Zeeuwen mijden bus en trein fftm GIRO 309 wmtum PZC Huis Hansweert uitgebrand Burgerjaarverslageii Zeeuwse gemeenten krijgen onvoldoende 0900 -821 24 11 Openbaar vervoer te karig en te duur Informatieavond in Kerkwerve Zelfs gematigde bevolkingsgroei wil niet lukken INSPRAAK REGIOVISIE BEVELANDEN MIJN HUIS. Schelpdierenrii rond Yerseke Meezingmidda; Ellewoutsdijk Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsielijn! zaterdag 5 november 2005 door Emile Calon MIDDELBURG - Het lijkt bijna ondoenlijk om zonder extra maatregelen meer mensen in de bus en de trein te krijgen. Die conclusie trekt de provincie na het bestuderen van enkele onder zoeken. In een notitie wordt ge steld dat er in de plattelandsre gio's gewoon te weinig bussen rijden om goed te kunnen con curreren met de auto. KERKWERVE - De dorpsraad Kerkwerve houdt maandag een besloten informatieavond voor de bewoners over het gezond heidsonderzoek in het dorp. Tijdens de bijeenkomst in het dorpshuis geven dorpsraadvoor zitter R. van Kan, wethouder T. Croné en H. Jans van de GGD West-Brabant uitleg over het on derzoek, het voortraject en de rol van de gemeente. Om ieder een de kans te geven vrijuit te spreken is de bijeenkomst beslo ten en uitsluitend toegankelijk voor inwoners van Kerkwerve. In het dorp is - statistisch ge zien - sprake van een verhoogd aantal kankergevallen. Dit gege ven wordt nader onderzocht. Zeeuwen mijden massaal de bus omdat ze opzien tegen de lange reistijd. Ook vinden ze dat hun reisbestemming slecht bereik baar is, zo blijkt uit de onderzoe ken. En de mensen die wat ver der af wonen, vinden de afstand van hun woonplaats tot een van de NS-stations te groot om vaak de trein te nemen. Dat geldt vooral voor de inwoners van Schouwen-Duiveland en het oos telijk deel van Zeeuws-Vlaande- ren. Ook de inwoners van Goes, Mid delburg en Vlissingen vinden in meerderheid dat de bus er veel te lang over doet om op de plaats van bestemming te ko men. Zo'n zelfde aantal van de ze stadsbewoners noemt de trein te duur. Dat argument telt veel minder voor de inwoners van het Zeeuw se platteland. De komen met an dere bezwaren, vooral bereik baarheid en frequentie, om niet in de bus of de trein te stappen. Onlangs vroeg het Statenlid H. Smits (Zeeuws Belang) om de niet-gebruikers van het open baar vervoer te vragen waarom ze weinig tot nooit gebruik ma ken van de bus en de trein. Tij dens het jeugddebat was dat idee naar voren gebracht. Naar aanleiding van de vraag van Smits is door Gedeputeerde Sta ten besloten geen enquête te houden, maar gegevens uit enke le recente onderzoeken nog eens tegen het licht te houden. Uit die onderzoeken blijkt dat het openbaar vervoer te weinig rijdt, niet stopt op de plaats van bestemming, te duur is en er vaak te lang over doet, aldus een overgrote meerderheid van de bewoners. Ook 'te weinig comfortabel' en 'de auto nodig hebben voor het werk' zijn argu menten die worden aangedra gen om niet in de bus te stap pen. Cvv-taxi's Over het cvv, het collectief vraagafhankelijk vervoer, zijn de meningen ook niet al te posi tief. Te omslachtig en ongemak kelijk, vindt bijna veertig pro cent van de Zeeuwen. Voor hen een reden om niet met deze vorm van vervoer te reizen. Te duur en kost te veel tijd, zijn an dere argumenten om niet in een van de cvv-taxi's te stappen. Uit een mobiliteitsonderzoek on der de Zeeuwen blijkt dat slechts 2 procent van hen gere geld gebruik maakt van het openbaar vervoer. De 'benenwa gen' scoort dan veel beter: 16 procent van de inwoners loopt om op de plaats van bestem ming te komen. De grootste groep, 48 procent, stapt in de au to om ergens te komen. De fiets (31 procent) komt op de tweede plaats. De inzet van tientallen brandweerlieden kon gisteravond niet voorkomen dat een woning in Hansweert werd verwoest. