Startende koper aan huis helpen iitra H PZC Met busjes vol medicijnen naar Gambia PZC r Dank aan oud-strijders voor onverzettelijkheid Optreden van politie kan tot escalatie leiden Dorpsraad is ver gevorderd met plan voor dorpsbos Grijpskerke 11 "jroenLinks Vlissingen wil naar particulier opdrachtgeverschap ktie tegen iverlast tappers Hulst I bij nader inzien Vrouw gewond bij aanrijding Agressieve Vlissinger opgepakt Arrestaties wegens vernieling Startersdag boekt recordbezoek Vechtersbaas aangehouden agenda maandag 7 november 2005 QT-FHith Ramakers ISSINGEN - De fractie van jenLinks wil dat Vlissingen rters op de koopwoning- irkt tegemoetkomt. Daarvoor Hi tie gemeente een zogenoemd rliculier opdrachtgeverschap j,et leven moeten roepen en h sociale koopsector moeten aken. De partij dient daarvoor j initiatief-raadsvoorstel in. rüculier opdrachtgeverschap udt in dat de koper tevens opdrachtgever is van de v van een woning. De ko- lepaalt van meet af aan hoe b huis eruit zal zien en niet In tussenpersoon, zoals een imerciële projectontwikke- ar [gens GroenLinks ontstaat r het opdrachtgeverschap grote betrokkenheid van de komstige bewoners met hun ning. Ook de relatie van irtbewoners onderling wordt oor verbeterd. De prijs-kwa- itverhouding van een wo- ig ligt gunstiger bij het op- ichtgeverschap. roenLinks rekent uit dat door lenkomst van een projectont- kkelaar de bouw veertig pro nt duurder kan worden. Daar- lor zou dit voor starters de eni- mogelijkheid zijn om een wo- ng te kopen. Voor starters is ii koopwoning onbereikbaar vorden. gemeente kan bouwgrond te- i een lagere prijs aanbieden, als ook bij sociale huurwonin- i gebeurt. De fractie vindt t een van de vrijkomende idsen op het Scheldeterrein schikbaar kan worden gesteld collectief particulier op- achtgeverschap. oenLinks raadt het college m B en W aan een organisatie het leven te roepen, die infor- irt, adviseert en ondersteunt het opdrachtgeverschap. In ^land werken de stichting straal Wonen Zeeland, de iuwwinkel Zeeland Adviseurs iArchitecten in Middelburg sa- onder de naam BIEOZ jouwen in eigen opdracht in iland). 'LST - Op de Steensedijk in list zijn in de nacht van vrij- [g op zaterdag zeven mensen :eurd omdat ze te veel herrie jakten. overlast van uitgaanspu- fek in de Hulster binnenstad jlg te dringen, hield de poltie fi speciale controleactie. Twee ponen kregen een bon voor Bediging van agenten, een per- Don voor wildplassen en twee |or het drinken van alcohol op paat. De laatste tijd waren er Kil klachten van Hulstenaren Wr vernielingen en andere plast door stappers. De bin- itad werd vrijdagnacht druk Echt, maar het bleef volgens Ipolitie rustig. Bezorgklachten: Ö800-0231231 öp maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren [Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes fel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl internet [www.pzc.nl |-mail: web@pzc.nl Om een blijvende sociale koop sector in Vlissingen te krijgen, komt de Vlissingse wooncorpo- ratie l'Escaut in beeld. De corpo ratie kan een rol in de koopga- rantwoning spelen. De koopga- rantwoning wordt gebouwd door bijvoorbeeld Marsaki. L'Es caut koopt het en verkoopt het door aan een particulier. Zodra de eigenaar verhuist, verkoopt hij de woning weer aan de corpo ratie voor de prijs die hij ervoor betaald heeft en hij ontvangt een deel van de waardestijging van het huis. Dat de woning weer aan de corporatie wordt verkocht is een voorwaarde die l'Escaut stelt. „Zonder een koopgarantwoning of $,en andere sympathieke vorm van financiering kunnen star ters geen woning kopen, want de woonlast is te hoog", zegt T. Caljouw van GroenLinks. door Miriam van den Broek GRIJPSKERKE - Het dorpsbos in Grijpskerke wordt met de boomfeestdag in maart 2007 offi cieel in gebruik genomen. Daar streelt althans de dorpsraad naar. De plannen voor het bos zijn zo goed als rond en gaan binnenkort in procedure. Al rond 1992 is het dorpsbos op genomen in het plan voor de ruil verkaveling op Walcheren. Lan ge tijd is er