Exotisch lieveheersbeestje rukt op PZC GroenLinks wil autobelasting verlagen Patrouillevaartuigen goed voor de export Subsidie projecten Hogeschool en MKB 15 Aziatische variant voelt zich prima thuis in Nederland Jarig Natuurmonumenten krijgt ton voor Zwaakse Weel VOLVO GroenLinks wil stage bij GS LCF wil gebeeldhouwd oor kopen Afschermplicht Thools pluimvee Analoge tv blijft in buitengebied zaterdag 5 november 2005 éSchrier 'vLISSINGEN - Alleen al omdat de patrouillevaartuigen die bij De Schelde in Vlissingen wor den gebouwd, exportpotentie hebben, zou het kabinet voor du re vaartuigen moeten kiezen. Dat betoogde hel CDA Tweede Kamerlid K. Korstenhorsl giste- een in Vlissingen. jjij vond het een goede zaak dat de marine bij een bezinning op haar taken heeft gekozen voor een oriëntatie op de kust. Daar horen dan wel de passende appa ratuur en schepen bij, voegde hij er aan toe. Korstenhorst kondigde aan dat zijn fractie zich binnenkort bij de behandeling van de defensie begroting sterk zal maken voor de patrouillevaartuigen van de Schelde. Met een bedrijf als Da- men dat daar achter zit is ook de expertise in huis om zo'n pro duct te exporteren, vond hij. Dat is goed voor de regionale economie en voor de marine, stelde Korstenhorst vast. Het Kamerlid was te gast bij het ROC Zeeland om het startsein te geven voor de nieuwe mo no-disciplinaire opleidingen van het maritiem instituut de Ruyter. Waar de zeevaartschool vroeger de mogelijkheid bood voor gecombineerde opleidin gen, zoals stuurman en scheeps- werktuigkundige, gaat de oplei ding nu weer terug naar mbo-op- leidingen voor alleen stuurman of alleen machinist. Overigens kunnen leerlingen nog wel de op leiding maritiem officier blijven volgen. Nederland was samen met Dene marken en één zeevaartschool in Frankrijk nog de enige die ge combineerde opleidingen aan bood. De rederijen hebben tegenwoor dig weer liever mensen die of wel in het één ofwel in het an der gespecialiseerd zijn. De eni ge manier om dan te kunnen con curreren met lagelonenlanden is het bieden van kwaliteit, gaf T. Nieboer van het maritiem in stituut aan. De opleiding in Vlissingen is nu de eerste in Nederland die voor dit concept heeft gekozen. Bij wijze van openingshande ling was de Zaandam van het Vlissingse zeekadettenkorps ge charterd. Het schip voer met de genodigden voor de gebouwen van de zeevaartschool langs en nadat de scheepstoeter een sig naal had afgegeven, gingen langs de gevel van het schoolge bouw vlaggen omhoog. i[ door Rinus t- TERNEUZEN - Het Aziatisch veelkleurig lieveheersbeestje rukt op in Zeeland. Doordat ze in grote zwermen op zoek zijn naar een winterverblijf, vallen deze geïmporteerde insecten extra op. De eerste exemplaren van het uitheemse diertje werden drie jaar geleden in de provincie waargenomen. Er is sprake van een enorme toename. „Afgelo pen vliegseizoen zijn er ongeloof lijk veel gezien, in alle uithoe kenvan Zeeland. Ze zijn al hele maal ingeburgerd", zegt insec- tendeskundige Sandra Dobbe laar uit Terneuzen. Het Aziatisch veelkleurig lieve heersbeestje is bewust in Neder land ingevoerd, om op biologi sche wijze bladluizen in de tuin bouw te bestrijden. Het insect legt namelijk een grote vraat zucht aan de dag. Uit oogpunt van milieuvriendelijke bestrij ding een prima oplossing. Maai de Haxs (afgeleid van de Latijn se naam harmonia axyriclis) blijkt nu ook een bedreiging te vormen voor de inheemse lieve- onderzocht. Sandra Dobbelaar beaamt dat de opkomst van de Aziatische lieveheersbeestjes doet denken aan de Japanse oes ter. Die werd uit Canada naai de Oosterschelde gehaald, nadat de Zeeuwse platte oester door een strenge winter bijna was ver dwenen. De exoot voelt zich zo thuis in de Deltawateren, dat nu sprake is van woekering en ver dringing van schelpdieren als mossel en kokkel. Uit