PZC Crossers schrikken van Slowaakse Trainersalmanak kan nog beter Weinig tegenstand voor winnaars Mascha Boone met Fries naar titelstrijd ^@irü@irDgp Innige omarming Hardloopster Dominika Vanakova moet elke dag wat te doen hebben Geluk Tony Blair Zeggenschap BIJ WiSf, OFIOI GELIJK SPfl VCÜSBET OP fCZWQUt® Zwolle kleedt stripper uit RUGNUMMER Verkiezing maandag 7 november 2005 door Mieke van den Broek GOES - De uitslagenlijsten van de Zeeuwse crosslopen worden sinds een maand opgesierd door de naam Dominika Vanakova. Zo werd ze tijdens de Inkelcross in Kruiningen derde en zater dag belandde ze bij de Moer- schanscross nog een treetje ho ger op het podium. De tweede plaats was in Hulst voor haar weggelegd. De 23-jarige Slowaakse streek onlangs neer in Goes om te assis teren bij Franse lessen' aan het Goese Lyceum. Daarnaast is ze vooral bezig met hardlopen. Want ze moet, naar eigen zeg gen, elke dag wat doen. Ze praat vloeiend Frans. Niet vreemd voor een docente Frans. Maar ook spreekt ze een aardig woordje Engels. Al wordt de zin How to say? door de hard naden kende hardloopster meerdere malen gebruikt. Nederlands spreekt ze niet, ver staan doet ze het aardig. Want die taal komt volgens de lerares in de buurt van het Duits, dat ze dankzij haar talenknobbel ook aardig beheerst. De Slowaakse beschikt daar naast nog over een fanatisme- knobbel. Die drive komt naar vo ren als ze praat over haar wed strijden. Vanakova: „Op dertien januari kom ik terug van mijn kerstvakantie in Slowakije. De dag daarna wil ik de Delta Cross in Haamstede lopen." Jan de Wilde, trainer van de Goese atletiekclub AV'56, heeft liet ook al gauw over het enthou siasme van zijn nieuwe pupil: „Dominika is absoluut een aan winst voor Zeeland. Alleen Anjo- lie Engels-Wisse is nog iets te hoog gegrepen voor haar. Maar Vanakova loopt met de top mee. Het is zo'n atlete waarbij je aan de handrem moet trekken. Ik heb haar al van het idee af moe ten brengen om elke week een wedstrijd te lopen. Maar door haar grenzeloze ijver hebben wij in korte tijd wel een goede band opgebouwd. Haar sportka- rakter ligt mij wel." Voor De Wilde heeft de komst van de Oost-Europese loopster naar zijn club behoorlijk wat ge volgen gehad. Zo geeft hij zijn trainingen niet meer in plat Zeeuws, maar in het Engels. Ook vraagt Vanakova wat extra aandacht voor wedstrijden, om dat ze niet bekend is met de om standigheden. De Wilde: „Ik doe voorafgaand aan de wedstrijd meestal de warming- up met haar om het parkoers door te spreken." Vanakova is inderdaad erg wei nig met de wedstrijden bezig. Ze weet niet eens hoe lang de crossen zijn waaraan ze deel neemt. De Wilde weet dat wel. Hij heeft erop aangestuurd dat ze de crosswedstrijderi, die wat korter zijn dan de wedstrijden die ze gewend was, gaat lopen. „Dat is een betere voorberei ding op de marathon van Rotter dam, waaraan ze in april wil deelnemen." Bescheiden Na een uurtje kletsen, komt de ietwat bescheiden Vanakova een beetje los. De hoge woorden komen er uit. Ze vertelt dat ze in haar eigen land nationaal kampioen op de 3000 en 5000 meter is geweest. Waarom ze dat niet eerder vertelde? „Ach dat is al enkele jaren terug", lacht de bescheiden twintiger. 'Bescheiden' en 'dankbaar' zijn twee woorden die op het ranke lijf van de atlete geschreven zijn. Ze vraagt naar een moge lijkheid tot bedanken in de krant. Want er zijn mensen in haar nieuwe leefomgeving die haar uitstekend hebben opge vangen. Zo wil ze trainer Jan de Wilde en collega's Jamie van Bloppoel en Annelien Muys ver noemen. Nederland is niet het eerste land dat door de Slowaakse wordt opgeschrikt met haar loopprestaties. Eerder verbleef ze voor haar studie drie maan den in Luxemburg. Daar won ze op 1 mei van vorig jaar als enige niet-Luxemburgse deelneem ster de halve marathon. Speciaal De datum maakte de winst voor Vanakova extra speciaal: het was de dag dat haar land toe trad tot de Europese Unie. „Dat was een speciale overwinning. Ik was erg trots op mijn landje." Het verhaal was voer voor Luxemburgse journalisten, die Vanakova achtervolgden. Tot wat voor prestaties de sportieve lerares in Nederland nog