Kiplagat wacht nog op grote zege Weinig zwemmers naar het EK PZC PZC Motorracer Lüthi grijpt wereldtitel Slechte start Nederlandse zeilteams in Ocean Race Tomas Berdych verrast in Parijs Heideman winnaar mislukt experiment 17 René Florisse loopt in New York met kippenvel Tiende plaats voor favoriete van marathon New York Eerste zege Nys in Superprestige Sluiter verliest tennisfinale van Rus Korolev Heusdens wint damtoernooi Wereldrecord schaatser Ervik Bridgers Italië wereldkampioen Frankrijk wint weer in Grand Prix Badmintonner Pang wint in Oslo Europese titel Marianne Vos Vijf zeges op rij Sorenstam maandag 7 november 2005 GOES - Middelburger René Florisse ffaS gisteren één van de 36.000 deelne mers aan de marathon van New York. pe 38-jarige gymnastiekleraar aan het Goese Lyceum liep dankzij de fantas tische entourage bijna de volle 42 kilo meter en 195 meter met kippenvel. Hij finishte na 3 uur en 38 minuten en werd daarmee 4366e, „De entourage was fantastisch. Je loopt door allerlei wijken van de stad. Overal heerst een andere sfeer maar je wordt wel het hele stuk door duizenden mensen aangemoe digd. Het was een fantastische beleve nis." Florisse liep de marathon met vijf vrien den en liet zijn vrouw en kinderen thuis. Toch konden ze vadër-lief volgen dankzij een bijzondere chip in zijn schoen. Steeds als hij een bepaalde af stand had afgelegd, zorgde de chip er voor dat een mailtje naar Middelburg werd verzonden. Het thuisfront kon trots zijn. Florisse verbeterde de tijd die hij op 1 oktober in de Zeeuwse Kust- marathon liep met acht minuten. Prins Pieter Christiaan van Oranje Nas sau werd 6306e in 3.51.54 uur. Oud-wielrenster Leontien Zijlaard-Van Moorsel eindigde als 5733e in 5.49.04. |W Wilko Voordouw den HAAG/NEW YORK - Het jsLornah Kiplagat voor de twee de keer in successie niet gelukt om haar favorietenrol bij de ma- rafhon van New York waar te 1 maken. De Noord-Hollandse moest gisteren negen atletes voor zich laten en klokte een voor haar tegenvallende 2 uur, 28 minuten en 28 seconden. Jele- na Prokopcuka uit Letland won in 2 uur 24 minuten en 42 secon den. Ijladat de beslissende slag was gevallen kreeg de 31-jarige Kip lagat last van ademhalingspro blemen. „Het ging gewoon mis. In Rotterdam in april ging het ook mis, maar toen won Lornah nog. In dit sterke deelnemers veld moest ze passen", aldus haar echtgenoot en manager Pie ter Langerhorst. Ineen spannende wedstrijd kon HAMME-ZOGGE - Sven Nys heeft gisteren in het Belgische Hamme-Zogge de derde veldrit meetellend om de Superprestige gewonnen. De Belg in dienst van Rabobank bereikte de finish met een kleine voorsprong op zijn landgenoot Bart Wellens, die de eerste twee SP-races had gewonnen. Een an dere Belg, Tom Vannoppen, werd derde. Voor Nys was het de achtste zege van het seizoen, perben de Knegt was de beste Nederlander in Hamme-Zogge. :De Tilburger werd zevende. Ri- chard Groenendaal kwam na moeizame start niet in het 1 stuk voor. ANP/Belga AKEN - Raemon Sluiter heeft gisteren de finale van het chal- ir tennistoernooi in Aken verloren. De 27-jarige Rotter dammer kreeg klop van de 17-ja- Rus Jevgeni Korolev: 3-6 [6-7 (tiebreak 7-9). Jevgeni Korolev is een neef van wereldster Anna Koernikova. Hij woont sinds tien jaar in Duitsland. Aken was zijn eerste finale in het challengercircuit. Zaterdag versloeg hij in de hal ve eindstrijd de locale matador Dominik Meff ert. !n de eindstrijd tegen de tien af oudere Nederlander, die za- "dag de Duitse veteraan Alexander Waske had versla an, was Korolev ook superieur. Na een nerveus begin (2-0 