de naam veelkleurig blijkt al dat de Haxs net als de eigen Nederlandse lie veheersbeestjes in vele kleuren voorkomt. Het verschil tussen uit- en in heems is te zien aan de achterzij de van het schildje. Het Aziati sche lieveheersbeestje heeft daar een deukje zitten, bij de in heemse soorten (er zijn er in Ne derland ongeveer twintig) loopt het schild mooi rond. Er is ook een verschil in gedrag, legt Dob belaar uit. Als het kouder gaat worden zoeken de lieveheers beestjes een winterverblijf, bij voorkeur in gebouwen. Ze ne men genoegen met hoekjes, sple ten tussen kozijnen en plinten en zelfs een plekje achter het gordijn volstaat (als daar niet te veel wordt geragebold). De inheemse soorten vallen bij het zoeken van een rustplaats nauwelijks op, de Aziatische daarentegen wel. „Ze zoeken in heel grote groepen, in zwermen van soms wel duizenden exem plaren", aldus Dobbelaar. De lieveheersbeestjes veroorza ken in huis overigens geen scha de, beklemtoont ze: de insecten houden zich rustig, zoeken geen voedsel en gaan niet knagen. Als de dagen lengen en het war mer wordt, trekken ze er weer op uit, om te zorgen voor nage slacht. Dobbelaar veronderstelt dat de Haxs niet bewust in de vrije na tuur is losgelaten. Waarschijn lijk zijn enkele diertjes uit kas sen ontsnapt en hebben ze zich snel vermenigvuldigd. „Het lijkt een beetje uit de hand te lopen. Ze hebben het hier prima naar hun zin." Vraatzucht De vraatzucht beperkt zich niet tot bladluizen; ook inheemse lie veheersbeestjes en hun larven staan op het menu. Bovendien kruist de Aziaat met inheemse soorten, waardoor onnatuurlij ke, vreemde varianten ontstaan. Hoe het precies zit, wordt nog Boete voor klap cafébaas aan lastige gast MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 49-jari- ge caféhouder uit de Zeeuwse hoofdstad voor mishandeling conform de eis tot 220 euro boe te veroordeeld. De Middelburger had op 1 mei idit jaar een bezoeker van het ca fé een klap in het gezicht gege ven, omdat het slachtoffer zijn [vriendin lastigviel. „Omdat de jman geen aanstalten maakte om weg te gaan heb ik hem hardhan dig in het gezicht geslagen", zo had hij tegen de politie ver- i klaard. „U moet uw handen thuishouden. U had voor een an dere oplossing moeten kiezen. IDe politie bellen bijvoorbeeld", merkte officier van justitie H. Benaissa op. De Middelburger ;Vond de boete onterecht en zei niet voor elk akkefietje de poli ce te bellen. In de strafmaat werd rekening gehouden met het beperkte strafblad. (Advertentie) KWADENDAMME - Zelfs het kolossale Zeeuwse trek paard in de belendende wei maakte een vreugdespron getje. Er was gisteren, aan de oever van de Zwaakse Weel, dan ook alle reden tot enige opgewektheid. Ge deputeerde T. Kramer (natuur) stelde daar de jubile rende vereniging Natuurmonumenten (100 jaar) een bedrag van 100.000 euro in het vooruitzicht. Het geld is bestemd voor de inrichting van het natuurgebied de Zwaakse Weel en zal worden besteed aan enkele voor zieningen die het gebied aantrekkelijker moeten ma ken voor bezoekers. Het gaat daarbij om de aanleg van enkele (vis)stei- gers, het opknappen van enkele dijken en de aanleg van een paar fiets- en wandelpaden. Kramer kondigde tijdens de bijeenkomst aan dat de provincie meer vaart zal zetten achter de uitvoering van de ecologi sche hoofdstructuur (een netwerk van natuurgebie den) in Zeeland. De provincie wil daarmee al eind 2012 klaar zijn, in plaats van in 2018. Bij de Zwaakse Weel werd gistermiddag voor een aantal gasten van Natuurmonumenten een act opgevoerd: het ontpop pen van een rups tot vlinder; het symboliseerde de ont wikkeling van de Zwaakse Weel. foto Willem Mieras We weten niet wat beter is. üw VOLVO of onze service. C6ICAPPENDIJK Mr. F.J..Haarmanweg 49 Terneuzen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse bijdrage op de motorrijtuigenbe lasting fors verlagen, stoppen met de campagne Welkom in Zeeland, geen gemeenschaps geld voor promotie van water sport en toerisme. Dit zijn enkele voorstellen van de Statenfractie GroenLinks om de provinciebegroting 2006 aan te passen. 