Werf IPELLE - Eén van dc langste raten in Kapelle, de Vroon- idsvveg, krijgt volgend jaar i flinke opknapbeurt. Niet ader dan 680.000 euro is er- or uitgetrokken. t is volgens wethouder J. Her man (WD, verkeer) niet voor n tijd dat de Vroonlandseweg rdt aangepakt. Vooral het ik tussen de Postweg en de farlingsstraat ligt er slecht Veel bouwverkeer voor de breidingswijk Overtieringe het inbreidingsplan Kasteel- eren is daar de laatste jaren brheen gekomen. Overtierin- i is nog niet helemaal volge- iuwd. Dat zal pas in 2009 het val zijn, maar het verkeer lor de nog uit te voeren derde 'k hoeft niet te worden afge- ikkeld via de Vroonlandse- ég aldus Herselman. wethouder verwacht dat in iloop van 2006 met de recon- metie van de Vroonlandseweg in worden begonnen. Het weg- k en de riolering zullen in één fer worden vernieuwd. De weg 1 ook veiliger worden ge aaid bij de kruisingen. Het ge- falteerde deel wordt voor het ig versmald door de aanleg ,n fietsstroken in rood asfalt. 6 gemeente zal te zijner tijd oor bewoners een informatie- jeenkomst houden. lomerse dag e gemeente Kapelle trekt nog een geld uit voor de inrichting tan een wandelpromenade op of Jangs de Oosterscheldedijk bij ilSSINGEN - In het VTV ge- uw aan het Baskenburgpad in issingen houdt vereniging De iordouwers zaterdag 19 no- mber een bingoavond. Dat zal jn vanaf 20.00 uur. (Advertentie) ïnkelinterieurs kapelle 0113 344 151 ivww.intra-kapelle.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 :op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeiwtholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers 'Mieke van der Jagt Cornelleke Blok Rob Paardekam 'Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 |E-mail: redactie@pzc.nl internet I wvyw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Wemeldinge. De WD in de Ka pelse gemeenteraad heeft voor gesteld zo'n wandelpromenade te maken. „De huidige situatie met een ongeveer één meter breed fietspad op de dijk is niet goed", vindt VVD-raadslid G. van Gooi. „Op een mooie zomer se dag is het er zo druk met fiet sers en wandelaars dat je er nau welijks uit de voeten kunt. Af en toe gebeurt het zelfs dat er au to's tegen de dijk oprijden. Dat kan natuurlijk helemaal niet." Volgens Van Gooi is het belang rijk de promenade te verbete ren. „Dat kan de recreatiesector in Wemeldinge nog een aardige im puls geven." Wethouder Herselman steunt het idee van zijn partijgenoot. „Maar als gemeente zijn wij daarin slechts een kleine partij. De dijk is van het waterschap Zeeuwse Eilanden." Hij is van plan hierover te gaan praten met Zeeuwse Eilanden. „Wie weet kunnen ze er een speer punt van maken." Een mogelijkheid is de wandel en fietsroute op de dijk mee te nemen bij het vervangen van de te zwakke stenen dijkglooiingen door een nieuwe steenbe kleding, zoals op veel dijken langs de Westerschelde is ge beurd. Volgend jaar beginnen de eerste werken langs de Oos- terschelde. Of het dijkvak bij Wemeldinge op de planning staat om te wor den vernieuwd, is wethouder Herselman niet bekend. „Dat zoeken we uit." Oudepolderstraat 33 ip Hansweert is volledig verwoest, de woning ernaast is zwaar aangetast door de brand van afgelopen vrijdag. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf HANSWEERT - In de Oudepolder straat in hartje Hansweert is zaterdag morgen de rust weergekeerd. Nog steeds hangt in de straat en wijde omge ving een brandlucht. Twee mannen gaan met een bordje 'ivm omstandighe den gaarne post op nr. l2' naar het huis naast de woning die de avond ervoor bijna volledig is uitgebrand. Hun moe der woonde er, op Oudepolderstraat 31. „Ze kan voorlopig bij mij zijn", zegt haar zoon J. de Leeuw die op nummer 12 woont in dezelfde straat. Hij neemt het ogenschijnlijk vrij kalm op, evenals zijn broer F. de Leeuw uit Goes die mee loopt. De twee mannen maken de voordeur open. Ze zijn bereid te laten zien welke ravage de brand in de woning van de buurman, op nummer 33, ook in het huis van hun moeder heeft aangericht. Overal ligt roet. De vloerkleden op de benedenverdieping zijn doornat Van het bluswater. Stukken van het zacht- boord-plafond hangen omlaag in de woonkamer. „Vijftig jaar woont mijn moeder hier", vertelt J. de Leeuw, „en moet je nu eens kijken. Alles moet wor den vernieuwd." Vrijdagavond rond negen uur hoorde De Leeuw 'gedoe' in de straat. „Ik wist eerst niet wat er aan de hand was. Er was een hoop leven in de straat. Een ruit van de woning naast haar was inge slagen om te kijken of er nog iemand binnen was. Ik ben gelijk naar mijn moeder gegaan. 