SGP wil snijden in subsidies Zierikzeese uitgever promootte sprookjesschrijver Andersen PZC Muziek uit Wit-Rusland in de Rode Kamer Zonder steun lukt het niet de bus populair te maken Bur gerj aar verslagen Zeeuwse gemeenten krijgen onvoldoende .1(1 Stichting zet acties voor Pakistan voort Partij denkt ton te kunnen bezuinigen op welzijnspro gramma Sinterklaas komt aan in Ouwerkerk Vrees gevolgen zeereservaat Discozwemmen Taxibus met kinderen in bern I Uitvoering Wittf van Haemstede Sint naar Burghsluis zaterdag 5 november 2005 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De teller staat op 7500 euro en inmiddels komt een bescheiden stroom hulpgoederen in de vorm van kleding en dekens op gang. Dat sterkt de Stichting Help Paki stan in haar vaste voornemen actie te blijven voeren van de slachtoffers van de aardbe vingsramp in Pakistan. De gis teren in het Zierikzeese café De Gekroonde Suikerbiet gehou den Benefictactie is, zegt stich tingsvoorzitter Louis Klein geld, nog maar het begin. Kleingeld raakte via zijn buur man van Pakistaanse afkomst Ullah Saif betrokken bij de hulpactie aan het zwaar getrof fen land. Samen met Saif en oud-raadslid voor GroenLinks Heieen de Vries vormt hij een gedreven trio dat zich met hart en ziel inzet voor de slachtof fers van de ramp. Er is,- stelt Kleingeld met nadruk", ook geen tijd te verhezen. „Als we nu niets doen wordt het een nog grotere ramp dan het al is. Want je praat echt over een paar miljoen mensen die de winter in Pakistan anders niet zullen overleven." Het blijft dan ook niet bij deze ene Bene fiet-actie, stelt Kleingeld. Sa men met Saif en De Vries zint hij op meer manieren om zo veel mogelijk geld en hulpgoe deren bij elkaar te krijgen. „Wij zijn in gesprek met Stich ting horeca Renesse en hopen dat we ook daar een benefietac tie kunnen houden." Wat nodig is, valt De Vries hem bij, is daadkrachtig optreden. De gis teren gehouden Benefietactie, rechtstreeks uitgezonden via Radio Schouwen-Duiveland, werd in nog geen anderhalve week op poten gezet. De bene fietactie was bedoeld om de hulp een nieuwe impuls te ge ven en daar is men, blikt actie voerder van het eerste uur Saif terug, goed in geslaagd. Tijdens de uitzending meldden zich mensen met zakken vol hulp goederenen kwamen toezeggin gen van giften binnen. De bene fietactie bracht naar schatting enkele honderden euro's en rond de twintig zakken vol kle ding en dekens op. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Volgens de frac tie van de SGP moet het moge lijk zijn 100.000 euro te bezuini gen op de subsidies aan welzijn- sinstellingen en verenigingen. Deze confessionele fractie schrijft dit in haar algemene be schouwingen op de begroting in een kritische blik op het wel- zijnsprogramma. De SGP vindt ook dat de organi saties beter afgerekend dienen te worden op hun functioneren en prestaties. De fractie wil be zien wat instellingen met het geld hebben gedaan en of hun activiteiten bijdragen tot versterking van de gemeen schap. De SGP meent dat op die ma nier een grote verbeterslag en OUWERKERK - Het ringdorp Ouwerkerk heeft dit jaar weder om de gewoonte om als eerste van Schouwen-Duiveland Sin terklaas binnen te halen. De Sint wordt vrijdag 18 novem- jSp ber even na drie uur verwacht op de ring. Daags later doet hij zijn officiële intocht in tal van andere plaatsen op het eiland, waaronder met groots vertoon in Zierikzee. ZIERIKZEE - De aanleg van een zeereservaat kan grote finan ciële gevolgen hebben voor de re creatiesector en de gemeenten. Dat blijkt uit een rapport van drie betrokken recreatieschap pen. In het ergste geval kan het oplopen tot vijftig procent min der inkomsten. De recreatieschappen hebben een kort onderzoek laten doen naar de gevolgen van het zeere servaat voor het toerisme. Daar uit blijkt dat met name het vo gelregime grote gevolgen kan hebben voor de