Tarieven waterschap omlaag Steun vanuit politiek voor musea PZC PZC Je raakt toch een beetje je thuis kwijt 7e ZEELflnu CREATIEF 13 VVD wil betere samenwerking raad en bestuur Zeeuwse Eilanden komt belofte over lastenverlaging na Bedrijfsongeval in Ritthem Celstraf voor geweld tegen ex D66 niet bij Veerse verkiezingen Handtas uit auto gestolen Informatieavond over onderzoek in Kerkwerve WIJ FELICITEREN DIS ■PVHHM HHil MflpkpHÉHBo v_ TPPI /sim pnp/!Tipp ii 12 13 NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER zaterdag 5 november 2005 rinnr Fsme Soesman ZIEBIKZEE - De VVD-fractie Schouwen-Duiveland wil de sa menwerking tussen gemeente raad en gemeentelijke organisa tie verbeteren. In de algemene beschouwingen gaan kritiek en complimenten over het functio- eren van de gemeente en haar estuurhand-in-hand. oor de WD zijn de negatieve eluiden aanleiding om met een erbetervoorstel te komen. Zo- wel van de kant van het ambte narenapparaat als van de kant van gemeenteraadsleden heeft de WD signalen opgevangen dat de onderlinge samenwer king voor verbeteringvatbaar is. De fractie pleit dan ook voor het opstarten van een discussie tussen beide partijen, waarbij wederzijds begrip voor taken en verantwoordelijkheden wordt gekweekt. Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) ziet voor het eerst weer wat hoop aan de einder gloren, nu het gemeente bestuur de 'kernbezoeken vanaf 2006 goed gaat voorbereiden'. „En daarbij een geïnteresseerde en open houding gaat tonen." De betrokkenheid van het be stuur heeft, in de ogen van deze fractie, de afgelopen jaren te wensen overgelaten - waardoor het vertrouwen i Zelf doet LSD overigens ook een duit in het zakje door te wer ken aan een initiatiefvoorstel waarmee de relatie tussen ge meente en stads- en dorpsraden kan worden verbeterd. Ook de ChristenUnie (CU) geeft aan er alles aan te willen doen om met college, andere politieke par tijen en ambtenaren een goed be stuur te vormen. De kritiek van Lijst Raats op het college is niet mals. De planning van projecten is dramatisch, stelt de partij. Er wordt volgens R. Raats veel mis bruik gemaakt van het principe dat verzoeken om extra geld vaak gehonoreerd worden als het plan eenmaal is aangeno men. Ook verwijt Lijst Raats het college moties en schriftelij ke -vragen niet altijd serieus te nemen. Positief daarentegen is de PvdA, die erg tevreden is over de nieuwe manier waarop voorstellen aan de raad gepre senteerd worden. Het voorleg gen van diverse opties met goe de onderbouwing zijn voor de PvdA 'een uitgelezen voorbeeld' van hoe het dualisme hoort te werken. Alert! vindt het een goe de zaak dat steeds meer burgers het burgerinitiatief aangrijpen om onderwerpen op de agenda van de raad te krijgen. De partij prijst de aandacht de gemeente dat ze burgers op die mogelijk heid wijst. Hnnr Maurits Sep MIDDELBURG - De eerder ge dane belofte van Waterschap Zeeuwse Eilanden dat de tarie ven volgend jaar omlaag gaan, komt uit. Het waterschap moet daarvoor wel extra bezuinigen. juni kondigde het bestuur yan Waterschap Zeeuwse Eilan den (WZE) aan dat de lasten in ,006 omlaag gaan, niet alleen in irocenten maar ook in euro's. In ie begroting die gisteren is uit gekomen, wordt dat bevestigd, let bestuur is erin geslaagd een stap verder te gaan dan was toe- ;ezegd. Niet alleen gaan de ta- ieven voor eigenaren van grond en gebouwen (huizen en bedrijfs- landen) omlaag, ook blijven de arieven voor gebruikers (de in- (ezetenenomslag en de veront- ieinigingsheffing) gelijk. In juni ging het waterschap er nog van- lit dat de gebruikerstarieven :ouden stijgen met het inflatie percentage (één tot anderhalf procent). Het tarief voor eigena ren van grond daalt het meest, met negen procent. Dit jaar be draagt het tarief 65,08 euro, dat wordt 59,22 euro per hectare grond. Eigenaren van huizen of bedrijfspanden gaan zeven pro cent minder betalen. Dit komt neer op een verlaging van tien ^eurocent. Het tarief wordt bere- aan de hand van de waar- Me van het pand. De totale waar de wordt verdeeld in stukjes fj van 2268 euro. Per waarde-een- Iheid van 2268 euro gaat het wa- Advertentie PubLiek debar "Over nut en toekomst van imagocampagnes" O.l.v. Marijn de Koning Inleiding: Ben Warner, dir. Communicatie Gasunie Groningen Hoogleraar strategische communicatie VU Amsterdam. Deelnemer Groninger Promotie Overleg imagocampagne "Er gaat niets boven Groningen" Woensdag 9 november 2005 van 19.30- 21.30 uur TuinzaaL "Landlust" Landlustweg 1, Nieuwdorp Organisatie: SCOOP, Hogeschool Zeeland, Kamer van Koophandel Programma: zie www.scoopzld.