PZC Denen dwingen inburgering af Mot in Franse regering door rellen Spanje onderschept illegale immigranten Tsjechische huid illegaal verkocht in Nederland Noors parlement wil niet langer een modeshow zijn Bergtop moet wijken voor zon Leider Batasuna krijgt celstraf Gezin Kaplan verliest asielstatus Rechtse groep Colombia aangepakt Vastgelijmde man wil geld zien Opstandelingen doden Iraakse politieagenten BESPAAR ENERGIE, VENTILEER DAG EN NACHT Méér dan een woonblad! urniew genieten* y 9 c r\ j, Onrust Ethiopië verspreidt zich naar platteland Immigranten moeten contract tekenen voor loyaliteit aan nieuw vaderland zaterdag 5 november 2005 HnnrWindy Kester OSLO - De politiek is geen mo deshow en politici zijn geen mo dellen. De Noorse roddelpers denkt hier echter anders over. Uit protest hiertegen besloten acht vrouwelijke politici in Noorwegen deze week in kleder dracht aan te schuiven bij het parlementsbanket op het paleis. Traditiegetrouw fotograferen de paparazzi met name de vrouwe lijke parlementsleden, terwijl zij hun entree maken op het ko ninklijke paleis. De avondjur ken, kapsels en make-upkeuze worden de dag erna uitgebreid besproken door de tabloids. De dames staan breed uitgemeten op de foto en krijgen punten voor hun performance. De pro testerende parlementariërs me nen dat dit seksistisch is en de aandacht afleidt van waar het ei genlijk over gaat, de politiek. Met de klederdrachtenactie dachten zij een veilige keuze te maken. Een bepaald traditio neel kostuum 'lelijk' noemen staat gelijk aan heiligschennis. Een groot deel van de Noorse be volking hult zich immers op de 'dag van de grondwet', bruilof ten en op formele familiefeesten in de klederdracht van de streek waar hij of zij vandaan komt. De parlementariërs kregen ook indirect koninklijke steun voor hun actie. In zijn toespraak tij dens het banket zei koning Ha- rald dat politici geen 'variety-ar- tiesten' moeten worden. Volgens de koning lijkt de vermaaksfac- tor soms de overhand te krijgen, waardoor de serieuze politieke boodschap in de schaduw komt te staan. Of de boodschap van de acht parlementariërs is over gekomen is maar de vraag: hun actie en de manier waarop zij hun klederdrachten showden, is breed uitgemeten in de roddel pers. GPD SEDRINA - Inwoners van het Italiaanse dorpje Sedrina willen de top van een berg weghakken om meer zonlicht te krijgen. In de wintermaanden komt de zon niet boven de berg uit, waardoor Sedrina de helft van het jaar in de schaduw ligt. Voor drie uur zon per dag zou er ongeveer 25 meter van de 450 meter hoge berg moeten verdwijnen. Dat zou kun nen door verhuizing van de lokale steenhouwerij naar de bergtop. De burgemeester legt het plan voor aan de regio nale autoriteiten. ANP MADRID - Het hooggerechtshof in Spanje heeft leider Ar- naldo Otegi van de verboden politieke partij Batasuna tot één jaar cel veroordeeld voor het beledigen van koning Juan Carlos. Otegi zei in februari 2003 dat de koning als 'opperbevel hebber van het leger de verantwoordelijke voor de folte raars is'. Het hof maakte de strafmaat gisteren bekend. Tegen Otegi was vijftien maanden cel geëist. De partij van Otegi, Batasuna, geldt als de politieke tak van de Baskische terreurbeweging ETA. ANP/EFE KEULEN - De vrouw en dochter van Metin Kaplan, de vo rig jaar door Duitsland aan Turkije uitgeleverde Kalief van Keulenkunnen niet langer aanspraak maken op een asielstatus in Duitsland. Dat heeft een rechtbank in Keu len gisteren bepaald. Met de uitzetting van de haatprediker Kaplan kwam er volgens de rechter automatisch een einde aan de asielsta tus van zijn gezinsleden die niet door Turkije worden ver volgd. In 1992 kreeg de familie Kaplan asiel in Duitsland. In juni veroordeelde een rechter in Turkije Kaplan tot een levenslang wegens terrorisme. ANP/DPA