watersport en vervolgens voor de hele recrea tieve sector. „Er is een soort verwachting uit gesproken door verschillende groeperingen. Meerder partijen spreken daarbij vanuit hun pro fessie", legt D. Polder namens de opdrachtgevers uit. „Het onderzoek is niet geba seerd op wetenschappenjk on derzoek." bezuinigingronde kunnen wor den gemaakt. Verder pleit deze fractie evenals het CDA voor het invoeren van een zogeheten plafond in het to taal aan welzijnssubsidies. De fractie van de christen-democra ten willen daarmee het open ein de van het welzijnsprogramma beteugeld zien. Alert! en WD verbazen zich over het feit dat subsidies die vrijvallen binnen het welzijns programma niet ten goede ko men aan nieuwe subsidieverzoe ken die tot nu toe niet gehono reerd konden worden wegens on toereikend budget. Het college van B en W ziet hier een moge lijkheid tot bezuinigen. Volgens J. van Felius (Alert!) en D. Meul- blok (WD) echter ligt er een uit spraak van de raad dat het geld beschikbaar dient te blijven bin nen het welzijnsprogramma. Zij benadrukten dat deze week in de vergadering van de Commis sie Samenleving en Bestuur. Alert! en Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) laten zich in hun beschouwingen be zorgd. uit over de huisvestings kosten voor het Welzijnshuis. Deze partijen hebben vooral moeite met de frictiekosten van 100.000 euro ten behoeve van personele inpassing. Verder heeft LSD kritiek op het feit dat de Stichting Kinderop vang nog steeds subsidie ont vangt. Volgens deze fractie staat dit haaks op het rijksbeleid en loopt de gemeente het risico van een claim zodra een private or ganisatie voor kinderopvang hier zijn intrede doet. Verder vindt LSD dat de Stich ting Werksaam niet van het Wel zijnshuis uitgesloten mag wor den. De Pvda-fractie vreest dat er af breuk wordt gedaan aan het con cept Welzijnshuis nu niet alle be trokken organisaties onder één dak gehuisvest kunnen worden. Gastvrouw Anja van Traa-Gortsjakova in de Rode Kamer. foto Dirk-Jan Gjeltema Gehalveerd Op basis van de verwachtingen vanuit de sector komen de on derzoekers tot de conclusie dat de totale omzet van de recreatie ve cluster wel eens gehalveerd kan worden. Van 400 miljoen eu ro omzet op jaarbasis terugzak ken naar 200 miljoen euro. Het rapport tekent daarbij aan dat dit ook grote gevolgen heeft voor de gemeenten. In Goedere ede bijvoorbeeld wordt 42% van de lokale lasten opgebracht door de recreatieve sector. De drie recreatieschappen (Voor- ne-Putten Rozenburg, Haring vliet en Grevelingen) hebben naar aanleding van het rap port een brief gestuurd aan de minister van Verkeer en Water staat. Daarin spreken de drie schappen hun zorg uit over de natuurcompensatie en vragen ze de minister om de recreatie schappen te betrekken bij de verdere ontwikkeling van de PKB Tweede Maasvlakte en de natuurcompensatie (zeereser vaat). Intern heeft het rapport vooral een waarschuwende functie, legt Polder uit omdat nog niet bekend is hoe uiteindelijk het zeereservaat er uit gaat zien. NIEUWERKERK - Zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk is op 11 november weer omgetoverd tot 'discotheek'. Van 19.00 uur tot 20.30 uur is het discozwem men voor de jeugd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Eén van de ver trekken in het monumentale pand Havenpark 13-15 in Zierik zee wordt aangeduid als 'de Ro de Kamer'. Volgens de bewoners Pieter van Traa en Anja van Traa-Gortsjakova biedt deze ruimte de perfecte ambiance voor kleinschalige optredens. Zij beginnen daar vandaag mee. Dat gebeurt met de presentatie van zang- en gitaarmuziek uit Wit-Rusland. Het optreden betreft een con cert van Olga Yasukovich (bard, dichteres en zangeres) en Vjache- slav Klimovich (bard, dichter, zanger en gitarist). Anja van Traa-Gortsjakova is zelf ook Russische van oor sprong. Zij komt uit Sint Peters burg en woont