met het plan niets ge daan, tot de dorpsraad er actief mee aan de slag ging. „Er is in het dorp verder hele maal niks", lichten Rias Roelse van de dorpsraad en Klaas Sen- gers, oud-bestuurslid van de dorpsraad en de huidige advi seur van het dorpsbos toe. „Wij willen met dit dorpsbos mensen de gelegenheid geven een wande ling te maken rond het dorp. Wie nu wil gaan wandelen, kan alleen maar langs de doorgaan de autowegen lopen." Het bos is gepland op twee loca ties bij het dorp. Het ene is 0,8 hectare groot en komt ten zui den van de Mariekerkseweg, tus sen de Mariekerkseweg en de wo ningen aan Garijp. Van een bos kan op deze locatie eigenlijk niet echt worden gesproken. „Daarvoor is de oppervlakte te klein", zegt Sengers. „Het wordt een speelweide met drie bankjes. Het grasveld wordt omzoomd met een tien meter brede strook van dichte struiken die een me ter of tien hoog worden. Er ko men ook enkele notenbomen en grauwe abelen te staan." Het andere deel bevindt zich aan de zuidkant van de Loodhol- seweg en sluit aan op de begraaf plaats. Het perceel is ongeveer twee hectare groot en moet er straks uitzien als een parkachtig bos. De ingang komt naast het parkeerterrein bij de begraaf plaats. In het midden van het ter rein komt een speelweide en aan de zuidelijke rand komen een bloemenweide en een ondiepe kikkerpoel van zoet water. Rechts en links van de speelwei de worden bomen geplant en een deel zal bestaan uit struiken. De dorpsraad ziet het liefste nog een pad komen van de Ravestein- weg via het kleine bos naar de Mariekerkseweg. Wellicht kan het pad verder worden doorge trokken van de Mariekerkseweg naar het tweede bos. „Als we dan ook nog achterlangs de volkstuinen kunnen lopen en la ter door Nimmerdor, hebben we een mooie wandelroute rond het dorp van ongeveer een uur. Maar zover is het nog niet. Er moet een planschade-risicoana- lyse worden gemaakt, komende weken vindt er overleg plaats met de direct aanwonenden en daarna moet de Dienst Lande lijk Gebied die nog eigenaar is van de gronden, het plan offici eel indienen bij de gemeente. Daarna volgt een bestemmings planprocedure. Sengers en Roel se verwachten dat er begin ja nuari 2006 een informatieavond voor alle inwoners van Grijps kerke gehouden kan worden. „We streven er naar in het voor jaar van 2006 te beginnen met de uitvoering. Dan worden de pa den aangelegd en het gras inge zaaid. In datzelfde najaar kun nen de bomen worden geplant. En als alles goed gaat, lijkt de boomfeestdag in maart 2007 ons een mooi moment om het bos feestelijk in gebruik te nemen." De deelnemers aan de reis van Vlissingen naar Gambia zijn klaar om te vertrekken. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Aan de wagens", roept Eric DuhamèL Het is zaterdagoch tend, even voor half negen. Tien deelne mers aan de barrelrace van Vlissingen naar Gambia beginnen aan hun vijftien- daagse reis van 7000 kilometer. Vijf busjes zijn volgeladen met medicij nen en hulpgoederen. Vier trucks wor den achtergelaten in Gambia, een in Se negal. Ze zullen door de plaatselijke be wolking gebruikt worden voor openbaar vervoer. Afscheid nemen is niet gemakkelijk voor de achterblijvers. Voor het vertrek bij Cinecity in Vlissingen worden foto's en video-opnames gemaakt. Chauffeur Anthony van den Berg torst een grote bruine knuffel. Gekregen van zijn kin deren en vriendin. „Om mee te knuffelen als ik ze mis. Als we in Gambia aankomen, mag ik de beer weggeven." 