voor Sluiter) liep hij snel door naar setwinst met 6-3. De 7e geplaatste Sluiter vocht in de tweede set naar een voor sprong van 4-2, maar werd te ruggebroken. De beslissing viel in de tiebreak.. Korolev zag zijn tegenstander drie matchpoints wegwerken maar op het vierde was het raak. ANP SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Kiplagat tot ongeveer 37 kilome ter mee met de kopgroep. Opval lend was dat de Noord-Holland se, die normaal gesproken in de voorste linies loopt, ditmaal voor een afwachtende race koos. Toen de race harder werd, moest ze een groepje met de late re winnares, de Letse Jelena Pro kopcuka en haar voormalige landgenote Susan Chepkemei la ten gaan. De Letse ging zegevie rend over de meet en kon bij hoofdsponsor ING een cheque van 130.000 Amerikaanse dol lars (ongeveer 100.000 euro) af halen. Lange tijd leek het dat Susan Chepkemei de beste papieren had. Totdat de Keniaanse op on geveer drie kilometer voor het einde last kreeg van haar maag. Ze gaf maar liefst zeven keer over en moest de laatste drink- post overslaan. Uiteindelijk gaf ze veertien seconden toe op Pro kopcuka: in 2004 verloor de Ke niaanse in New York met drie se conden verschil van Paula Rad- cliffe. Ze moet dus nog steeds op jacht naar haar eerste grote overwinning. Voor Kiplagat zijn de druiven zuur. Twaalf keer verscheen ze dit jaar aan de start bij een wed strijd; tien keer won ze. Uitgere kend bij de twee wedstrijden die deel uitmaken van haar per soonlijke 'supertrio', het WK halve marathon in Edmonton (zilver) en de marathon van New York ging het fout. „Het eindresultaat is niet goed", aldus Langerhorst. „Misschien moeten we wel tot de conclusie komen dat de marathon geen ge schikte afstand is voor Lornah. Daar moeten we maar eens over gaan nadenken." Veldlopen Veel tijd daarvoor heeft Kip lagat niet. Want op 11 december wacht in Tilburg het EK veldlo pen. En dat is uitgerekend het derde speerpunt van de atlete. Omdat sponsor ING meer vrou wen wil stimuleren de marathon te lopen, kreeg de beste vrouw voor het eerst in New York meer geld overgemaakt dan de beste man. Voor wereldrecordhouder Paul Tergat was er 'slechts' 100.000 dollar. Hij won de mara thon in New York met het klein ste verschil ooit van de winnaar van 2004, de Zuid-Afrikaan Hendrick Ramaala. Tergat be krachtigde zijn terugkeer op het hoogste plan met een voor New York prima tijd van 2 uur, 9 mi nuten en 30 seconden. Ramaala struikelde in Central Park letter lijk een seconde na Tergat over de finish. GPD door Gerrit Hendriksen SANXENXO - De Nederlandse jachten zijn slecht begonnen aan de Volvo Ocean Race. In de proloog, een kortebaan- wedstrijd in de haven van de Noord-Spaanse stad San- xenxo, eindigde de ABN AM- RO I met zijn ervaren beman ning als laatste. Het zuster schip ABN AMRO H, met veel minder routine aan boord, deed het maar iets beter. De tegenvaller had ongetwij feld veel te maken met de lich te omstandigheden. Er stond slechts een flauw briesje, die de organisatie er zelfs toe dwong het parcours in te kor ten. De Nederlandse schepen zijn juist gebouwd voor omstan digheden met veel wind. Mede door het gebrek aan wind viel ook de verrichting van de Spaanse favoriet Movistar, met de Nederlandse schipper Bou- we Bekking, uit de toon; slechts vierde. Het Zweedse team Ericsson ze gevierde en begint derhalve ko mend weekeinde met 3,5 pun ten op het conto aan het echte werk, de eerste etappe naar Kaapstad. Brasil I werd twee de vóór de 'Pirates of the Carib bean' op de Black Pearl. De Au stralische Premier Challenge, die