inmiddels tien jaar in Nederland. Zij en haar echtgenoot vestigden zich twee jaar geleden met hun bedrijf Steunbeheer bv als adviseurs bij monumentale restauraties in het historische pand aan het Ha venpark. „Wij zijn ruim een jaar bezig ge weest met een grote restaura tie", vertelt de gastvrouw. Zij is trots op het resultaat en toont de schoonheid van dit pand ook graag aan anderen. Het aanbod van bed. and breakfast onder de noemer 'Monumentaal Logeren' is een van de mogelijkheden daartoe. Het organiseren van concerten ook. „Nadat ik zelf een muziekoptre- den in de kerk van Hellevoet- sluis had bijgewoond, kwam ik in contact met de organisatrice. Ik heb haar toen onze Rode Ka mer genoemd als mogelijke loca tie voor kleinschalige concerten. Van dat aanbod wordt nu voor de eerste keer gebruik ge maakt", vertelt Van Traa-Gorts jakova. Zelf speelt zij piano en gitaar. „Als amateur hoor, en mijn man zingt af en toe, maar niet verder dan onder de douche", zegt de gastvrouw snel om aan te geven dat zij zelf vooral muziekliefheb bers in plaats van beoefenaars zijn. Zij is ervan overtuigd dat het optreden van Olga Yasuko vich en Vjacheslav Klimovich veel mensen zal aanspreken. Zij brengen tweestemmig en solo ge zongen populaire klassieke en moderne liederen, onder begelei ding van gitaarmuziek. De tek sten van de gedichten en de luis terliedjes worden ter plekke ver taald. Ook zonder kennis van de door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Dat hij aan de wieg van de Zierikzeesche Nieuwsbode stond, is be kend. Van het feit dat Zierikzeeënaar Ja cobus Leunis van der Vliet zich in 1845 opwierp als promotor van de Deense sprookjesschrijver Hans Christian Ander sen, en hem verleidde tot een bezoek aan Zierikzee, zijn slechts weinigen op de hoogte Historicus Sander Den Haan schrijft erover in het tijdschrift van Stad en Lande. Jacob Leunis van der Vliet kwam in 1814 in het pand Meelstraat 52 ter wereld als oudste zoon van horlogemaker Christi- aan van der Vliet en Maatje Hoogstraate. Hij trad niet in de voetsporen van zijn va der, maar ontpopte zich als schrijver van proza en poëzie. In 1844 werd hij aange steld als redacteur van de juist door boek handelaar Pieter de Looze opgerichte Zie rikzeesche Nieuwsbode. Een dienstver band van korte duur, want Van der Vliet verliet de krant nog datzelfde jaar om vervolgens zijn eigen cultureel tijdschrift De Tijd op poten te zetten. Een tijd schrift waar hij ook zelf - onder het pseu doniem Boudewijn - m schreef. Hans Christian Andersen genoot in die tijd in Nederland nog weinig bekendheid en het was onder meer door toedoen van Van der Vliet dat daar verandering in kwam. De Zierikzeese letterkundige schreef in 1845 een brief naar de sprookjesschrijver waarin hij hem om een portret en auto biografie vroeg. In de brief toonde Van der Vliet zich een fan die hoopte zijn idool ooit te kunnen ontmoeten. In 1846 leek zijn wens aanvankelijk in vervulling te gaan, maar om gezondheidsredenen moest Andersen zijn bezoek uitstellen. In 1847 werd het geduld van Van der Vliet beloond. Andersen beschrijft in zijn bio grafie hoe zijn bezoek aan Van der Vliet in Zierikzee verloopt en toont zich daar bij verbaasd over de naar zijn idee bijna overweldigende aandacht. Er wordt zelfs een feest georganiseerd ter ere van Ander sen. Schilder De voordracht die de sprookjesschrijver na afloop ten beste gaf, verleidde Van der Vliet in diens De Tijd tot uitgebreide loftuitingen aan het adres van de sprook jesschrijver: „Andersen is met zijne sprookjes gelijk een schilder, een zanger taal zullen de toehoorders zich door muziek en zang kunnen la ten meevoeren tussen de uiter sten van melancholie en spran kelende opgewektheid. IClimovich is naast dichter en zanger, professioneel musicus, leraar gitaarmuziek en auteur van een leerboek daarvoor. Het concert in het pand Haven park 13-15 