'Eruit' zei ik. Er stond al rook in huis." Zo vreemd was dat niet. De hoekwo ning waarin de brand was uitgebroken, is er één van een oud rijtje. „Mijn wo ning is van 1928", weet De Leeuw, „en deze zijn nog van voor die tijd." Hij loopt naar boven. „Zie je", wijst zijn broer naar de zoldering, „de dwarsbal ken, van de éne woning lopen over in de andere." Dakpannen Tussen de zoldering en de tweede ver dieping heeft een plafond gezeten'. Dat is grotendeels weg. Het dak ligt open. Dakpannen liggen op bed. „Het is geluk kig 's avonds gebeurd", zeggen de broers. Aan het plafond hangt nog een bollamp. Die staat vol water. Even komt humor bovendrijven. „Net een om gekeerde vissenkom." Hoe lang hun moeder (74) niet in haar huis kan, weten ze niet. F. de Leeuw die bekend is met de bouw, rekent op een jaar voordat alles is opgeknapt. „We hebben contact gehad met de gemeente. Verderop in de straat schijnt een huur woning leeg te staan." De twee broers nemen wat spulletjes mee. Ze hebben al eerder kleding veilig kunnen stellen. Het bordje met de ver wijzing voor de postcode gaat op de voordeur. Ze doen de deur voor alle ze kerheid op slot. Een busje van de technische recherche staat in de straat. Een medewerker wast zijn handen. Zijn werk, het onder zoek naar de oorzaak van de hevige brand, zit erop. Hij wil niets kwijt over de resultaten en verwijst door naar woordvoering van de politie Zeeland in Middelburg. In de loop van het weekein de meldt die dat 'er nog niets bekend is'. Veel mensen zijn er niet op straat. R. Nieuwenhuizen, de bewoner van de woning waarin de brand heeft gewoed, loopt rond met een vriend. Hij is aan het bellen met zijn mobiele telefoon. „Ik moet nog andere woonruimte rege len", zegt hij. Als hij is uitgesproken, richt hij zich tot zijn kameraad of wie het ook maar ho ren wil. „Alles is weg, alles, hoe is het in godsnaam mogelijk?" Hij wijst in de hoek waar zijn televisie en stereotoren heeft gestaan. „Er is helemaal niets meer van te bekennen. En die muur aan de achterkant. Daar zat pleisterwerk op, ook allemaal weg." Niemand op straat spreekt hem aan. Hij weet waarom. „Er wordt in de buurt wat afgeluld", zegt hij, waarmee hij op de geruchten doelt dat de brand door hem zou zijn aangestoken. Het huis was niet van hem. Hij mocht er zolang blij ven wonen van zijn ex-vriendin. Hij zou er binnenkort uit moeten. „En ik zou het daarom in de brand hebben aange stoken? Kom nou." Hij legt ook uit waarom. „Weet je, alle foto's en video banden van mijn overleden vrouw la gen daarbinnen. Nieuwenhuizen vertrekt met zijn vriend. Hij heeft genoeg van het beeld van de ingestorte woning. „Je kunt er naar blijven kijken, maar daarmee komt de boel niet overeind." Advocaat vecht aanpak Marokkaanse jongeren door Vlissingse politie met succes aan door Edith Ramakers VLISSINGEN - De politie kreeg onlangs een tegenvaller te ver werken toen advocaat E. Smit vrijspraak bewerkstelligde voor een achttienjarige Vlissingse jon gen van Marokkaanse komaf. Deze was gearresteerd omdat hij zich met meer dan een per soon ophield op een plaats waar voor hem een samenscholings verbod gold. De politie paste het Aladdinbeleid toe. Districts chef J. Kasse ziet geen aanlei ding om te stoppen met de actie Aladdin. Smit spreekt zijn afschuw uit over het politieoptreden. „De rechten van Vlissingers zijn in het geding als de politie het sa menscholingsverbod (een van de speerpunten van Aladdin) als af schrikwekkend middel blijft ge bruiken." Kasse: „We gaan over op Aladdin als de maat vol is. We hadden in het Vlissingse Middengebied van alles gepro beerd om de overlast en onrust terug te dringen. De irritaties bleven oplopen; jongeren treiter den bewoners en de agenten op straat voelden zich machteloos, omdat ze niet in konden grijpen. Ook niet nadat we naar de mos kee waren geweest en ouders hadden benaderd." De jongeren - acht in totaal, tus