financiële problemen heeft, verscheen niet aan de start. ANP Pirates of the Caribbean (rechts) en Brasil 1 zijn twee van de zeven boten die deel nemen aan de Volvo Ocean Race. foto Miguel Vidal/Reuters door Cilya van der Kooij DORDRECHT - Slechts een aan tal Nederlandse zwemmers heeft het afgelopen weekeinde in Dordrecht de laatste kans ge grepen zich te kwalificeren voor de EK kortebaan. Op de lange afstanden voegden Maarten van der Weijden (1500 vrij) en Alex Schelvis (1500 en 400 vrij) zich bij de voorlopi ge ploeg. Daarnaast verzekerde Inge Dekker zich op de 100 me ter vrij van een extra startbe wijs. De Nederlandse afvaardiging zal volgende maand bij de Euro pese titelstrijd in het Italiaanse Triest uit zo'n twintig zwem mers bestaan. De zwembond KNZB maakt vandaag de defini tieve selectie bekend. Er zullen in ieder geval nog wat talentvol le zwemmers bijkomen voor wie speciale limieten worden gehan teerd. Zij krijgen evenals bij de WK deze zomer in Montreal kans ervaring op te doen. „Ik had toch een wat grotere uit breiding verwacht", zei top sportcoördinator Andre Cats na afloop van de wedstrijden in het zwembad Aquapulca. De meeste Nederlandse toppers hadden zich twee weken gele den in Aken al verzekerd van deelname aan de EK. Hoewel er voor hun niets meer op het spel stond, zetten vooral Marleen Veldhuis, Inge Dekker en Robin van Aggele ook in Dordrecht uit stekende tijden neer. Dekker won achter Veldhuis de strijd op de 100 vrij van Chantal Groot om het tweede ticket op het koninginnenummer. Daar naast dook ze op de 100 vlinder voor het eerst onder de 58 secon den (57,99). Robin van Aggele, in Aken goed voor een Nederlands record op de 100 school, scherpte ditmaal zijn persoonlijke records op de 50 school en de 400 vrij aan. Daarnaast pakte de Hilversum mer met overmacht de zeges op de 100 wissel en de 200 vlinder. Zowel Van Aggele als Dekker zullen wegens hun volle pro gramma wel keuzes moeten ma ken. „Als ik wil meedoen om de medailles moet ik iets laten val len", gaf Van Aggele aan. „Het wordt school- of wisselslag. De komende dagen wil ik de knoop doorhakken." Voor Dekker zou een start op de 100 vrij een goed optreden op de 50 vlinder in de weg kunnen staan. „De finales van deze nummers zijn op de zelfde dag. Maar eigenlijk moet ik niet zeuren. Ik heb nu de kans een keer getaperd (uitge rust, red.) op een groot toernooi de 100 vrij te zwemmen. Gezien mijn vorm moet ik het toch wel aankunnen." Marleen Veldhuis krijgt-het juist in de voorbe reiding drukker dan ooit. De Twentse debuteert komend weekeinde in Zuid-Afrika in het wereldbekercircuit en zwemt voor de EK ook nog de wed strijden uit de cyclus in Syd ney en Zuid-Korea. Na haar overtuigende zeges op de 50, 100 en 200 vrij en een succesvol uitstapje naar de 100 rug begint ze in ieder geval vol vertrouwen aan haar buitenlandse avon tuur. „Het zal heel zwaar worden met al het reizen en de jetlags, maar ik vind het een uitdaging om te kijken hoe ik daar mee omga. Ik denk dat het vele racen mij al leen maar constanter kan ma ken. Bovendien is het zwemmen van wedstrijden het leukste wat er is." ANP van onze sportredactie PARIJS - De ongeplaatste Tsje chische tennisser Tomas Ber dych heeft gisteren in Parijs de Masters Series gewonnen. In de finale versloeg hij de als zesde geplaatste Kroaat Ivan Ljubicic in vijf sets: 6-3 6-4 3-6 4-6 6-4. Outsider Berdych begon het toernooi in de Franse hoofdstad als nummer 50 van de wereld ranglijst. Parijs was pas zijn tweede toernooizege. In 2004 won hij het ATP-toernooi van Palermo. Voor de Kroaat was