>zc Herstel van kreken in polders Mogelijk rechtszaak tegen uitgever (Gr DE VIN MIDDELBURG OCCASIONSHOW Oorlogsmonument krijgt verdiende plek VERSCHOORE iienst Landelijk Gebied neemt vele hectares op de schop KERST BIJ GROENRIJK autoschade...? Tatoeëerders in de prijzen Weigeren blaastest bestraft Drankrijders van de weg Zondag 6 November koopzondag Outohoe? kedactie: 0113-315649 mww pzc.nl fc-mail:redactie@ pzc.nl &us 31,4460 AA Goes L/ertentie-exploitatie: H fd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Luws-Vlaanderen: 0114-372770; lonaal: 020-4562600. zaterdag 5 november 2005 ■■wM-ji-tlHiil nt'-fifiiiiii.iiwmm» editie Zeeuws-Vlaanderen |nnr Frank van Cooten OOSTBURG - Fort Berchen ten miden van Retranehement, de oude begraafplaats bij Schoon- dijke en natuurgebied De Reep bij Oostburg krijgen medio vol gend jaar een fikse opknap beurt. Dit wordt gedaan door de Dienst Landelijk Gebied in het kader van het Gebiedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen. „We zijn niet alleen bezig met het produceren van papier. Dit soort projecten tonen concreet aan dat er daadwerkelijk iets in de streek gaat gebeuren", zegt een woordvoerder van de Dienst Landelijk Gebied. Een belang rijk onderdeel van het gebieds plan is de aanleg van nieuwe na tuur. West-Zeeuws- Vlaanderen kent echter ook een aantal klei ne landschapselementen die extra aandacht krijgen. Fort Berchen stamt uit de Tach tigjarige oorlog. Het is een over blijfsel van het Fort Terhofste de. in 1584 gebouwd door de Spanjaarden. De gemeente iluis heeft in 1989 de vesting- racht in ere hersteld. In 1995 :n 1996 is door het Zeeuws Landschap cle veste opnieuw ge graven en de Kaai hersteld. Redoute In het plan van de Dienst Lande lijk Gebied wordt de aarden wal (redoute) opnieuw aangelegd met een bijbehorende gracht. Ook worden knotbomen en stru weel aangeplant om een leefge bied te maken voor amfibieën. De begraafplaats uit de zestien- J de eeuw aan de Sasputse Straat in Schoondijke is niet meer als zondanig herkenbaar. Het per- D66 Veere niet bij verkiezingen DOMBURG - D66 doet de ko mende verkiezingen niet mee in de gemeente Veere. De partij is er niet in geslaagd om leden te vinden die lijsttrekker willen Zijn. In de huidige Veerse raad is D66 ook niet vertegenwoor digd. De partij heeft slechts elf leden die in de gemeente Veere wonen. Die hebben of een druk ke baan of geen zin om raadslid téworden. De laatste D66-verte- genwoordiger in Veere was L. van der Hoest uit Domburg. Die kwam in 2002 niet terug in de ii raad wegens te weinig stemmen. ceel is nu in gebruik als wei land, omgeven met een mei doornhaag. Aan de begraaf plaats wordt groot onderhoud gepleegd. Een deel van het ras ter wordt vervangen, een aantal planten wordt opnieuw aange plant en drie dode bomen wor den verwijderd. Tevens wordt een nieuwe poort geplaatst. Kreekrestant De Reep ligt in de Oude Yevenepolder. Het open polderlandschap blijft het uit gangspunt van de inrichting. Plaatselijk wordt het maaiveld verlaagd met tachtig centime ter. Om een geleidelijke overgang te maken van weide via slik naar het open water wordt de kreek loop van De Reep zelf verbreed. De Dienst Landelijk Gebied be gint medio volgend jaar ook met natuurontwikkelingsproj ecten in een aantal polders. Dat ge beurt in het kader van de na tuurcompensatie Westerschel- de. Het gaat onder meer om de Oeverlanden (Groote Gat Oost burg, Strijdersgatpolder, Auster- litzpolder en Oeverlanden Heir- weg), de Zwinpolder, de Sophia- polder en de Olieschans ten noorden van Aardenburg. In de Oeverlanden wordt een aantal