alle maal in staat is, vindt ze moei lijk te zeggen. „Ik doe het vooral om fit te blijven. Mijn prestaties zijn van minder belang." De Wilde durft zich wat duidelij ker uit te spreken over de toe komst van zijn pupil: „Binnen twee maanden denk ik dat haar resultaten zichtbaar vooruit ge gaan zijn. Je zou in januari nog eens terug moeten kijken. Wij zijn nu meer op de korte afstan den aan het trainen. Zij is ge wend aan lange duurtrainingen. De (start)snelheid mist ze nog voor de crossen. Maar bij een at lete met zoveel trainingsarbeid is die vooruitgang zo geboekt." door Mieke van den Broek HULST - De winnaars van de Moerschanscross spraken zater dag over de geringe tegenstand. Rik van Laarhoven, die de cross voor de vierde keer won, zei er na afloop het volgende over: „Ik vind het helemaal niet erg om volgend jaar als tweede te eindi gen achter een goede concur rent." Anjolie Engels-Wisse die bij de vrouwen triomfeerde, sprak on geveer dezelfde woorden. „Ik hoop dat ik voor andere dames een doel ben om voorbij te stre ven." Van Laarhoven schudde al na één tempoversnelling in de eer ste ronde alles en iedereen van zich af. Aan de finish (na 9360 meter) had hij meer dan andj halve minuut voorsprong Theo Rabbout (31.42), dietwj de werd. Van Laarhoven finu in 29.59. De winnaar: „Ik gj. 500 meter vol door en ht na op reserve gelopen. Door overdosis aan heuveltraininjj had ik een pijntje aan mijn ha: string. Maar niks ernst- hoor." Bij de vrouwen zweefde gels-Wisse met speels genu naar de zege. De 29-jarige atfë liep de cross (4680 meter) 16.53 minuten. Zij eindigde hiermee 57 sec» den voor de nummer twee Dor, nika Vanakova. Engels-Wiss „Ik train tegenwoordig wat der. Ik miste dan ook de har heid. Maar het ritme was wel." Dominika Vanakova in actie tijdens tijdens de Moerschanscross. foto Camile Schelstraete door Lucien Roelandt RENESSE - Mascha Boone stel de tijdens de tweede selectiewed strijd voor het Zeeuws kam pioenschap in Renesse haar kan didatuur voor de Zeeuwse titel in de klasse Ml. Net als een week geleden in Hei kant was er tegen de amazone uit het Zuid-Bevelandse ge hucht Oostdijk met Wia van 't Tolhek geen kruit gewassen. In de klasse M2 werd de zege een prooi voor Jessica Nijpjes met Utah. Mascha Boone liet in de piste van manege Hofstede Grol zien dat Wia van 't Tolhek in blaken de vorm is. Met de hoogste dag score, bijna 67 procent, logen strafte de veertigjarige amazone de beweringen dat een Fries geen goeie dressuurproef kan lo pen. Boone: „Een Fries heeft zijn beperkingen. Maar welk paard heeft dit niet? Tot nu toe heeft Wia geen enkele moeite met de proeven. En er zit nog meer in. Met deze twee overwin ningen ben ik in verzekerd van deelname aan het kampioe schap. Dat is de volgende uiti ging. Daarna zien we wel der." Lest best was Jessica Nijpjes de klasse M2. Als laatste star! stuurde de pupil van Than Zweistra de wat klein vans! zijnde maar subliem bewegen hengst Utah met een score 65 procent naar het oranje lint. De overwinning was de twintigjarige amazone niet voldoende voor een stad wijs voor het Zeeuws kampio< schap. Jessica Nijpjes reed mers pas haar eerste select wedstrijd. Wel verzekerd een startbewijs is Anneke Pk nambucq. De amazone uit Kt dendamme stuurde de wegende Toscane in Ren^ naar de tweede stek. Door derde plaats in Heikant Weelruitercombinatie nu buit bereik van de concurrentie Dat geldt eveneens voor Ba Bookelaar met Lavienna stuurde de Grafietdochter iuj eerste wedstrijd naar detwe plaats en eindigde in als derde. I door Rudy Booqert GOES - Als een voetbalclub goed presteert, komt dat door de spelers. Als een club slecht presteert, vliegt de trainer er uit. De vorige week ontslagen Hoek-trainer Eric Tetaert had het nog niet zo gek verwoord, toen hij trainers vergeleek met wegwerpartikelen. Ter zalving van alle trainerszielen is er nu een heuse trainers almanak, een uitgave van de website voet- balnederland.nl. In deze trainersalmanak staan alle trainers vermeld, die dit sei zoen en vorig seizoen een club onder v.hun hoede hadden. Tenminste... „We be seffen ons dat dit nog niet optimaal is en Wat is wijsheid? De