'Te verbeteren' noemt cle fractie het zelf. GroenLinks draagt voor vier miljoen euro aan nieuwe plannen aan en dat kan omdat op de begroting van het dagelijks provinciebestuur met acht miljoen kan worden be zuinigd. Er is ook ruimte, aldus de fractie, voor een flinke verho ging van de algemene reserve- pot van de provincie. Dat is no dig, omdat Zeeland nu welis waar dankzij de winsten van nutsbedrijf Delta 'vette jaren' kent, maar die worden volgens de oude volkswijsheid zeker ge volgd door magere jaren. Het is goed daarvoor te sparen. Op de schop GroenLinks vindt dat de manier waarop het dagelijks provincie bestuur de begroting opstelt (daarin royaal gesteund door de partijen die leden voor het colle ge van Gedeputeerde Staten le veren: CDA, PvdA, SGP en WD) op de schop moet. Er dient een eind te komen aan de jaarlijkse grote overschotten en de onoverzichtelijke presenta tie. Ook het vormen van reserve- potten voor allerlei projecten moet stoppen, vindt Groen Links; de uitgaven daarvoor kunnen gewoon uit de lopende rekening worden betaald. Met het verlagen van de opcen ten op de motorrijtuigenbelas ting ('er is geen aanleiding de burger onnodig te belasten') loopt GroenLinks vooruit op de invoering van een kilometerhef- fing. De fractie wil de vaste lasten van het autogebruik beperken; de markt heeft inmiddels ge zorgd voor hoge lasten (brand stofprijs) en verminderd autoge bruik. Een nieuwe uitgave van bijna 700.000 euro voor de imagocam pagne beschouwt GroenLinks als weggegooid geld. Provin ciaal geld voor promoten van watersport en toerisme (bijna 500.000 euro) kan pas worden uitgegeven als duidelijk is dat campagnes zoden aan de dijk zetten en de recreatiesector er ook aan meebetaalt, stelt de fractie. Andere bezuinigingsvoorstellen betreffen onder meer: geen voor- bereidingskosten voor de Wes- terschelde Container Terminal, korten op wegenbeheer (het kan AIS u/e m N/en on asgvsvet tal fcasPeoN (jfijS xs/HULDéevm uv/ Ai. D/e eileNtxr COR DE JONGE o/ce, Mwens is MS fits' wseew t4©" -ryseNS cekaacx- JAM R5TCP- MIDDELBURG - De fractie van GroenLinks in de Staten van Zeeland wil een dagje stage lopen bij een lid van het dagelijks provinciebestuur. De Statenleden M. Wiersma en L. ÏTarpe verwachten dat een kijkje in de keuken bij een gedeputeerde leerzaam kan zijn, zodat ze in het ver volg minder domme vragen hoeven te stellen. Aanleiding voor hun besluit te informeren naar de stagemogelijkhe den bij GS was de nieuwsbrief van de CD A-Statenfractie, waarin verslag werd gedaan van de leerervaringen die twee medewerkers van deze fractie hebben opgedaan. De ene trok een dag op met gedeputeerde A. Poppelaars, de andere met gedeputeerde H. van Waveren (beiden ook CDA). Wat Poppelaars betreft zijn de GroenLinksers wel kom. „Maar dan wel één voor één, alsjeblieft. Twee tege lijk lijkt me een beetje te veel van het goede." TERNEUZEN - Raadslid C. Freeke (LCF) stelt voor om de vernieuwde raadzaal in Terneuzen 'op te leuken' met een gebeeldhouwd 'oor' van kunstenaar Rob van Bedaf, alias Kaki Gaia-Dada.Volgens Freeke is het oor het sym bool van het dualisme. „Luisteren en gehoord worden zijn de prikkels die aan de basis staan van goed en nieuw besturen", aldus Freeke. Hij wijst er op dat het atelier van Gaia-Dada van Rob van Bedaf onder meer gespeciali seerd is in het maken van gebeeldhouwde oren. „Een ge beeldhouwd oor zal een karaktervolle aanvulling zijn in bijvoorbeeld de raadzaal. THOLEN - Bewoners van enkele buitengebieden van de gemeente Tholen zijn verplicht hun pluimvee af te