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl terschap een belasting innen van 1,34 euro. De gebruikersta rieven blijven gelijk. De ingeze- tenenomslag wordt gehand haafd op 51,13 euro. Iedereen die in het verzorgingsgebied van WZE woont - dat is heel Zee land boven de Westerschelde - is een ingezetene. Zij hoeven echter niet allemaal de ingezete- nenomslag te betalen. Die belas ting wordt berekend per woon ruimte, ongeacht het aantal men sen dat er woont. Per woonruim te moet dus 51,13 euro worden betaald. De verontreinigingshef fing wordt vastgesteld per ver vuilingseenheid. Het tarief blijft volgend jaar 60,59 euro per een heid. Iemand die alleen woont, betaalt voor één vervuilingseen heid. Voor een woning waar meer mensen wonen, geldt het standaardtarief van drie vervui lingseenheden. Bezuinigen Om de gebruikerstarieven op hetzelfde prijspeil te houden, moet het waterschap wel een half miljoen euro extra bezuini gen. Volgend jaar zal daarom minder geld worden uitgegeven aan beheer, onderhoud en auto matisering. Ook op personeel wordt bezuinigd. Bovendien heeft het waterschap baat bij de lage rentestand, waardoor het minder geld kwijt is aan het te rugbetalen van leningen. De begroting van WZE moet op 28 november worden goedge keurd door de algemene vergade ring. De lastenverlaging voor de burgers zal niet op verzet stui ten. Het was juist de algemene vergadering die in het voorjaar bij het dagelijks bestuur aan drong op lastenverlaging. Nie mand stemde toen tegen. Bestuursleden Riet Dijkstra-van Overeem en Tiny Tanis-de Smidt nemen met weemoed afscheid van het verpauperde onderkomen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het doet toch zeer. Ook al is de voormalige katoenweverij be hoorlijk verpauperd, het afscheid van 'hun' honk is voor veel leden van de Unie Van Vrijwilligers er een met wee moed. „Je raakt toch een beetje je thuis kwijt", vat bestuurslid Riet Dijks tra-van Overeem de gevoelens van de UW'ers samen. Het Schouwen-Duive- landse UW verhuist naar het Her vormd Kerkcentrum. De voormalige katoenweverij van de fir ma Salomonsen heeft zacht uitgedrukt betere tijden gekend. De gevel aan de straatzijde ziet er nog redelijk uit, maai de achterzijde oogt verpauperd. Het houtwerk is verveloos en de muren ver tonen flinke scheuren. Binnen ven-aden grote bruine vlekken in het plafond hardnekkige lekkages. Aan onderhoud is overduidelijk al jaren niets gebeurd. Toch zijn de UW'ers verknocht aan het gebouw waar ze nu uit moeten vanwege gemeentelijke bezuinigingen. Want hoe wel veel van het werk van de vrijwilli gers zich afspeelt in zorgcentra en ver pleeghuis Cornelia, is een eigen honk toch - vinden bestuursleden Riet Dijks tra-van Overeem en Tiny Tanis-de Smidt - heel belangrijk. Tanis: „We hou den hier nog steeds twee keer per week herensoos en we gebruiken deze ruimte ook voor contactdagen en vergaderin gen. En dan is het toch een heel verschil als je zelf je koffie kunt zetten in plaats van dat je daar apart voor moet beta len." Vergroeid In de 28 jaar dat de UW in het pand aan het Kerkhof bivakkeert zijn de UWers er mee vergroeid geraakt. Ta- nis: „Onze oudere vrijwilligers zien het gewoon als hun gebouw. De vinden het echt heel erg dat we hier weg moeten." Het UW staat voor 'het verlenen van vrijwillige hulp en steun aan hulpvra gers in de zorg- en welzijnssector met als kenmerk continuïteit en betrouw baarheid". Werk dat over heel Schou wen-Duiveland verricht wordt in zorg centra en verpleeghuis Cornelia. Om een idee te geven van wat de UW zoal doet somt Dijkstra de UW-bezigheden in het Zierikzeese zorgcentrum Borren- damme op en dat blijkt een stevig lijst je. In de recreatiezaal schenken UW-vrijwilligers iedere dag koffie, drie keer per week is het UW-winkel- tje er bemand, er is het Uit en Thuispro- ject voor licht dementerenden en de