mensheid zoekt al jaren een antwoord op die vraag, maar vond er nog geen. En dat zal vermoe delijk ook nimmer gebeuren. Al zal de koffiejuffrouw van voetbalclub Temeuzen sinds gisteren vermoedelijk den ken dat ze het weet. In de pauze van het duel met WSC dacht de Waalwijkse voor zitter de show te stelen door met een sardo nische grijns op zijn gezicht op te merken dat „de beste niet altijd wint." Waarmee hij refereerde aan de volledig onverdiende 0-1-voorsprong van zijn club. Luttele tellen later liet de Terneuzens gast vrouw met donderend geraas drie schotel tjes op de vloer van de bestuurskamer val len, waarna ze de WSC -voorzitter schalks aankeek en met een onvervalst Vlaarding- I se tongval droogjes opmerkte: „En scher ven brengen geluk.". Ruim drie kwartier was de wijsheid van de Waalwijkse preses achterhaald en kreeg de koffiedame het gelijk aan haar zijde. Temeuzen won immers. Inderdaad, mét het nodige geluk.' De Britse premier Tony Blair is een fan van Newcastle United, maar de Nederlander Arjan de Zeeuw behoort ook tot zijn favo riete spelers. Blair verklaarde dat zaterdag in het BBC-programma Football Focus. In dat programma werd hij ondervraagd over zijn favoriete spelers in de Premier League. Blair noemde naast De Zeeuw ook de Fransman Steed Malbranque van Ful- ham en Teddy Sheringham van West Ham United. De Zeeuw speelt momenteel bij Wigan, de verrassende nummer twee in de hoogste Engelse divisie. Wigan incasseerde met de 35-jarige verdediger in de basis tot nog toe de minste tegentreffers in de Pre mier League. dat er best nog wel het een en ander aan fouten te ontdekken zal zijn", vertellen de makers eerlijk in slecht Nederlands. „Des ondanks vinden we het verantwoord om de ze almanak uit te brengen, omdat het er voor zorgt dat we weer terugkoppeling krij gen." Het verschrikkelijke ambtenarenwoord 'te rugkoppeling' ten spijt, is de bedoeling dui delijk. Wie een fout vindt, moet die doorge ven en daarmee wordt een eventueel volgen de almanak vanzelf beter. In dat kader kun nen de makers wellicht de onderstaande twee kanttekeningen meenemen (om ook maar 's een nietszeggend ambtelijk woord te gebruiken). Onderwerp: Toptien beste trainer. Uitleg: De trainersalmanak presenteert voor elk niveau een toptien van beste trai ners. Daarvoor is een fraaie formule be dacht, die de prestaties van het seizoen 2003/2004 vergelijkt met die van 2004/2005. De toptien voor beste hoofdklas setrainers bewijst meteen het onbenullige van de formule. In de toptien staan alleen maar trainers die bij een promovendus werkten. Gevolg: de prestatie van Gerrie Munster, die met Internos uit de hoofdklas se degradeerde, wordt hoger aangeslagen dan de landstitel dan Jack van den Berg met ASWH. Tijden veranderen. Soms sneller dan ver wacht. Zo was er zaterdag in Oostka- pelle een opvallend vlotte kentering. Arbi ter Van Duuren arriveerde wat laat voor de derby Oostkapelle- SSV'65 omdat hij op zijn route vanuit Noordeloos werd ge confronteerd met louter dichtgeslibde we gen. Daarop besloten de clubbesturen het duel een kwartier later te laten beginnen. Tot ongenoegen van de trainers Karl Ver gouwen en Cees Houtepen. „De trainers gaan niet akkoord met het verlate aan- vangstijdstip", meldde een zegsman toen Van Duuren de bestuurskamer had verla ten om zich om te kleden. „Dan hebben ze pech", antwoordde Oostkapelle-voorzitter Hans Barth. „Trainers denken tegenwoor dig dat ze zich overal mee mogen be moeien, maar zolang ik hier zit, zal daar geen sprake van zijn." Wellicht heeft Barth zijn langste tijd als Oostkapelle-voorzitter dan wel gehad. Want luttele minuten later meldde dezelf de zegsman dat Van Duuren was gezwicht voor de druk van beide trainers, dat hij zijn warming-up zou beperken en dat de derby derhalve maar vijf minuten later hoefde te beginnen. Ach ja, tijden veranderen. Trainers hebben tegenwoordig meer zeggenschap dan Barth lief is. Tip: Verander formule. Onderwerp: Indeling. Uitleg: Zou er in Kloosterzande, Kwaden- damme of Kerkwerve iemand in geïnteres seerd zijn, dat Arie Trouwborst vorig sei zoen bij de Groningse vijfdeklasser Pad- depoel onder contract stond? Of