BOGOTA - De Colombiaanse president Alvaro Uribe heeft het leger opdracht gegeven alle leden van de rechtse paramilitaire groepering AUC die politiek actief zijn, te arresteren. Uribe zei dat de opdracht aan de strijdkrachten van kracht blijft zolang de demobilisatie van de paramilitai ren niet is voltooid. Uribe maakte duidelijk dat zijn ge duld met de paramilitairen op raakt. Vorige maand be sloot de AUC-leiding om te stoppen met het inleveren van de wapens, waarover twee jaar geleden overeenstemming met de regering-Uribe was bereikt. ANP LOS ANGELES - De Amerikaan die een paniekaanval kreeg, nadat hij had ontdekt dat hij zat vastgeplakt op een wc-bril, wil schadevergoeding van de winkel waar hij ging plassen. De 57-jarige monteur Bob Dougherty zei dat hij zeker twintig minuten hulpeloos vastzat met zijn broek op de knieën. Dougherty wil geld zien van het bedrijf, Home Depot, om dat hij kosten heeft gemaakt voor de huisarts en de psy chiater. Bovendien wil hij smartengeld. De lijm was bij wijze van grap aangebracht door een paar tieners. ANP BAGDAD - Bij aanvallen van soennitische opstandelingen in Irak zijn gisteren zeker dertien mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers zijn poli tiemensen. De Iraakse tak van het terreurnetwerk Al Qaeda heeft buitenlandse diplomaten met de dood bedreigd als zij het land niet verlaten. In een confrontatie met opstan delingen bij de stad Bohruz, on geveer 45 kilometer ten noorden van Bagdad, kwamen zeker zes Iraakse politiemensen om en raakten tien agenten gewond. Een groep gewapende mannen in personenauto's reed naar een controlepost van de politie. Daarna openden de rebellen het vuur op de politie. In de daarop volgende schotenwisseling lie ten zes opstandelingen het le ven. Bij een bomaanslag in Toz Khormato nabij Kirkuk, onge veer 200 kilometer ten noorden van Bagdad, kwamen vijf poli tiemensen om. Een bom die langs de kant van de weg was verstopt, ontplofte toen een kon vooi met tankwagens dat door politiewagens werd begeleid, passeerde. ANP/AFP/RTR Advertentie VIND HETOPVROM.NL I -> Het kost veel meer energie om een vochtige woning te verwarmen, dan een goed geventileerde en daardoor droge woning. GOED VENTILEREN IS 24 UUR PER DAG VENTILEREN (Advertentie) Nu overal te koop l >t-Denis stolombes Nantfrfe 0.Chellëss.<(' Neuilly- sur-Marne Noisy Le Raincy- Suresi Trappes rellen/brand stichtingen O 27 okt: begin rellen na dood twee jongeren in transformator huisje Brunoy Uitbreiding rellen Parijs x Genneyilliers Goussainvjlle Villiers-le-Bel Chanteloup Roissy - Charles de Gaullê Blanc- Ke) Mesnll ^^„Tremblay- i - Aufnav- en-France Co"meurel •söSols— i Sevran Bgndy Clichy-sous-Bois - CL Montfermeil "X labile 0 Oriy Savigny- sur-Orge Marseille r Evry A FRANKRIJK" V ADDIS ABEBA - De politieke onrust in Ethiopië is van de hoofdstad Addis Abeba overge slagen naar andere delen van liet Afrikaanse land. Minister Berhan van Informatie erkende gisteren dat de ongeregeldheden zich ook naar het platteland lij ken uit te breiden. I Tijdens confrontaties tussen de- monstranten en ordetroepen kwamen minstens vier personen om het leven. In verscheidene steden gingen inwoners de I straat op, omdat zij boos zijn op de machthebbers. Die zouden hebben geknoeid met de verkie zingen in mei. Verder proteste- I ren de betogers tegen de pogin- I gen van het bewind de demon straties bloedig neer te slaan. Ook de arrestatie van enkele op- I positieleiders, die hadden opge roepen tot vreedzame bijeen- komsten, leidde tot spanningen, Volgens getuigen gooiden beto- F gers in Dessie (400 kilometer ten noorden van Addis Abeba) stenen naar de politie die daar op in de lucht schoot. In Bahar Dar, ten westen van de hoofd- stad, ontzette de politie een bus vol toeristen, die werd belaagd door