begint om 20.00 uur. De Rode Kamer biedt plaats aan maximaal vijftig mensen. Er zijn nog slechts enkele kaar ten beschikbaar. Ze zijn te koop voorafgaand aan het concert of kunnen telefonisch gereserveerd worden: 06-21948516. of toonkunstenaar. Andersen leest een zijner tooversprookjes voor, en gij ziet kleuren en gy hoort muzyk; wondere, vreemde, noordsche muzyk, die een die pen naklank achterlaat in uw gemoed." Lang heeft Van der Vliet niet van het le ven mogen genieten. Hij stierf op 11 no vember 1851, net voor zijn 37e verjaar dag. Waarschijnlijk is hij bezweken aan de tering, één van de meest gevreesde ziekten van die tijd. De Zierikzeese letter kundige heeft zich niet op alle terreinen waar kunnen maken. „Maar een feit is en blijft dat Jacobus Leunis van der Vliet de belangrijkste bevorderaar is geweest van de wonderbaarlijke vertellingen van Hans Christian Andersen in Nederland", is de eindconclusie van Den Haan. Nummer 114 van het tijdschrift van Stad en Lande verschijnt binnenkort. door Emile Calon MIDDELBURG - Het lijkt bijna ondoenlijk om zonder extra maatregelen meer mensen in de bus en de trein te krijgen. Die conclusie trekt de provincie na het bestuderen van enkele onder zoeken. In een notitie wordt ge steld dat er in de plattelandsre gio's gewoon te weinig bussen rijden om goed te kunnen con curreren met de auto. Zeeuwen mijden massaal de bus omdat ze opzien tegen de lange reistijd. Ook vinden ze dat hun reisbestemming slecht bereik baar is, zo blijkt uit de onderzoe ken. En de mensen die wat ver der af wonen, vinden de afstand van hun woonplaats tot een van de NS-stations te groot om vaak de trein te nemen. Dat geldt vooral voor de inwoners van Schouwen-Duiveland en het oos telijk deel van Zeeuws-Vlaande- ren. Ook de inwoners van Goes, Mid delburg en Vlissingen vinden in meerderheid dat de bus er veel te lang over doet om op de plaats van bestemming te ko men. Zo'n zelfde aantal van de ze stadsbewoners noemt de trein te duur. Dat argument telt veel minder voor de inwoners van het Zeeuw se platteland. De komen met an dere bezwaren, vooral bereik baarheid en frequentie, om niet in de bus of de trein te stappen. Onlangs vroeg het Statenlid H. Smits (Zeeuws Belang) om de niet-gebruikers van het open baar vervoer te vragen waarom ze weinig tot nooit gebruik ma ken van de bus en de trein. Tij dens het jeugddebat was dat idee naar voren gebracht. Naar aanleiding van de vraag van Smits is door Gedeputeerde Sta ten besloten geen enquête te houden, maar gegevens uit enke le recente onderzoeken nog eens tegen het licht te houden. Uit die onderzoeken blijkt dat het openbaar vervoer te weinig rijdt, niet stopt op de plaats van bestemming, te duur is en er vaak te lang over doet, aldus een overgrote meerderheid vj de bewoners. Ook 'te weit comfortabel' en 'de auto nod hebben voor het werk' zijn ai$ menten die worden -- gen om niet in de bus te stap. pen. Over het cvv, het collect vraagafhankelijk vervoer, zij de meningen ook niet al te poj. tief. 'Te omslachtig' en 'ongè- makkelijk' wordt door bijn veertig procent van de Zeeuws genoemd om niet met deze vot van vervoer te reizen. 'Te dut en 'kost te veel tijd' zijn ande argumenten om niet in een vg de cw-taxi's te stappen. Uit een mobiliteitsonderzoek 05 der de Zeeuwen blijkt trein en de bus slechts een zee geringe rol spelen als het ga; om het dagelijks verplaatse Slechts 2 procent van de inwj ners van Zeeland maakt g® geld gebruik van het openbse vervoer. De 'benenwage: scoort dan veel beter: 16 pu cent van de inwoners loopt os op de plaats van bestemming' komen. De grootste groep, 1 procent, stapt in de auto.11 fiets (31 procent) komt op tweede plaats. ZIERIKZEE - Op de Weg nat de Val te Zierikzee is gisterod tend rond half negen een tas busje met een aantal schoolbii deren in de berm geraakt. De chauffeuse, een 25-jarig vrouw uit de gemeente Schot wen-Duiveland, lette even op de weg en reed vervolgensi de rechterberm. Het busje k gon te slingeren, raakte een aai tal bermpaaltjes en vervolge een lichtmast. Uiteindelijk ra ze langzaam door naar een eve verderop gelegen parkeerplaat waar ze haar busje tot stilstao: bracht en de politie belde. Dek stuurster en de kinderen km men met de schrik vrij, hettai- busje moest worden sleept. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het gaat iets beter, maar het blijft onvoldoen de. De burgemeesters A. van Dok-van Weele van Vlissingen en K. Schouwenaar van Middel burg zijn wederom gezakt voor het schrijven van him burger jaarverslag. Ook het verslag van de Terneuzense burgemeester J. Lonink scoort een onvoldoen de. De stichting Rekenschap onder zoekt hoe overheden verant woording afleggen over wat ze doen. Net als vorig jaar is de kwaliteit onderzocht van de jaarverslagen die burgemeesters schrijven over de dienstverle ning aan hun burgers. Onderzoek naar de burgerj aar verslagen van de honderd groot ste Nederlandse gemeenten wijst uit dat die van de Zeeuwse burgemeesters het niet goed doen. Middelburg krijgt een 4,2, Vlissingen een 4,9 en Temeuzen een 4,5. Daarmee bungelen ze onder aan de ranglijst (Vlissin gen 66e, Terneuzen 78e en Mid delburg 88e). Schouwenaar en Van Dok heb ben het er wel beter afgebracht dan vorig jaar, toen hun versla gen een 3,7 en een 4,1 kregen. Temeuzen publiceerde vorig jaar geen burgerjaarverslag van wege de herindeling. Volgens Rekenschap ziet het burgerjaarverslag van Middel burg er wel aardig uit, maar deugt de inhoud niet. Schouwe naar deelt de "kritiek niet. „Ik weet niet hoe we aan dat cijfer komen, maar ons doel is ook niet een hoge beoordeling te krij gen van de stichting Reken schap. We willen inzicht geven in de kwaliteit van de gemeente lijke dienstverlening en aange ven hoe het staat met de in spraak. Dat hebben we leesbaar gerapporteerd in een huis-aan-huis verspreid burger jaarverslag. De gemeenteraad was er buitengewoon tevreden over en van de inwoners heb ik geen klachten gehad." Burgemeester Van Dok ('beetje sip, maar niet ontmoedigd') wil het oordeel van de stichting Re kenschap wel serieus nemen, maar ze mist duidelijke criteria waarop het burgerjaarverslag wordt getoetst. Ook zij stelt dat het verslag voldeed voor wiek was bedoeld, namelijk de ta gers. Lonink erkent dat comic; nicatie met de inwoners van Te neuzen transparanter moetw den. Hij vergelijkt de beoora ling van Rekenschap met k nuttig functioneringsgespra maar vraagt zich wel af of vooral de vorm van de burg» jaarverslagen is beoordeeld :i plaats van de inhoud. Dat het in Zeeland beter te blijkt uit het burgerjaarversk van commissaris van de konic- gin W. van Gelder. Hij krijj een 5,9. BURGH-HAAMSTEDE ninklijke muziekvereniging W- te van Haemstede geeft op zalei dag 12 november de jaarlijks muziekuitvoering in dorpshui De Schutse. De uitvoering staat in het tekts van 60 jaar bevrijding. De lede hebben de decors gemaakt end j muziek is hier zoveel mogelf op aangepast. Op het prog» ma staan onder meer Soldaij van Oranje, Land of Hopeaïj Glory maar ook The Phantom; the Opera. Naast de harraoffi treden ook de slagwerkgroe| klarinetleerling, de harmonies' het leerlingen ensemble op. F avond begint om 20.00 uur. BURGHSLUIS - Sinterkla» komt zaterdag 19 november a£ in Burghsluis. Om 13.00 uur am veert het schip De iPepernW met Sint en pieten aan boord Een halfuur later vertrekt Sis naar Burgh en om 14.30 uurtë trekt de optocht met muziekve eniging De Witte van Haenistf de voor een rondgang door k dorp (via de Burghsering,Wei straat, Noordstraat, Duinoort Sluispad naar De Schutse). Ka deren tot en met acht jaar ka nen meerijden op een versiert step, fiets of step. Vanaf 1$ uur begint het feestprogrami* in De Schutse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 64