kreekrestanten heringe richt. Het nieuwe landschap biedt in de toekomst ruimte aan weidevogels, kleine zoogdieren, diverse vlindersoorten en amfi bieën zoals Kamsalamander en de Boomkikker. De inrichtingsmaatregelen in de Zwinpolder moeten onder meer resulteren in een gevarieerd ge bied met open water dat wordt omzoomd met vochtig en droog grasland en struweel. In de Sophiapolder is de Passa- geule als uitgangspunt geno men. Als referentie voor de vege tatie en het type natuur dat in de Sophiapolder voor kan ko men is het nabij gelegen natuur gebied De Plate genomen. Door de aanplant van struweel en de aanleg van drinkpoelen in de directe nabijheid van de Plate wordt een gebied gemaakt waar kikkers, padden en sala manders zich makkelijk kunnen voortplanten. Hierbij is met na me aandacht voor de boomkik ker. Deze polder zal veranderen van het huidige akker- en weidege bied in een kreeklandschap. De inrichtingsmaatregelen zijn na vijf jaar klaar. Daarna moet de natuur het werk zelf gaan doen. Leerlingen van de Van Daleschool leggen bloemen bij het oorlogsmonument op de nieuwe plek. door Frank Gijsel SLUIS - Op de Groote Markt van Sluis zijn gisteren twee pla quettes onthuld met de namen van de 64 oorlogsslachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. De plaquettes hebben bij het monu ment 'De geschonden stad' nu een centrale plaats gekregen aan de muur van het Belfort. Een groep nabestaanden van slachtoffers van de bombarde menten op Sluis in oktober 1944 en mensen die de gebeurtenis sen van nabij hebben meege maakt, hebben ervoor gezorgd dat het oorlogsmonument op de Groote Markt op een meer zicht bare plek is gezet. De groep vond de huidige opstelling niet meer passend. Verder zijn nu de namen van de slachtoffers op correcte wijze aangebracht. Een aantal gegevens van gesneuvel den ontbrak of was foutief ge speld. De plaquettes werden ont huld door Ria Canon-van de Bussche. Rianne Lannoye las de namen van alle gevallenen voor. Beiden Terneuzense onderneemt actie tegen ondermaatse fotoboeken over Hulst Harold de Puysseleijr - Astrid de Cock uit Ter neuzen overweegt een rechts- j zaak aan te spannen tegen de b;Hulster uitgever Michiel van Geyt. De Cock vindt diens re cent uitgegeven historische foto- boeken kwalitatief zwaar onder b (Ie maat. De Cock wil zoveel mogelijk me- bestanders vinden om op die ma nier verhaal te halen. Ze is to taal niet te spreken over de kwa- van het boek 'Hulst, het verleden teruggevonden'. De Terneuzense telde twee jaar gele ben bij voorintekening dertig eu roneer voor het boek, dat ze on langs heeft ontvangen. "Dit is helemaal niet het boek dat ze toen aanprezen", zegt De -°ck. „Ik heb indertijd inge schreven en betaald voor deel 2 yan 'Hulst Toen en Nu', maar knjg een boek met een andere ti tel met foto's in een hele lage re solutie. Deel één heb ik ooit ook ischaft en dat zag er per- ect uit." Ze heeft een aangete kende brief aan de uitgever ge stuurd met het verzoek haar (Advertentie) zaterdag extra koopavond tot 21.00 uur zondag open l Van 11.00 tot 17.00 uur geld terug te storten. „Want dit pik ik niet." Maar veel vertrou wen dat de Hulster uitgever ge hoor geeft aan haar verzoek heeft ze niet. Van Geyt kwam en kele maanden geleden in op spraak, toen aan het licht kwam dat enkele duizenden gedupeer den in het hele land nog geld (of een boek) van hem tegoed heb ben uit de voorintekening op his torische (foto)boeken. Het leeu wendeel van deze boeken is nooit of veel later dan beloofd in een totaal andere vorm ver schenen. Marijke de Roos uit Zuiddorpe, die de handel en wandel van