'Roadbook' De tien chauffeurs vormen een team dat door ex-marineofficier Duhamel in het gareel gehouden moet worden. Hij heeft voor iedereen een roadbook gemaakt. „De reis is van start tot finish beschre ven. Ook bezienswaardigheden heb ik erin opgenomen. Ik heb het geregeld zo als ik bij de marine gewend was." Enkele minuten voor het vertrek wordt hij nerveus. „Waar is Jolanda? Ik heb nog schrijfpapier nodig. Snel. Ik ga veel schrijven, want we moeten de thuisblij vers op de hoogte houden", verzekert hij. De deelnemers hebben een verschillen de achtergrond. Er zijn ondernemers bij," een ex-taxichauffeur, een belastin gadviseur, een werktuigbouwkundigen en een tandarts. „We kunnen op elkaar rekenen", zegt Dick Zandee, de co-pi- loot van Hans Houmes. Hij ziet er niet tegenop om 7000 kilometer af te leggen. „Het is spannend en we weten waar voor we het doen. We kunnen iets bete kenen voor de lokale bevolking." De tijd dringt. Duhamel geeft het sein voor vertrek. „Ik hoop dat ze geen pech onderweg krijgen", zegt de oudste doch ter van Houmes. „Als ze het vliegtuig missen in Gambia, komt papa nog een week later thuis, want er vertrekt maar een keer per week een vliegtuig naar Amsterdam." De reis is te volgen via www.blau- we-ruis.nl. door Edith Ramakers ARNEMUIDEN - Bij de herden king zaterdag van de gevallen militairen op de Sloedam in de Tweede Wereldoorlog is het overduidelijk dat de strijd hevig is geweest op het smalle strook land. Oud-strijders spreken van geluk dat ze niet op de Sloedam zijn geweest. De bevrijding heeft offers gekost. Negentien Franse militairen verloren het leven in 1940, 45 Canadese en negentien Britten vier jaar la ter. Speciaal voor de herdenking op de Sloedam speelde Inter Scal- dis Pipes and Drums de Tune of In het artikel over het Maatjesproject van stichting Humanitas in de krant van afgelopen zaterdag is een fout geslo pen. De informatiemiddag was niet gis teren, maar vindt morgen plaats. Het kantoor aan de Kinderdijk in Middel burg is open van half twee tot half vier. Meer informatie: 0118-639313. the Sloedam, die onlangs door hun collega's uit Canada, de Cal gary Highlanders was gecompo neerd. Zonder de doedelzakken- muziek zijn de herdenkingen van de bevrijding van Walche ren niet compleet. In het begin van de Tweede We reldoorlog schoten de Fransen Nederland te hulp om de Duit sers buiten Walcheren te hou den. Maar de Duitsers waren te machtig. De Sloedam was in die tijd niet meer dan een dam met aan bei de zijden water. Het was de eni ge toegang over land tot Walche ren vanuit Zuid-Beveland. Duit sers konden die entree gemakke lijk verdedigen. Ze zagen hun vijand aankomen. De Canade zen en Schotten overwonnen door de bezetters te omsingelen vanaf het water. „Wij danken de strijders voor hun moed, eerlijkheid en vast houdendheid. Ze hebben voor ons gevochten voor oude waar den, zodat wij in vrijheid kun nen leven", zei burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg zaterdag. MIDDELBURG - Op de kruising N57/Schotelweg in Mid delburg zijn zaterdagmiddag rond kwart over vier twee auto's op elkaar gebotst. Een 24-jarige Middelburgse au tomobilist reed over de N57 in de richting van Middel burg. Ter hoogte van de afslag met de Schotelweg stopte hij om linksaf te slaan. Een achter hem rijdende achttienjarige bestuurster uit Middelburg kon niet tijdig remmen en er volgde een aanrijding waarbij de vrouw borstletsel op liep. Zij is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De au to's raakten zwaar beschadigd. VLISSINGEN - In de Jozef Israëlslaan in Vlissingen werd gisterochtend om kwart over zes een 35-jarige man uit die plaats aangehouden. Hij had even daarvoor, in een woning aan de Israëlslaan, een 35-jarige vrouw enkele keren in het gezicht geslagen. De vrouw liep letsel op aan haar lip. De oorzaak ligt in de relationele sfeer. VLISSINGEN - In een leegstaand gebouw in de Spui straat in Vlissingen werden zaterdagavond rond half tien een 58rjarige Vlissinger en een 39-jarige man uit Leeuwar den aangehouden. Ze hadden onder invloed van alcohol, een ruit van het ge bouw vernield en waren naar binnen gegaan. De twee zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. GOES - De landelijke dag van de Kamers van Koophan del voor startende ondernemers heeft ook in Zeeland een recordaantal bezoekers getrokken. Meer dan zevenhon derd belangstellenden bezochten de bijeenkomst in hotel Goes, honderd meer dan vorig jaar. Vooral de presentaties 'starten met een uitkering' en 'een goede start met de belastingdienst' waren in trek. Meer Zeeuwen beginnen ook echt een eigen bedrijf. De