betogers. Rond Addis Abe ba was geweervuur te horen. Volgens ziekenhuizen zijn er sinds de rellen vier dagen gele den begonnen al zeker veertig I mensen omgekomen. Minister Berhan sprak van 24 doden. anp/rtr/afp pagina 26 geen toekomst, alleen wanhoop Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax 076-5083501 info@bleijenbergbv.nl www.bleijenbergbv.nl MOTRIL - Een illegale immigrant van beneden de Sahara wordt weggedragen door een lid van de Guardia Civil. Hij was een van de 68 vluchtelingen die gisteren de oversteek van Afrika naar Spanje waagden en die zo'n elf kilometer voor de kust van La Rabita werden onderschept. Duizenden immigranten hebben de afgelo pen weken al geprobeerd via de enclaves Melilla en Ceuta, die Spanje van Marok ko scheiden, op Spaans grondgebied binnen te dringen. De Spaanse regering stuur de onlangs honderden militairen naar de enclaves, nadat vijf doden waren gevallen bij een massale poging van illegale immigranten om Ceuta binnen te komen. Talrij ke Afrikanen die een bestaan zoeken in Europa, pogen de Europese Unie 'in te klimmen' in Melilla en Ceuta. Daar ligt de enige landgrens van de unie met Afrika. De recente bestormingen van de afrasteringen rond de enclaves zijn opzienbarend, maar volgens Spaanse statistieken daalt het aantal mensen dat de enclaves binnen dringt. In 2003 en in 2004 waren dat er jaarlijks 55.000. Dit jaar zijn er 'slechts' zesduizend illegalen de enclaves binnengedrongen. foto Paquet/EPA rtnnr Windv Kester li KOPENHAGEN - Buitenlan- I ders die een verblijfsvergunning j willen in Denemarken, zullen een contract moeten tekenen I voor loyaliteit aan Denemarken en de Deense waarden en nor- men. Dat heeft de Deense regering gis teren bekendgemaakt. Het con tract is één van een reeks voor stellen die de integratie van bui- tenlanders moeten bevorderen. I Voorts willen de regering en de I populistisch rechtse Volkspartij dat alleen mensen die vier van de afgelopen vijf jaar gewerkt hebben in aanmerking komen j voor het Deense staatsburger- schap. De wetsvoorstellen wor- I den de komende weken behan- I deld en moeten goedgekeurd I worden door het parlement. Voorproefje De Deense krant Politiken publi- I ceerde deze week een voorproef- I je van de 'verklaring van inte gratie en actief burgerschapzo als het contract officieel heet. De krant roept op: 'Check of jij I- hiervoor zou tekenen' en noemt vervolgens zestien punten. Zo moet de buitenlander beloven I zich aan de Deense wet te hou- I den, de taal snel te leren en snel I een baan zoeken. Vluchtelingen moeten bovendien beloven te- rug te keren naar hun land van herkomst als de situatie daar verbetert. Bovendien moeten nieuwkomers erkennen dat man nen en vrouwen gelijke rechten I hebben. Verschillende organisaties reage- ren echter vooral op de punten over geweld: 'Ik weet dat het in Denemarken verboden is kinde ren te slaan', 'Ik weet dat vrou wenbesnijdenis verboden is in Denemarken' en 'Ik weet dat het in Denemarken verboden is gewelddadig te zijn tegen of dwang uit te oefenen op de echt genote'. „De regering denkt zeker dat ze het tegen een groep barbaren heeft", reageert de voorzitter van de Somalische vereniging in Denemarken op het voorstel voor een contract. Denemarken heeft de afgelopen jaren een hele serie maatregelen genomen voor een betere inte gratie. Zo worden net als in Groot-Brit- tannië taal-, geschiedenis- en cultuurtesten afgenomen en moeten gemengde echtparen aantonen dat zij meer binding met Denemarken hebben dan met een ander land. GPD BRNO - De Tsjechische politie heeft vijf medewerkers van een ziekenhuis in Brno gearresteerd die illegaal weefsel van dode mensen hebben verkocht. De be stemming van de gestripte huid was Nederland, meldde de poli tie gisteren. De verdachten, onder wie twee artsen, verkochten