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf HANSWEERT - Een hevige brand heeft gisteravond een hoekwoning aan de Oudepolder straat in het oude deel van Hans weert volledig in de as gelegd. Zeker drie aangrenzende wonin gen liepen veel water- en rook schade op. Niemand raakte ge wond. De melding van de brand kwam rond negen uur binnen. De brandweer sprak eerst van een binnenbrand, maar het vuur greep snel om zich heen in de woning waarin veel hout was verwerkt. De inzet van drie blus- voertuigen en enkele tientallen brandweerlieden, afkomstig van de korpsen Kruiningen, Ka- pelle en 's-Gravenpolder, kon niet voorkomen dat het huis uit brandde. Om kwart voor elf was het vuur onder controle. De wo ning was zo zwaar beschadigd dat stukken uit de voorgevel op straat vielen. De enige bewoner was niet in de woning aanwezig, toen de brand ontstond. De politie wist hem via zijn mobiele telefoon op te sporen. „Ik ben direct geko men", vertelde de bewoner, ter wijl hij verbijsterd naar de brand stond te kijken. „Ik was rond half negen naar mijn broer tje in Goes gegaan. De politie belde me ruim een uur later dat er brand was." De woning is niet zijn eigendom, maar van zijn ex-vriendin. „Ik mocht er nog in blijven wonen tot ik iets anders had, maar ja, nu ben ik alles kwijt, foto's, alles. En waar moet ik heen? Vannacht kan ik wel bij mijn broertje te recht, maar daarna? Ik zou het niet weten." Over de oorzaak van de brand was gisteravond nog niets bekend. Geruchten over brandstichting deden de ronde, maar volgens een politie woordvoerder 'is er geen reden om aan te nemen dat de brand is aangestoken'. De technische recherche stelt vandaag onderzoek in naar de toedracht. door Mieke van der Jaqt GOES - De Zeeuwse bevolking groeit bij lange na niet hard ge noeg. Volgens gedeputeerde H. van Waveren van ruimtelijke ordening, moeten bedrijfsleven en overheid samen hun uiterste best doen om meer mensen naar Zeeland te krijgen. Zelfs de gematigde bevolkings groei van 1 procent, die in het collegeprogramma van Gedepu- teerde Staten wordt voorge staan, wordt niet gehaald. Dat zou een groei met 3800 mensen betekenen. De provincie haalt er jaarlijks nog nauwelijks dui zend binnen. Volgens van Waveren, die een praatje hield bij de opening van het nieuwe gebouw van Accon accountants in Goes, wordt het al moeilijk om een groei van een half procent, een realistischer streven, te halen. Niettemin moet dat de doelstelling zijn. Jonge gezinnen Senioren en jonge gezinnen moe ten er komen. Dat zijn groepen die in ieder geval ook belangstel ling tonen voor Zeeland. Aan de provincie zal het volgens Van Waveren niet liggen. In het nieuwe omgevingsplan, dat de ruimtelijke ontwikkeling moet gaan regelen, kan er veel meer. Woningbouwcontingenten zijn er niet meer; de gemeenten mo gen de aantallen zelf invullen. Wel blijft de provincie de ver houding tussen inbreiding en uitbreiding vastleggen en tussen bouwen in de stad en in de dor pen. Ook wordt er veel meer mo gelijk in het buitengebied, voor al als het gaat over nieuwe eco nomische dragers die het platte land vitaal kunnen houden. In een goed omgevingsplan, waarin natuurlijke en cultuur historische waarden worden be schermd, waar ruimte is voor re creatie en een gezond bedrijfsle ven, moet de kiem liggen van een Zeeland dat nog meer voor gemeente 'orsele noord-beveland R£ÏMERSWAAL gemeente bOeS Burgemeester en wethouders van de gemeenten Borsele, Kapelle, Noord-Beveland, Reimerswaal en Goes maken bekend gezamenlijk een regiovisie te hebben opgesteld. De regiovisie heeft betrekking op het door de Bevelandse gemeenten gewenste ruimtelijke ontwikkelingsbeeld op het vlak van wonen, werken en recreëren: Op het gebied van wonen wordt voor de regio gestreefd naar een gezonde woningmarkt waarbij vraag en aanbod, zowel kwantitatief als kwalitatief, vrijwel in evenwicht zijn. Op het gebied van werken wordt voor de Bevelanden gestreefd naar behoud en versterking van de economische positie van de regio. Op het gebied van recreëren wordt voor de regio gestreefd naar een versterking van het aanbod en versterking van de samenhang in het aanbod. TER INZAGE Het ontwerp met onderliggende themarapporten ligt met ingang van 14 november 2005 zes weken ter inzage op de gemeentehuizen in Goes, Heinkenszand, Kapelle, Kruiningen en Wissenkerke. Ook is het ontwerp met onderliggende themarapporten te raadplegen via de website van de gemeente Reimerswaal, www.reimerswaal.nl. INSPRAAKREACTIE Tijdens de termijn van terinzagelegging kan een ieder zowel mondeling als schriftelijk een inspraakreactie indienen. Schriftelijke reacties kunt u richten aan uw gemeenteraad, t.a.v. secretaris Bestuurlijk Platform, Postbus 70, 4416 ZH Kruiningen. INSPRAAKBIJEENKOMST Op donderdag 8 december om 19.30 uur vindt er voor alle Bevelandse gemeenten een inspraakbijeenkomst plaats in het Stadskantoor in Goes. Degenen die hun reactie mondeling kenbaar willen maken, kunnen zich tot en met maandag 28 november aanmelden voor de bijeenkomst bij de afdeling Publiekszaken van de gemeente Goes, tel. (0113) 24 96 00. Heeft u nog vragen over de Regiovisie Bevelanden, dan kunt u hier ook terecht. 