Van Geyt enkele maanden geleden al aan de kaak stelde, wil nog steeds ge noegdoening. De Roos kreeg deze week via een pakketdienst het boek 'Axel - door het sleutelgat van de tijd' bezorgd. „Dat is niet het boek dat ik jaren geleden bestelde, want dat heette 'Afscheid van Axel'. En slecht, dat hou je niet voor mogelijk. Hij zal wel den ken beter iets dan niets, dan hou den ze hun mond wel." Geen vertrouwen De Zuiddorpse probeerde her haaldelijk - maar vergeefs - haar geld terug te krijgen via de boekhandel van Van Geyt in Hulst. Ook een aangifte bij de politie in die plaats haalde niets uit. „In de politie heb ik geen en kel vertrouwen, want ik hoor to taal niets meer", zegt De Roos. „We maken ons er allemaal druk om, maar niemand bereikt iets. Op den duur is het verspil de energie, maar ik mag het er toch niet bij laten zitten." In Bel gië loopt een justitieel onder zoek naar Van Geyt omdat die tot deze zomer in Stekene was gevestigd met zijn uitgeverij IKA Productions. De inmiddels naar Engeland verhuisde Van Geyt is niet alleen actief als uit gever, maar ook als boekhande laar in Hulst. Wie Van Geyt in zijn Engelse woonplaats Bear- sted probeert te bellen, krijgt steevast een antwoordapparaat aan de lijn. Pogingen om zijn uit geverij His Story, gevestigd in het Sloveense Ljubljana, te pak ken te krijgen, sorteren evenmin effect. De Cock overweegt een rechtzaak aan te spannen als ze voldoende medegedupeerden om zich heen kan verzamelen. Volgens de Consumentenbond kan alleen de rechter uitkomst bieden als mensen hun geld niet terugkrijgen, De Cock roept mensen die soort gelijke slechte ervaringen heb ben met Van Geyt, op zich via e-mail (a.cock@planet.nl) bij haar te melden. foto Camile Schelstraete zijn nabestaanden van oorlogs slachtoffers, In een indrukwekkende toe spraak stond stichtingsvoorzit ter Rinus Leenhouts uitgebreid stil bij de gevallenen. „Samen zijn we bang geweest, samen hoopten wij de bevrijding te kunnen vieren. Helaas heeft het voor hen niet mogen zijn. Hun naam is nu in ons midden, wij kunnen nu echt herdenken. Het is laat, maar om iets goed te ma ken is het pas te laat als het niet meer kan; en het kan nog." Voorafgaand aan de herdenking in Sluis vonden in Eede en Aar denburg bijeenkomsten plaats. Bij cle monumenten op de hoek Brieversstraat - Rijksweg te Ee de, op de plaats waar koningin Wilhelmina weer voet op vader landse bodem zette, vond de eer ste plechtigheid plaats. Na een korte rondgang door Aarden burg volgde daar een bloemen hulde op de algemene begraaf plaats. Zondag vindt in Retran ehement om 14.30 uur een her denking plaats bij het Hickman- monument. Op dezelfde dag vindt de bevrijdingsmars plaats van Hoofdplaat naar Knokke. (Advertentie) (Advertentie) een oud sieraad achter in de linnenkast of een nieuw horloge dat bij je past? )oud voor nieuw c/uiCjjcuiC^jcucC waarif nu goudinruilaktie bij juwelier Postma, Dam 7 Zierikzee (Advertentie) HAARMANWEG 45 TERNEUZEN EUROGARANTBEDRIJF 0115 61 21 56 Op 15 november verlengt de ANWB stilzwijgend uw lidmaatschap met een jaar. Stap daarom nü over en kies net als 160.000 anderen voor de 41% goedkopere pechdienst Route Mobiel. Meld u aan op www.routemobiel.nl of bel ons gratis: 0800-0504 Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. ROUTE MOBIEL TERNEUZEN - De tatoeëerbedrijven Gekko Tattoo's uit Terneuzen en Art and Bodyshop uit Axel hebben allebei twee eerste prijzen gewonnen tijdens een wedstrijd in het Belgische Tessenderlo. „Een mooie opsteker", zegt Wilco Verherbrugge van Gekko Tattoo's in de Nieuwe Diep straat. „We laten hiermee