de huid in Nederland. De koper, van wie de identiteit niet bekend is, zou 'grote sommen' geld op de privé- rekeningen van het vijftal heb ben gestort. Tot dusver is onge veer 41.000 dollar getraceerd, maar volgens de politie gaat het om veel meer geld. De vijf waren werkzaam in het Bohunice-ziekenhuis in Brno, de tweede stad van Tsjechië. Als zij schuldig worden verbonden, dan kan de rechter hun maxi maal vijf jaar gevangenisstraf opleggen. Het onderzoek van de Tsjechische politie heeft twee jaar geduurd. Bij de Nederland se Inspectie voor de Gezond heidszorg was tot gisteravond geen melding over illegale im port van weefsel binnengeko men. Ook uit het verleden zijn derge lijke incidenten niet bekend, al dus een woordvoerder. Wel kwam enige maanden gele den een chirurg van het Mean derziekenhuis in Amersfoort in het nieuws die stukjes huid van patiënten naar huis had meege nomen. Hij gebruikte dat om reddingshonden te trainen. De chirurg kwam er met een waar schuwing van het ziekenhuis vanaf. ANP/AFP/DPA De Franse regering is sterk verdeeld over de aanpak van de jongeren in de pro bleemwijken rond de grote steden. De rellen, die vorige week donderdag begonnen, worden steeds geweldadi- ger. Links ruikt kansen. door Olivier van Beemen PARIJS - Al ruim een week zijn de Franse buitenwijken het to neel van een stevige strijd tus sen twee kampen. Maar ook de Franse regering is verdeeld. Op straat zijn het de politie en groe pen jongeren die tegenover el kaar staan, in de politiek is het premier Dominique de Villepin, gesteund door president Jac ques Chirac, tegen de minister van Binnenlandse Zaken, Nico las Sarkozy. Tot voor kort was Sarkozy de ge doodverfde kandidaat voor het presidentschap in 2007. Hij maakte zich tussen 2002 en 2004 uitermate geliefd bij een groot deel van het Franse volk door stevig op te treden tegen de onveiligheid. Na een tragisch incident in de Parij se voorstad La Courneuve kondigde Sarkozy aan de pro bleemwijken rond de grote ste den schoon te maken met een 'Karcher', een hogedrukreini- ger. De wijken zouden bevrijd worden van het 'tuig', voor wie Sarkozy de omstreden term 'ra- caille' gebruikte. Critici binnen én buiten de rege ring zetten vraagtekens bij de provocerende houding van de analyse minister. Volgens onderminister Azouz Begag voor 'promotie van gelijke kansen' heeft Sarkozy niet de intentie de rust te herstel len. „De term 'schoonmaken' ge bruik ik voor mijn schoenen of mijn auto, maar niet voor een stadswijk. En het woord 'tuig' is pin. Die gaf zijn onderminister Begag - het enige lid van de rege ring dat zelf opgroeide in een van de beruchte buurten - vrij heid van spreken. In een derge lijke crisis moet iedereen elkaar steunen, vonden ze. Maar nu registreren de camera's iedere avond hoe het beleid van de minister van Binnenlandse Zaken faalt. Het zal de populari teit van Sarkozy ongetwijfeld aantasten. Enkele jongeren in de buitenwijken lieten weten niet te stoppen met de rellen tot de minister aftreedt. De tegen slag van de minister is theore tisch gezien koren op de molen van president Chirac, ook een verklaard tegenstander van Sar kozy. De president kwam echter niet sterk voor de dag door pas na een week te reageren en enigs zins gratuit op te roepen tot kalmte. De 'dialoog' en het Tes- pect' moeten terugkeren, zei de president, zonder te zeggen hoe dat dan moest gebeuren. De linkse oppositie hoopt garen te spinnen bij de rellen. De So cialistische Partij kan even de interne verdeeldheid die volgde op het EU-referendum vergeten en heeft weer één tegenstander: het rechtse beleid. GPD onnodig denigrerend en genera liserend", zei hij. Maar Sarkozy en zijn medestan ders zagen in deze opmerking een aanval van premier De Ville-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5