»zc Verplaatsing uitjesfabriek lastig n Wilgen staan er weer gekortwiekt bij U heeft nog 7 dager/% om over te stappen naar Route Mobiel. Felix-toer biedt ongegêneerd, feestelijk ramptoerisme Drankrijders betrapt Volgens onderzoek komt 's-Gravenpolder niet in aanmerking Wet busjes vol nedicijnen laar Gambia Twee gewonden aanrijding in Goes Startersdag boekt reeordbezoek Acht beeldschermen gestolen Verlichting skatebaan Goes-Zuid Diefstal uit bedrijf in Stationspark V Gezinsuitbreiding HAARDEN - SANITAIR - NATUURSTEEN TEGELS - HOTTUBS INFRAROOD r ituurlijk Dominicus - adaclie: 0113-315649 ww.pzc.nl „aitredactie@pzc.nl Ibus 31, 4460 AA Goes Hvertentie-exploitatie: zn d- en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; „„naai: 020-4562500. naandag 7 november 2005 editie Bevelanden-Tholen darmen van der Werf URLAND - De verplaatsing r. an de zilveruitjesfabriek bij laarland. Crop Alliance, wordt m lastige klus. Uit onderzoek gebleken dat 's-Gravenpolder - ]s beoogde nieuwe locatie niet eschikt zou zijn. ie gemeente Borsele, de provin- ie, eigenaar A. Murre van Crop lliance en P. Northolt van de lakbij de fabriek gelegen earn ing Scheldeoord sloten eerder it jaar een overeenkomst. Dat pas een hele stap vooruit. De Verhouding tussen Scheldeoord •n de zilveruitjesfabriek was ja- inlang niet zo best geweest. Bij 5 Ie gemeente kwamen nogal eens lachten van Scheldeoord bin den over geuroverlast. Contact ussen de twee bedrijven was er guwelijks. Sinds de overeen- omst is getekend, gaat het veel iepeier, laat zowel Northolt als lurre weten. „Ik ga zo af en toe loffie drinken bij Northolt", neldt Murre. Northolt: „Als er ets is, bel ik nu naar het bedrijf krijg ik ook altijd een goed ntwoord. Waar mensen wer- ten, kan tenslotte altijd wel iets out gaan." Vermue, „en heeft daarmee een beschermde status. Het zou be ter zijn als het bedrijf daar weg zou gaan." Murre die sinds september vorig jaar eigenaar is van Crop Allian ce, is bereid daaraan mee te wer ken, al staat hij niet te trappe len. Als het tot verplaatsing zou moeten komen, wil hij Crop Alli ance bij zijn uienverwerkend be drijf Triumfus Onion Products (TOP) in 's-Gravenpolder vesti gen. Om na te gaan of dit moge lijk is, is in opdracht van de ge meente en de provincie onder zoek gedaan naar de geurbelas ting van Crop Alliance. Volgens wethouder Vermue-Vermue kan daaruit de conclusie worden ge trokken dat het 'niet verstandig' is het bedrijf bij 's-Gravenpol- der te vestigen. De gemeente Borsele en de pro vincie praten deze week over de onderzoeksresultaten en, zoals Vermue-Vermue zegt, over de vraag 'hoe nu verder?' „De uitda ging is een andere, goede locatie te vinden." Die hoeft wat haar betreft niet per se in de gemeen te Borsele te zijn. Rijmerswaal Murre laat weten aan Borsele te willen vasthouden. „Ik ben een Borselse ondernemer." Hij is niet 'in' voor verplaatsing naar bijvoorbeeld Reimerswaal, bij het station Kruiningen-Yerseke waar onder meer fritesfabriek Lamb Weston/'Meijer is geves tigd. Murre heeft ook zijn twij fels bij de studie naar de milieu belasting. Hij wil het onderzoeksrapport laten toetsen door een andere deskundige. Campingeigenaar Northolt steunt dit. „Een nieu we fabriek kan worden ge bouwd naar de laatste stand der techniek, wat een heel ander beeld van de geurhinder zal ge ven." De financiering van de verplaat sing is een ander heikel punt. De rijksoverheid