toch zien dat er in de gemeente Terneuzen kwaliteit wordt geleverd op tatoeagegebied." Zelf won hij de eerste prijs 'Best of show' voor een ta toeage die ter plaatse wordt gezet en voor de categorie 'Best arm-work'. Daarbij gaat het om het voltatoeëren van een arm. Op 12 november gaat hij opnieuw proberen prijzen in de wacht te slepen tijdens een tattoo-conventie in het Arsenaaltheater in Vlissingen. MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Terneuzen gaf gisteren op de zitting van de Middelburgse politierech ter volmondig toe een ademonderzoek te hebben gewei gerd. „Ik heb mijn eigen ruiten ingegooid", zei hij. Nadat de man op 30 juli in Terneuzen was aangehouden, moest hij zijn rijbewijs inleveren. Dat gaf problemen voor het vervoer naar zijn werk. De verdachten loste dit op door met de taxi naar zijn werk te gaan of een beroep te doen op zijn vrouw. Officier van Justitie H. Benaissa hield in haar eis van tien maanden rijontzegging en 1000 euro boete rekening met een veroordeling voor dronken rijden in 2001. „Dan heb ik echt een probleem. Ik hoop mijn werk te kunnen behou den", reageerde de man op de eis. Politierechter J. Hop mans stelde zich coulanter en veroordeelde de verdachte tot tien maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Daartegenover stond dat de Terneuze- naar 1500 euro boete moet betalen. TERNEUZEN - De politie heeft gisternacht op diverse plekken in Zeeuws-Vlaanderen dronken automobilisten achter het stuur van hun wagen gehaald. Aan de Verrekijker in Sint Jansteen overkwam dat een 26-jarige man uit het Belgische Stekene. Hij bleek 1,4 maal teveel te hebben gedronken. Dat kwam hem op een bekeuring en een rijverbod van twee uur te staan. Aan de Tragel-West in Schoondijke liep een 37-jarige in woner van de gemeente Sluis tegen de lamp. Uit de ademanalyse bleek dat de man ruim twee maal meer alcohol gedronken dan is toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. Aan de Guido Gezellelaan in Terneuzen was een 55-jarige automobilist uit die plaats de klos. Hij had volgens de ademanalyse 2,6 maal te veel alcohol op, genoeg voor de politie om het rijbewijs van de man in te vorderen. Ook kan hij rekenen op een dagvaarding van de rechtbank. (Advertentie) is gezellig winkelen (Advertentie) (Advertentie) OE GOESE DEALERS PRESENTEREN- l| LAATSTE KANS!!! ZUINIGHEIDSDAGEI ALLEEN DIE WEEKEND BIEDEN WIJ U MINIMAAL 1.250.- VOOR UW HUIDIGE AUTO zaterdag 5 november 10.00 - 17.00 uur SHOWLOCATIE: IIEIANDHALIIN N06EIWEG 6 GOES zeeuwse almanak Het was feest deze week bij staalbedrijf Outokumpu op de Axelse Vlakte bij Sluiskil. Heel zakelijk Zeeland was uit gelopen om de feestelijke ope ning van de nieuwe bedrijfs hallen mee te maken. Voor staatssecretaris Van Gennip van Economische Za ken was een hoofdrol wegge legd. En ze kweet zich prach tig van die taak. Haar toe spraak was toepasselijk - want veel buitenlanders in de zaal - in het Engels. Ze sprak hem foutloos uit. Nou ja... op één klein terugkerend foutje na. Daar waar haar tekst 'Outo kumpu' vermeldde, verbeter de ze dal consequent in 'Outo- komtu'. Eén keer zei ze 'Outo kumpu', maar haar lichaams taal sprak boekdelen; ze be doelde natuurlijk 'Outokom- tu'. Het was gewoon de schuld van het concern, met zo 'n rare Finse naam. Nee, dan de vroegere voorzit ter van de dorpsraad van Sluiskil. Die. had geen bood schap aan al dat moeilijke ge doe en wilde, tijdens een bij eenkomst in het dorp, gewoon meer informatie over dat nieu we bedrijf... hoe heette het ook weer? O ja, 'Oekoepoe- koe'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 69