het de twee- CULEMBORG - Ron Heusdens, de winnaar van de laatste editie van de Zeeland Open, heeft de eerste editie van het Brons-dam- toernooi in Culemborg gewon nen. De Duitser Mark Podolski ein digde op één punt achterstand als tweede. ANP de opeenvolgende nederlaag in vijf sets in acht dagen. Vorige week ging hij ten onder in Ma drid tegen de Spanjaard Rafaël Nadal. Ljubicic kon zich troos ten met de kwalificatie, als acht ste en laatste speler, voor de prestigieuze Masters Cup in Shanghai. Dat is het officieuze wereldkampioenschap. Amelie Mauresmo won gisteren het toernooi in Philadelphia. De 26-jarige Parisienne, derde ge plaatst, versloeg in de finale de Russin Jelena Dementjeva, die als vierde was ingeschaald: 7-5 2-6 7-6. Voor Mauresmo was het de derde overwinning van het seizoen en de achttiende in haar loopbaan. In Quebec versloeg de Ameri kaanse veterane Amy Frazier in de finale de Zweedse Sofia Ar- vidsson met 6-1 7-5. De 33-jari- ge vierde haar achtste toernooi zege in haar tennisleven. ANP De ongeplaatste Tsjech Tomas Berdych mocht gisteren de tro fee van de Paris Masters in ont vangst nemen. foto Jacky Naegelen/Reuters CALGARY - De Noorse schaatser Eskil Ervik heeft in Cal gary het wereldrecord op de 3000 nieter verbeterd. Ervik reed op het voor mannen incourante nummer 3.37,28. Daarmee was hij beduidend sneller clan de Amerikaan Chad Hedrick, die in maart op dezelfde baan in Canada 3.39,02 schaatste. In Calgary schaatste de Nederlander Carl Verheijen op de 3 kilometer naar de tweede tijd (3.39,52). Bob de Jong werd negende (3.46,32). ANP ESTORIL - De Italiaanse bridgers zijn nu ook wereldkam pioen. De topspelers Lauria-Versace, Bocchi-Duboin en Nunes-Fantoni hadden de laatste jaren al van alles ge wonnen maar een wereldtitel ontbrak er nog aan. Italië won met 268-250. Dat was vooral de verdienste van Fan- toni en Nunes, die tei'ug kunnen zien op een schitterend toernooi. ANP SYDNEY - Frankrijk heeft in het nieuwe Al-autoracecir cuit de tweede dubbele overwinning op rij behaald. In Sydney won Nicolas Lapierre bij de vierde race van het seizoen zowel de sprint- als de hoofdrace. Datzelfde had hij twee weken geleden in Estoril gedaan. Jos Verstappen eindigde gisteren in de sprintrace, het op warmertje, als zevende. In de hoofdrace deed de Limbur ger het beter. Achter Engeland (2e) en Zwitserland (3e) werd hij vierde. ANP OSLO - Badmintonner Eric Pang heeft in Oslo het Noors Open gewonnen. De als eerste geplaatste Nederlander won van de Deen Kasper Oedum met 15-7 7-15 15-10. Bij de vrouwen werd Judith Meulendijks in de halve finales uitgeschakeld. De Helmondse verloor met 11-9 11-3 van de Duitge Overzier. ANP PONTCHATEAU - Marianne Vos is gisteren in het Fran se Pontchateau Europees kampioene veldrijden gewor den. De pas 18-jarige wielrenster uit Babyloniënbroek won de sprint van een eerste groep. Vos klopte haar land genote Daphny van den Brand en de Duitse Hanka Kup- fernagel. Vorig jaar werd Vos wereldkampioene op de weg bij de junioren. Ze won toen ook de Omloop van Bor- sele, een wedstrijd voor de Topcompetitie. ANP OTSU - Tegen de mannen speelde zij niets klaar. Tussen de vrouwen is zij de allerbeste. Annika Sorenstam won gisteren in het Japanse Otsu als eerste vrouw in de wereld een golftoernooi voor professionals vijf keer achter el kaar. In de Mizuno Classic over 54 holes won zij met 195 slagen, liefst 21 onder par. De Filippijnse Jennifer Ros- ales eindigde op drie slagen als tweede.Onlangs won de 35-jarige Sorenstam al voor de vijfde keer de wereldtitel. In Otsu was de Zweedse