mag de Zak van Zuid-Beveland - met ook Baarland - tot Nationaal Land schap uitgeroepen hebben, veel geld is er niet beschikbaar. Wet houder Vermue-Vermue vindt de financiering iets van later zorg. „We willen stap voor stap te weik gaan." Sén van de doelen van de over- lenkomst, een verbetering van relaties over en weer, is dus ilaagd, maar de gemeente, de rovincie en Scheldeoord willen neer. Zij vinden dat de zilveruit- esfabriek, waar ook augurken en bloemkool worden verwerkt, moet worden verplaatst. „Het waar het bedrijf staat, [maakt deel uit van het Natio naal Landschap", verklaart de i Borselse wethouder M. Vermue- PLISSINGEN - „Aan de wa- ens", roept Eric Duhamel. Het zaterdagochtend, even voor lalf negen. Tien deelnemers aan barrelrace van Vlissingen jaar Gambia beginnen aan hun ijftiendaagse reis van zevendui- end kilometer. fijf busjes zijn volgeladen met nedicijnen en hulpgoederen, ier trucks worden achtergela- en in Gambia, een in Senegal.' e zullen door de plaatselijke ivolking gebruikt worden voor penbaar vervoer. e tien chauffeurs vormen een ïam dat door ex-marine-offi- er Duhamel in het gareel ge- ouden moet worden. Hij heeft oor iedereen een 'roadbook' ge laakt. „De reis is van start tot inish beschreven. Ook beziens- aardigheden heb ik er in opge- omen. Ik heb het geregeld zo- Is ik bij de marine gewend 'as.'' De tijd dringt. Duhamel eeft het sein voor vertrek. „Ik oop dat ze geen pech onderweg rijgen", zegt de oudste dochter an chauffeur Hans Houmes. Als ze het vliegtuig missen in ambia, komt papa nog een 'eek later thuis, want er ver rekt maar een keer per week m vliegtuig naar Amsterdam." lis is te volgen via vno.blauwe-ruis.nl. Belangstellenden laten zich bij de Westerschelde bij Rilland door twee acteurs vertellen over de Sint Felix quade saterdach-vloed. door Harmen van der Werf RILLAND - De Westerschelde heeft zich teruggetrokken bij Rilland. Zestig mensen nemen zaterdagmorgen plaats op de dijk en kijken naar een voor stelling van twee leden van theatergroep Kwark uit Middel- burg. Zij vertellen wat op deze plek en veel andere plaatsen in Zee land precies 475 jaar geleden is gebeurd met de Sint-Felix qua de saterdach-vloed. Wat de ac teurs vertellen, roept herinne ringen op aan de ramp van 1953. Dat mensen absoluut niet waren voorbereid. Dat zij werden overvallen door het ho ge water. Oud-Rilland, waar van de restanten nog te zien zijn op dé slikken, overstroom de. De bewoners die de ramp overleefden, deden vervolgens een poging hun dorp op te bou wen, maar op 2 november 1532 maakte een volgende storm vloed voorgoed een einde aan Oud-Rilland. Verdronken dor pen als Oud-Rilland zijn her ontdekt. Een heel jaar is eraan gewijd. Zaterdag was één van de afslui tende activiteiten, de Sint Fe lix-toer, die begon in het Oos- terscheldemuseum in Yerseke en via Rilland en het historisch museum De Bevelanden in Goes leidde naar de eindbe stemming op Schouwen- Duiveland, het watersnoodmu seum 1953 bij Ouwerkerk. Zestig deelnemers trok de toer. Organisator Leo Adriaanse van de stichting cultureel erfgoed Zeeland had het zich niet beter kunnen wensen. „Ongegêneerd, feestelijk ramp toerisme", noemde provinciaal archeoloog Robert van Dieren- donck de grote belangstelling. Hij was er ook blij mee. Tot nu toe ligt het aantal verdronken Zeeuwse dorpen op 117. De laatste jaren is er veel onder zoek naar gedaan en dat gaat nog door. Uit