's-Hertogenbosch T 0800 7 800 800 (gratis) voorlichting@lilianefonds.nl Al 25 jaar het fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden HELP KINDEREN IN SLOPPENWIJKEN. heeft op andere gebieden dan nu al het geval is. Als het bedrijfsleven in zo'n kli maat voor banen zorgt, kan het alleen maar goed gaan. Volgens Van Waveren geeft Accon in ie der geval het goede voorbeeld. Onlangs werd bekendgemaakt dat Accon gefuseerd is met het bureau AVM. Door die fusie be hoort het van oorsprong oer-Zeeuwse Accon nu tot de toptien van de Nederlandse ac countantskantoren. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het gaat iets beter, maar het blijft onvoldoen de. De burgemeesters A. van Dok-van Weele van Vlissingen en K. Schouwenaar van Middel burg zijn wederom gezakt voor het schrijven van hun burger jaarverslag. Ook het verslag van de Terneuzense burgemeester J. Lonink scoort een onvoldoen de. De stichting Rekenschap onder zoekt hoe overheden verant woording afleggen over wat ze doen. Net als vorig jaar is de kwaliteit onderzocht van de jaarverslagen die burgemeesters schrijven Over de dienstverle ning aan hun burgers. Onderzoek naar de burgerjaar verslagen van de honderd groot ste Nederlandse gemeenten wijst uit dat die van de Zeeuwse burgemeesters het niet goed doen. Middelburg krijgt een 4,2, Vlissingen een 4,9 en Terneuzen een 4,5. Daarmee bungelen ze onder aan de ranglijst (Vlissin gen 66e. Terneuzen 78e en Mid delburg 88e). Schouwenaar en Van Dok heb ben het er wel beter afgebracht dan vorig jaar, toen hun versla gen een 3,7 en een 4,1 kregen. Terneuzen publiceerde vorig jaar geen burgerjaarverslag van wege de herindeling. Volgens Rekenschap ziet het burgerjaarverslag van Middel burg er wel aardig uit, maar deugt de inhoud niet. Schouwe naar deelt de kritiek niet. „Ik weet niet hoe we aan dat cijfer komen, maar ons doel is ook niet een hoge beoordeling te krij gen van de stichting Reken schap. We willen inzicht geven in de kwaliteit van de gemeente lijke dienstverlening en aange ven hoe het staat met de in spraak. Dat hebben we leesbaar gerapporteerd in een huis aan huis verspreid burgerjaarver slag. De gemeenteraad was er buitengewoon tevreden over en van de inwoners heb ik geen klachten gehad." Burgemeester Van Dok („beetje sip, maar niet ontmoedigd'ij het oordeel van de stichting: kenschap wel serieus nenj maar ze mist duidelijke Gril) waarop het burgerjaarvers wordt getoetst. Ook zij steiij het verslag voldeed voorw; was bedoeld, namelijk de gers. Lonink erkent dat commum tie met de inwoners van Tere- zen transparanter moet woris Hij vergelijkt de beoorddj van Rekenschap met een nis functioneringsgesprek, q vraagt zich wel af of niet vos de vorm van de burgerjaan slagen is beoordeeld in van de inhoud. Dat het in land beter kan, blijkt uit heli gerjaarverslag van commissi van de koningin W. van Ge) Hij krijgt een 5,9. YERSEKE - De Schaal schelpdierenrit voor auton» listen wordt vandaag vent rond Yerseke. Wie aan de puzzel- en oner.* rit wil meedoen, kan zich tis 13.30 en 14.30 uur in: bij Pekaar Bestratingsmaté len aan de Kanaalweg 83 in\' ke. De finish is bij de Viski in Yerseke. De rit leidt over: nenwegen in de omgeving Yerseke. ELLEWOUTSDIJK - Eem geïnia dagje zingen in 't Kerkje u lesdiek in Ellewoutsdijk: dagmiddag kunnen g seerden er weer terecht Joke Smallegange begeleid: meezingmiddag op de |s Voor de bezoekers is eenu zingboek met de teksten vss liederen beschikbaar. Ac deonensemble Encore ven: een muzikaal intermezzo. De middag begint om 14.301 Nationaal Epilepsie Fonds few 10 cenl per minuut) advies en voorlichting een informatief gesprek brochures en boekjes GIRO 3292 DEN HAAG. www.klnderstem.nl Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk. ZEGT WAAR 'T OP STAAT. Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 58