al toe aan haar negende zege van het seizoen. ANP/RTR door Hans Koenekoop VALENCIA - De Zwitserse mo torcoureur Thomas Lüthi heeft zich gisteren verzekerd van de wereldtitel in de 125cc. Lüthi werd met zijn Honda negende in de Grote Prijs van Spanje, een plaats die volstond voor het kampioenschap. De Fin Mika Kallio (KTM) won de race. Lüthi (19) zegevierde dit seizoen in Frankrijk, Tsjechië, Maleisië en Australië. Hij is de eerste Zwitserse wereldkampioen in de 125cc sinds Luigi Taveri in 1966. Kallio was nog de enige die Lüthi in de eindstand kon be dreigen. De Fin haalde er voor zichzelf het maximale uit, maar kon niet voorkomen dat Lüthi met de negende plaats voldoen de punten scoorde. Lüthi, die in 2002 in de GP van Duitsland de buteerde, eindigde op 242 pun ten, Kallio kwam niet verder dan 237. Marco Melandri had het laatste woord in de koningsklasse Mo- toGP. De Italiaan won de afslui ter in Valencia en stelde daar mee zijn tweede plaats in de eindstand van het WK veilig. Daniel Pedrosa gaf zijn wereldti tel in de 250cc-klasse glans met een overwinning in de laatste Grand Prix van het seizoen. De Spanjaard boekte voor eigen pu bliek zijn achtste seizoenzege. De 20-jarige Catalaan, die dit jaar al zijn derde wereldkampi oenschap in de motorsport vier de, komt volgend seizoen uit in d&MotoGP. ANP/RTR van onze sportredactie GRONINGEN - Jan Maarten Heideman heeft gisteren de Es- sent driedaagse op zijn naam ge schreven. De fysiotherapeut uit Oldebroek domineerde het schaatsevenement nieuwe stijl dankzij zijn vlijmscherpe sprint. Hij won drie van de zes korte marathons. Het programma op de slotdag in Groningen werd niet volledig af gewerkt. Na een massale valpar tij tijdens de zevende etappe riep de scheidsrechter Heide man vroegtijdig tot winnaar uit. De Fransman Cedric Michaud werd tweede in het eindklasse ment en diens langdnoot Ingmar Berga derde. Heideman is een verzamelaar. Vier keer won hij de KNSB-cup, drie keer de zesdaagse en daar voegde hij gisteren de driedaag se aan toe. Heideman: „Men zegt dat ik gewonnen heb. Maar dat is op dit moment na zo'n zware valpartij niet belangrijk. Ik hoop dat het blessureleed van de schaatsers Ruud Aerts en Daan Kegel meevalt. Het is vre selijk jammer dat dit evenement zo moet eindigen." De marathonschaatsers waren deze week zichzelf niet. Dat kwam door de beleidsmakers van de KNSB die een experimen teel circuit voor de diesels had den bedacht. Het nieuwe evene ment zou garant staan voor spektakel. In zes korte wedstrij den zou er worden gereden dat de stukken eraf vlogen. Althans, dat beweerden de officials. Ze rekenden erop dat het peloton door het groot aantal races ge sloopt zou worden. Niets was minder waar. Dè grote groep bleef steeds bijeen, waarna de massasprint volgde. Daaiin toonde Heideman zich een mees ter. Op de slotdag in Groningen waar de mannen van de lange adem drie mini-marathons over 40 ronden moesten afwerken won de Fransman Alexis Contin de eerste manche en Arjan Stroe- tinga was de rapste in de tweede serie. Het verschil tussen Heide man en Michaud bedroeg 7 pun ten en daar bleef het na de val partij bij. „Het was verstandig om niet verder te schaatsen. Het is ook te gevaarlijk. De schaats bond wil spektakel. Nou, dat hebben ze gekregen. Het kost al leen wat slachtoffers. Ze moeten de driedaagse niet meer op deze wijze organiseren", zei deelne mer Peter de Vries cynisch. Bij de vrouwen won Foske Ta- mar van der Wal het klasse ment, voor Danniële Bekkering en Jolanda Langeland. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17