binnen- en buitenland is foto Willem Mieras er, vertelde Van Dierendonck, erg veel interesse voor. Hij durf de te stellen: „Op archeolo gisch gebied is dit het belang rijkste Zeeuwse exportpro duct." Volgens Van Dierendon ck wordt er nog te weinig mee gedaan in Zeeland zelf. „Met cultuurhistorie kun je meer toe risten trekken." De Sint-Felixtoer krijgt in elk geval een vervolg. Een dorpen- tocht is in de maak met als eindpunt een monument voor de verdronken dorpen in Kats. door Harmen van der Werf NISSE - De wilgen in het noten- gebied bij Nisse staan er sinds zaterdag weer gekortwiekt bij. Met dank aan 26 vrijwilligers die afkwamen op de Zeeuwse na tuurwerkdag. (Advertentie) Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 165.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis: 0800-0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. ROUTE MOBIEL Gewerkt hebben ze. Bob Koster uit Kwadendamme heeft er een rood gezicht van. De leerling groot groen van het Groen Colle ge in Goes heeft zich op een gro te knotwilg gestort. Hij zag en kele vrijwilligers 'ploeteren'. „Ik zei: laat mij dat maar doen", vertelt hij na afloop aan begelei der André Hannewijk van Na tuurmonumenten, „waarna ik flink aan het werk ben gegaan. Alle takken zijn er vanaf." Bob die met een medeleerling na school een eigen bedrijf voor bomenonderhoud wil beginnen, weet hoe je een wilg moet knot ten. „Je moet er een bolletje van maken. Vijf centimeter van de takken overhouden aan de on derkant en tien centimeter aan de bovenkant." Zo vertrouwd met het werken in de natuur is de stoere jongensclub van T-Ca- re uit Baarland niet. De jongens bezoeken allemaal het speciaal onderwijs en leren via T-Care al lerlei activiteiten gezamenlijk te doen. „Ze hadden er eerst niet zoveel zin in", volgens Claudia Fritz. „Ze zijn dit niet gewend, maar ze hebben de smaak te pak ken gekregen." Eén van de stoe re jongens zet alles op alles om een wilgentak met een schaar af te knippen. Het is de laatste tak van de boom. Hij zal die er zelf af halen. Het lukt. Hannewijk is tevreden over de opkomst en het resultaat. „Zonder de inzet van vrijwilligers kun je dit niet doen." Onder de vrijwilligers zijn ook actievelingen van ANWB Vrijbuitens, een ANWB-club die 's zomers onder meer bij de Z waakse .Weel bij Kwadendamme en op Schou wen natuurwerkkampen houdt. GOES - Een motorrijder en een automobilist zijn zater dag om kwart voor twee 's middags gewond geraakt bij een ongeluk op de kruising Deltaweg/'s-Heer Hendriks- kinderendijk bij Goes. De 43-jarige motorrijder reed rechtdoor, terwijl hij had aangegeven linksaf te willen. Hij botste daardoor tegen de auto van een 29-jarige man uit de gemeente Borsele. De motorrijder is met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De automobi list heeft zich laten behandelen bij de huisartsenpost. GOES - De landelijke dag van de Kamers van Koophan del voor startende ondernemers heeft ook in Zeeland een recordaantal bezoekers getrokken. Meer dan zevenhon derd belangstellenden trok de bijeenkomst in hotel Goes, honderd meer dan vorig jaar. Vooral de presentaties 'star ten met een uitkering' en 'een goede start met de belas tingdienst' waren in trek. Meer Zeeuwen beginnen ook echt een eigen bedrijf. De Kamer van Koophandel Zee land verwacht dit jaar op zo'n 1600 starters uit te komen tegen 1500 vorig jaar. Het is 'in' om een organisatiebu