bi bliotheek. En als een van de bewoners van het zorgcentrum naar het zieken huis moet, zorgen UW-vrijwilligers voor begeleiding. Tanis: „Wij zijn er voor net dat beetje extra. En dan moet je er altijd voor waken dat je niet werk gaat doen wat eigenlijk door de profes sionals in de hulpverlening gedaan had moeten worden. Dat is nadrukkelijk niet de bedoeling. Bij het werk van de UW draait het vooral om sociale contacten. Tanis: „Die bibliotheek is ook eigenlijk meer dan alleen een bibliotheek. Mensen ko men er een boek lenen, maar ook een praatje maken." Sinterklaas Het eerste evenement in het nieuwe on derkomen - dat per dagdeel gehuurd kan worden - staat al gepland: een sin terklaas-ochtend. Zaterdag 19 november gaat de inventa ris van het oude UW-gebouw in de ver koop. Wie op zoek is naar stoelen, ta fels, hanglampen, sjoelbak, stofzuiger, koelkast, gasstel, gasgeiser of piano kan die dag van 10.00 tot 15.00 uur terecht in het UW-gebouw, naast het politiebu reau. Nieuwe leden zijn eveneens wel kom. Onder meer door de vegrijzig is het ledental van de vrijwilligersorgani satie gedaald. Wie meer wil weten kan bellen met JokeOosse: 0111-417572. Krappe meerderheid raad wil ruimere investering en zelfstandige stichting door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er moet zo snel mogelijk een zelfstandige stich ting komen voor de Zierikzeese musea. Dat biedt de mogelijk heid een beroep te doen op Euro pese subsidie vanuit het zogehe ten programma Interreg 3. Zo wel de fracties van CDA als WD pleit in hun algemene be schouwingen op de begroting 2006 dat het bestuur van de mu sea op korte termijn dient te ver zelfstandigen. Verder willen beide partijen, evenals de PvdA, meer investe ringsruimte beschikbaar stellen voor verbetering van het musea le aanbod en voor samenvoeging van de collecties van Stadhuis museum en Maritiemmuseum. Eerder dit jaar beperkte de raad zich tot het beschikbaar stellen van een bedrag van circa 300.000 euro voor uitvoering van het eerste deel van de ingrij pende museum-operatie. In to taal is daar ruim anderhalf mil joen euro voor nodig. Uitvoe ring van de eerste fase betreft het verbeteren van het beheer van de collecties. Veel museum stukken verkeren in verval. Wet houder W. Renden heeft de raad er uiteindelijk van kunnen over tuigen dat de aantasting van het museumbezit snel een halt toege roepen moet worden. Vervolgens wachten echter nog drie deelprojecten op uitvoe ring. Die betreffen de restaura tie van de inmiddels vervallen objecten (127.500 euro), een nieuwe tentoonstellingszaal met goede klimaatbeheersing (835.000 euro) en het creëren van een 'panorama op Schou wen-Duiveland' annex het aan brengen van een traplift in het stadhuis (245.000 euro). Het college van Burgemeester en Wethouders geeft in de pro grammabegroting aan dit aan trekkelijke, moderne en efficiën te museum te willen realiseren. In het investeringsplan voor 2006 wordt dat echter nog niet in klinkende munt vertaald. CDA, WD en PvdA willen wel dat er meer ruimte komt in 2006 voor de museuminvesteringen. Het CDA gaat daarin het verst en stelt voor financiële ruimte te maken voor realisering van het vrijwel volledige museum plan. De fractie wil daartoe 750.000 euro uit de algemene re serve van het gemeentelijk Ont wikkelingsbedrijf gebruiken. Het voorstel van de VVD be perkt zich tot het beschikbaar stellen van een eenmalige be drag van 150.000 euro voor her stel van de beschadigde mu- RITTHEM- Bij een bedrijf aan de Europaweg Zuid in Rit them is vrijdagmorgen rond 11.00 uur een man gewondge raakt, nadat hij van een steiger was gevallen. De man uit de gemeente Borsele was aan het schoonmaken, toen hij van drie meter hoog naar beneden viel, recht op zijn hoofd. De traumaheli is ter plaatse gekomen, maar uitein delijk heeft een ambulance de man naar het ziekenhuis ge bracht. De arbeidsinspectie is ingeschakeld. MIDDELBURG - Het slachtoffer uit Middelburg durfde geen aangifte te doen van huiselijk geweld, uit angst voor represailles van haar vriend en zijn familie. Toen ze uit eindelijk toch haar verhaal aan de politie deed, was dat voor de Middelburgse politierechter J. Hopmans gisteren overtuigend genoeg om de 28-jarige inwoner