Kamer van Koophandel Zeeland verwacht dit jaar op zo'n 1.600 starters uit te komen tegen 1.500 vorig jaar. Het is 'in' om een organisatiebureau, klusbedrijf, schoon- heidsverzorgingsbedrijf, dames- en herenkapsalon en re clame- en ontwerpadviesbureau te beginnen. ZIERIKZEE - Een achttienjarige jongen uit Zierikzee is zondagnacht in zijn woonplaats aangehouden. De jongen liep in de binnenstad rond met een koperen buis. Eerder op de avond had hij al een proces-verbaal aan zijn broek gekregen voor zijn betrokkenheid bij een vechtpar tij. Rond kwart over vier zag de politie hem van het Haven- plei naar de Minderbroederstraat lopen met de staaf in zijn hand. Toen de patrouille hem daarop wilde aanspreken, gooide hij de buis weg en wilde hij te vluchten. Naar bleek was de jongen op zoek naar zijn rivaal om verhaal te gaan ha len. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Als het gaat om de aanpak van Marokkaanse jon geren ontstaat een sfeer waarin alles is geoorloofd. Dat zegt Y. Bouziani uit Oost-Souburg. Hij reageert op de actie Alad din. „Wat de politie doet, kan tot escalatie leiden. Het middel dat hier wordt gebruikt, zou ge bruikt kunnen worden voor de verantwoordelijken voor de rel len in Parijs. Maar waar hebben we het hier over?" Bouziani (35) is raadslid voor de PvdA in Vlissingen. Hij heeft met veel Marokkaanse jongeren én ouderen gesproken over het politieoptreden. „Ik heb het niet alleen over Aladdin. Het voert verder. De laatste maanden is het wantrouwen tussen politie en Marokkanen gegroeid. Bij een overtreding van een Marok kaanse jongen wordt er een hele bevolkingsgroep bijgehaald." Hij zegt dat veel Marokkanen zich vogelvrij verklaard voelen. „In al die jaren dat ik in Neder land woon, heb ik dit nog nooit meegemaakt. Ik zeg heus niet dat de politie constant discrimi neert, maar om me heen hoor ik vaker dan ooit verhalen, die nei gen naar ongelijke behande- ling." Hij geeft een voorbeeld: „Een Marokkaanse jongen werd een aantal weken geleden aangehou den door de politie omdat hij in de auto gebeld zou hebben. Hij Inter Scaldis Pipes and Drums speelde tijdens de herdenking bij Arnemuiden de Tune of the Sloedam. foto Lex de Meester BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG - Stichting Welzijn Mid delburg, 09.30 uur: Verkeersopfriscur- sus in samenwerking met 3VO; VLISSINGEN Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; CasAllijn, President Rooseveltlaan 744, 20.00 - 22.00 uur: Themabijeenkomst over dyslexie. zei dat hij niet gebeld had en dat kon de politie natrekken op zijn mobieltje. De politie wist dat hij niet gebeld had, maar gaf hem desondanks een boete van over de 100 euro." Hij verwijt de politie niet dat ze stevig optreedt, maar zegt dat willekeur voorkomen moet wor den. „We moeten helemaal niet flauw zijn voor de echte ellende lingen. Maar de politie speelt de ze nu juist in de kaart. Ze kwe ken geen begrip, maar veroorza ken afkeer. Ook de meelopers worden naar de verkeerde kant geduwd. Het is echt pure onzin als beweerd wordt dat deze jon gens niet aanspreekbaar zijn." Psyche Hij begrijpt dat het geen gemak kelijke taak voor de politie is. „Wat ik zou willen is dat de poli tie deskundigen raadpleegt om het probleem op te lossen. Ge bruik de kennis en ervaringen van iedereen om je heen. Dan kom je niet op een achterhaald idee om een samenscholingsver bod in te voeren. Het ligt voor de hand dat de politie de psyche wil doorgronden van deze jon gens. Maar gebeurt dat?" Volgens hem voelen de jongeren die een brief hebben gekregen, zich juist sterk. „Ze weten dat ie mand bang voor hen is. Daar- door krijgen ze aanzien in de groep. Ik verwijt de politie on zorgvuldigheid." De discussie zet zich voort in de Vlissingse gemeenteraad. Van daag worden in een commissie vergadering vragen over het Aladdin-project behandeld die A. Soplantila van GroenLinks heeft gesteld en die ondersteund worden door Bouziani. Advertentie winkelinterieurs A I 1 2 1AA 1 C 1 kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11