reau, klusbedrijf, schoonheidsverzorgingsbedrijf, dames- en herenkapsalon of reclame- en ontwerpadviesbureau te beginnen. GOES - Uit een bedrijf aan de Scottweg in Goes zijn za terdag tussen zes en half zeven 's avonds acht beeldscher men gestolen. De totale waarde wordt geschat op meer dan 1500 euro. GOES - Jongeren die gebruikmaken van de skatebaan in Goes-Zuid hebben de gemeente gevraagd verlichting aan te brengen. Omdat het 's avonds sneller donker wordt, ook door de overgang van zomer- naar wintertijd, kunnen ze veel minder lang hun sport beoefenen. Het ontbreken van verlichting is volgens hen ook gevaarlijk. De gemeen te schijnt in het verleden te hebben toegezegd dat bij de baan verlichting zou komen. GOES - Uit een bedrijf aan het Stationspark in Goes zijn vrijdagavond vijf laptops gestolen door een inbreker die zich had laten insluiten. Schoonmakers die om kwart over zes aan het werk gingen, zagen de vermoedelijke da- dader, een hen onbekende man, wegrennen. Hij reed weg in een donkergekleurde auto. VLISSINGEN - Diverse automo bilisten zijn gisterochtend op Walcheren betrapt op rijden on der invloed. Op de Nieuwe Vlissingeseweg moest een 43-jarige Spaanse au tomobilist om 3.05 uur zijn rijbe wijs inleveren omdat hij bijna vier keer de toegestane hoeveel heid had gedronken. In de Spui straat kreeg een negentienjarige Vlissinger om 3.45 uur een rij verbod van vier uur. Hij had meer dan twee keer de toegesta ne hoeveelheid had gedronken. Een 41-jarige plaatsgenoot kreeg om 5.00 uur een rijverbod van een uur omdat hij meer dan de toegestane hoeveelheid had gedronken. Op de Rotterdamse- kaai in Middelburg kreeg een achttienjarige bromfietser uit de gemeente Veere om 02.35 uur een rijverbod van vier uur. Ook hij had te veel gedronken. Advertentie Tijdens het congres worden resultaten van een onderzoek gepresenteerd. Succesvolle ondernemers en specialisten zullen in een interactieve discussie, onder leiding van de ervaren jour nalisten Frits Wester en Sjors Frölich, hierop reageren. Het congres wordt afgesloten met een borrel en diner 'Ondernemen in de keuken', waarbij er gelegenheid is tot napraten met collega-onderriemers. Wilt u dit congres bijwonen? Kijk op www.bzw.nl of stuur een e-mail naar artz@bzw.nl. en u ontvangt een uitnodiging. De kosten bedragen 75,- (p.p. exd. BTW) voor niet-BZW-leden en 50,- voor leden BZW. Er is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Bent u enkel geïnteresseerd in de uitkom sten van het onderzoek? Stuur dan een e-mail met uw adresgegevens en u ont vangt na afloop het congresmagazine. Een vrijwilliger legt de laatste hand aan het knotten van een wilg bij Nisse. foto Willem Mieras AKO 1»""""" Van Wljmen F. van Lanschot Bankiers BN/DeStem PZC Brabants Dagblad Eindhovens Dagblad Zij weten ook van wanten. Twee EHBO'ers zijn voor de zeker heid paraat. Ze hebben één vin ger moeten verbinden. Ook in De Hollandsche Hoeve in Goes, bij de familie Lokerse in 's-Gravenpolder en bij Het Diepe Gat tussen Stavenisse en Sint-Annaland zijn op de na tuurwerkdag de handen uit de mouwen gestoken door enkele tientallen liefhebbers. zeeuwse almanak Bij de vijfjarige Noa thuis is gezinsuitbreiding een peulen schil. Op school vertelde ze haar vriendje: „Mijn moeder kan heel goed nog twee kinde ren krijgen. Ze zegt 'gaan jul lie maar samen spelen, dan kan ik de krant lezen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25