van Vlissin- gen te veroordelen tot drie maanden gevangenisstraf. In de strafmaat werd meegenomen dat de verdachte nog in zijn proeftijd zat van een veroordeling voor huiselijk geweld. De vrouw had een week geleden, op 27 oktober, de politie gebeld, omdat ze bang was dat haar vriend haar woning was binnengedrongen. Haar vermoeden werd be waarheid toen de politie ter plaatse kwam. Twee dagen eerder, 25 oktober, had het slachtoffer ook al huisvredebreuk gepleegd door een ruit in te slaan. De Vlis- singer had zijn (ex-)vriendin in de woning geschopt, ge stompt, geslagen en aan het haar getrokken. De vrouw had hem te kennen gegeven dat hij niet meer welkom was in haar woning. Officier van justitie H. Benaissa noemde het geweld schokkend voor het slachtoffer. DOMBURG - D66 is de komende verkiezingen niet te vin den op de kieslijsten in de gemeente Veere. De partij is er niet in geslaagd om leden te vinden die in Veere lijsttrek ker willen zijn. Voor Middelburg en Vlissingen is dat geen probleem. Daar voeren de huidige raadsleden R. van Eijkelenburg en N. Peters de lijst aan. Secretaris T. Aalfs van de Walcherse D66-afdeling be treurt het dat op het platteland een voortrekker ont breekt. In de huidige Veerse raad is D66 niet vertegen woordigd. Dat zal de komende raadsperiode opnieuw het geval zijn. De partij heeft slechts elf leden die in de ge meente Veere wonen. Die hebben of een drukke baan of geen zin om raadslid te worden. In Veere valt volgens Aalfs maximaal één raadszetel te behalen. „Raadslid zijn is erg intensief. Dat schrikt mensen die een fulltimebaan hebben af." De laatste vertegenwoordiger van D66 in de raad Veere was L. van der Hoest uit Domburg. Die kwam in 2002 niet terug in de raad omdat zijn partij te weinig stemmen kreeg. D66 heeft de afgelopen tijd geen druk uitgeoefend om een Veerse lijsttrekker te vinden. „Bij ons staat partij discipline niet zo hoog in het vaandel", zegt Aalfs. VROUWENPOLDER - Op een parkeerplaats aan de Hoogh Plaetweg in Vrouwenpolder is vrijdagmiddag rond half twee ingebroken in een geparkeerde personenauto. Uit de auto werd een handtas weggenomen met daarin on der meer een mobiele telefoon. KERKWERVE - De dorpsraad Kerkwerve houdt maandag een besloten informatieavond voor de bewoners over het gezond heidsonderzoek in het dorp. Tijdens de bijeenkomst in het dorpshuis geven dorpsraadvoor zitter R. van Kan, wethouder T. Croné en H. Jans van de GGD West-Brabant uitleg over het on derzoek, het voortraject en de rol van de gemeente. Om ieder een de kans te geven vrijuit te spreken is de bijeenkomst beslo ten en uitsluitend toegankelijk voor inwoners van Kerkwerve. In het dorp is - statistisch ge zien - sprake van een verhoogd aantal kankergevallen. Dit gege ven wordt nader onderzocht. Daarbij wordt onder meer geke ken naar omgevingsfactoren als leeftijdsopbouw en leefgewoon ten, zaken die de cijfers kunnen beïnvloeden. (Advertentie) RESTAURANT DE BOURGONDIËR THAT MET HUN SFEERVOL VERNIEUWDE INTERIEUR feeima home (Advertentie) seumobjecten. De PvdA-fractie noemt geen bedragen maar vol staat met de vermelding dat zij graag een extra financiële im puls wil geven aan het program mabeleid. De fractie van Alert! rept niet over extra investeringsruimte, maar vindt wel dat het cul tuur-historisch erfgoed alle aan dacht verdient. Ook wil deze partij het cultureel erfgoed meer onder de aandacht van be volking en bezoekers gebracht zien. Alert! pleit in dit verband voor een meer samenhangend be leid en zegt met meer dan bijzon dere belangstelling de gemeente lijke cultuurnota af te wachten. Advertentie - Wf PPHnH Wm Elke week in de zaterdagkrant Daar moetje naar toe. (Advertentie) 13.00-21.00 UUR 10.00 1 8.00 UUR 10.0018.00 UUR DE GROOTSTE CREABEURS VAN ZUID-WEST NEDERLAND ZEELANDHALLEN Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobbyisten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en-klaar cadeautjes, demonstraties en workshops. GOES kinHornm/ann aarwrucnin Toe9an9 volwassenen €7,50 p.p. - Kinderen 6-12 jaar €4,- Telefoon 0113-221020 - Fax 0113-221536 rvmaeropvang aanwezig 65+ 6 50 ^njet jn comt>inatie met andere kortingen) www.zeelandhallen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63