sen de veertien en achttien jaar, en, allen van Marokkaanse af komst - kregen een brief van de politie. Hen werd een samen scholingsverbod op vijf locaties opgelegd. Ook de jongen die onlangs werd vrijgesproken, had een brief ont vangen, voordat de politie hem twee keer had opgepakt. Hij was in de Scheldestraat en bij de Bloemenlaan met andéren aangetroffen. De zaak kwam voor de kanton rechter, waarna de Middelburg se advocaat Smit de zwakke plekken van het Aladdinbeleid blootlegde. Hij dwong vrij spraak af omdat de rechten van de jongen geweld waren aange daan. De rechter trok ook de ma nier waarop het samenscholings verbod werd toegepast, in twij fel. Smit: „Er is gebleken dat gezags dragers niet ongecontroleerd hun gang kunnen gaan." De strafpleiter haalt een letter lijk citaat uit de brief aan. „Het is jou verboden om met meer dan een persoon in Vlissingen rond te hangen. Dit gelclt vooral op de onderstaande plaatsen: Bloemenlaan, de klok, Bonedij- kestraat Walk Inn, Schelde straat, La Kabasa, President Rooseveltlaan, de bankjes, Rem- brandtlaan, Dart Shop." Met zijn tweeën mag misschien, met zijn drieën zeker niet en als de jongeren zich 'vooral' niet op de genoemde plaatsen mogen op houden, is heel Vlissingen verbo den gebied voor de jongeren. „We moeten wellicht iets aan de inhoud van de brief doen", geeft Kasse toe. Smit vindt dat maatregelen van deze orde van grootte in oorlogs tijd kunnen gelden. „En ik ge loof toch niet dat de noodtoe stand in Vlissingen was uitge broken." Discussie De advocaat maakt zich zorgen over de Nederlandse samenle ving. „Onze grondrechten, waar we zolang over gedaan hebben om die te vormen, worden ge schonden. Vandaar dat er ten- NIEUWDORP - In een vetdrogerij aan de Spanjeweg in het Sloegebied bij Nieuwdorp heeft gistermiddag brand gewoed. Een droogvat was door een storing overgelopen. Een mengsel van plantaardige vetten kwam op een oververhit te motor en buizen terecht en vloog in brand. De melding kwam om kwart voor drie binnen. De brandweer had het vuur tegen vier uur onder controle. Hoe groot de schade is, was gisteren nog niet bekend. OOST-SOUBURG - Een 31-jarige inwoner van Oost-Sou burg is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond drie uur door de politie aangehouden voor mishandeling van twee vrouwen. Een van de vrouwen, een 25-jarige Oost-Souburgse, liep een gebroken oogkas op en de andere vrouw, een 38-jari- ge Oost-Souburgse, brak haar neus. De oorzaak van de mishandeling ligt in de relationele sfeer. De man is inge sloten. MIDDELBURG - Op de kruising N57/Schotelweg in Mid delburg zijn zaterdagmiddag rond kwart over vier twee auto's op elkaar gebotst. Een 24-jarige Middelburgse au tomobilist reed over de N57 in de richting van Middel- burg. Ter hoogte van de afslag met de Schotelweg stopte hij om linksaf te slaan. Een achter hem rijdende 18-jarige be stuurster uit Middelburg kon niet tijdig remmen en er volgde een aanrijding waarbij de vrouw borstletsel op liep. Zij is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De auto's raakten zwaar beschadigd. MIDDELBURG - Een 44-jarige man uit Middelburg is vrijdagnacht rond half twee uur door de Zeeuwse politie aangehouden. Volgens de politie probeerde hij omstan ders tegen de agenten op te ruien. Het gebeurde op de Markt in Middelburg. De man begon daarna te schelden tegen de agenten en hij maakte obscene gebaren. Daarna werd hij aangehouden. Hij is overgebracht naar het politiebureau en daar is hij verhoord. Tegen de man wordt proces-verbaal opge maakt. ZIERIKZEE - De benefietactie voor de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan heeft zeker 1300 euro opgele verd. Het leeuwedeel is het resultaat van een veiling van een litho van kunstenaar Theo Voorzaat. Daarnaast kwamen er tijdens de bijeenkomst vrijdaga vond in het Zierikzeese café De Biet nog diverse toezeg gingen binnen en werd er ook grif bijgedragen in de vorm van dekens en kleding. Het geld dat door de Schouwse Stichting Help Pakistan wordt ingezameld, wordt omgezet in medicijnen en ver der rechtstreeks overgemaakt aan het project Kinder dorp, waar een plek komt voor vierduizend weeskinde ren. De inzamelingsactie gaat voorlopig nog door. door Harmen van der