scher men van wilde (trek)vogels. Deze maatregel is onlangs in gegaan. Het hobbypluimvee dat afgeschermd moet wor den, zijn hoenderachtigen, kippen, kalkoenen, kwartels, parelhoenders, patrijzen, pauwen, grootpoothoenders, hokko's, sierpluimvee, eenden, ganzen, zwanen en voor consumptie gehouden duiven. De afschermplicht geldt niet voor fazanten, siervogels, loopvogels (emoes, nandoes en struisvogels), hoatzin (een hoenderachtige) en hobby- pluimvee dat binnen de bebouwde kom wordt gehouden. De maatregel geldt voor vrijwel het gehele grondgebied van Sint Philipsland en de Anna Jacobapolder. Rond Tho len geldt de plicht voor het gebied langs het Schelde-Rijn- kanaal tot en met Tholen-stad en de Oesterdam, het ge bied aan de noordzijde langs de Krabbenkreek van Sint Philipsland tot en met Sint-Annaland en het gebied aan de zuidkant van Tholen-stad tot en met Stavenisse. Meer informatie over de gebiedgegevens: www.minlnv.nl. HEINKENSZAND - Wie geen kabeltelevisie of tv-schotel heeft, kan voorlopig gewoon naar Nederland 1, 2 en 3 blij ven kijken. De gevreesde overschakeling van analoge naar digitale uitzendingen is voorlopig van de baan, al dus CD A-Kamerlid J. Atsma. De omschakeling zou grote gevolgen hebben voor onder anderen mensen op het plat teland die nog een tv-antenne hebben. Zij kunnen geen di gitale signalen ontvangen. De gemeente Borsele begon een lobby richting Den Haag. „Een Kamermeerderheid wil voorlopig niet dat er wordt omgeschakeld", aldus CDA'er Atsma. door René Schrier VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) heeft voor twee projecten subsidie van de stich ting Innovatie Alliantie gekre gen. Het gaat om projecten van het innovatiecluster Aquacul- tuur en van het innovatiecluster wooneconomie. Ze hebben respectievelijk 275.000 euro en bijna 200.000 euro subsidie gekregen. Om in aanmerking te komen voor sub sidies kunnen hogescholen en roe's samen met ondernemers projectaanvragen indienen, die zich richten op innovatie en het toepasbaar maken van kennis voor het mkb in de regio. Het project Aquacultuur be staat uit vier onderdelen; aqua- cultuuropleidingen voor HBO, MBO en bijscholing van werkne mers uit het bedrijfsleven; ont wikkelen van kennis en erva ring bij de kweek van mossel zaad; marketing van producten als zeekraal en andere zilte teel ten en de koppeling van teelten. Bij dat laatste kan het bijvoor beeld zo zijn dat het afval van de ene teelt de voedingsbron is voor een andere teelt. De subsidie die het innovatie cluster wooneconomie heeft ge kregen zal voornamelijk op Schouwen-Duiveland worden besteed. Daar wordt gewerkt aan een proefproject waarbij het uit gangspunt is dat wonen een eco nomische drager is. Het zal aan sluiten bij een project van het mkb dat al op Schouwen-Duive land draait, het innovation is land. doelmatiger), besparen op aller lei overlegvormen (zoals de Scheldecommissie), verlagen met tien procent van de fractie vergoedingen, minder geld voor opkomstbevordering verkiezin gen (is een zaak van de politieke partijen zélf). Nieuwe uitgaven Er staan voorstellen voor nieu we uitgaven tegenover: krachti ger aanpak van fijn stof, een wandelpadenplan, verbetering van de Midden-Zeelandroute, uitvoering van het herstel van deltawateren, landschappelijke inrichting van bedrijfsterreinen. Provinciale Staten behandelen op 11 november de begroting. (Advertentie) Meer dan 100 modellen van toonaangevende meubelmerken. Fabrieksnieuwe, puntgave tafels, zitmeubelen, kasten en slaapkamers. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot Interieur in Axel Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Pot Interieur. Nieuwendijk 89 Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1° verdieping. Bezoek ons ook op internet; www.pot-axel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 73