dat Rein Kattebelt ook dit seizoen bij zesdeklasser Ratti uit Vorden de trainingen leidt? Denk het niet. In Zeeland zijn de liefhebbers met name geïnteresseerd in de 23 pagina's over district Zuid I. Die honderd pagina's over de andere districten zijn hoekvulling. Nee, ruiter John Whitaker is niet stapelgek op zijn paard. De Brit kwam gisteren bijna ten val tijdens de springwedstrijd in Wenen. De hals van zijn paard bracht redding. Heinrich-Wilhelm Johannsmann uit Duitsland won de wedstrijd. foto Zolles/Graf/Reuters Tip: Maak zes versies van de almanak, voor elk district één. Niettemin verdient het initiatief steun. Duizenden voetballers checken in het weekend de website van de almanak makers voor de actuele uitslagen en standen in hun competitie. Daarmee von den ze jaren geleden een gat in de (inter netmarkt. Nu hebben ze opnieuw iets nieuws bedacht. Wellicht is dat een gat in de (boeken)markt. Maar dan moet er nog wel het een en ander worden teruggekop peld. door Harold de Haan ZWOLLE - Het seizoen in de eerste divisie is nog niet eens halverwege en Alyssa is al uitgekleed. De stripper spoort FC Zwolle aan in de jacht op prijzen; bij elk punt trekt ze een kledingstuk uit op de website fczwolle.org. Sinds een week is ze poedelnaakt en prompt verloor de club. Is er een verband? De meningen zijn verdeeld bij FC Zwolle. Alyssa doet niet moeilijk. Ze trekt tegen elk aannemelijk bod - het kostte de suppor tersclub van Zwolle een paar honderd euro - de kleren uit. Het aantal bezoekers van de site is meer dan verdubbeld sinds Alyssa haar intrede heeft gedaan. Na elke gewonnen of gelijkge speelde wedstrijd komen ze terug. Initia tiefnemer Kleingeerts: „Dat is toch de char me van de actie. We hadden niet durven dromen dat de actie zo goed zou aanslaan. En niet alleen de media pakten het op. De supporters, ook van andere eerstedivisie- clubs, reageerden én reageren massaal. Op internet en in het stadion. Daarvoor deden we het." Dat Alyssa al naakt is, dankzij de goede se rie van FC Zwolle, leidt tot de vraag: wat nu? Kleingeerts: „We hebben nog een paar mooie plaatjes, die komen nog op internet te staan." En dan? Een Adonis in pla; van een Alyssa, voor de vrouwelijke fai „We hebben iets in het vat, maar we z( gen daar nog niets over." GPD Gisteren kwam er een einde aan een unieke serie overwinnin gen van Chelsea in de Engelse voet balcompetitie. De ploeg verloor na veertig duels ongeslagen te zijn ge weest. De laatste keer dat Chelsea in competitieverband verloor was op 10 oktober 2004, toen Manches ter City met 1-0 te sterk was. Dit keer was stadgenoot Manchester United de boosdoener. Ook nu werd het 1-0, door een verdwaalde kopbal van Fletcher. Het voetbalmedium V-Productions heeft op haar website www.vproductions.nl een verkiezing geopend om uit te maken wie zich de beste voetbaljournalist van Neder land mag noemen. Er kan gekozen worden uit vijftien voetbaldeskundigen, zoals Bar bara Barend, Edward van Cuilenborg, Jo- han Derksen, Matty Verkamman en Taco van den Velde. In het persbericht dat V-Productions heeft verspreid, geeft de zestienjarige hoofdre dacteur Tim Voncken aan dat de verkie zing is bedoeld om de andere kant van de voetbalwereld te belichten. „Naast de goe de doelen in het voetbal willen we ook la ten zien hoe de voetbalwereld gecoverd wordt. De meestal eigenzinnige en kriti sche deskundigen worden nu eens zelf in de picture gezet", aldus Voncken. „Aantó eind van het seizoen zal de winnaar 'op k dieke wijze worden geprezen." Wat er niet bij verteld wordt, is dat i< een zo vaak en zoveel mag stemmena hem of haar uitkomt. Wie de moeite neeC de website te bezoeken, kan oneindig va klikken op een naam. De resultaten zif ook nog eens meteen zichtbaar. De s' men worden direct verwerkt en erbij op? teld. Je zult maar aanvoerder van het klasst ment zijn. Probeer dan nog maar eensaï de buitenwereld uit te leggen dat je je vn® denkring niet hebt ingeschakeld en dat? nog niet één keer op jezelf hebt gestemd. Voor de goede orde: Edward van Cuü® borg staat op dit moment met 439 stenig op nummer één.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24