Werf KAPELLE - Met de ogen dicht zit mevrouw Santina Kosten-op 't Hof zondag in de bovenzaal van het Kapelse zorgcentrum Ce derhof. Het gezelschap wordt steeds groter. Haar achterklein dochter Eva komt binnen. „Gefe liciteerd opoe met uw 105de ver jaardag." Mevrouw Kosten-op 't Hof houdt haar ogen gesloten, maar ze weet wie haar hand vasthoudt. „Jij bent het, Eva van Bram." Veel meer zal de jai'ige deze och tend niet zeggen. De Kapelse burgemeester Siebe Kramer zit naast haar en geeft haar liefde vol koffie uit een drinkbeker. „Ze zou de hele dag wel koffie kunnen drinken", merkt haar kleinzoon Bram Hoogesteger op, de vader van Eva. Hij weet zeker: „Dankzij de koffie, multi- vitamendrankjes en alle andere goede zorgen in Cederhof heeft opoe deze leeftijd kunnen berei ken. Ze zegt het ook vaak, als ik bij haar kom: 'Ik heb het zo goed hier'." Als Bram haar leven omschrijft, gebruikt hij één woord: dienst baar. Als echtgenote, na de dood van haar man als huis houdster van diens broer, als vroedvrouw. Mevrouw Kosten- Op 't Plof heeft haar hele leven op Zuid-Beveland gewoond, in haar geboortedorp 's-Heer A- rendskerke, in Wissekerke en in 's-Heer Hendrikskinderen. Zij kwam in 1977 als één van de eer- minste een publieke discussie had moeten plaatsvinden over de bevoegdheid van de politie om op te treden tegen samen scholen. Maar ook over de waar de die we hechten aan de rech ten van de mens." De klacht was dat de jongeren intimideren. Kasse geeft een voorbeeld. „De jongens versper ren een voetganger de weg of ze steken tergend langzaam over voor een automobilist." De advocaat vindt dat de straf buitenproportioneel groot is. „En je ondergraaft de zin om mee te doen met de samen leving, om een rol daarin te spelen. Een kwetsbare groep, al lochtoon en minderjarig, wordt ook nog eens geïsoleerd." Aladdin heeft inmiddels geleid tot vier rechtszaken. Drie jon gens zijn veroordeeld en de laat ste werd vrijgesproken. STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Bewegen voor carapa- tiënten; KRUININGEN Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aquajogging; 19.30 uur. Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - 10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer be wegen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koers- bal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur. Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Tref punt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. ste bewoners naar het nieuwe Cederhof, waar gezonde ou deren toen nog onderdak kon den vinden. Haar gezondheid is niet meer best. „Tien jaar gele den heeft ze haar heup gebro ken", vertelt Bram. „Ze is geope reerd, maar sindsdien heeft zij veel zorg nodig. Het opvallend ste is dat ze de laatste jaren sta biel blijft." Mevrouw Kosten-op 't Hof had één dochter en vier kleinkinderen. Ze heeft haar dochter, die twee jaar geleden is gestorven, en twee kleinkinde ren overleefd. Bram: „Dat oma zo oud is, is een les voor ieder een, dat mensen nóg ouder kun nen worden." Uit de grond van zijn hart voegt hij toe: „Ik vind het prettig dat ze er nog is." GOES - Het zangduo Elly en Kikkert geeft woensdag om 15.00 uur een kinderconcert in de Maranatha-kerk aan de Berg weg in Goes. Het optreden vindt plaats in het kader van de christelijke kinder boekenmaand met het thema 'wonderlijk'. Aan het concert wordt ook medewerking ver leend door Marcel en Lydia Zim- mer, Ron en LeeAnn Vermeulen en The Kids Crew. Kinderen vanaf vier jaar zijn welkom. De organisatie is in handen van Pel grim Boeken en Muziek aan de Wijngaardstraat 14 in Goes, waar ook entreekaarten ver krijgbaar zijn. 's-HEER HENDRIKSKINDER EN - 'Het drugsbeleid binnen een psychiatrisch ziekenhuis', dat is morgen het thema van de ledenavond van werkgroep Ypsi lon, afdeling boven de Wester schelde. Psycholoog Jan van Blarikom, van Emergis is te gast. De aan wezigen krijgen gelegenheid om hem vragen te stellen. Ypsilon is de werkgroep voor familieleden, partners of vrienden van men sen met schizofrenie. Iedereen is welkom. De ledenavond vindt plaats in het Heer Hendrikhuis, Werf straat 18 in 's-Heer Hen drikskinderen. Aanvang 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27